LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 2 Januari 1940 De heer F. van de Walle neemt afscheid van het N.V.V. GEMENGD NIEUWS Ernstige vechtpartij te Schijndel (N.B.) Zijn broer neergeschoten Brand in de Apostolische kanselarij HIJ IS BENOEMD TOT RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU. In een drukbezochte bijeenkomst ln de groote zaal van KrasnapoLsky te Amster dam heeft Zaterdagmiddag de moderne vakbeweging afscheid genomen van den heer F. van de Walle, die wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd aftreedt als lid van het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenlgln- gen. waarin hij verschillende functies heeft bekleed. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de mi nister van sociale zaken, jhr. J. van den Tempel. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het N.V.V.den heer E. Ku- pers, lid van de Tweede Kamer, die erop wees, dat dit de eerste maal in de geschie denis der moderne vakbeweging was, dat een dergelijke bijeenkomst belegd werd, dat een dergelijke bijeenkomst belegd werd, omdat alle bestuurders, die afscheid namen, nog op zoodanigen leeftijd uit het N.V.V.- bestuur traden, dat zij ln een andere func tie verder werkten. Spr. schetste den levensloop van den heer van de Walle. die op 11-jarigen leeftijd de school verliet, eerst bakkersgezel, later meu belmaker en stoffeerder werd en door zijn ijveren voor verbetering van het lot van zijn vakgenooten weldra een vooraanstaan de plaats ln de vakbeweging kreeg. In 1919 kwam hij als tweede secretaris bij het N.V.V. Vooral op het gebied der werkloosheids bestrijding en werkverschaffing heeft hij baanbrekend werk verricht. Namens de leden van het Verbondsbe- stuur bood spr. hem een aantal boekwer ken aan. De minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, die als oud-secretaris van het N.V.V., den heer van de Walle kent van het eerste oogenbllk, dat deze in de vakbewe ging werkzaam was, herinnert eveneens aan de verdiensten van den scheidenden bestuurder op alle gebieden van werkloos- heldszorg, doch in het bijzonder op het ter rein van werkverschaffing en werkverrui ming. Hij kende alle problemen op dit gebied en heeft hier groot werk gedaan. Hij heeft daardoor ook in regeeringskringen groote waardeering gevonden en aan deze waar deering heeft de regeering uiting willen ge ven door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Er is verder gesproken door de heeren Vorrlnk, Wiardi Beekman, Mertens, Lam- mers, Verwey, de Bruyn, Melchers, Amelink, Krelage, Berghuys, van de Wal, 't Hart en Oudegeest, waarna de heer van de Walle dank heeft gezegd voor de huldiging. ONDERSCHEIDING H. NIJGH. Bij Kon. besluit is de heer H Nijgh, di recteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant," in zijn kwaliteit van oud-voor zitter van den raad van beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, be noemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. HET HANDELSVERKEER MET ENGELAND. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen met Engeland, be trekking hebbende op het handelsverkeer in de tegenwoordige omstandigheden, zul len binnenkort worden hervat. De delegatie ls samengesteld uit de vol gende leden: Jhr. mr. Mlchiels van Ver- duynen, gezant en buitengewoon gevol machtigd minister, voorzitter. Lamping, di recteur van de handelsaccoorden, plaats vervangend voorzitter, Hart, hoofd 8e afd. dept. van Koloniën. Verder zijn aan de delegatie toegevoegd: dr. Van Essen, referendaris dept. van eco nomische zaken, drs: Nlkkels, hoofdcom mies dept. van koloniën en Jhr. mr. Bee- laerts van Blokland, werkzaam aan het de partement van econ. zaken. Morgen zal de delegatie zich naar Lon den begeven. A. W. GROOTE TACHTIG JAAR. Op een druk bezochte receptie in hotel American te Amsterdam heeft de uitvinder van den momenteel meest gebruikten vorm van stenografie, de heer A. W. Groote, Za terdag zijn tachtigsten verjaardag her dacht. Ter receptie waren aanwezig zeer veel de putaties van vereenigingen, welke zich met het onderwijs van stenografie bezig hou den: voorts vele leeraren in het kortschrift, oud-leerlingen van den tachtigjarige en familieleden. De receptiezaal was rijk met bloemen versierd. Tijdens de ontvangst voerden verschillende sprekers het woord, teneinde de capaciteiten en de groote ver diensten van den Jubilaris te schetsen. Zoo spraken onder meer de heer W. Drees als voorzitter van het eere-comlté en dr. 2. Boekman, wethouder van Amsterdam, na mens de gemeente. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik den heer Groote persoonlijk geluk te wenschen. HET VERBINDINGSTEEKEN IN 's GRAVENHAGE. Het antwoord, dat wij in ons Blad van Zaterdag JJ. een lezer gaven op een Vraag betreffende het gebruik van een verbln- dingsteeken in het woord 's-Gravenhage, welk antwoord uiteraard berustte op infor maties. welke wij ter zake bij tot oordee- len bevoegde personen hadden lngwonnen, blijkt zoowel instemming als bestrijding te vinden. Eén lezer schrijf ons dit antwoord „diep te betreuren". Indien, zoo schrijft hij, de ambtenaren van departementen, provincies gemeenten, van P.T.T., etc. de fout begaan in zulke woorden, als 's Gravenhage, 's Gravenzande, 's Gravenmoer, 's Graven- hekje. 's Gravenland, etc. het misplaatste koppelteeken aan te brengen, blijft het den overigen nog nadenkenden menschen dub bel g .boden, zulk een fout niet na te volgen Een andere lezer schrijft ons o.m.: „Dit teeken moet (als men correct wil schrijven) om dezelfde „taalkundige reden" gebruikt worden als in: oude-kleerenkoop- man, hooge-drukgebied, valsche-munters- werkplaats, waarin het dient, om te laten uitkomen, dat de bijvoeglijke bepaling, resp ..oude", „hooge" en „valsche" geen be trekking heeft op het geheele volgende samengestelde woord, doch slechts op het eerste lid ervan. In de oudere vormen van bovengenoemde stadsnamendes Graven haghe (bosch van den Graaf), des Heeren berg, is duidelijk te zien, dat het lidwoord alléén betrekking had op het onmiddellijk volgende woord en zou een verblndlngs- teeken dus overbodig geweest zijn, (verge lijk: 's Graven tegenstander, s Heeren goedheid). En al moge nu het groote publiek In een woord als 's-Gravenhage de samenstellende deelen niet meer herkennen, toch elscht de regel der anolagie wel degelijk het ge bruik van een koppelteeken". Wij hebben Inmiddels naar meerdere zij den ons oor te luisteren gelegd, doch moe ten eerlijk bekennen daarmede niet veel wijzer te zijn geworden. Onze directe om geving telde zoowel voor- als tegenstan ders van het verblndlngsteeken. De officleele schrijfwijze door het Haag- sche gemeentebestuur mèt het teeken, lijkt ons vooralsnog het beste richtsnoer. AFSCHEID M. H. PIMENTEL. Onder groote belangstelling heeft Zon dagmiddag de bekende Amsterdamsche chirurg. M. H. Pimentel, in tegenwoordig heid van kerkelijke autoriteiten, regenten en personeel, afscheid genomen als genees heer-directeur van het Portugeesch-Israë- Uetisch ziekenhuis te Amsterdam, waaraan hij 48 jaar verbonden was De voorzitter van het college van regen ten en regentessen, dr. F,. H. Vas Nunes, sprak dr Pimentel toe, nadat deze lusschen een dubbele haag van zusters de groote zusterzaal in het gebouw aan de Plantage Franschelaan was binnengeleid. Spr. bood dr. Pimentel tenslotte een aan tal boekwerken als geschenk aan en deelde mede dat de groote vrouwenzaal voortaan Pimentelzaal zal heeten. Verder werd het woord gevoerd door prof. dr. J. Palache, door den rabbijn Frances, door dr. S Polak, dr. Rosalie M. Wijnberg en zuster S. de Broers. VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. Naar wij vernemen heeft de inzameling door de Finsch-Nederlandsche vereeniging met medewerking van het Nederlandsche roode kruis ten behoeve van het Flnsche roode kruis georganiseerd, gereeden voort gang. Er Is reeds een bedrag van f. 75.000 ter beschikking van het Finsche roode kruis gesteld. AFSCHEID Ir. G. J. TH. BAKKER. Nadat de scheidende directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te 's-Gra venhage, ir. G. J. Th. Bakker, Zaterdag af scheid van het personeel had genomen, zijn vervolgens tal van vrienden en kennissen naar het G.E.B.-gebouw gekomen om den heer Bakker de hand te drukken. Daar waren o.a. de oud-minister mr. J. A. de Wilde, de Haagsche wethouders prof. Van der Bilt, Vrijenhoek, Buurman en mr. De Vries, de oud-wethouder mr. dr. J. J Romeijn. de heer Lulofs, directeur van het Gem. Electrisch Bedrijf te Amsterdam en versoheidene directeuren van electrische bedrijven van andere gemeenten. Wethouder mr. S. de Vries Czn. heeft lr. Bakker toegesproken. Hij zelde. dat in den loop der jaren tal van Haagsche hoofdambtenaren in rijks dienst zijn overgegaan, hetgeen elke keer wel wordt betreurd, doch tevens een aan wijzing is, dat de leiders der bedrijven in Den Haag kundige mannen zijn. „Wees voor het Rijk, wat 'rij voor Den Haag zijt geweest", eindigde mr De Vries. Ir. Bakker dankte met een kort woord. STICHTING .JMENNO VAN COEHOORN". Te Amsterdam hield de stichting Menno van Coehoom in het Van Brienenhuis te Amsterdam haar jaarlijksche hoofdbe stuursvergadering onder voorzitterschap van den heer J. T. Boelen wegens onge steldheid van den voorzitter generaal-ma- Joor b.d. W. R. A. Sllcher. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter generaal C. J. Snijders, eerevoorzitter en gedurende ruim 7 Jaren voorzitter der stichting alsmede generaal majoor F. A. Hoefer, vele jaren Ud van het hoofdbestuur belden sedert de vorige jaarvergadering overleden. De groote verdiensten van beide mannen voor de stichting werden daarbij gememoreerd Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren W R. A. Sllcher en H. R. Boeree. als lid van het dagelljksch be stuur de heer J. Th. Boelen. Tot nieuw lid van het hoofdbestuur werd bij acclamatie benoemd de heer Jhr. F. van Rijckevorsel te 's Hertogenbosch, correspondent der stich ting voor de provincie Noord-brabant (be halve Willemstad). Het jaarverslag over 1938 van den secre taris werd besproken, de rekening en ver antwoording van den penningmeester wer den goedgekeurd. DREIGEND CONFLICT BIJ DE „ALKMAAR PACKET". Bij de N.V. Maatschappij „Alkmaar Packet", gevestigd te Amsterdam, welke niet is aangesloten bij de vereeniging van werkgevers in het binnenbeurtvaart- en autobeurtdienstbedrijf, dreigt een conflict over de loon- en arbeidsvoorwaarden. In een zeer druk bezochte personeelvergade- ring. waarbij de arbeiders uit Den Helder, IJmuiden, Alkmaar en Amsterdam aanwe zig waren, ls besloten niet te berusten in een van de directie ontvangen afwijzing, doch een referendum te houden onder het geheele personeel over de vraag of een ulti matum moet worden gezonden. De uitslag van dit referendum is thans zoodanig, dat met vrijwel algemeene stemmen het hoofd bestuur van den centralen bond van trans portarbeiders machtiging is gegeven tot het stellen van een ultimatum en thans is aan de directie van de „Alkmaar Packet" bericht, dat de volgende eischen door het personeel worden gesteld: a. Toepassing van de loonregeling, zooals deze is overeengekomen met de vereeniging 19-JARIGE JONGEN ZWAAR GEWOND. In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich in het gehucht Boschweg te Schijndel (N.Br.) een vechtpartij voorge daan, waarbij een 19-jarige jongen ernstig werd gewond. Nadat verschillende jongelui enkele café's hadden bezocht, en zich huiswaarts begaven, ontstond tusschen den 19-Jarigen W. Rijkers uit het gehucht Lleseind te Schijndel, en den 19-jarigen W. v. d. A. een woordenwisseling. Deze liep zoo hoog, dat v. d. A. zijn mes trok en Rijkers ver schillende steken in rug en achterhoofd toebracht. Hevig bloedend werd R. door en kele vrienden naar zijn huls gebracht, waar onmiddellijk dr Verstraeten uit Schijndel ontboden werd. Deze achtte den toestand van het slacht offer zoo ernstig, dat hij onmiddellijke overbrenging naar het Groot Zlekengast- huis te Den Bosch gelastte. Des nachts nog heeft de gemeentepolitie uit Schijndel v. d. A. die onmiddellijk na het gebeurde naar huis was gegaan, van zijn bed gelicht. Na een scherp verhoor legde hij een volledige bekentenis af. waar na hij is ingesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Gisteren was de toestand van Rijkers nog zorgwekkend. Vannacht heeft de 30-jarige A. den O. te Jaarsveld zijn 27-jarigen broer J. M. den O. met een geweerschot doodgeschoten. Het slachtoffer was bij zijn broer op be zoek. In de woning is het omstreeks half een tot een schietpartij gekomen waarbij J. M. den O. werd gedood. Wat de directe aanlei ding geweest ls. staat nog niet vast. Wel is bekend, dat de broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. Na de noodlottige schietpartij heeft de dader zich tot den tijdelijk te Lopik geves- tigden arts Hartszberger gewend om genees kundige hulp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevolgen van de schotwonden overleden. De dader is in arrest gesteld. VILLA TE EDE AFGEBRAND. Brandweer zonder water. Zaterdag is de villa „Immenkamp", ge legen tusschen Ede en Otterlo, op circa 5 K.M. van beide plaatsen, een prooi der vlammen geworden, vermoedelijk doordat vonken uit den schoorsteen het rieten dak in vuur hebben gezet. Ondanks pogingen van de Edesche brand weer die evenwel zeer werd gehandicapt door de afwezigheid van water brandde de geheele villa, eigendom van en bewoond door den heer Vorkink uit Amsterdam, uit. Een groot gedeelte van den inboedel kon worden gered. INBREKERS SLAAN HUN SLAG. Te Rotterdam is ingebroken ln een com plex perceelen op den hoek van de Meent en het Roode Zand. De Inbrekers hebben het eerst een bezoek gebracht aan het kantoor van de firma Van Dam's confectie bedrijven, waar uit de kas een bedrag van vier honder'd en vijftig gulden werd ge stolen. Daarna werd ingebroken ln de kan toorlokalen op de hooger gelegen etage, waar twee firma's gevestigd zijn. Bij de eene firma werd het kantoor geheel over hoop gehaald, doch er wordt niets vermist. In de lokalen van de firma G. is echter een bedrag van driehonderd gulden ge stolen. INBREKER IN SLAAPKAMER VAN BURGEMEESTER. Portefeuille en horloge gestolen. Te Zwolle is ingebroken in de woning van den burgemeester, den heer A van Walsum, gelegen aan de Wipstrikkerallee. De inbre ker is door het Indrukken van een raampje in de bijkeuken gekomen, waarna hij zich in de keuken te goed heeft gedaan aan etens waren. Daarna heeft hij een Inspectie on dernomen door het benedenhuis en zich vervolgens naar de eerste étage begeven. Ook in de slaapkamer van den heer en mevrouw van Walsum, die lagen te slapen, is hij binnengeslopen. Hij is daar naar de kaptafel gegaan en heeft de portefeuille van den burgemeester, zijn beurs, een gouden horloge met ketting, alsmede het beursje van mevrouw van Walsum medegenomen. Daarna is hij vermoedelijk via de badkamer naar de keuken terug gegaan en heeft daar het geld uit de porfeuille en de portemon- naies gehaald van werkgevers in het blnnenbeurtvaart- en autobeurtdienstbedrijf; b. Voor de chauffeurs het loon te stellen op het bedrag, dat geldt voor de vaste wal- werkers; c. Toepassing van de Jeugdregeling. zoo als deze is overeengekomen met de vereeni ging van werkgevers in het binnenbeurt vaart- en autobeurtdienstbedrijf: d. Opheffing van het verschil in loon tusschen het zgn. losse en vaste personeel op de booten en motoren. Voorts is nadrukkelijk medegedeeld, dat, indien vóór 13 Januari geen overeenstem ming is bereikt, niet kan worden ingestaan dat de rust in het bedrijf gehandhaafd blijft. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen hebben Prinses Armgard en Prins Aschwin, in gezelschap van Prins Bernhard. Zondagmiddag van uit Soestdljk, een bezoek gebracht aan de Koningin, ten paleize Noordeinde te 's Gra venhage. Prins Aschwin, die Zaterdag was aange komen. is heden weer naar Duitschland teruggekeerd. Zaterdagmiddag Ls een 50-tal over levenden van het s.s. „Simon Bolivar" die met het verongelukte schip op weg waren naar Wést-Indië, per trein naar Lissabon vertrokken. Zij zullen zich daar morgen inschepen aan boord van het s.s. ..Stuyve- sant" om met dit schip hun onderbroken reis naar West-Indtë te vervolgen. IN DE BOS3CHEN VERDWAALD EN OMGEKOMEN? Lijk van lang vermiste vrouw gevonden. Op een zeer eenzame plek in de Konings- bosschen bij Schaarsbergen, heeft een Jacht opziener onder een groep lage dennen, het in ontbinding verkeerende lijk van een vrouw gevonden. Een Inwoner van Arnhem heeft aan de bijna vergane kleeding en het schoeisel kunnen vaststellen, dat het het lijk ls van zijn sedert Maart van vorig jaar vermiste echtgenoote, de 40-Jarige mevrouw A. de V. Na sectie op het lijk en een uitgebreid onderzoek door de Arnhemsche politie ls komen vast te staan, dat van eenig misdrijf geen sprake is. De vrouw schijnt dit voor jaar in de uitgestrekte Koningsbosschen langs den Apeldoomscheweg verdwaald te zijn geraakt en is vermoedelijk na urenlang rondgezworven te hebben, van uitputting ergens neergezegen en wellicht van koude en honger omgekomen. De Koningsbosschen zijn zeer uitgstrekt en verlaten. Onlangs de vele keeren, dat de bosschen sedert de ver missing van de vrouw werden afgezocht en de talrijke drijfjachten, die deze maand in de buurt werden gehouden, vond men nooit eenig spoor van haar. In verband met verschillende omstandig heden is de ontdekking van het stoffelijk overschot, die door den jachtopziener den heer C. Pluim te Schaersbergen, Zondag voor een week reeds gedaan werd, eenlgen tijd stilgehouden. Nu er echter noch bij het onderzoek van de politie, noch bij de sectie op het lijk, aanwijzingen gevonden zijn, die op eenig misdrijf duiden en wordt aange nomen, dat de vrouw door honger en dorst om het leven gekomen ls, was er geen reden meer geheimhouding in acht te nemen. Tel. POSTAUTO SLIPTE EN REED TEGEN EEN BOOM. Bestuurder werd ernstig aan het gezicht gewond. Zondagmorgen ls in de Bankelaan te Beverwijk een auto van de P.T.T.. op weg van Amsterdam naar Wijk aan Zee, door de gladheid van den weg geslipt en tégen een boom gereden De bestuurder, de heer J. de G. uit Amsterdam, werd bij de botsing uit den wagen geslingerd en met ernstige ver wondingen in het gelaat, opgenomen in het Roode Kruisziekenhuis. De postauto werd ernstig beschadigd. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE SCHADE. In de apostolische kanselarij te Rome ls brand uitgebroken, welke aanzienlijken om vang heeft aangenomen. De brand greep snel om zich heen en binnen korten tijd was bijna de helft van het groote gebouw dat een der fraaiste gebouwen van de Italiaansche renaissance ls, in vlammen gehuld. Dank zij bijna bovenmenschelijke pogin gen van de brandweer, welke met veel materieel was uitgerukt, is men er in ge slaagd het vuur in te perken tot den rech tervleugel, welke evenwel de meest belang rijke deelen van het gebouw bevat. n.l. de St. Dominlcuskerk en de groote zaal der „honderd dagen". De schade is zeer aan zienlijk. De kerk, welke versierd is met fraaie fresco's en schilderijen uit de 17e en 18e eeuw is ernstig beschadigd, evenals de groo te ontvangzaal, welke rijk versierd is met schilderwerk uit de 16e eeuw en een prach tig gebeeldhouwd houten plafond. Eenige dagen geleden heeft een brand van geringeren omvang in het gebouw ge woed. De oorzaak van beide branden is niet opgehelderd, doch men veronderstelt, dat hier sprake is van misdaad. De autoriteiten van het Vatlkaan en de Italiaansche politie hebben een gemeen schappelijk onderzoek ingesteld. Toen de brand oversloeg op de kerk van Sint Laurentius, sprong een karabinier door de vlammen en redde het allerheilig ste. Hij bracht het naar de kerk van Sint Anna. Talrijke waardevolle schilderijen, waar onder het miraculeuse beeld van O. L. Vrouw van Pompei, zijn gered. BRAND AAN BOORD VAN SPAANSCH VAARTUIG. Passagiers en bemanning vrijwel gered. Een radiobericht van Teneriffe (Cana- rlsche eilanden) meldt, dat een Fransche torpedoboot jager de tweehonderd passa giers en de bemanning aan boord heeft ge nomen van het Spaansche s.s. „Cabo San Antonio" aan boord waarvan brand was uitgebroken. Vijf man worden echter ver mist. Het is een schip van 12.275 ton, op weg van Buenos Aires naar Spanje. GROOTE BOSCHBRAND IN KOREA. Terwijl een hevige storm loeide, is bij den berg Kongo, of den z.g. Diamandberg, ln Korea, een zware boschbrand uitgebroken, waardoor weldra honderden acres bosch- grond in vlammen gehuld waren. Ruim honderd huizen zijn verbrand. Voor zoover tot dusver bekend, zijn vier personen om gekomen en wordt er één vermist. EEN SPOORWEGONGELUK BU BRUSSEL Zondagavond zijn in de onmiddellijke omgeving van Brussel twee personentrei nen tegen elkaar gebotst. Ongeveer dertig personen werden meer of minder ernstig gekwetst Onder de gewonden bevinden zich talrijke militaire verlofgangers. Deze zijn in het. militaire hospitaal van Brussel opgenomen. DORP DOOR WOLKBREUK GETEISTERD Zestien dooden. Donderdagnacht is het dorp Sao Joao in den staat Rio de Janeiro door een wolk breuk geteisterd. Verscheidene' huizen wer den vernield en een groot gebied werd overstroomd. Zestien personen zijn om het leven gekomen en velen werden gewond. De waterleiding naar Rlo de Janeiro werd vernield. MADEIRA DOOR ONWEER GKILISTER». Zes dooden. Uit Funchal wordt gemeld, dat Madeira door een hevig onweer werd geteisterd. Tengevolge van een overstrooming van een bergbeek bij Santa Magdalena heeft zich een berg verschuiving voorgedaan, waardoor dertig huizen ln zee zijn gestort. Zes personen zijn hierbij om het leven ge komen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ NAPELS. Hevige sneeuwval de oorzaak. Het aantal slachtoffers van het spoor wegongeluk op het station van Dorre An- nunziata bij Napels bedraagt veertig doo den en 160 gewonden. De ramp ls veroorzaakt, aldus meldt „United Press", door den hevigen sneeuw val, den zwaarsten in 20 Jaar. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat een wissel door sneeuw en ijs ontzet was. De expressetrein uit Sicilië, die bestond uit 12 wagens, werd daardoor op het spoor geleid van den trein uit Reggio, een locaaltrein van negen wa gons. De express was een electrische trein, de andere werd door een stoomlocomotief ge trokken. Beide treinen waren vol vacantie- gangers en soldaten, die met Nieuwjaars- verlof naar huis gingen. De gewonden zijn opgenomen in het zie kenhuis van Torre Annunzlata. een voor stad aan den Zuidkant van Napels. MUNITIE TERUGGEVONDEN. De politie van Eire en militairen hebben gisteravond in de buurt van Dublin nadat reeds enkele kleinere hoeveelheden waren teruggevonden de grootste tot nu toe te- ruggvonden hoeveelheid van de uit de op slagplaats in het Phoenixpark ontvreemde munitie teruggevonden. Het betreft 200 kistjes. WOENSDAG 3 JANUARI 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00 10.20 vjn. VPRO. 8.00 Berichten ANP, hier na Gram.muziek. 8 .15 Orgelspel. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Zang en plano en gram. muziek. 12.00 Gram.muziek. 12.45 Berich ten ANP, hierna: Gram.muziek. 1.00-1.45 De Ramblers. 2.00 Fantasia en soliste. 2.30 Gram.muziek. 3.30 Gevarieerd concert. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 530-6.30 en 6.35 Gram.muziek. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Koorzang. 735 Grammuzlek. 7.30 Zang piano en gram.muziek. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 De Ramblers. 8.45 Gramjnuziek. 9.00 Ra- diotooneel. 930 Eddy Walls en zijn Rosian- orkest. 9.55 VARA-Schaak-twee kamp. 10.00 VARA-orkest en solist. 11.00 Berichten ANP. 11.10 VARA-Schaaktweekamp. 11.15 Orgelspel. 11.45-12.00 Grammuzlek. Hilversum II, 301,5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP 8.05 Schriftlezing. Me ditatie. 8.20 Grammuzlek (930-9.45 Geluk - wenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Be richten ANP. 12.40 Ensemble v. d. Horst en gram.muziek 1.40 Gram.muziek. 2.00 Or gelspel. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Haar- lemsch trio en gram.muziek. 4.20 Gram mu ziek. 4.45 Feliciaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45-6.25 Gram.muziek. 6.30 Taalles en tech nisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Cursus koperza- gen. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-be richten. 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et An- tiqua en declamatie. 930 Gram muziek. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". 11.15 Gram.muziek. ca. 11.50-12.00 Schriftlezing. Engeland. 391 en 449 M. 11.40 Billy Cotton en zijn Band. 12.20 Vioolvoordracht. 1230 Radiotooneel. 1.20 Berichten. 1.30 De Ge rard Zangers. 1.50 Causerie .Pictures ln Brass". 2.20 Orkestconcert. 3.20 Dansmu ziek 4.05 Causerie ..Talking it over". 4.20 Berichten 4.35 De staf muziek van ..His Ma jesty's Irish Guards". 5.00 Zang. 5.20 Kin derhalfuur. 530 BBC-Variété-orkest. 6.20 Berichten. 6.35 Causerie ..The World goes by". 7.05 Causerie. 7.20 Mededeelingen. 7.40 Radiotooneel. 830 BBC-orkest. 9.20 Be richten. 9.35 Causerie. 9.50 Gevarieerd programma. 10.20 Radiotooneel. 11.00 Or gelspel 11.20 BBC-Zangers en soliste. 11.50 Billy Cotton en zijn Band. 1230-12.35 Be richten. Radio-Paris 1648 M. 12.05 Solistenvoor dracht. 12.20 Koorconcert. 1.05 en 1.35 Solistenvoordracht. 2.00 Grammuzlek. 2.05 Sollstenvoordracht 3.20 Variété. 3.50 Radio tooneel. 4.50 Solistenvoordracht. 5.20 Va riété. 5.35 en 6.35 Kamermuziek. 7.20 Lichte muziek. 7.50 Radiotooneel. 9.05 Opera-uit zending. 10.20 Solisten voordracht. 10.35 Variété. 11.20 Kamermuziek. 12.05- 12.20 Gram.muziek. Keulen. 456 M. 5.50 en 7.40 Gram.muziek 9.30-9.50 Pianoduo. 10.50 Grammuzlek. 12.20 Weermachtconcert. 1.15 Muzikaal tus- schenspel. 1.35-2.20 Populair concert. 2.45 Gram.muziek. 330 Voor de soldaten. 5.20 Blaasorkest én solist. 5.45 Gram.muziek. 6.20 Otto Dobrindt's orkest. 7.35-12.20 Zie Deutschlandsender. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muziek. 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gram.muziek. 5.20 Zang 5.50; 6.50; 7.20 en 7.45 Gram.muziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Gram.muziek. 9.20 „Goen- avond Gebuur". opera 10.30-11.20 Omroep dansorkest. 484 M.: 12.20; 1.30-2.20: 5.20 en 6.00 Gram- muziek. 7.05 Cello-voordracht. 8.20 Voor de soldaten. 8.50-11.20 „Jean-Michel", opera. (9.5010.00 Gram.muziek). Deutschlandsender, 1571 M.: 7.35 Verzoekcon- cert. 9.20 Berichten. 9.50 Reportage. 10.00 Gram.muziek. 1030 Politiek overzicht Hierna: Avondconcert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 3 Januari. Ie Programma: lederen dag van 824 uur Avro. Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur Kro. Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 830 Engeland (Ber.) 9.20 Keulen (Ber.) 9.50 Deutsch- lands. 10.10 Diversen 11.20 Keulen (11.50 Ber.) 12.20 Brussel VI. '1.20 Ber.) 2.20 R. Danmark 3.50 Keulen (4.20 Ber.). 4.30 Deutschlands. —5.20 R. Danmark 5.55 Boedapest 6.20 Breslau of div. 6.50 Boe dapest 10.40 Deutschlands. <11.20 Ber.). 4de Programma: 8.00 Brussel <8.45 Ber.) 9.20 Gram.muziek G.R.D. of div. 10.35 Enge land 11.20 R. Danmark 12.20 Brussel Fr. 1.20 Engeland (1.20 Ber.) 1.50 Parijs Radio (Ber.) 2.20 Engeland <4.20 Ber.) 5.00 5.09 Scheveningen Haven 'Ber.) 5.20 Brussel Fr. 5.50 Engeland >6.20 Ber.) 6.35 Parijs Radio 7.05 Brussel Fr. 7.20 Keulen (Ber.) 8.20 Engeland <9.20 Ber.) 9.40 R. Danmark 10.20 Brussel VI, (Ber.) 11.00 Engeland. Wijzigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11