Ons Kort Verhaal BINNENLAND Defensiebestelt zes onderzeeboot jagers LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 2 Januari 1940 r>r> JOZO NEZO Nederland kwam steeds de moeilijkheden Ie boven Ned. Chr. Reisvereeniging Waar druk verkeer plaats vond De „Josif Stalin" tijdens proefvaart niet overgenomen Messen REDE VAN Dr. COLIJN. De minister van Staat dr. H. Colijn heeft gisteravond voor de radio een rede gehou den. waaraan het volgende is ontleend: Wie de laatste 30 jaren bewust heeft meegelefd en er zich toe zet om eerst na te gaan bij hoeveel jaarwisselingen de toe komst met vertrouwen werd tegemoet ge zien. die zal slechts een schralen oogst bin nenhalen. De eerste jaren waren het de Balkanoor logen. die, evenals daarna tijdens den we reldoorlog. de jaarwisselingen somber maakten. De laatste tien jaren is het uit financieel oogpunt moeilijker geweest, waarbij sinds vijf jaar de vrees kwam, dat wederom een oorlog over Europa uit zou barsten. Vier maanden geleden is deze vrees bewaarheid en wat wij allen ons thans afvragen is, of dit jaar ons den vrede zal brengen, en of die vrede meer dan in 1919 rekening houdt met de toekomstige welvaart der volkeren. Er bestaat gerechtvaardigde vrees, dat een oorlog van langen duur gelegenheid zal geven tot de door een Europeeseh volk zoo gewenschte wereldrevolutie, voornamelijk door uitputting van de oorlogvoerenden. Ondanks deze sombere klanken, mogen onze gedachten niet uitsluitend hiernaar uitgaan. In zijn historie heeft Nederland vele zware tijden gekend, waarvan ik U de volgende in herinnering wil brengen: Onze tachtigjarige strijd tegen Spanje en de daarop gevolgde oorlogen met Engeland en Frankrijk. In de jaren tussehen 1568 en 1713, d.i. bijna 150 jaar, hebben we slechts ongeveer een vierde van dien tijd vrede ge kend. Drie vierde van die anderhalve eeuw was ons land in oorlog gewikkeld. Denk ook aan de binnenlandsehe verwikkelingen in de tweede helft der 18de eeuw, waarvan we thans onder het koningschap der Oranjes gelukkig bevrijd zijn. Denk .aan den Franschen tijd en de gevolgen daarvan op de staats- en volkshuishouding. In het begin der vorige eeuw is er een jaar aan te wijzen waarin het totaal der gewone staats inkomsten slechts 30 millioen gulden be droeg, terwijl alleen de rente van de staats schuld reeds 34 millioen vorderde, In Am sterdam werd destijds de helft der bevol king bedeeld. In Den Haag en Haarlem, die toen zeer veel kleiner waren dan thans, werden resp. 650 en 500 groote huizen en lusthoven gesloopt, wijl er geen bewoners meer voor te vinden waren. En let er dan eens op, hoe Nederland, onder Gods zegen, al die moeilijkheden te boven kwam en ten slotte Engeland, waarschijnlijk het rijkste land der aar de, in welvaart zeer nabij kwam. Als men de historie laat spreken, dan is er, hoe donker het uitzicht momen teel ook is, geen reden om te wanhopen aan de toekomst van ons volk, geen oorzaak tot defaitisme. En zóó moet een volk, dat lééft, steeds den toestand van het oogenblik bezien! BIJNA 38.000 FIETSERS PASSEERDEN OP EEN DAG TE DIEMERBRUG. Dezer dagen zal bij de Algemeene Lands drukkerij verschijnen het verslag van de ..driejaarlij ksche verkeerswaarnemingen van den rijkswaterstaat, 1938". Deze publicatie bevat de resultaten van de in 1938 gehouden driejaarlij ksche tel ling, waarvan de uitvoering geschiedde door den rijkswaterstaat, terwijl de bewer king van het grondmateriaal plaats vond door het centraal bureau voor de statistiek. Daar uit de resultaten der verkeerstel ling in 1935 gebleken is, dat na 20 uur nog een belangrjjk deel van het verkeer plaats vindt, is in 1938 overgegaan tot een stan daard-teldag van 6 tot 24 uur. Om een maatstaf te verkrijgen voor de intensiteit van het verkeer op de afzon derlijke wegvakken is voor ieder telpunt uit de waarnemingen op de zeven verschillen de teldagen een .standaard-gemiddelde" berekend. De hoogste gemiddelden werden ge vonden voor het waarnemingspunt Broekslootbrug te Rijswijk (weg 's Gra- venhage-Rotterdam) met 10.967 auto's en voor het waarnemingspunt ten Noorden van het viaduct over den Leidschen straatweg te Wassenaar met 10.165 auto's. Het geringste verkeer vond men (met uitzondering van de veren in Zeeland) tussehen Winterswijk en de Duitschc grens met een 18-uren-standaardge- middclde van 55 auto's. Welken omvang het ontspannings- verkeer, wat betreft de rijwielen, b«- reiken kan, blijkt uit de hoogst waar genomen aantallen op Zondag 7 Aug., toen aan de Hartveldsche brug tus sehen Amsterdam en Diemerbrug niet minder dan 37746 rijwielen en tandems werden geteld, terwijl dit aantal aan den Broekslootwcg te Rijswijk 33796 en aan het fort de Bilt 24993 bedroeg. Een vergelijking met de resultaten van de in 1935 gehouden verkeerstelling leert, dat het totaal autoverkeer voor de in 1935 en 1938 vergelijkbare telvakken op alle we gen van het rijkswegenplan ls toegenomen met 15.87 pCt. Het personenautoverkeer met 4.09 pCt., het autobusverkeer met 39.29 pCt„ het vrachtverkeer met 4.09 pCt., het motorrijwielverkeer met 59.90 pCt. en het rijwielverkeer met 17.56 pCt. Het langzame verkeer i bespannen voertuigen enz. i daar entegen is afgenomen met 22.34 pCt. DE ALGEMEENE VERGADERING. In de Zaterdag te 's-Gravenhage voort gezette algemeene vergadering van de Ned Chr. Reisvereeniging die druk bezocht was, volgde op de inleiding van den heer C. H. Sonneveld van den Haag. lid van het hoofd bestuur, over: „De N.C.R.V. in crisistijd" een levendige discussie. Niet minder dan 15 personen gaven zich op voor het debat. Het voorstel van het hoofdbestuur tot opheffing van verschil lende afdeelingen en de nader voorgestelde financieele regeling ontmoette bij meerdere sprekers heftig verzet. Men was van oor deel dat juist in dezen tijd de afdeelingen intact gelaten moeten worden. De secr., de heer A. H. Dijkstra, de pen ningmeester de heer J. M. C. B. van Dijk de inleider en de voorzitter, dr. A. van Deur- sen. hebben de gemaakte opmerkingen be antwoord. Na breede replieken werd het voorstel van het hoofdbestuur om f. 1250.beschik baar te stellen voor uitkeering aan de af deelingen aangenomen. Het voorstel tot opheffing van verschillende afdeelingen zal door het hoofdbestuur nog nader worden bezien en met de betrokken afdeelingen opnieuw worden besproken. Besloten werd dat de volgende jaarver gadering te Delft zal worden gehouden. Enkele voorstellen van de afd. den Haag van organisatorischen aard werden aange nomen. Na een slotwoord van den voorzit ter heeft de heer T. K. Roosjen van Bloe- mendaal de vergadering met dankgebed gesloten. DE OVERDRACHT BEPAALD OP MORGEN. Zaterdag heeft de „Josif Stalin" een van de beide turbineschepen, die door de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij zijn ge bouwd, in opdracht van de Machino Import het Russische staatslichaam voor aanbouw en bestellingen zijn proeftocht gemaakt. Het schip koos niet het ruime sop. zooals dat gewoonlijk gebeurt bij een proefvaart, doch in verband met het risico, dat nog gedragen wordt door de Scheepsbouw Maat schappij, werd tussehen Amsterdam en IJmuiden en in de Amsterdamsche haven heen en weer gevaren. Aan boord bevonden zich de directieleden van de Scheepsbouw Maatschappij en de 39 leden van de Russische commissie voor over neming die onder leiding stond van den heer W. Fomin. Het schip is speciaal gebouwd om te varen in koude streken. In verband met de temperatuur, die soms tot 35 graden onder nul kan dalen, zijn zoo- DE NAGEDACHTENIS VAN JAN VAN KAN. Bekend menschenredder te Noordwijk/Zee. Naar wij vernemen bestaan er te Noord- wijk sinds eenigen tijd plannen om de na gedachtenis van de eenige jaren geleden overleden menschenredder Jan van Kan te eeren. Indien mogelijk zal op den Boulevard te Noordwijk Zee een borstbeeld of plaquette worden geplaatst. Een comité van aanbe veling is gevormd, waarin zitting hebben de burgemeester van Noordwijk, de heer J. B. V. M J v. d Mortel, graaf van Limburg Stlrum, douairière Van Panhuis gravin van Bylandt. deken Borsboom en de direc teur der Rotterdamsche Droogdokmaat schappij, de heer D. Endert. Het comité van uitvoering, dat op veler medewerking rekent, bestaat uit de heeren J. J. van Capelle, J. van Gilse en E. C. Urlus. Het departement van defensie heeft zes onderzeebootjagers besteld. Drie daarvan zullen worden gebouwd door de Neder- landsche Dokmaatschappij N.V. en drie door en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk. De turbines voor deze schepen zullen worden vervaardigd door de N.V. Machinefabriek Stork en Co. Je Hengelo, doch worden geïnstalleerd door de scheepsbouwers. wel de buitenwanden als de binnenverblijven voorzien van een isolatielaag, bestaande uit 44 m.m. kwik en 6 m.m. triplex, waartus- schen een isoleerenden luchtlaag en dwars- schotten om trek te voorkomen. Het geheele schip is voorzien van een luchtverwarmings- stelsel, dat het tegen polaire koude op kan nemen. Het is een forsch en bijzonder mooi afge werkt schip, dat de Scheepsbouwmaatschap pij op den laatsten werkdag van het jaar aan de Russen toonde. De grootste lengte bedraagt ruim 135 M. de breedte 18.35 M.. Het laadvermogen is 3220 ton. de waterverplaatsing 8050 ton en de grootste dienstsnelheid bedraagt 20 knoop. Er is ruimte voor 48 eerste klasse. 164 tweede klasse en 296 derde klasse passagiers; bovendien zijn er twee luxe hutten ingericht. De bemanning zal bestaan uit 106 koppen, waaronder eenige vrouwen. Over de bestemming lieten de vertegen woordigers der Sovjet-regeering zich niet uit. Het merkwaardige van den proeftocht met dit prachtige schip is geweest, dat het tenslotte tijdens de vaart door de vertegenwoordigers van de Russische Sovjet niet overgenomen is. Van den directeur der Scheepsbouw Maatschap pij, den heer D. Goedkoop Dzn., verna men wij, dat de commissie voor over neming met enkele formeele bezwaren tegen de overname van het schip voor den dag kwam. Hierover is urenlang van gedachten gewisseld. Bij afloop van den tocht, toen het schip weer in de Coenhaven gemeerd lag, was men nog niet tot overeenstem ming gekomen. De vlag van de Scheeps bouw Maatschappij was niet verwisseld voor de vlag met hamer en sikkel, welk symbool reeds op den scheepswand ge schilderd staat. (Algemeen werd intus- schen verondersteld dat de Russen be zwaar hebben gemaakt in verband met den politieleen toestand). Ingevolge contractueele bepalingen is 55 procent van de bouwkosten reeds betaald. Een zusterschip van de ..Josif Stalin" n.l. de „Molotov" ligt bijna voltooid aan de werf van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij. Naar wij nader vernemen zal de over dracht morgen plaats hebben. DE TWEEDE AFRIKA-VLUCHT VAN DE „REIGER". Bemanning definitief aangewezen. De bemanning van het K.L.M.-vliegtuig .Reiger", dat binnenkort een tweede vlucht gaat maken naar Zuid-Afrika, is thans de finitief samengesteld. De reeds aangewezen gezagvoerder Blaak zal worden geassisteerd door zijn collega, gezagvoerder Hulsebos, die de vlucht als tweede bestuurder mee maakt. Radio-telegrafist is Siemer, terwijl de bemanning wordt gecompleteerd door Buitenhuis, boordwerktuigkundige en de Visser, steward. Wij vernemen, dat reeds negen passa giers voor de vlucht zijn geboekt. De pas sagiers vertrekken 11 Januari per trein via Frankrijk naar Napels, waar de vlucht 15 Januari begint. 19 Januari zal het toestel In Johannesburg aankomen. Tot het gèzelschap, dat deze tweede Afrika-vlucht meemaakt, behoort een in Indië wonende Nederlander, die met ver lof naar Europa komt en een uitstapje naar Johannesburg maakt. Deze passagier vliegt eerst met een thuisvliegend Indlë- toestel van Batavia naar Alexandrië, stapt dan in Cairo over in de ..Reiger" en is op deze wijze in rond acht dagen van Batavia in Johannesburg. Op 3 Februari zal de Reiger weer uit Jo hannesburg naar Napels vertrekken. De ï'oute wijkt op het traject over Tangan- jika in Z O Afrika iets af van die op de eerste vlucht. De redenen hiervan zijn van technlschen aard. De totale lengte van het vliegtrajcct is 9000 K.M. Zout uit eigen bodem! Uw winkelier heeft ze: de drie fijne zoutproducten, die de Kon. Ned. Zout-industrie voor U uit eigen bodem wint! Hygiënische, bederfwerende verpakking, dus... lang houdbaar! 8 ct. per pondspak 1 3 ct. per kilopak TAFELZOUT bus van 340 gram 1 5 ct. bus van 200 gram 10 ct. Gevulde glazen strooier: 10 ct. N.V. KON. NED.ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO 5604 (Ingez Med.) VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De Regeeringspersdienst meldt: In den avond van 31 December hebben verscheidene vliegtuigen van onbekende nationaliteit zich bewogen over Noord- Friesland en de Waddeneilanden. Zij zijn door aldaar opgestelde luchtdoel artillerie beschoten, waarna zij ons rechts gebied in algemeen Noordelijke en Weste lijke richting hebben verlaten. door Ablova. Ik had een ellendigen tijd achter den rug toen ik in Valparaiso met Pedro kennis maakte In Montevideo was het circus Sal- vari failliet gegaan; het grootste gedeelte van de wilde beesten was naar dierentuinen verhuisd, een ander gedeelte werd afge maakt. Daar stonden de tweehonderd employé s zonder een cent op zak; een raar mengelmoesje van Tsjechen, Arabieren, negers en ik weet al niet wat meer. In mijn eentje trok ik verder .verdiende te hooi en te gras iets op een kermis, kreeg soms in een paar dagen geen eten en verloor allen moed. Begin 1939 kwam ik in Valparaiso aan en probeerde nog eens mijn geluk bij het circus Zerbo, dat er juist de tenten opgeslagen had. Natuurlijk kon men mij niet gebruiken en ik was werkelijk ten einde raad. Toen maakte is door een toeval kennis met Pedro, die juist een partner voor zijn nummer zocht daar zijn vroegere de beenen genomen had. Zoo kreeg ik werk. al was het dan ook maar voor drie maanden. Eigenaardig werk was het wei. In het nummer speelde ik een passieve rol. Het begon nogal tam: ik stond voor een houten bord. onbewegelijk, met uitgespreide armen, terwijl de messen langs mij heen flitsten en trillend in het hout bleven steken. De eerste weken bekroop mij daarbij een ellen dig misselijk gevoel; mischien was ik ook wel overgevoelig door ondervoedheid. Later leerde ik voor mij uitstaren zonder zelfs iets te zien en zoo werd het dragelijk. Terwijl ik daar dan onbewegelijk stond en mezelf tot een soort bewusteloosheid dwong sprong Pedro op een twintig meter van mij af als een gek heen en weer. Op het obce- deerende rhythme van de muziek danste hij een wilden Spaanschen dans en liet vanuit alle mogelijke standen zijn messen in mijn richting vliegen. Zijn nummer was werkelijk ongeëvenaard en het publiek dol van enthousiasme. De „messenkoning" werd hij genoemd; alleen voor hem al zou het circus avond aan avond uitverkocht zijn. Hij speelde met zijn messen alsof het lucifers houtjes waren. Na de pauze traden wij nog één keer op en al het voorafgaande was daarbij ver geleken kinderspel. Het licht in de tent werd gedoofd op één schijnwerper na, die mijn bord in een on waarschijnlijk rooden gioed zette. De muziek zweeg. Alleen een hobo speelde een lang zame klagende melodie waarop ik een plas- tischen dans ten beste gaf. Drie weken had ik van den vroegen ochtend tot den laten avond moeten oefenen voor ik hem behoor lijk onder de knie had. Niet dat het op zich zelf een moeilijke dans was, integendeel, zoo op het oog waren het vrij onbenullige trage figuren. Alleen Pedro en ik wisten dat elke beweging volkomen beheerscht moest zijn; geen arm een millimeter te hoog heffen, geen been een seconde te laat neerzetten. Op de klagende toonen van de hobo danste ik, zonder te denken, op twee decimeter van het bord en zegende het zoeklicht, dat mij in de oogen scheen en mij niets deed zien Als de laatste noot verklonken was kwam ik met trillende knieën tot mezelf en maakte een paar mechanische buigingen voor het opgetogen publiek Pedro zweefde in dit nummer aan een paar ringen; de messen had hij in een gor del rond het lichaam. Hij maakte salto's, vloog door de lucht, hing aan zijn voeten en wierp zijn messen met feillooze zekerheid vanuit het donker naar het rood beschenen bord Langs mijn ooren. onder mijn be wegende armen door, naast mijn beenen, op een haar nauwkeurig. Pedro en zijn mêssenGeloof niet, dat ik overdrijf. Zij messen waren zoo scherp dat je Je er mee zoudt kunnen scheren, 's Avonds op onze kamer oefende hij om zijn vinger vlugheid te onderhouden. Hij jongleerde dan met zijn messen zooals de Japanners dat met ongevaarlijke houten borden doen. Wierp ze tussqhen zijn beenen door omhoog, ze draalde in de lucht om en om en ving ze aan het handvat weer op. Indien hij misgreep zou hij zich de vingers afsnijden. Maar hij greep niet mis. Pedro en zijn mes sen ze waren een deel van hemzelf ge worden, hij dee<f er mee wat hij wilde. Drie maanden had ik werk. Eén uur per dag was ik dood, een mechanisch mensch, maar had tenminste te eten. Op een somberen regenachtigen dag brachten wij Pedro naar het kerkhof, het spel was uit. Toen lk later naar de stad terug slenterde begreep ik, dat mijn zwerf tocht van dorp tot dorp weer van vorenaf aan zou beginnen. En toch. eerlijk gezegd was ik er niet eens rouwig om. Het moest wel mis gaan met die messen. Nu was Pedro de eerste geweest, anders was ik zeker vroeg oi laat door een mes gedood. Hoe Pedro dan wel zoo plotseling aan zijn eind gekomen is, zult u vragen. Het ging anders in zijn werk dan u wel denkt. Ik zal het nooit vergeten. Op zekeren avond zaten wij aan tafel. Wij hadden gegeten en Pedro schilde een appel, met een onoogelijk bot tafelmes. Hij sneed zich in den vinger, had den volgenden ochtend hooge koorts, bloedvergiftiging, was vierentwintig uur later dood. Op zijn uitdrukkelijk verzoek werden zijn messen met hem begraven. Het onoogelijke, botte tafelmes behield ik, als een aandenken. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EM TRANSPORTARBEIDERS. Het zilveren jubileum van den heer W. Strijbis Pzn. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum in dienst van den bond van den heer W. Strijbis Pzn. te 's-Gravenhage kwam in hotel „Central" aldaar de bondsraad van den Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbeiders in buitengewone alge meene vergadering bijeen. De bijeenkomst stond onder leiding van den viee-voorzlttcr, den heer C. v. Baren Jr. aldaar. Deze opende op gebruikelijke wijze en hield vervolgens een rede waarin hij allen een hartelijk welkom toeriep cn er op wees dat dit een dag ls van dankbare herinnering voor heel de organisatie nu de voorzitter zijn jubileum vieren mag. Spr. herinnerde aan de oprichting van den bond en de moeilijkheden van het eerste begin. Toen is inzonderheid de groote pro pagandistische kracht van den jubilaris gebleken In allerlei bedrijfstakken kwam organisatie bij patroons en arbeiders tot stand en het instituut van het collectief contract werd belangrijk uitgebouwd. Hoe moeilijk en somber de positie van den ar beider thans ook moge zijn. in vergelijking met een kwart eeuw geleden mag gecon stateerd dat de arbeider der vakbeweging rijke vrucht heeft gedragen. De heert Strij bis heeft in de afgeloopen kwarteeuw mede zijn stempel op de ontwikkeling van den bond gezet. Prlnclpieele leiding blijft noo- dig en die heeft de jubilaris steeds gege ven. Spr. bracht ook hulde aan de vaardig heid waarmede de heer Strijbis de pen hanteert. Zijn helder oordeel doet de advie zen die de Jubilaris geeft steeds op hoogen prijs stellen. Zoo is hij de eerste represen tant van den bond. Hulde bracht spr. ook aan mevr. Strijbis terwijl hij mededeelde dat het bondsbestuur de moeder van den jubilaris, die door ziekte niet kon aanwe zig zijn, een gelukwensch heeft doen toe komen. Spr. bood aan het slot van zijn toespraak aan mevr. Strijbis een fraaie bloemenmand aan en verleende de heer S. Veltman als oudste vrijgestelde hierna het woord, die met een korte toespraak namens den bond den Jubilaris een boekenkast en een schilderij aanbood. Namens een uit den bondsraad gevorm de commissie bood vervolgens de heer D. Blok van Velsen als geschenk van de le den van den bond aan een schrijfbureau, een bureaustoel, een vloerkarpet, een wandkleed en een armluchter. De heer Strijbis heeft vervolgens een woord van hartelijken dank gesproken voor de hem ten deel gevallen grootsche huldi ging. waarna de vergadering werd geslo ten. waarna de Jubilaris In „Central" een drukbezochte receptie gehouden heeft. HET REDDINGSWERK OP ONZE KUSTEN lil 1939 werden 51 schipbreukelingen gered. Gedurende het jaar 1938 is 43 maal een beroep gedaan op de diensten van reddings booten der N.Z.H.R.M., in de vier „oorlogs maanden" alleen niet minder dan 25 maal. Vijf keer voeren reddingsbooten uit naar aanleiding van het op een mijn loopen van een schip. 22 tochten werden gemaakt naar Nederlandscho schepen, 8 naar Dultsche schepen en vliegtuigen, 3 naar Finsche en 2 naar Zweedsche schepen, welke ln moei lijkheden verkeerden. In totaal werden 51 schipbreukelingen gered, waardoor het to taal aantal geredden sedert de oprichting der N.Z.H.R M. steeg tot 6091. Personeel en materieel der maatschappij heeft ook in 1939 aan hooge eischen voldaanDen langsten tocht maakte de motorreddingboot „Insu- linde", welke gedurende een etmaal ln de nabijheid bleef van het Duitsche s.s. „Ger- rit Fritzen". dat beoosten Schiermonnikoog strandde en door de branding werd ver nield. De moeilijkste reddingen waren die van de motorreddingboot „Dorus Rijkers" i stat ion Den Helder) op 8 Maart 1939 toen de UK. 44 van een wissen ondergang werd gered en van de motorstrandreddingsboot „Nicolaas Marius", die 13 November 1939 de 19 opvarenden en den scheepshond redde van het Finsche houtschip „Elsle". dat op de Noordergronden van Terschelling was gestrand. BURGEMEESTER LAMBOOY NAM AFSCHEID VAN HILVERSUM. De groote gouden medaille der gemeente ontvangen. In een plechtige zitting van den gemeen teraad heeft de Hilversumsche burge meester, de heer J. M. J. H. Lambooy. Za terdagmiddag wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn ambt neergelegd. Raadszaal en tribunes waren dicht bezet. Loco-burgemeester, wethouder B. H. Bak ker, prees de rechtvaardigheid en onpartij digheid van burgemeester Lambooy. wees op den belangrijken arbeid, welken hij voor Hilversum heeft verricht (in zijn ambts periode steeg het inwonertal van 54.000 tot 74 000) en deelde mede dat de gemeente raad besloten had den heer Lambooy de op 13 December ingestelde groote gouden medaille der stad te verleenen wegens zijn bijzondere verdiensten. De gemeente-secre taris bood den heer Lambooy, namens het gemeentepersonecl, diens portret aan, ge schilderd door den kunstschilder Gerdes, dat, gedekt door de jeugdvlag, met het wa pen van Hilversum, aan den wand hing en door mevrouw LambooyHilmer, schoon dochter van den burgemeester, werd ont huld. De burgemeester dankte het gemeente- personeel voor dit aandenken, dat hij zeer op prijs stelde. Nadat het gemeentepersonecl gelegenheid had gehad afscheid van den burgemeester te nemen, trad een deputatie uit de bur gerij de zaal binnen voor de aanbieding van een huldeblijk, bestaande uit een schrijfbureau met bijpassende fauteuil, voorzien met het gemeentewapen. AFSCHEID VAN Dr. N. M. JOSEPHUS JITTA. De minister van Sociale Zaken heeft offi cieel afscheid genomen van dr. N. M. Jo- sephus Jitta. die met 1 Januari Is afgetre den als voorzitter van den gezondheidsraad. In verband met den gezonheldstoestand van dr. Jitta heeft het afscheid te zijnen huize en in beperkten kring plaats gehad. Dl'. Van den Tempel was vergezeld van dep secretaris-generaal van zijn departement, mr. dr. Scholtens, den directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. Van den Berg, en den referendaris der afdeeling Volksge zondheid, Jhr. mr. De Ranitz. 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10