Het kerkelijk leven in 1939 LEID5CH DAGBLAD - Achtste Blad Zaterdag 30 December 1939 Slopend wordt Uw huid zochten mooi veldwachter te Hazerswoude De Ger. Jon- gelingsvereenlging te Katwijk Rijn her dacht plechtig haar gouden jubileum tij dens bijeenkomsten op 31 Jan. en 2 Febr. waarbij prof. dr. K Dijk als feestredenaar optrad. De heer J Beumer overleed op bijna 87 j. leeftijd op 2 Febr.: hij was een be kende figuur in Tuinbouwkringen en oud hoofd der Oi. school te Sassenhelm. Op 4 Febr herdacht de afd. Hillegom der Ver. v. Bloembollencultuur haar 60 j. bestaan op feestelijke wijze. Ds G. J. Hoenderdaal nam op 5 Febr afscheid van de Rem. Ger Gem. te Boskoop De heer A. v. d. Holst, arbeider aan de Gasfabriek te Katwijk aan Zee. die dit iaar den gemeentedienst verliet, herdacht zijn 40 jarig jubileum op 11 Februari, ter wijl de Veilingver. Flora te Rijnsburg op 14 Febr. tijdens een grootsche herdenking haar zilveren jubileum vierde. Het gouden jubileum der Tooneelver. L'Amitié te Hillegom viel op 12 Febr., evenals het 40-jarig jubileum van den heer J. Koppe te Alphen in dienst bij de fa. D. v. Oordt, dakpannenindustrle te Alphen. Het 25-jarig jubileum der Katwijksche Bouwvereeniglng werd o.a. gevierd met een druk bezochte receptie in Hotel de Rhin op 11 Februari. Het afscheid van ds. J. de Vries van de Ned. Herv. Gem. te Nieuw- Vennep vond plaats op 12 Febr. De Veiling ver. Flora te Rijnsburg herdacht haar zil veren jubileum met een receptie en groot sche feestavond op 14 Febr. Het 40 jarig jubileum der Katwijksche Gasfabriek werd gevierd door miduel van een diner op 17 Febr en een receptie in het Gemeentehuls op 18 Febr. Het zilveren jubileum der Ver. De Narcis werd in een drukbezochte bijeen komst te Haarlem op 20 Febr. gememoreerd Feestelijk werd op 22 en 23 Febr. het gou den jubileum der Chr. Meisjesver. Dorcas te Haarlem gevierd. Op 22 Febr. werd in den Raad van Bodegraven de heer J. v. d. Marei gehuldigd, die 25 jaren raadslid is ge weest, waarvan 17 jaren wethouder. Op 25 Febr. vond nog een feestavond plaats in verband met het 40 jarig jubileum der Gem. Gasfabriek te Katwijk Zee en herdacht Boskoop's Strijkorkest zijn zilveren Jubi leum. De heer P Jansen, directeur van het Postkantoor te Alphen overleed op 27 Febr. Met ingang van 1 Maart werd aan den heer A Berger eervol ontslag verleend als hoofdagent van politie te Aarlanderveen. Op 1 Maart herdacht de heer J. C. Schou ten zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar ter secretarie te Hillegom. De nieuwe bur gemeester van Zoetermeer mr. N. Vernède werd op 2 Maart als zoodanig geïnstalleerd. Dien dag overleed de heer J. v. d Meer Gzn. oud-gemeente-ontvanger van Alkemade op bijn 77-j. leeftijd. De heer E. Vernède, oud burgemeester van Voorschoten overleed op 7 Maart te Den Haag; omstreeks half Maart werd de heer J. K. W. Klaassen. ho telhouder te Aalsmeer, teraardebesteld. Van 2024 Maart werd in diverse bijeen komsten het 75-jarig bestaan herdacht van de School met den Bijbel te Woubrugge. Groote aandacht trok de ontdekking eener geheime zender te Lisse in den nacht van 18 op 19 Maart. Op 22 Maart bestond de Haarlemmermeerpolder een eeuw en op 23 Maart herdacht de afd. Lisse der Ver. voor Bloembollencultuur haar 60-jarig bestaan. Ds. P. de Ruig deed op 26 Maart zijn in- trede bij de Ger. Kerk te Zevenhoven. 28 Maart overleed op 86-j. leeftijd de koster der R.K. Kerk te Alphen, de heer P. Suyker- land. Tijdens de Raadsvergadering van 28 Maart werd de heer J. Kastelein, burge meester van Aalsmeer gehuldigd in ver band met zijn zilveren burgemeesterschap dier gemeente. De officieele opening van het nieuwe postkantoor te Voorhout geschiedde op 1 April. De heer L. v. d. Linde, te Hillegom, in leven correspondent van ons blad en dir. der N.V. Editlo Ultgversmlj. te Hillegom. overleed in den ouderdom van 60 jaren op 5 April. Ds. H. G. Brink herdacht op 9 April zijn 40-jarig ambtsjubileum te Nieuwveen, terwijl op 10 April tevens het zilveren jubi leum der Ver. tot Bevordering der Zendings zaak tijdens een plechtlgen herdenkings avond te Katwijk a. Zee gevierd werd. Het gouden jubileum van de IJsclub Uit er weg te Aalsmeer werd omstreeks half April her dacht. terwijl de heer Th. Klok op 11 April gehuldigd werd in verband met zijn 40-J. jubileum bij de Dakpannenfabriek fa. D. v. Oordt en Co. te Alphen. Het 40-Jarlg ambts jubileum van ds. G. Th. van Beusekom te Aarlanderveen is plechtig herdacht op 16 April, de eerste steenlegging der nieuwe Herv School te Hazerswoude vond plaats door ds. H. Klehl op 17 April; dien dag her dacht de heer J. Zwartendijk, hoofd van den Plantenkundigen dienst te Boskoop zijn zilveren jubileum. De heer J. Mostert was op 18 April 4( jaren in dienst bij de N.V. Hollandia te Alphen; 19 April is feestelijk het 40-jarig jubileum der Coöp. Boeren leenbank te Hazerswoude gevierd. Ds. Hen- driksen, Chr. Ger. predikant te Hillegom hield op 23 April zijn af scheidspredikatie; de Middenstandstentoonstelling te Alphen, die een groot succes was, werd geopend op 26 April, het jaarlijksche Bloemenfeest te Noordwijk met corso op 27 April. Dr. H. G. Jonker nam op 28 April afscheid als arts te Rijnsburg; de afscheidspredikatie voor ds. G Tichelaar te Lisse, gehouden door den consulent ds. Chr. Eerhardt, werd ultge- sproken op 30 April. Pastoor M. A. Zwart nam afscheid van de Oud-Katholieke kerk te Aalsmeer, i Mei was de dag van het dia manten jubileum van den heer G. van Win kel, in dienst van de N.V. Oosthoek en Zn. te Alphen: deze was gedurende 30 jaren daar werkzaam als meesterknecht. Ook werd het zilveren jubileum der Herv. School te Noordwijk Zee herdacht. Op 3 Mei was de heer R. M. Loman 25 Jaren secretaris der gemeente Bodegraven. Pastoor Lühn nam afscheid te Bodegraven op 12 Mei en werd als zoodanig opgevolgd door pastoor Janus. Het gouden jubileum der Ger. Kerk te Voor schoten viel op 14 Mei en werd herdacht met een rede van ds J. H. Houtzagers, dien dag deed ds Lazonder zijn intrede bij de Ned Herv. Kerk te Nleuiv-Vennep. De heer A v d Bijl, te Alphen. die veel goeds deed voor de moderne vakbeweging, overleed op 58-j. leeftijd op 15 Mei te Alphen; de heer F H van Spanje werd op 16 Mei gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij de Gasfabriek te Noordwijk. De heer H. Haantjes, in leven hoofd der Chr. School te Valkenburg werd op 20 Mei teraardebe steld' ds S van Sinderen deed zijn intrede bij de Ned Herv. Gemeente te Hoogmade op 21 Mei. Het zilveren jubileum van den heer F van Til. hoofd der Chr. Nat. School te Oegstgeest werd op 26 Mei gevierd; op den tweeden Pinksterdag nam ds. H. Llg- tenberg afscheid als predikant bu de Ger, Gemeente te Lisse. 31 Mei werd het 30-jarig jubileum der Oranjevereeniging te Oegst- geest gevierd. De Havermoutfabriek der N.V. De Driekleur te Zoeterwoude brandde l Als we de voornaamste gebeurtenissen, die ln het afgeloopen jaar In kerkelijk opzicht voorgevallen zijn, samenvatten, dan begin nen me met wat de NED. HERV. KERK betreft, met er aan te herinneren, dat het aantal vacatures in dezen kring nog groot is. Het daalde wel Iets nd. van 235 op 232, maar dat zet geen zoden aan den dijk. Er zijn ongeveer 75 beroepbare candidaten Wat de richtingen betreft, is er vooral bij de z.g. Bondsgemeenten behoefte aan voor gangers. In Friesland en Noord-Holland is het aantal vrijzinnige vacaturen het grootst. Treffende illustratie van het gebrek an predikanten is wel, dat op zekeren Zon dagmorgen in een der Friesche dorpen 5 auto's voor de kerk stopten, allen hoor- commissies bevattend, die den predikant ter plaatse kwamen beluisteren. Het groote aan- t 1 vacaturen zal we] mede oorzaak zijn dat tal van emeritaatsgerechtigden nog ln ac tieven dienst blijven. Er zijn 73 predikan ten met 40 en meer dienstjaren, w.o. 7 met meer dan 50! Wat de door de Overheid uitgekeerde gel den voor den eeredienst betreft, daar van kreeg over 1939 de Ned. Herv. Kerk alleen 1.360.036. Van de 1683 predikantsplaatsen zijn er slechts 154 waaraan geen rijkstrac- tement verbonden is. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in Juli—Aug. wederom 3M> week haar zittingen gehouden. Haar samenstelling was ditmaal 12 recht- en 7 vrijzinnigen. On danks dat, hadden de reorganisatie-voor stellen geen kans. De in meerderheid recht zinnige synode verwierp zoowel een voorstel van dr. G. Oorthuys als van ds. K. H. E Gravemeijer terzake, terwijl het voorstel van de gezamenlijke kerkelijke hoogleera ren evenmin kans had. Wat de beslissingen der synode betreft, werd door de classicale vergaderingen van adviezen voorziene wetsvoorstellen aange nomen. dat voor de kas tot aanvulling v: i het Rijksemeritaatspensioen. Daarvoor zul len zij. die thans emeritus geworden zijn, jaarlijks gedurende 20 jaar moeten betalen, willen zij althans uit de kas trekken. Wat de godsdienstonderwijzers betreft, zij mo gen met verschillende toestemmingen bij bellezingen en catechisaties houden, nadat zij eerst voor het classicaal bestuur examen afgelegd en een proefcatechisatie gegeven hebben. Als derde van de nieuw aangeno men wetsvoorstellen noemen we het regle ment voor de geschillen, waardoor voorko men wordt, dat de predikanten hun event, geschillen met bestuurscolleges door den wereldlijken rechter laten beslissen. De secr. van de synode, ds. D. den Breems verkreeg op zijn verzoek, met ingang van 1 Apr a.s. eervol ontslag. Als zijn opvolger werd benoemd ds. K. H. E. Gravemeijer. In ds. den Breems verliest de Ned. Herv. Kerk een toegewijd medewerker en een zeer gtw waardeerde persoonlijkheid. Prof. dr. H. Th. Obbink, onze hofprediker, legde 25 Mei zijn ambt als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd neer en als zijn opvolger werd benoemd zijn zoon dr. H. W. Obbink, Ned. Herv. predikant te Utrecht en privaat-docent aan deze Uni versiteit. Ernstige verliezen heeft ook in 1939 de Ned. Herv. Kerk wat haar voorgangers be treft, geleden. Met name de Confessioneele groep zag zich meer dan een van haar voor mannen door den dood ontnomen. We noe men den voorzitter ds. A. B. te Winkel, een van de redacteuren van haar orgaan, ds. C. A. Lingbeek, en het voormalig lid van het hoofdbestuur van de Confessioneele Veree- nlglng. ds. J. W. Groot Enzerlnk te Leiden. Ook de voorzitter van de synode, dr. P. Smit, ontviel de Ned. Herv. kerk reeds op den eersten dag van het nieuwe jaar door den dood. Dienzelfden dag overleed ook ds. C. J. v. Paassen, em.-predikant te Haarlem, die een vooraanstaande positie op verschil lend levensterrein heeft ingenomen. Ook dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te De Bilt. die voorheen een leidende figuur was in den Geref. Bond en in den Geref. Zen- dlngsbond verwisselde het tijdelijke met het eeuwige. Wat de GEREFORMEERDE KERKEN betreft, voor haar was 1939 het jaar van de synode van Sneek. Deze om de drie Jaar te houden vergadering ving aan op den dag dat de mobilisatie werd afgekondigd. Maar zij besloot haar zittingen voort te zetten. Wij herinneren er aan, dat de voorstellen om over te gaan tot het benoemen van een zesden hoogleeraar en van het verleenen van het Promotierecht aan de Theol. Hooge- school geen meerderheid konden vinden. Laatstgenoemde zaak komt op de synode van 1942 weer aan de orde. Gereed kwam de synode met haar arbeid niet. Zij werd verdaagd en zal in 1940 op nieuw bijeenkomen, omdat de kwestie van de leergeschlllen, van de tucht over Doop leden, van het georganiseerd zijn op sociaal terrein en de moeilijkheden in de kerk van Drachten en op het zendingsveld te Soem- ba rondom de figuur van ds. S. J. P. Goos- sens, die door de classis Appingedam uit zijn ambt ontzet werd, nog niet konden be handeld worden. Wat de positie van de Geref. kerken ln het land betreft, ook ln 1939 werden enkele nieuwe kerken geïnstitueerd, o.a. te Drijber en te Noordbergum, alsook te Londen, welke kerk onder de classis den Haag ressorteert. Het laatste jaarboek meldt, dat er ln deze kerken 811 dienstdoende predikanten zijn met inbegrip van de missie-predikanten. Er zijn 167 emeriti-predikanten. Het aantal vacaturen steeg van 81 op 91. Toch blijft het aantal candidaten zeer groot. Dank zij het feit, dat een 50-tal predikanten in deze ker ken gemobiliseerd is, zijn tal van hulp predikers aangesteld. Van het ideaal, dat men op elke duizend zielen een predikant hebben zal, is men nog ver verwijderd. Urk bijv. heeft op 3000 zielen slechts één predi kant! Het comité ..Overvloed van werk en werkkrachten in de Geref. kerken" bood aan 47 kerken en 10 evangelisatiecommis sies opnieuw financieele hulp voor het aan stellen van een hulpprediker. Tien van deze 47 kerken konden er toe overgaan haar hulpprediker als predikant te beroepen. Bij een bedrag van 30.000— aan salarissen paste het comité ƒ24 000.bij. Meerdere predikanten werden ook ln 1939 ook aan deze kerkengroep door den dood ontnomen. Daaronder kas ook haar nestor ds J Duursema, dte te Groningen overleed in den ouderdom vfci 52 jaar. Met betrekking tpt de CHR. GEREF. KERK vallen geen belangrijke dingen te vermel den. Deze kerk staat op den vooravond van haar in 1940 te 's Gravenhage te houden Generale synode. Op deze synode zal ook aan de orde komen het rapport met betrek king tbt de vereenigbaarheid van het pre dikambt en het Kamerlidmaatschap. Dit rapport is reeds verschenen en aan de ker ken toegezonden. De Part. Synode van het Noorden heeft zich uitgesproken tegen de combinatie. Zou de synode zich daarmede vereenigen, dan raakt ds C. v. d. Zaal zijn radicaal kwijt en mag hij niet meer in de prediking voorgaan. Aan het predikantencorps, dat ruim 70 leden telt, ontviel ds. J. L. de Vries te De venter op 48-jarigen leeftijd plotseling door den dood. Prof P. J. M. de Bruin, de nestor van de Chr. Geref. predikanten, hield dit jaar op 8 Jan. te Almelo zijn 6000e predi- catie. Als we tenslotte nog een oogenblik aan dacht wijden aan de OVERIGE GROEPEN dan herinneren we er eerst aan, dat de Herst. Evang. Luth. Kerk uit de Oecumeni sche beweging is getreden. Het Leger des Hells kreeg ln de persoon van George Carpentier een nieuwen gene raal als opvolger van Evangeline Booth en een nieuwen commandant in Nederland ln Alfred J. Benwell, die Bouwe Vlas is opge volgd. De Geref. Gemeenten zagen van hun theol. school te Rotterdam slechts één stu dent afkomen. HIJ vereenlgde verschillende beroepen op zich. maar moest uiteraard alle gemeenten op één na teleurstellen. Naar verluidt zijn er thans geen theol. studenten meer aanwezig. Ds G. H. Kersten te Rotterdam, lid der 2e Kamer en een der meest prominente figuren in dezen kring, liet zich bij al zijn functies ook nog een benoeming tot reserve veldprediker welgevallen. Hij maakte ln het voorjaar een reis naar Amerika, waar hij in verschillende gemeenten in de prediking voorging. VARIA. Resumeeren wij tenslotte verschillende zaken, die voor het geestelijk leven van ons volk van beteekenls waren, zonder dat men ze onder een bepaalde kerkelijke formatie kan brengen, dan mogen we zeker allereerst wijzen op het 125-jarig bestaan van het Ned. Bijbelgenootschap, waarin recht- en vrijzinnig broederlijk samenwerken. Bij dit jubileum mocht prof. dr. F. W. Grosheide de gereedgekomen vertaling van het Nieuwe Testament aanbieden. Eén dag na de ver schijning was op het Bijbelhuis te Amster dam de geheele oplage uitverkocht. Gevormd wegd een stichting tot verbrei ding van het geestelijk lied, die de Psalmen en de Geestelijke liederen uit den schat van de Kerk der eeuwen bewerken en In ver schillende talen vertalen wil. Figuren als prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Justitie, prof. dr. H. Kraemer en ds. H. Hasper hebben ln het bestuur zitting geno men. Gememoreerd moet ook worden de Wllll- brord-herdenking. Deze apostel der Friezen (Noord-Nederlanders) was bisschop te Utrecht en werd in een inter-kerkelijxe sa menkomst in de Dom te Utrecht geëerd als de man die ln ons vaderland het eerst het Evangelie heeft gebracht, en dus de stichter der Chr. kerk ik. Een Wlllibrord-tentoon- stelllng werd te Utrecht eveneens gehou den. Zwaar is deze tijd voor de zending. De samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgeest zagen haar tekort stijgen tot 120.000.— ongeacht de financieele uitkom sten over 1939. We besluiten ons overzicht met de mede- deeling dat er momenteél in Nederland 57 vrouwelijke theologen zijn, al dan niet met kerkelijke bevoegdheid 5 van haar hebben den doctorsgraad ln de theologie verworven. Gelijk bekend heeft de vrouwelijke theoloog tot de kansels onzer Herv. Kerk geen toe gang. af op 2 Juni. 3 Juni herdacht de heer A. v. Wilgen zijn 40-j. jubileum in dienst der fa. D. v. Oordt N.V. te Alphen. De eerste plech tige heilige mis van den heer W. Q. Grim bergen te Katwijk Rijn werd gehouden op 4 Juni, evenals die van den heer J. Huibers te Wassenaar, van den heer A. A. v. d. Voort te Zoeterwoude en van den heer Loerakker te Hillegom (5 Juni). Op 8 Juni werd de eerste steen gelegd voor het Rijnlands Lyceum, dat Inmiddels officieel is opengesteld, terwijl op 12 Juni de officieele opening geschiedde van het gemoderniseerde Pompstation te Bodegra ven. Het hoofd der Herv. School te Voor schoten de heer S. S. Leppink overleed op 13 Juni. Het zilveren Jubileum der N.V. So ciëteit v. Chemische Industrie te Katwijk Zee werd op 15 Juni herdacht. Dien dag overleed te Katwijk Zee de heer B. Dubbe- laar, ouderling der Herv. Gemeente en voorzitter der Herv. Zondagsschool ..Het Mosterdzaadje" te Katwijk Z. in den ouder dom van 63 jaar. De heer H. Tol, brigadier- titulair bij de Rij ksveldwacht te Leldschen- dam herdacht op 16 Juni zijn zilveren jubi leum. Het 40-jarig jubileum der Chr Zon dagsschool te de Kaag werd op 18 Juni feestelijk herdacht. De heer Jb. de Graaf, bekend ingezetene van Hoofddorp overleed, 68 jaar oud op 19 Juni. Ds. W. T. Zuurdeeg deed op 25 Juni zijn Intrede bij de Rem Ger. Gem. te Boskoop en Waddinxveen. De bekende bloemenkweeker, de heer D. Baardse Dzn. overleed te Aalsmeer op 74-J. leeft, en werd op 27 Juni teraardebesteld. De burgemeester v. Rijnsburg, de hr. J. L. Bos- schieter nam als zoodanig plechtig afscheid op 30 Juni. De heer H. Hoekstra, verbonden aan de M.U-L O. met den Bijbel te Alphen herdacht op i Juli zijn zilveren Jubileum, terwijl den daarop volgenden dag de heer A. Eggen, veldwachter te Voorhout, die ook reeds op 16 Juni gehuldigd was, een zelfde jubileum vierde. De oud-burge meester van Valkenburg, de heer P. Lotsy overleed op 5 Juli te Hilversum, waar hij zich gevestigd had. Op 8 Juli herdachten drie jubilarissen ln dienst bij de N.V. Gebr van Zonneveld en Philippo te Sassenhelm hun 40-j jubileum, n.l. de heeren L. Gulde- mond, H. de Boer en W. van Waardenburg. De oud-gemeente-secretarls van Aarlander veen de heer J. Hogenboom overleed in den ouderdom van 73 jaar op 12 Juli. Wij herinneren voorts o.a. aan het 75-j. bestaan der Bewaarschool aan den Morsch te Oegstgeest, dat op 12 Juli gevierd werd. Het afscheid van ir. C. Ph. Moerlands als directeur der Rijkstulnbouwschool te Bos koop vond plaats op 15 Juli. De ingebruik neming van het nieuwe orgel der Ger. Kerk te Lisse vond plaats op 21 Juli. Op 24 Juli publiceerden wij de mededeeling, dal ds. Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegstgeest zijn emeritaat had aangevraagd met Ingang van 1 Jan. 1940. Ds. J. de Bruyn, oud hulp prediker bij de Ned. Herv. Kerk te Alphen overleed op 29 Juli, de heer P. A, Lcfebcr nam op 30 Juli afscheid als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk te Lisse; de eerste plechtige heilige mis van pater J. H. Bos- indien U 's avonds Uw huid voedt met de h uldzuiverende en huidverfraaiende Purol. Doos 30 ot. 5387 (Inge» Med man te Zoeterwoude werd gehouden op 30 Juli, de heer S A. van Konijnenburg, be kend bloembollenkweeker te Noordwijk, overleed op 31 Juli. In de Raadsvergadering van Noordwijk werd op 1 Aug. de burgemeester dier ge meente, de heer v. d. Mortel in verband met het feit. dat hij 10 jaren burgemeester van Noordwijk was, gehuldigd. Het zilveren ju bileum van den heer J. H. in 't Veld, kan toorhouder van Zoeterwoude, viel eveneens op den eersten Aug. De heer A. Bodaan, gep. brigadier-majoor der Rij ksveldwacht te Alkemade. overleed op 3 Aug. op 72-j. leeftijd le Alkemade. Dienzelfden dag ook de heer Jacob den Duik Azn.. bekend reeder te Kat wijk Zee. oud 42 jaar. Monseigneur Taskin vroeg met ingang van 1 Aug. emeritaat aan als president van het R.K. Theologicum te Warmond. De heer L. Boer was op 3 Aug. 40 jaar in dienst bij bakker Donk te Nieuwerbrug (gem. Bode graven). Op 6 Aug. viel het 40-jarig predi kantsjubileum van ds. T. J. Jansen Schoon hoven te Oegstgeest. Op 11 Aug. trof velen het bericht inzake de ontzettende botsing tusschen de tram en een vrachtauto te Hillegom, waarbij twee personen gedood werden. De feesten ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van pastoor Hansen, werden ingezet op 12 Aug. (de eigenlijke datum was 15 Aug.). De heer H. A. Kooi- stra, directeur der Johannastlchtlng te Nieuwveen, was op 14 Aug. 40 jaar werk zaam In het maatschappelijk werk. Pastoor P. Mever te Voorschoten (van de parochie H. Laurentius) nam afscheid als zoodanig op 13 Aug. en vierde tevens zijn 45-Jartg priesterfeest. De eerste plechtige heilige mis van pater Jac. van Abswoude te Oegstgeest werd gehouden op 15 Aug. Te den Haag overleed op 17 Aug. de heer J. Eggink, oud- gem.-secretarls van Wassenaar en de heer J. van Gelderen, wethouder van Boskoop op 19 Aug. in den ouderdom van 68 jaren. De ..verdracht der muziektent te Valkenburg door burgemees tea* de Wilde geschiedde op 19 Aug., de bevestiging en Intrede van ds. H Post in de Ger Kerk te Rijnsburg volg den resp. op 22 en 24 Aug. De opening der Herv Chr. School te Hazerswoude vind plaats op 7 Sept., de heer R. Reltsma, se cretaris van Oegstgeest werd bij Kon. Besl. van Sept. met ingang van 1 Oct. benoemd tot burgemeester van Hemelumer, Olde- phaert en Noordwolde (Fr.), waar hij op 3 Oct. als zoodanig geïnstalleerd werd. De Sassenhelmervaart, die zulk een uitsteken de verbinding vormt tusschen Sassenhelm en de Kaag werd opengesteld op 15 Sept. Dien dag overleed dr. H. J. A. Walenkamp, rustend geneesheer te Warmond, op 73-J. leeftijd. De nieuwe burgemeester van Rljns- burg mr. P. N. Höweler, werd op 15 8ept. als zoodanig geïnstalleerd; de heer J. H. Hassing, watermolenaar te Warmond, werd op 20 September gehuldigd in verband met zijn 40-jarlg Jubileum. De rijwielpaden door de duinen tusschen Wassenaar en Noord- wijkerhout waren op 26 Sept. geheel gereed. De heer J. Dijkman herdacht 25 Sept. zijn 40-jarig jubileum aan de Zilverfabriek te Voorschoten. De 86-j. ds. A. J. Ruys. eme- zljn ambt uitoefende in het Groene Kerkje te Oegstgeest, overleed op 26 Sept. Pastoor A. J. M. van Meeuwen nam op 27 Sept. af scheid te Boskoop. Op 29 Sept. werd de as- phalteerlngslnrichting der firma de Vos en van Leeuwen aan den Steekterweg te Al phen door brand geteisterd. Den dag daar voor nam kapelaan Schneiders te Hillegom zijn afscheid. Eind Sept. herdacht de Ger. Jongellngsver. te Koudekerk aan den Rijn haar gouden jubileum en nam ook de heer J. Timmerman, gemeenteveldwachter te Benthuizen onder groote belangstelling af scheid als zoodanig. Het afscheid van ds. J. v. Noort van de Ned. Herv. Kerk te NoordwiJkerhout viel op 1 Oct.; dien dag werden ook de St. Willlbrordusfeesten ln de R.K. Kerk te Oegstgeest plechtig besloten. Op 2 Oct. overleed te Zeist ds. G. Tichelaar, em.-predikant te Lisse. 6 October overleed te Aarlanderveen oud-notaris mr. C. v. d. Lee in den ouderdom van 80 J Ds. Doornen bal te Woubrugge nam op 8 Oct. afscheid van de Ned. Herv. Gem. Op 11 Oct. overleed no taris J. K. C. Matthijs te Katwijk aan den Rijn. Op 12 Oct. werden dlenstkrutsen te Katwijk uitgereikt aan de politieambtenaren de heeren D. J. van Tuin (Katwijk Zee), H. van Venetlën en J. Vreeburg, belden te Noordwijk. Dien dag werd ook de nieuwe motorbrandspuit te Alkemade in gebruik genomen. In de Raadsvergadering van 13 Oct. van Oegstgeest werd de heer Jac. de Visser tot gemeente-secretaris benoemd als opvolger van den heer Reltsma. Op 18 Oct. maakten wij bekend, dat ds. H. Ph. Ingwer- sen, Ger. pred. te Katwijk Zee met emeri taat zou gaan. Het zilveren Jubileum van den heer G. Wesseling, postbeambte Noord wiJkerhout viel eveneens op 16 Oct., terwijl dien dag tevens de heer A. de Groot te Hil legom zijn 40-j. jubileum In dienst der firma gebr. van Zanten herdacht. De heer H. Mar seille, een bekend Ingezetene van Lisse, overleed op 17 Oct. Tot de stichting eener lagere Tuinbouwschool te Alkemade werd besloten in de Raadszitting dier gemeente van 18 Oct., terwijl den dag daaraan voor afgaande de heer Alb. Eveleens, een beken de 'iguur te Aalsmeer, tengevolge van ver drinking het leven verloor Candidaal van Lonkhuyzen deed op 22 Oct. zijn intrede als hulpprediker bij de Ger. Gem te Waddinx veen; op 23 Oct. ontvingen wij het bericht van het overlijden ln Indlë van den heer H A. van Waveren, een bekende persoon» lijkheid te Hillegom Met afgrijzen zal men zich voorts herin neren de afschuwelijke moord op den vee koopman C. v. d. Horst te Leldschendam op 27 Oct., welke zaak helaas nog steeds defi nitief onopgehelderd is gebleven. Ds. H. G. Brink, Ned. Herv. predikant te Nieuwveen nam op 29 Oct. zijn afscheid; dien dag werd de jeugdige J. Kloos, leerling der ambachts school te Leiden en wonende te Noordwijk, het doodelijk slachtoffer eener aanrijding onder die gemeente. Op 30 Oct. nam de brandweerman Gerrit van Rijn tijdens een grootsche huldiging na 38 j. diensttijd te Katwijk Zee als zoodanig afscheid van de Katwijksche brandweer. Het zilveren kosters jubileum van den lieer J. de Blaey. werk zaam bij de Ned. Herv Kerk te Hoofddorp viel op 1 Nov., terwijl de heer W. E. van Leeuwen dien dag, brugwachter bij de spoorbrug over de Gouwe, te Alphen zijn 40-jarlg jubileum in dienst der Ned. Spoor wegen herdacht. Het 75-jarig bestaan van de stichting „De Voorzienigheid" werd feestelijk gevierd op 7 Nov., het zilveren Ju bileum van de Jongellngsver. op Gereform. Grondslag „Timotheus" te Lisse op 9 Nov. 14 Nov. vierde de heer W. J. Bocxe, burge meester van Zevenhoven op bijzonder har telijke wijze zijn 12Vi-j. jubileum als zoo danig. Op 16 Nov. herdacht de heer P. H. Boerma, directeur van het Postkantoor te Voorschoten zijn 40-jarig jubileum; dien dag werd ook het gouden jubileum der Chr. School te Alphen plechtig gevierd. Op 18 Nov. werd de „verdekkerde" watermolen ln den Hoogeveensche polder te Noordwijker- hout feestelijk in gebruik genomen. Terug denkend aan den nacht van 18 op 19 No vember worden wij herinnerd aan het tra gisch auto-ongeluk, waarbij de vader en de schoonmoeder van den arts Wormgoor uit Waddinxveen het leven lieten. De heer Joh. Meyer Fzn., een bekende figuur ln Kath. kringen te Katwijk Rijn overleed aldaar op 20 Nov. in den ouderdom van 91 jaren. Dien dag herdacht de heer J. A. Coenraads Ne- derveen, arts te Noordwijk. zijn zilveren Ju bileum. De heer C. Schelllngerhout was op 22 Nov. 40 Jaren ln dienst bij de fa. van 't Riet te Aarlanderveen, de nieuwe gem.-secr. van Rijnsburg, de heer J. J. van Dijk, werd in de Raadszitting van 22 Nov als zoodanig geïnstalleerd. De heer A. J. Dekker, benoemd tot raadslid der gemeente Alphen, nam op 26 Nov. afscheid als voorganger der Evan gelisatie aldaar. Het nieuwe orgel der Ger. Kerk te Oegstgeest werd op 29 Nov. plechtig ln gebruik gesteld. De heer P. van Kooy te Voorschoten was 1 Dec. 50 jaren in dienst der Zilverfabriek te Voorschoten, terwijl dien dag tevens de opening plaats vond der Sikkens' Lakfabrieken te Sassenhelm. Be gin December werd het 75-j. bestaan der Ger. Kerk te Hazerswoude herdacht, op 3 Dec. werden verschillende woningen te Roelofsarendsveen wederom door een ern stiger! brand getroffen. De Coöp. Boeren leenbank te Alphen vierde met een geslaag den herdenkingsavond het 40-j. jubileum op 4 Dec. De ingebruikneming der vernieuwde O. L. School te Lisse geschiedde op 5 Dec. De heer Nic. Koot, koster der Kath. Kerk to Katwijk Rijn werd gehuldigd in verband met zijn 50-j. jubileum, dat op 10 Dec. vlei. Op 13 en 14 Dec. nam ds. H. Meyerlng, Ger. predikant te Katwijk hijn, afscheid als zoo danig. De meubelfabriek van v. Schaik en Berghuis te Waddinxveen werd op 14 Dec door een hevlgen brand getroffen en geheel verwoest. Het 40-j. jubileum der J.V. Petrus te Al phen werd op 14 Dec. herdacht, evenals het gouden jubileum der afd. Boskoop der Lib. Staatspartij. Op bijna 70-jarlgen leeftijd r erleed op 17 Dec. de heer G. van Duyn Gzn. te Katwijk Zee, een bekende figuur al daar. Het 100-Jarig bestaan der Ger. Kerk te Rijnsburg werd herdacht op 17 en 20 Dec. Het zilveren jubileum der St. Bavo-stlch- ting te NoordwiJkerhout werd ln lntiemen kring gevierd op 19 Dec. De heer Johan van Konijnenburg, bekend ingezetene te Noord wijk, overleed daar op 54-j. leeftijd op 21 December. 23 Dec. verloor de heer Jan Klok, voorganger der Ger. Gem. te Kat wijk Zee, het leven tengevolge van een noodlottige aanrijding. Dien dag overleed te Oegstgeest de heer Chr. Flaes, gep. hoofdofficier van Adm. K M. Op den Eer sten Kerstdag vond te Alphen een droevig auto-ongeval plaats, waarbij een moeder en haar kind het leven verloren en over leed te Oegstgeest de bekende architect.de heer A. F. Kraan (62 j.)op 28 December viel dc heer Kapteln, gemeente-secretaris van Aalsmeer, een grootsche huldiging ten deel in verband met zijn afscheid als zoo danig. Uit bovenstaande opsomming van velerlei gebeurtenissen, w.o. zelfs nog lang niet alle vermeld zijn, blijkt wel, hoeveel zich ook In het afgeloopen jaar weer afspeelde. Het spreekt vanzelf, dat ook in de ge meenteraden vele onderwerpen besproken en beslissingen genomen werden, dit de be langen van- en verbeteringen ln de buiten gemeenten ten goede kwamen, waarom wij gaarne hulde brengen aan de „vroede va deren", die daaraan met nauwgezetheid zoo veel aandacht wijdden. Het Is niet mogelijk alle besluiten, die ln het belang der dorpen genomen weiden en die veelal tot langdurige debatten aanlei ding gaven, hier te behandelen, doch de In woners mogen zich overtuigd weten, dat In dezen tijd hun Interessen ln het algemeen bij voortduring naar beste weten en kunnen behartigd worden. Moge het jaar 1940 tot optimistischer beschouwingen aanleiding geven, dan zulks ln 1939 ln het algemeen het geval kon zijnJ Zie zoo Jan, nu rollen wij al de serpen tines weer op voor den volgenden oudejaars avond. 2—8

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 30