Nieuws uit de Filmwereld ilS» Zien, wat men zien wil „East Side of Heaven De aardbeving in Turkije UYLENSPIE6HEL J Hulp van burgers bij militaire werkzaamheden 80de Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Vrijdag 29 December 1939 Derde Blad No. 24467 10 SCUECP/ TJIINCINj In den -K Besluit van den opperbevelhebber Waarin ligt de kunst van reizen? Hierbü een situatie-kaartje van de Turksche Oostelijke departementen, welke tengevolge van herige aardbevingen zwaar geteisterd werden. - In het nevenkaartje overziet men (met de zwarte pijltjes aangegeven) de richting, die de beving genomen heeft; het epicentrum zou tusschen Tokat en Siivas gelegen zijn. Twaalf provinciesteden, elk vijftien tot veertigduizend inwoners tellende, en meer dan tachtig dorpen zijn in Turkije grooten- deels of geheel verwoest door de jongste groote aardbeving. Velen zijn tijdens hun slaap door de aard beving verrast, van wie waarschijnlijk verscheidenen nog in leven zijn, die in hun half-vernielde woningen zijn opgeslo ten en wachten op hulp. De hulpverleening geschiedt langzaam, In verband met den omvang van de ramp en de groote uitgestrektheid van het ge teisterde gebied. Tengevolge van het bar sten van gasbuizen en het breken van olie lampen zijn temidden van de ruïnes honderden branden uitgebroken, die het reddingswerk uitermate moeilijk maken. Erzindjan is thans niet meer dan een rookende puinhoop. De kazernes en ae militaire school zijn ingestort, waarbij 10 officieren en 90 kadetten om het leven zijn gekomen. Het zal nog wel verscheidene dagen duren alvorens betrouwbare cijfers bekend zijn omtrent het totale aantal dooden, gewonden en vermisten. De Turksche Nationale Vergadering heeft een comité gevormd voor hulpver leening aan de overlevenden. Overal in het land gaan inteekenlljsten rond. Belangrijke historische gebouwen, zooals de moskee van Rayazit, zijn in een puin hoop herschapen. In het stadje Tokat vielen 388 dooden. Vermoedelijk heeft echter de spoorweg ErzindjanErzeroem, die kort geleden werd opengesteld niet veel schade geleden. De ramp heeft ook de steden Dlkili en Pergamon getroffen, waar reeds vele malen in de twee laatste maanden aardschokken zijn vernomen. Men weet nog niet of de prachtige monumenten uit de oudheid te Pergamon gespaard zijn, Nader wordt nog gemeld: Officieele gegevens omtrent de ver liezen aan mcnschenlevens tengevolge van de aardbeving zijn nog niet ver krijgbaar, doch naar schatting zijn in totaal 25.000 menschen gedood of ge wond, de meesten zouden om het leven gekomen zijn. Volgens het Turksche blad „Haber" zou den alleen reeds In het district Erzindjan, van de totale bevolking van 60.000 zielen, 42.000 gedood of gewond zijn, de meesten evenwel gedood. Vijftien steden in de provincie en negen tien dorpen en gehuchten zijn geheel ver woest, honderdduizenden menschen zijn het veld in gevlucht en lijden thans honger en koude; de temperatuur is tot 30 graden be neden het vriespunt gedaald. Met groot verlangen zien deze slachtoffers uit naar hulp. Gisteren hebben zich in het geteisterde gebied opnieuw aardschokken voorgedaan. 5109 (lngez Med.? Een pas-getrouwd, ik zou bijna zeggen: dus in de wolken verheven levend jong- mensch richtte dezer dagen een brief tot den burgemeester van een Engelsch kust- dorpje, waarin hij onthulde, dat zijn gade ten huwelijk had gevraagd, zittende de gade en hij op een bepaalden steen op het strand en of men zoo vriendelijk wilde zijn hem dien steen thuis te bezorgen als een aandenken tot in lengte van dagen aan dat heugelijke oogenblik, dat zij „ja" lispelde, hem aldus een meer figuurlijken steen, nochtans wegende ettelijke centena ren, van het verliefde hart wentelend. De burgemeester ontgloeide van geest drift over zooveel romantiek in zulk een barren tijd en hij wist de vroede vaderen er toe te bewegen het jonge paar met peerd en wagen den steen te doen toeko men. Aldus geschiedde, want in Engeland kent men geen Gedeputeerde Staten, die met een blauw potlood alles doorkrassen, wat, zooals dat heet: „onnut" dreigt te worden uitgegeven. Hadde deze burgemeester een minder kinderlijk gemoed gehad, hij zou den Jon gen echtvriend hebben geraden nog drie jaar te wachten en dan nóg eens te zien, of hij dien steen wilde ontvangen Immers, het zou niet uitgesloten zijn, dat de steen des geluks alsdan tot een steen des aan stoots zou zijn geworden in welk geval hij beter op zijn plaats zou zijn op het strand, bespoeld door de zee. De burgervader bepaalde zich er echter toe te wenschen. dat de steen nooit een molensteen om den hals van den jonkman zou worden blijkbaar sprak deze magi straat dus wél uit eenige ervaring en de steen siert za'k maar zeggen thans het voortuintje van het jonge paar Dat kunnen, als het huwelijk gelukkig blijft, aanstonds dure verhuizingen worden Of in geval van echtscheiding de steen zal wor den gekloofd 'lijk een diamant ver meldt de geschiedenis niet. Na mijn ontroering te hebben overmees terd, die mij beving bij het lezen van dit bekoorlijke relaas, kroop de vraag in mij op, of het Engelsche voorbeeld navolging verdient. Dat dóet het maar er zijn materieele moeilijkheden, die de uitoefening van zulk een huwelijkscultus in ons land danig in den weg staan. Hoevelen hebben hun meisje niet ge vraagd op een bankje, ergens onder een lommerrijken boom en kan men van een gemeenteraad vergen, dat hij zijn parken en plantsoenen berooft van alle zitplaat sen? En hoe dikwijls komt het niet voor, dat zulk een bankje, wanneer het gunstig, vér van een straatlantaarn bij voorbeeld, is geplaatst, tien maal in één week de stom me getuige is van een huwelijksaanzoek van tien verschillende paartjes alstublieft. Moet zoo'n bank dan in tienen worden ge zaagd? Ja, ik ken zelfs een heer, die zijn hui dige gemalin op het ijs hart en hand bood. die gretig werden geaccepteerd. Nu staat de techniek voor niets maar is het, zélfs als men een electrische koelkast bezit niet bezwaarlijk ten eeuwigen dage het uitge zaagde blok ijs te bewaren, waarop heur lieve geschaatste voetjes stonden op het Groote Oogenblik? Men gaat met vacantie I en draait den hoofdschakelaar van het elctrisch licht om en als men thuis komt, rest van de reliquie nog slechts een plasje water, dat men voortaan natuurlijk in een fleschje op den schoorsteenmantel kan bewaren, ja, desnoods zelfs opnieuw kan laten bevriezen, zij het ook met ver lies van wat ondertusschen is verdampt maar élk gevoelig hart zal moeten beken nen, dat zoo'n tweede-handsch aandenken niet je ware meer is Ik kan ongehuwden lezers slechts één goe den raad geven: Weest voorzichtig in de keuze van de plaats, waar gij Uw toekomstige levensge zellin ten huwelijk zult vragen. Doet zulks bij voorkeur op heide of welde. Heiplaggen en graszoden, daar is tenminste nog aan komen aan Holland—Amerika LUn BLOMMERSDIJK. 27 Dec. van R'dam te New York. Java—New York lijn WELTEVREDEN. New York n. Java. 27 Dec. van Kaapstad KOTA RADJA. 28 Dec. van Batavia n. New York BENNEKOM. 23 Dec. v. Batavia n. New York. SilverJavaPacific Lijn AAGTEKERK. 27 Dec. van Cebu n. Java KLIPFONTEIN, 28 Dec. van Pacific Kust te Manilla. Mij Nederland CHR. HUYGENS, 28 Dec. van Amst. te Batavia. Rott. Lloyd KEDOE, thuisreis, 28 Dec. te Suez. De opperbevelhebber van land- en zee macht. aangewezen voor de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van oor log verklaard gedeelte van het grondge bied des rijks, heeft, in overleg met het betrokken burgerlijk gezag, voor alle ge meenten des rijks een verordening vast gesteld, waaraan wij het volgende ont- leenen De inwoners van elke gemeente kunnen worden opgeroepen of aangewezen tot het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden Onder militaire werkzaamheden worden begrepen werkzaamheden: a. tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen en soortgelijke werken, veroorzaakt door militaire operatiën, lucht bombardementen of militaire transporten; b. tot het aanleggen en opruimen van versterkingen; c. tot het aanbrengen en opruimen van hindernissen en verspringen; d. tot het aanleggen, herstellen en af graven van waterkeeringen. daaronder be grepen strand- en oeververdedigingen. Ieder mannelijk inwoner, die den 18- jarigen leeftijd heeft bereikt en het 59sten levensjaar nog niet heeft volbracht, en naar het oordeel van de hierna te noemen autoriteit geschikt is om de bedoelde per soonlijke diensten te verrichten, is ver plicht om op het eerste bevel, op tijd en plaats bij dat bevel bepaald, aanwezig te zijn en de hem dan op te dragen werk zaamheden. overeenkomstig de daarbij te stellen eischen, te verrichten. Het bevel en de opdracht kunnen wor den gegeven: a. door den officier, die met de uitvoe ring van de hierboven omschreven werk zaamheden is belast; b. namens de onder a bedoelde autori teit door den burgemeester der betrokken gemeente. Het bevel en de opdracht worden in de eerste plaats gegeven aan die personen, die uit hoofde van hun beroep, voor zoover dat uit de gemeentelijke administratie blijkt, bijzondere geschiktheid bezitten tot het verrichten der werkzaamheden. Indien op deze wijze niet de beschikking over het benoodigde aantal personen wordt verkre gen, geschieden de verdere oproepingen zooveel mogelijk in volgorde van den leef tijd, aanvangende met de jongsten. In het bevel wordt vermeld, of het rij wiel van den opgeroepene, zoo mogelijk, dient te worden medegebracht en van welk gereedschap hij, zoo mogelijk, moet voor zien zijn. Leden van de Algemeene Rekenkamer, hoofden van departementen van algemeen bestuur, leden van den Raad van State, leden van de Staten-Generaal, leden van de dagelij ksche besturen van overheids- en semi-overheids-lichamen, geneeskundigen, apothekers en vee-artsen, geestelijken en bedienaren van den Godsdienst, militairen In werkelijken dienst, personen, deel uit makende van de rijks- en gemeentepolitie of van een gemeentelijk brandweerkorps, en personen, die een verklaring van een ge neeskundigen overleggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsge brek blijvend ongeschikt zijn om diensten te verrichten, zijn van deze werkzaamhe den vrijgesteld. Slechts bij noodzaak, indien geen vol doend aantal andere personen beschikbaar is, worden het bevel en de opdracht gege ven aan: personen, die een functie hebben te vervullen bij een luchtbeschermings dienst; personen, die lid zijn van een vrij willige burgerwacht, welke als zoodanig is toegelaten ingevolge de wet op de weer korpsen; personen, in dienst van een be drijf, hetwelk opdrachten uitvoert ten be hoeve van defensie-organen, voor zoover vanwege den minister van Defensie wordt verklaard, dat deze personen voor de uit voering dier opdrachten in het betrokken bedrijf niet kunnen worden gemist; per sonen, die werkzaam zijn bij een destruc tiebedrijf en personen, die lid zijn van een der transportcolonnes van de Nederland- sche vereeniging „Het Roode Kruis". Ter tegemoetkoming in de kosten van levensonderhoud van zichzelf en van de genen voor wier levensonderhoud hij aan sprakelijk is, wordt aan dengene, die per soonlijke diensten in den zin van deze ver ordening verricht, door den officier, in overleg met den burgemeester der gemeen te. waarin de werkzaamheden worden ver richt, een bedrag toegekend, berekend naar de normen, welke gelden voor het loon, hetwelk wordt betaald voor overeenkom- stigen arbeid ter plaatse, waar de werk zaamheden worden verricht. Voor het eventueel gebruik van rijwiel en gereedschap wordt een vergoeding toe gekend. Het niet voldoen aan de bevelen, wordt gestraft met een hechtenis van ten hoog ste drie maanden. Ten aanzien van de werkzaamheden, in deze verordening bedoeld, worden de voorschriften der Arbeidswet buiten wer king gesteld. De verordening kan worden aangehaald onder den titel „verordening hulp bij militaire werkzaamheden". MUbttiBnK»*! Hei is een ongehoord waagstuk, het vangen van een wilden olifdn) [en het schouwspel herinnert eenigszins aan een stierengevecht. Een beeld uit de groote cultuurfilm der 20th Century-Fox DE ZWARTE EXTASE Het is heel moeilijk, op zulk een perti nente vraag een even pertinent antwoord te geven. Wij voelen allemaal wel. dat er iets verkeerds, iets onkundigs, iets hulpe loos gelegen is in het sloome over-straat- loopen van den buitenman in stad, die wel een glaasje bier zou willen drinken, maar die niet naar binnen durft. En we voelen óók wel. dat de Yankee, die meent ln zes dagen alles te kunnen zien, wat naar zijn meening in Europa maar de moeite waard is, evenzeer een stumper en een dilettant moet heeten .In het groot of in het klein: de kunst van reizen moet tóch geleerd worden. En zij ligt goeddeels in het volgende: Te veel reizigers gaan op weg, bij voorbaat wetend, wat zij zullen willen zien. Hetzij, dat het in Baedeker staat, of in nog ander paperas, zij weten vooruit, wat zij willen zien en niets anders dan dat. En als zij teruggekeerd zijn, zijn zij tevreden en vol daan, ze hebben gehad wat zij wenschten. Dit geldt merkwaardig, genoeg al evenzeer voor Afrika-vorschers. Die treden maar al te vaak in elkanders voetspoor. En inmiddels ligt daar dat groote, ge weldige, enorme, onmetelijke Afrika, het donkere werelddeel, het minst doorvorschte aller oorden, het wildste en gevaarlijkste. inmiddels ligt daar Afrika en houdt zijn wonderen voor zich. En het ontsluit deze wonderen alleen voor hen, die durven af wijken van het platgetreden pad, die zelf durven zoeken, die elders willen rondzien dan daar, waar hun voorgangers hebben rondgekeken. Zulke zoekers, zulke vorschers zonder vooringenomenheid, die niet bij voorbaat wisten, wat zij aanschouwen wilden, zulke levende figuren zijn Armand Denis en Leila Roosevelt. En daarom legt hun Afrika-film (uitgebracht door 20th Century-Fox onder den titel „De zwarte Extase") getuigenis af van eigen onderzoek en eigen vondst. In deze film is niet te voren het beeld be paald, hier is alles verrassend en: ver rassend van schoonheid, van geheimzin nige kracht, van nooit gedroomde wonde ren. Dit loont zich zelf: wie niet zich bij voor baat aan banden legt, krijgt méér dan waarop hij maar durfde hopen Aan de zulken toont Afrika zijn heimelijkste won derenEn wij, toeschouwers, vragen ons vol verwondering af: „Bestaat dit inder daad? Heeft Afrika deze wonderen te bie den? En wisten wij daar niet van, ondanks zooveel voorafgaande Afrika-films?" Zoo is het werkelijk. En dat ligt uit sluitend aan de omstandigheid, dat men is afgeweken van het gebruikelijke pad en nieuwe wegen heeft gezocht. De kunst van reizen is het zoeken van die nieuwe wegen. Armand Denis en Leila Roosevelt togen op weg. En zij vonden: de zwarte extase. AI wat zij aanschouwden, hebben zij vast gelegd in filmvorm, ten dienste van hen, die niet naar Afrika zijn gegaan. GRETA GARBO. Joan Blondell en Bing Crosby spelen deze week de hoofdrollen in de film „East Side of Heaven". Hierboven een aar aardig tafereeltje uit deze film. Garbo als Ninotchka (met een hoedje dat reeds furore gemaakt heeft in de modewereld) en Melvyn Douglas als haar tegenspeler in IVIetro-Goldwyn- Mayer's „Ninotchka". Hierboven een der nieuwste opnamen vail Greta Garbo, wier aantrekkelijkheid op het witte doek niet vermindert. Men ziet haar hier te zamen met Melvyn Douglas in de Metro-Goldwyn film „Ninotchka". De regisseur Ernst Lubitsch, die zelf niet in de eerste plaats een Adonis is. heeft in zijn loopbaan als filmregisseur vrijwel alle beroemde schoonheden van het witte doek geregisseerd, van Po.a Negri tot thans Greta Garbo. Gevraagd, waarom eigenlijk filmactrices in tegenstelling tot tooneel- actrices mooi moesten zijn. verklaarde Lu bitsch: „Bij het tooneel zit de toeschouwer op een afstand, terwijl hij de film als het ware voortdurend door een tooneelkijker aanschouwt. Film is essentieel voor de zin- tuigelijke waarneming van het oog geble ven, zelfs al is zij nu sprekend. De toe schouwer ziet altijd een film nog meer dan hij hem hóórt. En zoo lang als dit waar is, zullen vrouwelijke filmsterren in de eerste plaats ideaal mooi moeten lij ven, zcoals Garbo is cn méér nor ^or de jaren verinnigd, geworden is. Ik hoop haar essentieele schoonheid Juist in een lichte, komische rol als thans ..Ninotchka" naar voren gebracht hebben".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9