Uit de Rijnstreek Gemeenteraad van Rijnsburg LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 29 December 1939 Gemeenteraad van Alkemade De Groenhandei. Aan de groentenveiling ls thans eenige opleving ln de prijzen merkbaar, echter met uitsondering van de uien, die ongekend laag ln prijs blijven. Het aantal principalen neemt ook toe, waardoor de handel vlugger wordt. Ofschoon niet altijd loonend is de prijs van waeohpeen geleidelijk omhoogge- gean. Dit geldt ook voor de sluitleool. Met de bloemkool ls het nu afgeloopen; daar entegen wordt nu knolselderie aangevoerd, waarvan de prijs goed is. Dit geldt ook voor andijvie, waarvan echter de aanvoer min der wordt. De Bloemenhandel. Door de Intrede van de dooi is de bloe menhandel voor Kerstmis tamelijk bevre digend geweest. Dientengevolge was aan Flora de handel vlug en werden goede prij zen besteed. Met Chrysanthen is het afge loopen. De aanvoer van getrokken tulpen neemt met den dag toe; ook het aantal soorten breidt zich geleidelijk uit. Nu de zgn. lange tulpen meer worden aangeboden, zakken deboltulpen in prijs; sommige soor ten draalen reeds door. Hulst werd in veel grootere partijen aangevoerd dan verleden jaar. Ook Hyacinthen. narcissen en cro- cussen maken een groot deel van den aanvoer uit. Voor eerste soort hyacinthen worden flinke prijzen besteed. Exploitatierekening Koelhuis Flora. De exploitatierekening 1938/1939 van het aan de Veiling Flora behoorende Koelhuis ls als volgt samengesteld: Interest f. 2.873.37: Verzekeringen f.176 68; Onderhoud machines f. 33.34; Diverse on kosten f. 32.10; Loonen f.150.—; Onderzoek Bollen f.340.—: Electrlcitelt f.650.—; Winst saldo f. 3.065.51. Totaal f. 7.321. Huren f. 7.209; Landhuur f.112.—. To taal f. 7.321.— Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, z. van H. Oudshoom en A. Bosman. Ondertrouwd: F Moolenaar jan. 32 jaar en G. v. d. Ougten J.d. 29 jaar Overleden: A. van Egmond. 81 Jaar C. Hoge- wonlng, 61 Jaar. echtgenoot van A. van Delft. De Ned. Herv. Zendingscommissie heeft aan vrije giften f. 71.97 ontvangen. HET IJS OP DE GOUDSCHE VAART. Bij aanhoudende vorst hoopt de IJsclub te Bodegraven heden weer de verzorging van de banen op de Goudsche Vaart te gaan verzorgen. Gisteren vond men het ijs nog te zwak, hoewel er druk gereden werd. Daardoor zal dan ook weer een goede baan ontstaan ln de richting Gouda, ten behoe ve van de bekende tochten. De tocht ls niet gemakkelijker geworden nu dit jaar weer een stevige dam in de vaart is gelegd voor den op- en afrit van den Rijksweg naar Bodegraven. De IJsclub zal echter de baan onderhouden tot deze dam toe en heeft een stroopad gelegd over den weg naar het verdere gedeelte van de Vaart, vanwaar de Reewij ksche club de baan in de richting Gouda verder verzorgt. Het Ijs is goed en reeds de laatste dagen van verleden week hebben verschillende schaatsenrijders den tocht gemaakt. Op de Ijsbaan aan de Noordzijde te Bodegraven heerschtc giste ren weer een levendige drukte. Ook deze baan ls thans ln uitstekende conditie. SASSENHEIM. De firma Th. Reewijk, aannemers en klstenmakerlj alhier hoopt op 1 Januari as. haar 40-Jarlg zaken) ublleum te her denken. VALKENBURG. BtirrerUjke Stand. Ondertrouwd: Arend Jan Kleinhout 27 j. v. Woerden en Pietje Haantjes 28 j. Cornells Johannes Sollie 26 J. van Oegstgest en Antje Kersbergen 28 J. VOORHOUT. Geslaagd Kerstfeest. Voor de kinderen der Chr. School werd ln het gebouw der Ned. Herv. Gemeente een Kerstfeest georganiseerd. Ook was weer een mooie Kerstboom aanwezig. Ds. Klomp opende met gebed waarna hij vragen stelde betreffende het Kerstevangelie. Hierna werd een tractatie uitgereikt, waarna de onderwijzeres mej. Dopheide een Kerstver telling deed. getiteld: „Joost en zijn lan taarntje". Nu werden pakjes aan de kin deren uitgereikt, door de meisjesvereeni- ging „Irene", waarin de kleedingstukken, door de leden der genoemde vereenlging vervaardigd waren. Aan de kinderen welke het laatste Jaar schoolgaande waren werden door het Kerk bestuur, bijbeltjes uitgereikt. Nog werd een versnapering uitgedeeld, waarna ds. Klomp sloot met dankgebed. Tot ons leedwezen moeten wij mede- deelen, dat ons bericht in het blad van 27 d. Inzake een kerstuitdceüng door de Dia conie der Ned. Herv. Gem. alhier op een vergissing berust. Door het comité „Voorhout Vooruit" is dit jaar een Kerstultdeellng voor de plaatselijke werkloozen georganiseerd. Tengevolge van gezamenlijken steun door Fondsactie, verloting en de wekelljksche collecten langs de huizen, kan aan ruim 200 huisvaders van gezinnen en kostwinners een feestelijk Kerstmaal geschonken wor den. Ruim 1200 ponden vleesch, vet en bo ter werden uitgereikt. De collecte ln de Ned. Herv. Gemeente gehouden ten bate van emeritus predikan ten, predikantsweduwen en weezen heeft in de Kerstdagen opgebracht f. 10.(v. j. f. 9.57*4 ALKEMADE. In de St. Pancratiuszaal trad voor de R.K. Staatspartij als spreker op de heer H. J. van den Poll te Bodegraven. In een uitvoerig betoog behandelde spr. het onderwerp „De R.K. staatspartij in de branding". Met grootc aandacht werd deze rede gevolgd. Kapelaan von Fisenne was zeker de tolk der aanwezigen toen hij den spreker dank bracht voor zijn leerrijke uit eenzetting. ALPHEN. Autobotsing tengevolge van slippen. Gistermorgen zijn op den Rijksstraatweg tusschen onze gemeente en Zwammerdam een personenauto met vijf inzittenden en een bestelauto met volle vaart op elkaar gebotst. Hoewel beide wagens zwaar werden beschadigd, kwamen de inzittenden er zon der letsel af. De bestuurder van de personenauto, de heer A. van Bergen alhier bemerkte niet. toen hjj een voor hem rijdende kaasbrik wilde „snijden", dat van de andere zijde een bestelauto van de Borculosche export- slagerij naderde. De chauffeur P. G. van E. B. uit Borculo, die dacht, dat zijn weg vrij was, reed met onverminderde snelheid dbor, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Na de botsing slipte de met 4 ton vleesch geladen bestelauto door naar het rijwielpad en sloeg over den kop. Ook de auto van den heer van B. schoof eenige meters door, doch bleef op den weg staan. Met kraanwagens van de firma's Boot en Boeijenga zijn de vernielde wagens wegge sleept. BODEGRAVEN. DE KAASMARKT IN 1939. Wederom een daling. De aanvoer op de wekelijksche kaas markten in 1939 hebben in totaal opge leverd een aanvoer van 10598 partijen kaas, tegen 11943 partijen in 1938, een achteruitgang aldus van 1354 partijen. Deze daling van den aanvoer is temeer opmerkelijk, daar alle voorgaande ja ren eveneens dalingen hebben doen zien. 1938 bracht wel een daling van maar on geveer honderd wagens, maar zoo lang zamerhand ls het totaal toch gezakt van ruim 16000 tot nu ruim 10 000 partijen. De zuivelbeperklng van de laatste Jaren en het toenemen van de fabricage aan de fabrie ken zal daaraan wel de schuld zijn. Voor een kleiner deel is de sterke daling van dit jaar te wijten aan het uitvallen van een marktdag in de eerste week van September toen de militaire bezetting het plein niet kon missen. Echter is het wel opmerkelijk dat na September het cijfer ongeveer gelijk bleef aan verleden Jaar. terwijl het eerste halfjaar een verlaging van ongeveer 800 wagens liet zien. Het verschijnsel zal de volle aandacht blijven verdienen. Wat de kaasprjjzen in den loop van het Jaar betreft, deze zijn vrijwel over de ge- heele linie iets hooger geweest, hoewel niet belangrijk. Het groote verschil viel na Sep tember, toen na enkele weken de prijzen met 10 cent omhoog liepen, om echter daarna weer tot 5 cent en de laatste weken tot niet meer dan 3 cent boven die van verleden Jaar te dalen. Vergadering IJsclub „Werkverschaffing". De IJsclub „Werkverschaffing" hield de jaarvergadering, waarin de gebruikelijke jaarverslagen werden uitgebracht, terwijl de aftredende bestuursleden werden herko zen. Met de Ver. „Wintersport" eigenaresse van de ijsbaan werd een overeenkomst ge sloten. waarbij de vereeniging het schoon houden van dc banen voor haar rekening neemt, terwijl de leden van „Werkverschaf fing" gelegenheid krijgen gratis 's middags op de baan te rijden. Beroep aangenomen. De heer P. W. C. den Boer te Zierikzee heeft de benoeming tot hulpprediker bij de Ger. Kerk alhier aangenomen en zal op 1 Febr. a.s. als zoodanig in functie treden. Tot ouderling der Ger. Kerk is in de vacature Breekveld. benoemd de heer W. J. Hornsveld. alhier. VERHUUR VAN GROND COMMISSIE VOOR HET UITBREIDINGSPLAN. De Raad vergaderde. Afwezig de heeren J. v. d. Eykel en G. van Egmond Fz. Na opening met gebed werden de notu len gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat pogingen ln het werk zijn gesteld om Rijnsburg in een hoogere steunklasse geplaatst te krij gen. Een beslissing is nog niet genomen. Ingekomen was o.a. een verzoek van H. Boogaards om het maximaal aantal ver gunningen van 2 op 4 te brengen; dit werd overeenkomstig het advies van B. en W. heer Zandbergen zich tegen het voorstel. Hij meende, dat de Kanaalstraat reeds genoeg ontsierd Is en wilde ten hoogste een blok van 6 woningen. Ondersteund door den G. v. Egmond Jacz., diende hij daartoe een voorstel in. De voorzitter, wethouder Kralt en de heer Van Tilburg bestreden den heer Zandber gen, die echter zijn voorstel handhaafde. Dit werd na stemming verworpen. Vóór stemden de heeren Zandbergen en Van Eg mond, blanco weth. v. d. Vijver. Het voor- DE KAAG. Toonceluitvoering St. Jozefgezellen. In de feestelijk versierde zaal van den heer Smit. gaven de St. Jozefgezellen een tooneeluitvoering. Dat de belangstelling afgewezen. Een verzoek van het bestuur stel van B en W. werd dan aangenomen in van de Groentenveiling en van Bloembol- i dezelfde stemverhouding, lencultuur om het kanaal voor de losplaats I De voorzitter gaf een toelichting op het te doen uitdiepen, werd in handen gesteld verschenen nieuwe uitbreidingsplan. Het van B. en W. om een onderzoek te doen in- zal groote kosten met zich meebrengen, stellen. Tot leden der Commissie tot Wering jEeri terrein voor villabouw ls echter drln- van Schoolverzuim werden herbenoemd de gend noodzakelijk. Daarom stellen B. en W. heeren M. Pieper, D. de Jong, C. H. A. Col- voor een commissie in te stellen, welke op lee, C. D. van Delft, J. Tijsterman, J. Wesse! korten termijn rapport zal uitbrengen over en G Jungerhls. het nieuwe plan. Tot leden werden be- De rekening van het waterleidingbedrijf noemd de heeren Kort. Zandbergen en Van 1938 en die van de gemeente over 1938 der Gugten. Aan deze commissie zal de ge werden, na advies van de commissie tot meente-opziohter worden toegevoegd en de onderzoek, voorloopig vastgesteld. 'heer Van Essen als secretaris Na onderzoek door het Staatsbcschbeheer De begrooting van het Watérleidingbe- is gebleken, dat dc boomen langs den Vliet drijf 1940 en van de Gemeente 1940 werden bijna alle lijden aan lepziekte B. en W den Raad aangeboden. Behandeling zal zoo stellen voor deze te laten rooien en te spoedig mogelijk plaats hebben. verkoopen en ze te vervangen door Hol- landsche linden. De oude gerooide boomen zullen ln eenlge perceelen worden geveild. Na eenige opmerkingen goedgekeurd. Aan B. en W. werd machtiging verleend om eenige perceelen grond ondershands te verhuren. De heer Jac. v. d. Vijver Sr. had verzocht een perceel bouwgrond aan de Kanaal straat te mogen koopen voor het bouwen van eenige woningen. B. en W. stellen voor den grond te verkoopen tegen f. 3.75 oer fierk. M. Daar het mogelijk is, dat 7 woningen aan één blok worden gebouwd, verzette zich de Tenslotte stellen B. en W. voor een boek werk over de oudste geschiedenis van Rijns- burg aan te koopen van mevr. Eerdbeek— Claassen als aanwinst voor het Gemeente archief. De prijs ls f. 300, welke, gezien den inhoud en de waarde van het boek, niet te hoog is. Na discussie werd besloten den be- noodigden post van f300 op de begrooting 1940 te plaatsen. Alleen de heer G. v. Eg mond verklaarde zich tegen. De voorzitter gaf tenslotte een terugblik op het zoo bewogen bijna afgesloten jaar. dankte de leden voor hun werkzaamheden in het belang van de gemeente en wenschte hun een goed jaareinde toe. Griep, Keu, Pu H« helpen hierbij De naam der Chr. Mcisjesvereeniglng. die Kerstpakketten uitreikte, is niet „Maria Martha", doch ..Martha".. Aan de zang- - s„ j/ uitvoering van „Excelsior" werkte ook mede m 'IT. Pj£2\. V." A de heer N. de Ruiter (declamatie:, terwijl "f ua i'n^rLl er» "d de heer M. Kroon muzikale medewerking C»^«-9er»amd..Mi|Bhardtfcx-2.nl0ceDo<,,50ca KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Loop der Bevolking- Gevestigd: Cornelia Buitelaar A 94. groot was. bewees wel het feit dat men ana^vln'Amsterdamse 43. twee avonden moest geven om de belang- Vertrokken: Jan Herk en gezin n. Leiderdorp, stellenden te kunnen huisvesten. Na een j v. d. Doesstraat 2. Arie Breedijk n. Zeven- kort openingswoord van den praeses, werd hoven. Geertruida van der Haar n. Utrecht, gezongen het bekende lied „De Gezellen- Merwedekade 208. Wille-MIJndert P van vader". Het tooneëlstuk „Een Tafelschui- 5^^ n-den Helder, Julianadorp_23. _—_Klazina mer'1 werd nu opgevoerd, dat zeer in den smaak viel. Ten bate van de St. Jozef ge zellen werd nu een verloting gehouden, waarvoor aardige prezen beschikbaar wa ren gesteld Een groet applaus oogstte het humoristische toonècfltuk „Dieven en Spo ken". Kapelaan A. A. M. C Rietveld sprak een slotwoord, waarin hij den spelers dank bracht voor de schitterende prestaties die zij geleverd hadden. Tevens werd ook den heer A. v. Lent dankgezegd voor zijn mu zikale medewerking. Ook de heeren Stok man en Akerboom werd dank gebracht voor alles wat zij voor de Jozefgezellen gedaan hadden. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Oudshoorn n. Alphen a. d. Rijn. Raadwijkstr. 18. Jasper Westerhout en Maria C. Fluiter n. Alphen a.d. Rijn, Leliestraat 29. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria. d. van W. Wille en A. K. Maat. Overleden: levenloos geboren king van C. J. van der Meij en C. J. Loos. Uitvoering „Kunst na Arbeid". Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" hield een uitvoering op de bovenzaal van hotel „dc Bruin". De eere-voorzitter bur gemeester M. J. E. Kwint opende en memo reerde dat het corps door de mobilisatie aan leden had verloren. Hij hoopte dat er 5386 (Ingea. Med.) niettegenstaande dat verlies toch goede muziek gegeven zou worden. Met het Wil helmus werd Ingezet; allen zongen dit staande mee. Het programma werd vlot afgewerkt en was goed verzorgd. „Wiener Praterleben" en „Le Beau Danuble Bleu" waren wel de best ingestudeerde nummers. De burge meester was zeker aller tolk toen hij den directeur den heer v. d. Kaai uit Leiden en het corps dankte voor deze mooien muziek avond. die getuigde van veel studie. Een verloting met mooie prijzen had in de pauze plaats. Met een klucht „Professor Droom- stede" werd de avond besloten. VOORSCHOTEN. Ontspanningsavond voor de militairen. Dl liet Gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan werd een ontspan ningsavond gegeven voor de hier gelegerde militairen. De zaal was geheel gevuld toen de eere- voorzitter van de Chr. zangvereen. „Zang zij onze leus", ds. H. P. Fortgens, een woord van welkom sprak in het bijzonder tot dr. Overbosch, als vertegenwoordiger van dr. Westerhuis. Hierna zong men onder leiding van mej. Tilly Leening uit Lelden twee coupletten van het Wilhelmus. Dr. Overbosch sprak de manschappen toe, waarna een mooi programma werd uitgevoerd, waaraan medewerkten het dubbel mannenkwartet „Sempre Avantl". de Chr. Gem. Zangvereen. „Hallelujah", het xylophoon-ensemble „De Houthakkers" en het Wassenaars Mannenkoor. Ds. H. P. Fortgens dankte alle mede werkenden In het bijzonder mej. Jilgeman, die als xylophoniste zoo veel had bijgedra gen aan de aangename verpoozing van de militairen. Zeer voldaan ging men huis waarts. WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg wilde het 14-j. meisje de G. alhier, bij de van Zuylen van Nijeveltstraat den weg oversteken, waarbij zij door een auto werd aangereden be stuurd door van R. alhier. Zij bekwam een verwonding aan het achterhoofd. Na het verleenen van eerste hulp door dr. B. alhier werd zij per auto naar haar woning over gebracht. Vutctelling van pacht - De exploitatie van de spoorbrug te Oude Wetering. werd met alg. st. benoemd Maria Weenink en wel met ingang van 1 Januari 1940 op ,7 een belooning van f. 150.—. yaart W1.' en ho? Z1J werkt ,Pe Jongens ver- NIEUWKOOP. Ouderavond in het Parochiehuls. In het Parochiehuis werd een ouderavond gegeven voor de ouders van de leden der Kruisvaart. De directeur, pastoor Th. Blom sprak de aanwezigen toe Tusschen de leiders van de Kruisvaart en de ouders van de jongens moet samenwerking bestaan wil men het meest mogelijke succes kunnen bereiken, aldus spr. Deze avond werd belegd om de ouders inzicht te geven in wat de Kruls- De raad van Alkemade vergaderde. Op het adres van een aantal vergunning houders in deze gemeente om afschaffing van den 7en grondslag der personeele be lasting (biljarten) en terugbrenging van de huurwaarde op een derde, werd op voor stel van B. en W. besloten aan adressanten te berichten, dat hun verzoek voor het be lastingjaar 1940 niet voor inwilliging vat baar is. De raad had in principe geen be zwaar, indien tijdig een herhaald verzoek inkomt voor 1941, den 7en grondslag te la ten vervallen. Op de verlaging van de huur waarde der perceelen wenschte de Raad niet ln te gaan. Naar aanleiding van het verzoek van M. A. Otten om verlaging van zijn landhuur merkte de heer De Jong op, dat, gelet op de kwaliteit van het land een huurprijs van 25 tot 30 ct. per R.R. meer dan voldoende is te achten, zoodat het niet heeft kunnen begrijpen, dat de pachtkamer destijds het contract heeft goedgekeurd. Voorzitter merkte op. dat de huurprijs destijds nog is verlaagd beneden het bedrag, dat door Ot ten is geboden. Op grond van de pachtwet is er derhalve geen enkele aanleiding tot verlaging over te gaan. Na verdere discus sie werd met alg. st. besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. In bespreking kwam hierna de vaststel ling van de pacht voor het huurjaar 1938 '39 voor de Hoeve Alkemade, Nu, aldus de Voorzitter, door Ged. Staten goedkeu ring is onthouden aan het Raadsbesluit tot aankoop van de boerderij, zijn B. en W. met de Commissie van meening, dat In verband met den zeer onzekeren toestand het niet wenschelijk is, ln te gaan op het verzoek van G. Zekveld om thans een nieuw contract te sluiten. Het komt B. en W beter voor de oude regeling, die tot 1 Januari 1943 van kracht kan blijven te handhaven. Gelet op de bedrijfsuitkomsten stelden B. en W. en de Commissie voor de pacht te bepalen op f. 65 per H.A De heer Penning de Vries kon zeer goed meegaan met het voorstel, daarbij tót zijn genoegen constateerend, dat de Commissie en B. en W thans homogeen zijn. Z. h. st. werd de pachtprijs bepaald op f.65 per H.A. Z. st. gingen onder den hamer door het voorstel tot wijziging van het Ambtenarenregle ment en de wijziging van de gemeenschap pelijke regeling van de Stichting Drinkwa terleiding „De Drie Gemeenten". Bij het voorstel tot intrekking van het raadsbe sluit inzake verkoop perceel grond en ver strekking hypothecair crediet aan J. H. P van der Meer. alsmede voorstel tot het in aanbouw zijnde woning deelde de voor zitter mede, dat Van der Meer, na de aan besteding en gunning en wegens mobilisa tie niet bereid bleek den grond te trans porteeren en het crediet te aanvaarden. In verband met de enorme stijging der mate rialen besloten B. en W. den bouw voort te zetten, temeer, omdat de nieuwe gemeente opzichter geen behoorlijke woning in de gemeente kon krijgen en graag met zijn gezin in de gemeente zou komen wonen. B. en W. stelden derhalve voor Van der Meer te ontslaan van zijn verplichtingen en de woning aan den gemeente-opzichter onderhands te verhuren, om deze later weer als hypotheek-woning voor een even- tueelen gegadigde te bestemmen. Z. h. st. besloot de raad: lo. tot intrek king van het raadsbesluit van 27 Juli 1939. waarbij aan J. H. P. van der Meer werd verkocht een strook grond met crediet- verleening voor den bouw van een woning; 2o. de reeds in aanbouw zijnde woning, waarvan de bouwkosten bedragen f. 2825. voor rekening der gemeente te doen afbou wen en deze woning bij een nog later te nemen raadsbesluit te verhuren aan den gemeente-opzichter van Alkemade. Vervolgens werd besloten over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woning D185 te Rijpwetering. Bij de bespreking aanvaarding van een voorschot voor ver- keersverbetering te Roelofarendsveen en uitvoering van bestratingswerkzaamheden te Rijpwetering deelde de voorzitter mede, dat het Rijk bereid is een voorschot te ver leenen groot f.49 500.— voor uitvoering der voorgestelde werken. Later is in het plan op voorstel van den heer Van Ruiten nog wijziging gebracht, waardoor een ideale oplossing van het verkeersvraagstuk van den Noordhoek is te verkrijgen en welk plan. weliswaar duurder zal zijn, doch als geheel afdoende is. De gemeente-opzichter heeft dit plan thans in teekening gebracht; B en W. stellen den raad thans voor tot aanvaarding van het voorschot en aan het rijk te verzoeken goed te keuren, dat de werken thans worden uitgevoerd volgens het ter inzage gelegde plan en waarvan nog een nadere begrooting van den ge meente-opzichter binnen enkele dagen zal bihnen komen. Zoodra de Rijksdienst voor smaller is dan de oude brug. Hoewel de gemeente hierop de aandacht van de Prov. heeft gevestigd is deze niet bereid hierin verandering te brengen, daar de bestaan de weg door de openstelling van den nieu wen weg van ondergeschikt belang voor het verkeer is. De heer Van Ruiten wees op het gesprokene door den Voorzitter in de vorige vergadering, waarbij hij toezegde het lot van de werkloozen zooveel mogelijk te helpen verzachten. Het is voor spr. on begrijpelijk, dat. nu zich onlangs een kwestie bij de werkverschaffing heeft voor gedaan en hij om een onderhoud heeft verzocht bij den burgemeester in tegen woordigheid van den opzichter der Heide Maatschappij, hij een antwoord mocht ont vangen. dat hem zeer heeft bevreemd De voorzitter wees erop. dat hij twee wijzen van uitvoering van werkverschaffings objecten kent en wel een, waarbij de ge meente rechtstreeks is betrokken en de andere z.g.n. Centrale werkverschaffing, waar de gemeente geheel buiten staat. Waar het hier een Centraal Werkverschaf- fings-object betrof kon spr zich niet an ders dan neutraal houden. Hij zou spoedig het verwijt hebben kunnen ontvangen, dat hij zich met zaken bemoeide, die buiten zyn competentie lagen. Spr. heeft dan ook Werkverruiming hierover goedgunstig zal de eerste klacht onmiddellijk doorgegeven De aftredende leden van de Burgerlijke Armbesturen de heeren N. P. Bakker, J. G. Castelijn en C. Heemskerk werden herbe noemd. De heer Los vroeg hoe het staat met de exploitatie van de spoorbrug te Oudewetering. Wordt deze brug na 1 Ja nuari 1940 nog bediend? De voorzitter antwoordde dat nu ingaan de 1 Januari 1940 de Provinciale weg Lei denOudewetering officieel ln gebruik wordt genomen, de gemeente op grond van de destijds gestelde voorwaarden de brug van dien datum al niet langer in exploita tie kan nemen. Spr stelde voor een schrij ven te richten tot de Ned Spoorwegen en den Prov. Waterstaat van N.H. waarin dank wordt gebracht voor de welwillende mede werking tot regeling van het verkeers vraagstuk. Voorts besloot de raad de brug op 31 Dec. 1939 des nachts om twaalf uur niet langer voor rekening der gemeente te explolteeren, daar de exploitatie van dien datum af dient te berusten bij de Prov. Zuid- of Noord-Holland. De heer Pennings wees op de brug in het Lage Land. welke zi. veel te smal is. De schaard, zongen de kinderen Kerstliederen voorzitter antwoordde, dat deze brug nieten vertelde de heer A. Leenhard de Kerst- keeren in een leeftijd, welke voor de op voeding de grootste zorgen vereischt, zij staan op een keerpunt ln hun leven: deze jaren zijn voor hun toekomst als regel be slissend. Daarin de ouders te helpen door raad en daad ls een der mooiste idealen van de Kruisvaart. De avond werd verder gevuld door zang en spel, met ernst en luim, waarbij voort durend de Kerstgedachte op den voorgrond trad om te laten uitkomen, dat het litur gisch leven in de Kerk bij het jeugdwerk een voorname plaats inneemt. Pastoor Blom sprak een dankend slot woord. De varkenspest. Bij den veehouder A. V. in de Achttien kavels is onder een koppel varkens de be smettelijke veeziekte varkenspest gecon stateerd. Kerstfeestviering in de Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk had de viering van het Kerstfeest plaats voor de kinderen van de Zondagsschool. Rond den mooi versierden Kerstboom ge- hebben beslist zal het geheele plan in de tails aan den raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Dc raad besloot tot aanvaar ding van het voorschot overeenkomstig de gestelde voorwaarden van het rijk. In de vacature ontstaan door het over vertelling en een Kerstverhaal. De kinde ren werden telkenmale getracteerd op chocolademelk, krentenbroodjes, enz. Alle kinderen kregen een cadeautje, terwijl aan diengene die de Zondagsschool gingen ver laten een bijbeltje werden uitgereikt. Wegens ziekte van ds. van Wijngaarden werd dit Kerstfeest geleid door den heer A. Leenhard, hoofd van de Chr. School al hier, die ook voorging ln gebed en dank zegging. Burgerlijke Stand. Overleden: Maria Sneek. 69 jaar. ongehuwd. Vischotters gevangen. Op den Zuideinderpolder alhier liep van der W. met een hond over het ijs. Plotseling sprong de hond in een rietzudde tusschen een aantal sekkoppen en greep een visch- otter vast, die daar onder verscholen lag. Een hevig gevecht ontspon zich tusschen otter en hond, waarin de vischotter ten slotte het onderspit moest delven. De otter was nog maar slechts een halfwas exem plaar en woog 9 pond. Reeds eenige dagen was de beroepsjager J. v. d. V. een vischotter op het spoor in de nabijheid van de Kwakel van het Meijepad alhier en ofschoon men er reeds eenigen tijd jacht op maakte wist het dier toch tel kenmale onder het ijs door aan zijn bela gers te ontsnappen. Gisteren is het echter geven van een' bestemming aan de reeds 1 lijden van de bnigophaalster mej. Weenink; na sluiting. aan de Rijks-Inspectie met verzoek deze zaak met spoed af te handelen. Voorts heeft spr zich gehouden aan de bestaande voorschriften door aan den geadresseerde het dier in een schakel die men onder mede te deelen. dat hij zijn klacht moest hct lls had verschalken. Voor den indienen bij het Werkliedenverbond. Hier-|ager een m001 buitenkansje. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7