LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 29 December 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Binnenland De vijfling overleden Buitenland Een Britsche mededeeling Uit de Omstreken Leidsche Universiteit (i •%- Uit de Rijnstreek Buitenland Storm op de Zwarte Zee Cnt/et'ende gevolgen van de aaidbeving in Turkije BEURSOVERZICHT MAIKT MINISTER STEEN BERG HE BEZOEKT ZIJN BELGISCHEN COLLEGA. Naar wtj vernemen heeft de minister van economische zaken, de heer Steenberghe. heden te Brussel een tegenbezoek gebracht aan den Belgischen minister van economi sche zaken, den heer Sao. die. zooals men zich herinneren zal. eenlgen tijd geleden minister Steenberghe in Den Haag heeft opgezocht. Dit bezoek aan den Belgischen minister van economische zaken, staat, naar wij vernemen, niet in verband met handelsbe sprekingen tusschen belde landen De heer Steenberghe wordt hedenavond wederom uit België in Den Haag terug ver wacht. DE „ROTTERDAM" UIT DE VAART. De „Rotterdam" van de HollandAmerika Lijn. die gisteravond na een voorspoedigen overtocht uit Amerika het ononthoud in Engeland duurde slechts een week te Rotterdam is aangekomen, heeft hiermede haar laatste reis gemaakt. Immers, naar wij van de directie van de H.A.L. vernemen, ligt het in de bedoeling het schip uit de vaart te nemen en het zoo mogelijk voor sleoo te verkoopen. Deze maatregel is genomen, omdat de onderhoudskosten van het reeds tamelijk oude schlo het lieD in 1908 te Belfast van staDel te hoog zijn geworden en ook omdat men thans genoeg materiaal voor handen heeft om de Rotterdam", die langen tijd Neerlends vlaggenschip is ge weest en met succes de concurrentie tegen buitenlandsohe sohepen kon opnemen, te vervangen. SLACHTOFFER VAN ZIJN BEROEP. D" 48-jarige rechercheur van politie. J M. Sehraven. te Nijmegen, ls gisteren het slachtoffer geworden van zijn beroep Hij bracht een minderjarigen arrestant naar het politiebureau De longen de°d een poging te ontvluchten. Hierdoor viel de heer Sehraven en kwam tegen een se,heroen muurkant terecht Hll werd naar het po litiebureau 0"er<rebracht. waar hem ge neeskundige hulp werd verleend, waarna hh npar zijn woning werd vervoerd In den loon van den avond Is het, slacht offer aan een inwendige verbloeding over leden. SERINGEN VOOR DE ZIEKENHUIZEN, ENZ. Door de sterke vermindering in den uit voer van seringen komt het. naar wij ver nemen herhaaldelijk voor dat groote hoe veelheden seringen oo de veiling geen afzet kunnen vinden. Om aan een deel van deze bloemen, die anders vernietigd zouden zijn. toch een passende bestemming te geven, heeft de minister van Economische Zaken ter gelegenheid van het Kerstfeest, seringen doen zenden aan verschillende ziekenhui zen oudemannen- en vrouwenhulzen ar men- en verzorgingshuizen enz met de be doeling. dat dege in het biizonder aan de verpleegden, die weinig of geen bezoek ple gen te ontvangen, zouden worden ge schonken. de verwoeste stad is bijzonder tragisch. President Inonoe is naar het geteisterde gebied vertrokken. De regeering heeft be sloten de bevolking hulp te verleenen, maar een hulpactie stuit op buitengewoon groo te moeilijkheden, aangezien de aarde sple ten en scheuren vertoont van wel dertig meter breedte, waardoor het treinverkeer belemmerd wordt. KOUDE EN SNEEUW. In geheel Zuid-Slavië duurt de felle koude voort; in Belgrado was de tempera tuur gisteren gedaald tot 23 graden Celsius beneden het vriespunt. In het Velebit-ge- bergte zijn ,e dorpen omringd door hui lende troepen wolven en de boeren hebben om geweren en munitie gevraagd om zich tegen deze roofdieren te kunnen verdedi gen. Ook in Brussel en op talrijke andere plaatsen heeft het gesneeuwd. Te Sint Veith heeft de sneeuw een dikte van 15 cM. en te Elsenborn en Robertville een dikte van 20 cM. Men vreest, dat wanneer de huidige koude nog twee dagen aanhoudt, de Donau niet meer bevaarbaar zal zijn. Reeds vormt zich ijs op de rivier. In Roethenië heeft het gisteren 36 graden gevroren en in Honga rije 20 De stoombooten pogen zoo spoedig mogelijk haar plaats van bestemming te bereiken. Italië wordt door een koudegolf geteisterd waarbij opvallende temperatuurdalingen geconstateerd werden. In Triest waait een ijskoude wind. en de woelige zee levert ge vaar op voor de schepen in de haven. In het Isonzo-dal is een 68-jarige man dood gevroren. Alle stroomen in het Isonzo-dal en de Merf bij Monfalcone zijn dichtgevro ren. De bergen in de omgeving van het Lago Miggiore liggen diep onder de sneeuw. Milaan had vannacht vijf graden vorst. De vijfling, welker geboorte gisteren werd gemeld, is even na de geboorte overleden. DE VERLIEZEN IN CHINA. Volgens een communiqué van het Ja- pansche hoofdkwartier hebben de Chinee- sche iegers van Januari tot November 395.166 dooden verloren. Aan Japansche zijde sneuvelden 27.000 manschappen. Van Juli 1937, toen de vijandelijkheden tusschen Japan en China uitbraken, tot November 1939 hebben de Chineezen 1.218.462 dooden gehad. De totale Chineesche verliezen aan dooden, gewonden en deserteurs en krijgs gevangenen worden geraamd op ruim drie millioen man. Officieel wordt medegedeeld, dat een Duitsche onderzeeër een Britsch slag schip met een torpedo heeft aangeval len. Benige schade werd aangericht, drie man zijn gedood. Nader blijkt dat ook van Duitsche zijde niet ls gesproken van het tot zinken bren gen van een slagschip, alleen van het tor- pedeeren. HAARLEMMERMEER. BurgerlUke Stand. Geboren: Arte, z. van C. Koole en C. Alderden Gerarda Johanna, d. van T. Tit en T. Kramer Gcrardus. z. van J. Kagchelland en G. van Leeuwen -r Corstiaan Andreas, z. van P. Gaals- wijk en G. Bos Elisabeth Maria Dorathea Etty, d. van T. J. BoUeng en E. M. Eujen Cornelia Martha Anna. d. van B. W. J. Reimers en C. van Beem Qulrinus Cornells, z. van Q. C. Kamp en G. Heemskerk Cornells, z. van A. H. Bokhorst en G. Weij Theodorus Johannes, z. van D. J. Kroezen en L. W. Bogers Simon Cornells, z. van C. H. H. van Egmond en A. Dolieslager Cornells Simon, z. van C. H- H. van Egmond en A. Dolieslager Johanna, d. van A. Helling- werf en W. N. C. den Dekker Geertruida. d. van L. Posthumus en P. Koning Maartje Johanna, d. van L. M. Vreeken en W. A. M. Jongeneel. Getrouwd: Johannes Gerardus van Beek, 26 jaar en Alida Kamp. 23 jaar Leonhart Visser 25 Jaar en Geertje Rebel, 22 jaar Gerardus Josephus Gr£fe. 33 Jaar en Wilhelmlna Cornelia Wamsteeker, 33 jaar Cornells van Tol. 27 Jaar en Relntje de Breuk. 27 jaar. Overleden: Johanna Gerardlna Atsma. 58 Jaar. geh. met A. van Dongen Wtjbe Reijenga. 99 jaar. wed. van G. Hamster Pietje Blesheuvel, 65 Jaar. geh. met P. Schippers Neeltje Slim- men, 82 jaar, wed. van N. J. Dol. WASSENAAR. Loop der bevolking. Gevestigd: L. Daamen, Buurtweg 6 C C. van Dreveldt, Santhorstlaan 81 S. E. Bakker, Duinlustweg 13 P. Dijkstra. Oostdorperweg 140 F. H. Glessen en vrouw. Gr. Haesebroek- scheweg 48 J. A. B. Helnen en gezin, Hya- cinthstraat 16 L. Kleton, Schouwweg 39 W. P. van de Laar. kamp Waalsdorp W. H. Lampe en gezin. Prinses Marlelaan 17a M. S.. A. S en C. S. Lazarus. Hoogeweg 11 A. Maas, Eikenlaan 5 J. E. E. C. Massa, Lange Kerk- dam 107 J. P. Möllers. Rijksstraatweg 225 A. Oskam, Hoogeweg 14 J. M. G. van Riel. Lange Kerkdam 6 A. J. Rotman. Heerenweg 5 H. Sloots en vrouw, Dulndigt 6 W. Smit. Rijksstraatweg 755 H. Weilmann. Bloem- camplaan 2 B M. Westphal, Nachtegaallaan 5 H. H. Zwerver, Lindelaan 4. Vertrokken: J. Bosma, naar 'sGravenhage. Dirk Hoogenraadstraat 158 Wm. M. A. te Morsche, naar Olst, Onze Lleze Vrouwe-pen- sionaat A. N. J. Hanbart. naar Zuld-Amerika H .Bronkhorst geb. Mantel, naar 's Graven hage. Laakhof 30 L. M. M. Blans, naar 's Gravenhage, Huygensstraat. 24 J Miller - Wagner, naar Londen H Nuveen-Pracz, naar Amsterdam, Mataramstraat 5 II C. Dijck- meester, naar St. Maiie zur Mer A. Verwey, naar Hilversum, Elkbosscherweg 200 M. C. Laan naar Heemstede. Heemst. Dreef 45 J. A. Pool. naar 's Gravenhsge, Parkflat Marlot 56 I. D. M. Motz naar Tirana Albanië) D. H. L. S. E. von Pannwitz, idem, idem E. Jenni naar Haarlem. Boschlaan 2 N. A. van Rijn, naar 's Gravenhage, Wilhelminastraat 108 C. G. M. van Eeden. naar Wilnis. Wijk 6 no. 4 - H. F. M. Baron Schlmmelpennlnck van der Oye. 1 naar Ootmarsum. Markstraat 73 C. C. Goed schalk, naar 's Gravenhage. Reinwardtstraat 41 J. M Holleman, naar 's Gravenhage, Marla- straat 2a. DR. J. H. KRAMERS BENOEMD TOT HOOGLEERAAR. DE „EDELVALK" IN LISSABON. De „EdelVRlk" is VRnoohtend om 11.56 uur (Ned. tijdi te Lissabon geland. Het toe stel was om 9.40 (Ned. tljdi vanochtend uit Madrid vertrokken. SLACHTOFFER VAN DE GLADHEID. Vanmiddag omstreeks half twaalf ls de 58-jarlge landbouwer W. te Harmeien op den rijksstraatweg aldaar met zijn fiets ge slipt. Hij kwam terecht onder de wielen van een Juist passeerende vrachtauto. Zwaar ge wond bleef de man liggen. De gemeente arts was spoedig ter plaatse, doch de ver wondingen waren van dien aard, dat de landbouwer spoedig overleed. WIJZIGING DER ONTEIGENINGSWET. De Eerste Kamer heeft het ontwerp tot nadere wijziging der onteigeningswet ver worpen met 22 tegen 17 stemmen. Voor stemden alleen de sociaal-democraten en de katholieke leden de Jong, Sehoemaker, De Bruyn, Bruineman en Nivard. Op de Zwarte Zee woedt een hevige sneeuwstorm, waardoor het scheepvaart verkeer practlsch onmogelijk wordt ge maakt. In verscheidene havens koestert men groote bezorgdheid over het lot, van tal van schepen, waarvan men niets meer vernomen heeft, en die. naar men vreest, in den storm verloren zijn gegaan, hetgeen een nieuwe ramp voor Turkije zou betee- kenen. STEEDS GROOTER BLIJKT HET AANTAL SLACHTOFFERS. De aardbevingscatastrophe in Turkije blijkt steeds meer van een ontzetlenden omvang te zijn. Erzincan. in het centrum van Klein-Azië, tlgt volkomen in puin. Er staat geen huis meer overeind. De stad had 150.000 inwoners, waarvan nu 99 procent dood ls. Er heerscht bovendien een koude van 25 graden onder nul. De aanblik van SLAGSCHEPEN VAN 65.000 TON. De marine-commissie van het Ameri- kaansche Huis van afgevaardigden heelt het bouwen van slagschepen van 65.000 ton in overweging genomen en het schijnt, dat de Amerikaansche marine vier van derge lijke schepen wil bouwen. De kosten van zulk een schip worden geraamd op 130 mil lioen dollar en volgens de marinedeskundi gen zouden deze schepen economischer zijn dan de schepen van 35.000 of 45,000 ton. Zes bestaande droogdokken zijn groot ge noeg om deze schepen op te nemen. RUSSISCHE GARNIZOENEN KOOPEN HET SCHOEISEL OP. „Aftenbladet" verneemt uit Tallin dat de Russische garnizoenen in Estland alle voorraden schoenen en laarzen opkoopen, zoodat voor de bevolking niets meer over blijft. Eveneens worden groote hoeveelhe den kleeren opgekocht. ONGEREGELDHEDEN IN MEXICO. In het stadje Ville Nueva in den Mexl- caanschen staat Coahuila zijn regeerlngs- troepen slaags geraakt pist pistolero's" in dienst van den burgemeester. De gouver neur van den staat had gehoord, dat de plaatselijke autoriteiten een terreur uit oefenden en zond een detachement solda ten om de orde te herstellen. De comman- deerende officier geraakte in een woorden wisseling met de plaatselijke autoriteiten en werd door de „pistolero's" gedood. In het hierop volgende vuurgevecht werd de burgemeester gedood, verscheidene perso nen werden gewond. GESTOLEN MUNITIE GEDEELTELIJK GEVONDEN. Van de 1 millioen patronen, die uit het arsenaal te Dublin gestolen zijn, heeft men er thans 50 tot 80.000 teruggevonden. Te Dublin doen hardnekkige geruchten de ïonde, dat de dall wellicht in buitengewone zitting bijeen zal worden geroepen, teneinde een speciale wet aan te nemen om aan den toestand het hoofd te bieden. Dublin is nog steeds omringd door troe pen. Tot dusver heeft de regeering nog niets gehoord op haar aanbod van 1000 pond sterling voor inlichtingen, die zouden kun nen lelden tot het terugvinden van de rest der buitgemaakte munitie. Gevreesd wordt, dat een poging zal worden gedaan, een ge deelte der gestolen mlnutle naar Noord- ierland over te brengen. Het zoeken in de naburige graafschappen is vandaag nog uitgebreid. Laagvliegende Iersche militaire vliegtuigen werken samen met gewapende patrouilles en gemotoriseer de eenheden op de wegen. Zelfs begrafenis stoeten worden aangehouden voor onder zoek. Op verscheidene punten in verafge legen districten zijn soldaten met machine geweren opgesteld. Het is nog steeds onmo gelijk, Dublin binnen te komen of te ver laten zonder een militaire patrouille te ont moeten. Aan beide zijden van de grens tus schen Eire en Noord-ierland heerscht groote bedrijvigheid der poltie. De douaneposten worden zwaar bewaakt en de treinen wor den zorgvuldig doorzocht. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Arend Cornells, z. van P. de Koning en E. M. Schravendeel Cornells GUsbertus Maria, z. van J, F. Beelen en H. G. M. Jonk heer Wilhelmus Maria. z. van J. van Velzcn en P. M. de Jeu Joharihes Adrianus Maria, z. van J. H. van Nobelen en M. C. Jonker Gerardus Petrus Wilhelmus, z. van W. P. van Dijk en C. M. Boot. Loop der Bevolking. Gevestigd: Th. van Eeuwijk en gezin, Broek- w.g 25 L. M. Reurings, Heereweg 86 W. J. C. van Baaien. Veldhorststraab 15 B. Donk, Vcld- horst straat 15. Vertrokken: G. Phillppo, naar Heemstede M. J. van Heuven en echtgen., naar Almelo E. J. Nyssen, naar Amersfoort C. Verhart en gezin, naar Bovenkarspel L. Onderwater, naar Afrika. NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: E. Stiehl. Kon. Astrid Boulevard 23 H. A. Zonneveld-Gerlich. Zeestraat 2. Vertrokken: J. W. M. de Koning, naar Stein. Keerend 66 M. A. Martij, naar Seven, Zwit. A. G. Plijnaer en fam., naar DJonbang N.I. J. E. J. Heintzberger. naar Doesburg, St. Jozef- gesticht M. Pronk en fam. naar Pladjoe N.I. H. W. Stel. naar Zutphen. Marschweg 69 Th. J. C. Schmid en fam.. naar Leiden. W. Rozenstraat 52a. Geboren: Catharina Jacoba, d. van J. P. J. Vink en P. A. Caspers Leendert. z. van L. Dubbelaar en T. Sloof. Getrouwd: M. v. d. Niet en E. Baauw. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Duifje Jacoba. d. van J. v. d. Meent I en H. Gans Pieter, z. van A. van Harskamp en J. Schenkel Cornelia Maria Gerarda, d. van C. C. G. Kerkvliet en J. M. A. v. d. Zon Johanna Clazlna. d. van N. Bosman en J. Cl. i Burger Maartje. d. van A. Vonk en J. Bakker Idalina, d. van S. Kooi en N. Haring Wil helmlna Anna Maria. d. van M. H. Visse en M. G. Rietra Pieter, z. van P. Dirkzwager en C. v. Winkel. Overleden: J. Velthuis, 97 jaar. wed. van J. Rijbroek Geertrui Dandeij, 31 jaar, gehuwd met J. de Kooker wonende te Lisse en M. M. de Kooker. 2 jaar. Geboren: Gerardus. z. van Gerhardus Lam- bertus Morsink en Antje de Waal Cornells, z. van Maarten van Dam en Neeltje Dijksman Remmert. z. van E J. den Otter en Maria Franclsca Muller Gljsbertus. z. van Gijsber- tus Groenenstein en Catharina Goudriaan Aafje, d. van Joltus Rijnsburger en Cornelia de Roode Gijsbertha. d. van Huibert Gerard van Brummen en Anneke van Beek Wilhel mlna. d. van Willen Noomen en Christina Snel. Overleden: Johanna Horsman. 78 J.. gehuwd met Willen Mik. Loop der bevolking. Gevestigd: van Ter Aar. D. 4 Jan Vis en ge zin. Noordelnde 58 Hazerswoude. D. L 89. Maarten Windhorst en echtg.. J. van Nieuwen- huizenstraat 9 Leeuwarden. W. Lodewijkstr. 127, Sijtske Kolk. Emmalaan 107. Vertrokken: n. Arnhem, Tooropstraat - 25, Johanna J. van Dijk. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering „De Eendracht". In ,,'t Wapen van Noordwijkerhout" ver gaderde de tuindersvereeniging „De Een dracht". De voorzitter, de heer L. P. Heemskerk opende en sprak zijn groote voldoening uit over de zeer talrijke opkomst der leden. De tuindersvereeniging bekend in den ge- heelen omtrek, gaat steeds vooruit en telt reeds meer dan ruim 300 leden. Volgens gewoonte vergadert de vereeni- ging steeds op het einde van elk jaar, ter wijl in het voorjaar steeds een groote. meer belangrijke samenkomst gehouden wordt. De heer W. v. d. Weijden. bestuurslid en tevens de geldelijke beheerder, bracht een kort verslag uit en deelde mede. dat de om zet in 1939 had bedragen f. 90.567. Hij me moreerde verschillende prijzen, welke de producten tijdens het seitfben hadden op gebracht en kwam tot de conclusie, dat het seizoen tamelijk goed geweest was. met ge middelde prijzen, welke in 1938 beter waren met nog grooteren omzet. Met spijt her dacht hij het feit, dat vele aardbeienkwee kers vorstschade geleden hadden, waarvoor wel steun uitgekeerd was, doch de teelt kon hierdoor niet rendabel zijn. Over het alge meen brachten de aardbeien gemiddelde prijzen op. Óp voorstel van den heer M. C. Braun werd de heer W. v. d. Weijden bij accl. herkozen als bestuurslid en als financier der Vereeniging. De heer L. M. van Voort deelde nog mede, dat doorgedraaide boonen, welke onver koopbaar zijn, toch nog den minimumprijs kunnen opbrengen, doch in het vervolg zal iedere tuinder, die blijft zitten met onver koopbare waar. daar niet direct voor be taald worden. Ieder moet een juiste opgaaf geven van zijn doorgedraaide waren en slechts tegen persoonlijk geteekende kwi tanties kan over den minimum-prijs be schikt worden. De regeering verlangt beslist juiste opgaven. Op voorstel van den heer Braun zal ge tracht worden, voortaan betere prijzen te maken voor goede kwaliteiten, door hier voor stappen te doen bij de groote Centrale Veilingen en vooral door goede samenwer king. Hierna werd dc bijeenkomst gesloten door ien heer L. P. Heemskerk met de beste wenschen voor het volgende seizoen. In café „De Zwaan", trad op als spre ker voor de „St. Jozef-Gezellen", pater Frltschy van de orde M. J. F. met het on derwerp „De Rijpere Jeugd". AMSTERDAM. 29 December. Het jaar 1939 werd op de effectenbeurs te Amsterdam op kalme wijze besloten. Waar de affaire den laatsten tijd doorgaans niet veel te bcteekenen had. kon niet worden verwacht, dat zich. met drie vacantiedagen voor den boeg. een drukke affaire zou ontwikkelen. Nieuwe Indices waren trouwens niet voorhanden. De stemming was echter goed prijshoudend, het geen klaarblijkelijk verband hield met de koersverbetering te New-York. Waar de kleine liquidaties en vereffeningen, welke veelal tegen het teneinde loopen van het jaar plaats vinden, thans klaarblijkelijk af gewikkeld waren, kon de kleine stijging in Wall- street bij gebrek aan andere factoren, dus tot uiting komen in een goed prijshoudende stem ming. De handel was echter van te geringen omvang dan dat er ruimte was voor groote veranderingen. De Amerikaansche waarden waren ln regelrechte navolging van Wallstreet algemeen hooger. maar de ondernemingslust voor deze papieren liet toch weer veel te wen schen over en de- omzetten waren van zeer bescheiden omvang De handel beperkte zich. zooals tegenwoordig dikwijls het geval is. in hoofdzaak tot de Staal- aandeelen en de Koperwaarden, van welke laat ste Kennecott Copper exdlvidend 20.42 gld. werden verhandeld. Op de locale markt werd geregeld zaken ge daan ln Koninklijken die zich bij de opening onmiddellijk eenige procenten boven het vorige niveau golden en het gisteren geleden verlies aldus geheel achterhaalden waarna geen groote mutaties meer vielen op te merken. Voor Sui- kerlondsen bestond een goed prijshoudende stemming. H.V.A.'s kwamen een paar punten hooger te liggen_ waarbij de affaire echter on- beteekenend was. Vorstenlandeh werden mede iets hooger afgedaan terwijl de meeste Incou rante soorten zich konden handhaven. De Scheepvaartrubriek had een stil verloop, maar was goed prijshoudend. Begin beurs werd eenige belangstelling aan den dag gelegd voor de Claims Oostzee, die in hoofdzaak werden ver ijdeld tegen prijzen loopende van f. 5.tot f. 10.— In Industrieelen was weinig te doen. dc Phi- lipsaandeelen plaatsten zich bij den aanvang iets hooger en konden zich vervolgens op peil houden. Unilevers en Aku's waren goed prijs houdend. Aandeelcn Fokker waren ex 7 pro cent interim dividend. Tabakken trokken nau welijks attentie, Oude Deli's avanceerden niet temin een vijftal procenten, daar tegenover de kleine vraag, die zich openbaarde vrijwel geen materiaal beschikbaar was De Rubberaandeelen hadden een stil verloop en waren door elkander genomen maar weinig veranderd. De Beleggingsaf deeling was stil. Nederlandsche Staatspapieren waren ongeveer prijshoudend met slechts geringe koersafwijkin gen. Op de buitenlandsche afdeeling was de Youngleenlng iets hooger. Voor de Fransche i fondsen bestond bijna geen belangstelling. '.fiMw.v i* Dr. J. H. Kramers. Bij K. B. van 28 December is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit alhier, om onderwijs te geven ln het Arabisch, tevens in de Instellingen van den Islam: dr. J. H. Kramers, thans lector aan deze universiteit. Mr. J. H. Kramers werd 26 Februari 1861 te Rotterdam geboren. Hij doorliep het gymnasium aldaar en studeerde vervolgens aan de Leidsche Universiteit in de rechten, terwijl hij tevens de colleges van nu wijlen prof. dr. C Snouck Hurgronje volgde. Na in 1915 met goed gevolg het doctoraal examen in de rechten te hebben afgelegd, promoveerde hij in 1925 op een dissertatie getiteld „Rechtspraak over Nederlanders in Turkije". Van 1915 tot 1922 was hij als tolk verbonden aan het Nederlandsche gezant schap te Konstanttnopel. Op 22 Februari 1922 werd hij benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in het Turksch en Perzisch. Mr Kramers heeft zeer veel gepubliceerd in wetenschappelijke tijdschriften, o.a. de Encyclopaedic van den Islam; zijn meest recente publicatie was een uitgave van de Arabische geografische tekst van Ibn Hau- kal. Hij is secretaris van het Oostersch Ge nootschap in Nederland en was o.m. secre taris van het groote Orientalistisch Con gres, dat hier ter stede in 1931 is gehouden. WISSELKOERSEN Londen 7.43 1/8 (7.42'/,1. Berlijn 75.50 (75.55) Parijs 4.2i 1 4 (4.203/4). Brussel 31 43 (31.491. Zwitserland 42 19 (42.221. Ko penhagen 36.32': (36.351 Stockholm 44.80 (44.851. Oslo 42.75 (42.77'/,l. New York 1.88 1/16 (1 88 1/8). Lire bankpapier 63/8 (6 1/4). Prolongatie 2 3/4 Part, disc 21/4. Dag geld 1. Registermarken 15 5/8. Handelsspcrrmar- ken 6 7/8 Reismarken 43. Bankpapier 22. Duitsch zilver 23' Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 29 Dec. Veemarkt. Aangevoerd 2 stieren; 113 kalf- en melkkoeien, f.180315, t. vl.; 124 varekoeien e.a. f. 100—190, m.; 91 vette koeien f. 180345, per KG. schoon gewicht 58 84. vlug; 27 graskalveren, f. 3055. tem.; 6 vette kalveren, f. 80—120, per KG. schoon ge wicht 80—115 ct.. vl.; 247 nuchtere kalveren, f.5 12. m.; 150 vette schapen f.1817. m.; 65 weideschapen f. 12—21. t. vl.; 80 lammeren, f. 12 18, m.; 22 zeugen f.4075. 179 mestvarkens, f.20—36. 1 big, 2 bokken en geiten, iets vlugger. Aan de Kaasmarkt werden 10 partijen aan gevoerd. waarvan 8 Goudsche en 2 Leidsche. Prijs Goudsche kaas 1ste soort f.2931: 2de srt. f.27—28. Handel goed. BODEGRAVEN. 28 Dec. Aanvoer 6051 eieren. Kipeieren wit 4.304.80. gemengd 4.805.00. kuikeneieren 3.303.90, eendeieren 3.50—3 80 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 28 Dec. Vrije Veiling. 7312 kipeieren 4—5.20 per 100 stuks. Konijnen 0.70— 1.20 per stuk. LEEUWARDEN. 29 Dec. Veemarkt. 32 Enter stieren 110240. 58 Twenter stieren 240360 per stuk. 334 vette koeien 125—285 per stuk. 4272 ct. per K.G. 485 melk- en kalf koeien 115270. 130 pinken 85155 per stuk. Zuivel: Sleutelkaas 18. Nagelkaas 1718, Goudakaas 16, Edammer kaas 29. Aangevoerd 1167 K.G. Boter Commis sie 80. Ver. van ZuivelmaatschappJjen. Edammer kaas 20 plus 1415. idem 40 plus 23—24. Goud sche kaas 20 plus 1415. idem 40 plus 23—24, Volvette 40 plus 2829, Broodkaas 40 plus 2324. Leidsche kaas 20 plus 14.5015 per 100 K.G. Stemming goed. NAALDWIJK. C.C.W.S. 28 Dec. Freesia 16—20 ct.. germ 10—14 ct.. pres. de lange 13—14 ct. per bos; salmon 31 ct.. begonia 21—30 ct.. kalanchoë 2231 ct.. azalea 4565 ct.. cyclamen 16—24 ct. per pot; Copland rose 2633 ct.. cop- land rood 28 ct.. Copland 17—25 ct.. plerson 12— 22 ct.. Krelages triumph 23—26 ct.. scarlet won der 17 ct.. albino 5861 ct.. hillegarda 23 ct. per dozijn. NIEUWKOOP. 28 Dec. Eierenveillng. Aange voerd werden 3200 eieren 3.554.55 per 100 stuks. RIJNSBURG. 28 Dec. Groentenveiling. Aard appelen 0.700.85. Kroten 0.550.65, Waschpecn 1.20—1.90. Uien 0.45—0.60. Roode kool 3.20—4.20. Gele kool 2.603.20. Groene kool 2.703.55. Knolselderij A 4.507.00. idem B 2.603.40. An dijvie 0.40—0.60. RIJNSBURG, 28 Dec Bloemenveiling. Chry santhen: Gele Germ 1822; witte hyacinthèn 3.807.20, Bismarck 48.40, Crocussen 1.402.20, Rose Copland 3842. Copland 3832. Pierson 22—30. Krelagc 28—37. Preserpine 1—1.40, Witte due 0.80—1.90. King of the Yellow 1 40—1.80. Brillant Star 11.20, Scarlet dus 0.500.70. VOORHOUT. 28 Dec. Konijnen 0.35—2.10, slachtkippen 0.400,72, jonge hanen tot 0.78; duiven tot 0.14. Alles per stuk. WOUBRUGGE. 28 Dec. Eierenviling. Kipeieren 4—4.76, heneieren 3.503.75 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 28 Dec. Eicrcnveiling. Klp- eieren 3.804.80, kuikeneieren 3.253.75. Dc F.N.Z.-notceiing voor Friesche kaassoor ten is heden te Leeuwarden als volgt vastge steld dn centen per KG): Goudsche 20 plus 2829; idem 40 plus 4748: idem volvet 5657; Edammer 20 plus 2829; idem 40 plus 4647; Broodkaas 40 plus 47—48; Leidsche 20 plus 28— 30. Stemming vlot.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3