LESDSfH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 23 December 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS 90 WEERBERICHT. LAND- EN TUINBOUW AGENDA DAGBLADRECLAME KUN/T (NUTTIGEN PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 24. MAANDAG 25 EN DINSDAG 26 DECEMBER. Leiden Doopsgez. Gem.: Zond. voorm. half- elf en Maand, voorm. halfelf. ds. ten Cate. Egllse Wallonne: lundi k dix heures et demle, M. prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink. Evang. Luth. Gem.: Zond. voorm. halfelf (Kerstwtidlng), ds. Makkink; nam. halfzes, (Kerstwijding). ds. Bieger; Maand, voorm. half elf. ds. Makkink; Dinsd. voorm. halfelf. ds. Bieger. Chr. Geref. Gem.: Zond. voorm. 10 en nam. 5 uur. Maand, voorm. 10 en nam. 5 uur en Dinsd. voorm. 10 uur. ds. Jansen. Geref. Kerk in H.V. (Patrimonium): Zond. nam. 5 uur en Maand. nam. 5 uur. ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: Zond. voorm. halfelf en Maand, voorm. halfelf. ds. Mispelblom Bever. Rozekruisers Genootschap Zoeterw. Singel 106Maand, voorm. halfelf. de heer M. A. Verhoog. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Maand, voorm. halfelf, dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewfjkstr. 19>: Zond. voorm. halfelf. Gezon. Mis; nam. kwart over 8 uur. dienst; 's nachts 12 uur Mis en Maand, voorm. halfelf. Gez. Mis. Geref. Kerk (Zuiderkerk)Zond. voorm. 10 uur. ds. Weggemans; nam. 5 uur (Bed. H.D.), ds. C. M. v. d. Loo van Rijnsburg; Maand, voorm. 10 uur. ds. Harder; nam. 5 uur. dr. Westerink. Geref. Kerk (Heerengracht): Zond. voorm. 10 uur. ds. v. d. Loo; nam. 5 uur. ds. Weggemans; Maand, voorm. 10 uur. ds. Westerink. Geref. Kerk (Oude Vest): Zond. voorm. 10 uur, ds. Westerink; nam. 5 uur. ds. C. W. Keur van Scheveningen; Maand, voorm. 10 uur, ds. VVierslnga; nam. 5 uur. ds. Weggemans. Morschweg: Zond. voorm. half tien, cand. G. van Andel van Scheveningen; nam. 5 uur, dr. Westerink; Maand, voorm. half tien. ds. Wegge mans. Hillegom Ned. Prot, Bond; Maand, voorm. halfelf. ds. P. Eldering van Oegstgeest. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. W. E. Gerritsma van Aal ten; Maand, voorm. 10 en nam. 6 uur, hulppred. Marseille; Dinsd. voorm. 10 uur. ds. Bouma van Noordwijk aan Zee. Leidschendam Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Boukema; Maand, voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Oussoren van Den Haag. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Dinsd. voorm. 10 uur, ds. van Sinderen van Hoogmade. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. half tien, ds. van Harten van Zevenhoven; Maand, voorm. half tien. cand. Riemens van Leiden, Dinsd. nam. 5 uur, Kerstfeest. Geref. Kerk: Zond. voorm. half tien en nam. half drie en Maand, voorm. halftien. ds. Aalders; nam. halfdrie. ds. Bos van Oude Wetering; Dinsd. voorm. halftien en nam. halfdrie, dezelfde. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 771. Hedenmiddag 2 uur: 770. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. In den algemeenen weerstoestand kwam sinds gisteren slechts weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuidoost Europa, dat slechts weinig van plaats verandert, vertoont een kern van omstreeks 1032 mbar in Yoegoslavic. Het breidde zich Zuidwaarts over het Middel- landsche Zeegebied uit. In het centrum komen temperaturen tot 25 gr. onder het vriespunt voor. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Brit- sche eilanden blijft zich eveneens met luchtdruk waarden van ongeveer 1025 mbar handhaven. In ons land is de temperatuur gestegen. De vorst trekt zich langzaam in Z.O.-HJke richting terug. Terwijl het in de Bilt hedenmorgen nog 6 graden vroor, was de temperatuur te Den Helder tot 5 en te Groningen tot 2 graden boven nul gestegen. Langs de Noordzijde van het Britsche hooge- drukgebied trekken voortdurend depressies in Oostelijke richting, die snel in diepte toenemen. Zoo ontwikkelde zich bij IJsland een storing, die vanochtend bij Noorwegen lag met een minimum luchtdruk van 975 mbar. Tengevolge van den krachtigen aanvoer van warme Oceaanlucht uit Westelijke richtingen was de temperatuur op de Faroe-eilanden en op de kust van Zuid-Noor- wegen tot 7 graden gestegen. Ook het Noorden van ons land bevindt zich reeds in deze stroo ming. Achter het koudefront van genoemde depressie worden koudere luchtmassa's naar het Zuiden gevoerd, waardoor de temperatuur op IJsland weer daalde. Deze koude luchtmassa's blijven echter voorlooplg nog op grooten afstand van ons land. Ten Oosten van de Azoren ligt een minimum van 1000 mbar. dat zich slechts langzaam in de richting van Portugal beweegt. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Den Helder: betrokken, zwak. W. wind, 5 gr. C., min. 5 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt. zwak, Z.Z.W. wind, —2 gr. C., min. —2 gr. C. De Bilt: halfbewolkt, zwak, Z. wind, —6 gr. C„ min. —6 gr. C. Groningen: betrokken, zwak, Z.W. wind, 2 gr. C., min. l gr. C. Maastricht: helder, zwak, Z. wind, —4 gr. O., —5 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: —2 gr. C. (28 gr. F.). 9 uur voorm.: 1 gr. C. (30 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 2 gr. C. (36 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK A. ZEE j Voor Zondag Voorm. te 0 u. 50 min.; nam. te 1 u. 15 min. 1 Voor Maandag voorm. te 1 u. 36 min.; nam. te 1 u. 57 min. Voor Dinsdag. Voorm. te 2 u. 20 min.; nam. te 2 u. 40 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 4.19 n.m. tot 7.39 v.m. Zondag: 4.20 n.m. tot 7.39 v.m. Maandag 4.20 n.m. tot 7.40 v.m. Dinsdag: 4. 21 n.m. tot 7.40 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 23 Dec.: op: 13 u. 53; onder: 4 u. 28. 24 Dec.: op: 14 u. 35: onder: 5 u. 35. 25 Dec.: op: 15 u. 26; onder: 6 u. 38. 26 Dec.: op: 16 u. 29; onder: 7 u. 84. Lisse Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. 10 uur. ds. Eerhardt van Hillegom; nam. 5 uur, ds. J. Th. v. Veenen; Maand, voorm. 10 uur. ds. J. Th. v. Veenen; nam. 5 uur. ds. G. A. den Hartog van Amsterdam; Dirisd. voorm. 10 uur, ds. J. Th. v. Veenen. Geref. Kerk: Zond. voorm. halftien, dr. H. B. Visser van Noordwijk; nam. 4 uur en Maand, voorm. halftien. dr. Th. Ruys Jr.; Dinsd. voorm. halftien. ds. Wrlnsters, res. veldpred. Chr. Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 en nam. 5 uur en Maand, voorm. 10 uur. ds. A. Ponsteln; nam. 5 uur, ds. I. de Bruine van Sassenheim; Dinsd. voorm. 10 uur. ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Zond. voorm. halftien en nam. 4 uur en Maand, voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst; Dinsd. voorm. halftien, ds. P. Hou- koop van Den Haag. Oud Geref. Gem.: Zond. voorm. halftien en nam. halfdrie en Maand, voorm. halftien en nam. halfdrie en Dinsd. voorm. halftien en nam. halfdrie, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Dinsd. voorm. kwart over 10 uur. de heer Schouwink van Naaldwijk. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. 10 uur. de heer J. van Rossum, cand. te Gouda; Maand. nam. halfzeven, ds. Harten van Zeven hoven; Dinsd. nam. halfzeven, Kerstfeest. Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 uur. ds. Speel man: nam. halfzeven, ds. Moolhuizen van Aar- 1 landerveen; Maand, voorm. 10 uur, leesdienst; nam. halfzeven, ds. Speelman. Evangelisatie; Zond. voorm. halftien en nam. halfzeven en Maand, voorm. halftien en Dinsd. I voorm. halftien, de heer van Scherpenzeel. Noordwijk Binnen Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. 10 uur en Maand, voorm. 10 uur, ds. W. W. Siddré; Dinsd. voorm. 10 uur, ds. de Bel van Warmond. Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 uur en nam. j halfzes. ds. Kuiper van Sassenheim; Maand, voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. H. B. Visser; Dinsd. voorm. 10 uur, ds. Krabbe van Hillegom. Ned. Prot. Bond (Lokaal Lindenplein)Zond. nam. half acht. ds. Bloemhof van Heilo. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. 10 uur, ds. Rijnders van Hilversum; nam. 5 uur, ds. N. J. Cupédo; Maand, voorm. 10 uur en Dinsd. voorm. 10 uur, ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Krabbe van Hillegom; Maand, voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. B. Bouma; Dinsd. voorm. 10 uur. de heer Marseille van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk (H.V.): Zond. voorm, 10 uur, en Maand, voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Geref. Bond Julianaweg 27)Dinsd. nam. 7 uur. ds. Fokkema van Delft. Oegstgeest Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 uur. ds. Broekstra; nam. halfzes en Maand, voorm. 10 uur, ds. Eringa; nam. halfzes, ds. E. D. Kraan van Vlaardingen. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. halftien en Maand, voorm. halftien en Dinsd. voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Zond. voorm. halftien, ds. v. d. Bes; nam. halfdrie. ds. Aalders van Leimuiden; Maand, voorm. halftien. ds. v. d. Bos; nam. half drie. ds. Aalders; Dinsd. voorm. 10 uur, Kerst feest. Remonstr. Kerk: Maand, voorm. 10 uur, ds. Heyn; nam. half vijf, Kerstfeest. Rijnsaterwoudc Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. halftien en Maand, voorm. halftien, ds. J. H. de Vree; Maand. nam. 2 uur, Kerstfeest, Chr. Geref. Kerk: Zond. voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst; Maand, voorm. halftien, leesdienst; nam. 2 uur, ds. Kleisen van Boskoop; Dinsd. nam. 7 uur, ds. Zwiep van IJmuiden. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. halftien, de heer de Hoop; nam. 5 uur. ds. J. de Jong van ScheveningenMaand, voorm. half tien. ds. van Niftrlk; nam. 5 uur, de heer de Hoop; Dinsd. voorm. 10 uur, ds. van Niftrik. Kerkzaal: Zond. voorm. halftien, ds. van Niftrik: nam. 5 uur, de heer de Hoop; Maand, voorm. halftien. ds. Joh. Stehouwer van Alphen a. d. Rijn; nam. 5 uur ds. van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg): Zond. voorm. half tien, ds. H. A. Wiersinga van Leiden; nam. 6 uur, ds. Post; Maand, voorm. 10 uur, ds. Post; nam. 6 uur, ds. van der Loo; Dinsd. voorm. 10 uur, ds. M. Heuzeveldt van Hazerswoude. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Zond. voorm. halftien. ds. Post; nam. 6 uur, ds. Wiersinga; Maand, voorm. 10 uur, ds. van der Loo; nam. 6 uur, ds. Post. Chr. Geref. Kerk: Zond. voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst; Maand, voorm. halftien en nam. 5 uur en Dinsd. voorm. 10 uur, W. de Graaf, student te Apeldoorn. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. 10 uur. ds. Verwaal van Den Haag; nam. 5 uur, en Maand. 10 uur, ds. Fortgens; nam. 5 uur, Kerstfeest; Dins, voorm. 10 uur. ds. Fortgens. Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 uur, ds. Heuze veldt van Hazerswoude; nam. 5 uur en Maand, voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Houtzagers. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leidscheweg 66) Dinsd. voorm. halfelf, ds. R. H. Oldeman van Haarlem. Wassenaar Geref. Kerk (Hulpkerk Prlnce- haven)Zond. voorm. 10 uur, ds. G. J. Sybesma van Palembang; nam. 5 uur, ds. Feringa; Maand, voorm. 10 uur, ds. Feringa; nam. 5 uur, ds. F. de Vries van 's Gravenhage-Oost. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Zond. voorm. 10 uur, ds. Feringa; nam. 5 uur, ds. Sybesma; Maand voorm. 10 uur, ds. Jac. van Mes van Den Haag; nam. 5 uur, ds. Feringa. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder) Zond. voorm. halftien en nm. halfzeven en Maand, voorm. halftien, leesdienst. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. 10 en nam. 6V4 uur, dr. G. J. Streeder van Lei derdorp; Maand, voorm. 10 en nam. 614 uur, dr. Woldendorp; Dinsd. nam. 2 3/4 uur, Kerst feest. Geref. Kerk: Zond. voorm. 10 en nam. 6 >4 uur en Maand, voorm. 10 en nam. 6V4 uur en Dinsd. voorm. 10 uur, ds. Versluys. Geref. Gem.: Zond. voorm. 9»,4 en nam. 614 en Maand, voorm. 914 en nam. 614 uur en Dinsd. voorm. 9V4 uur. leesdienst. Ver. tot verbr. der Geref. Waarheid: Zond. voorm. 9 3/4 en nam. 6H uur en Maand, voorm. 9 3 4 en nam. 6'2 uur, de heer Smit van Rot terdam; Dinsd. voorm. 9 3/4 uur, ds. Zandt van Delft. Ver. v. Vrijz. Hervormden: Zond. voorm. 1014 uur. ds. P. L. L. Post van Rijswijk; Maand. nam. 5 uur, Kerstfeest. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. halftien en nam. halfzeven en Maand, voorm. halftien, ds. Pop; nam. halfzeven, dr. Jacobs, van Boskoop; Dinsd. voorm. halftien, de heer Lekkerkerker, hulpprediker te Alphen. Geref. Kerk: Zond. voorm. halftien en nam. halfzeven en Maand, voorm. halftien en nam. halfzeven en Dinsd. voorm. halftien, ds. Swaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Zond. voorm kwart voor tien en Maand, voorm. kwart voor tien, mej. d6. Günther. Bij de bestuursverkiezing werd de tweede voorzitter, de heer P. Bakkum herkozen en het bestuurslid, de heer Ter Kulle voor 1939 gekozen verklaard. De heeren Bijleveld, C. Klijn en D. de Boer werden benoemd ln een commissie, die opnieuw de mogelijkheid van de op richting van een onderlinge borgstellings organisatie zal onderzoeken en zoo moge lijk op den Paaschschooldag 1940 met voor stellen komt. Bij de rondvraag werd het bestuur ver zocht een nader onderzoek in to stellen naar de wetsbepaling, waarop men zich zal kunnen beroepen, wanneer men zich zal kunnen beroepen, wanneer men geen ge noegen kan nemen met de vergoedingen van schoolgebouwen door de militairen. Prof. Casimir hield vervolgens een rede, waarin hij de problemen behandelde, waar mee de opvoeding in dezen oorlogstijd te kampen heeft. Prof. Kohnstamm sprak daarna over de „Opvoedbaarheid der kinderlijke intelli gentie". PROF. DR. J. W. PONT. In den ouderdom van 76 jaar ls te Bus- sum overleden prof. dr. J. W Pont, oud- hoogleeraar en emeritus predikant van de Herst. Evang. Luth. Kerk. Johannes Wilhelmus Pont weed 31 Maart 1863 te Amsterdam geboren Hij bezocht het gymnasium aldaar en deed in 1881 toe latingsexamen aan de Stedelijke Universi teit in zijn woonplaats. Daarnaast stu deerde hij ook theologie aan de universi teit te Berlijn. In 1887 proponent gewor den, promoveerde hij in datzelfde jaar cum laude tot doctor in de theologie op een dissertatie, getiteld „Psalm 68, een exege- tisch-critische studie". 17 Juli 1887 aanvaardde dr overledene zijn ambt in de Herst. Evang. Luth. Ge meente te Bnkhuizen. Na coll. doc turn te hebben gedaan werd hij ook beroepbaar verklaard in de Evang. Luth. Kerk en deed hU in 1889 zijn Intrede bij de Evang. Luth. Gemeente van Tiel. In 1891 werd prof. Pont predikant te Schiedam, welke standplaats hij in 1895 met Utrecht verwisselde, om 15 Juni 1902 bij de Herst. Evang. Luth. Gemeentte te Amsterdam zijn intrede te doen. Reeds een jaar later werd hij van wege de Herst. Evang. Luth. Kerk benoemd tot hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, waar hij 23 Februari van dat jaar zijn inauguratie deed, sprekende over: „De hooge beteekenis van de Bijbel- sche theologie voor de practijk van de Evangeliebediening". In 1915, toen het se minarie van de Herst. Evang. Luth. Kerk werd verplaatst naar Utrecht, ging prof. Pont over naar de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij zijn ambt aanvaardde met een rede over „Het eigen karakter en beginsel van het Luth. Protestantisme ln Nederland" en welke functie hij tot 1933 bekleedde Prof. Pont was een man van groote be kwaamheid en erkende wetenschappelijk heid. Hfj was een bekend historicus en het. antwoord, dat hij schreef op de prijsvraag, die Teylers Godgeleerd Genootschap uit schreef over den oorsprong en de plaats van het Lutheranisme en Nederland, werd met goud bekroond. In 1911 verscheen dat antwoord in den vorm van een lijvig boek deel, getiteld „De geschiedenis van het Lu theranisme in de Nederlanden tot 1618". In 1907 verscheen het eerste deel van de „Nieuwe Bijdragen", een werk, dat tot acht deelen is uitgegroeid en waarin tal van bij dragen tot de kennis van de geschiedenis van het Lutheranisme in Nederland van de hand van prof. Pont zijn opgenomen, Als voorzitter van de Zuld-Afrikaansche Vereeniging heeft de overledene grooten invloed uitgeoefend. Van het in 1884 ge stichte Studiefonds werd hij secretaris. Prof. Pont, die reeds sedert 1911 dit voor zitterschap bekleedde, maakte twee maal een reis naar Zuid-Afrika Bij het gouden feest van de Zuid-Afrlkaansche Vereeni ging bleek duidelijk, hoezeer het werk van den nu ontslapene werd gewaardeerd. Daarnaast gaf prof. Pont zich aan den arbeid van de Morgenlandzending en voor de belangstelling van het lot van de Ar- meensche Christenen. De verdiensten van den overledene, wiens invloed op de vorming van Zuid-Afrikaan- sche studenten moeilijk kon worden over schat, werden in 1928, toen hij zijn zil veren jubileum als hoogleeraar vierde, door de regeering erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Dinsdagmiddag om 1 uur op de Algemeene Begraafplaats te Bussum plaats vinden. HOE KAN DE OPBRENGST VAN DEN TUINGROND WORDEN VERHOOGD? VEREENIGING VOOR CHR. M.U.L.O. NED. HERV KERK. Beroepen; Te Cornjum, L. J. v. d. Kemp te Beetgum. Bedenkt: Voor Papendrecht, Q. C Roosen daal te Randwijk {nadere besllsalng): voor Westerhaar. Joh. BljUma te Oostrum (Pr.). GEREI KEKKEN Benoemd Tot hulppred. te Almelo. D. C. Tlemen... cand en hulppred. te Veendam; te Ouderkerk a. d. Amstel, P. v. d. Schaaf, cand. te Beetgumermolen. Aangenomen: Naar Venlo, H. R. de Jong, cand. en hulppred. te Leeuwarden. BOND VAN SCHOLEN VOOR NEUTRAAL BIJZONDER ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den tweeden voorzitter, den heer F Bakkum, uit Am sterdam hield gisteren de Bond van Scho len voor Neutraal Bijzonder Onderwijs zijn negentiende algemeene vergadering ln hotel Noord-Brabant te Utrecht. De algemeene vergadering. De gisteren te Utrecht gehouden Jaar- lljksche algemeene vergadering van de vereeniging tot behartiging van de belan gen voor Chr. scholen voor M.U.L.O. in Nederland was buitengewoon druk bezocht. De groote zaal van het Gebouw voor K. en W. was tot de laatste plaats bezet. De voorzitter, de heer J. Th. R. Schreu- der van Heemstede verwelkomde ter ver gadering de heeren P. v. Nes Czn., hoofd inspecteur L.O. ln de 2e hoofdinspectie, mr. A. J. Fock, inspeoteur L.O. in de inspectie Utrecht, S Roosma van Zaandam, verte genwoordiger van de Ver. v. Neutraal M.U. L.O., L Bot van Apeldoorn, id. v. d. Ver. v. R.K. M.U.L.O., D. P. Bothof van Ede na mens de Ver. v. Chr. Onderwijzers enz., A. J. Anes van Lelden namens de Ver. van OnderwUz. Pers. aan Prot. Chr Kweekscho len, T. C. Bos van Utrecht namens de Unie van Chr. Onderwijzers, mr. G. Th. Donner van Scheveningen, rechtskundig adviseur der vereeniging. Van den minister van Onderwijs, K. en W., van den heer L. Welling, hoofdinspecteur in de 3e inspectie en van den Bond v. Besturen van Chr. M.U.L.O.-scholen kwam bericht van ver hindering in. Tot leden van de commissie van con trole werden benoemd de heeren Ketel lapper en Steenbeek, beiden te Utrecht. In verband met het besluit tot uitbrei ding van het bestuur met één lid werd ge kozen de heer A. J de Geus te Dordrecht met 162 stemmen tegen 160 stemmen op den heer L Krol te 's Gravenhage. Na eenlgc discussie besloot de vergadering met op één na alg. st. een wijziging aan te brengen in de waarde der cijfers bij het M.U.L.O.-examen, waardoor het cijfer 5 als voldoende wordt vervangen door 6. Met op 25 na alg. st. besloot zij dat het Wanneer wij o.a. hiervoor aanbevelen het toepassen van een diepe grondbewerking en dan vóór den winter, dus nu, dan heb ben we als voornaamste reden daarvoor opgegeven het verbreken van de z.g. splt- zool. in den landbouw als ploegzool be kend. In alle gronden vestigt zich deze vaste laag, welke de normale circulatie van het water en van de lucht belemmert. Be halve deze spltzool komen nog meer of minder vaste platen voor, welke alle alleen door een diepe bewerking kunnen worden verbroken Onwillekeurig doet zich de vraag voor, voor hoe lang het dtepspltten den teelgrond verbetert en of er weer kans bestaat dat na enkele jaren de fout zich weer voordoet, waardoor de diepe bewer king moet worden herhaald. Veel hahgt hierbij af van de grondsoort en vooral van de geaardheid van de verstoppende laag, welke optreedt. Men kan aannemen, dat het diep omwerken van den bouwgrond om de vier a vijf jaar noodlg ls. Op menlgen tuin wordt zoolang niet gewacht en wordt dit werk om de drie jaar gedaan. Ook de te verbouwen gewassen spreken een woordje mee. Op onzen vrij lagen zand grond spitten wij eiken winter een vijfde gedeelte van den moestuin diep los en kun nen dan volstaan met tweediepen. Door het toepassen van de volgende proef heb ben we daar de uitwerking van gecon troleerd en kwamen tot onderstaande re sultaten. Begin April werd op het diep om gewerkte land schorseneeren gezaaid en op den gewone omgespltten grond een even groot veldje. Beide gedeelten waren gelijk gemest terwijl de hoeveelheden zaad even groot werden genomen. Bij het kiemen was geen noemenswaardig verschil vast te stellen, maar reeds in den zomer kwam er verandering. Op het diep gespitte veldje kwamen minder bloeiers voor, wat waar schijnlijk kan worden toegeschreven aan het geregeld en beter doorgroeien van de planten op het dieplosse gedeeltf In de eerste helft van October werden belde per ceeltjes gerooid en bij het wegen van de geoogste wortels bleek, dat de opbrengsten tot elkaar stonden als 3 4. Op het niet diep losgewerkte gedeelte werd derhalve net zoo vaak 3 Kg. wortels gerooid als op het andere perceeltje 4 Kg een gewichts vermeerdering van circa 33"Maar het resultaat was nog aanmerkelijk beter, want de kwaliteit van de wortels op het losge maakte veldje was opmerkelijk mooier dan van die, gegroeid op het gewoon bewerkte en gemeste tuingedeelte. De wortels waren niet alleen dikker maar veel minder ver takt. Zoodat de opbrengsten. In geld uit gedrukt, zich ongeveer tot elkaar verhiel den als 2:3. Nu mag hier worden aange voerd dat de grondbewerking ook meer arbeid heeft gekost, maar waar de gun stige uitwerking hiervan zich over meer dan één jaar doet gelden, diént men deze onkosten eveneens over meer jaren te ver- deelen en spreekt bovenstaande proef wel degelijk voor zich zelf. Met nadruk wezen we er op, dat de diepe bewerking vóór of tijdens den winter dient te worden toegepast en niet ln het voor jaar. Als reden hebben we daarvoor op gegeven, dat de bodem jnoet zetten, d.w.z. de meer of minder groote holten, welke door de diepe bewerking ontstaan, dienen verdwenen te zijn. wanneer de grond wordt bezaaid of beplant. Hierbij helpt ln hooge mate mee het bevriezen van den grond, maar ook zonder vorst kan een en ander worden bereikt. De bovenbedoelde openingen tusschen de gronddeeltjes zijn oorzaak, dat de fijne buisjes in den grond Juist worden verbroken, zoodat het opstij gen van het grondwater hierdoor wordt belet. In dit verband hebben wl) op onzen grond de volgende ondervinding opgedaan. Evenals ln elk najaar begonnen we ook ln December 1928 een deel van onzen grond diep los te werken. Spoedig werden we door de strenge vorst hierbij verhinderd door te gaan en door den ongemeen strengen winter konden we pas half Maart het werk naar behooren hervatten. Toch moest het voorgenomen karwei ten uitvoer gebracht en het was begin April pas af. Half Mei werd Brusselsch lof gezaaid en nu bleek, dat het zaad op het vroeg omgewerkte ter rein uitstekend klemde, maar op het laat gedolven terrein zeer onregelmatig op kwam. Het resultaat was dat alles op het laat gedolven land werd omgeschoffeld en hier kool werd gepoot. De reden van het niet kiemen van het zaad ligt voor de hand. De grond was nog niet voldoende gesloten, zoodat het grondwater niet naar behooren tot in de bovenste lagen kon doordringen. Daarbij komt dat de Mei maand vrij droog was, zoodat het kie mende zaad geheel afhankelijk was van het uit den ondergrond opstijgende vocht. Zooals boven opgemerkt Het een en ander op het vroeg losgewerkte (en goed door vroren) tulndeel niets te wenschen. Wij wijzen er nog even op, dat er voor dient gezorgd te worden dat geen sneeuw of bevroren grond in de onderste grond lagen terecht komt. In den zomer kan men door den minder goeden stand van de ge wassen vaststellen, waar dit wel is gedaan. Om bij een lichten sneeuwval of vorst niet direct gehinderd te worden dekken we de spltvoor en aangrenzenden grond 's avonds met rietmatten of oude kleeden af. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". HEDEN. Haverzaklaan 1 PosMulvententoonatelllnff „De Vriendenclub". Schuttershof: Leidsch Tooneel-Gezelschap. 8 uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gemeenachap, Middelategracht: Bijeenkomst te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Haverzaklaan 1 Postduivententoonstelling „De Vriendenclub". Gemeente Gods. Geversstraat 13. Oegstgeest- Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Gerecht,, 10: Wijdingsavond te 8 uur nam., spreker de heer S. Riemens. Jeruël, 1ste Groenesteeg 16: Voorm. 10 uur. spreker de heer A. de Weger; nam. 6 uur, spre ker de heer G. F. Kolderman. Leger des Heils. Hooigracht: Samenkomsten onder leiding van kolonel en mevr. Estill, voorm 10 uur en nam. halfacht. Ned. Leger des Heils. Oude Vest: Wydlngs- dingsdlenst te halfelf voorm. Trianon-theater: Inst. voor Arbeidersontwik keling. 10 uur voorm. Maandag. Evang. Chr. Gemeenschap: Mlddclstegracht: Kerstfeestviering, 6 en 10tuur v.m en 7 u. nam. Gemeente Gods. Geversstraat 13. Oegstgeest: Bijeenkomst te halfacht nam. Jeruël. 1ste Groenesteeg 16: Evangeliepredi king te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Dinsdag. Jeruël, 1ste Groenesteeg 16: Samenkomst te 6.30 uur nam. Ned. Leger des Heils. Oude Vest: Bijeen komsten te 3 uur en 8 uur nam. Casa Cara (Katwijk aan Zee): Bijeenkomst Geref. Bond. 7 uur nam; spreker de heer K. Asm us. Donderdag. Schouwburg: Burgerzangschool „De gulden gordel: 8 uur nam. VrUdag. Jeruël, 1ste Groenesteeg 16: Samenkomst te 8 uur nam.; spreker ds. J. A. Monsma. DAGELIJKS. Lakenhal: L.K.V. Teekenlngen van Jo Spier. 10—4 uur; 's Zondags 1—4 uur (tot 7 Jan DIVERSEN: oncenlreei cp het krachtigste reclamemiddel weiLschelijk is dat de invoering van het nieuwe cijfer reeds ln 1940 plaats vindt. In de middagvergadering hield de heer H. Heldinga van Groningen een interes sante voordracht met lichtbeelden over „Teleurstellingen en vreugden bij het vak Plant- en Dierkunde". Na rondvraag werd de vergadering na het gemeenschappelijk zingen van Gez. 229 1 en 7 door den heer G. Kos van Rot terdam met dankzegging gesloten. 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9V4—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 7—8 uur nam. 's Donderdags WiJkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen dlphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. voor Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam Dodge city". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u.. Zon dag en de belde Kerstdagen 2—7 en 8—11 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: ,.De kleine prinses". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag en beide Kerstdagen doorl. voorstel ling van 2—7 en 8.15 uur. Trianon-Theater, Breestraat 81: 8 uur nam. „Sweethearts". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag en de Kerstdagen doorl. voorstelling 2—7 en 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „100 mannen en één meisje Zondag en de beid Kerstdagen te 2 414 en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30'uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.. „Jongensstad." Zondag en beide Kerstdagen van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee), Zondag „Luchtdulvels der Marine". Maandag „Als ik eens Koning was". 2—5 en 8 uur nam. De avond-., nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 23 t/m. Zondag 24 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: C B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Maandag 25 Dec., Ie Kerstdag, nemen waar de apotheken: Tot Hulp der Menschheld. Hooi gracht 48. tel. 21060, D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Van Dinsdag 26 Dec., 2den Kerstdag, t/m. Vrijdag 29 Dec. a.s. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Dijk. Haven 18. tel. 20085, M Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552. Voor Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige dienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen, v. d. Hoeven. Simons en Stoffers; van Maandag morgen 8 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur door de doktoren Bertel. Jaspcrse. Hovens Gréve. Lahr en Nieuwzwaag en van Dinsdagmorgen 8 uur tot Woensdagmorgen 8 uur, door de dok toren Bertel, Hartman, v. Leeuwen, Tecuwen en Verbrugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men op Zondag door dr. Leemhuis, tel. 22030; op lsten Kerstdag door dr. Varekamp. tel. 21916 en op 2den Kerstdag door dr. Hugenholtz, tel. 20390 IJSFEESTEN - Verkleedcostuums - Vlag gen - Pruiken - Baarden - Grime - ERATO, OUDE SINGEL 14 - TEL. 20889 - Lampions - Stokken - Kaarsen - Sierlijk en lawaaierig vuurwerk. 4951 (Ingez Med.) PORTRET FIE CARELSEN AAN HAAGSCH GEMEENTEBESTUUR AANGEBODEN. Gistermiddag heeft Wllly Sluiter het portret van Fle Carelsen (die hij geschil derd heeft ln de rol van Lady Sneerwei! ln „Lessen ln laster", aan het Haagsche gemeentebestuur aangeboden. Met een kort woord droeg de schilder zijn stuk over, dat prof. Van der Bilt met dankbaarheid namens het gemeentebe stuur en de schouwburgcommissie heeft aanvaard. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6