Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag Z3 December 1939 LUCHTDUiVELS DER MARINE Hel geheim van de Yuurloren ALS IK EENS KONING WAS DE VERRASSENDE MEDEDEELING GESORTEERDE BANKETKOEKJES per blik van 3 pond slechts 1.50 COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK KATWIJK AAN ZEE NOVA-THEATER De Fatale Bruid Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden LUCHTAFWEER. h. Voorstel inzake het In uit dchts tellen van een bijdrage uit de gemeentekas in de kosten van aanschaffing van luchtafweer geschut. (1>19) De heer PARMENTIER brengt dank aan het college voor de spoedige behandeling van zijn in de vorige vergadering gestelde vraag. Spr. vraagt naar de motieven, welke het college de woorden hebben doen bezigen dat deze bijdrage „hoogst wenschelijk" wordt geacht. Alvorens de discussies over dit punt wor den voortgezet, schorst de VOORZITTER gedurende een kwartier de vergadering voor het gebruiken van een „versnapering". Na heropening vraagt de heer ESKENS hoeveel stukken geschut er komen en hoe het gaat met de munitie. Is spr. goed ingelicht, dan ligt het in de bedoeling om 2 c.M. geschut aan te schaffen. Volgens sprekers informaties is het wenschelijk bo vendien enkele stukken van 4 c.M. aan te schaffen. Het prijsverschil schijnt even wel vrij groot te zijn. Een andere vraag is: wanneer zou de levering kunnen plaats vinden? Spr. heeft vernomen, dat dit min stens een half jaar zal duren en ook de opleiding van het bedienend personeel vordert éenige maanden. Als het zoo lang moet duren, lijkt spr. deze uitgave overbodig De heer OOSTVEEN acht deze aange legenheid te behooren tot de rijkstaak. Ook spr. wil gaarne van het college nadere in lichtingen ontvangen Wat verwachten B en W. van dit geschut voor het heil der bevolking' De Leidsche Luchtafweercom- missie heeft gedreigd haar actie te staken, wanneer- de gemeente daarin niet deel neemt. De industrie heeft zelf slechts f. 30 a f. 35 000 bij elkaar gebracht. Zonder na dere toelichting van B. en W. kan spr. zijn stem niet aan dit voorstel geven. Wil het effect aan de verwachtingen beantwoorden, dan dient in ieder geval 4 c.M. geschut te worden aangeschaft en Leiden omgeven te worden door een groot aantal vuurmonden. Alleen dan is er een redelijke kans op be veiliging en dit lijkt spr. financieel onuit voerbaar. En welke zijn de „nadere voorwaarden", welke B. en W aan hun bijdrage verbin den? De heer RIEDEL geeft eenlge cijfers over de draagwijdte van 2 en 4 c.M geschut. Het laatste is vier maal zoo duur als het eerste. Spr. citeert eenige deskundigen. Aanvankelijk achtten B. en W. aanschaf fing van eenig geschut aanbevelenswaar dig, thans achten zij het hoogst wensche lijk. Welke instantie adviseerde B. en W. ten deze? Z.i. garandeert deze uitgave geenszins de veiligheid der bevolking. Volgens de internationale regeling geldt een bombardement uitsluitend militaire objecten. Z.i. schaart een stad, die gaat schieten, zich zelf onder de belligerenten. Wenscht men veel geld te besteden aan luchtbescherming, dan schaffe men kabel ballons aan. De beveiliging van Leiden acht spr. rijkszaak; het gevaar van eigen luchtbescherming lijkt spr. grooter dan het nut. Evacuatie lijkt spr. veel wenschelijker; aan de hand van een overzicht van het Kon. Ned Meteorologisch Instituut wijst spr. nog op de beveiliging, welke de be wolking in ons land tegen luchtaanvallen biedt. De raad handele hier niet overijld. Ook de heer JONGELEEN is van liste ning, dat de beveiliging onzer stad tot de taak van het rijk behoort. Evenzeer als het geschut een verzeke ring is voor de gemeentebedrijven; is het dat voor de particuliere industrieën, die ook in opdracht van het rijk werken. Spr. acht dit een reden te meer voor het rijk om deze kwestie ter hand te nemen, mede met de directe nabijheid van het militair vliegveld te Valkenburg. De heer LOMBERT ziet in de aanschaf fing van geschut eerder een gevaar dan nut. De VOORZITTER betoogt, dat B. en W. hier voor een moeilijke taak staan. Geen van ons is in deze materie tot oordeelen bevoegd. Het college heeft ter zake inlich tingen ingewonnen bij verschillende in stanties. o.a. bij generaal Carstens. die over dit onderwerp hier ter stede een twee tal lezingen hield en wiens autoriteit op dit gebied vast staat. De Leidsche Luchtafweer-commissie zag alleen kans het gewenschte doel te oerei- ken, wanneer de gemeente daarin in be langrijke mate bijdroeg. In dat geval zal de commissie haar po gingen tot bijeenbrengtng van het geheele benoodigde bedrag voortzetten. Het college stelt- zich op het standpunt, dat het initia tief verder moet worden overgelaten aan de L.A.C. Nadere voorwaarden zijn nog niet vastgesteld; dat komt eerst later aan de orde. Het is om financieele redenen uitgeslo ten voor de gemeente een luchtbescher ming of luchtafweer in het leven te roepen, die volmaakt is. Wij kunnen slechts doen wat in ons vermogen ligt. Het bezitten van luchtafweer kan echter beslist zijn nut hebben; het risico van luchtaanvallen wordt er ongetwijfeld door verkleind. De generaal Carstens heeft verschillende voor stellen gedaan; in het bedrag der aan schaffing zijn begrepen de kosten van vier honderd schoten per stuk, doch liet die van zoeklichten. Het bedienend personeel blijlt in Leiden gestationneerd. Het voorstel van B en W. biedt een beveiliging, die redelijk moet wor den geacht. Het heeft geen zin te debat- teeren over de vraag of dit de taak van het Rijk is. Het Rijk doet het nu eenmaal niet. De vraag is slechts: kunnen wij ons aan de verantwoordelijkheid onttrekken en het college beantwoordt die vraag ontkennend. Ook Den Haag stelt zich op dit standpunt. Rotterdam en Schiedam gaan eveneens bij dragen voor dit doel. In Utrecht is de zaak nog in staat van wording. Het voorstel be oogt slechts een principieele uitspraak, de levering kan binnen korten tijd geschieden. Men moet in de houding der L.A.C. geen dreigement zien; het voorbeeld der ge meente zal hopelijk stlmuleerend op de burgerij werken. Leiden is reeds een mili tair object, zoodat de kwestie of door ge schut de kans op aanvallen wordt vergroot, buiten beschouwing kan blijven. De aanschaffing van kabelballons is eveneens zeer kostbaar. De industrie is niet alleen belanghebben de, de geheele burgerij is dat. Aan de be scherming van het vliegveld te Valkenburg, indien dit al verdedigd wordt, heeft Leiden niets. Dit voorstel beoogt steun te verlee- nen aan de actie der L.A.C.; de raad bindt zich tot niets. De heer VAN ECK was aanvankelijk voor- HAARLEMMERMEER. De eerste ijswedstrijden. Het bestuur van de IJsclub Hoofddorp heeft de eerste wedstrijden op de schaats uitgeschreven. De rijders ontvingen voor hun presta ties een mooie herinneringsmedaille, ter wijl de prijzen en de opbrengst van deze wedstrijden werden geschonken als Kerst cadeau aan de armen van Hoofddorp en omgeving. Landbouwers, bakkers, slagers, kruide niers e.a. droegen voor dit mooie initiatief een steentje bij. Hierdoor kon aan niet minder dan dertig arme gezinnen een mooi Kerstgeschenk worden aangeboden, waaronder vele levensmiddelen. De uitslag van de wedstrijden luiden als volgt: le pr. N. Veenstra: 2e pr. P. C. de Keyzer; 3e pr. W. J. de Boo. Mevr. V. kwam op de ijsbaan te Hoofddorp zoo ernstig te vallen, dat zij haar been brak. Eerste hulp was spoedig aanwezig. De kinderen kwamen in het gebouw van den Ned. Protestantenbond bijeen ter viering van het Kerstfeest. Kerstboom en kerstverhaal genoten de volle belangstelling. Om den kerstboom geschaard zongen zij verschillende Kerst liederen. Tenslotte werden zij onthaald. Op een der dagen in de volgende week (Kerstweek) zal in de gemeente Haarlem mermeer de nationale inzameling worden gehouden voor het Algemeen Steuncomité 1939. HILLEGOM. De Zondagsdienst der doktoren wordt morgen waargenomen door dr. v. Straaten. Zaterdag 30 December a.s. zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van het Nationaal Steuncomité 1939. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Weintje. D. van J. Imthorn en A. Kufjt. Meidoorastraat 7 Lize. D. van D. Ver loop en C. D. de Wit, M. A. de Ruyterstraat 1 Jacobus. Z. van J. de Bruin en W. van Leeuwen, R. v. Limburgstraat 17 Cornells. Z. van A. van Duivenvoorde en C. van Dijk, Varkevis- serstraat 321 Pieter, Z. van T. van der Plas en K. van Duijn, Blommersstraat 28 Cor nells. Z. van C. Varkevisser en T. van Duijven bode. Van der Vegtstr. 53 Aagje Aaltje. D. van L. Haasnoot en A. Haasnoot. 1ste Vuur baakspad 12. Overleden: Gijsbert van Duijn 69 j.. wedn. van M. Klok. Oostpad 12 Wilhelmina Eliza beth van der Linden 64 j., ongehuwd. Parklaan 5 Trijntje van der Plas 51 j., gehuwd met G. Kujjt. Varkevisserstr. 199 Adriaan Schaap 2 j.. Z. van J. Schaap en N. v. d. Wiel, Zuid straat 12b. Getrouwd: A. Plokker en M. Hoek, Liguster straat 24 achter H. van Duijn en N. Ouwe hand. Varkevisserstraat 25 achter A. Durieux en T. Guijt. Voorstraat 35 P. van der Perk en M. Zuijderduijn. te Valkenburg. Z.-H. H. van Duijn en A. de Jong. Kon. Emmastraat 2. Ondertrouwd: J Ruwaard. E. A. Borgerstraat 31 en M. van Dijk, 4de Kanaalstraat 16 W. Kulk, Te Brittenstraat 78 en P. L. Guijt, Jan Tooropstraat 19 J. van der Bent. Jan Toorop- straat 102 en A. van Duijn, Jan Tooropstraat 30. inzake den prijs van onze veel gevraagde voor Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar per pond 55 ct. Fa. H. VAN TONGEREN. Bestel tijdig een blik bij Uwen winkelier. 4865 Houders van Spaar-, Rekening-Courant en Voorschotboekjes wordt verzocht de boekjes iai de maand Januari op het kan toor aan te bieden ter bijschrijving. Er wordt beleefd verzocht in Januari geen spaarbusges op het kantoor aan te bieden om .geledigd te worden. 4943 Het kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens tien tot twaalf uur. Boven dien Dinsdag- en Vrijdagavond van half- acht tot halfnegen. HET BESTUUR Katwijk aan Zee, December 1939. KATWIJK - TELEF. 400. le KERSTDAG: Als 2de: 2e KERSTDAG: Als 2de: (Vooraf daverende POPEYE-TEKEN-FILM) Volledige voorstelling van 25 en 8 uur Bespreekt tijdig uw plaats. LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Behandeling der Gemeentebegrooting. De Raad vergaderde. Zh.st. werd vastge steld de bedrijfsrekening 1938 Gas verlies f. 13529.51. Electricitelt winst f. 17671.10. evenals de gemeenterekening 1938 Voor stel tot vaststelling van het bedrag dat voor 1940 zal worden beschikbaar gesteld voor de expl. der O.L. scholen f. 1869.89. of gemiddeld, f. 13.58 per leerling. De voorzitter deelde mede, dat zoojuist van de Prov. Grieffie is medegedeeld, dat de raad zich volgens de L.O. wet moet uit spreken, dat bü opheffing der school nog voldoende O.L. onderwijs in de gemeente aanwezig is. Zh.st. werd vastgesteld een subsidie voor 1939/40 groot f. 60.voor een leerling aan het Marnix Gymnasium te Rotterdam. Het voorstel tot verleenen van f. 25.vervoer kosten naar een school in Leiden voor een kind van den heer van Kampen werd z.h.st. aangenomen. Verder werden nog z.h.st. goedgekeurd de Kerstgave voor de steun- trekkenden en een begrootingswijziging wegens overschrijding van de post riolee- ring etc. R. K Jongensschool Damlaan met f. 136.Gemeentebegrooting 1940. Algemeene beschouwingen. De heer Kerkhofl zal spreken als S.D. In het rapport van den schoolarts staat wat betreft de slechtheid Leidschendam boven aan, daarom had spr. van de R.K. fractie verwacht dat deze stelling zou nemen, te gen het feit, dat de pastoor nog langer weigert den schoolarts in de scholen dezer parochie toe te laten. De heer Willemsen meende, dat de R.K. belangen wel aan de R.K. fractie kunnen worden overgelaten, een begrooting in deze abnormale tijden acht spr. nietszeg gend. Door B en W. is veel gedaan voor werkverschaffing en werkverruiming, de woningbouw dient echter krachtiger aan gepakt, wil daarom drang op den minister uit oefenen, krotwoningen dienen opge ruimd, terwijl op Lager Onderwijs bezui nigd dient te worden. Op uitkeeringen van M.H. mag niet worden beknibbeld, desnoods moeten we dan maar offers brengen. De indruk is dat nog steeds de verdedi ging van bepaalde voorstellen niet ge schiedt door den wethouder, doch door den burgemeester. In den raad blijkt niets van diens deskundigheid, want het slootplan etc. werd niet door den wethouder van openbare werken, doch door den weth. van fincanciën verdedigd. De bouw van het nieuwe gemeentehuis zal nog ergernis ge noeg opleveren. Waar de architect Krop holler den aannemer naar voren heeft ge schoven, wenscht spr. dat het toezicht van gemeentewege niet scherp genoeg zal zijn. Bezwaar heeft spr. nog steeds tegen het slootplan waarmede de gemeente niet is gediend. De gemeentebegrooting moet zijn voorzien van breeder toelichting, wat ge schiedt met het overschot van 1938. on danks de slechte positie mogen we niet tot lijdzaamheid overgaan. De schuld bedraagt per 1 Jan. a.s. bijna een millioen met een rente van f.36000.I Schuld f. 986507.36, aflossing f.65903.rente f. 36400.921. Ten opzichte van de kermis verwijst spr. naar een mandement van den bisschop van Roermond betreffende de carnaval, waar mede spr. het eens is. De heer Willemsen wenscht de R.K. Staatspartij los te maken van het verkie zingsbiljet van de R.K. Woningbouwver- eeniging St. Jozef De heer Zuidwijk spreekt nog over ge dane beloften inzake rustbanken Veursche- straatweg. verlichting halte Rozenrust, werkliedenreglement en alleen te werkstel ling gemeentenaren bij bouw gemeente huis, waar thans vreemden werken. Weth. de Koning verzekert dat Maat schappelijk Hulpbetoon zal rekening hou den met het feit, dat ook de ondersteun den door de duurte hebben te lijden, is de subsidie van f. 44000 niet genoeg clan zal meer worden gevraagd De voorzitter merkt op, dat inzake woningbouw wordt geconfereerd. Over het geval M. H. zal spreker maar niets meer zeggen. Regelmatig wordt M. H. besproken door den Voorzitter met spr. Banken aan den Veurschestraatweg zijn nooit toegezegd, wel aan den Vliet, doch toen eischte de pro vincie precarie, de verlichting Rozenrust zal worden behandeld in B. en W, Hierna wordt de zitting verdaagd tot Vrijdagmiddag 4 uur. VALKENBURG. De opbrengst der wintercoilecte der Ned. Herv. Diaconie bedroeg f. 86,25. In de vergadering, ter verkiezing van amtsdragers der Ger. Kerk alhier zijn ge kozen als Ouderling de heeren P. Noort, D. de Vries Pz., en Th. v. d. Meij Sr. en tot diaken de heeren N. Ouwersloot en K. Binnekade. VOORHOUT. Door het comité „Voorhout Vooruit", had de trekking plaats in het Parochiehuis, van de Kerstverloting, ten bate der werk- loozen. Een 40-tal prijzen, bestaande uit ganzen, kalkoenen, eenden, kippen en ko nijnen, zal den prijswinnaars zeker niet onwelkom zijn. De onbrengst wordt besteed om den werkloozen een Kerstgave (vleesch vet en boterl te verstrekken. De verkoop der loten geschiedde door jeugdige onge huwde werkloozen. VOORSCHOTEN. Teraardbestelling van korporaal J. Snippe. Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft op de Ned. Herv. Begraafplaats met militaire eer, de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van korporaal J. Snippe, die op zoo noodlottige wijze te Eindhoven, waar hij als gemobiliseerde was gelegerd, is over leden. Talrijke militaire autoriteiten wa ren hierbij tegenwoordig. Overste Laubman zeide namens den Mi nister van Defensie, dat de commandant van den overledene had gezegd, dat hij een zeer goed militair en een beste ka meraad was geweest. Spr. besloot met de woorden, „Kameraad Snippe, rust zacht!" Vervolgens sprak ds. J. C. Houtzagers, Ger. Predikant alhier, een treffend en stich tend woord tot allen. Namens de weduwe heeft hierna ds. J. C. Houtzagers, Overste Laubman, den Mi nister van Defensie dank gezegd voor de militaire eer, de korporaals voor het dra gen van hun kameraad en voorts allen, die op de een of andere wijze van hun belangstelling hadden blijk gegeven WARMOND. Loop der Bevolking. Gevestigd: Th. Plasmeyer v. Alkemade J. A. Versteeg v. Oegstgeest C. Z. Zwetsloot v. Alkemade S. Scheltens, v. 'sGravenhage F. Greydanus, v. Rijswijk L. J. v. d. Meer. v. Voorhout W. Schenk v. Heemstede P. G. E.van Velzen v. Alkemade J. Kunst v. Sas- senheim M. W. Egberts v. Haarlem J. W. Stouten, v. Nieuwkoop H. van Hulst v. Am sterdam. Vertrokken: M. L. J. de Graaf n. Oyen St. Joseph gesticht J. van Zoen n. Lisse, Broek- weg 2 J. Schaart n. 'sGravenhage. Rigus- straat 185 P. v. d. Voort, n. Utrecht, Catha- rijnesingel 88 bis J. Tempelman n. Zutphen. Bankstraat 43 P. G. van Schie, n. Utrecht. Zonstr. 4 A. M. Hoop n. Oostburg. Lang straat 47 J. P. van Schie, n. Nieuwkoop A. 377 J. van Winkel n. Wateringen, Ambachtsweg 26 A. Geerlofs n. Hilversum. Mozartlaan 13 W. F. Leemans n. Amsterdam, Prinsengr. 514 WASSENAAR. Kerstfeestviering Chr. Werkloozen. De Chr. Besturenbond organiseerde voor zijn werklooze leden en hun huisgenooten een Kerstfeest ln het gebouw voor Chr. Be langen. Na gemeenschappelijk zingen van „Daar is uit 's werelds duistre wolken", las de voorzitter de heer L. G. Oosterling een gedeelte uit Lukas 2 en sprak een ope ningswoord. Hierna werd een wijdings woord gesproken door ds. Drenth. Na diens toespraak werd een 4-tal Kerstliederen gezongen door „Wassenaars Dubbelmannenkwartet" onder leiding van den heer J. M. Keemink. Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon m. druppelsp. 60 ct. 4928 (Ingez. Med.) stander van het voorstel; na het betoog van den voorzitter niet meer. Wat heeft men aan afweergeschut zonder zoeklichten? Dan lijkt hem een dergelijke uitgave onver antwoord. Wanneer hier in oorlogstijd in derdaad garnizoen blijft liggen, zal het Rijk de troependeelen toch niet onbeschermd laten tegen luchtaanvallen! De heer ESKENS is van meening, dat de Gemeente er niet af is met i 125.000, daar bij komen de kosten van zoeklichten en eenig zwaarder geschut. De heer PARMENTIER had liever het ad vies vernomen van een officieele instantie, bijv. van generaal Best, het hoofd van het commando luchtverdediging. Spr. is er te gen om de verdere uitwerking aan de L.A.C. over te laten; dit behoort de gemeente te doen. De heer prof. VAN BEMMELEN heeft ge durende de discussies voortdurend gezweefd tusschen voor en tegen Spr. meent, dat bij eventueele nachtelijke luchtaanvallen Lei den wel zou profiteeren van zoeklicht-bat terijen in de omgeving. Deze opzet biedt z. i. niet voldoende garantie. Is het werkelijk een gemeentelijk belang, dan moeten wij daarvan de consequenties in vollen omvang aanvaarden. Spr. zal zijn stem aan het voorstel onthouden. De heer OOSTVEEN acht 6 batterijen van 2 c.m. onvoldoende. Van hulp van zoeklich ten ln de omgeving verwacht spr. niets. De heer VAN ECK ziet in deze zaak zoo veel onzekere elementen, dat hij voorstelt het voorstel aan te houden om zich nog eens nader te oriënteeren. De VOORZITTER verwacht van uitstel geen heil. De heer WILMER stelt de vraag of hier door een voldoende luchtbeveiliging wordt verkregen. Slaagt de L.A.C. er in dit aan nemelijk te maken, dan zal de raad z, 1. eenstemmig dit voorstel aannemen. Geroep; Neen, neen. Wethouder WILBRINK verklaart zich te gen het voorstel-Van Eek. Laat de raad nu een principieele uitspraak doen. De VOORZITTER herhaalt, dat aan neming van dit voorstel den raad tot niets bindt. De heer SCHULLER is het daarmede niet eens. Is de f. 200.000 bijeen, dan kan de raad zich niet meer terugtrekken. De heer VAN ECK handhaaft zijn voor stel. Deze zaak is niet rijp voor een beslis sing; meerdere raadsleden aarzelen hun stem uit te brengen. Het voorstel-Van Eek wordt aangenomen met 1814 stemmen (voor de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen, Tepe, v. Oyen, Don ders, v. Bemmelen v. Dijk, Totoé en Eskens). De VOORZITTER kondigt de spoedige be handeling aan van een voorstel tot wijzi ging der lichttarieven in de gemeente Lei den en verzoekt amendementen in...stens één week tevoren in te dienen. De VOORZITTER dankt de raadsleden voor de hulp, welke het college tijdens de behandeling der begrooting van hun heeft mogen ondervinden en wenscht hun een zalig uiteinde en een goed begin toe. De heer WILMER dankt den voorzitter voor zijn uitstekende leiding, waaraan de vlotte afdoening der zaken vooreen groot deel is te danken geweest. Wederkeerig wenscht hij namens den raad den voor zitten een gelukkig Kerstfeest, een prettig besluit en een in alle opzichten voorspoedig 1940 toe. Hierna - te halfeen - sluiting der verga dering. In de pauze werden de aanwezigen ont haald op diverse tractaties waarna het Dubbelmannenkwartet nogmaals optrad. De heer Oosterling dankte voor de onder vonden medewerking. Ds, Drenth sloot den mooien avond. Vergadering Oud-leerlingen. In het Wapen van Lelden vergaderde de Ver. van Oud-leerlingen der tuinbouwcur- sussen. De heer P. Kelderman opende waarna tot leden der Kascommissie werden be noemd de heeren Hermsen, ter Burg en van Wissen. Hierna werd overgegaan tot het ver vaardigen van een Kerststukje. Groep I oud-cursisten bindcursus: le pr. P. Kelderman; 2e pr. W. C. van Zetten; 3de pr. G. ter Burg. Groep II amateurs: le pr, K. Bentschap Knook; 2de pr. J. Hermsen; 3de pr. C. Ver steeg Jr.; 4de pr. H. J. Harnas; 5de pr. W. Donker; 6de pr. J. van Wissen. Voor een fantasiestukje werden 10 pun ten toègekend, inzender J. Hermsen. Hierna had het uitreiken plaats van de behaalde prijzen. Hierop volgde sluiting. GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde, de loco-secretaris de heer J. Luijten las de notulen, die wer den vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd dr. H A. G. M. Walenkamp voor het jaar 1940 benoemd als schoolarts tegen een wedde van f. 165 en als gemeentege neesheer op een wedde van f. 100 p. j. De heer A P. H. Bakkers werd herbenoemd als gemeente-architect op een wedde van f.500 p.j. De heer W. Kaak werd herbe noemd als havenmeester, hulp bij de wa terleiding, en ambtenaar belast met het onderhoud van de plantsoenen resp. op een wedde van f. 100, f. 250 en f. 150 p.j. Van den heer J. van Winkel was een ver zoek binnen gekomen om hem ontslag te verleenen als lid der commissie van toe zicht op het L. O. Dit onslag werd hem op de meest eervolle wijze verleend ter wijl in zijn plaats werd benoemd mr. J. M Hempenius. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer L. J. Beu- gelsdijk, lid dezer commissie, werd voor zien door de benoeming van den heer J. J. Weijers. In behandeling kwam de vast stelling van de verordening betreffende de gevallen, waarin en de voorwaarden waar onder indienstneming op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht kan plaats hebben door of vanwege de gemeente. De heer de Greet had bezwaren tegen de be paling dat een ambtenaar die in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden verplichten werkeüjken dienst verricht gedurende 30 dagen het aan zijn betrekking verbonden loon geniet en daarna hetgeen dit meer bedraagt dan zijn militaire beiooning. Spr. kon zich hiermede zoover vereenigen dat zulks zal geschieden, wanneer hij in mili tairen dienst minder verdient dan in de burgerlijke maatschappij, maar kan hier aan niet zijn goedkeuring geven, wanneer hij in militairen dienst meer verdient. Te dezer zake diende hij een amendemertt in dat echter werd verworpen met 25 st. Voor het amendement stemden de heeren de Greef en Van Schie. De door B. en W. voorgestelde wijzigingen der begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1939 werden vastgesteld. De heer Weijers informeerde naar de aangelegenheid met betrekking tot het verleenen van een toe slag op het pensioen van de gewezen werkster van het raadhuis. De voorzitter deelde mede dat B. en W. deze aangelegen heid niet meer ter sprake zullen brengen zoodat een dergelijk initiatief zal moeten uitgaan van den Raad. De heer Weijers zeide op deze aangelegenheid in een vol gende vergadering terug te zullen komen. Ook informeerde de heer Weijers of be halve in de A-klasse eveneens toeslag op den steun zou worden toegekend in de B- klasse der werkloozen, waarop de voorzit ter antwoordde dat, waar zulks door den Minister wordt toegestaan, toeslag op den steun zal worden gegeven. Ook voor de armlastigen zal een toeslag op de uitkee- ring worden verleend. Tenslotte gaf de voorzitter een kort resumé over het afge- loopen jaar waarbij hij in gevoelvolle woorden herdacht het overlijden van dr. H. J. A. Walenkamp die ruim 40 (Jaar als gemeente-geneesheer is werkzaam geweest, de laatste jaren als raadslid. Wij hebben in hem, aldus de voorzitter, een humaan mensch verloren wien het belang der ge meente zeer ter harte ging. Spr. dankte wethouder Oudshoorn voor de wijze waarop deze hem tijdens zijn ziekte had vervan gen en de raadsleden voor de aangename samenwerking en de ambtenaren voor de betoonde plichtsbetrachting. Nadat de heeren Oudshoorn en Weijers den voorzitter dank hadden gebracht, volgde sluiting. WASSENAAR. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Vier gewonden. Des avonds heeft omstreeks 7 uur een gecompliceerde aanrijding plaats gehad op den Rijksstraatweg nabij de Raadhuis- laan. Uit de richting Den Haag kwam een auto, bestuurd door den heer A. v. W. alhier, die de Raadhuislaan wilde inrijden. Hij remde, waardoor een achter hem rijdende auto uit Sassenheim tegen de auto reed. Hierdoor ontstond materieele schade, zoodat de auto's bleven staan en de politie werd ont boden, om de schuldvraag te onderzoeken. Achter deze twee auto's stond de auto van D. uit Den Haag, die plotseling de Raad huislaan indraaide met het gevolg, dat hij in de flank werd aangereden door een uit de richting Leiden komende auto, bestuurd door H. uit Wassenaar, met het gevolg dat de auto van D. omsloeg. D. bekwam ernstige wonden door het gebroken glas aan hoofd en handen, ter wijl zijn eohtgenoote aan de hand en pol sen verwond werd en een ernstige schou derbreuk opliep. Na het verleenen van 'le eerste hulp door dr. Hubbeling, zijn beiden naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. De bestuurder H. bekwam een hoofdwonde, terwijl de naast hem zittende P. vermoedelijk een gebroken neusbeen kreeg. De bestuurder K. uit Den Haag be merkte de verkeersstagnatie te laat en kwam daardoor in botsing met een auto van H. uit Amsterdam, waardoor wederom lichte materieele schade ontstond. 2—6

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 20