BINNENLAND Nieuws uit de Filmwereld X Bette Davis geeft haar opvatting over diverse rollen LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 December 1939 Vierde Blad No. 24464 fóij fujriJ&riM IJ NHARDTJES" 80ste Jaargang Hollandsche Maatschappij van Landbouw Toestand van Fokker kritiek VRAGENRUBRIEK Uit Ned. Oost-Indië Dezer dagen werd in Den Haag een ver gadering gehouden van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer F. den Hartog. Besloten werd bij het Kon. Ned Land- bouwcomlté aan te dringen op de stichting van een lagere landbouwschool voor de Zaanstreek, waarbij als plaats in eerste in stantie aan Assendelft 'Noord i werd ge dacht, terwijl voor Zuid-Holland Zoeter- meer wederom zal worden voorgedragen. Voorts zal voor beide provincies ook nog de aandacht worden gevestigd op eenige andere plaatsen, welke eveneens voor dit doel in aanmerking komen. Met meerderheid van stemmen oordeelde het hoofdbestuur het juister om een defi nitieve uitspraak inzake de al of niet op heffing van de kalverteeltregeling uit te 6tellen tot het vroege voorjaar. Kennis werd genomen van een uitvoerig rapport van de commissie van voorberei ding inzake de oprichting van een gezond heidsdienst in de provincie Zuid-Holland. Met algemeene stemmen besloot het hoofdbestuur de oprichting van een der gelijke instantie te bevorderen. Bij het hoofdbestuur was een voorstel binnengekomen ook in de Hollanden te ko men tot het houden van groenvoederda- gen, welke ten doel hebben in den meest ultgebrelden zin het gebruik van groenvoe- der te propageeren. Besloten werd hieraan allen mogelijken steun te verleenen, terwijl de beslissing omtrent het al of niet houden van groen- voederdagen zal worden uitgesteld tot a.s. voorjaar. De vergadering kon er mede accoord gaan, dat aan het verzoek van een afdee- ling, om te bevorderen, dat het prijsverschil tussohen brouwgerst en de gewone gerst, dat vroeger in den vrijen handel plm. 75 cent had bedragen en thans op 40 cent ge steld is, weer op dit niveau wordt gebracht. Aan het Kon. Nederl. Landbouw Comité zal een en ander worden doorgegeven. Het hoofdbestuur sprak zijn algemeene ontstemming uit over het onbevredigende verloop van tal van maatregelen, temeer, waar uit de bewoordingen van den minis ter de indruk gevestigd was, dat men een anderen koers zou inslaan. Nadat vervolgens nog enkele voordrach ten voor benoemingen van pachtbureaux en pachtkamers werden opgemaakt, en on derwerpen van ondergeschikt belang wer den afgehandeld, sloot de voorzitter de vergadering. NEDERLANDSCH-DUITSCHE CLEARINGOVEREENKOMST Op 21 December werd tusschen de Neder landsche en de Duitsche onderhandelings commissie overeenstemming verkregen over de verlenging van het op 31 December as. afloopende Nederlandsch-Duitsche clearing verdrag. Voorts werden voor het eerste kwartaal van 1940 betallngscontingenten voor den uitvoer naar Dultschland vastgesteld. Men seint uit New-York aan de „Msb.": Over den toestand van den vliegtuigbou wer Anthony Fokker wordt vernomen, dat de patiënt gisteren het bewustzijn heeft verloren. HET NIEUWE ELECTRISCHE SPOOR WEGMATERIEEL. Een bestelling voor ongeveer 14 millioen bij de Nederlandsche industrie. De plannen tot electrificatie van de spoor lijnen AmsterdamAmersfoort, Utrecht Amersfoort en UtrechtHilversum omvat ten, zooals men weet, tevens een belangrijke uitbreiding van het gestroomlijnde elec- trische materieel. De bouwplannen hebben betrekking op 25 vijfwagentrelnstellen. 15 tweewagentreinstellen, 37 versterkingsrij tuigen voor de driewagentreinstellen van het middennet en 29 versterkingsrijtuigen voor de tweewagentreinstellen van het middennet, in totaal dus 221 rijtuigen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft deze wagens dezer dagen besteld, zoo meldt het ,,Vad." De geheele order is onderge bracht bij de Nederlandsche industrie en wel bij Werkspoor te Zuilen, de firma Beij- nes te Haarlem en de firma Allan te Rot terdam. Voor de werkgelegenheid in Nederland beteekent deze opdracht een aanmerkelijke verruiming, daar met een en ander een bedrag van ongeveer 14 millioen gemoeid is. Een belangrijk aantal arbeiders zal er circa l'/j Jaar werk aan hebben. Men re kent er namelijk op, dat het nieuwe ma terieel in het midden van 1941 in bedrijf zal komen. BEZOEK VAN DEN BELGISCHEN MINISTER, Dr. H. DE MAN. Om onze organisatie van O. en O. te bestudeeren. Naar het „Vad." ter oore komt, zal de Bel gische minister dr. H de Man waarschijn lijk kort na de Kerstdagen een bezoek aan Nederland brengen. Dr. de Man. die deel uitmaakt van het Belgische kabinet als minister zonder por tefeuille, heeft de leiding van den dienst van wat men daar noemt „den vrijen tijd van den soldaat". Deze organisatie verricht in België hetzelfde soort werk als bij ons O. en O. doet. In zijn zooeven genoemde kwaliteit heeft minister De Man, in gezel schap van koningin Elisabeth, o.m. reeds de verschillende kantonnementen van het Bel gische leger bezocht. In verband met zijn bijzondere belang stelling voor dezen dienst stelt minister De Man er prijs op thans na te gaan hoe hier te lande O. en O. georganiseerd is. Het is om die reden, dat hij in den loop van de volgende week hier een kort bezoek hoopt te brengen. EEN TWEEDE „KINDERVLUCHT" NAAR INDIK. Eind Januari uit Amsterdam. Zooals reeds werd aangekondigd, heeft de K.L.M. het plan opgevat, de „kindervlucht" van De Gier naar Nederlandsch-Indië, welke met veel succes verliep, door een tweede „kindervlucht" te laten volgen. Na eenig uitstel heeft men thans besloten deze vlucht te doen plaats vinden tegen het einde van Januari a.s. De passagiers zullen 26 Januari uit Am sterdam vertrekken. Op 30 Januari vertrekt het vliegtuig uit Napels. In de eerste week van Februari zal het in Nederlandsch-Indië aankomen. Evenals den vorigen keer, zal het gezel schap kinderen door een stewardess worden begeleid. Deze taak is ditmaal opgedragen aan mej. van Leeuwen Boomkamp, die de reis tot Batavia zal meemaken, zoodat de kinderen over het geheele traject aan haar zorgen zijn toevertrouwd. HET WESTLAND ZONDER WATER. Wegens lek in buizennet. Gisteren heeft het Westland het voor het grootste deel zonder drinkwater moeten stellen. Voor de huisvrouwen en de kwee kers in de Westlandsche gemeenten bracht dit groote moeilijkheden met zich mee Het Westland is aangesloten bij de N V. Westlandsche Waterleiding Maatschappij te Loosduinen. Wegens lekkage in het buizen net moest het Westland worden afgesloten. Van de zijde van de maatschappij deelde men aan de „Msb." mede, dat alles in het werk wordt gesteld om het euvel zoo spoe dig mogelijk te verhelpen. ALGEMEENE VERGADERING VEREEN. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT." In de algemeene vergadering van de ver- eenlging ..Nederlandsch Fabrikaat", die zooals gemeld de heer Damme gisteren met een rede heeft geopend, kwam nadat de begrooting voor 1940 was goedgekeurd, de uitbreiding van het hoofdbestuur met ver tegenwoordigsters van vrouwenorganisaties aan de orde. Benoemd werden: mevr. D. Opper.heimer—Belinfante, (Nederl. vereeni- glng van huisvrouwen), mevr. E. Teilegen 'Federatie van r.-k. vrouwenbonden), jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (Ned. chr. vrouwenbond). Tenslotte reikte de voorzitter de legpen ningen uit aan de winnaars van de door de vereeniging uitgeschreven prijsvraag. Hieraan voorafgaande vond een vergade ring plaats van het hoofdbestuur der ver eeniging. In deze vergadering werden even eens eenige nieuwe bestuursleden benoemd n.l. de heeren: S. de la Bella Jr., (Ned. ver bond van vakvereenigingen), H. J. Kuiper (r.-k. werkliedenverbond), A. Stapelkamp (chr. nat. vakverbond). Tevens werd in de vacature in het hoofdbestuur, welke ont staan was door het overlijden van den heer J. K. W. F. van Bommel voorzien door de benoeming van den heer E. J. M. Stumpel te Hoorn, namens de contact-centrale der drie middenstandsbonden. Tot algemeen ondervoorzitter werd be noemd de heer dr. ir. A. H. W. Hacke, di recteur-generaal van den arbeid. Vervolgens werd de gedurende het jaar 1940 te voeren propaganda besproken, welk plan in verband met de zich thans snel wijzigende omstandigheden een voorloopig karakter draagt. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Kloetinge: mr. H. N. baron Schimmelpenninck v. der Oye (geboren 20 September 1907 te Wassenaar, thans volon tair ter secretarie te Rijswijk) en is be noemd tot burgemeester van Bemmel: W. van Elk, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Westervoort. SINAASAPPELEN AANGEVOERD. De eerste zending in dit seizoen van si naasappelen uit Valencia is in Nederland aangekomen. Het s.s. „Irene", van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., heeft gisteren 24.181 colli Valencia sinaasappelen te Rotterdam gelost en vertrok daarna ledig naar Am sterdam. Geruimen tijd zijn geen Valencia- sinaasappelen in Nederland aangevoerd. INDIK-TARIEVEN K.L.M. WORDEN VERLAAGD. De directie der K.L.M. deelt mede, dat be sloten is de tarieven op de Indie-route met ingang van 1 Januari a.s. te verlagen. Daar mede is men bijna teruggekeerd tot het peil van voor den oorlog. Voor een reis van Am sterdam naar Batavia komt de verlaging neer op 10 Ook de vrachttarieven hebben een verlaging ondergaan. Retours zullen niet worden afgegeven, wel zal een korting van 10 °/o worden verleend op de terugreis, wan neer deze binnen het jaar wordt aanvaard. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal op Donderdag 28 December e.k. niet plaats hebben. De gemeenteraad te Arnhem heeft be sloten een crediet van 350.000 gulden toe te staan voor de verbouwing van het ge bouw „Musis Sacrum", dat met ingang van 15 Mei as. voor den tijd van tien jaar ver huurd is aan de Heinekens bierbrouwerij te Amsterdam. DE AARDBEVING. Omtrent de aardbeving wordt thans na der vernomen dat in de plaats Kakas zeven en twintig huizen ingestort of beschadigd zijn. Onder de beschadigde gebouwen is ook een particuliere school. Op verschillende plaatsen vertoonen de wegen scheuren. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gevonden. Slechts één persoon is lichtgewond. In een nabijzijnd dorp zijn honderd acht huizen beschadigd of ingestort. Tijdens de beving werd een sterke zwa vellucht waargenomen. De resident en andere autoriteiten heb ben zich onmiddellijk naar de streek bege ven, waar de aardbeving de bevolking het zwaarst heeft getroffen. Lel op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct D. S. te L De gevraagde adressen zijn: Te Rotterdam: Rott. Lloyd N.V. Veerhaven 7; Vereen. Nederl. Scheepvaart-Mijen, West plein 2 b; Vinke en Co., Leuvehaven 52; Nievelt Goudriaan's en Co. Stoomvaart-Mij.. Veerhaven 2; Halcvon Lijn N.V. Veerkade 5; Scheepvaart Mij. Millingen N.V.. Willemskade 2a; Scheep vaart Mij Rotterdam Oceaan, Westplein 2b; Scheepvaart en Steenkolen Mij. Parklaan 22; Scheepvaartvereen. Zuid, P. de Hoogweg 110; N.V. van Ommeren's Scheepvaart Bedrijf N.V., Westerlaan 10; HollandAmerika Lijn, Wil- helminakade. Te Amsterdam: Stoomvaart Mij. Noordzee, Pr. Hendrikkade 48; Stoomvaart Mij. Neder land. Pr. Hendrikkade 108; Nederlandsche Lloyd, Heerengracht 210: Holland—Afrika Lijn, Binnenkant 7; Kon. Nederl. Stoomboot Mij., Pr. Hendrikkade 108. en Kon. Paketvaart Mij., Pr. Hendrikkade 108. 4926 (Ingez Med.) Mij. Nederland TABIAN, uitr., 26 Dec. te Sa- bang verwacht. Holland—Amerika Lijn VEENDAM, 22 Dec. van Rotterdam te New-York. JavaNew-York Lijn JAPARA, 21 Dec. van Singapore naar New-York KOTA GEDE, Java naar New-York, 21 Dec. te Boston SIANTAR, Java n. New-York, 21 Dec. van Kaapstad SOEKABOEMI. Java naar New- York, pass. 21 Dec. St. Vincent. Rott. Lloyd GAROET, uitr., 22 Dec. nam. 5 uur te Belawan. Silver-Java-Pacific Lijn MA DO ERA, 21 Dec. van Honolulu naar Java. Java—New-York Lijn BENNEKOM, 22 Dec. van New-York te Batavia, Ja meneer, dat zijn de lui, die zich als nachtwaker kwamen aanbieden. DRIE KINDEREN VERBRAND. Gisteren is naar uit Batavia wordt gemeld brand ontstaan in de plaats Ba- jang in de Padangsche beneden-landen. In een huisje op een rijstveld zijn drie kinde ren verbrand gevonden. Zij hielden elkaar omstrengeld. De ouders waren afwezig. De brand was in een keuken ontstaan. Een scène uit de film „De laatste kus" met Bette Davis en Miriam Hopkins in de hoofdrollen. SHIRLEY TEMPLE IN „DE KLEINE PRINSES." Reeds eenigen tijd geleden wijdden wij In deze rubriek aandacht aan de film „The Little Princess" met Shirley Temple in de hoofdrol, een film, die vervaardigd werd naar het boek van dien naam van de schrijfster van „De Kleine Lord", Frances Hodsgon Burnett. Hierbo ven een opname uit deze fraai gekleurde film. IS SCHAATSENRIJDEN VOOR DE LENS MOEILIJK.? „Dat is me niet meegevallen", verklaar de George Formby, de held uit de succes volle film ,,'t Zit in de Lucht" en „Leven in de Brouwerij", toen hij voor opnamen van een nieuwe film, „Kouwe Drukte", zijn bedrevenheid in schaatsenrijden voor de filmlens moest demonstreeren. ,,U moet weten, dat ik. en het zou me- i nigeen wel net zoo vergaan, in geen jaren schaats heb gereden. De opnamen voor 1 mijn nieuwe film eischten absoluut, dat ik I behoorlijk voor den dag zou komen en dus restte mij geen andere weg dan maar eerst eens te gaan oefenen Dat valt al niet mee. als je. zooals leder gewoon ster veling, die repetities houdt op gewoon ijs. Maar kunstijs, én het vooruitzicht, dat je capriolen op de filmstrook worden opge nomen ziet U, dat is eerst wel een beetje beangstigend"! Ik begon eigenlijk maar weer van voren af aan, voetje voor voetje. Als je de pro minenten op dit gebied gracieus ziet pas- seeren op zoo'n prachtig effen vlak, och, dan denk je, dat zooiets niet zoo'n kunst is. Maar probeer het eerst zelf maar eens. Bovendien: toen ik langzamerhand een beetje handiger werd en mij niet meer zoo onwennig voelde, moest ik rekening ermee houden, dat ik op het ijs twee dingen te doen had: schaatsenrijden, maar tevens spelen! Juist in die scènes op het ijs beleef ik de malste avonturen en je moet dus eerst wel flink getraind zijn, om je aan dacht op je spel te kunnen concentreeren." „Waar ik eigenlijk eerst het meest per plex van stond en in de meeste geval len lag! was, dat het ijs zoo hard was. Het zag er zoo „uitnoodlgend" uit, maar zoodra je een stap erop gezet had, was het „boem" en dan kon je proefondervinde lijk vaststellen, dat het Inderdaad „kei" was. Toch leerde ik het ten slotte behoor lijk en ik had volop gelegenheid om ijs hockey op de juiste waarde te schatten. Tijdens de opnamen van „Kouwe Drukte" heb ik b.v. een wedstrijd a l'improviste bij gewoond van medespelers uit de film en ik kan nu de belangstelling, die duizen den voor deze sport hebben, beter begrij pen. Zoo leert filmspelen je blik ver ruimen. In enkele scènes fungeert de bekende Phil Taylor als „double" van George Form by, hoewel Formby erop stond om het grootste deel van het werk zelf te doen. Formby's tegenspeelster in „Kouwe Drukte" is Kay Walsh. George Formby moet in zijn nieuwe film „Kouwe Drukte" (I see Ice) wel in alle opzichten „van zessen klaar" zijn. Hij moet namelijk in die film zes verschillende rollen spelen, te weten: een sluwe foto graaf, die een miniatuur camera in zijn das heeft verborgen,; een blonde revue- girl. en nog wel een knappe ook....; een hard-ploeterende werkvrouw; een tooneel- decorateur; een Kozak, met baard en; een ijshockey-scheidsrechter. Wat een filmacteur al oiet kan mee maken I Een waarachtig scheppend kunstenaar leeft vele levens. Ieder karakter, dat hij in film. tooneelstuk of anderszins uit te beel den heeft, moet hij tijdelijk tot het zijne maken, wil hij inderdaad de volle persoon lijkheid kunnen weergeven van de figuren welke hij tot leven brengen wil. Want dat is de moeilijkheid: tot leven brengen. Hoe dikwijls zien we niet, dat een kun stenaar er volkomen in slaagt ons de pro blemen, den strijd of de vreugde van de figuren, welke hij weergeeft, duidelijk en helder voor oogen te stellen en het hem toch niet gelukt die figuren dat warme, menschelijke. kloppende hart te schenken, dat kenmerk van het leven is? Dit waren overwegingen na een gesprek met Bette Davis, de karakter-speelster, die den laatsten tijd meer en meer op den voorgrond treedt en met iedere rol meer opvalt. Noemen velen haar niet „de Sarah Bernhardt van het witte doek"? En terecht1 Na de verfilming en scènes uit de film ,.'De Laatste Kus" (The Old Maid), werd over verschillende rollen in haar laatste films gesproken, „Nemen wij bij voorbeeld .Levensdans". De moeilijkheid in de rol van Judith Traherne was. de figuur zóó voor het publiek te doen léven, dat haar dood aan het einde van de film inderdaad voor ieder een persoonlijk ver lies beteekende. Bij het begin van de film maakt men kennis met Judith, haar ka raktereigenschappen en eigenaardigheden, maar niemand ként deze vrouw. Niemand is bij voorbaat geïnteresseerd in haar lot gevallen, niemand lééft met haar mede. En toch is dat absoluut noodig. wil men acte na acte den overgang kunnen volgen van drama tot tragedie, als aan het eind Judith's dood niet een droevig einde aan haar leven brengt, maar integendeel een volledige overwinning van den mensch op de zinlooze genoegens van dit leven de monstreert." Moeilijker dan het onder woorden bren gen is het spelen van een dergelijke rol. In mijn nieuwste film „De Laatste Kus" wordt één der meest gecompliceerde pro blemen behandeld, welke ooit in een dra ma gesteld werden. Het is de geschiedenis van twee nichten, welke rollen uitgebeeld worden door Miss Hopkins en mijzelf. Deze nichten haten elkander maar worden door de omstandigheden gedwongen haar in- nerlijkste geheimen te deelen, en geza menlijk zware lasten te dragen. De eene verwoest het leven van de ander, en tracht daarna deze wond te helen. Het is uiterst moeilijk in een dergelijke situatie de ka rakters tot werkelijke menschen te maken. in deze atmosfeer van vrouwelijke in trige en tragische verwikkelingen. Het is de meest interessante rol welke ik ooit te spelen heb gekregen," besloot Miss Davis. Op grond van haar creaties In haar laatste films, wij noemen slechts de hierboven reeds aangehaalde „Levens dans", „Juarez", en Jezebel" denken wij, dat voor de uitbeelding van een dergelijk zware rol een uitstekende actrice gevon den is. „SWEETHAERTS". Deze week spelen Jcanette Mac Donald, Nelson Eddy en Ray Bolger de hoofdrollen in de film „SweethaertsHierboven Jea- nette Mac Donald en Ray Bolger in de scène van den klompendans.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13