De Leidsche Bioscoop-Programma's Uit Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 23 December 1939 YISSCHERU-BERICHTEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 DE HARINGVISSCHERIJ. Maandag waren de twee laatste haringvis- schers te IJmuiden aan de markt met versche haring. Beide schepen hadden nog een mooie lading; de prijzen waren van f. 10 tot f. 15 per kist. De schepen besomden f. 7000 en f.8000. Dc algemecne verwachting was, dat hier mede dc haringvisseherlj beëindigd zou zijn. Doch aangemoedigd door de mooie resul taten van de laatste reis, zijn beide schepen Woensdag opnieuw ter haringvangst uitge varen om hun geluk nogmaals en thans zeker wel voor de laatste maal te beproe ven. De gevangen haring zal versch gehou den worden. In totaal werden na begin October ruim 175.000 kantjes aangebracht, in hoofdzaak steurharing. •De totale aanvoer in 1939 zal dus nog ruim 300.000 kantjes bedragen. De wintervoorraad is behoorlijk, doch zal in geen geval te groot blijken. Tengevolge van den zeer geringen voorraad in alle andere landen, zal de vraag dezen winter zeker grooter zijn dan normaal. De prijs is wel belangrijk hooger dan andere jaren, maar toch kan 2 ets. voor een haring in den groothandel geen abnormalen prijs genoemd worden. Hierbij moet rekening gehouden, dat de haringprijs de laatste jaren ver beneden den kostprijs gelegen heeft. Over de veilingen werd zeer weinig haring meer verkocht. Toch bestond er van hande laarszijde nog al wat vraag en verschillende partijen werden tegen iets verhoogde prijzen ondershands verkocht. DE TREIL VISSCHERIJ. De aangevoerde ladingen visch van alle soorten schepen waren zeer bevredigend. Vooral de groote treilers vangen bijzonder veel en de zoozeer begeerde haring maakt voor verschillende treilers het hoofdbe standdeel uit. Besommingen boven de f 10.000 zijn dan ook geen uitzondering. De kustvisscherij is eveneens zeer goed. doch dit is in dezen tijd van het jaar meest het geval. De K.W. 35 besomde in een week tijd f. 1300. De Texelsche kotters doen het dezen tijd al bijzonder goed en maken ln drie k vier dagen van f.500 tot f.900. Verschillende Denen kwamen de afgeloopen week aan de markt. Deze schepen profiteeren thans van de opheffing der contingenteering. Van de zijde van de Katwijksche reeders bestaat er weinig animo om te gaan treilen na Nieuwjaar. De risico's zijn te groot, voor al nu in de faciliteitenregeling een belang rijke verslechtering komt. Na 1 Januari is de Regeering niet meer bereid het tijding loosheid-risico te dekken. Tot nu toe kon dit ondergebracht worden tegen l/8<r per week, dit zal thans minstens 1/4 ("c worden. De verzekering van schip en lading zal in de toekomst komen op f .150 tot f. 200 per week. Hier komt dan nog by de 5% van de besomming, die voor de extra verzekering tegen zee-ongevallen betaald moet worden. NIEUWS UIT IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). Weekoverzicht. Het gaat met den aanvoer van haring dit jaar net als andere jaren; als men denkt dat het afgeloopen ls. begint men weer van voren af aan. Verleden week dachten wij: het zal nu wel uit zijn en deze week kwamen er weer even tjes 4385 kisten by. Er is wel een verschil; zoo midden in het sei zoen gaat een trawler op haring uit en vangt dan ook haring. En als er nu een trawler ha ring vangt, is het een gelukje Zulk een gelukje was deze week o.a. de Delft beschoren. Die ving nog even wat haring. Acht tienhonderd kisten! Dat is nog nimmer geschied. Elke kist bracht gemiddeld f. 9 op. Rekent u nu maar uit. Het werd een record-besomming van meer dan f. 18.000. Een record niet alleen voor de oorlogsmaanden 1939, maar voor alle jaren na den grooten oorlog van 19141918. In alle twintig jaar na 1918 ls een dergelijke besomming nog nooit voorgekomen, zelfs niet voor reizen van drie weken. En deze reis van de Delft was er een van tien dagen. Als we er drie dagen aftrekken voor de uit- en thuisreis, houden we zeven vischdagen over en in deze zeven vischdagen ving Leen Koster met zijn mannetjes ongeveer 102.500 KG visch. of gemiddeld 14 650 KG per dag! Dat zal ook wel een record zijn. Per reisdag was de vangst ca. 10250 KG. Uit de maandoverzichten van de afd. Vissche- rijen van het Dept. van Economische Zaken blijkt, dat in Augustus, toen de trawl-haring- visschery nog ln vollen gang was en er dus ook groote vangsten gemaakt werden, de ge middelde vangst per reisdag van de die maand in de vaart zijnde 50 booten 2869 KG. bedroeg met een gemiddelde opbrengst van f. 278. Met deze cyfers is duidelijk aangetoond, welk een bijzondere prestatie de Delft geleverd heeft. Een aardige Kerstverrassing, want zoo'n reis is niet alleen mooi voor de reeders. maar ook voor de bemanning. Wij zullen maar niet gaan cyferen. want dan wordt er gauw weer gezegd: wat verdienen die visschers een hoop geld. Men slaat zoo graag aan het generallseeren en dan komt men licht tot onjuiste conclusies. Hoe het ook zy, het is een prachtreis! Het is alleen maar jammer, dat het een recordreis is en dat we op denzelfden dag de Bergen hadden met slechts even 3600 gulden. Dat is veel te weinig voor al die moeite en al die kosten. De Delft had 1881 kisten haring gevangen, of ongeveer 3/4 millioen stuks. Voor de grootste helft werd deze voor Duitschland gekocht, waar versche haring thans natuurlyk een weelde ar tikel is en dit. ondanks de pl.m. 1000 kisten, die van de Delft over onze Oostgrens gingen, nog biyft, want per hoofd der bevolking van het vergroote Derde Ryk wordt dat ongeveer 1 200 haring. Nu komt er heusch niet veel haring meer. Ver- moedeiyk zal de Erin nog wat aanvoeren, want die schijnt het plekje van de Delft te-hebben opgezocht, toen deze haar bulk vol had. De Erin kan er ook wel wat mee. maar tot 1800 kisten zal ze het wel niet brengen. Er kwamen deze week negen trawlers binnen. Dat is een heel klein beetje, maar er was toch heel wat visch, want er waren mooie reizen by. Na de Delft moeten we in de eerste plaats haar zusterschip de Haarlem noemen, die Woensdag met een kleine 2000 manden binnen was en f. 13.800.- besomde. Een mooie reis maakte de Adelante, al besomde deze boot slechts 1/3 deel van de Delft. En nu gaan we eenige stille dagen tegemoet De meeste booten blijven met de feestdagen wel binnen, zoodat we in de eerste week van 1940 weinig visch verwachten kunnen. Dat is trou wens een bekend verschynsel. De handel heeft zich daarop al heelemaal ingesteld. Leve de snoekbaars! VERWACHTE VISCHAANVOER. De V.E.M. te IJmuiden verwacht voor de Woensdagmarkt. de volgende booten, waarvan de vangsten tot nu toe bekend zijn: Erin IJm. 12 vangst: 1750 manden haring. 250 m. makreel. 200 m. diverse. Totaal 2200 m. Gloria IJm. 37, vangst: 500 m. haring 200 m. makreel. 350 m. diverse. Totaal 1050 m. Utrecht IJm. 73, vangst: 400 m. haring. 150 m. makreel. 150 m. diverse. Totaalvangst 700 m. USSE. Wijdingsure voor het Kerstfeest. Ter voorbereiding op het komende Kerst- leest werd ln de Geref Kerk een wijdings- ure gehouden onder leiding van den pastor loci dr. H. Ruys Jz., die aangevangen werd met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 103 2 en 6. Nadat dr. Ruys was voorgegaan in gebed werd het programma uitgevoerd. De avond werd afgewisseld met het lozen van passende schriftgedeelten en zang, waarbij door het zangkoor en de geheele Gemeente om beurten Kerstliederen wer den gezongen. Na het lezen van een Kerstmedilatie werd deze goed geslaagde avond besloten met het gemeenschappelijk zingen van „Daar is uit 's werelds dulst're wolken" NOORDWIJKERHOUT. Tijdens een propaganda-avond ln café „De Zwaan", ten bate van „Herwon nen Levenskracht" traden vijftien nieuwe leden toe. Films over de herstellingsoorden te Nijmegen en Groesbeek werden vertoond. Voor de afd. Noordwij kerhout van den R.K. Volksbond trad als spreker op de heer Aengenent, lid van het hoofdbestuur, met het onderwerp „mensch en maatschappij". RIJNSBURG. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk wer den herkozen de heeren D. v. Egmond Nzn. en F. Fletter. In de vacature dr. H. G. Jon ker werd gekozen de heer W. v.d. Mey Pzn. terwijl in de facature C. D. Kromhout Czn. herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. Leenheer en R. Blankert. De Ned. Herv. Meisjes Vereeninging „Dorcas" heeft in de Kerkzaal een avond voor begunstigers gegeven, waarbij tevens de gemaakte kleedlngstukken werden be zichtigd. Ds. Van Niftrik had de leiding; Voordrachten en declamaties werden ten beste gegeven. Totaal konden 416 klee dlngstukken aan 104 gezinnen worden uit gereikt. De nieuw benoemde gemeente-secre taris, de heer J. J. van Dijk, zal 16 Januari a.s. in functie treden en zich dan metter woon in onze gemeente vestigen. SASSENHEIM. Ouderavond School met den Bijbel. In het gebouw „Concordia" werd de ou deravond van de School met den Bijbel ge houden onder leiding van den voorz. den heer W. Los, die het overlijden van het be stuurslid. den heer W. Verhoog herdacht. De heer J. Wlepkema, hoofd der school hield een inleiding over „Toen Abraham ln Kanaan kwam" waarna onder de leerlin gen een reciteerwedstrijd gehouden werd. De prijzen werden toegekend aan Janny Handgraaf, Bertha Kooi en Kees Moole- naar. Nadat de heer Heuzeveldt gesproken had over: „Blijmoedigheid in het geven van onderwijs" volgde sluiting. In de pauze ls werk der leerlingen be zichtigd. Raadsagenda. De gemeenteraad is ter vergadering bij eengeroepen op Vrijdag 29 December des middags te half drie uur. De volgende agenda zal behandeld worden: 1. Notulen en ingekomen stukken. 2. Beslissing Inzake stichting van een Jachthaven. 3. Beton- beschoeling langs de Zandslootkadc. 4. Aanbieding begrooting 1940. Gevonden: twee belastingmerken, slobkous, meisjes-handschoenen. Inlichtingen bij de politie alhier. De heer P. Wijte volontair ter Gem - secretarle alhier is benoemd tot ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger te Dlemen. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Theodorus Antonius. z. van Joh. Th. Kooyman en G. Joh. F. van dei- Meer Henricus Thomas Maria. z. van L. Koek en Joh. A. van der Meer. Ondertrouwd: Johannes Hubertus Thijssen. 26 j. en Anna Machtilda Smits, 28 J. Overleden: Cornelia Jansen, wed. van P. Waasdorp. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. C. Turk, Leidscheweg 352. van Zoeterwoude. Weipoort B 71 Carl. W A. Blschoff, Leidscheweg 191, van 's Gravenhage. Malakkastraat 125 P. de Wit. Veurscheweg 96. van 's Gravenhage. Nieuwe weg 77 B. van Klinken. Papelaan 84. van Leicdn. Kort Rapen burg 20 W. Th. van der Ham. Valkenburg- M. de Haan. Veurscheweg 3, van St. Eusta- scheweg 8. van Leidschendam. Westvlietweg 83 tius, Ned. West Indië. Vertrokken: H. E. N. Bodson. n. Wassenaar, Storm v. 's Gravenzandeweg 113 A. van der Krogt. n. Leiden. St. Jacobusgracht J. C. M. Mulders, n. Rotterdam. Noorderhavenkade 3 a Mevr. Wed. F. M. Beyersbergen—Piket, n. Den Haag. Rembrandtstr 27 F. Lipjes, n. Wassenaar. Schouwweg 8170 N. W. Duij- nisveld. n Frankryk. St. Omer en Chanssêe Mevr Wed. A. C. M. Menningh—Overhoff. n. Leiden, de Laat de Kanterstraat 2 M. C. Sassen, n. Ter Aar, Langeraar A. 135 M. A. Otte, n. Lisse, Kanaalstr. 217 M. J. Waayer. n. Voorburg. Winoxbergestraat 7 H. W. Bronswyk. n. Noordwykerhout, Kerkstraat J. Chr. Laschuit. n. Amsterdam, Lange Distelweg 30. WASSENAAR. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. L. P. Bettonviel. v. Z. v. Nile- veltstraat 242. Wed. T. Birnie geb. Riedel. Burchtplein 11. E. Blikman Sophlalaan 2. H. E N. Bodsen, St. van 's-Gravesandeweg 113. M. Botter. Bloemcamplaan 48. J. C. M. Braam, Prinses Marielaan 17a. A. Broekhul zen, Lange Kerkdam 22b - M. H. Brueur, Her tenlaan 7. A. Claus en gezin. Buurtweg 8. M J. R, Crop. St. v. 's Graves.weg 25. L. van Dam. Schouwweg 72. A. van Driel, Bloem camplaan 2b. H. C. M. Westgeest, geb. van Eeden. Achterweg 31. J. H. Eykman en vr., St. v. 's Gravesandeweg 78. P. Hlemstra en vr. Hoflaan 13. W. F. Hurenkamp, van Cal- carlaan 36. H. von Keussler, Buurtweg 11. A. W. Lecke en gezin. v. Z. v. N.-straat 22. C. M. Looyesteyn. St. van 's Gravesandeweg 85. M. Maler geb. Kogleck. Buurtweg 11. E. Meerlo. Langstraat 90. H. Penders. Buurt weg 109. G. v. d. Ploeg. Bloemluststraat 74. J. Ravensbergen; Bremhorstlaan 20. H. A. Rochat en vr.. Schouwweg 11. P. A. Rueck en gezin. Corn, de Wittstraat 38. G. J. Schabbink. Ryksstraatweg 342. J. van der Sluis. Groot Haesebroekscheweg 1. A, M. T. Theelen, Prinses Marielaan 17a. J. Toolens, Ryksstraatweg 631. A, B. van der Vem Buurtweg 11. A. J. Vogelenzang en geziiv Korenlaan 9. G. H. L. Baron van Wasse naar en gezin. Buurtweg 11. F. J Witt en G. Witt, de Lus 5. F. Zellhofer. vyverw. 6. Vertrokken J. de Graaf geb. Jansen n. Ba tavia Ned. Indic. E. J. Polier n. Osnabrück. J, G. Gleichman n. Batavia. A Raven na Oegstgeest Endcgeesterstraatweg 5. M M. Beemster n. Hoogkarspel Tolweg A 189. M. N. Roodenburg n. Den Haag Heelsumschestr. 132. J Burgers n. Batavia Ned. Indlë. E. P. Goldschmidt en gezin n. Vlaardingen-Am- bacht. Luyerinksingel 3 M. J. J. Jansen, n. Brummen A 328. C. Leonelli n. Haarlem. Kleverlaan 99. H. A. v. d. Velde. n. den Haag. Ieplaan 47. D. Klaus geb. Kraay. n. Geleen. Cummenadestraat 31. A. G. Over- duln geb Sanderse n. Voorschoten. Donkl. 9 W de Graaf n. Vlaardlngen-Ambacht. Burg. Luyerinksingel 3. A. M. Moerkerk n. War mond. Heerenweg 98A. C. Opdam n. Wor- merveer, Krommemeerweg 169. A. F. Dof- fegnles n. Brussel. A. Peters n. Materborn Duitschland. P. C. Rosen Jacobson. n. Ne- derlandsch Indlë. M. Deykers geb. de Mey, n. Leiden. Begynenhof 2A. M. W. Rothschild en gezin n. Ver. Staten van Amerika. Wed. A. G. de Nivelle geb. Hennebert n. Venray, St. Annagestlcht. J. P. Delhaye n. R'dam. Rhelnvis Feithstraat 33b. J J. v. Konynen- burg en gezin. n. Italië. M. E. L. Baron van Tuyll van Serooskerken en gezin n. Medan. Ned Idië. M. Wolke n. Emmerik. Duitsch land. S. Maltzen n. Den Haag, Koningskade 7. J. J. M Maas. n. Hilversum. Suriname- laan 18. Wed. R. S. L. Schmidt geb. Theu- ren n. Engeland. F W. Tietz en gezin n. Beriyn. H. H. Lausen en gezin n. Born <L.>. Havenstraat 83. D. Th. M. Willemsen n. Hil- legersberg, Pr. Mauritsstra&t 9a. J. H. Ge- rards. n. den Haag. W. v. Outshoornstraat 26. Ie etage. G. W. Knelfer n. Den Haag. Drie bergenstraat 349. M. A. Lemmen n. Ober- hausen. Sterkade. A. W. Grisnigt geb. v. d. Kamp n. Adam Obrechtsraat 2. J. H. de Ruyter. n. Den Haag. Gouverneurlaan 659. Burgerlijk© Stand. Geboren: Arnoldus Petrus Maria. z. van H. M. Stouten en C. C. v. d. Berg. Maria Klo- tilda Genoveva. d. van D. J. Groenewegen en G. Wondrak. Dick, z. van D. Snater en W. J. Middel. Petrus Johannes, z van P. J. Slat* en A. W. Romeyn. Cornells Willem Gerar- dus, z. van C. W. van Breemen en M. A. Vreug- denhil. Overleden: Maas Lecndert van Spanje. 85 j.. echtgenoot van K. P. Kempenaar. Maurita Calextus Franclscus Johannes Coayn. 77 J.. echtgenoot van E. J. C. M. Broes van Dort. Jacob Dolleman. 62 J. echtgenoot van T. Zyi- stra. Anna Cornelia Nouwens. 55 J.. echt genoot© van W. v. d. Kroft. Adriana Jo hanna Margaretha Schmid, 54 J. echtgenoot© van D. Roggeveen. Johannes Cornells Lens. 71 J. echtgenoot van C. M. van Valkenburg. Ondertrouwd: P. A. van der Leiy en G. A. Klumper. J. D. Hoogstraten en E. M. van Egmond. W. J. Hllders en S. A. La&sok. J. P. van der Ham en C. J. van der Helden. Getrouwd: C. Crisnigt en A. W. van der Kamp. G. A. Deykers en M. de Mey. T. L. van Wetten en M. T. van Dlemen. S. Klaus en D. Kraay. J. Overduln en A. G. Sanderse. (2 lijnen) Luxor-Theater. De kleurenfilm .Dodge City", onder regie van Michael Curtiz kan terecht vergeleken worden met Robin Hood De hoofdpersoon Wade Hatton (Errol Flynn) neemt, evenals ln Robin Hood, op zich, een gebied te zuiveren van misdaad en ongerechtigheid en doet zulks op een wijze, die uit vele films over het Amerika van ongeveer 1870 bekend ls: revolverge vechten. etc. Dodge City", zoo genoemd naar colonel Dodge, die de stichting der stad mogelijk maakte, wordt een centrum van bandelooze misdaad. Zelfs de sheriff moet vluchten, en de heerschappij in de stad wordt dan over gelaten aan Jeff Surrett (Bruce Cabot), die zich ten koste van de inwoners door mid del van een speelhuis verrijkt. Wade is met een kudde vee op weg naar Dodge City en heeft Abbie Irving (Olivia de Havllland) en haar broer bij zich. Deze broer jaagt in dronkenschap de kudde op de vlucht, en wordt daarbij zelf onder de voet geloopen. In Dodge City aangekomen, wensdht Abble zich niet meer met Wade te bemoeien. Zij gaat werken aan de krant van de stad. die onder leiding staat van Joe Clemens (Frank Mc Hugh), die ijverig pogingen doet, de wetteloos getyraniseerde stad te reorganlseeren. Samen met Rusty Hart (Alan Halei gaat Wade aan het werk, daartoe gebracht dooi den moord op een veekoopman. Er volgt een reeks van gevechten, moorden en onder handelingen. waarin Wade steeds aan het korte eind trekt, doordat er in de stad geen wettelijk gezag meer is. Hij roept dan zichzelf uit tot sheriff en krijgt hulp van Joe Clemens. Zij hebben een groote hoeveelheid bewijsmateriaal te gen Jeff Surrett, maar de avond, voordat dit ln de krant zal worden gepubliceerd, wordt Joe vermoord in zijn kantoor. Alle stukken over Surrett blijken verdwenen te zijn. Drukinkt op de hand van den schul dige leidt tot arrestatie. De bevolking eischt uitlevering van den dader, maar Wade wenscht wettelijke rechtspraak. De dader wordt weggevoerd per trein. Een poging tot invrijheidstelling, waarbij het in brand vlie gen van den trein nog spanning teweeg brengt, moet Jeff Surrett met zijn bende met den dood bekoopen. Dodge City is dan gevrijd van dezen tyran, en het feit, dat Wade en Abbie blijk baar niet buiten elkaar kunnen, besluit deze film. Een en ander ging gepaard met de ge bruikelijke lynchpartijdie verhinderd werd, j een groot opgezette vechtpartij in de Gay Lady Saloon en een aantal revolvergevech ten. Voor de pauze draait de grappige film „Blondie knapt het op." Rex-theater Er was eens een zekere pater Flanagan, die geestelijken bijstand ging verleenen aan een ter dood veroor deelde. Maar toen hij de cel had verlaten, was hij innerlijk een ander mensch. hij was een idealist geworden, met één groot en heilig voornemen bezield. Hij had eens klaps ingezien, wat het kan beteekenen, als een „schooiertje", straatarm, zonder liefde, zonder thuis moet opgroeien tot man. Dat beteekent dikwijlstot mis dadiger. Van dat oogenblik in de cel, brandt in den pater een onuitbluschbaar vuur, hij laat alles ln den steek en begint een nieuw leven door vijf straatjongens een „thuis" te geven. Een klein, maar moeilijk begin. Geen geldelijke steun, te genwerking van krantenmagnaten pa ter Flanagan weet zich gedragen door zijn idealen, hij steekt anderen aan met zijn enthousiaste plannen, steeds meer schooi ertjes neemt hij op. En na een tijd wordt zijn ideaal verwezenlijkt: schooiertjes van de straat bouwen een eigen stad „Jon gensstad"! Zij werken er aan, zij leven er in naar vastgestelde wetten, onder lei ding van een verkozen leider als burge meester!! Het ls een wonder, die stad. maar. pater Flanagan komt ln ernstige flnancieele moeilijkheden. Dan komt een nieuwe jongen in „Jongensstad", een rebel, een nietsnut. „Er bestaat geen slechte jongen" is het axioma van den pater, maar de nieuwe inwoner dreigt den goe den geest te bederven en veroorzaakt tal- looze moeilijkheden Als dan door een sa menloop van omstandigheden diezelfde jongen bij een bankroof betrokken schijnt, lijkt het alsof dit den genadeslag zal toe brengen aan pater Flanagan's werk. Maar te elfder ure wordt het vertrouwen beloond en de dreigende catastrophe verandert fn een zegen voor „Jongensstad": giften stroomen binnen en de menschenredder Flanagan kan zijn zegenrijken arbeid voortzetten tot heil van de opgroeiende jeugd. Een film. die wij ieder aanraden te gaan zien, juist in dezen tijd. waarin idealen en hooge roeping dikwijls verguisd worden. Spencer Tracy is bewonderenswaardig in zijn uitbeelding van den idealistischen pater, die met een warm hart en vol ver trouwen een zware, maar dankbare roe ping volgde. Mickey Rooney is de „rebel". Er bestaat een „Jongensstad" en een pater Flanagan, die jeugdige boefjes redt van den weg naar de misdaad en hen ln een eigen stad opvoedt tot flinke, eerlijke menschen Veel zou er nog te vertellen zijn over deze waarlijk goede film; men verzuime haar -niet! Voor de pauze is Joe E. Brown de man, die van een stunteligen student in de bo tanie uitgroeit tot een zelfbewust athleet, in „Kampioen". Lido-theater „De Kleine Prinses". Captain Crewe is juist met zijn regiment uit Britsch-Indië teruggekeerd, ais in 1899 de boerenoorlog uitbreekt. Zijn eenig doch tertje, Sara dat hem overal heeft verge zeld kan natuurlijk niet mee naar Zuid- Afrika. Crewe laat haar dan ook achter in „de deftigste meisjeskostschool van Londen. Aan het hoofd van dit instituut staat Miss Minchlk, een dame, die slechts naar namen, titels en flnancieele positie van haar leerlingen kijkt. Sara, die in vrijheid opgevoed is ln Indië, brengt in den beginne nogal wat consternatie in deze deftige school. Al spoedig staat zij op goeden voet met een der leeraressen Miss Rose en haar verloof de Geoffry, die als piqueur aan de school verbonden is. Juist wanneer Sara's verjaardag gevierd wordt komt het bericht binnen dat Cap tain Crewe gesneuveld is in Mafeklng. Bovendien blijkt dat hij failliet is. Van het rijkste appartement in de kostschool moet Sara nu verhuizen naar den zolder, wat volgens miss Minchik een buitenge woon groote gunst is. Sara wil echter niet gelooven in den dood van haar vader. Eiken dag ontsnapt zij en brengt een bezoek aan het hospitaal in Londen waar de gewonden uit Zuid- Afrika worden verpleegd. Koppig blijft zij zoeken naar haar Vader. Ondertusschen wordt haar leventje steeds ondragelijker: te eten krijgt ze nauwelijks of niet, op haar zolderkamertje is geen vuur en dagelijks wordt zij getergd door haar vroegere vriendinnetjes. Zij moet haar bedienen en verder in de keu ken werken. Wanneer er op zekeren dag een groot schip met oorlogsgewonden aankomt, blijkt dat Sara's voorgevoelens juist zijn geweest. Haar vader is teruggekomen, zij het dan ook zwaargewond. Op roerende wijze vindt vervolgens het wederzien tus schen vader en dochter plaats. Dat deze film een kleurenfilm is, draagt er veel toe bij om er een stemmig, ge slaagd geheel van te maken. De hoofdrol wordt op zuivere wijze ge speeld door Shirley Temple. Als Sara wint zij spoedig onze sympathie met haar on bevangen en daardoor vaak grappig op treden Door haar goede spel werden de andere rollen niet ln het minst overschaduwd. Ten volle kwamen de rollen van Miss Rose en Minchik, Geoffrey en van captain Crewe tot haar recht. Voor de pauze gaat „De vroolijke hote liers" een alleszins vroolijk geheel. Hierin werken o.a. mee Ray Ventura en zijn be roemde band. Casino-Theater. Deanne Durbin ls deze week in het Kerst-programma van Casino, in haar overbekende film „Hon derd mannen en één meisje." Deze film da teert nog uit de begin-periode van Deanne Durbin's filmcarrière, doch wordt als één van haar beste films beschouwd. Niemand minder dan de wereldberoemde dirigent Leopold Stokowsky heeft aan deze film zijn medewerking verleend, waardoor zij op een zeer hoog muzikaal peil is komen te staan. Patsy Cardwell (D. Durbin) is de dochter van een werkloos trombonist en hun beider groot verlangen is dat de laatste nog eens opgenomen wordt ln het orkest van den grooten dirigent. Herhaalde malen misluk ken de pogingen om Leopold Stokowsky te spreken te krijgen en als Patsy's vader de laatste maal op onzachte wijze verwijderd wordt, vindt hij een avondtaschje, welks inhoud hem uit zijn directe schulden redt. Zijn dochter brengt het taschje echter te rug aan de eigenaresse en deze is zoo in genomen met haar, dat zij belooft een or kest te financieren dat onder leiding van Patsy zal staan en honderd werkelooze musici omvat. Patsy weet niet, dat het een gril is van deze rijke vrouw en zij gelooft alles onvoorwaardelijk. Dan volgt de tegen slag en alles is opnieuw verloren, maar Patsy trekt de stoute schoenen aan en dringt tot den grooten dirigent door. Als zij ln de gelegenheid komt hem haar plan nen uit te leggen, blijkt dat hü er weinig voor voelt. Zij vraagt hem. haar orkest te dirigeerer. maar Leopold Stokowsky gaat naar Europa en belooft haar over zes maanden, aan haar te zullen denken. Maar alles loopt anders. Patsy heeft een tele foongesprek gevoerd met de krant en in lichtingen gegeven, die onjuist zijn, waar door de plannen van Stokowsky ln de war dUeigen te loopen. Dit gebeurt ook inder daad tot groote vreugde van Patsy, die haar wensch ln vervulling ziet gaan en haar talenten als zangeres ten volle kan ontplooien. De prachtige muziek van Wagner. Mozart e.a. en de goede zang van Deanne Durbin maken deze film tot een muzikaal genot. Voor de pauze zien we o.a. John Wayne ln „Afgod der menigte", een film die voor namelijk over ijshockey handelt en de aan dacht van den sportleven toeschouwer vraagt. Trianon-Theater Zelden zal er in een film meer gezongen zijn dan in „Sweet hearts", het hoofdnummer van het Kerst programma van Trianon! Bijna onafge broken hoort men de stem van Jeannette MacDonald en haar partner Nelson Eddy, maar het is dan ook de moeite waard naar dit duo te luisteren! Men behoefde niet te zoeken naar een gelegenheid om deze twee sterren te laten zingen want „Sweethearts" ls een operette, waarin zij de hoofdrollen vervullen Toevallig ls deze operette boven dien voor een gedeelte geïnspireerd op Holland, hetgeen voor het publiek mis schien een extra attractie beteekenen kan Men ziet een veld met bloelende roode en gele tulpen, men ziet een molen en men ziet een aantal levenslustige Jongelui ln costumes, welke „Hollandsch" bedoelen te zijn.. Natuurlijk valt er over den Inhoud niet veel te vertellen. Jeannette Mac Do nald en Nelson Eddy vertolken niet alleen de voornaamste rollen ln de operette, maar zij dragen ook zelf den titel van „Sweet- heats" in verband met het. feit dat zij zes Jaren achtereen het publiek als zoo danig op aangename wijze bezig hielden en mede wegens de omstandigheden dat zij huwden op den dag der première en sindsdien een zeer gelukkig huwelijk leid den. Directie, zoowel als publiek, dweept met hen, maar ls daarom ook diep teleur gesteld als de twee sterren besluiten een contract te teekenen voor Hollywood om dat zij het eindelijk beu worden door pu bliek en familie te worden geregeerd. Hoe dat te voorkomen, hoe te beletten dat de operette zal moeten worden gestaakt, is de vraag, waarmede de leiders van het be drijf zich het hoofd breken en als zij geen anderen uitweg zien, besluiten zij misbruik te maken van oude minnebrieven van den echtgenoot aan zijn vrouw, ln de hoop wantrouwen te zaaien en daardoor het vertrek te verhinderen. En het zou- geen operette-verhaal zijn Indien dat plan niet prachtig gelukte. Terwijl het evenmin een operette zijn zou als de twee jonge men schen niet even spoedig weer tot elkaar werden gebracht en de operette-vertooning op den ouden voet kon doorgaan.. De film, die in kleuren is opgenomen, is amusant en onderhoudend. Naast de goede zang biedt zij verdienstelijk spel (vooral Jeannette Macdonald acteert uit stekend!). terwijl de regie een uiterst dank baar onderwerp had in die vele vroolijke tooneelen. welke in bonte schakeering op elkaar volgen Humor ls aan het verhaal bovendien niet vreemd en dierenliefheb bers zullen af en toe met genoegen kijken naar de honden, die aan de hoofdpersonen toebehooren en een dikwijls grappige bij drage leveren. Wie een operette genieten wil, dient in een goede bui te zijn! Wat had men dus beter kunnen bedenken dan vóór de pau ze een film te vertoonen van de bekende komieken Stan Laurel en Oliver Hardy? Het is een film in den ouden stijl, vol dwaasheden, vol vechtpartijen, enz., maar de oudjes doen het blijkbaar nog best. want het publiek vermaakte zich kostelijk gisteravond en zat aan één stuk te scha terlachen. In het voorprogramma ziet men tenslotte Popeye weer eens ln actie. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10