De Leidsche begrooting voor 1940 LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 21 December 1939 Avondzitting Als Jantje jarig is Op één na voerden alle raadsleden het woord De derde dag der begrooting wordt ge opend door den heer ESKENS (Gem.Be- lang), die zich aansluit bij de hulde. B. en W en ambtenaren gebracht voor het zoo tijdig uitbrengen der begrooting. Bij de huidige samenstelling van den raad is hij tegen invoering van gebed. De belastingverhooging zal men moeten aanvaarden. De motie-Veenendaal c.s. zal spr. steunen, al had hij gaarne in diens ove rigens goede rede eenige bezulnigingsobjec- ten genoemd gezien. Daarop stelt spreker eenige vragen over het Stadhuis, o.a. het gebruik van Luxemburgsche tegels, het te kort voor het carillon tof de gemeente zich garant stelt) enz. Zijn bij distributie en andere diensten gepenslonneerden te werk gesteld? Zoo ja, dan zou hij dit betreuren. Wat voor nut geeft de motie-Van Eek over optochten op Zondag, waar de beslissing toch aan den burgemeester blijft? Niet al leen van Chr. zijde is er bovendien verzet, ook uit andere kringen. Verder bepaalt hij zijn houding ten aan zien van vele andere ingediende moties en voorstellen. De heer SNEL (S.D.A.P.) sluit zich aan bij de hulde aan B. en W. gebracht. Het tempo van den bruggenbouw hier oordeelt spr. wel zeer gunstig als werkob- ject. voor stadsverfraailng en verkeersver- betering. Toch is het aantal werkloozen niet noemenswaard gedaald helaas, (zon der de mobilisatie zou het zelfs z.i. gelijk zijn gebleven i en spr. oordeelt het daarom Meer dan een uitspraak over het prin cipe vragen zijn voorstellen niet, later kan alles nader geregeld worden en B. en W. hebben tijd om zich in deze richting in te stellen. ..JP Tarieven naar draagkracht zou spr willen I wordënV wil"spr. gaarne"aan B "en W. over- aanvaarden, als hij thans de mogelijkheid laten, van wie hij de leiding niet wil over- daarvan zag, maar het lijkt hem nu nog nemen. Het was heel eenvoudig geweest een Naar menschelijke berekening zullen er voor 1941 en later meer tegenvallers komen en aanzienlijke belastingverhooging voor 1941 lijkt hem zeker. Om dan die jaren nog met f. 27.000 per jaar te bezwaren lijkt hem funest, ook met het oog op belastingvlucht. Daarom lijkt hem beter nu reeds bescheiden aan te vangen. Als het werkelijk niet anders kon. zou hij met B en W. willen meegaan, maar in tegenstelling met andere gemeenten is daar van hier z.i. geen sprake. Noch de practische onmogelijkheid noch het vermijden van onhoudbare toestanden kan spr. aanvaar den, waar de belastingen hier nog niet tot het hoogste punt zijn opgedreven. Hoe het tekort dan geheel gedekt moet onmogelijk De werkverschaffing is z.i. nog zoo slecht niet, vooral in het begin ging het heel goed Er is aanpassing voor noodig. Gelegenheid tot uittreding moet echter bestaan Spr. somt dan op, waaraan werkverschaffing z.i. moet voldoen (beduidend hooger loon dan de steun, goed drinkwater, goede schaftlo kalen etc., terzake kundige werkbazen, die zioh niet aan willekeur bezondigen i. Is daaraan niet te voldoen, dan voelt spr. voor de motie-Snel. Normaal werk mag nimmer In werkverschaffing worden uitgevoerd Medezeggenschap aan den top lijkt hem nog niet mogelijk, maar wat de heer v. Eek wil, inwinnen van advies, heeft zijn steun. AANVAL OP DEN HEER VEENENDAAL. De heer KOOLE (S.D.A.P.) is' van mee ning, dat de heer Veenendaal zich heel ge makkelijk van de zaak heeft afgemaakt, waar hij geen dekkingsmaatregelen aangaf Spr. ziet in dit voorstel een opzet tegen wethouder Verwey, die beschuldigd wordt van potverteren van wat zijn voorgangers hadden gespaard. Dat daarvan geen sprake is. tracht spr. aan te toonen door het ver- opcenten-verhooging te berekenen, doch dat hebben de voorstanders der motie juist niet gewild, liever de voorlichting van B en W. willende inschakelen. Speciaal voor ver sobering. zulk een moeilijke materie geldt dat in vollen omvang. KORTE OPMERKINGEN. De heer v. DIJK (R.-K.) maakt eenige losse opmerkingen. Hij verdedigt de voor stellen in het belang van de groote gezin nen. de tegenwerpingen van B en W. be strijdend. Tevens verdedigt hij het groote gezin op zich zelf. Hij betreurt, dat de kwestie van het op nemen van armlastigen in de Anna-kli- niek nog altijd hangende is, en pleit voor een vrij ziekenhuis naast het Academisch, al zal hij nog geen voorstel doen. Tenslotte bepaalt hij zijn houding ten aanzien van eenige ingediende voorstellen. De heer v. d. REYDEN (Chr. Hist.) dankt B en W. voor het verrichte werk, evenals de secretaris en zün staf van amb tenaren Ook nu zal hij de oude voorstellen-v. Eek niet steunen, waartegen hij steeds a. v«»v«iv ojjl. aan vuuin.li uooi lluli 'Cl Ci\.K lllct dl>CUll<-ll, Wftdl tcgtu ouvvuu meer eten noodzakelijk over te öaan iecjen sinds 1931 op te halen. Thans dacht heeft gestemd en spr. verklaart verder uitvoeren van openbare werken b v M. H. alleen 4 ton meer dan in 193! en Kan niet worden overgegaan tot krot-op ruiming en woningbouw in krachtig tempo? Te veel wordt in werkverschaffing uit gevoerd, zie het werk der Leidsche Duin water Mij., dat z.i. als normaal werk had moeten zijn uitgevoerd. Ook de verbetering der Gepekte Brug behoort niet onder werk verschaffing, waartegen hij overigens toch al tal van bezwaren heeft, zoo dit ge schiedt onder leiding van particulieren. Zie de vliegveld-aanleg te Valkenburg. De klachten zijn legio, spr geeft slechts de voornaamste (als minder loon dan de trachtte uit de ge- 5n,J!L„» meentekas meer te putten, terwijl hij nu In I waagt, dat de heer Veenendaal hem tele- steun, samenstelling dei ploegen, willekeur het openbaar op bezuiniging aandringt. fonisch verzocht diens motie mede te on- bij de loonregelingctc.l^Wordt zoo hetmo- De heer WILMER: U begrijpt er niets van derteekenen, doch toen spr. zeide dit niet reel geschraagd? Spr. vreest het tegendeel. De taktiek der tarieven en opzichters der Ned. Helde-Mij. deugt niet en leidt tot excessen en tal van schorsingen zijn onver diend voorgekomen. Spr. geeft eenige voor beelden. Moge hier onrecht worden her steld. De VOORZITTER oordeelt dit hier niet ter plaatse. De heer SNEL wijst dan nog op klachten over rechtspositie der arbeiders, veiligheid en outillage ter plaatse, over verzuim-ver- goedlng. Of spr.'s fractie nog langer zal kunnen medewerken aan werkverschaffing onder de Ned. Heide-Mij. zal ernstig onder oogen worden gezien en vandaar spr.'s motie over deze materie. Er moet verandering komen, anders zal de SDA.P. niet langer medewerking ver- leenen. De heer BERGERS: 95 pCt. -is dankbaar te werk gesteld te worden. De heer SNEL: groote groepen zijn onte vreden, vooral den laatstcn tijd. nu er groote verslechtering is gekomen in de loonen. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). zie de winst-vermindering der voornaamste bedrijven. In totaal f. 840 000 scheelt dit. Gebeurt er thans echter minder? Inte gendeel, meer. Kan men dan nu potjes kweeken of moet men ze, noodgedwongen opmaken? Het getuigt van wijs beleid, dat hier nog zoo kan worden geregeerd. Tweeslachtig was de houding van den heer Veenendaal, gelet op diens houding in dc sectie inzake de onderwijs-vergoeding aan het Bijz. Onderwijs, waardoor hij en ook de heer Wllmer dan zijn houding over eenige andere mo ties. De heer v. BEMMELEN (Vrijh. B.) heeft niet aan de begrooting die aandacht kun nen schenken als hij wel gewild had, als gemobiliseerde. Hij volstaat met zijn stem te bepalen ten aanzien van vele ingedien de voorstellen. Belastingverhooging nu lijkt hem verreweg de voorkeur te verdie nen boven het uitstellen van schuld naar andere jaren. Echter vraagt hij ook scherp uit tc zien naar bezuiniging. De heer GROENEVELD (S.D.A.P.) ge- begrijpt WEER EEN FINANCIEEL BETOOG. De heer DONDERS (R.K.i sluit zich ook aan bij de hulde aan B. en W., waarbij ech ter het financieel beleid werd uitgescha keld, evenals de samenstelling der begroo ting. B en W. mogen echter bedenken, dat de crltiek niet gaat om de critiek, noch om personen. Met grooten nadruk stelt spr vast. dat voor hem alleen het gemeentebe lang in vollen omvang geldt. -Èr is vooral thans veel waars in, dat de critiek gemakkelijk, de Jjpnst moeilijk is. Het col- lcg<yirtaatrVoortdurend vobr zeer zware Ti- nancieele opgaven, terwijl het op dit terrein niet zelfstandig is. Steeds meer moeten reeds bijzondere maatregelen worden toege past, die in normale tijden ook niet zouden zijn voorgesteld en bij deze begrooting is dit weer het geval. Verklaarbaar is dat gereedelijk en deze bijzondere tijden wetti gen het nemen van bijzondere maatregelen. De toepassing lijkt hem echter te eenzijdig werden. Het sluitend maken der begrooting is niet te willen doen, verklaarde hij 'dat hij dit wel verwacht had, waar er een soc.-dem. wethouder van financiën is. Alsof dat van invloed is: alleen het 'gemeentebelang be slist over al of niet steunen van een motie. Als de heer Veenendaal het echter zoo van zelfsprekend vindt, blijkt hij die mentali teit zelf te bezitten. Spr. is tegen de motie De financieele positie der stad is wel ajs heel slecht voor gesteld en wordt het voor 1941 en verder vrijwel hopeloos, mag men de heeren ge- looven. .Ongetwijfeld zijn abnffimale maatregelen Jgenomen om deze bcgrtgjtn:" te doen slui- ten, doch dat is z.i. thans gerechtvaardigd. Het voorstel-Veenendaal c.s. slaat een groot gat in de begrooting, doch dekking wil hij niet aangeven, laat hij aan B. en W.! Ook wordt het woord bezuiniging ge bruikt, maar waarop? Ook dat blijft vaag. al wordt gewezen naar politie en brand weer. Daden en cijfers gaf dok de heer Don ders niet. De eenigé dekking ziet spr. slechts: be- MTfffe' aUe franje 61 af' ZÜn 'k-^bkverhooging die nu reeds op bë- *?e bedrijven, de kurken f™} De heer SNEL betreurt de belemmering waarop de gemeente drijft, zooals het heet der 1 Mei-feesten van dit jaar door den burgemeester, die zelfs opvoering van het 1 Mei-spel ln besloten kring verbood. Hetgeen toch overbodig was, gelet op de homogeni teit der bezoekers inzake strijd tegen het lascisme. Elders is ook niets gebeurd. Een dergelijke behandeling zal zijn partij zich niet meer laten welgevallen, zij bestaat niet uit 2de rangs-burgers. Spr. hoopt, dat zoo iets niet weer zal voorkomen. Inzake de kostwinnersvergoedingen brengt spr. ook eenige klachten naar voren. De vakvereenigingen zouden hier goed werk kunnen verrichten, doch zij zijn en blijven uitgeschakeld, helaas, daar de burgemeester vasthoudt aan de letter van de dienstplicht wet. Spr. zet nader uiteen, waarom het z.i. best anders kan. Voor de toepassing heeft spr. overigens alle waardeering. Het toezicht op de controle op het rij tijdenbesluit is onvoldoende en verbetering zal er moeten komen op korten termijn en spr. dringt er bij B. en W. op aan bij her haalde overtreding de vergunning in te trekken. Bij den afbouw van het Stadhuis waren meerdere arbeiders te plaatsen en spr breekt nog eens een lans er voor, dat men Leidsche arbeiders neme. De daarop slaan de besteksvoorwaarden worden eenvoudig tezijde gesteld. Is zelfs juist, dat het meu bilair te Noordwij k wordt gemaakt? VOOR GROOTE GEZINNEN. De heer VAN OYEN (R.K.) verdedigt al lereerst zijn voorstel om de raadsvergade ringen 's avonds te houden, waar de pre- sentie-gelden van de raadsleden te laag zijn voor arbeiders-leden met het oog op loon derving en op de hoogte-zijn door perio dieken en boekwerken. In vele andere plaatsen geschiedt het ook. Het bezwaar van dén heer v. Eek ziet spr. niet zoo zwaar, waar slechts eens per maand pleegt te worden vergaderd. Bij een lange agenda kan altijd een uitzondering worden gemaakt. Laat men de proef eens nemen. Dan volgen zijn voorstellen inzake gas-, eiectriciteit- en waterlevering voor groote gezinnen. Het is een oude kwestie, die z. i juist thans urgent is. in deze tijden. Een stap in de goede richting, waarbij naar Kurk is echter licht en dobbert en zoo zijn er ook allerlei onzekere elementen in de winstberekening vooral voor de Lichtfabrie ken. Bij de waterleiding is minder onzekers alleen feitelijk de water-voorziening waarop reeds in vroegere jaren is gewezen. Gelukkig zijn de bedrijven hier nog gezond en het is verklaarbaar dat het college daar genoeg uit put en de winst tracht op te voeren. Spr. waarschuwt echter waakzaam te zijn. De overige factoren zijn: de reserves, de verhoogt ook al. Men zij dus voorzichtig Bij den gang van zaken volgens het col lege blijft bovendien belastingverhooging nog altijd mogelijk in volgend jaar, als het noodig mocht blijken. Eén lichtpunt is er in ieder geval: de toezegging van minister van Boeyen tot herziening der financieele verhoudingen tusschen rijk en gemeenten ln volgend jaar en slechter kan het toch nooit daardoor worden. Spr verdedigt vervolgens den heer belastingen en de versobering. Men had Schüllei tegen den heer Beekenkamp en deze gelijkmatig moeten hanteeren bij het de houding der S.D.A.P. in de wethouders sluitend maken der begrooting. al behoeft kwestie. Volgens zuiver mathematische be- het natuurlijk niet al te precies. Z.i. heeft rekening heeft de SD.A.P geen recht op 2 daarmede het college te weinig rekening zetels (een wethouder is echter niet door gehouden. Vooral de reserves zijn met j te zageni maar de raad heeft beslist ten groote voortvarendheid aangetast. Tegen het aantasten daarvan in deze omstandig heden heeft spr. geen bezwaar, doch het mag niet te eenzijdig zijn. De factoren be lastingen en versobering zijn niet voldoende gehanteerd. Speciaal het laatste is een in strument dat moeilijk te bespreken is (en het is ondankbaar) maar het college heeft toch weinig geoefend, meent spr. Wat het gunste van de soc.-dem. fractie, die even gaarne weer aan de andere zijde van de groenp tafel was gaan zitten. Aan de hand van een grafische percentage-voorstelling der stemmencijfers zet spr. uiteen, dat zoodoende de raad nog zoo mal niet deed Laat de- A.-R. partij eens naar zich zelf zien: trots haar groote vrijmoedigheid kan zij zich slechts overeind houden, gearmd daarover zegt. is fraseologie. Maar daden en 1, p xTrC H t -ifn„ =i0n>,ic met k.-iv en onr. tes cijfers ontbreken, slechts de reorganisatie der Lichtfabrieken wordt gereleveerd. Een drastische versobering zal noodig zijn, nu we nog bewegingsvrijheid hebben, anders wordt bezuiniging afbraak en juist op de sociale maatregelen, die gespaard moeten worden. Voor het instrument belastingen, hebben B. en W. blijkbaar vrees. In vier jaren is daaraan practisch niets gedaan, slechts een kleine verhooging der opcenten op de per- soneele belasting. En dat is opzettelijk, want herhaaldelijk waarschuwen B. en W daar voor en zelfs het nu aanhangige kleine voorstel wordt als het ware van een excuus voorzien. Die vrees is gebaseerd op het feit, dat belastingen een belang zijn van de eerste orde. Wat op zich zelf Juist is. maar we mogen de oogen niet sluiten voor de nabije toekomst en daarmede houdt het college z.i. niet voldoende rekening. Zijn alle reserves weg, dan blijft alleen belastingver hooging over en dan zal er geen sprake van Aan de S.D A P. 2 zetels voor 12 raads leden is nog beter dan 1 A.-R. op 4! Tot slot bespreekt spr. eenige verkeers- aangelegenheden. De hand wordt niet ge houden aan het: rechts gaat voor. Zijn beschuldiging dat de eerste burger van Leiden op het Rapenburg fietste in ver keerde richting trekt hij in, al houden zijn zegslieden het staande. Verkeersborden in de Korte Paradijssteeg oordeelt spr. hard noodig. Hierna schorsing. ALLERLEI. Mevr. DE CLER—DE BRUYN (S.D.A.P.) is teleurgesteld, dat inzake de inrichting voor een werkinrichting voor zorg en na zorg voor geestelijk misdeelden en arbeid voor onvolwaardigen men blijkbaar nog niet verder is gekomen Blijkbaar door ver geleidelijkheid meer kunnen zijn Gelet op het tekort voor 1940, had meer moeten zijn versoberd of meer belasting aeeldheid in het college. Alsnog hoopt zij voorgesteld of beide. Het college gaat er 0p een spoedige bevredigende oplossing, echter voor uit den weg en voert als 5e Wat betrett de spoed-cursussen voor draagkracht der groote "ezinnen wordt ge- 'actor verschuiving naar de toekomst. dlenstboden, d00r den heer Beekenkamp draagkracht dei groote gezinnen wordt ge- Daarmede kan SDr z!ch met vereenigen. oc aangevoerd wil zij geen verplichting op leggen. Trouwens, de vrijheid spreekt voor - Daarmede kan spr. zich niet vereenigen, op zien, is best te zetten, al zal niet geheel reeds door andere onderteekenaars der mo oter stag gegaan kunnen worden. Zooals tie aangegeven motieven het nu echter is. is dc positie der groote Spr heeft nog drie redeneh: gezinnen schreeuwend onrechtvaardig, als je principieel is hij tegenstander er van het ware in indirecte belastingen inge- i dat oude schuld bij nieuwe uitgaven wordt kneld. Wat de gemeente hier kan doen. moet achtergesteld zij doen. j 2e. Hij oordeelt de voorgestelde maatregc- Dat het practisch onuitvoerbaar zou zijn, len niet in het belang der credietwaardig- lijkt spr. zeer overdreven, zie naar de rege- i heid der gemeente, want. in wezen is deze hngen elders en als men het niet ..kauf- mannisch" noemt, wijst hij er op. dat de monopolistische bedrijven ook een sociale zijde hebben. begroötlng geen sluitende begrooting 3e. Juist met het ranport van geleidelijk het huispersoneel een groot woord mee Een goede wetgeving is hiervoor elsch. De overheid heeft geen plicht inzake de groote gezinnen als de heer v. Oyen voorstelt, zoo voelt spr. het aan als echtgenoote en moe der. Bij gebrek sla men andere wegen in. De heer PARMENTIER (A.-R.i den heer Groeneveld antwoordend, erkent de klein heid van zijn fractie en partij. Zoo haar heid is het niet wenschelijk de voorgestelde invloed toch groot is geweest, dan is dat wijzen van handelen te volgen. een eer. Spr. zal voor het voorstel-Veenendaal stemmen, hetgeen geen enkele hetze betee- kent tegen den soc.-dem. wethouder. Hij kan zich voorstellen, dat een A.-R. wet houder met een zelfde begrooting was ge komen en dan zou hij ook daartegen zijn geweest. Herscholing en omscholing zijn z.i. niet goed geregeld. Natuurlijk juicht hij bevor dering der werkgelegenheid toe. doch waar om is de Leidsche industrie niet gekend? De subsidieering van één bedrijf leidt tot consequenties, vooral, waar van tegenpres tatie van het bedrijf geen sprake is. Tegen deze subsidie zou spr. nog geen bezwaar hebben, zoo een behoorlijk loon werd be taald. maar daarvan is geen sprake. Aan de subsidie dient een onderzoek naar de financieele positie der bedrijven gepaard te gaan. Geschiedt dit, dan zal z.i. de sub sidie niet gevraagd worden! In alle partijen is er een stroom voor de nieuwe economie, al weet men zelf nog niet, wat dat Is. Spr. gelooft niet daaraan, een gulden blijft altijd een gulden, en hij waarschuwt het college, niet dien weg te betreden. De motie-v. Eek over benoeming in de commissie naar geestes-richtingen zal hij steunen, al acht hij haar overbodig. Met grooten nadruk vraagt hij echter intrek king van het voorstel over optochten op Zondag, waar spr. diametraal tegenover staat, uit vaste overtuiging, vooral waar 's avonds de mogelijkheid bestaat. Gcd's gebod is voor spr alles en daarom vraagt hij zelfverloochening. De heer OOSTVEEN (S.D.A.P.) wil de luchtbescherming verdedigen. Dan dienen wij ons zelf en de gemeenschap door be perking van de ramp van den oorlog of het vragen van steun door een volksdeel aan een andere staat, hetgeen in wezen hetzelfde is. In de eerste plaats zou het rijkszaak zijn, doch het rijk trekt er zich niet te veel van aan. Gezien de kosten voor de burgerij, zal de overheid moeten steu nen en hij vraagt volledig de burgerij op de hoogte te brengen en te steunen, waar dit noodig is. Moet niet in iedere wijk vol doende verbandstof zijn en zoo is er meer. Men stelle een ruim bedrag ter beschik king. De heer BERGERS (R.-K.) gelooft dat de heer Snel beter had gedaan inzake de werkverschaffing zich te wenden tot den minister, zijn partijgenoot v. d. Tempel. Nu heeft hij noodeloox den raad opgehou den. Hij spreekt zich uit over enkele voor stellen en wijst op het bruggetje van Maresingel naar Rijnsburgersingel als meer noodig te verbeteren dan dat aan de Jan van Goyenkade. De verhooging der opcenten op de per- soneele belasting is voor den Middenstand vrij zwaar, maar kan dekking gevonden worden voor het gansche tekort, dan geeft ook hij daaraan de voorkeur. Naar een nieuwe gemeenschap kunnen wij niet komen zonder God en daarom voelt spr. voor het gebed in den raad. De heer LOMBERT (R.-K.) beziet de positie der meteropnemers-incasseerders der Lichtfabrieken en bepleit een royaler houding. Zal de procedure over De Valk spoedig ten einde zijn, anders vreest hij, dat de molen ter ziele zal ggan? Hij klaagt over het antwoord van B. en W. op vele vragen, Blijkbaar willen zij deze eenvoudig afpoeieren, spr. geeft eenige voorbeelden. Heeft de arbitrage inzake de schade bij den stadhuisbouw (de bescha diging aan de panden van de firma Veld etc.) alleen reeds f. 13.000 gekost, zooals hij vernam? Den afbouw gaat ook z.i. te traag en het uitschakelen van Leidsche arbeiders betreurt hij, zooals nu weer is geschied bij het meubilair. Voor de zooveelste maal klaagt spr. over het gebrekkige politie-toezicht in de bui tenwijken. Verbetering i er niet geko men. Dit. terwijl er voor de studenten 'altijd wel politie beschikbaar is. Als een andere groep der bevolking eens hetzelfde vroeg, zou het geweigerd worden Wethouder WILBRINK Die zou het niet vragen De heer LOMBERT meent verder, dat enkele leden van het politie-corps door een optreden als van Iwan de Verschrikkelijke, dit corps naar buiten schaden en hij be treurt, dat van klachten niet voldoende notitie wordt genomen, hij geeft een twee tal voorbeelden. Eenige ingediende voorstellen neemt hij tenslotte onder de loupe Inzake het voor stel-Veenendaal c.s. zal hij zijn stem zioh voorbehouden tot de wethouder heeft ge sproken die, naar hij hoopt beter zal ant woorden op het grof geschut dan degenen, die totdusver het beleid van het college verdedigden. Heeft de S.D.A.P. vroeger dek king aangegeven voor al haar plannen? Nooit! WONINGBOUW EN VOLKSHUISVESTING De heer SCHÜLLgR (S.D.A.P.) verklaart dat er gerechtvaardigde critiek is op den afbouw van het stadhuis. De aanbestedin gen zijn steeds te laat gehouden. Reeds zijn we 6 maanden over tijd! Van boete over te late oplevering hoorde hij nog nooit. Het schijnt dus niet aan de aanne mers te liggen. Maar aan wie dan wel? Spr. onderschrijft de klachten over uit voering van werk buiten Leiden of door niet-Leidsche arbeiders, zooals nu weer bij het meubilair, waarbij zelfs 2 ct. van het loon werd afgeknabbeld. In het laatste be stek is zelfs de voorwaarde omtrent Leid sche arbeiders weggelaten. Hij vreest, dat ook in 1940 de afbouw niet geheet gereed zal komen. Niettemin is hij overtuigd, dat de heer Blaauw Leiden een stadhuis zal geven, de stad en het land waardig. Overgaande tot verdediging zijner voor stellen, bespreekt: hij allereerst de woning- bouw-politiek ln het algemeen. De beide rapporten van dit voorjaar geven geen juist beeld en hij begrijpt, dat B. en W. een nieuw rapport noodig oordeelden. Zal het college nu krachtig de bevordering van den bouw van arbeiderswoningen ter hand nemen? Spr. twijfelt daaraan, trots de toe zegging. naar hij nader motiveert. Toch is dit z.i. hard noodig. want feitelijk is er al een tekort, een geëischte reserve van 2 pCt. is niet aanwezig. Theoretische beschouwin gen op grond van particuliere bouw zijn nog nimmer uitgekomen en zullen dat ook nu niet doen. Dat het begrip .onbewoonbare woning" rekbaar is. betwist spr., daar men den minister zelfs te ver ging. Men is dus zeer schriel in dit opzicht. Er zijn er nog 5 tot 600! Het juiste aantal dient onderzocht. Ook zijn er nog vele een-kamer-woningen, geschikt voor personen alleen, doch zijn •dat bewoners? Het tegendeel is bewezen dan kiest hij.... natuurlijk zuurkool met Stegeman's worst, zegt Moeder lachend. En Vader vindt, dat Jan een echte smulpaap is, die nü al weet wat lekker is. Voor deze gelegenheid koopt Moeder een zware, echte Geldersche van Stegeman. Want eerlijk gezegd, de keus van Jan is de keus van de heele familie. In winkels met ons raambiljet. 4740 (Ing-ez, Med.) en ook hier is onderzoek evenzeer ge wenscht. Het aantal overbezette woningen is ont zettend groot! Sen volledig overzich is gewenscht om aan de openbaarheid te worden overge geven. Spr. ziet de bezwaren tegen het laatste niet. Zonder cijfers is geen juist oordeel mogelijk. Ieder uitstel veroorzaakt grooter wo ninggebrek en zal de huren doen stijgen, waar de materiaalprijzen in de lucht blij ven gaan. NOG EENS DE FINANCIEN. De heer TOBÉ (R.-K.) meent, dat de financiën aller aandacht vrijwel geabsor beerd hebben. En terecht, gezien de om standigheden. Zoo kan het niet lang meer doorgaan. Zelfs berekende in de secties een lid een tekort van f435.000. Maar al moge dit overdreven zijn, het doet toch wel zien, dat de situatie nijpend Is. Buitengewone inkomsten wordt langzamerhand een ge vaarlijke uitdrukking, doch de bronnen, waaruit daarvoor nog is te putten, zijn thans wel drooggelegd. Hoe kunnen we de tekorten dekken? Door belastingverhoo ging, tarief-verhooging of bezuiniging. Het eerste is de weg van den minsten weer stand. al is er wettelijke beperking en mo gelijkheid van te zwaren druk en door be lastingvlucht. Het tweede is door de prac» tijk al veroordeeld, zie naar post, telefoon etc. Het derde is de weg van den meesten weerstand. Ieder weet een object, doch wij met ons allen kunnen het niet, gelet op ieder's hobby. Zoo zal daarvan weinig te recht komen. En toch zal het moeten, onze inrichting is nog geschoeid op betere jaren. Daaruit is zijn voorstel geboren om de commissie van financiën in te schakelen bij de samenstelling der begrooting. De gevolgen van het voorstel-Veenen daal zijn spr. nog niet duidelijk en hij wacht het antwoord van B. en W. af. Ten slotte vraagt spr. of juist is wat de heer Lombert zeide over f. 13.000 aan arbitrage- kosten in de Stadhuiskwestie. DE LAATSTE SPREKER. De heer HUURMAN (Chr. Hist.) stelt op prijs, dat ook de Contact-commissie ge hoord zal worden inzake bouwverordening, doch is het niet gewenscht ook de betrok ken vakvereenigingen van bouwers hier over te 'hooren? En zijn niet vele thans leegstaande en onbewoonbare huizen nog te verbeteren met rijkssteun? Spr. waar schuwt tegen te spoedig overgaan tot vol ledige afkeuring, daar eenzelfde kleine groep daardoor wordt getroffen. Vele bezwaren der werkverschaffing zou den niet zijn voorgekomen, zoo de aanne mers waren ingeschakeld. Uitvoering van de Gepekte Brug in werkverschaffing lijkt hem een gedwongen loonsverlaging der bouwvakarbeiders en daaraan zal hij niet medehelpen. Tot slot laat hij vele ingediende voor stellen de revue passeeren en geeft hij zijn oordeel. De tarieven der Lichtfabrie ken zijn z.i. reeds progressief en de.econo- ir.ie moet daar hoofdzaak blijven. Dit geldt ook voor de Duinwater Maatschappij. Daarom oordeelt hij de voorstellen van Oyen onjuist. De voorstellen-Schiil- ler bestrijdt spreker, daarbij nog wijzend op het droeve feit. dat velen in huizen van woningbouwvereenigingen wonen, die daar zeker niet thuis hooren. B. en W. zul len z.i. in dezen wel diligent zijn, verwacht spreker. Hoewel zich niet willende aandie nen als financieel deskundige, steunt hij volledig de motie-Veenendaal cs. Daarmede is de raad in eerste instantie gereed De VOORZITTER huldigt den heer Jon- geneel, den eenige. die niet aan de alge- meene beschouwingen deelnam en hij hoopt, dat bij de replieken door anderen, zoo niet. allen dit vodrbeeld zal worden ge volgd. Hij dringt in ieder geval op kortheid aan. Heden komen B. en W. aan het woord.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7