STADSNIEUWS IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 21 December 1939 De strijd in het Westen Wintersche kwalen! Mijnhardljes halen! De strijd ter zee Overzicht Kapitein Langsdorff pleegt zelfmoord Het tot zinken brengen van de Columbus De Britsche contrabande -controle Een rede van Smuts Verspreide berichten Lord Chalfield over de oorlogssituatie Teraardebestelling van den heer D. C. Schuit Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een beschouwing over de activiteit aan het westelijk front, welke als volgt eindigt: De Engelschen zijn tot dusverre op geen enkele plaats aan het front aangetroffen. De levendige Duitsche activiteit in het voorterrein geldt in de eerste plaats niet den poilu, maar den tommy. Zoodra hij ge vonden is, zal onmiddellijk de Duitsche be langstelling zich met veel grooter elan tot hem richten dan tot zijn Franschen ka meraad. Een vrouw van Duitsche afkomst uit Luxemburg, is gisteren door de Fransche militaire autoriteiten gearresteerd. De vrouw werd reeds geruimen tijd door de Franschen van spionnage verdacht. Zij houdt een café te Esch-zur-Alzette, een vijftigtal meter van de Fransche grens. BRITSCHE TEGENSPRAAK. Volgend Engelsch communiqué is uitge geven: ..De laatste dagen schijnt in officieele Duitsche kringen een toenemende opwin ding te heerschen met betrekking tot den oorlog in de lucht. Maandag beschreven de Duitsche agentschappen tot in bijzonder heden een luchtgevecht boven Sylt, dat nooit is geleverd Dit werd blijkbaar ge daan om kracht bij te zetten aan de fan tastische getallen over het aantal neerge haalde vliegtuigen in een luchtactie boven Helgoland. De Duitsche berichten hebben voorts luchtaanvallen uitgedacht op Hö- rum en Rantum. welke het Britsche mi nisterie van luchtvaart officieel heeft te gengesproken De redenen van het ont staan dezer fantasieën zijn niet ver te zoe ken," aldus het commentaar. „Gisteravond heeft de Duitsche radio de luchtaanvallen toegegeven op 24 weerlooze visschersbooten en gepoogd die aanvallen te verontschul digen door deze booten te beschrijven als oorlogsschepen en hulpvaartuigen. Deze verontschuldiging is zeer duidelijk valsch en het blijkt, dat hiermede een poging wordt gedaan om dergelijke flagrante schendingen van het internationale recht en fatsoen te rechtvaardigen door het uit vinden van Britsche aanvallen op Duitsche schepen. Ook het neerschieten van een Engel- sche vllegboot, waarvan het Duitsche le- gerbericht gewaagde, wordt officieel ont kend. Kapitein Langsdorff, de commandant van de „Graf Spee" heeft gisteren in zijn hotel te Buenos Aires leifmoord gepleegd. De Duitsche ambassade te Buenos Aires heeft hieromtrent het volgende communi qué gepubliceerd „De commandant van den glorierijken kruiser „Graf Spee", kapitein Langsdorff heeft zijn leven opgeofferd voor het va derland, door vrijwillig den dood in te gaan. Hij was van het begin af aan besloten het lot van zijn prachtige schip te deelen en slechts krachtige invloeden en de overwe ging van zijn verantwoordelijkheid voor een veilige ontscheping van meer dan 1000 man bemanning, hebben hem er toe ge bracht de uitvoering van zijn voornemen uit te stellen, tot zijn plicht was vervuld en zijn superieuren geheel op de hoogte waren gebracht van den toestand. Nu zijn taak geëindigd was. heeft hij gebogen voor het lot. Een dapper zeeman heeft een nieu we bladzijde geschreven aan de glorie van de Duitsche vloot." Voor hij den dood zocht heeft kapitein Langsdorff een brief aan den Duitschen ambassadeur te Buenos Aires geschreven, waarin hij zegt. dat hij, toen hij opdracht kreeg om zijn schip tot zinken te brengen, het plan opvatte om nadat de bemanning van boord was gegaan aan boord van zijn schip te sterven. Kapitein Dove een van de Britsche koop vaardijkapiteins, die zich aan boord van de Graf Spee bevonden, heeft verklaard, dat kapitein Langsdorf na afloop van het 4730 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. (Iugez. Meet.) Wijlen kapitein Langsdorff. gevecht gezegd heeft, dat hij zijn schip niet naar buiten zou sturen om het aan een zekere vernietiging prijs te geven. Ik ga niet de haven uit, ik wensch mijn schip en mijn mannen niet noodeloos op te of feren. Hij voegde hieraan toe blij te zijn niet den dood van slechts één Britschen non-combattant op zijn geweten te heb ben. Dinsdagavond had men Langsdorff het laatst gezien. Hij sprak toen met de offi cieren van de „Graf Spee". Tegen de jour nalisten zeide hij: Vandaag is er geen nieuws, maar morgen is er waarschijnlijk een groot bericht Vroeger op den avond had Langsdorff met de bemanning ge sproken, waarbij hij de laatste Instructies gaf en klaarblijkelijk toespelingen maakte op zijn dood Sprekende over de 36 leden van de bemanning, die in den strijd zijn gedood, zeide hij: „Eenige dagen geleden was het jullie droeve plicht de laatste eer te bewijzen aan jullie doode kameraden. Misschien zullen jullie in de toekomst nog eens hetzelfde moeten doen." Vandaag zal Langsdorff met militaire eer worden begraven. Het stoffelijk overschot van kapitein ter ree Langsdorff ligt niet in de Duitsche ambassade doch in het Argentijnsche ma rinestation. De Argentijnsche marine heeft de doodenwacht betrokken. Het stoffelijk overschot werd gevonden, liggend op een Duitsche vlag. welke voor het bed in dc hotelkamer was uitgespreid. Langsdorff had zich een kogel door de slaap gejaagd. President Ortiz heeft de bemanning van de „Admiral Graf Spee" verlof gegeven de begrafenis van haar commandant bij te wonen. De Britsche zeelieden-missie te Buenos Aires heeft een krans gezonden. Kapitein Hans Langsdorff werd den 20sten Maart 1894 te Belgen op het Oost- zee-eiland Riigen geboren. Hij bracht zijn jeugd door in het Rijnland en voorname lijk te Dusseldorp. Op 1 April 1812 nam hij dienst bij de keizerlijke marine, waar hij in Maart 1915 tot luitenant bevorderd werd In den wereldoorlog heeft hü actieven dienst verricht, o.a. nam hij deel aan den slag bij Jutland. De laatste twee jaren van den wereldoorlog was hij bij het comman do van een flottielje torpedobooten en mij nenvegers. Ook na den wereldoorlog bleef hij in dienst van dc marine. In de laatste jaren was hij stafofficier van de admira liteit. GEZAMENLIJKE VERKLARING DER AMERIKAANSCHE STATEN. Gemeld wordt, dat de 21 Amerikaansche republieken gemeenschappelijk een ver klaring opstellen, welke door den presi dent van Panama, waarschijnlijk morgen, aan de oorlogvoerenden zal worden over handigd. De Associated Press zegt, dat de verkla ring de duidelijke aanwijzing zal bevatten, dat de Amerikaansche republieken ge dwongen zijn meer dan een diplomatieke actie te ondernemen, ter verzekering van de eerbiediging der neutrallteitszone. As sociated Press voegt hier aan toe, dat de republieken direct na de Kerstdagen over leg zullen plegen, teneinde een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van oorlogschepen in haar havens vast te stellen. Er worden reeds twee voorstellen over wogen: 1. oorlogsschepen, welke een toevlucht zoeken in Pan-/tmerikaansche havens, moeten automatisch worden geïnterneerd. 2. Oorlogsschepen, in een slag bescha digd en in dergelijke havens een toevlucht zoekend, moet lederen bijstand worden ge weigerd en aangezegd te vertrekken of zich aan interneering te onderwerpen. Huil heeft tijdens een persconferentie in antwoord op een vraag gezegd, dat hij van gevoelen is, dat de stappen, welke de Ame rikaansche republieken thans onderne men, de kwestie der neutrallteitszone actueel maakt. DE AANVAL OP TREILERS. De treiler Star of Scotland uit Aberdeen is een haven binnengesleept met twee le den der bemanning gedood door machine geweerkogels tijdens een aanval van Duit sche vliegtuigen op de Noordzee. Twee andere opvarenden werden gewond. De schipper van de treiler Strathalbyn uit Aberdeen, welke éveneens werd aan gevallen, verhaalde het volgende: Een Duitsche bommenwerper heeft ons twee maal aangevallen. Een zware bom viel drie meter van onze boeg, waarna de machine eenige honderden schoten loste, welke het dek raakten, doch geen schade aan richtten. De schipper van de treiler Strathugie uit Aberdeen zeide: Een vliegtuig heeft twee maal om het schip gevlogen en met een machinegeweer beschoten. Bij de nadering van een groot neutraal vrachtschip ver dween het toestel. De treiler Evelyn Nutten uit Aberdeen rapporteerde Zondag door twee vliegtui gen te zijn aangevallen, die zes maal naar het schip doken en het bestookten met kogels en bommen. De bemanning bleef evenwel ongedeerd. De machines verdwe nen toen een Britsch vliegtuig naderde. Te Egersund is een Deensch schip aan gekomen met acht overlevenden van een Britschen treiler. die in de Noordzee ge zonken is na door Duitsche vliegtuigen te zijn gebombardeerd en met machinege werden beschoten. De overlevenden ver klaarden, dat een der opvarenden was ge dood. Van Engelsche zijde wordt nog gemeld: De laatste drie dagen zijn 35 schepen, waaronder twee neutrale, door Duitsche vliegtuigen aangevallen. Slechts drie hier van waren oorlogschepen en de aanvallen hierop waren vruchteloos. Eén kustvaar tuig en zes treilers werden tot zinken ge bracht. Het Britsche consulaat te New York heeft medegedeeld, dat slechts een kwart procent van de schepen, die door Britsche oorlogschepen over den Oceaan zijn ge- convooleerd. verloren is gegaan tengevolge van de actie van den vijand, gerekend van het begin van den oorlog tot 12 Dec. ZWEEDSCH STOOMSCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het Zweedsche stoomschip Mars 11449 ton) is ter hoogte van de Noordoostkust van Engeland gezonken, nadat het op een mijn was geloopen. Zes overlevenden zijn aan land gebracht. Men gelooft dat zes man worden vermist. Alleen de gezagvoerder ls ongedeerd ge bleven. Een opvarende moest in een zie kenhuis worden opgenomen, terwijl de vier andere moesten worden verzorgd. De Mars was binnen een paar minuten ge zonken. ESTLANDSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Noorsche schip „Rogaland" Is te Kopervlk in Noorwegen aangenomen met de bemanning van het Estlandsche schip „Uko" aan boord. De „Uko" was een schip van 757 ton, de bemanning telde dertien personen waar onder twee vrouwen. De kapitein van de Uko" deelde mede. dat een Duitsch vlieg tuig vijf bommen op het schip heeft ge worpen, door een van deze bommen is het schip gezonken. Toen de bemanning in de booten ging, keerde het vliegtuig terug en opende mitrailleurvuur op hen. hierdoor werd één man getroffen. De bemanning is vijftien uur in de booten geweest. Aan boord van den kruiser Tuscaloosa is gisteren de uit 579 leden bestaande be manning van het door de equipage tot zin ken gebrachte Lloyds schip Columbus, waarbij negen vrouwen, in de haven van New York aangekomen. De commandant van de Columbus had Dinsdag draadloos laten weten voornemens te zijn zijn schip tot zinken te brengen. De bemanning van de Columbus had reeds de kleppen geopend, vuur aangelegd en de reddingbooten van het noodzakelijkste voorzien en bemand. De booten werden in goede orde neergelaten, toen de vlammen reeds door dikke rookwolken hoog uitsloe gen. Zonder Incidenten heeft de Tuscaloosa hierna de overlevenden aan boord geno- nen, die ondanks alles van goeden moed waren. De reddingsbooten werden op zee gelaten. Bij" het appel bleek, dat twee stokers ver mist werden. De overlevenden hebben warm eten, sigaretten en warme kwartieren ge kregen. De commandant van de Tuscaloosa zeide, dat de door de opneming van dit groot aantal personen op het oorlogsschip veroorzaakte moeilijkheden waren vermin derd door een atmosfeer van vriendschap pelijke samenwerking. De gezagvoerder van de Columbus heeft bij aankomst op Ellis-eiland verklaard, dat zijn schip op bevel van hooger hand was tot zinken gebracht. De minister van arbeid heeft aan de op varenden van de Columbus een verblijfs vergunning voor den duur van zestig dagen verleend. Een vooraanstaand Europeesch diplomaat te Mexico heeft verklaard, dat de regee ring van Mexico de ..Columbus" voor de keus heeft gesteld de haven te verlaten of geinterneerd te worden. Dit besluit zou zijn genomen, omdat de „Columbus" geheime radiotelegrammen zou hebben verzonden en Duitsche duikbooten van levensmiddelen zou hebben voorzien, hetgeen in strijd is met de neutraliteit van Mexiao. De reederij ontkent echter, dat het schip tot vertrek is gedwongen. Naar nog wordt gemeld, vervoerde 1-et schip een lading schoeisel, bestemd voor het Duitsche leger. BESLAGLEGGING OP ARAUCA VERZOCHT. De Imperial Sugar Company of Galveston (Texas i heert een -jrerzoekschrift ingediend tot beslaglegging op' het Duitsche vracht schip Arauca. dat de haven van Everglades iFlorlda) is binnengevlucht. Dt maatschappij eischt een bedrag van 38.451 dollars. Aan boord van drie te Ham burg thuisbehoorende vrachtschepen, welke begin van den oorlog neutrale havens zijn binnengeloopen, bevonden zich groote hoe veelheden suiker, die niet werden afgele verd. Indien tot beslaglegging wordt over gegaan, zal de Arauca niet kunnen uitva ren aleer de schadeloosstelling zal zijn be taald. Het Engelsche Reuterbureau verneemt in officieele kringen, dat de Britsche contra bande-controle-autoriteiten nog geen ex portgoederen van Duitsche herkomst hebben doen lossen. Een beperkt aantal ladingen heeft men echter doorgelaten, alleen, nadat de scheepvaartmaatschappijen de garantie had gegeven, dat de verdachte goederen in de haven van bestemming niet vrijgegeven zullen worden, vóórdat de contrabande-con trole-autoriteiten een onderzoek hebben in gesteld. Het ministerie voor de economische oor logvoering heeft een groot aantal aanvragen ontvangen van neutrale importeurs, die i willen weten, wat waarschijnlijk met in Duitschland bestelde goederen zal gebeuren. De bovenbedoelde garantie der afladers wordt thans zoowel voor invoer als voor uit voer gebruikt. Het zou de bedoeling zijn, dat. wanneer goederen, die op grond van een garantie zijn doorgelaten, later contrabande blijken te zijn, deze niet steeds noodzakelijk 1 naar Engeland en Frankrijk teruggezonden behoeven te worden, doch slechts naar het dichtstbijzijnde grondgebied der geallieerden Ingevolge de kort geleden gevoerde besprekingen tusschen de geallieerde en de Italiaansche autoriteiten, zijn som mige, uit Italiaansche havens ver scheepte ladingen, vrijgesteld van aan houding als vijandelijke uitvoergoede- ren. Hetzelfde is het geval met verschei dene ladingen aniline en chemicaliën, uit Nederland naar Zuid Amerikaan- j sche havens verscheept, ofschoon be kend was, dat deze goederen van Duit- j sche herkomst waren. Dit is geschied in verband met den specialen aard der j goederen. Dal de politiek niet stil ligt, doch achter de schermen wordt voortgezet, blijkt tel kens uit kleine aanwijzingen Zoo heeft Mussolini o.a. deh chef der Duitsche politie Hinimler op bezoek gehad en zich lang durig met hem onderhouden. Zekere leden der commissie van buiten- landsche zaken der Fransche Kamer en met name Flandin hebben een verbreken der diplomatieke betrekkingen met Sovjet- Rusland voorgesteld, waarbij zij deden uit komen, welken terugslag dit besluit zou kunnen hebben op de houding van zekere neutrale landen, zooals Italië en Spanje. Men ziet uit bovenstaande, hoe over en weer gewerkt wordt. Intusecher. krijgen de Finnen het steeds zwaarder te verantwoorden. Finsche kringen te Londen verklaren, dat Finland wel oorlogsmateriaal uit Enge land krijgt, maar helaas niet zooveel als het noodig heeft. De Finnen hebben geen erediet noodig en kunnen contant beta len. Hun behoeften zijn echter dringend. De Engelsche Blenheim-bombardements toestellendie Finland voor den Sovjet- aanval gekocht heeft, bleken zeer te vol doen tegenover de beste Sovjet-toestellen, maar numeriek is de Finsche luchtmacht zeer veel minder. Er schijnt thans sprake van te zijn. dat ook Frankrijk te hulp zal komen door leve ring van vliegtuigen. Wanneer het verwachte Duitsche offensief in het Westen en de grootscheepsche lucht aanvallen zijn uitgebleven, dan Is het echter alleen daarom, dat het Duitsche oppercom mando niet langer succes van een dezer middelen verwacht. Duitschland moet een korten oorlog hebben en dat het dien niet krijgt, is reeds een bewijs, dat de oorlog van onzen kant wel degelijk en geheel vol gens de plannen begonnen is. De tijd werkt in ons voordeel en dat Dultschlaiid dit heeft ingezien, blijkt uit de nieuwe methoden, die het sinds eenige weken toepast, den on^ll- miteerden duikbootoorlog, het strooien van niet verankerde mijnen en de aanvallen op weerlooze vlsscherschepen. Wij weten nu. dat. toen Duitschland zijn handteekenlng plaatste onder het vlootver- drag, het geen minuut van plan ls geweest deze gestand te doen, want deze mijnen zijn niet nieuw en het torpedeeren van koop vaardijschepen, de onze zoowel als de neu trale. zonder eenige waarschuwing en zon der zorg voor de veiligheid der bemanningen was ln dat verdrag met name verboden. Maar ook met deze middelen zal Duitsch land de Engelsche heerschappij ter zee niet breken. Spr. herinnerde aan de recente episode van de Graf Spee en zeide dat andere En- sche gezagvoerders slechts van verlangen branden om het voorbeeld van vlce-admi- raal Harwood te volgen. Wat de luchtmacht betrof wees Lqrd Chatfteld op de thans bijna dagelljksch wederkeerende verkenningsvluchten en ge vechten ln alle weersomstandigheden om zijn hoorders te verzekeren dat ook dit wapen deed en zou blijven doen dat men er van verwachten moebt. Het leger te velde was nooit het voor naamste wapen van Engeland geweest maar als de tijd daar was, kon men zijn daden met volkomen vertrouwen tegemoet zien. Tenslotte wees Spr. op de hoogere oor logsvoering, den oorlogsraad en de perma nente Er.gelsch-Fransche staf besprekingen, het aandeel dat de dominions, van wie juist het eerste contingent Canadeezen veilig was overgekomen, zouden nemen, om te eindi gen, met de opwekking dat ook het front thuis zijn plicht zou doen, geen pessimisme of defaitisme zou toonen en zich bewust blijven van het feit dat de geallieerden vochten voor een beter Europa, waarin voor schandelijke overvallen als op Polen en thans Finland, welks dappere verdedigers hij van harte bewonderde, geen plaats meer zou zijn. In Standerton, ln Transvaal, heeft de Zuld-Afrlkaansche premier, generaal Smuts, een rede uitgesproken voor zijn kiezers. Hij zeide daarin o.m. „Wanneer dc Zuld-Afrlkaansche regeering niet in April de Zuid-West-Afrikaansche politie had overgenomen, zou de wereldoorlog mla> schien niet in Polen, maar ln Zuld-Afrlka zijn uitgebroken. In April besloot de regeering der Unie onder den eersten minister, generaal Hert zog. na een zeer ernstige waarschuwing te hebben ontvangen van onverdachte zijde, onmiddellijk vrede en rust te verzekeren in Zuid-West-Afrika, waar de Duitsche bevol king georganiseerd, gedrild en voorbereid werd op alles. Wanneer de regecring niet vlug was opgetreden, zou een oorlog heb ben kunnen uitbreken. Duitschland had in Zuid-West-Afrika dezelfde techniek gevolgd van ondermij ning van den geest van onafhankelijkheid van het volk als in Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. Wanneer Duitschland Zuid-West-Afrika herwonnen had, was er geen twijfel aan geweest, of de vrijheid en onafhankelijk heid van Zuid-Afrlka zou niet lang heb ben geduurd. Duitschland als nabuur zou een bedrei ging zijn geweest, maar Engeland was, zoo als Hertzog gezegd had, de grootste vriend van Zuid-Afrika. Het onderzoek der politie heeft aange toond, dat Zuid-Afrlka gedurende eenige jaren onderworpen geweest ls aan een stel selmatige propaganda, geinspireerd door de Duitsche regeering en uitgevoerd zelfs door haar diplomatieke vertegenwoordi gers. Deze propaganda had ten doel, Zuid- Afrika af te brengen uit den koers, dlenv het had gekozen". De politie heeft te Windhoek huiszoeking gedaan in een aantal bureaux van Duit sche organisaties, zooals de „Süd West Deutscher Bund" (een organisatie van jupr naturaliseerde Duitschersi, de „Frauên- bund" en de „Frauenvereln" en de Duit sche jeugdorganisatie. Een groot aantal documenten ls in beslag genomen en ln politieauto's meegevoerd. Ook deed de politie huiszoeking ln de particuliere woningen van de bestuurders van deze vereenigingen. Bij de huiszoeking ls de politie nergens op tegenstand gestuit. Men veronderstelt, dat dc organisaties verdacht worden ln betrekking te staan tot de Duitsche regee ring. BEVAN WEER AANGENOMEN. Het bestuur van de labourpartij besloot op dringend verzoek van den bond van mijnwerkers om Bevan, lid van het Lager huis, weer tot de partij toe te laten. We gens zijn sympathieën met de campagne van sir Stafford Cripps was hij inderdaad uit de partij gestooten. DE VERJAARDAG VAN STALIN. Het presidium van den oppersten sovjet heeft besloten Stalin, ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag, den titel „Held van den soclalistlschen arbeid" toe te ken nen, alsmede de orde van Lenin, de hoog ste onderscheiding ln de sovjet-unie. Verder is besloten ter gelegenheid van dezen feestdag zestien prijzen van 100.000 roebel elk in te stellen, welke leder jaar zullen worden toegekend aan hen. die de beste resultaten hebben bereikt op verschil lend wetenschappelijk en kunstzinnig ge bied. Ook wordt een groot aantal kleinere prijzen beschikbaar gesteld. BELGISCH MINISTER AANGEVALLEN. In de Belgische Kamer had een liberaal afgevaardigde gezegd dat na het besluit van de regeering. niet deel te nemen aan het plan de bank „Credit Anversois" te helpen, een der ministers zijn persoonlijk bezit van 17.000 francs bij een der bijkan toren ln de provincie heeft opgenomen. Hij was een der laatsten die zonder verlies zijn deposito kon opnemen, vóór de bank haar loketten sloot Deze mededeellng werd begroet met de kreet „aftreden". Dit sloeg duidelijk op minister Marck. In de „Solr" zet deze nu uiteen, dat zijn rekening bij genoemde bank sedert maan den niet de 1600 francs overschreed. Van dit bedrag heeft hij alleen 1350 francs p- genomen om zijn secretaris te betalen. Het gerucht gaat, dat over deze zaak bin nenkort in het parlement een regeerings- verklaring zal worden afgelegd. Admiraal Lord Chatfield, de Britsche mi nister voor coördinatie heeft gisteravond een radiorede gehouden over de oorlogs situatie. Vele menschen vroegen, zeide spreker, of de oorlog nu eigenlijk begonnen was en zoo niet wanneer hij beginnen zou. Dit kwam door de herinnering aan de groote veldsla gen, die het begin van den vorlgen oorlog haast van den eersten dag af gekenmerkt hadden en mede door het uitblijven van de vernielende luchtaanvallen, waarmee Duitschland al eenige jaren had gedreigd. Op de begraafplaats Rhijnhof had he denmorgen In allen eenvoud de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer D. C. Schuit, in leven oud hoofd eener openbare lagere school en oud-leeraar van het Koninklijk Genootschap M. S. G. Het bestuur van deze laatste Instelling was vertegenwoordigd door de heeren ir. P. Hoogeboom, oudvoorzitter, en den pen ningmeester den heer H. van Slooten Jr. terwijl medeaan wezlg waren, de waarne mend directeur de heer Alb. v.d. Hoogt, ver scheidene leeraren, en een deputatie van de Ver. van Mathesianen. Voorts verscheidene hoofden van scho len, en onderwijzers, de heer H A Vriend Gemeentelijk inspecteur bij het Lager On derwijs. de heeren F. A. Schilthuizen Sr. en G L. de Goederen namens de Vereen. Schoolkindervoeding en kleeding. depu taties van de Vrijmetselaarsloges te Leiden en Zeist. In de Aula werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren H. A. Vriend namens het gemeentebestuur, die de groote verdiensten van den overledene voor het onderwijs schetste, door den heer A. J. Krop als vriend, door den heer F. A. Schilthuizen als voorzitter van Schoolkin dervoeding en kleeding en als vriend, dooi den heer F. A. Schilthuizen Jr. namens de afdeeling Lelden van het Ned. Onderwij zers Genootschap, door den heer J. Freeke, voorzitter der Ver. van Mathesianen dooi den heer R. van Eecke namens de Leid- sche Vrijmetselaarsloge en door den heer ir. P Hooienboom namens het Kon. Ge nootschap M. S. G. als oudste bestuurslid. Deze memoreerde de vele verdiensten, die de overledene voor het Genootschap heeft gehad. Dit bleek ook wel uit zijn be noeming tot lid van verdienste, wat slechts zeer enkelen te beurt valt. In een persoonlijk woord gaf spreker uiting aan zijn gevoelens, bij het verlie zen van een vriend, met wlen hij gedu rende vijftig Jaren zeer veel had verkeerd. De laatste zeven jaar waren zijn bezoeken aan zijn vriend zwaar geweest. Spreker be sloot zijn toespraak met den wensch. dat de overledene rust zou vinden In het einde waarnaar hij den laatsten tijd dikwijls zoo sterk had verlangd. Nadat ook een vertegenwoordiger van de Vrijmetselaarsloge uit Zeist een kort afscheidswoord had gesproken, werd de kist met het stoffelijk overschot graf waarts gedragen. Een zoon dankte voor de laatste eer en de betoonde belangstelling. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Maandelijksche clubavond. Gisteravond hield de L A.F.G. haar maan- delijkschen clubavond in den foyer van „Den Burcht" Na behandeling van eenige huishoude lijke zaken werd het woord verleend aan den heer WUlenbroek van de firma Gc- vaert, die, hiertoe uitgenoodigd, een cau serie en demonstratie hield over de Gevaert vergrootlngspapieren. Den heer Willenbroek werd door den Voorzitter dank gebracht voor zijn inte ressante causerie. Na behandeling van nog eenige zaken o.a. het zitting nemen van een tijdelijk be stuurslid. ter vervanging van den gemobi- liseerden secretaris en de aankondiging van het organiseeren van een lantaarnplaat- wedstrijd en den gewonen voorjaarswed strijd sloot de voorzitter dezen geslaagden avond met een woord van dank tot de aan wezigen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2