Zware strijd in Finland DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 No. 24462 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In barre kou P. C. G. A. Wijkmans Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor aflveTtentles uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van tms Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week t. 0.1S Franco per post 12:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mncU TOONKUNSTCONCERT. Liederenavond Hans Gruys. De beroemde clavecymbaliste Wanda Lan- dowska was oorspronkelijk voor dit concert geëngageerd, doch zij bleek plotseling ver hinderd over te komen, ongetwijfeld tot veler teleurstelling. Hans Gruys. Het Toonkunstbestuur had in de liederen- zangeres Hans Gruys, onze vroegere stad- genoote, een plaatsvervangster gevonden, die echter dezen avond niet de bevrediging geschonken heeft, welke wij verwacht had den na het succes, dat zij dit jaar tijdens een boeiend jeugdconcert in het Gymnasium mocht oogsten. Toen een geheel andere opzet en in menig opzicht andere keuze dan nu, gepaard gaande met bultegewoon in teressante explicaties betreffende de door haar in een betrekkelijk kleine ruimte ge zongen liederen. Speciaal van haar voor drachtskunst hadden wij zeer gunstige in drukken' bewaard. Een gedetailleerde be- oordeeling over haar stemkwalitelten lieten wij dien keer achterwege, o.a. omdat die in verband met het karakter van den avond moeilijk was te geven, temeer omdat er ook eigenlijk niet gesproken kon worden van een serieus recital. Ditmaal was dit laatste wél het geval en onmiddellijk dient dan vanzelfsprekend de mate der critlek scherper gesteld. Welnu: ofschoon wij niets willen afdoen aan onze meening betreffende haar intel ligente en beschaafde voordrachtskunst, moeten wij verklaren, dat onze waardeering ten opzichte der mérites van haar stem- materiaal zeer gemengd is. Haar mezzo lijkt ons niet geëgaliseerd, zoodat zeer uiteen- loopende timbres te onderkennen vallen, waarbij komt dat bij stemuitzetting, gelijk die noodzakelijk is, om den Leidschen Schouwburg te vullen, een zekere scherpte en een eigenaardig kleuring van het timbre optreedt .die minder gunstig afsteekt tot de veel lieflijker en charmante klankgeving ln het lichte liedgenre. Zoo werd voor ons gevoel bijv. het kin derliedje. dat Hans Gruys als toegift gaf, voor ons een hoogtepunt: dit lag haar uit stekend en op dit fijn-lyrische en meer „vertellende" terrein, kan zij dan ook haar grootste succes oogsten. De avond werd ingezet met vier geestelijke liederen uit het Spanisches Liederbuch van Hugo Wolff. Hoewel het ons voorkwam, dat Hans Gruys den geestelijken ondergrond dezer prachtige, donker-getinte liederen uit nemend leek aan-te voelen, vermochten zij toch geenszins den indruk te maken, dien wij ervan verwacht hadden. Haar zang droeg hierin te zeer een monotoon-lar- moyant en te luid karakter, waarin het verwachtingsvolle „Fuhr mich. Kind, nach Bethlehem", een gunstige uitzondering vormde. Veel beter voldeed haar stem dan ook in de interessante Kerstliederen uit ver schillende landen, een juiste keuze in dezen tijd waarbij in het bijzonder de Vlaamsche Kerstliederen in de sfeervolle bewerking van Lou Lichtveld opvielen. De intelligentie der zangeres, die de vreemde talen voortreffelijk beheerschte. bleek hier weer In hooge mate. Ook de Fransche liederen van Fauré vol deden veelszins: „Mandoline" was wederom een staaltje van voortreffelijken zangkunst, volledig getuigend van de charme, die toch oók van dit zingen meermalen kan uitgaan. Tot een algeheele voldoening gaf voorts o.a. ook Debussy's „Paysages Beiges" aanleiding: jammer, dat in Debussy's „Spleen" een ge vaarlijk hoog liggende noot het bewijs leverde, dat deze niet door de zangeres be- heerscht werd. Tegenover het reeds genoemde, bij stem uitzetting eigenaardig gekleurde timbre de zer zangeres, kan men natuurlijk verschil lend in zijn beoordeeling staan. Wij voor ons hooren Hans Gruys het liefste in een kleine ruimte, wanneer zij daartoe niet be hoeft over te gaan. Intusschen vergoedt de uiterst knappe tekststudie dezer zangeres véél wat, althans gisteravond, in klank- beknring tekort schoot. Aan het eerste werd bii voortduring een zuivere aandacht gewijd. In Tanja Tausson vond Hans Gruys een bijzondere muzikale accompagnatrice, die haar intenties met groot aanpassingsver mogen begreep en volgde Bloemen en een hartelijk applaus vielen beiden concertgeefsters ten deel. De Finsche generale staf meldde gister avond Op de Karelische landengte hebben de Russen gisteren den geheelen dag heftige aanvallen gedaan. Na een zware langdurige artillerievoorbereiding ging de Sovjet- infanterie tot den aanval over, onder steund door honderden tanks van allerlei soort. De hoofdaanval geschiedde evenals den dag daarvoor tusschen Kaukjaervi en Moulaajaervi. Ook op andere punten vielen sterke troepen aan. Alle aanvallen werden afgeslagen, 's Avonds hielden de Finsche troepen al hun stellingen. De Russische verjiezen aan tanks zijn aanzienlijk. Twin tig tanks, die onze linies bereikten, zijn genomen. Andere werden voor de linies vernield. Ook de Russische verliezen aan manschappen zijn aanzienlijk. Aan het Oostelijke front trekken onze troepen op in de richting van Salla. We hebben groote hoeveelheden materiaal buit gemaakt, o.a. drie tanks, een kanon, eenige machinegeweren, dertig vracht auto's en veel amunitie. Aan het front van Petsamo zijn onze troepen op Kornettijaervi teruggetrokken. In de lucht was Dinsdag de actiefste dag sedert het begin van den oorlog. De Fin sche luchtmacht heeft verscheidene zware luchtgevechten geleverd, gedurende den ge heelen dag en voornamelijk boven de Kare lische landengte. Zeker is, dat de Finsche vliegtuigen veertien vijandelijke vliegtui gen hebben neergeschoten, voornamelijk bommenwerpers en dat zes vliegtuigen van den grond af zijn neergeschoten. Naar schatting hebben ongeveer twee honderd vijandelijke vliegtuigen over het Finsche grondgebied gevlogen. Abo, Sortevala. bij Helsinki, Hango en de eilanden van dén Finschen archipel zijn' gebombardeerd. Het legerbericht van het hoofdkwartier van het, militaire district Leningrad ver meldt slechts, dat in alle districten kleine schermutselingen tusschen patrouilles zijn voorgekomen, terwijl in een aantal distric ten, in -het bijzonder ln de landengte van Karelië de artillerie aan beide zijden hef tig ln actie was. Sovjet-vliegtuigen hebben verkenningsvluchten gemaakt. Van Finsche zijde komen voorts nog vol gende berichten: Italiaansche en Spaansche vrijwilli gers die dienst hebben genomen bij de Finsche luchtmacht, hebben een bom aanval gedaan op den spoorweg van Moermansk. De aanval werd uitgevoerd door zeven Sovjet-Russische vliegtuigen, welke door de Russische piloten die gedeserteerd zijn, naar de Finsche linies waren gebracht. De Finsche kolonel Paavo Talvela is be noemd tot generaal-majoor. Tijdens een ononderbroken strijd van elf dagen tegen numeriek veel sterkere troepen dan de zijne, was de kolonel er in geslaagd stel lingen die door het Roode leger waren be zet te heroveren en de Russen te dwingen zich met zware verliezen terug te trekken. Daarbij werden talrijke tanks en wapens buitgemaakt. Ook heeft hij het leeuwen deel gehad in den slag van Tolvajaervi. Te Helsinki is bericht ontvangen, dat de Finsche troepen bij Suosaimi, in de „wespentaille" van Finland 2 Sovjet- Russische divisies feitelijk hebben ver nietigd. Naar gezegd wordt, zouden bijna twintigduizend Russen zijn ge dood. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Het Noorsch Telegraaf-Agentschap ver neemt uit Kirkenes, dat een hevige sneeuwstorm bij een koude van dertig gra den onder het vriespunt aan het Noorde front alle actie onmogelijk maakte. Het troepentransport van de Russen is zeer levendig. De Russen hebben de Noorsche grens over grooten afstand bezet. In Moskou worden over den strijd in Finland slechts de weinig zeggende leger- berichten van den Sovjet-Russischen ge- neralen staf gepubliceerd. Slechts de kran ten te Leningrad en in Karelië geven en kele nadere bijzonderheden. De „Polyarnaya Pravda" looft het ge drag van de Sovjet-Russische treinsolda- UUik 25 JAAR AMBTENAAR VAN DE KINDERWETTEN. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. C. G. A. Wijkmans, oud- directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, werd aangesteld tot ambtenaar van de Kinderwetten. De heer P. C. G. A. Wijkmans. De> heer Wijkmans was aanvankelijk werkzaam bij het openbaar onderwijs. Daarna ging hij over naar de politie, waar hij gedurende korten tijd de destijds be staande functie van controleur van po litie bekleedde. In het begin van den wereldoorlog 1914 '18 werd hij werkzaam gesteld als.amb tenaar aan de afdeeling militaire zaken, waar hij speciaal belast werd met de re geling der kostwinnersvergoedingen. Begin 1923 werd hij overgeplaatst naar de afdeeling Gem. Steunverleening, welke werd los gemaakt van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en die met ingang van 15 December 1924 werd gecom bineerd met de afdeeling Sociale Zaken. Ingaande dien datum werd hij benoemd tot directeur van dezen dienst, welke func tie hij op voortrefielijke wijze heeft ver vuld tot 1 Juni 1938. toen hem op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslag uit den gemeentedienst werd ver leend. De heer Wijkmans is reeds langer dan 30 Jaar secretaris van de afdeeling Leiden van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen en meer dan 15 jaar secretaris van de plaatselijke af deeling van „Pro Juventute". In deze verschillende kwaliteiten uit den aard der zaak niet het minst als ambtenaar van de Kinderwetten heeft hij in den loop der jaren een onnoemelijk groot aantal rapporten uitgebracht, zoo wel aan den Officier van Justitie als aan andere instanties, zooals den Voogdijraad c.a waarbij hij steeds grooten steun heeft ondervonden van de zijde van zijn echtge- noote, die hem vaak tot diep in den nacht bij de samenstelling ervan behulpzaam was, wanneer het een spoedeischend rap port betrof, dat den volgenden morgen vroegtijdig in het bezit van de justitioneele autoriteiten moest zijn. De heer Wijkmans neemt op het gebied der reclasseering een volstrekt unieke plaats in ons land in. Zijn weergalooze be kendheid met sociale toestanden en men- schen in Leiden en zeer verre omgeving, komt hem daarbij zeer te stade. Ongeacht of het een geval in Bodegraven dan wel in Hillegom betreft, de heer Wijkmans is overal volkomen georiënteerd en zijn .rap porten. vormen steeds een absoluut be trouwbaar richtsnoer voor de rechterlijke autoriteiten, die daaraan dan ook zeer groote waarde toekennen. Zijn groote verdiensten op dit terrein vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Moge de heer Wijkmans er nog vele ja ren werkzaam blijven! ten', die de verbindingen en de ravitaillee ring van de strijdende troepen verzorgen. Hun taak is zeer moeilijk door de groote afstanden en de felle koude, het gebrek aan wegen en het optreden van de „witte Finnen", achter de Sovjet-Russische linies. De levensmiddelen en munitie moeten de mannen op hun rug, op kleine Siberische ponies of rendiersleden vervoeren. Een ka ravaan van een en twintig paarden met levensmiddelen heeft dertig uur noodig ge- tot een bezoek aan „de BOCK HARRISONS" Bra sserie - Cafe ter ia - Hotel. Opening op Vrijdag 22 Dec. 4 uur. Uw bezoek zal zeer op prijs gesteld worden. SPUISTRAAT 16 DEN HAAG IN AMSTERDAM: DAMRAK - J. RÖELENSTE EG - SPUI - SMIDSE - KL. G ART MANPLANTSOEN 4714 (Ingez. MedJ had om veertig kilometer, welke Petsamo van de ravitailleeringsbasis scheidden, af te leggen. Deze een en twintig paarden werden geleid door dertig man. BINNENLAND. Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Felle brand in het concerthuis te Assen: 74-jarige vrouw omgekomen. (Gemengd 3e Blad). Het Zweedsche stoomschip „Adolf Bratt" bij Terschelling op mijn geloopen; 6 dooden. Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAJV1SCHE BEURS. Kalme handel - Goed prijshoudende markt - Kleine koersverbeteringen - Amerikanen weinig veranderd - Neder- landsche beleggingen weifelend. BUITENLAND. De druk op Finland wordt steeds zwaar der. (le Blad). De actie ter zee. lie Blad). De kapitein van de „Graf Spee" pleegt zelfmoord, (le Blad). Finland vecht als één man. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk om het vriespunt, later stijgende temperatuur. Zwaarbewolkt tot betrokken. Later natte sneeuw of regen, tot krachtig toenemende en naar West of Noordwest ruimende wind.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1