De strijd in Finland STADSNIEUWS Abonneert u dan op: „DE KOERIER" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad WILT U OP DE HOOGTE BLIJVEN ABC )NNEER Overzicht YISSCHERIJ-BERICHTEN De legerberichten HET BLAD HET BLAD, HET BLAD, D. C. Schuit overleden Verspreide berichten Het Fiiischc oorlogscommuniqué maakt melding van Russische aanvallen, die gis teren op de Karelische landengte met groote kracht ondernomen zijn en die alle werden afgeslagen. De Russen verloren 26 tanks die vernield werden. Aan het front van de rivier Taipale wer den, toen de Finsche artillerie twee malen Russische troepenconcentraties, die een aanval voorbereidden, uiteen dreef, vijf Russische tanks vernield. Verder zijn twee Russische tanks onschadelijk gemaakt in den sector Loimola en drie bij Suomisaimi. De Russische aanvallen in de nabijheid van Koirinija en Syskyjaervi zijn afgesla gen. Voor de eerste maal in zeventien dagen hebben Russische vliegtuigen weer pogin gen in het werk gesteld, om Helsinki te be reiken Bij Sippo. op 15 mijl ten Oosten van Helsinki, werden zij echter door de kustbatterijen. welker vuur in Helsinki ge hoord werd. teruggedreven. Gemeld wordt, dat Russische toestellen over midden-Finland hebben gevlogen. Het ijs op de Finsche meren is thans op vele plaatsen sterk genoeg, om zelfs zware tanks te dragen. De gereorganiseerde Rus sische bevelvoering past een nieuwe tac tiek van frontale aanvallen toe. Het Finsche leger op de Karelische land engte meldt: Na de Russen over de Taipale- rivier teruggeworpen te hebben zijn de Finnen er thans in geslaagd, een van hun meest belangrijke doeleinden te bereiken in den „slag aan de Mannerheim-linie", n.l. op het meest critieke punt van het defen siesysteem. In de eerste dagen van het offensief slaagde het roode leger er in. een scherpe bocht van de rivier tusschen het Suvanto- meer en het Ladoga-meer te bezetten. Po gingen en aanvallen, om verder op te trek ken mislukten en iedere poging, om de Finnen van den Noordelijken oever te ver drijven, werd eveneens afgeslagen. Thans zijn de Finnen er, dank zij een scherp kruisvuur uit het Oosten en het Westen, in geslaagd, de Russen uit deze bocht te verdrijven en zij hebben zoo doende den zwaren druk. die de sovjets van hieruit op de Finsche troepen, die aan de monding van de rivier aan de oevers van het Ladogameer liggen, opge heven. Iir de gevechten, die ln dit deel van Fin land geleverd zijn, neemt dit gevecht zeker een eerste plaats in. Het is de belangrijkste overwinning van de Finnen in deze streek. Naar het Fransche Havas-bureau echter uit Stockholm seint, hebben de Finsche troepen Salmijaervi opgegeven en zich ten Zuiden van dit dorp teruggetrokken. De opmarsch van de Russen in dit ge bied heeft in Noorwegen en Zweden ver ontrusting gewekt. Beide landen hebben hun verdediging in het hooge Noorden ver sterkt. Het roode leger-bericht luidt: Op 18 December hebben de Russische troepen in het district Moermansk de stad Pitkajaervi op 85 K.M. ten Zuiden van Petsamo, bezet. In andere districten kwam het tot kleine gevechten tusschen verken ningseenheden: in de landengte van Ka- relië was de artillerie aan beide zijden ac tief. In eenige districten was activiteit in de lucht. Een aantal oorlogsschepen van de Oostzeevloot hebben kustbatterijen ln het district Bjoerku beschoten. MUITERIJ BIJ DE RUSSEN? Zweedsche bladen berichten eenstemmig dat de bevolking te Leningrad zich reken schap geeft van den kwaden gang van za ken voor de Russen ln Finland, ofschoon de roode pers hierover zwijgt. Ook is hier en daar het moreel van het roode leger aan het front aangetast. De Finnen hebben uit vliegtuigen pam fletten omlaag geworpen, waarin de Rus sische soldaten worden aangespoord, de wapens te gebruiken om de ketenen van de Gepoe te verbreken, een einde te maken aan den oorlog en de generaals te straffen. Sommige gevangen genomen Russen hebben medegedeeld, dat zij slechts een opleiding van drie maanden hebben ge had. Intusschen zouden de Russen thans voornemens zijn. 200.000 man goed opge leide troepen naar het front te zenden en reeds zouden, zoo wordt bericht, roode elite-troepen in het Noorden aan den strijd deelnemen. De Gepoe moet opdracht hebben gekre gen, na te gaan. of het falen van het roode leger te wijten is aan sabotage en verraad. De correspondent van de „Baseier Natio nal Zeitung" te Stockholm verneemt, dat maarschalk Worosjilof een commissie naar het front in Finland heeft gezonden, welke een onderzoek moet instellen naar de mui terij onder de troepen van het roode leger. De leider van de Gepoe. Deria. maakt, naar de correspondent verder meldt, deel uit van deze commissie. VAN WAT ER IN ONS LEGER LEEFT VAN HET LEIDSCHE KANTONNEMENT met uitsluitend MILITAIRE medewerkers. dat wekelijks GRATIS onder alle militairen in Leiden en Omstreken wordt verspreid. dat terecht het GROOTSTE plaatselijke Legerperiodiek in Nederland kan worden genoemd. ABONNEMENTSPRIJS: f. 1.20 per 3 mnd. LOSSE NUMMERS: f. 0.12'/i - Verkrijgb. bij den Boekhandel en aan de Kiosken. - ADMINISTRATIE: Morschweg 1, Leiden. 4626 (Ingez. Med.) EEN BEKENDE FIGUUR IN ONDERWIJSKRINGEN. Na een langdurig lijden is te Zeist op 70-jarigen leeftijd overleden de heer D. C. Schuit, die het onderwijs in onze stad gedurende zeer vele jaren en in verschillende functies heeft gediend. De heer Schuit begon zijn loopbaan bij het onderwijs te Sassenheim, waar hij on geveer een jaar werkzaam was. Met ingang van 1 November 1889 werd hij benoemd tot onderwijzer ln onze stad. welke betrekking hij gedurende ruim 30 jaar met groote toe wijding heeft vervuld. Achtereenvolgens was hij werkzaam aan de openbare lagere scholen aan de Lange Mare 1889—'94), de Brandewijnsteeg (1894 —19041, de Sde Binnenvestgracht (1904 1911) en de Medusastraat 19111922> waar hij tevens plaatsvervangend hoofd was. Op 1 September 1922 volgde zijn benoe ming tot hoofd der openbare school aan den Zuldsingel A, waaraan de heer Schuit zijn boste krachten heeft gegeven, totdat zijn gezondheidstoestand hem noodzaakte met ingang van 1 October 1933 ontslag aan te vragen, hetgeen hem op de meest èervolle wijze werd verleend. Gedurende het tijdvak 19001934 was de heer Schuit bovendien als leeraar in de Nederlandsche taal en de rekenkunde ver bonden aan de school van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix". Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van dit genootschap gaf deze In stelling blijk van haar groote waardeering en erkentelijkheid jegens dezen voortreffe- lijken leerkracht door hem Te benoemen tot lid van verdienste, een onderscheiding, welke door hem op hoogen prijs werd ge steld. Voorts had de heer Schuit meerdere Ja ren zitting in het bestuur der Ver. School kindervoeding en -kleeding. Met den heer Schuit daalt een man ten grave, die met hart en ziel aan het onder wijs verknocht was; een uitstekend docent met veel begrip voor de moeilijkheden van zijn leerlingen, die de gave en den Juisten tact bezat om hen die te doen overwinnen. Zijn talloos vele leerlingen zullen zich zijn eenvoudige, evenwichtige, plichtsge trouwe persoonlijkheid in groote dankbaar heid blijven gedenken. Hij ruste ln Vrede. o. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal as. Donderdagmorgen om streeks half twaalf op „Rhljnhof" geschie den. VEERTIGJARIG JUBILEUM. De heer van der Lingen als oudste col lega ln dienstjaren na den jubilaris, voegde hieraan een persoonlijk woord van geluk- wensch toe. De jubilaris dankte de verschillende sprekers ln geestige woorden. Hij had het. nooit als iets bijzonders beschouwd zijn plicht te doen en hij vond, dat hij wat al te veel in het zonnetje was gezet. Veel van wat hij bij zijn intrede zich had voorge nomen, had hij niet kunnen bereiken: veel was anders geloopen, maar steeds heeft hij er naar gestreefd te zorgen, dat op hem geen aanmerkingen konden worden ge maakt. Of dit plichtsbesef of eergevoel ls. wil spreker in het midden laten. Al was hij nu wel ouder geworden, toch voelde hij zich nog niet te oud en hij hoopte ln de toe komst te mogen meewerken aan den bloei der firma, die toch aan allen een bestaan geeft. Daarna werd een tractatle aangeboden en bleef men nog eenigen tijd gezellig bij een. waarna de familie Verhoeven allen uitnoodigde op een receptie te haren huize. beschoten. Van de 24 aangevallen schepen zijn echter slechts zes kleine vaartuigen, met inbegrip van een motorschip en een klein kustvaartuig tot zinken gebracht. De meeste, met inbegrip van het Italiaansche schip, zijn niet geraakt. Hoewel alle mogelijke mijnen uitgestrooid zijn in de zeeën om Engeland gaat de uit gebreide Engelsche scheepvaart ononder broken voort. Zondag is een divisie van het Canadeesche leger, na over den Oceaan krachtig geëscorteerd te zijn geweest, in een van de Engelsche havens aangekomen, waar zij intensief getraind zal worden, voordat zij zich naar het Westelijk front begeeft. Na lof toegezwaaid te hebben aan den Eersten Zeelord Sir Dudkey Pound en aan den staf van de Admiraliteit, waarschuwde Churchill, dat men door de successen het risico niet mocht vergeten, dat voortdurend geloopen werd bij de bescherming van den handel en de controle van de zeeën. Er was nog zwaar werk te wachten, maar alles wat sedert het uitbreken van den oorlog gebeurd was mocht de natie het vertrou wen schenken, dat tenslotte de moeilijkhe den zouden worden overwonnen, de pro blemen opgelost en de plicht gedaan. FRANKRIJK BESTELT 650 JACHT VLIEGTUIGEN IN AMERIKA. Frankrijk heeft bij de Amerikaansche fabrieken nog 650 Curtiss jachttoestellen besteld, meldt de „New York Times". In de afgeloopen achttien maanden zijn thans door Europeesche landen ongeveer 3800 vliegtuigen in Amerika besteld. EEN LITHAUSCH SCHIP DOOR DUITSCHERS OPGEBRACHT. Het Lithausche vrachtschip „Kretinga" dat van Zweden naar Riga voer, is door de Duitschers op 3 dezer aangehouden en naar Stettin opgebracht. Tot dusverre weet men niet om welke redenen zulks is geschied. D<- aanhouding* is des te verwonderlijker, daar het een klein vrachtschip betreft van 550 ton, dai geenerlei lading vervoerde. Aangezien de stappen van de Llthausche reederij bij de Duitsche autoriteiten geen succes hebben opgeleverd, is de zaak aan de diplomatie toevertrouwd. Van Duitsche zijde gaat de pers erg tegen Uruguay te keer. Het heet dat Uru guay inzake de Graf Spee heeft toegegeven aan den Engelschen druk. Geen Duitscher zal het vergeten, schrijft de Lokal Anzeiger, dat ook dit materieele verlies van de Duitsche vloot slechts mo gelijk was door schending van het vol kerenrecht door Engeland en Urugay. De regeering van Uruguay, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitug, heeft ge bogen voor den druk van Engeland en Frankrijk en daarmede een onvriendelijke handeling begaan tegen ons, want zij heeft geweten, dat voor de monding van de la Plata, de Engelschen een ring van oorlogsschepen hadden geconcentreerd, die zich op het enkele Duitsche schip zouden storten, zoodra de termijn was afgeloopen. De helden van de Graf Spee. aldus de Nachtausgabe, hebben het niet verloren tegen een moedigen aanval van de En gelschen. niet tegenover een militaire su perioriteit van Engeland en Frankrijk, doch eenvoudig tegenover een leelijke diplomatieke intrige van Engeland. Mer. ziet, hoe de Duitsche pers dezen tegenvaller voor het volk tracht goed te praten! Een faire methode kan men het moeilijk noemen. Overigens is heden uit de berichtgeving moeilijk wijs te worden, daar de Engelsch- Fransche en Duitsche berichten hemels breed uiteenloopen. Nog nimmer werden zulke verschillen bereikt als thans het ge val is. Van den heer J. Verhoeven. Gisteren mocht de beer J. Verhoeven den dag herdenken, waarop hij voor 40 Jaren in dienst trad bij NV. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen. Des middags om 11 uur verzamelden zich directie, kantoor- en. technisch personeel en vele collega's van den jubilaris in het kantoor der Vennootschap, om den jubila ris en fcljn familie te huldigen. Namens de directie sprak de heer mr. C. J. Leembruggen den jubilaris toe, waarbij hij memoreerde, dat de jubilaris reeds on der wijlen zijn vader en grootvader werk zaam ls geweest (de laatste c.a. 30 jaren als leider van de voorspinnerij) en dat hij zich steeds door buitengewone nauwgezet heid en plichtsbetrachting heeft onder scheiden In de lange reeks van jaren heeft hij veel lief en leed met de firma meege leefd en de heer Leembruggen hoopte dat de jubilaris in de toekomst een periode van voorspoed zal mogen beleven. De directeur deed zijn gelukwensch ver gezeld gaan van het gebruikelijke geschenk in enveloppe, terwijl namens de firma een bloemstuk werd aapgeboden en een per soonlijk geschenk van de directie in ult- Eicht werd gesteld. 1 Namens kantoor- en technisch personeel sprak de heer H. de Nie. Spreker stelde het op hoogen prijs den jubilaris met wlen hij bijna 39 jaren had samengewerkt, nu ook eens een niet-zakelljk woord te mogen toespreken. Spreker verzekerde den jubila ris namens zichzelf en het geheele kan toor- en technisch personeel, dat de heer Verhoeven ieders sympathie in bijzondere mate geniet, niet alleen door zijn hooge plichtsbetrachting, maar ook doordat hij steeds met verstand en hart oordeelt en een goede sfeer om zich heen weet te schep pen. die voor een goeden gang van zaken en een goede onderlinge verstandhouding zoo noodig is. Het verheugt spreker, dat hem nu eens de gelegenheid wordt geboden deze gevoelens te mogen uitspreken. Namens kantoor-, en technisch personeel werd den heer Verhoeven een schemerlamp en een parapluiebak aangeboden De heer van der Leek sprak den jubilaris toe namens de gehuwde mannen van de voorspinnerij. Hij noemde het een groot voorrecht voor den jubilaris dit kroonjaar te mogen beleven, en wenschte hem ge luk met al wat het verleden hem had ge bracht, maar ook met hetgeen de toekomst hem nog brengen zal. Hij prees den jubila ris als een humaan chef, die wel op een be sliste manier, maar toch met welwillend heid en op aangename wijze iedereen op zijn plicht kan wijzen, waar dit noodig ls Als een klein blijk van sympathie bood de heer van der Leek den jubilaris een bloem stuk aan. VEREENIGING VOOR VAKOPLEIDING. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Haarlem. IJm. 9. vangst: 1400 manden ha ring. 200 manden makreel, 350 manden diver sen, totaalvangst 1950 manden benevens 50 st. stijve kabeljauw. Carolina IJm. 26, vangst: 335 manden schel- vlsch 415 manden braadschelvisch. 60 manden makreel 35 manden haring. 50 manden wijting. 80 manden gul en koolvisch. lotaalvangst 975 manden benevns 165 stuks stijve kabeljouw. Adelante. IJm. 19. vangst: 160 manden schel- visch 200 manden braadschelvisch, 100 manden kabeljauw, koolvisch en witjes. 100 manden ha ring en makreel. 170 manden gestripte radio, totaalvangst 760 manden benevens 30 stuks stijve kabeljauw. WEER NAAR DE VISSCHERIJ. De Wllly. Sch. 61 wordt weer klaargemaakt voor de visscherij. Men verwacht te IJmulden. dat na Nieuw jaar ongeveer een 50-tal loggers uit Scheve- nlngen en Katwijk de visscherij zullen gaan uitoefenen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 19 December. Tarbot f. 2.00—1.80 per KG.; Tong f. 1.50—1.08 per KG.; Groote schol f. 24.50 per 50 KG.; Mid delschol f 23 idem; Zetschol f 23 idem: Klcln- schol f 28—16 Idem; Schar f. 12—3.60 idem; Wijting f 8.505 50 Idem: Snoekbaars 39—37 et. per KG Deenschc kotters: E 329 f. 1650; E 19 f. 1030, Nederl. kotters: IJm. 23 f. 1520. Ledenvergadering van de afdecling Leiden. In de Jacobazaal van „Den Burcht" hield de afdeeling Leiden van de Verceniging tot bevordering van de vakopleiding voor handswerklleden in Nederland gisteravond een algemeene ledenvergadering. Na een kort opeuinBs- en welkomstwoord door den voorzitter den lieer lr. J. J. G. van'Hoek. zeide deie, d it de vorige verga dering lang geleden is gehouden in tiet najaar van 1937. maar dat het bestuur niet stil gezeten heeft, hetgeen hij met voor beelden staafde. Nadat de notulen onveranderd waren goedgekeurd, werd een groot aantal Inge komen stukken en mededeelingen van den secretaris, den heer G. E. E. Kuyntjes. he- handeld. Besloten werd de aftredende leden van het hoofdbestuur in hun candldatuur te steunen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer G. E. E. Kuyntjes. Tot kasnazleners werden be noemd de heeren Brouwer en Bakels Van de rondvraag werd niet veel gebruik gemaakt. Eén vraag werd gesteld, n.l. of „Vakopleiding" niet de leiding op zich wil nemen om een opleiding tot manufactu- rieristerl te organisteeren. De voorzitter antwoordde daarop, dat de spreker van dezen avond het antwoord wel zal willen geven, waarna het bestuur zich in deze verder zal beraden. Hierna verkreeg de heer drs. H. D C. Tupkers, uit Den Haag. chef van de afdee ling vakbelangen van den Kon. Ned. Mid denstandsbond het woord, om een inlei ding te houden over het onderwerp „Op leiding en de examens voor de vakbe- kwaamheidseischen". De belangstelling was inmiddels aanmer kelijk gegroeid tóei» dé spr. zijn lezing be gon. Na in groote trekken het doel der, nu reeds twee en een half jaar oud zijnde, Vestigings wet te hebben uiteengezet en o.a. gewezen te hebben op de euvelen, die de regeering vooral voor oogen. stonden toen zij de Ves tigingswet aanhangig maakte, zooals over bezetting enz., behandelde spr. met eenige woorden de drie eischen: handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardlgheid, waarbij hij nog naar voren bracht, dat voor elke op te zetten zaak het crediet apart bepaald wordt, hetgeen afhangt van de plaats en straat, waar men zich vesti gen wil, terwijl spr. ook den z.g. spertijd even aanroerde Daarna kwam spr. tot het eigenlijke doel van zijn lezing de practische opleiding. Begonnen werd met de verschillende branches, waarop de Vestigingswet reeds van toepassing is. De slagers waren de eer sten, die er kennis mee maakten. De twee de branche was die der broodbakkers en ook zij moesten cursussen vormen om aan de eischen te voldoen De volgende groep die kennis met deze wet maakte, waren de schoenbedrijven. Daarna volgden de kantoorboekhandelaren en de kantoormachinehandelaren, de auto mobiel- en garagebedrijven, de kruideniers, de poeliers, de bloemisten en de kappers. Daarna volgen nog drie branches, waar op de spertijd gesteld is en wel de schil ders, rijwielhandelaren en de brandstof- fenhandelaren. Van al deze branches gaf spr. een kleine uiteenzetting van den duur der cursussen, de kosten enz. Ware de oor log niet uitgebroken, dan zou men dit lijst je met nog zes branches hebben kunnen aanvullen. Een groot aantal branches wacht op de Vestigingswet, o.a. die der electrlciens. stucadoors, banketbakkers, enz Momenteel gaan de distributiewetten voor. Aangevraagd zijn tot nu toe achttien branches om onder de Vestigingseischen te vallen. Bij de smeden doet zich de moei lijkheid voor: wat en wie is een smid? Ze ven soorten van smeden vermeldt de lijst, maar dat stuit reeds op groote moeilijkhe den. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken. Een tweede bedrijf is dat der electrotechnlsche monteurs en electriciëns Daarna de fotografen, de mineraalwater- fabrikanten, de steen-, hout- en graniet bewerkers, de sigarenwinkeliers, de stuca doors, de voetverzorgers, het meubilee- rlngsbedrijf, de kleinhandelaren in groen ten en fruit, de aannemersbonden. de ban ketbakkers, de drogisten, de verwarmings installateurs, de zaadhandelaren en de le derwarenhandelaren. Hoewel nog niet vallende onder de Ves tigingswet. worden cursussen georganiseerd voor het restaurant- en hotelbedrijf, de kleermakers, de manufacturiers, enz De branches, die wel de vestigings eischen hebben aangevraagd, hebben na genoeg alle reeds cursussen, welke spr. alle terloops besprak. Het onderwijs ressorteert onder het mi nisterie van Economische Zaken, dat als eischen stelt: over het heele land ver spreid cursussen geven, de kosten zoo laag moeelijk houden en geen bron van winst bejag. terwijl zoo spoedig mogelijk monde linge cursussen de schriftelijke moeten vervangen. Spr. was hierbij aan het einde gekomen van zijn uiteenzetting en hij sprak de hoop uit, dat ook op andere branches de Vestl- 3122 (Ingez. Med.) glngswet van toepassing zal worden tot heil van den middenstand. Nadat verschillende vragen naar genoe gen beantwoord waren, sprak de voorzitter woorden van dank tot den heer Tupkers voor zijn heldere uiteenzetting, waarna hij tevens de aanwezigen dank zegde voor hun opkomst. LUCHTBESCHERMINGSDIENST WIJK 10. Gisteravond werd ln de groote zaal van café-restaurant ,,'t Schuttershof" een ver gadering gehouden voor de vrijwilligers van Wijk 10, van den Leldschen Luchtbescher mingsdienst. Deze werd geopend door het wijkhoofd, den heer 't Hart. Ais spreker trad op de heer W. Geene, administrateur van de Ncd. Ver. voor Luchtbescherming afd. Leiden, met het on derwerp: Behandeling van de gevaren, wel ke ons uit de lucht bedreigen en wat de luchtbescherming daartegen kan doen. Het gesprokene werd verduidelijkt met lichtbeelden. Op pakkende wijze lichtte hij zijn on derwerp toe. er den nadruk op leggende, dat luchtbescherming is: zelfbescherming. Nog te veel wachten wij lijdelijk af en wer ken daardoor in de ure des gevaars een paniek in de hand, terwijl men deze juist kan voorkomen, als men weet, hoe te handelen. De spreker wees op een drlc-ledlg ge vaar: brisant-, gas- en brandbommen. Verder besprak hij de vraag, welke plaats ln huis de veiligste is bij luchtaanvallen. Hierna kwamen de gassen aan de beurt, waarvan hij verschillende noemde. Bij gebrek aan gasmaskers ried hij aan het gezicht te bedekken met doeken, ge drenkt ln een soda-aplossing. Hierna schetste hij, hoe een wijk geor ganiseerd is. Veel geld ls noodig voor ma teriaal. Tot slot wekte spreker de aanwezigen op tot offervaardigheid, met de woorden: Geeft allen, want het is voor allen. In de pauze werden suggestieve platen verkocht, uitgegeven door de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Medegedeeld werd nog, dat dr. Bertelzlch spontaan beschikbaar stelde om een cur sus te geven in E.H.B.O. HET VOGELLEVEN OP DE NIEUWKOOPSCHE PLASSEN. Lezing voor dc Nederlandsche Reisvereeniging. In de bovenzaal van café „In den Ver gulden Turk" hield de N.R.V. gisteravond een lezing met lichtbeelden over het vogel leven op de Nieuwkoopsche plassen. De voorzitter, de heer v. d. Horst, opende met een welkomstwoord, speciaal tot den spre ker, den heer De Graaf uit Nieuwkoop, die ook voor de afd. een excursie naar de Nieuwkoopsche plassen heeft geleid en deze in het voorjaar van 1940 nog eens hoopt te herhalen. De Nieuwkoopsche plassen met een uitgestrektheid van 1900 H.A. worden door een groote verscheidenheid van vogels bewoond, Spr. noodigde zijn gehoor uit hem in gedachten te volgen en met den kijker gewapend, ln een roeibootje de plas sen op te gaan. Na een enkel woord gewijd te hebben aan de Veen-Flora liet spr. ver schillende mooie opnamen zien van o.a. de zwarte ster, de groote karkiet, de kuiken dief, de rietgors, welke dikwijls een geheele comedie opvoert om de menschen uit de buurt van zijn nest te brengen, de roer domp. de meerkoet, welke zeer lastig te fotografeeren is. de fuut, de wilde eend enz. Van elke vogel wist spr. eenige bijzon derheden te vertellen, op een gemoedelijke en gezellige wijze, welke niet van poëzie ontbloot was. Na de pauze verscheen eerst Oome Dorus op het doek, de 70-jarige gids, bekend in binnen- en buitenland. Fraaie opnamen kregen wij nog te zien van een broedende grutto, van woudaapjes, kievitten en de witte stern. Met een mooie opname van den Nieuwkoopschen toren, besloot spr. zijn interessante en eelrzame voordracht, welke met een hartelijk applaus werd beloond. De voorzitter was de tolk van de aanwezigen toen hij met hartelijke woorden den spre ker dank betuigde en hem een tot weer ziens op de volgende excursie toriep. N.V. v.h. W. HOOGENSTRAATEN EN CO. In de gistermiddag alhier gehouden jaar- Ujksche algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V Verduurzaamde Le vensmiddelen bedrijf v.h. W. Hoogenstraa- ten en Co. werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en de voor dit jaar zeer gunstige resultaten naar de nieuwe rekening overgebracht ln mindering van het bestaande verliessaldo. De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris, dr. L. D. Driessen uit Amsterdam werd herkozen, terwijl ln de vacature van prof. dr A. B A. van Ketel, uit Bloemen- daal, die zich niet herkiesbaar stelde, niet werd voorzien. De wethouders van Onderwijs, van So ciale Zaken en van Financiën zijn, in ver band met de behandeling van de gemeen- tebegrooting, verhinderd morgen spreekuur te hqtiden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2