Dr.Dushkind Het zeilprogramma vastgesteld Roeibond kiest een vrouwelijk bestuurslid LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 18 December 1939 Kaagweek van 19-23 Juli Kon. Nederl. Korfbalbond ■nu.iijiwjm.iiijj Mej. Cosquino de Bussij (De Vliet) benoemd Wedstrijden van Njord van 28—30 Juni Uit de Rijnstreek VOETBAL. De voetbaloogst is gering De vorst als spelbreker. AKDERIESEN SPEELT AL WEER. Er ls van de voetballerij gisteren weinig of niets terecht gekomen. Door den vorst waren de velden onbespeelbaar geworden en slechts vier le klassewedstrijden hebben nu doorgang kun nen vinden. Hier in het Westen heeft D.O.S. aan Ajax in het Utrechteche stadion een warme ontvangst bereid. D.O.S. verscheen met een belangrijk ge wijzigde opstelling, waarbij Dumortier de spil- plaats bezette, terwijl Van der Valk op de mid denvoorplaats werd geprobeerd. Bij Ajax was Anderiessen weer van de partij. Voor de tweede maal heeft deze Amsterdammer zijn definitief besluit aangekondigd om niet meer te spelen en voor de tweede maal is hij ook direct daarna weer voor den aandrang be zweken! Intusschen beteekende zijn spel voor Ajax een belangrijke versterk.ng. Aanvankelijk vlotte het niet in de D.O.S.- ploeg. Ajax kreeg hierdoor de gelegenheid het spel in handen te nemen en een flink offensief in te zetten. Reeds na acht minuten besloot Bijl een snellen aanval met een hard schot, dat van Elk in het veld terugstompte. Fischer ving het leder op om met een goed schot den doelver- dediger te passeeren. <01). Alax. door dit succes aangemoedigd, belaagde het Utrechtsche doel en de naar binnen ge zwenkte Van Wijngaarden loste een verrassend schot, waarop Van Elk niet verdacht was. tO2» Dit was het sein voor de Utrechtenaren om wat beter aan te pakken. Het overwicht van Ajax werd gebroken, waarna geruimen tijd met wisselende kansen werd gestreden. Het laatste kwartier voor de rust waren de rollen omgekeerd. Het Ajax-elftal werd vrijwel geheel op eigen terrein teruggedrongen. Uit een schermutseling kreeg Vetmeyer den bal in vrije positie toegespeeld en voordat Keizer begreep, wat er geschiedde, lag het leder reeds achter hem in het net. (12). D.O.S. bleef het beste van het spel in han den houden, zonder evenwel nogmaals met suc ces door te breken. In de tweede helft liepen de Utrechtenaren terstond hard van stapel. Hard werd gewerkt om den gelijkmaker, doch wat D.O.S. ook probeerde, niets gelukte. Een fraaie kopbal van Meeuwsen verdiende beter lot: keeper Keizer had naast den bal ge grepen maar de doelpaal bracht redding. Het laatste half uur wisselde Dumortier met Van der Valk van plaats. Ook dit bracht niet het gewenschte en verdiende resultaat. Anderiesen bewaakte den Utrechtschen middenvoor angst vallig. zoodat ook deze hoop van de Utrechte naren in rook vervloog. In het Zuiden werden volgende uitslagen ver kregen: M.V.V.—Limburgia 3—1: Juliana—Longa 3—1 en P.S.V.Roermond 1—1. KORFBAL. UITSLAGEN VAN GISTEREN. Noord-Holland I: D.V.B.—Koog Zaandijk 56: S.VK.Swift 36; Oosterkwartier— Blauw Wit 3—2. OVERZICHT. De Noord-Hollandsche grintvelden zijn uiter aard beter bestand tegen de vorst dan gras terreinen. met het gevolg dat vrijwel alle vast gestelde wedstrijden in deze provincie doorgang konden vinden, terwijl de competitie in alle overige districten geheel stilstond. De verrassing van den dag was ongetwijfeld de 32 nederlaag, die Blauw-Wit tegen Ooster kwartier leed. Een fraaie prestatie der Haar lemmers, die hiermede de eerste zege in de le klasse behaalden en door dit resultaat te vens de laatste plaats konden verlaten. Dat D.V.B. het tegen Koog-Zaandijk niet gemak kelijk zou hebben, voorspelden wij Zaterdag j.l. reeds, en de 65 zege der Koogers kwam dan ook niet geheel onverwacht. Swift won tenslotte met 6—3 van S.VK!.. een uitslag, die normaal te noemen is. Volledigheidshalve la ten wij hierbij den stand in deze af deeling volgen: Westerkwartier 5 5 2912 10 Blauw Wit 6 4 1 1 39—23 9 Swift 6 4 2 26—24 8 Koog Zaandijk 7 3 2 2 31—29 8 D. E. D. 5 3 2 24—19 6 D. V. D. 6 3 3 34—33 6 f, V. K. 7 2 5 30—42 4 Oosterkwartier 7 1 1 6 20—39 3 Sportlef 6 1 5 26—38 2 HOCKEY. ZUID WIJCK. Zaterdag speelde deze vereeniging eenvriend- schappeltjken mixed-wedstrijd tegen een elftal van de H.B.S. aan de Raamstraat te Den Haag. Het hard-bevroren terrein belemmerde een goe de spelontwikkeling. maar toch werd aan beide zijden dikwijls individueel goed werk geleverd. De H.B.S. nam vrij spoedig de leiding, doch Wagtendonk en Bekooy zorgden er voor, dat Zuidwijck bij de rust de leiding had. Door twee doelpunten, waarvan de laatste uit een zeer mooie combinatie ontstond, namen de Hage naars de leiding over, en kort voor het einde maakte Van der Klip gelijk zoodat met 3—3 het einde kwam van deze sportleven wedstrijd. Gisteren had de Zuid-Hollandsche Hockey Bond op Clingendaal stedenwedstrijden georga niseerd, ter voorbereiding voor de verkiezing van de vertegenwoordigende elftallen. Bij de dames won het elftal van Den HaagLeiden (met de Zuidwijck-speelsters Freyser, Perquin en Wilmink) met 20 van Rotterdam A, om in den eindstrijd met 13 van Rotterdam B te verliezen. Het Haagsch—Leidsche heeren-elftal «'waarin van Zuidwijck, Van der Bijl, Van der Klip en Schilte waren opgenomen) sneuvelde met 04 tegen het sterke Rotterdam A, en won met 10 van Schiedam-Gorcum. Daar zoowel bij de dames als bij de heeren 44 gegadigden aan het werk waren valt ten aanzien van de kansen der spe(e)l(st)ers geen voorspelling te maken. KON. NED. HOCKEY BOND. De plotselinge koude en vorst van de laatste dagen heeft vele velden onbespeelbaar ge maakt. Het spel ls bovendien zeer gevaarlijk op dergelijke harde velden. Eén wedstrijd werd er gespeeld, n.l. Amster dam—B.H.V. <60). in de eerste klasse West afdeeling Gooi A. In Leiden werd alles afgelast. BILJARTEN. EEN INVALLER WON DEN TITEL. Te Amsterdam is het tournooi gehouden om het kampioenschap van Nederland 1ste klasse, klein biljart. Winnaar werd de Rotterdammer M. v. d. Jagt, die oorspronkelijk reserve was en pas op het. laatste moment mocht Invallen' Hij won al zijn partijen en maakte een gemid delde van 11.73. De nummers 2, 3 en 5. te weten: Steffers, Briejer en Steensma zijn naar de hoofdklasse gepromoveerd, omdat zij het ge middelde van 12 overschreden hebben. TENNIS. TOURNOOI TE AMSTERDAM. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is een tournooi gehouden, dat gisteravond werd be ëindigd. Door de koude hadden de partijen een dikwijls onregelmatig verloop. De belangrijkste uitslagen zijn: Heeren-enkelspel: Halve eindstrijden: Hughan sl. Hevnen 63.64; Van Swol sl. Wiener 64. 06, 64. Eindstrijd: Hughan sl. Van Swol 6—3. 75. Dames-enkelspel, eindstrijd: Mej. Mechel sl. mej. Knottenbelt 75. 6—3. Gemengd dubbelspel, halve eindstrijden: Mej. Knottenbelt en Van der Heide sl. de heer en mevr. Herreilers 62. 61: mej. Mechel en Heynen sl. mej Kiek en Wiener 64. 64. Eindstrijd: Mej. Knottenbelt en Van der Heide sl. mej. Mechel en Heynen 63. 6—3. Heerendubbelspel, eindstrijd: Van Swol en Hughan—Van der Heide en „Wegeriff" 6—3. 7—6 teruggetrokken. HENGELSPORT. DE ..RUISVOORN" VING EEN VISCHJE. Gisteren heeft het visch-college ..de Ruis- voorn" haar 4den jaarlijkschen Kerstwedstrijd te Oude Wetering gehouden. Het weer was niet bizonder gunstig en de vangst was nog veel slechter, namelijk één vischje. Alzoo werd de eerste prijs gewonnen door den heer W. Mulder, die tevens met dit eene vischje winnaar werd van den wisselbeker, be nevens van den extra-wisselbeker voor de eerste boven de maatsche visch. die gevangen werd. en nog een extra prijs voor de grootste visch die gevangen werd. De overige prijzen werden verloot. Ondanks het slechte weer en de slechte vangst is de wedstrijd toch prettig verloopen. DUIVENSPORT. TENTOONSTELLING HET OOSTEN EN L.P.C. Op de gecombineerde clubtentoonstelling van ..Het Oosten" en de „LP.C." zijn de prijzen als volgt toegewezen: Klasse 1: F. de Haas 1ste; Th. Houthoff 2; W. Alting 3: A. Krol 4 en J. Schreuder 5de pr. Klasse2, C. Geel 1; J. Schreuder 2; F. de Haas 3; J. Smits 4de pr. Klasse 3: C. Geel 1; W. Alting 2; J. Maryt 3; T. Vlieland 4de pr. Klasse 4: A Krol 1; Th. Houthoff 2; W. Al ting 3; A. Fasel 4de pr. Klasse 5: H. Schoo 1; Th. Houthoff 2; J. Boekkooi 3: F. de Haas 4: J. Smits 5de pr. Klasse 6: J. Schreuder 1; J. Boekkooi 2; H. Wallaart 3de pr. Klasse 7: A. Fasel 1; J. v. Duuren 2; A. Krol 3de pr. Klasse 8: A. Krol 1; C. Geel 2de pr Klasse 9: H. Sterk 1; J. v. Engelen 2; H. Flandrijn 3de pr. Klasse 10: F. Breedijk 1ste en 2de pr. Klasse 11: H. Schoo 1; F. Mieremet 2; A. Fasel 3: F. de Haas 4de pr. Klasse 12: H. Schoo 1: A. Krol 2: H. Flandrijn 3; H. Schoo 4; J. Boekkooi 5; J. v. Engelen 6 en A. v. Gennep 7de pr. Klasse 13: J. Schreuder 1 en 2; J. Boekkooi 3. Klasse 14: J. Schreuder 1: F. de Haas 2; H. Schoo 3; J. Smits 4; J. v. Engelen 5. Verder nog de beste oude doffer F. de Haas; beste oude duif A. Krol; de beste jonge doffer H. Schoo en beste jonge duif J. Schreuder. SCHAKEN. HET PLATTELAND. Tempo heeft den tweeden wedstrijd voor de Plattelands schaakbond gespeeld en Zwammer- dam een nederlaag toegebracht. Tempo won met 52. De volledige uitslag is: „Tempo" ..Zwammerdam". M. v. d. Velde—P. Koorn 4—4 J. Hoogerdijk—M. v. d. Panne 1—0 P. v. d. LaarseJ. P. Hunnink 01 M. v. d. Beek—J. van Zwieten 1—0 C. A. van WieringenJ. Spaan 4—4 K. WegmansA. Overvliet 10 B. Rijken—R. Spaan 10 Totaal uitslag 52 De jaarvergadering van de Koninklijke Ver bonden Nederlandsche watersport verceniglngen heeft Zaterdag te Amsterdam een vlot verloop gehad. Binnen het uur had voorzitter Crone de diverse agendapunten afgehandeld, waarbij al leen hij aan het woord is geweest. Niet dat de voorzitter den talrijken aanwezi gen geen gelegenheid heeft gegeven zich over de onderwerpen uit te laten, doch er was geen enkel brandend vraagstuk aan de orde, ook al, omdat de kwestie der reorganisatie pas in het voorjaar op een buitengewone algemeene ver gadering behandeld zal worden. De voorzitter vond bij de behandeling van het jaarverslag gelegenheid hulde te brengen aan onze sharpie.- olympiajollen- en drakenklas- zeilers. dlc de Nederlandsche kleuren in het buitenland hoog hebben gehouden. Ook de Europeesche kampioenschap in de olympia- jollenklasse van ir. van Veen werd gememoreerd, evenals de uitstekende resultaten van de zee- zeilers. De heer Crone uitte den wensch. dat de tijd spoedig moge komen, waarin de zeilers wéér hun vredestaak, het aanknoopen en in stand houden van relaties met het buitenland, kunnen vervullen. De Van Heemstrabeker werd uitgereikt aan den heer J. H. H. J. de Jong voor diens fraaie resultaat in de olympiajol „Zomerweelde" in het afgeloopen seizoen. Bepaald werd. dat in 1940 de Van Heemstrabeker bestemd is voor den besten zeiler in de Drakenklasse. Het gouden stophorloge, dat door den heer C. van Staveren als jaarprijs beschikbaar werd ge steld voor de regenboogklasse, werd uitgereikt aan den heer G. Deichmann met zijn jacht „Phecda". Als algemeen lid werden de Goudsche water sport vereeniging ..Elfhoeven", de watersport vereeniging „Hoorn" en de 's Hertogenbossche watersport vereeniging „Viking" aangenomen. De volgende wedstrijddata werden vastgesteld: 11—13 Mei: roei- en zcilverccniging „Gouda". 19 Mei (of 2 Juni): Hollandia. 25—26 Mei: Rotterdamsche zeil vereeniging kampioenschap van Rotterdam 12-voetsjollen- klasse. 25—26 Mei (of 1—2 Juni)Noord-Hollandsche kampioenschappen. 8—9 Juni watersportvereeniging „de Koenen". 1415 juni: Koninkyke Marine Jacht Club. 1516 Juni: Watersportvereeniging „Amster dam". 22—23 Juni: Z. en R.V. „Nieuwe Meer". 29—30 Juni: „Witte Huis" Loosdrecht. 13—14 Juli: zeilvcreeniging „Braassemermeer". 19—23 Juli: Kaagweek. 27—28 Juli: Rotterdamsche zeilvcreeniging.' 36 Augustus: Koninklijke Ncdcrl. zeil- en roeivereeniging (Hollandweek 1). 7—8 Augustus: flevorace koninklijke. 911 Augustus: Kon. W.V. „Loosdrecht" (Hol land week 2). 202122 Augustus: Kon. zeilver. „Sneek". 2425 AugustusZaanlandsche zeilverceniging. 31 Augustus1 September: Haarlemsche jachtclub. 78 September: Watersportvereeniging „De Schinkel". De nachtwedstrijd van de „Koninklijke" zal nader worden vastgesteld. Bij acclamatie werd de voorzittende vereeni ging. dc Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging als zoodanig herkozen. Medegedeeld werd, dat ook in het aanstaand seizoen de starbooten en de Noord-Nederland- sche 16 M2. als klasse zullen worden erkend. Bij de rondvraag vroeg de heer Sixma (Gouda) steun voor een betere verbinding van het hoofdvaarwater naar een afgezonderd gedeelte der Reeuwijksche plassen, vooral nu het wel zeker is, dat dit watergebied niet zal worden gedempt. Deze steun werd in beginsel toegezegd. 4630 AMERICAN CIGARETTE (lngez. Med.) LEIDSCHE SCHAAKBOND. Beslissingen over afgebroken partijen en eindstanden: lste klasse: D. Noteboom I (Noordw.)—L. Stud. S.F. I 4%44. Bord 8: J. A. Scheepmaker (D. N.)C. Die- derlks (Stud.) 1—0. De party aan het 3de bord tusschen J. C. Beem <N.) en A. J. Mulder (Stud.) moet nog steeds uitgespeeld worden en kan dus naar één van belde kanten nog de overwinning brengen. Leiderdorp I wön van Philidor I met 6%34 Bord 1: A. v. Klaveren (Ld.)W. F. Schüss (Ph.) 4—4. De L. Stud. SchTed, 1 won met 5444 van de RK. Sch.cl. De 2 Kon. I: Bord 7: W. Witteman (2 K.)—P. W. M. Boin (Stud.) 4—4. 2de klasse A: Inter Nos I te Boskoop won met 54—44 van de L. Arbeiders Schaakclub I: Bord 3: A. Hensing (L.A.)A. Sytzema <B) 1—0; bord 4: G. Maryt—J. A. Loef 4—*4; bord 5: J. Koet Jr.C. P. de Ruyter 0—1; bord 6: Jacs. Neuteboom—W. Trapman 4—4; bord 8: A. Blonk—H. de Rijk 0—1. De L. Gymn. Sch.cl. I won met 5—3 van Oegstgeest I: Bord 2: V. v. d. Linden (O.)—D. de Hondt <G.) 4—4. Eén partij, nl. die aan het eerste bord tusschen C. B. v. d. Berg (G.) en W. K. Sasburg (O.) moet nog uitgespeeld worden. Aan beide tientallen is één punt in mindering ge bracht. daar beide met slechts 9 spelers op kwamen. 2de klasse B: Lisse I won met 7—3 van Ta- veno II: Bord 1: P. J. v. Schayck (P.)J. Brauck- man (L.) 44. 3de klasse A: Dc Politie Schaakclub I won met 6434 van Rijnsburg I: Bord 1: A. M. Oude Alink <P.)Johs. Scho- nevcld <R.) 10; bord 3: A. R. v. d. Tuin— H. Binnendijk 10; bord 5: P. DijkstraW. Ravensbergen 0—1. DAMMEN. BOSKOOPSCHE DAMCLUB. De uitslag van de te Boskoop gespeelde bor denwedstrijden 9de ronde is: A. N. van TolA. van Wijk 11: C. B. Hoo- gendijk—H. van der Meulen 2—0; E. J. Hooger- brug—D. W. van der Zeeuw 20; H. C. Trimp A. Geers 20; A. van Wijk—F. Schouten 20 en J. SchoemakerW. van Es 11. Mij. Nederland ORANJE, 16 Dec. van Lis sabon te Batavia. Silver-Java-Pacific Lijn KLIPFONTEIN, 15 Dec. van Honolulu naar Java. JavaNew-York Lijn BANTAM, 15 Dec. van New-York naar Java. Holland—Amerika Lijn NOORDAM. 15 Dec. van New-York te Rotterdam. Rott. Lloyd SLAMAT, thuisr., 15 Dec. te Suez BUITENZORG, thuisr., 15 Dec. te Suez MARKEN, 16 Dec. van Durban te Rotterdam verwacht. KOTA AGOENG. uitr., 16 Dec. van Suez BUITENZORG, thuisr.. 16 Dec. van Port Said SLAMAT, thuisr.. 16 Dec. van Port Said. Mij. Nederland MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE, thuisr.. 15 Dec. van Soerabaya. Q Een historische gebeurtenis vond gisteren in de jaarvergadering van den Nederland- schen Roeibond plaats: voor dc eerste maal in het 20-jarig bestaan van dezen bond werd een vrouwelijk bestuurslid gekozen, namelijk mej. mr. Frieda le Cosquino de Bussy (De Vliet), welke verkiezing een be looning mocht worden genoemd voor het ijverig streven van de vertegenwoordigsters harer vereeniging om het damesroeien in ons land te bevorderen. Met de verkiezing van twee nieuwe bestuurs leden is het overigens niet zoo vlot gegaan. Voor de vacature-H. Broekema. voor vier jaren, werden twee candidaten gesteld, nl. de heeren G. J Cole (Viking) en J. E. Verschuur (Laga). De heer Cole verwierf 36. de andere candidaat 35 stemmen, zoodat de verkiezing van den heer Cole wel op het nippertje geschiedde. Voor dc vacature-Carel W. Kok. voor drie jaren, meldden zich niet minder dan vier can didaten aan. nl. mej. mr. F. le Cosquino de Bussy (De Vliet) en de heeren D. J. Koeleman (Njord). J. H. Voorsmit (Aegir) en J. E. Ver schuur (Laga). De eerste stemming had geen resultaat en bij de tweede vrije stemming werd de candidatuur-Verschuur Ingetrokken. Met 32 stemmen werd mej. Le Cosquino de Bussy ge kozen- Was het verkiezen van een vrouwelijk be stuurslid een „nieuwigheid", de voorzitter, de heer Th. P. Tromp brak met een traditie door het jaarverslag, hetwelk altijd door den voor zitter werd uitgebracht, niet voor te lezen, om dat het van te voren aan belanghebbenden was toegezonden. Het was een sympathieke gedachte van het roeibondbestuur. om de roeiers, die voor de Europeesche kampioenschappen, welke op het laatste oogenblik geen doorgang konden vinden, zoo ernstig geoefend hadden, een herinnering te schenken. Aan de leden van de Nereus-vier, de Njord-acht, de gestuurde twee en de double scull van Willem II, de stuurmanlooze twee van Laga en aan den sciffeur Velds van Die Leythe werd de Piet Hein-medaille geschonken het het opschrift „F.I.S.A." 1939, waar een streep doorheen is gehaald. Een bewijs van den groei van het dames roeien In Nederland was, dat de instelling van een damescommissie voor dit onderdeel werd aangekondigd, ten einde het contact tusschen de damesploegen onderling nog grooter te doen worden, wenschen te formulieren, overleg te plegen en wat meer kan geschieden in het be lang van het damesroeien, een en ander binnen het kader van den bond. In deze damescom missie zullen zitting nemen, mej. Van Wermes- kerken (De Vliet), mej. Arents <De Hunze). mej. Verhagen (Nautilus), mevr. Van Niftrlk (De Hoop) en mevr. Peereboom (Spaarne). In het jaarverslag wordt melding gemaakt van het feit. dat door de mobilisatie het ge halte van de raceploegen er zeker niet op vooruit zal gaan. Doch op ander gebied en spe ciaal op dat van het toerroeien kan met een uitbreiding gerekend worden. In dit verband is een bijeenkomst met enkele propagandisten van het toerroeien eenerzijds en het bestuur anderzijds van niet te onder schatten belang, een bijeenkomst, waarschijn lijk in het begin van het volgend jaar te hou den en waarop verdere plannen voor de bevor dering van dit onderdeel van den arbeid van den N.R.B. zullen worden besproken. Het roeien voor militairen zal zeker een punt van bespreking vormen tusschen het bestuur en O. en O. Men hoopt faciliteiten te ver krijgen voor gemobiliseerde roeiers en mis schien is het mogelijk op enkele nationale Tved- strijden ook nummers voor militairen In te lasschen. Een ander punt. hetwelk ook met de mobi lisatie van roeiers in verband staat, was de propaganda, welke het roeibondbestuur voert voor de samenstelling van goede tweeën en vieren, nu het vormen van een acht vaak groote moeilijkheden oplevert. In Januari of Februari zal voorts nog een samenkomst plaats vinden met coaches om het materiaal, dat in verschillende vereenigingen huist, nader onder de loupe te nemen, eventueele plannen gezamenlijk te bespreken, enz. De beker voor de vaardlgheidsproeven kon, evenals het vorig jaar. aan het Spaarne worden uitgereikt. Voor de tweede maal legde Velds van Die Leythe beslag op den Blussé-beker, welke werd uitgeloofd voor den sciffeur, die in een seizoen de beste prestaties heeft geleverd. Er was een voorstel van „De Hoop" om wed strijden uitsluitend te houden op dagen en uren, welke niet als werktijd gelden. In dezen vorm was het voorstel voor het bestuur niet aanvaardbaar, hetgeen ook wel door den ver tegenwoordiger van „De Hoop", dr. Lulofs. werd Ingezien, die dan ook het voorstel Introk, na er een uitvoerige toelichting op te hebben gegeven. Het bestuur zegde toe met de strekking van het voorstel terdege rekening te zullen houden en wekte de aanwezige vereenigingen op het zelfde te doen. De wedstrijddata werden als volgt vastgesteld: 30 Maart: Amsterdamsche Roeibond, head of the river race; 2 of 5 Mei: Nederlandsche Studenten Roei bond Varsity; 18 en 19 Mei: Koninklijke Nederlandsche Zeil en Roei-Vereeniging; 31 Mei en 1 Juni: Hollaaidia; 15 en 16 Juni: Holland-beker Wedstrijdveree- nlging en Amsterdamsche Roeibond; 19 Juni: Telegraaf beker; 2830 Juni: Studentenroeivereeniging Njord, Leiden; 14 Juli: Nationale kampioenschappen; 28 Juli of 5 Augustus: België—Nederland te Antwerpen. De mogelijkheid bestaat, dat de data van de wedstrijden van de ..Koninklijke" en van Hol landia nog verwisseld zullen worden. Mochten er Europeesche kampioenschappen worden gehouden, hetgeen niet waarschijnlijk is. dan zuilen de Nrs. 2 van de nationale kampioen schappen naar Antwerpen worden afgevaardigd. Bij de reeds gememoreerde verkiezing van twee bestuursleden bracht ir. Tromp hulde aan het verdienstelijke werk van de belde aftre dende bestuursleden, de heeren Carel W. Kok en H. Broekema. De heer Kok dankte voor de door het bestuur en de vereenigingen gebrachte hulde en deelde mede in de toekomst niet meer voor een be stuurslidmaatschap in aanmerking te willen komen, aangezien het tijd wordt, dat er jonge ren voor hem in de plaats komen. Rest nog te vermelden, dat de secretaris, de heer W. Jonge jan, door ziekte verhinderd was. Hij zal. naar men hoopt, over enkele weken weer de werkzaamheden kunnen hervatten. ALPHEN. Vergadering Chr. Boeren- cn Tuindersver. „Eendacht Maakt Macht". De Chr. Boeren- en Tuinderver. „Een dracht maakt Macht" vergaderde in de Landbouwschool. Na opening door den voorzitter den heer C. Voet. sprak de heer J. Heldema, inspecteur van het Nederland sche Rundveestamboek over „Erfelijkheden ln verband met de vorming en opbouw van het Rund". Spr. stond stil bij het gebod, dat God gaf na het volbracht zijn van de schep ping. De erfelijkheid neemt een groote plaats ln. Dit is bewezen door de kruisings- proeven van Mendel; spr. besprak hierbij verschillende gevallen bij planten, zaden en ook vee. Vervolgens wees hij er op, hoe de overerving van eigenschappen niet alleen geschiedt gedurende enkele geslachten, maar bij het jonggeboren dier komen eigen schappen voor, zelfs van duizenden geslach ten geleden. Zoo is het mogelijk, dat het kalf van zuivere, gekleurde runderen toch een onzuivere kleur heeft. Ook bij de melk- gift en vetgehalte speelt erfelijkheid een groote rol. Daarom is doelbewust fokken een eersten elsch. Een belangrijke Instelling waardoor men dit kan bereiken, is het Ned. Rundvee-Stamboek. Wij moeten krachtige koeien hebben om een groote productie te verkrijgen; te hooge productie verzwakt het dier. Tenslotte schetste spreker vanwaar de Groninger zwartblaar afkomstig is en hoe deze reeds twee eeuwen geleden hierheen ge ïmporteerd werd. Licht, lucht en een goede verzorging zijn van zeer grooten invloed op de productie. Na een aangename bespreking volgde sluiting. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren; Johanna Martina, D. van G. C. van der Zwet en G. P. Akerboom Pleter, Z. van P. Hogeweg en E. N. de Jong. Overleden; C. Oudshoorn 81 J. Ledenvergadering „Coöp. Groentenveiling" In de St. Pancratiuszaal te Roelofarends- veen had een vergadering plaats van de Coöp. Groentenveiling „Eendracht maakt Macht". De directeur der veiling, de heer N. Turk gaf een overzicht van den aanvoer en de opbrengst der producten in het thans bijna afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat de op brengst der producten in 1939 f. 45.655.72 minder was dan in 1938 n.m. f510.284.65 tegen f. 555.940.47 in 1938. Drs. F. Tjallinga zette uiteen den aard van de in de laatste jaren zoo veelvuldig voorkc.-.iende ziekte in augurken de z. g. slaapziekte, waarbij de plant, zoodra deze vrucht gaat zetten, enkele dagen als het ware slaapt en ten slotte afsterft. Spr. belast zijnde met het onderzoek en de be strijding van deze ziekten door den tuin- bouwvoorlichtingsdienst, noemt eenige middelen tot bestrijding, en vraagt alle tuinders, die proeven in deze willen nemen hem daarvan ln kennis te stellen in de hoop, dat ren uitgebreid onderzoek een doelmatige bestrijding zal mogelijk maken. Vervolgens voerde het woord de heer Ver- Kleij. directeur van de binnen enkele da gen te openen tuinbouwschool voor Roe- lofarendsveen en omstreken, welke een geestdriftig en propagandistisch pleidooi hield voor de nieuwe tuinbouwschool. Het resultaat hiervan was, dat vele tuinders hun zoons als leerlingen Heten inschrijven Tot slot voerde nog het woord ir. van den Helm, die o.a. mededeelde, dat hij lederen 2en en 4en W' artsdag der maand 's morgens van 10 tot 11 uur aan de veiling ls, om gra tis advies te verstrekken aangaande voor komende moeilijkheden op tuinbouwge bied. BOSKOOP. Jaarvergadering Boskoopsche Coöp. broodbakkerij en verbruiksvereen. „Vooruitgang". Deze vereeniging vergaderde onder leiding van den voorzit/ter. den heer J. G. Benschop. Na het welkomstwoord van den voorz. werden de notulen geleeen en onveranderd vastgesteld. Goedgekeurd werd de rekening, onder mededeeling, dat aan de leden over het afgeloopen boekjaar 10 °/o dividend zal worden uitgekeerd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Coöp. zich in een bloeienden welstand mag verheugen en dat het ledental de 500 nadert. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren W. Nieu- werg en J. H. Verbeij en tot commissaris de heer H. van Gemeren. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting. HAZERSWOUDE. Vergadering Geref. Bond. De afdeeling van den Geref. Bond ver gaderde onder leiding van haar voorzitter, den heer A. A. Matze in de bovenzaal van het oude Raadhuis. Na opening met ge bed werd gelezen Haggai 1, waaraan de voorzitter zijn welkomstwoord ontleende. De secretaris, de heer Js. van Pijlen las de notulen, waarna de heer Matze een keu rig verslag uitbracht van de bondsverga dering, welke in Utrecht gehouden is. Na rondvraag volgde sluiting met dank gebed. LEIDERDORP. 10-jarig bestaan der Mannenvereeniging. De Mannenvereeniging der Ned. Herv. Gem. herdacht het 10-jarig bestaan in het Catechisatielokaal aan de Kerklaan Na zingen van ps. 68 10 en gebed sprak de voorzitter de heer M. van Winkel een wel komstwoord. in het bijzonder t-t den eere voorzitter dr. G. J. Streeder, den heer J. de Groot en de mannenver. van Leiden. De secretaris bracht het jaarverslag uit. Hierna hield de heer G. S. Nagtegaal een bijbelinleiding, waarop gedachtenwlsseling volgde. Na de pauze sprak de heer J. de Groot namens het Bondsbestuur en de Leidsche Mannenvereeniging. Hierna hield ds. Stree der een rede over: „Waarom een Mannen vereeniging", die met veel aandacht werd aangehoord. De mooie avond werd door ds. Streeder met dankgebed gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren; Franclscus, Z. van J. B. Dorland en C. W. M Zandbergen. Getrouwd; J. J. Flainman en A. Westerlaken 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12