Rede van graaf Ciano <ZXMijnhardtjes blijft Relaas van het zeegevecht aan Uruguay's kust LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 18 December 1939 Het Italiaansche standpunt Wat kapitein Langsdorff vertelde Groote dapperheid aan boord van de Graf Spee Uit de Omstreken In het vervolg van zijn rede zeide de Ita liaansche minister van buitenlandsohe za ken, graaf Clano, nog: Onder deze omstandigheden heeft Italië het verzoek van Duitschland Ingewilligd om het anti-komlntern-verdrag, dat met Japan was gesloten, eveneens te ondertee kenen. Dit verdrag had ten doel het anti communistische systeem te versterken en een uitgebreide samenwerking tot stand te brengen op alle gebied. Het sluiten van dit verdrag heeft veel stof doen opwaaien, doch niemand kon zich erover verbazen, aangezien de politiek van Mussolini van het begin af anti-communistisch is ge weest en het bolsjewistische gevaar zoowel in Italië als in Spanje heeft verslagen. Vervolgens herinnerde graaf Ciano er aan, dat enkele weken na het toetreden tot het anti-komintern verdrag Italië plech tig mededeelde, dat het uit den Volken bond zou treden Daarna behandelde hij de conferentie van Muenchen gedurende de September-crisis van 1938. Het doel van deze conferentie was minder een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de Sudeten-Duitschers, dan wel een tijdperk van ontspanning en vreed zame samenwerking te openen tusschen de mogendheden. Muenchen werd evenwel ge volgde op Muenchen, de politiek van het chen" zou kunnen noemen. Hetgeen een daad van wijsheid was, is aangevallen en veroordeeld als een capitulatie. Aangezien de democratische landen gaarne oorlogstaal gebruiken, noemden zij de politiek, welke volgde op Meunchen, de politiek van het democratische front, evenals zij hun ver bond het „democratische front" noemden, terwijl zij in hun binnenlandsche politiek de samenwerking met het bolsjewisme het „volksfront" noemden. Zij hadden het plan om met de sovjet-unie een verbond te slui ten en Duitschland en Italië ideologisch, politiek en militair te omsingelen. In Maart 1939 nam de Duitsche regee ring het besluit Bohemen en Moravlë te bezetten en het protectoraat in te stel len en in de eerste weken van April an nexeerde Italië Albanië, hiermede voldoend aan den wenseh van het Albaneesche volk. Deze gebeurtenissen stonden los van elkaar en hadden niet ten doel de landen van het Donaubekken en den Balkan in te sluiten. Het bezetten van Albanië had al leen Italiaansche belangen en stond ln geen enkel verband met den toestand in Tsjecho-Slowakije. Sedert acht maanden heerschen thans weer orde en vrede in Albanië door een broederlijke samenwer king tusschen het Albaneesche en het Ita liaansche volk, gegrondvest op gelijkheid van rechten en plichten. De bezetting van Albanië bedreigde niemand, toch was het aanleiding voor het opstellen van plannen voor een aanval op onze grenzen, onze koloniën en onze verbindingswegen. Deze plannen waren belachelijk, doch niet min der gevaarlijk. Tegelijkertijd begon men met het uitvoeren van een nieuw program ma van omsingeling van Italië en Duitsch land door middel van een systeem van mi litaire verdragen en garanties. Hierbij werd ook Polen betrokken. Graaf Ciano gaf een overzicht van de historische garanties van Frankrijk en Engeland aan Polen, welke leidden tot de verdragen van 25 Augustus en 4 Septem ber met Warschau. Duitsdhland en Italië hebben besloten op 6 en 7 Mei van gedachtente wisselen te Milaan. Hierbij bleek, dat de minister van buitentondsche zaïken van Duitschland en spreker zelf volkomen gelijk dachten over de bedoelingen voor de toekomst. Beiden waren overtuigd, dat, terwijl zij vast be sloten waren lederen aanval gewapender hand af te slaan, zij met alle middelen wil den werken aan het behoud van den vrede in Europa voor langen tijd. Beiden hadden dezen tijd noodig voor den binnenlandschen opbouw en voor hun militaire voorberei ding. Voor Italië was deze periode drie jaar; voor Duitschland vier of vijf jaar. Dit beteekent nlot. dat Duitschland en Italië na dezen tijd den vrede der wereld wilden verstoren, integendeel, hun samenwerking had ten doel een toestand van veiligheid en vrede in Europa te schoppen, waarbij den vitalen belangen van 'belde landen recht werd gedaan. Spr. merkte op, dat de overeenkomst te Berlijn welke 22 Mei werd onderteekend, tegen niemand was gericht. Het Poolsche vraagstuk, dat bij het onderteekenen van het verdrag van Berlijn nog niet zoo ernstig was, heeft later een ontwikkeling gehad, welke het behoud van den vrede vrijwel on mogelijk maakte. Op 27 Maart heeft de Duce in een onderhoud met den Britschen ambassadeur gewezen op het gevaar voor den Europeeschen vrede, dat schuilde ln het geven van garanties door Engeland en Frankrijk aan Polen. Zich sterk voelend door deze garanties heeft Polen geweigerd den weg ter verzoening in te slaan, toen het nog mogelijk was. De incidenten na men toe en do spanning werd grooter. Op 12 en 13 Augustus nam Italië nu het Ini tiatief tot do conferentie van Salzburg om te pogen een oorlog te voorkomen en op last van den Duce stelde spreker voor aan de Duitsche regeering openlijk mede te deelen, dat, niettegenstaande den gespan nen toestand, het nog mogelijk was langs diplomatleken weg tot een oplossing te komen. Tijdens de besprekingen te Salzburg blepk duidelijk, dat Duitschland geen uitstel meer kon dulden met een tegenstander, die zijn kwaden wil had getoond. Indien Polen zijn houding niet zou wijzigen, was een ge wapend conflict niet te vermijden. Even duidelijk bleek evenwel, dat Hitier het con flict beperkt wenschte te zien tusschen Duitschland en Polen. De Italiaansche hou ding, welke inhield, dat Italië het conflict beperkt wilde zien. werd door Duitschland volkomen gebillijkt. Gedurende dezen tijd deed zich een ander verschijnsel voor. nJ. de toenadering tus schen Duitschland en de sovjet-unie. welke de verwondering van de geheele wereld heeft gewekt. Nadat Frankrijk en Engeland ge poogd hadden met Rusland te komen tot een nauwe militaire samenwerking, hebben Duitschland en Italië in April en Mei van dit jaar deze kwestie besproken en werd besloten een afwachtende houding ten aan zien van de sovjet-unie aan te nemen. Het doel was de sovjet-unie te neutraliseeren en het systeem van omsingeling te belem meren. Men dacht, dat een verder liggend doel niet te bereiken zou zijn ln verband met de vijandige houding welke Duitschland steeds heeft aangenomen jegens de sovjet-, unie. Te Salzburg werd spr. medegedeeld, dat handelsbesprekingen tusschen Duitsch land en 'de sovjet-unie in een vergevorderd stadium verkeerden en dat men hoopte spoedig een overeenkomst te bereiken. 21 Augustus te tien uur ln den avond telefo neerde von Ribbentrop, dat hij den volgen den dag naar Moskou zou gaan om een niet- aanvalsverdrag met de sovjet-unie te tee kenen. Toen de vijandelijkheden, niette genstaande alle Italiaansche pogingen den vrede te bewaren, waren uitgebro ken, deelde de fascistische regeering in een communiqué, uitgegeven na de vergadering van den ministerraad op 1 September, mede, dat Italië gegn enkel militair initiatief zou nemen. Dit besluit was aan de Duitsche regeering en alleen aan haar bekend. De Duit sche regeering keurde deze houding goed, zij is geheel overeenkomstig het Duitsche verlangen het conflict te lo- caliseeren en is ook in overeenstem ming met de verplichtingen, welke be staan tusschen Italië en Duitschland. (Reeds geplaatst in een deel onder vorige oplage). Vervolgens overgaande op het snelle op treden van Duitschland ln Polen, zeide graaf Ciano, dat de wereldpers melding gemaakt heeft van stappen van Italië ten gunste van den vrede of ten gunste van een taak, welke de Duitsche regeering aan Italië zou hebben toevertrouwd, teneinde onderhandelingen aan te gaan. Dat is allemaal willekeur. De oorsprong en de oorzaak van Ciano's reis naar Berlijn liggen in de eerste phase van het conflict en in den wenseh van Duitschland. Italië op de hoogte te brengen van de ontwikke lingen van het conflict en van de bedoe- De echte zijn niet rond. maar ZIJD EiartVOrtllig. 4530 (Ingez. UeU.) lingen, welke het optreden voor de toekomst bepaald hadden. Duitschland heeft van Italië niets ge vraagd. Geen enkele stap is bij die gelegen heid ondernomen. Het bezoek van Ciano aan Berlijn is geschied in het kader van het gebruikelijke contact, dat tusschen beide landen wordt onderhouden, want herhaald moet worden zooals onlangs nog de groote fascistische raad verzekerd heeft, dat de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland zijn vastgelegd in de tusschen belde landen bestaande alliantie en ln de gedaohtenwlssellngen, welke die alliantie hebben aangevuld. Terstond na de Duitsche actie ln Polen doemden aan den horizon nog eens vredes- verwachtingen op. Zij waren echter van korten duur. Tegenover Duitschland, dat den oorlog gewonnen had en een overeen komst gesloten had met Rusland, niet slechts betreffende de Poolsche kwestie, maar ook betreffende de situatie in de Oostzee, sprak men niet slechts over Polen, maar ook over Tsjecho-Slowakije en zelfs over Oostenrijk. Het is duidelijk, dat, hoewel Duitschland bereid was de oprichting van een natlona- len Poolschen staat in overweging te nemen, het niet kon toelaten, dat men een politiek proces maakte yan het natlonaal- socialisme. Universeel wordt erkend, zoo ver volgde Ciano, dat de realistische hou ding van Italië tot dusverre een conflict vermeden heeft en dat de aandacht van alle landen, die hun belangen wen- schcn te verdedigen en den wereldvrede willen bewaren uitgaat naar Italië. Ondanks dat wensch ik te verklaren, dat de fascistische regeering geen en kel initiatief genomen heeft, en dat het op het oogenblik niet onze bedoeling is, eenig initiatief te nemen, om op speciale wijze onze betrekkingen van hartelijke samenwerking met de neu trale landen te definieeren. Sprekende over den Balkan en het Do naubekken, zeide Clano, dat Italië, hoewel het den vrede ln het Donaugebied en op den Balkan wensoht te bewaren, niet ge looft, dat de vorming van eenig blok van nut kan zijn aan de landen, die daarvan deel zouden moeten uitmaken. Het niet-aanvalspact tusschen Italië en Joego-Slavë, dat een oorlog tusschen beide landen uitsluit, vormt een hechten en duur- zamen waarborg voor den vrede. De afbakening der gemeenschappelijke grenzen met Griekenland heeft de verhou dingen opgehelderd en een basis gemaakt, waarop dc ontwikkeling van de toekomst kan berusten. De betrekkingen tusschen Turkije en Ita lië worden beheerscht door het pact van vriendschap, dat in 1932 is hernieuwd en bevestigd De betrekkingen tusschen Italië en Bul garije zijn traditioneel goed. De betrekkingen met Roemenië, waar mede wij het onderling- verkeer hebben ont wikkeld, zijn eveneens van hartelijken aard. Het ls bijna overbodie te spreken over de verhoudingen tusschelTOalië en Hongarije, gezien de diep gewortelde vriendschap en óók onder de thans heer- schende omstandigheden, haar prima kwaliteiten en modellen handhaven. - Haar bekende Wollen Blouses, Slipovers, Train i ngpakken Sportkleeding, enz. blijven zooals zij waren. Vastgestelde verkoopsprijzen 4351 Ungez. Meü i solidariteit, welke beide landen verbinden. Door het behouden van den vrede in het Donaubekken en op den Balkan te verze keren. wordt het gemeenschappelijk belang van al die landen gediend. Daarom volgt Italië met groote sympathie elke betooging waarmede die volkeren den wensch uiten, de hangende kwesties in der minne te rege len. waarbij Italië bereid is hen met raad bij te staan. Na te hebben herinnerd aan de nauwe betrekkingen tusschen Italië en Zwitserland en met de landen van Latijnsch-Amerika en het Japansche rijk, beëindigde Ciano zijn redevoering met te zeggen, dat bet fascistische Italië met waakzaamheid de ontwikkeling der gebeurtenissen volgt, be reid, indien dat mogelijk is, nog eens zijn actie te ontplooien ten gunste van den wereldvrede, maar ook vastbesloten krach tig zijn belangen, zijn verkeerswegen te land, in de lucht en op zee te verdedigen, alsmede zijn prestige en toekomst als groote mogendheid. Die verdediging wordt gewaarborgd door de discipline vol van enthousiasme van het Italiaansche volk, door de kracht van onze wapenen en door den wil en het genie van den duce. Toen Ciano zijn rede beëindigd had, volgde een langdurige hartelijke ovatie. Kapitein Langsdorff, de commandant van de Graf Spee, heeft, naar het Engelsche Reuterbureau uit Buenos Aires meldt, den autoriteiten van Uruguay een verslag uit gebracht van het gevecht in de monding den Rio de la Plata. Hij zeide gehandicapt geweest te zijn, omdat hij op drie fronten moest vechten. De snelheid waarmede de Britsche kruisers manoeuvreerden, was zoo groot, dat alle plannen van den kapitein van de Graf Spee onmogelijk werden gemaakt, zoodat hij op een gegeven oogenblik in ondiep water te recht kwam. Op dat oogenblik stelde een salvo van zijn voorste kanonnen de Exeter buiten gevecht. Toen drong de Ajax zich tusschen de Graf Spee en den oever en plaatste twee salvo's op het Duitsche schip, waardoor de vuurleiding van het schip be schadigd werd en een groot aantal man schappen werd gedood ofg ewond. Boven dien drong een granaat door in een van de verblijven, boven de waterlijn. Langsdorff verklaarde dat de Britsche kanonniers hun schoten buitengewoon nauwkeurig plaatsten. Een gropt deel van de bemanning van de Graf Spee kon niet meer aan de actie deelnemen, niet alleen waren er dooden en gewonden, doch velen hadden ook kneuzingen en kleine verwon dingen opgeloopen. Langsdorff vatte toen het plan op, om gedekt door een rookgordijn te ontsnappen en onder voor hem gunstiger omstandig heden later den strijd te hervatten met ieder van de Britsche kruisers afzondelijk Deze manoeuvre werd echter onmiddellijk door de tegenstanders doorzien en onmid dellijk verhinderd. Met een ongeloofelljke vermetelheid aldus Langsdorf gelastte de Britsche commandant van het gevecht de Ajax en de Achilles de Graf Spee in te sluiten en deze manoeuvre bracht de Brit sche kruisers die zich met rookgordijnen dekten, tot binnen een mijl afstand van de Graf Spee. van welken afstand het Duitsche oorlogschip van beide kanten voortdurend dig en voerde den strijd tot het einde. sloten de Ajax en de Achilles de Graf Spea nogmaals ln en het Duitsche schip was toen gedwongen vaart te minderen en genood zaakt van op zij te vuren om den vijand op een afstand te houden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde uit Montevideo, dat een journalist eenigen tijd aan boord van de Graf Spee heeft vertoefd en met kapitein Langsdorff heeft gesproken. Niet alleen van den wal af, doch ook aan boord, is weinig te bespeuren van teekenen, dat de Graf Spee een ernstig gevecht achter den rug heeft. Honderd kleinigheden verraden dat het schip langen tijd uit Duitschland weg is. Voor het eerst sedert dagen is weer een warme maaltijd op tafel verschenen. Ook in de officiers-mess hebben granaatsplinters sporen achtergelaten. Ondanks de opwin ding van de laatste dagen wordt aan boord een kerstboom opgesteld, die heel kunstig is vervaardigd. Langer dan drie maanden is het schip op reis geweest, afgesloten van de geheele wereld, ieder oogenblik gereed voor den strijd. Drie maanden lang heeft de Graf Spee de Engelsche scheepvaart op verschei dene zeeën verontrust. Op dezen tocht heeft de Graf Spee de traditie van de Emden voortgezet. De Engelsche berichten beves tigen dat het tot zinken gebrachte tonnage grooter is dan 50.000 ton. Alleen daarmede zou het succes van de Emden in den wereld oorlog zijn geëvenaard. De vuurproef aan de monding van de La Plata was hard voor schip en bemanning, aangezien deze volgde na drie maanden van strijd, afgesneden van het vaderland. Niettemin werd er heldhaftig gestreden. De kapitein stond gedurende het geheele gevecht op het hoogste punt van den ge schutstoren, waarbij hij een keer door een granaatsplinter licht werd gewond aan den schouder en een keer aan het hoofd. Een keer werd hij door een geweldigen treffer tegen den grond geworpen. Hij herstelde zich spoe- salvo's kreeg. De Exeter, die vrijwel niet meer in staat was om te vechten, bleef den Noordelijken weg besehermen, blijkbaar om den terug tocht van den Graf Spee te verhinderen. Langsdorff verklaarde verder dat de Ajax en de Achilles het volle profijt trokken van hun snelheid en hun wendbaarheid en de Graf Snee bleven hinderen en het Duitsche schip dwongen naar beide zijden vuur af te geven. Van tijd tot. tijd loste de Exeter van grooten afstand van op zij eveneens nog salvo's op het schip. Toen besloot de kapitein om het gevecht te staken. Nog wat later, voorbij de Lobos-eilanden, Onvergetelijk moet het voorbeeld van luitenant Griegat zijn, een der 36 gevallenen. Beide beenen waren hem afgeschoten toen hij vroeg hoe het gevecht verliep Hij was gelukkig toen hij hoorde dat de Exeter buiten gevecht gesteld was. Een uur later overleed hij. Zwaargewonde leden van de bemanning weigerden de plaatsen die zij innamen te verlaten. Een vlieger van een van de vlieg tuigen was gewond, doeh toen men hem weg wilde brengen, zeide hij: Laat mij liggen, vecht door. Talrijke lichtgewonden meldden zich eerst een dag later en volbrachten eerst hun werk. LEIDSCHENDAM. Raadsstukken. Daar de verordening tot heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting met 1 Mei a.s vervalt, stellen B. en W. den raad voor deze opnieuw vast te stellen en het aantal opcenten te bepalen op 75, daar de financieele positie nog geen aanleiding geeft daarin wijziging te brengen. De kosten van het openbaar onderwijs ten laste van de gemeente bedragen f. 1869,89. Het gemiddeld aantal leerlingen is 137 2/3, zoodat de kosten per leerling zijn f. 13.58, welk bedrag volgens de L.O.- wet 1920 ook beschikbaar ls voor het bij zonder L.O.. uitgezonderd voor de Maria- school, welke een gemeentegebouw in bruikleen heeft. De onderhoudskosten hiervan bedragen f. 350. zoodat voor deze school beechikbaar komt f. 11,03 per leer ling. Den raad wordt voorgesteld deze be dragen vast te stellen. Volgens art. 22 bis der L.O.-wet 1920 moet in een gemeente met minder van 25.000 zie len tot opheffing eener O.L. school wor den overgegaan als het leerlingentai min der dan vijftig bedraagt. De O.L. school aan den Prinses Julianaweg is vanaf 1935 tot heden teruggeloopen van 76 leerling op 44 2/3 leerling. Deze school zou dus moeten worden opgeheven, temeer daar nog een O.L. school in de gem>ea.o aanwezig is, waarvan de afstand v -or enkele kinderen meer dan 4 K.M. is. B. en W. verwachten dat binnenkort het aantal leerlingen wel weer zal toenemen, terwijl bij opheffing de gemeente dan komt te staan voor hoogere kosten (nieuwbouw). Voorgesteld wordt daarom aan den minis ter van O., K. en W. te verzoeken om toe passing van art. 22 bis 6e lid der LO.-wet 1920 .teneinde deze school nog een jaar in stand te mogen houden. B en W. stellen den raad voor om voor 1940 aan de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon een subsidie toe te kennen van f. 44 000. (In de ontwerp- begrooting staat f. 43.000). LISSE. Jaar-vergadering leesgezelschap „De Iris". In de vergaderzaal van de Geref. Kerk werd de twintigste jaarvergadering gehou den van het leesgezelschap „De Iris" on der leiding van den oud-voorzitter, den heer A. Schravendeel. Na opening las de secretaris, de heer C. H. Steenwinkel Jr. de notulen, waarvoor hem bij monde van den wnd voorzitter dank werd gebracht Vervolgens bracht de penningmeester, de heer A. Schravendeel, het financieel ver slag uit over het afgeloopen jaar, hetgeen vrij gunstig luidde. Daarna werd de gebruikelijke boekver- kooping gehouden. NOORDWIJK. De Ijsbanen geopend. De Ijsbanen KOGO aan den Boerenbur- gerweg te Noordwfjk-Binnen en die van het Casino zijn resp. Zaterdagavond en Zon dagmiddag opengesteld. Er is reeds een druk gebruik van gemaakt. RIJNSBURG. De Groentenhandel. Aan de groentenveiling is van eenige op leving in de prijzen nog geen sprake. Som mige blijven zelfs beneden het middel matige. Uien brengen al zeer weinig op en bovendien is de kwaliteit slecht. Gering is ook de opbrengst der gele sluitkool. Ver schillende partijen draaien geregeld door. Ook de kwaliteit van waschpeen is niet te roemen. Met de bloemkool is het zoo goed als afgeloopen. Werd door de zouterljen niet aangekocht, dan zou ook van deze groentensoort veel doordraaien. Er ls wel tamelijk vraag naar groente, maar door het in het algemeen slechte gewas, is er voor de telers weinig reden tot tevreden heid. De Bloemenhandel. Thans ls aan de bloemenveiling het sei zoen der trektulpen aangebroken. Ver schillende soorten worden reeds in flinke hoeveelheden aangevoerd en dat neemt met den dag toe. Het bestuur van „Flora" heeft de tusschenveilingen dan ook reeds doen aanvangen. Wat echter verwacht werd ls werkelijkheid geworden. Door to taal gemis aan export zijn de prijzen reeds bij aanvang zeer laag, ln het geheel niet loonend voor de trekkerij. Voor dit be drijf ziet het er zeer somber uit. Ook over den binnenlandschen handel wordt aller - wege geklaagd. Eenige chrysanthensoorten worden nog aangevoerd, doch daarmede zal het spoedig gedaan zijn. De prijs van hulst is ook nu belangrijk lager dan vorige ja ren. Evenals vorige jaren zal de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente een extra Kerst- gave verstrekken. Het aantal werkloozen neemt de laat ste dagen belangrijk toe. Reeds staan 110 werkzoekende landarbeiders Ingeschreven, terwijl er 12 op het Vliegveld zijn te werk gesteld. SASSENHEIM. Bollenplantdag voor de jeugd. Het comité voor onpersoonlijke reclame heeft aan de gemeente 5000 Tulpenbollen afgestaan. Teneinde de bloemen onder de bescher ming van de jeugd te brengen, was het een goede gdachte om deze bollen door de schooljeugd te doen planten. Zulks ge schiedde ln de Beukenlaan, waar de tulpen in de graszoden geplant zijn. Wij vertrouwen dat in het a.s. voorjaar velen van den schoonen aanblik, die deze bloeiende tulpen zeker kunnen opleveren, kunnen genieten! WASSENAAR. De gemeen te begrooting 1940. Ter toelichting van de nota, waarbij B. en W. de begrooting over het jaar 1940 aan bieden schrijven zij om. dat de begrooting van uitgaven zonder het geraamde bedrag voor onvoorziene uitgaven een totaal be drag aanwijst va nf. 1.362.880,74, welk cijfer f. 47.932,21 overtreft. De oorzaken van deze stijging zijn over een groot aantal hoofd stukken verdeeld en vinden hun oorzaak deels in den voortdurenden groei der ge meente, andersdeels in besluiten door den raad in het afgeloopen jaar genomen; in een stijging van uitgaven voor onderwijs doeleinden en in de instelling van den dis- tributiedlenst. Tegenover deze stijging staat een verla ging van een aantal andere hoofdstukken tengevolge van renteverlaging, verminde ring van posten voor armenzorg enz. Ter dekking van de uitgaven is de be schikking verkregen over een bedrag groot f 1 569.925,40 welk bedrag het inkomsten- cijfer voor 1939 met f. 173.819,12 overtreft. Deze buitengewone stijging vindt haar oorzaak in het hoogere batig slot der reke ning over 1938 ad rond f. 42.500, een hoo gere opbrengst uit belastingen ad rond f. 90.100, hoogere uitkeeringen van de be drijven ad rond f. 37.400 en een aantal andere posten ad rond f .14.000. De post voor onvoorziene uitgaven kon dientengevolge worden geraamd op f 207 044 66. B. en W. schrijven, dat deze buitenge wone goede positie der begrooting het mo gelijk maakt, thans uitvoering te geven aan het reeds lang bestaand voornemen tot verlaging der bedrijfstarleven. De wijze waarop en de mate waarin deze verlaging moet geschieden, heeft een punt van be spreking uitgemaakt tusschen de commis- slën van bijstand in het beheer der ge- meentefinanciën, der bedrijven en het college van B. en W„ terwijl het resultaat van dit overleg in een afzonderlijk voorstel zal worden verwerkt. Voorts ls de gewone dienst alsnog belast met eenige posten voor diensten en wer ken, waarvan de noodzakelijkheid pas na het opmaken der begrooting aan den dag is getreden. Deze maatregelen, waarvan de financi eele gevolgen in een nota van wijziging zijn opgenomen, hebben er toe geleid, dat de post voor onvoorziene uitgaven wordt verlaagd met f. 41.348,16 en derhalve wordt teruggebracht tot f. 165.696,50. B. en W. wijzen er op, dat, ofschoon dit bedrag ruim voldoende moet worden ge acht, om schommelingen in de ramingen op te vangen, het saldo voor een belangrijk gedeelte te danken is aan een stijging der belastingramingen. De onzekerheid der tij den noopt echter tot groote voorzichtigheid bij het nemen van besluiten, welke het saldo aanzienlijk zouden kunnen verlagen. Zij achten het daarom gewenscht de ver lichting van lasten thans uitsluitend te be perken tot een verlaging der bedrijf starie- ven en achten pas, wanneer blijkt, dat de stijging der belastingopbrengst in min of meer constant karakter hebben aangeno men en de uitgaven daarmede geen gelij ken tred houden, het moment aangebro ken tot het overwegen van nadere maat regelen. Tegen L. uit Den Haag is proces verbaal opgemaakt inzake het feit dat hij ten nadeele van Z. alhier een actetasch met inhoud had ontvreemd. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11