Bloembollenbedrijf in moeilijkheden LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 18 December 1939 \ANGE SALTS Regeeringssteun aan surplusfonds niet voldoende Rede van dr. Verhage Minder dan de slijtage-kosten Uwer zolen Mijn zaak is een fijne zaak Moordaanslag te Gorinchem opgehelderd FAILLISSEMENTEN In de hedenmiddag te Haarlem gehou den algemeene vergadering van „Bloem bollencultuur"' heeft de voorzitter, dr A. J. Verhage. in zijn openingsrede eenige leden herdacht, die In het afgeloopen jaar zijn overleden, namelijk de heeren K. Nelis, S. A. van Konijnenburg. J. Mooy Jr.. H. Slegtkamp. P. D. van Mourik, J. Schoe- huys. H. A. van Waveren. J. C van der Eyken, N. Zetsma. J. Berbee, T. Spae, F. Lambeau en J. de Jong. Voortgaande wees spreker er op dat de afzetmogelijkheid voor bloembollen, die1 voor het overgroote deel in het binnen land gevonden moet worden, voor een be vredigend gedeelte is afgesneden. Het invoerverbod, dat door Engeland, dat meer dan de helft van onzen export afnam, werd uitgevaardigd, naast de groote moeilijkheden van den export naar Frankrijk en de beknotting van den uit voer naar Duitschland. hebben het bloem bollenbedrijf in een ongekend moeilijke positie gebracht. Waar nog bij kwamen de uitvoermoeilijkheden naar vele andere landen: zoo is b.v. het openen der vijan delijkheden tusschen Finland en Rusland weer een slag voor ons bedrijf, die zeer zwaar aankomt. Het bloembollenbedrijf, dat steeds in zoo beteekenende mate aan de welvaart van ons vaderland heeft bijgedragen, verkeert daardoor, geheel buiten zijn schuld, nu dan ook wel in een buitengewoon moei lijke positie. Die des te moeilijker is, omdat deze oorlog volgt op een economische de pressie van negen a tien jaar, die het weerstandsvermogen heeft verzwakt, waardopr het onmogelijk is om op eigen kracht deze stooten op te vangen. Het meest voor de hand liggende pro bleem was het overschot van dit jaar. Zoo als het zich liet aanzien, zou het surplus toch reeds, ook onder normale omstandig heden, een belangrijken omvang hebben aangenomen. De kweekers hadden zich er op voorbereid, dat zij zich belangrijke kor tingen moesten getroosten om de gelden, benoodigd voor den aankoop van het sur plus. bijeen te brengen, ook al zouden de kortingen niet voor alle producten het maximum van 24 hebben beloopen. Nu de exportmogelijkheid sinds begin September nog slechts in zeer beperkte mate bestond, is het surplus opgeloopen tot een hoeveelheid, waarvan de opkoop niet door het vak zelf kan worden gefi nancierd, zooals in het verleden, op een kleine uitzondering na, steeds is geschied. Het vak heeft dankbaar kennis ge nomen van het feit, dat de Regeering dit heeft erkend door een bijdrage van drie millioen aan het Surplusfonds toe te zeggen, hoewel op deze plaats en in dezen kring met nadruk geconsta teerd dient te worden, dat deze steun zelfs voor dit doel niet voldoende is. Het overschot „leverbaar" is zoo enorm groot, dat met de gelden, die verkre gen worden uit de toch reeds zeer hooge korting van 24 van den mini mumprijs. welke laatste zelfs bruto de productiekosten niet dekt, en met een dergelijken Regeeringssteun, dit niet kan worden opgekocht tegen 71 van den minimumprijs. De Regeering zal er de noodzakelijkheid van erkennen, in verband met het door haar zelf ingesteld stelsel van minimum prijzen. dat het Surplusfonds de overschot ten uitbetaalt tegen 71 °/o van den mini mumprijs. In het andere geval is het prij zenstelsel niet te handhaven. Wanneer de ontbrekende gelden verkregen zouden moeten worden uit heffingen boven de korting op de nota's van 24 dan zou voor enkele onzer artikelen een hooge extra-hef fing moeten worden ingesteld, die tot absurde bedragen zou oploopen. Het opbrengen hiervan is, gezien den moeilijken l'lnancieelen toestand van ons bedrijf, kortweg een onmogelijk heid. en niemand zal de verantwoor delijkheid hiervoor kunnen dragen. Daarom mag verwacht worden, dat de door minister Steenberghe toegezegde steun een begin is geweest, en dat hij de zen steun aanvult tot een zoodanig be drag, dat het Surplusfonds zonder onmo gelijk door te voeren maatregelen de op gekochte overschotten met 71 van den minimumprijs kan uitbetalen. Om het surplus voor een volgend jaar zooveel mogelijk te beperken heeft de Re geering de tulpen- en hyacinthencultuur tot de helft teruggebracht, al had geen enkele organisatie tot een zoo groote in krimp durven adviseeren. Dit brengt mede een vernietiging van plantgoed op groote schaal. Dit is vernietiging van kapitaal, van inkomstenbron. Dat voor deze vernie tiging niet. zooals b.v. bij opkoop van vee wel geschiedt, een vergoeding is vastge steld, is wel zeer te betreuren. Het bloem- bollgnvak heeft zich in het verleden vele en groote opofferingen getroost om in de moeilijke omstandigheden, waarin wij le ven en werken, er het beste van te maken. Het zonder vergoeding vernietigen van een deel van de inkomstenbron komt echter te zwaar aan, en het is noodig dat de Re geering zich ook op dit standpunt nog eens beraadt, en hierbij een standpunt inneemt dat meer overeenkomt met de werkelijk heid en met wat voor andere agrarische bedrijfstakken is eedaan. Hoe groot het risico van een exportbe drijf als het onze is, wordt in een tijd als deze wel zeer duidelijk gedemonstreerd. Nadat vele vakgenooten groote onkosten hadden gemaakt om ons product ln het buitenland te verkoopen, kon een deel der reeds verkregen orders niet worden uitge voerd. Hiernaast komen verliezen op bui- tenlandsche valuta, en door niet-betaling door buitenlandsche afnemers, die de klappen nog raker doen aankomen. Niet alleen voor de exporteurs in ons bedrijf, maar voor ons geheele vak. Het is een onjuiste opvatting, dat de schade voor de kweekers is de opkoop door middel van het Surplusfonds van de niet- uitgevoerde hoeveelheden. De kweekers zullen noodgedwongen de overige verliezen aan den lijve meevoelen. Het wegvallen van een gedeelte van den export is voor de kweekerij dan ook geen schade van omstreeks drie millioen gul den. maar van een aanzienlijk hooger be drag. namelijk dat bedrag, dat niet uit het buitenland binnenkomt. Daarom al leen al is, nog afgezien van een plantgoed vergoeding, de door minister Steenberghe toegezegde finaneieele steun ten eenen- male onvoldoende voor een werkelijk be houd van ons vak. Wanneer hij den financieelen steun aan ons bedrijf dit jaar niet verder zou uitbrei den. zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Naast massa-ontslagen van arbei ders zouden op grooter schaal dan verant woord is, ook ontslagen van hooger perso neel moeten volgen, en zou op deze wijze het apparaat en de personeeloutillage. waarop het bedrijf voor een groot deel steunt, zeer geschaad worden. Terwijl In standhouding hiervan een eerste vereisch- te is om de taak weer te kunnen opvatten, wanneer eenmaal ook in dezen oorlog het laatste schot gelost zal zijn. De alleen-kweekers zouden bij een hooge heffing om het Surplusfonds voldoende te doen werken niet alleen hun toch reeds zeer lage inkomsten uit de betaling van hun overschotten missen, maar de beta ling van het door de exporteurs gekochte gedeelte zou ook aanzienlijk méér in ge vaar komen. De toestand zou volkomen onhoudbaar worden, wanneer Minister Steenberghe zijn eerste toezegging niet deed volgen door meer. Onze vereenlging heeft zoo zeide spre ker verder, het vraagstuk van de Irissen, de anemonen en de ranonkels aan de orde gesteld, en de Gladiolusvereeniging het vraagstuk der gladiolen, waarin gesteund o.m. door onze vereeniging. De problemen liggen hier wat anders dan bij de hoofd producten, omdat er geen saneringsmaat regelen voor deze artikelen bestaan, en in verband met den anderen aard dezer cul tures ook niet gewenscht worden. Maar dat neemt niet weg, dat het ont breken van uitvoermogelijkheid dit jaar het rendement dezer cultures doet wegval len. Het is niet te verlangen, dat de Regee ring blijvend risico's neemt voor een ge heel vrije cultuur, maar dit jaar dient toch hulp te komen om den stoot te kunnen opvangen. Het vinden van een zoo groot mogelijke exportmogelijkheid is verder een zeer be langrijk vraagstuk, dat de voortdurende aandacht eischt. En daarnaast is het vin den van een bestemming voor den open gekomen grond een kwestie, die voor ons vak zeer belangrijk is. De voorloopig ge voerde besprekingen doen mij de overtui ging uitspreken, dat voor den open grond een teelt van producten mogelijk zal wor den. die zoo goed mogelijk in onze bedrij ven past. Alleen is het niet mogelijk deze teelten op basis van de geldende prijzen te beoefenen in bloembollcnbedrijvcn. waar van het apparaat door den aard der cul tuur duurder is dan van welke volle- grondsteelt in Nederland ook. En daarom zal het noodzakelijk zijn, dat, willen de vrijgekomen bloembollengronden inge schakeld kunnen worden in de voedsel voorziening van ons vaderland, hiervoor bijzondere condities worden geschapen. Onlangs is een lichaam opgericht, dat de maatregelen die tot nu toe door Sier teeltcentrale en Surplusfonds waren uit gevoerd, in eigen beheer zou nemen. Bij het uitbreken van den oorlog is, ln ver band met den volkomen gewijzigden toe stand. de werkzaamheid van dit lichaam, de Ned. Bloembollen Bedrijfsorganisatie, door den Minister van Economische Zaken opgeschort. In de N3.0. was een samenwerking tusschen alle organisaties verkregen, waar bij de vertegenwoordiging onzer vereeni ging nog sterker was dan in Sierteeltcen trale en Surplusfonds. Het is zaak om een goede samenwerking al zal die Wilt U die prettige sleer scheppen, waarin het goed is zaken te doen, dan zoudt U eigenlijk al Uw klanten en zakenrelaties met Nieuwjaar de hand moeten drukken. Maar alleen de slijtage-kosten Uwer zolen, om nog niet te spreken van taxi- en tram- kosten en de boete van het vergeten rijwielplaatje, zouden meer kosten dan een Nieuwjaarsannonce in dit blad. Geef daarom nog heden Uw Nieuwjaars- felicitatie in ons blad van Zaterdag 30 December a.s. op. *587 De prijs bedraagt voor advertenties van 1 tot en met 5 regels slechts 75 cent. Elke regel meer 15 cent. meeningverschillen in de toekomst niet uitsluiten die juist nu zoo noodig is, te behouden Het ware daarom te overwegen om de verkregen samenwerking te doen voort duren in het college, dat de Regeering ad viseert. n.l. het bestuur der Sierteeltcen trale. dat daarmede echter geen andere functie zou krijgen. Hierbij moet er na tuurlijk ln de eerste plaats voor worden gewaakt, dat zij, die hierin het vak groote diensten hebben bewezen en aan wie het vak groote dankbaarheid is verschuldigd, maar die niet in het apparaat der N.B.O. waren ingeschakeld, hun kracht en erva ring blijven beschikbaar stellen. Maar bij wederzijdsch begrijpen zou ook met ver vulling van dezen wensch een zoodanige samenwerking gevonden kunnen worden. Door den oorlogstoestand zijn ook nog andere, zij het Voor het vak als geheel niet zóó gewichtige, moeilijkheden gerezen. Hierbij denk ik er o.m. aan, dat het hoofd bestuur zich genoopt heeft gevoeld om de aangekondigde Winterflora. die een be langrijk evenement voor ons vak beloofde te worden, af te lasten De risico's van in zendingen. bezoek en financiën ln verband met het in beslag nemen van het eigen gebouw, werden te groot geacht. Voor kleinere tentoonstellingen zijn deze risico's minder, maar voor een tentoonstelling met een opzet als de Winterflora werden deze in dezen toch reeds zeer moeilijken tijd grooter geacht dan de voordeelen, die voor het vak toch ook niet zoo groot zijn als in normale tijden. Een zeer belangrijke instelling ls wel het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhan- del. Het werk van het Scheidsgerecht wil spr. op deze vergadering in het bijzonder memoreeren. omdat kort geleden een mijl paal is bereikt, n.l. de 2500e uitspraak is gewezen. In deze 2500 uitspraken heeft het Scheidsgerecht aan het vak onschatbare diensten bewezen; van welk een groot nut het Scheidsgerecht voor het vak is, blijkt vooral in tijden als deze. De exportbevordering blijft buiten alle andere maatregelen om ook onze krachten opeischen Hoopvol richten wij onzen blik op Duitschland; de stand der clearlngre- kening geeft daartoe aanleiding. Dat onze regeering ervoor zorge. dat dit verloop ook ons vak ten goede komt! Met hoop denken wij ook aan Amerika. Dit jaar zoo eindigde dr. Verhage zijn weer narcissen in dat land geïmporteerd; het blijft onze taak den gezondheidstoe stand onzer cultures op hetzelfde peil te houden, om alle afzetgebieden te kunnen blijven behouden en te kunnen ontwikke len. Waarbij een machtige propaganda voor ons product, waarvoor reeds voorbe reidingen zijn getroffen, ook noodig zal zijn. En U weet uit ervaring, dat U bij ons steeds iets goeds koopt. Maar niet alleen de kwaliteit, ook de smaak van de artikelen is van invloed op ons succes. Daarom verkoop ik zoo graag de echte Geldersche van Stegeman. Want die is niet alleen van prima kwaliteit, maar ook heerlijk van smaak. Dat is een merk, waar ze om vragen. Want wie gewend is aan Stegeman's worst, met die fijne, zachte rooksmaak, wil nooit meer iets anders. In winkels met ons raambiljet. 4540 (Ingez. Med.) DE JEUGDIGE ARRESTANT HEEFT BEKEND. Inzake den moordaanslag te Gorinchem wordt gemeld, dot de 16-jarige G. van T. tegenover den commissaris van politie al daar een volledige bekentenis heeft afge legd en verklaard heeft, dat door hem niet alleen de aanslag op mej. v. d. Pijl is ge pleegd, maar ook die te Hooglblokland. Den nacht, voordat hij te HOogblokland den aanslag pleegde, had hij te Arkel in gebroken en een gouden horloge en een dolkmes gestolen. Met het dolkmes heeft hij het meisje ln Hoogblokland gestoken. De Jongen is waarschijnlijk niet geheel toerekenbaar, daar hij zijn slachtoffers in het geheel niet kende en dus niet uit wraak gehandeld heeft. MOTORRIJDER TEGEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen ontdekten eenige kerkgan gers te Helvoirt het lijk van een jongeman dat langs den weg in een greppel lag. Bij nader onderzoek bleek het een inwoner uit het dorp te zijn, genaamd W. K. Deze jongeman, electriciën van beroep, was Zaterdagavond per motor naar zijn werk geweest om eenige herstellingen te ver richten aan het lichtnet. Hij schijnt laat huiswaarts te zijn ge keerd. daar het ongeval door niemand is opgemerkt. Men vermoedt namelijk, dat hij met den motor in de bocht van den weg is geslipt en in botsing is gekomen met een boom en daarna in de sloot is geslingerd. Men vond hem. liggende in den greppel onder zijn motorfiets, met een wonde aan het hoofd. Men neemt aan, dat hij bewus teloos geworden door de botsing, door de koude is bevangen, en op deze wijze den dood heeft gevonden. warm hapje en zoo zien wij hem dan ook nu reeds naar de keukendeuren waggelen. Bij velen schiet er wat over voor de trou we wintervrienden, die elk jaar terugko men en in het voorjaar het dorp doen mee genieten van het grootbrengen der kuikens Het ls alsof ze thans geen schuwheid ken nen. Ze gaan van deur tot deur, steken den weg over en weten het autoverkeer tegen te houden. VERDRONKEN. Gistermiddag is een negenjarig jongetje, dat op de Lage kade bij het Roermonds plein te Arnhem speelde, te water geraakt. De knaap kwam onder een schuit terecht en is met den stroom meegevoerd. Het lijkje is nog niet gevonden. JONGEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD. Gistermorgen om kwart voor 12 ls op den onbewaakten overweg De Malm bij Soest de 14-jarige van Roomen uit Baarn, die per rijwiel passeerde, door den dieseltreln uit Baarn gegrepen. HIJ was op slag dood. AUTODIEVEN LATEN HUN BUIT IN DEN STEEK. Gisteravond ls in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam, een nieuwe personenauto eigendom van een dokter aldaar, welke eenigen tijd geparkeerd stond, ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en mocht er in slagen na enkele uren den wagen op te sporen. Uit Haarlem was n.l. bericht in gekomen. dat aldaar een nieuwe auto. waarvan de portierknoppen beschadigd wa ren, onbeheerd was aangetroffen. Blijkbaar heeft men dus weer te doen met een ge val van baldadigheid, waarbij het hoofd zakelijk te doen is om op andermans kos ten gratis een autotochtje te maken. Als Uw rheumatiscbe pijnen van de hardnekkige soort zijn moeten zl) met een extra Krachtig middel worde» beetreden. Vanae Salts ls speciaal samengesteld voor dergelijke koppige rheumatlekgevallen. Vangc heelt een dubbele werking: de alkali maakt overtollig cn pijnverwekkend zuur ln Uw organisme onschadelijk; de minerale zouten gaan de nieuwe ophooping van zuren tegen. Op deze wijze bestrijdt Vangc Uw kop pige rheumatiek van twee zijden tegelijk en brengt verlichting, waar minder krachtige middelen laai den. Probeer het eens met Vange Salts 1 Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Prijs 85 ets., voldoend» voor een succesvolle kuur. Vangt Uw pijn 4541 (Ingez. MedJ BUITENLANDSCH GEMENGD. DE DORPSEEND GAAT VAN DEUR TOT DEUR. Men meldt uit Oldeboorn (Fr.i aan de „Crt" Nu de wateren geheel zijn toegevroren, maken de watervogels in deze omgeving een moeilijken tijd door. De z.g. dorpseenden zijn dan ook alle in het dorp teruggekeerd en groepen bij honderden samen. Aan stonds is een groote bijt gekapt, waarin de dieren zich nu kunnen ophouden. De ver eeniging. welke zich heeft belast met de bescherming der dieren, is actief en zorgt, dat zij tijdig van het noodige voedsel wor den voorzien Maar de dorpseend houdt ook van een BARKAS VERGAAN. Een barkas, met aan boord een beman ning van dertig personen, zoomede tien arbeiders en tien vrouwen, heeft schipbreuk geleden op de Rio Nuevo, ln het petroleum- gebied van Catatombo i Columbia, Zuid- Amerika). Men vreest, dat allen zijn omge komen. DE VESUVIUS WERKT. Er ls een uitbarsting van de Vesuvius ge constateerd. Twee lavastroomen, elk. vijftig meter breed, vloeien van de berghellingen af. Er zijn geen slachtoffers. De spoorlijn aan dan voet van den vulcaan functlon- neert nog normaal. ONGELUK TIJDENS AUTORENNEN. Vijf dooden. Tijdens de autorennen van het Circuit „Copec" in Chili is de coureur José Prieto met zijn wagen uit de baan gevlogen en te midden van het publick terecht gekomen. Vijf personen werden gedood en verschei- denen gewond. In de week van 11 t/m. 16 December werden in Nederland 35 faillissementen uitgesproken. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10