DE OORLOG TER ZEE Het vestzak-slagschip op de proef gesteld UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 December 1939 Derde Blad No. 24458 80ste Jaargang E9 BUITENL. WEEKOVERZICHT Neptunus tot Mercurius: Hoe lang nog zal collega Mars mijn gebied onveilig maken Kou gevat ^AKKERTJE In den Kruiserwapen kan den strijd aanvaarden Trots den sovjet-aanval op Finland blijft Duitschland vijand nummer één. Bijzondere omstandigheden kunnen soms tot bijzondere gebeurtenissen leiden! Het ls weer eens overduidelijk bewezen in het ver loop van zaken ter Volkenbondsvergadering. Ziedaar een lichaam, dat op sterven na dood werd geoordeeld; Duitschland, Italië en Japan hadden het den rug toegekeerd, verder verloop van krachten dreigde. En daar wordt opeens het beroep van Fin land inzake de Russische agressie behan deld met een voortvarendheid, waarvan men eenigszins verbaasd staat te kijken Direct na de Finsche klacht wordt de Bond bijeengeroepen en in een paar dagen is alles beslist; wat onmogelijk werd geoor deeld, geschiedt in een handomdraai: de sovjet-unie wordt eenvoudig van het lid maatschap vervallen verklaard nadat de Volkenbond haar als aanvaller heeft aan gewezen Groote pressie is weliswaar uitgegaan van de Zuid-Amerikaansche staten onder aanvoering van Argentinië, dat dreigde den Bond direct te verlaten als het ver diende vonnis niet werd geveld, doch men mag niet aannemen, dat dit geheel den doorslag heeft gegeven, Het wereldgeweten ls inderdaad door deu Russischen inval in het kleine en fiere Finland wakker geschud en daaraan moet deze onverwachte, doch daarom niet minder verdiende veroordee ling van Moskou worden toegeschreven. Ongetwijfeld lag er een zeer groote kern van juistheid in de sneer van den Labour- leider Attlee, toen hij zeide, dat. als de Volkenbond steeds zoo voortvarend was op getreden als nu, de wereld er heel anders uit zou hebben gezien en er thans geen oorlog zou zijn geweest. Hoezeer het wereldgeweten heeft gespro ken, bewijst ten overvloede wel het feit, dat zelfs geen der landen, waarvan een weige ring werd verwacht, daaraan gevolg heeft durven geven, dat integendeel zij allen hebben volstaan met een blanco stem. waardoor de verelschte eenstemmigheid niet werd verbroken, daar blanco-stemmen Immers niet meetellen. Die blanco-stemmen waren, zooals te verwachten was. van de Baltische landen, die practisch onder gezag van Moskou zijn gebracht, van China, dat de sovjets zeer van noode heeft, van Zwitserland, dat als land van den zetel van den Bond steeds afzijdig blijft, van Finland zelf, dat geen rechter in eigen zaak wilde zijn en ten- slote en dat hadden wij niet verwacht van de overige Scandinavische landen. Juist de beste vrienden van Finland, waar van Zweden en Noorwegen bovendien zich bedreigd mogen gevoelen en ook werkelijk gevoelen, als Finland het onderspit zou delven. zijn ten slotte teruggedeinsd voor de consequenties. Blijkbaar bevreesd meegesleept te zullen worden in maatrege len, maar waarom dan niet het standpunt van Nederland en België gesteund, die zich ook hebben losgemaakt van de sanctie- idee? Zelfs zou men zich mogen afvragen, of beide direct bedreigde Scandinavsche lan den wel verstandig doen om Finland niet direct daadwerkelijk te steunen in plaats van gelaten af te wachten tot zij aan de beurt komen Doch hoe voortvarend de Volkenbond dan ook moge zijn opgetreden, hoe sterk de veroordeeling der sovjet-unie moreel moge spreken, daarmee is het echter toch weer practisch afgeloopen. Weliswaar is allen leden aanbevolen om persoonlijk Fin land zooveel mogelijk te steunen, maar voor een collectief optreden ontbrak alle aanleiding sinds het sanctie-systeem des tijds zoo'n mislukking is geworden, zoodat niemand daarvoor nog voelt! Moreel gezag kan men trots alles den Volkenbond nog niet ontzeggen, doch ver dere macht ontbreekt, helaas, ten eenen- male, die is verspeeld tijdens de periode van onmacht Voor Finland is dat weinig aanlokkelijk, want practischc hulp is het eerst noodige voor het zoo fel bedreigde land. Trots den heldhaftigen tegenstand, waarbij fraaie successen zijn geboekt, vorderen de over machtige roode troepen toch gevaarlijk op een zeer kwetsbaar punt, n.l. op een der smalste deelen van het land, in de rich ting van de Bothnische golf, waardoor Fin land in tweeën zou worden gesneden. Het Zuidelijk deel zou dan van leder con tact met het buitenland practisch zijn af gesloten De Finnen erkennen dit ge vaar en schijnen een tegenaanval te heb ben ingezet, waarvan het resultaat op dit oogenblik nog niet is te voorspellen. En geland heeft vliegtuigen en ander oorlogs materiaal toegezegd. Zal dit nog tijdig arri- veeren? Het is voor het dappere Finsche volk te hopen, want daaraan is het groot ste gebrek, meer dan aan manschappen, naar het zich laat aanzien. Ook de Ver- eenigde Staten zijn tot wapenlevering be reid, doch zij liggen te ver wegVerder moet Finland practisch op geen hulp reke nen. Van Russische en Duitsche zijde hoe gaan beiden weer samen! wordt het voorgesteld, alsof de Volkenbond zijn vo tum van afkeuring heeft gegeven als een lichaam, dat gehoorzaamt aan Engeland en Frankrijk Dat moge wellicht in het bin nenland worden aangenomen onder de pro- paganda-voering der pers etc., daarbuiten zal niemand het onderschrijven, zelfs ver moedelijk Italië niet, al houdt het zich nog altijd op de vlakte. Het keert zich tegen het bolsjewisme, maar beweert, dat de as nog leeft! Wellicht zal Ciano's rede van heden ietwat meer licht brengen omtrent Italië's houding, doch veel verwachten wij er toch niet van, daar alles nog zweeft en dus het moment voor een beslissing van Italië nog niet gekomen lijkt. Opgevallen ls opnieuw, hoe Frankrijk ook weer te Genève een scherper houding tegen de sovjets aannam dan Engeland Parijs schijnt minder voor een volledige breuk te vreezen dan Londen, waar men nog altijd lijkt te speculeeren op wrijving tusschen Moskou en Berlijn, onverschillig, van welke zijde die wrijving dan moge komen. Typisch is in dit verband onge twijfeld dat opnieuw vredes-geluiden heb ben geklonken. Blijkbaar opnieuw proef- balloas, in hoofdzaak van Duitsche zijde V4s 4435 (Ingez- Med.) opgelaten, neerkomend op een vrede in het Westen om zich daarna gezamenlijk tegen het Oosten te kunnen keeren, tegen het ge vaar van het bolsjewisme. Deze proefbal lons zijn echter wederom niet opgegaanl Hoewel zelfs in het Britsche Hoogerhuis stemmen zijn opgegaan ten gunste er van, houden Londen en Parijs in dit opzicht voet bij stuk Duitschland blijft vijand num mer een! Het Russische imperialisme is slechts een gevolg van het Duitsche ver- overings-streven. vermoedelijk zal dit scherp worden belicht in het thans door Chamberlain toegezegde Witboek over de mislukte onderhandelingen met de sovjets voor Duitschland het verbond met Moskou sloot. Nog is de tijd voor vredesbesprekingen, die kans op succes beloven, niet aangebro ken In het Westen blijft de strijd intusschen altijd nog beperkt tot de blokkade ter zee en alles, wat daarmede verband houdt. Hoewel er geregeld nog schepen worden getorpedeerd of op mijnen loopen. blijft de gang van zaken van een dergelijke:1, aard, dat Engeland nog niet ernstig wordt be dreigd. En al mogen de Duitschers af en toe eens een sportief succes behalen, gelijk de terugkeer van de „Bremen" er een is, de blokkade is in wezen effectief te noe men. Een tegenslag voor de Duitsche marine is verder, dat een der drie vestzakslag schepen als afgeschreven moet worden be schouwd, De Engelschen zijn er toc-h in geslaagd de „Admiral Graf von Spee" in den Atlantischen Oceaan op te sporen, waarbij zich een gevecht ontspon, dat er toe leidde, dat het Duitsche schip de haven van Montevideo binnenvluchtte, blijkbaar zwaar gehavend. Of het schip van klasse zal daar worden geïnterneerd, öf het zal zijn ondergang vrijwel zeker tegemoet gaan zij het met den troost, een Engelschen kruiser, de .Exeter", tenminste ernstig te hebben beschadigd.... Gezien hoe van Duitsche zijde de ge beurtenissen ter zee plegen te worden be licht, schijnt men de overwinningsroes wel bijzonder te moeten voeden, hetgeen geens zins van kracht getuigt! (Van onzen maritiemen medewerker). In den loop van gepasseerden Dinsdag is voor het eerst in dezen oorlog een „zee slag" geleverd. Het Duitsche pantserschip, in de wandeling ook wel „vestzakslagschip" genoemd, de „Admiral Graf Von Spee", is ten leste na een felle jacht door drie En- gelsche kruisers aangevallen. Het Duitsche schip voerde een actie tegen de handelsscheepvaart. Voor die taak zijn deze schepen, waarvan Duitschland er drie bezit, bij uitstek geschikt door hun groote actieradius en zware bewapening. De voornaamste gegevens van dit type zijn: vóór op het schip drie kanons van 28 c.M. in één toren, op het achterschip eenzelfde toren met drie kanons van 28 c.M. In de breede zijde aan iederen kant vier kanons van 15 c.M. en een quadruple lorpedo-lanceerinrichting. Verder nog het noodige luchtafweergeschut. Over één boeg zal dus maximaal vuur kunnen worden afgegeven met zes kanons van 28 c.M. en vier van 15 c.M.. het lucht afweergeschut, dat van licht kaliber is, niet meetellende. De pantsering is gering; een gordel pantser op de waterlijn van slechts 10 c.M. dikte, een pantserdek van pl.m. 5 c.M., het welk boven de munitiebergplaatsen tot 7'/: c.M. is verdikt, vormen bij elkaar ge nomen een pantsering die géén bescher ming biedt tegen 20 c.M. granaten en zwaarder. De naam pantserschip doet. in verband met het voorgaande wel eenigszins vreemd aan. De topsnelheid is 27 mijl. Een vaart welke ver beneden die van kruisers e.d. ligt. Een bijzonderheid is de voortstuwing Deze geschiedt door dieselmotoren. Het groote voordeel hiervan is de enorme actie radius van plm. 36.000 mijl en tevens de ongelooflijk korte tijd waarin het schip zijn maximum snelheid kan bereiken. Binnen tien minuten loopt het van 15 mijl: 27 mijl! Een tijd welke met een turbineschip nimmer is te verkrijgen. Dit schip is de meerdere van iederen kruiser doch moet tengevolge van gebrek aan snelheid het initiatief van den aan val overlaten aan den kruiser. De gevechtstactiek welke tegen deze handelsvernielers gevolgd kan worden is tweeërlei: le. de tegenstander zet een aj- tilleristisch zwaarder en sneller schip in, zooals een slagkruiser. De Franschen bouwden daartoe het type „Dunkerque" met acht kanons van 34 c.M en 30 mijls vaart. Het pantserschip kan niet ontkomen en de aanvaller blijft op grooten afstand. 2e. de tegenstander zet twee zware kruisers in met geschut van tenminste 20 c.M. Tegen granaten van 20 c.M. is het vestzak slagschip niet bestand en zal dus groote schade oploopen. Omgekeerd moet worden aangenomen, dat het geschut van 28 c.M. van laatstgenoemd schip de kruisers zware schade zal berokkenen, doch aan niet meer dan één. omdat met zes kanons slechts één doel effectief onder vuur kan worden ge nomen. Het practisch vuurbereik in verband met het zicht kan van het 20 c.M.-geschut ge lijk gesteld worden aan dat van 28 c.M. Op het oogenblik, dat het pantserschip zal vuren, zal omgekeerd de zware kruiser dit ook kunnen doen De aanval van de twee kruisers zal telkens moeten plaats vinden met een snellen stoot op maximum vuurafstand, gebruik makend van het vaart-overschot, om zich weder aan het vijandelijk vuur te onttrekken. Hoe is nu deze theorie in practijk ge bracht? „Van de frissche!", zei ik, nadat ik had gelezen in welke termen de dichters van Nederlandschen stam elkander thans te lijf gaan. Het is begonnen met een iet of wat onnette beoordeeling van het werk van den schrijver Werumeus Buning door den schrijver en nou ik waarèntig niet sarcastisch S. Vestdijk. Nu is laatstgenoemde begonnen als chi rurg Leefde hij vroeger van het mes, thans leeft hij van zijn pén Hier kunnen slechts ideëele motieven in het spel zijn geweest, want moge dit land dan al de kunst min nen, het houdt nog méér van zijn spaarpot. Ik voor mij heb 't leven van de pen altijd 'n knap stuk werk gevonden, maar enfin, wanneer ik het kan, waarom dan de heer S. Vestdijk niet? Edoch, wanneer ik ohirürg ware Hoe het ook zij, de heer Werumeus Bu ning nam de onnette opmerkingen van den heer Vestdijk niet en moffelde stiekum in een Shakespeare-vertaling een passage, van welker regels de eerste letters den naam S. Vestdijk vormen. Het is vernuftig, want nu scheldt Shake speare zaliger in commissie van zijn ver taler, den heer Vestdijk, met ettelijke zin spelingen op zijn döktersberoep uit voor „verdriet", „vale doktersfacie", „vies uit gebeend geraamt", „zielsverpester", „kale knoeier", „krom kaartenlezer", „schriel, schelvischoogig, schichtig stuk schavuit" eindigende met: en met dat smoel!" Pardon, mevrouw, maar het staat er Nu staat de heer Werumeus Buning, die zoo vaardig Shakespeare hanteert, ook be kend als vaardig hanteerder van den pol lepel. Hij schrijft zelfs boeken voor kokke rellende smulpapen en zoo dicht de heer Vestdijk een sonnet in antwoord op de fraaie Shakespeare-vertaling. waarin hij den naam Werumeus Buning laat lezen uit de beginletters der strofen. Ik lees kwalificaties als „botte keuken piet, die „rood ziet van drift en varkens- carbonade". „laf vermaak", en het geval eindigt: „Nu gij niet met de pen genoeg kunt stinken, gooi mij met uien uit uw uiensoep". Waarop de „botte keukenpiet" in zijn penhouder klom om het „vies uitgebeend geraamt" nog eens te zeggen waar het op staat maar dat moge ik u onthouden. En nu verwondert mij dit: Is alléén al het feit, dat men het werk van een ander minder mooi vindt, genoeg aanleiding om hem uit te schelden? Naar de litteratuur-geschiedenis Van 1880 tot heden ons leert, wél. En u kunt van schelden zeggen wat u wilt dat het zoo onbeschaafd is en zoo allemaal waar, maar men lucht er soms zoo écht lekker van óp. En daarom, als zelfs het zout der Neder- landsche aarde, de dichtersstand, zich aan grove taal te buiten gaat, als zelfs de cul tuurbrengers het daverend scheldwoord, de botte beleediging, de krenkende kwalifica tie niet duchten waarom zullen wij dan van ons hart een moordkuil maken en alle leelijke woorden inslikken, die ons van tijd tot tijd naar de lippen wellen Laat ons ons zachtkens spiegelen aan groote dichters en groote staatslieden en geen blad voor den mond nemen! ,Doe gewóón", schreeuwen zekere adver tenties ons toe. Ik zou zeggen: .Flap het uit!" Heusch, zoo goed voor de zenuwen, in deze tij je Het pantserschip vond tegenover zich één zwaren kruiser en twee lichtere. De eerste, de „Exeter" is 8390 ton groot en in 1931 in dienst gesteld. De voornaam ste gegeven zijn: drie dubbel kanons van 20.3 c.M. in torenopstelling, één triple tor pedo-lanceerinrichting aan iedere zijde en luchtafweergeschut. De pantsering be staat uit een gordelpantser van 7.6 c.M. en een pantserdek van 5 cJJ. Turbines geven het schip een snelheid van 32 mijl. De beide andere, de „Achilles" en de „Ajax" zijn van één klasse. 6830 ton groot. De eerste is in 1933. de laatste in 1935 in dienst gesteld. De bewapening bestaat uit vier dubbelkanons van 15 c.M. en luchtaf weergeschut. De pantsergordel is 7.6 c.M. dik èn het pantserdek 5.1 c.M. Turbines geven den schepen een snelheid van 32.5 mijl. Het Duitsche schip stelde tegenover de zes kanons van 20.3 c.M. en de zestien ka nons van 15 c.M. der Engelschen, zes ka nons van 28 c.M. en vier van 15 c.M. Aangezien de pantsering van de ..Ad miral Graf Von Spee" tot op zekere hoogte bestand is tegen 15 c.M. granaten en boven dien de twee lichte kruisers binnen het be reik moesten komen van de 15 c.M. bat terij. werd terecht het vuur van het 28 c.M. geschut op de „Exeter" geconcentreerd. Dit schip werd in het gevecht zoodanig beschadigd, dat het gedwongen was zich van verdere actie te onthouden. De beide andere kruisers bleven voor zoover bekend betrekkelijk onbeschadigd. Langs de kust van Uruguay werd de „Graf Von Spee" door de drie kruisers voortgedreven en is tenslotte Montevideo binnengevlucht. Volgens opgave van neutrale zijde had het schip ernstige schade opgeloopen. De brug met commandotoren was zwaar gehavend. In den romp werden vier gaten waargeno men, waarvan twee vlak boven de water lijn. Kennelijk is dit de uitwerking ge weest van het 20.3 c.M. geschut. Volgens zeerecht, overeenkomstig de Haagsche conventie van 1907, mag het schip 24 uur of zooveel langer als door de neutrale staten wordt toegestaan, in de haven verblijven. Echter uitsluitend om het weder zeewaardig te maken. Is de „Admi ral Graf Von Spee" dus de gelegenheid ge boden zich voor den strijd opnieuw gereed te maken, omgekeerd hebben de Engel schen den tijd om machtige eenheden aan te trekken, die zich ongetwijfeld nabij de scheepvaartroute langs de Zuid-Ameri kaansche kust bevinden. Met spanning ziet de geheele wereld het verder verloop van deze worste'ing tege moet. doch dit is reeds nu ondubbelzinnig gebleken, dat hei kruiserwapen mei suc ces het gevecht kan aanbinden met het vestzakslagschip. (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9