De Provinciale begrooting aangenomen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 16 December 1939 PARLEMENTAIR OVERZICHT Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Na uitvoerige algemeene beschouwingen RECHTZAKEN Een handdruk per advertentie STOFZUIGERS GEMENGD NIEUWS B UITENLANDSCH GEMENGD. Memorie van antwoard aan de Tweede Kamer In de vergadering der Provinciale Staten van Zuid Holland werden gisteren de alge meene beschouwingen over de provinciale begrooting voor 1940 voortgezet. De heer Schllthuis (v.d.) dringt aan op spoed bij de plannen tot afsluiting van de Brielsche Maas. De heer De Visser (comm.) heeft zeer ernstige bezwaren tegen de wijze waarop het college van gedeputeerden den laatsten tijd wordt samengesteld. Uitbreiding van de provinciale bestuurs taak acht spr. gewenscht, vooral met het oog op de bestrijding van de werkloosheid. Wat de subsidie-regeling betreft, spr. ziet de bestrijding van de tuberculose als een vltaa! belang. Hij neemt het op voor den schoolartsendlenst, de schooltandverzorging en de schoolkindervoeding. Verder pleit spr. voor het Residentie-orkest en het Phllhar- monlsch orkest te Rotterdam. Verhooging van de wedden van het provinciaal perso neel acht spr. noodzakelijk, mede in verband met de prijsstijging van de levensmiddelen. De heer Beekenkamp (a.r.) meent dat er ongelijkheid bestaat in de subsidieerlng van de inrichtingen van bijzonder buitengewoon lager onderwijs en verzoekt modificatie van de regeling in dit opzicht. De heer Drost (lib.) sluit zich aan bij de beschouwingen van de heeren Jansen, Ma- nenschljn en Oud over de begrooting. De liberale fractie schaart zich volkomen achter Gedeputeerden. Uitbreiding van de taak der provincie acht spr. niet aan de orde. De heer Van Langen (s.d.) is het niet eens met de opvatting, dat het zoo moeilijk ls om geschikte objecten voor werkverschaf fing te vinden. De moeilijkheid ls geldgebrek De heer Vonkenberg (a.r.) bespreekt den staat van het waterschap de Linge. Al eenigen tijd is het stoomgemaal niet ln orde. Spr. vraagt hierover inlichtingen. De heer Heerkens (r.k.) ls voorstander van een gedeeltelijke demping van de plassen in het belang van de streek. De heer Meertens (s.d.) wenscht subsidies voor den schoolartsendienst, het provinciaal drankweer-comité, voor uitzending van kin deren en voor de belde orkesten. Men wachtte niet te lang met een herzie ning van de salarissen en loonen van het provinciaal personeel. De voorzitter zegt dat gedeputeerden zich zullen beraden over vluggere toezending van de stukken. Wat de huisvesting betreft weet spr. niet of Zorgvlled het ideaal ls. Gedeputeerden zullen voortdurend hun aandacht aan deze ZcIéiK geven De heer Heukels (Ged. Staten) zegt. dat het geheele college achter de Ingediende be grooting staat. Het college wenscht niet in te gaan op de critlek op zijn samenstelling. Wat de provincie ook maar redelijkerwijze voor de werkverschaffing en werkverruiming kan doen moet zij doen. In een jaar ls het aantal tewerkgestelden gestegen van 4193 tot 7898. Men moet ln deze provincie zoeken naar werkobjecten. Allerlei technische bezwaren waren er tegen de droogmaking van de Reeuwijksche plassen. Afgezien van de schade, die het natuurschoon van een droogmaking zou ondervinden, was dit werk economisch niet verantwoord. De taak van het Economisch Technolo gisch Instituut is eigenlijk Rijkstaak. Im mers er bestaat een centraal instituut voor industrialisatie aan het Departement van Economische Zaken, dat de provinciale in stituten overkoepeld. Wat het buitengewoon lager onderwijs betreft, vervoerskosten spelen hierbij geen rol. Spr. kan niet ingaan op de suggestie van dr. Beekenkamp. Spr. maakt enkele opmerkingen over de taak van de provincie. De practijk stemt ln dit opzicht overeen met den juridlschen opzet, zooals de heeren Oud en Noteboom dien hebben geschetst. Het financieel beleid besprekende, zegt spr. dat voorzichtigheid geboden blijft. Spr. wijst op de stijging van materialen en op de meerdere verpleegkosten in verschillende gestichten (alleen in Oud-Rozenburg neerkomende voor de provincie op f. 10.500). Alleen in den uitersten nood ls overgegaan tot verlaging van subsidies. Aan subsidies wordt thans nog uitgegeven f. 1.847.000, dat ls 84 pet. van de inkomstenbelasting der provincie. De heer de Bruin (Ged. Staten) zegt een onderzoek toe naar de mogelijkheden over openstelling van de sluis bij Leidschendam. Spr vestigt er de aandacht op, dat wanneer nu uitgaven worden afgewezen, dit geschiedt omdat Ged. Staten zich willen concentreeren op de uitvoering van het wegenplan. Daar om zal hij tegen elke subsidieverhoogmg stemmen, die niet in de begrooting staat De heer Schmal (Ged. Staten) behandelt o.a. de kwestie van uitzending van kinderen naar koloniekampen. Hij acht het standpunt van Gedeputeerden Juist. Nader beraad ls voorzien, het verzoek wordt dus niet defini tief afgewezen. Spr kan ln het kader van deze begrooting geen subsidies toekennen aan het Provin ciaal Drankweer Comité. De voorzitter deelt mede, dat mej. Pomper (s.d.) c.s. een motie hebben ingediend, waar- In het subsidie aan het Provinciaal Drank- weer Comité, gelijk aan dat ln 1938 toege kend, hersteld wordt. De heer Roos (Ged. Staten) behandelt het instituut van den schoolartsendienst. Aan de gemeentebesturen moet het initiatief ver der worden overgelaten. De schoolvoeding is een geheel ander Instituut. Spr. ziet den toestand minder ernstig dan mevr. De Vries- Bmlns. De schooltandverzorging ls ook niet onder den schoolartsendienst te brengen. Contact met de schoolartsen ligt niet op.1 den weg van dit college maar wel van de Gemeentebesturen. Op het gebied van de voorziening van veevoeder ligt geen taak voor de provincie. Alleen de Rtjksregeerlng mag zich op dit ge bied begeven De heer Verschuur (Ged. Staten) be spreekt de salarleering van het provinciaal personeel. Hier ligt geen primaire taak voor de provincie. Zij heeft te letten op het voor beeld van hoogerhand en zal zeker zich ver staan met de commissie voor georganiseerd overleg. De voorzitter deelt mede, dat mevr. Van Gelder-Droste c.s. een motie hebben inge diend met betrekking tot de kinderuitzen ding. dat verder gaat dan het voorstel van Ged. Staten. Deze motie werd aangenomen met 4621 stemmen. Daarna brengt de voorzitter de motie van mej, Pomper ln stemming, waarin f. 900 subsidie voor het Provinciaal Drankweer Comité wordt voorgesteld. Deze motie werd verworpen met 4321 stemmen. Z.h.s. wordt de begrooting aangenomen met aanteekenlng. dat de heer Menist (r.s. a.p.) geacht wenscht te hebben tegenge stemd. HAAGSCHE RECHTBANK. Zijn opvoeding beschaamd. „Dit is een jongeman met goede hersens. Zijn ouders hebben zich groote moeite ge geven om hem de H.B.S. te laten afloopen. Maar hun groote inspanning voor hun zoon ls slecht beloond, ze hebben niets dan ver driet van hem ondervonden". Aldus het troostelooze rapport dat de officier over J. W„ die thans gedetineerd is in het Huls van Bewaring. Na het verkeerde pad te hebben betreden toen hij de H.B.S. verliet en de ouderlijke woning te hebben ver laten, had een familie te Wassenaar ge tracht W. in het goede spoor te brengen. Maar die pogingen waren mislukt, want W. nam van een zoon des huizes vijf biljetten elk van honderd dollar weg, waarvoor hij nu terecht stond. Verdachte bekende. De officier wees er op dat een voorwaar delijke straf, die was opgelegd niet heeft geholpen, waarom hij negen maanden ge vangenisstraf elschte. Na pleidooi van den verdediger, las verdachte een lang schrij ven voor, waarin hij omtrent zijn verleden het een en ander vertelde en bezwaren tegen het reelasseeringsrapport aanvoerde. De auto voor de sloop. Een autoslooper reed ln Wassenaar met een auto rond, waarvan het met de rem men slecht gesteld was. Daarvoor heeft hij terecht gestaan en verdachte had betoogd dat de auto voor de sloop bestemd was en hij heel voorzichtig reed. Maar de officier vond het toch onverantwoordelijk met een dergelijk voertuig op den weg te komen en elschte f. 20 boete, subs, twintig dagen hechtenis. De rechtbank heeft verdachte conform dien eisch veroordeeld. Een aardig gestelde Nieuwjaarsannonce weten al Uw kennissen, klanten en zaken relaties naar waarde te schatten. Het heeft zin, zakenman en winkelier, van Uw genegenheid blijk te geven met een „handdruk per advertentie". Zoo geeft U dat „ietsje meer", waardoor Uw klanten Uw vrienden b 1 ij v e n. Geef nog heden een tekst op voor Uw Nieuwjaarsannonce in ons blad van Zaterdag 30 Dec. a.s. De pril» bedraagt voor advertenties van 1 tot en met S regels slechts 75 cent Elke regel meer 15 cent. DE WATERSTAATBEGROOTING AANGENOMEN. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de begrootingen van Waterstaat en het ver- keersfonds voor 1940 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de onderscheidene afdeellngen van het verkeersfonds werd o.a. het woord ge voerd door de heeren Baas en van Kem pen, die de belangen van de Nederland- sche vliegtuigindustrie bepleitten. In antwoord hierop deed minister Albarda eenige mededeelingen, die elders in dit blad staan vermeld. Bij de behandeling van de spoorwe gen zeide minister Albarda. dat te Lei den een der slechtste toestanden van ons land heerscht. Er zijn (gelijk wij reeds vermeldden Red. LD.) momenteel onderhandelingen gaande tusschen B. en W. van Lelden en de spoor wegdirectie over het bouwen van een ver hoogd station met onderdoorgangen. Aan vankelijk zijn de kosten op 4 millloen gul den geraamd, doch de mogelijkheid van versobering wordt bestudeerd. De minister ls het niet eens met de hee ren Duymaer van Twist en Zandt, die be zwaren hadde tegen reizen op Zondag. Het Nederlandsche volk laat zich het trein verkeer op Zondag zeker niet ontnemen en ook het spoorwegpersoneel heeft geen be zwaar tegen werken op Zondag. Bij de behandeling der scheepvaart ge komen, neemt de heer Posthuma het woord die de saneering van de binnenvaart be sprak. De minister had verklaard, de ver dere ontwikkeling te zullen volgen, maar de heer Posthuma kan dit niet geheel be vredigend vinden. Het opleggen van sche pen van oude schippers is goed, mits deze menschen van rijkswege uitkeeringen ont vangen. Vele sprekers vragen nadere ge gevens en maken opmerkingen aangaande het kanaal GroningenIJselmcer. Over liet algemeen wenschte men dat de han gende geschillen hierover spoedig een op- 85 verschillende bekende merken. Ook ln huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT 51 TELEFOON 25955 7195 (Ingez. Med.) lossing zouden vinden. Minister Albarda was het niet eens met de noodzakelijkheid van saneering van de binnenvaart. Van acuut belang ls dit probleem genszins. Uniforme scheepvaartrechten, door ver schillende leden bepleit, lachten den minis ter niet toe. Bovendien zou men ln strijd komen met internationale overeenkomsten. BIJ de behandeling van de landwegen spreekt de heer Ter Laan over den tunnel bouw te Rotterdam. Spreker is door de me morie van antwoord teleurgesteld. Interna tionaal en interlocaal verkeer zal van de tunnel gebruik maken, het is dus een rijks zaak. De kosten hooren dan ook door het rijk gedragen te worden. De tunnel, met wegen, kost ongeveer 20 millloen gulden en de exploitatie zal zeker 3 ton per jaar kosten. Dezen last mag men redelijkerwijs niet op Rotterdam leggen. De heer Ebels bepleit verbetering van de tertiaire wegen in het Noorden des lands. Er bestaat hier een groote achterstand, mi nister Albarda is het niet eens met den heer Ter Laan wat betreft de tunnel te Rotterdam. We staan hier tegenover een voldongen feit en tegenover aangegane af spraken, die geen herziening behoeven. Met den heer Ebels ls de minister het vol- komen eens. De genoemde achterstand is zeer urgent en er zgl groote aandacht aan besteed worden. Bij het hoofdstuk luchtvaart gekomen in formeert de heer Baas. of de kwestie van het centraal vliegveld ln de huidige omstan digheden nog wel van urgent belang is. De heer van Kampen bepleit, evenals de heer Baas, een grootere aandacht te beste den aan de nationale vliegtuigindustrie, zoowel voor defensie als voor burgclijke doeleinden. Elders ln dit blad vindt men de mededeelingen, die minister Albarda ln antwoord op deze sprekers gaf. KANTONGERECHT VAN ALPHEN. Voor het kantongerecht te Alphen werd o.a. behandeld de aanrijdingszaak tegen een inwoner van Koudekerk a. d. Rijn, die een ernstige aanrijding had veroorzaakt op den hoek van de Bruggestraat en den Honsdijk, waardoor groote materieele scha de was ontstaan, van ong. f. 1000 Verd., die was verschenen, gaf alles toe wat hem ten laste werd gelegd, hoorde tegen zich eischen een geldboete van f. 20. subs, tien dagen, en een week hechtenis, plus intrek king van het rijbewijs voor zes maanden, belde laatste voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. Een boekhandelaar uit Alphen stond te recht voor het feit dat hij met zijn bestel auto, waarmede hij meer dan 12 uren per week reed, had gereden, zonder in het be zit te zijn van het z.g. werkboekje als be doeld in het rijtijdenbesluit. Verdachte had deze vervolging zelf uitgelokt, daar hij zich tot verschillende instanties had ge wend. doch van niemand, noch van de arbeidsinspectie, noch van de politie, den indruk gekregen had. dat hij verplicht was een werkboekje te hebben. De kanton rechter zag ln dit geval geen principieele -kwestie, daar het werkboekje voor verd. verplichtend ls volgens art. 46 van het Rij tijdenbesluit, waaronder verd. valt. De per sonenauto van verd., welke mede gebezigd wordt voor het bestellen van goederen, wordt n.l. als vrachtauto aangemerkt. Hij rijdt daarmede meer dan twaalf uren per week, zoodat het Rijtijdenbesluit op hem van toepassing ls. Daar deze zaak voor verd. als proefgeval diende, luidde het von nis f. 0.50, subs. 1 dag. Voorts diende een niet alledaagsch geval van dierenmishandeling. Een inwoner van Bodegraven was ten laste gelegd, dat hij een geit had vervoerd op een voor het dier pijnlijke wijze. Hij droeg het beest, terwijl hij op zijn rijwiel zat en het was met een touw vastgebonden. Het beest zakte telkens omlaag en werd dan weer aan het touw omhoog gesjord. Aldus het proces-verbaal, dat ook vermeldde, dat het beest met de achterpooten sleepte. Verd. gaf echter een geheel andere voorstelling, zoodat men wel den Indruk moest krijgen, dat het beest het wel een heerlijk ritje gevonden moest heb ben. Deze zaak werd uitgesteld om alsnog den verbalisant in deze kwestie te hooren. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER Vernieling en beschadiging. Een hulpbesteller der P.T.T. uit Hoofddorp had in den tuin van zijn huisbaas, den 61- jarigen A. de Hoog, aldaar eenige struiken en een haag afgekapt zonder de toestem ming van den eigenaar. Het strafblad van verdachte was niet geheel blanco. Het ver meld o.a. diefstal van een riek en bovendien van hout. De Officier van Justitie eischte een geld boete van f. 20 subsidair 10 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde tot f. 15 of 9 dagen en bovendien tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 14 dagen. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De heer M., directeur van de gemeente- reiniging te Den Helder, die gisteren, na In arrest te zijn gesteld wegens verduiste ring ln dienstbetrekking van benzine en een ollerelnlger, in vrijheid werd gesteld, doch terstond daarop onder verdenking van het aannemen van steekpenningen op nieuw werd gearresteerd, is des middags door den rechter-commissaris opnieuw in vrijheid gesteld. SLACHTOFFERS VAN KOLENDAMP VERGIFTIGING. Vrouw overleden te Kerkrade. Gisterochtend werden ln hun woning aan de Industriestraat te Kerkrade de echte lieden J. Bischoff-Olieslager bewusteloos gevonden. Beiden waren door kolendamp vergiftigd. Zij werden naar het ziekenhuis overge bracht, waar de vrouw spoedig overleed. De toestand van den man is zorgwekkend. Het echtpaar was pas een (jaar getrouwd. DE FRAUDE MET TRIPTIEKEN. Nog een kantoorbediende gearresteerd. Naar wij vernemen is te Amsterdam in de zaak van de vervalschte triptieken nog een tweede kantoorbediende van de assu rantiefirma, Rokin 69, gearresteerd. Evenals de reeds aangehouden bediende zou deze man valsche handteekenlngen op triptieken hebben geplaatst, enz.; vermoedelijk hebben beide mannen bij hun fraudes samenge werkt. Hbld. ZWEEDSCHE SCHIPBREUKELINGEN TE ROTTERDAM. Hedennacht is te Rotterdam binnenge komen het Nederlandsche motorschip „Brinda", komende van Londen, met 11 schipbreukelingen aan boord van het Zweedsche stoomschip „Ursus", dat op weg was van Uddevalla naar Rochester. De „Ursus" had 20 man aan boord zoo dat nog 9 vermist worden. Bij de geredden waren 2 zwaargewonden. De schipbreuk heeft plaatsgehad gistermorgen te 9 uur. DE IERSCHE TERRORISTEN. De rechter te Birmingham heeft gis teren drie Iersche terroristen wegens aan slagen ln brievenbussen op 15 Augustus tot in totaal 35 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De hoofdaanlegger kreeg vijftien jaar, de beide medeplichtigen ieder tien jaar. De bommen zijn in alle drie gevallen ontploft, maar hebben geen ernstige scha de veroorzaakt. In de motiveering van zijn vonnis zelde de rechter, dat deze lafste van alle soort aanslagen de zwaarste straf verdienden die de wet toeliet, ook uit een preventief oogpunt. VLIEGTUIGONGELUK IN BRAZILIË. BIJ Pante Nuova di Minas (Brazilië) is een vliegtuig bij de landing neergestort en in brand gevlogen. De inzittenden kwamen om het leven. Het waren de minister van opvoeding van den staat San Paulo, Al- varo Figuolredo Guiao, majoor Ferraz, de heer Barros en de piloot. Bij haar optreden meende de regee ring zoo zegt zij in de memorie aan de Tweede Kamer een voorstel tot verbetering van de leerlingenschaal te kunnen doen. De oorlogstoestand heeft aan dit voornemen een ontijdig einde gemaakt. Voor dee begrooting 1941 wil de minister wel deze kwestie ter hand nemen, nu is zulks onmogelijk. De werkloosheid onder het onderwijzend personeel is door de mobilisatie sterk ver minderd. Exacte getallen zijn hier echter onmogelijk te geven. Zeer urgent is zeker een afdoende rege ling van de schrijfwijze der Nederlandsche taai. Om aan deze regeling een wettelijke basis te geven, is reeds een wetsvoorstel ontworpen, dat omdat de bedoeling is, daarbij ook onze overzeesche gebieden te betrekken om advies Is gezonden naar de regeeringen van Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao. Helaas ls hierop nog geen antwoord ontvangen. Gaarne zal de minister zijn medewer king verleenen aan een vermindering van den hulswerklast der leerlingen. Het eer ste middel daartoe ls beperking der examenstof. De huidige financiën van het rijk laten niet toe. voor het vervolgonderwijs weder een bedrag op de begrooting uit te trek ken. De regeering neemt het rapport van het rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding in ernstige overweging. De minister bepleit vrijwillige lichamelijke opvoeding door sport door de leerlingen, buiten de school uren om. De minister is van oordeel, dat de vereeniging tot bevordering der homoeo pathic in Nederland het initiatief zou kun nen nemen tot het instellen van een bij zondere leerstoel voor homoeopathie. aan gezien het rijk daartoe momenteel niet in de gelegenheid is De regeering acht het onderwijs in den bouw van oorlogsschepen aan de techni sche Hoogeschool van groot belang. Met vele leden is de minister van oordeel, dat herziening van de heffing van collegegelden noodzakelijk is en dienaangaande stelt de minister zich voor, binnenkort voorstellen te doen. De minister acht het mogelijk noch wen- schelijk, een terugkeer naar den drie-jari gen cursus aan de gewone dagambachts scholen, te bevorderen. De minister ge voelt geen behoefte om een commissie te benoemen, met opdracht, een onderzoek in te stellen naar alle vraagstukken, welke voor de ontwikkeling van het nijverheids onderwijs van overwegend belang zijn. De vraag over de vereenlgbaarheid van het raadslidmaatschap met de betrekking van directeur, leeraar of beambte bij het nijverheidsonderwijs ls niet nieuw. De mi nister heeft ten dezen aanzien hetzelfde standpunt ingenomen als zijn ambtsvoor gangers. In de meening van eenige leden, dat de tijd rijp is om de verplichting tot aanstel ling van wachtgelders geheel te doen ver vallen, kan de minister niet deelen. Invoering van een voor alle scholen voor uitgebreid lager onderwijs geldend leerplan zou in strijd zijn met de gedachte, welke omtrent het leerplan in de lageronderwijs- wet 1920 is neergelegd. Evenals zijn voor gangers is de minister gaarne bereid, de stichting van scholen of klassen voor schip perskinderen te bevorderen. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Een wetsontwerp inzake bescherming van den titel „architect" heeft 's ministers volle belangstelling. De minister is voornemens, een supple- toire begrootingsaanvrage tot een bedrag van f. 1.000.000 ln te dienen voor bescher ming van onze voornaamste kunstschatten. Gaarne onderschrijft de minister de meening. dat een wettelijke regeling van het muziekonderwijs noodzakelijk is. Ver hooging van het totaal der rijkssubsidies voor de orkesten, waarop vele leden aan dringen. is onder de tegenwoordige om standigheden om budgetaire redenen he laas niet mogelijk. De minister is gaarne bereid de verdec- ling van rijkssubsidies aan orkesten nader ln studie te nemen, maar kan nog geen beslissingen dienaangaande in het vooruit zicht stellen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7