De Leidsche Bioscoop-Programma's De Leidsche Academiedagen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 16 December 1939 KERSTFEEST NATASCHA POUSTAH OFFKIEELE KENNISGEVING HOEST FAMEL BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN WEERBERICHT. Redevoeringen van mr. dr. J. van Walre de Bordes en mr. J. Linthorst Homan „De roeping van Nederland in de volkerengemeenschap" SAVOY RESTAURANT, LEIDEN „Gemeenschapszin" AGENDA SPORT GEBOREN. Jan Hendrik. Z. van J. H. Philippo en C. Sinteur Franciscus Jacobus. Z van A. A. Bocxe en M. Otto Adrie Pleter. Z. van A. Anneeze en P. C Brittijn Willem Frederik. Z. van W. F. Mieremet en M. J. v. Maris Jantje. D. van G. Blok en J. M. van Abswoudc Adrianus. Z. van P. de Kooter en M. Kerver. ONDERTROUWD. J. D. Mastenbroek Jm. 28 j. en S A. de la Rie jd. 23 j. OVERLEDEN. J. Sloos. hsvr. van I. H. W. Cossee 69 J. J. S. Kluivers. Dr. 11 mnd. S. Oudshoorn. Wed. van W. v. d. Valk 84 j. N. C Speets. Zn. 15 dagen L. Louwe, gesch. M. 78 j. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 766. Hedenmiddag 2 uur: 770. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hm gebied van hoogen luchtdruk over Zuid- Scandlnavie en het Oostzeegebied, dat in de kern een maximum van 1030 mbar vertoont, nam sinds gisteren nog in beteeken is en om vang toe. Dientengevolge bleef de aanvoer van koude luchtmassa's uit het Oosten naar onze omgeving aanhouden, waardoor de vorst zich geleidelijk over ons heele land uitbreidde. De depressie over Noord-Spanje verplaatste zich naar de Golf van Genua en werd ongeveer 1002 mbar diep. Over Italië veroorzaakte zij eenigen regen, terwyl in de Po-vlakte ook sneeuw viel. Een nieuw* storing van 1002 mbar. die bü Portugal ttfl ontwikkeling kwam. bracht op de kust aldaar veel neerslag. Het maximum over de Azoren neemt in beteekenis af. In de kern daalde de luchtdruk tot 1028 mbar. Een diepe depressie, die gisteren b\j de Zuidpunt van Groenland lag. verplaatste zich snel in de richting van IJsland. Over de Noordelijke IJs zee trekt een depressie van omstreeks 980 mbar. Aan haar We6tzyde worden snel arctische lucht massa's aangevoerd, waardoor op Jan Mayen de temperatuur tot 14 graden beneden het vriespunt daalde. WEERSOMSTANDIGHEDEN. (Binnenland (7 u. 20 voorin). Den Helder: Betrokken, krachtige ONO. wind. temp. 3 gr. C., min. 3 gr. C. Vlissingen: Betrokken, krachtige O. wind. temp. 1 gr. O., min. —2 gr. C. De Bilt: Betrokken, matige O. wind. temp. 4 gr., min. —4 gr. C. Groningen: Betrokken, matige O. wind. temp. 4 gr. C.. min. 4 gr. C. Maastricht: Betrokken, matige O.N.O. wind. temp. —1 gr. C. min. —1 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp. —4 gr. C„ (25 gr. F.). 9 uur voorm.: 34 gr. C. (26 gr. F.). 12 uur 's middags: 3 gr. C. (27 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 6 u. 35 min; nam. te 6 u. 57 min. Voor Maandag. Voorm. te 7 u. 19 min.; nam. te 7 u. 43 min. LICHT OP VOOR FIETSERS Zaterdag: 4.17 nam. tot 7.34 voorm. Zondag: 4.17 nam. tot 7.35 voorm. MAAN8 OP- EN ONDERGANG. 16 Dec.: op: 11 uur; onder 21 u. 59. In de lezingenreeks der Leidsche Acade miedagen over „Nederland ln Oorlogstijd" sprak gistermiddag mr. dr. J. van Walré de Bordes over: Roeping, aldus spr., is de hoogste bestem ming van een mensch, datgene, waarvoor hij voelt, dat hij geboren is en God hem hier op aarde gebruiken wil. Spr. verdui delijkte dit met voorbeelden uit het leven van Albert Schweitzer en Willem de Zwij ger. Het is teekenend voor dezen tijd, dat de samenwerkende Leidsche studentenor ganisaties als onderwerp kozen „De roeping van Nederland in de volkerengemeenschap" Van 1914 tot 1918 was er in Nederland slechts één gedachte: ..Hoe blijven wij er bulten?" Onze neutraliteit bestond uit af zijdigheid. Van de zijde der neutrale landen Is toen geen poging gedaan, om tusschen de oorlogvoerende partijen een verzoening tot stand te brengen. De vrede van Ver sailles was een lijvig boekwerk, dat vredes vraagstukken uitvoerig regelde, doch het essentieele, de vredesmentaliteit ontbrak er aan. Waarom is de Volkenbond niet geworden wat hij had kunnen en moeten worden? Omdat er na den oorlog geen werkelijke vrede is gekomen. De oorlog is blijven voort leven in de harten der meuschen en is nu opnieuw uitgebroken. De beste manier om het Volkenbondsideaal te dienen, is de vol keren moreel rijp te maken voor den Vol- benbond. Dat is iets, waaraan iedereen in zijn eigen omgeving kan medewerken, ook bij ons in Nederland. Thans staan wij voor het wonderlijke feit, dat deze oorlog van den beginne met algemeenen tegenzin gestreden wordt. De oorlogvoerende partijen voelen zich als ge vangen ln een noodlot. Dit schept een ge heel nieuwe situatie in de wereldgeschie denis en geeft den neutralen een kans tot verwezenlijking van hun roeping: de oor logvoerenden te helpen te komen tot een werkelijken vrede, een vrede door verzoe ning. „Vrede door verzoening" moet onze pas sie worden, de passie van iederen Nederian- itin iu in Uw zeer verzorgd KERSTDINER bij kandelaarsQicht en de kaïpel van de blonde Zigeunerin zal altijd een aardige herinnering zijn als U dit geniet in SAVOY RES TAURANT TE LEIDEN - Tel. 21444. KERSTMENU f. 3.— SURPRISES en ATTRACTIES. Menu's worden gaarne op verzoek toegezonden - Tafelbespr. gewcnscht 4618 (Inaea Med.) der. Elke andere vrede zou een nieuwe ramp zijn, ook voor ons land. Wat zal een vrede door verzoening niet voor gevolgen kunnen hebben? Duitschland, Engeland en Frank rijk, die drie prachtvolken van West-Euro pa, eendrachtig samenwerkend voor den opbouw van een betere wereld. Het kan het begin worden van een nieuwe beschavingsperiode. Iedere Nederlander kan medewerken veld te winnen voor deze ge dachte: „vrede door verzoening" doch slechts hij. die zelf ervaren heeft, wat het betcekent zich te verzoenen. Het is noodlg. dat wij werkelijk neutraal zijn, van een positieve, constructieve, stimuleerende, dy namische neutraliteit, waarvan kracht uitgaat. Wij moeten beiden partijen toonen, hoe de toekomst zou kunnen worden, In dien zij daarvoor de noodige offers zouden willen brengen. Mensehelijkerwijs gesproken Is dit alles een utopie, doch wat onmogelijk is bij menschen, is mogelijk bij God. Slechts ln Gods kracht zal Nederland zijn roeping kunnen volgen. In laatste instantie hangt dit af van de beslissing van iederen Nederlander persoonlijk. Als laatste spreker heeft mr. J. Linthorst Homan. commissaris der Koningin in de provincie Groningen, gesproken over Reeds in de samenwerking van alle in Leiden bestaande studentenvereenigingen voor het verkrijgen van gemeenschappe lijke voorlichting over Nederland's roeping tegenover het buitenland en voor het eigen volk, ligt een stuk gemeenschapszin: des te verheugender ls het voor den inleider, dat de studenten zelf den titel ..Gemeen schapszin" voor zijn toespraak hebben aan gegeven. Het is gewenscht, de bespreking over de thans overal in ons volk opkomende be hoefte aan saamhoorigheld cn gemeen schapszin, los te maken van de gedachte „Nederland in oorlogstijd", daar die be hoefte reeds eerder zich openbaarde en daar gemeenschapszin onder oorlogsdrei ging niet de ware gemeenschapszin ls, al zal zoo een tijd daarop wel invloed ten goede komen. Het motief voor nationale saamhoorigheid en betere samenwerking ls bij leder ver schillend, daar God nu eenmaal ieder mensch een eigen hart en een eigen ge- dachtengang heeft geschonken. Doch voor de meeste jongeren zal de beweging der laatste Jaren wel zijn geweest een reactie op tevoren al te groot Internationalisme, met wat daarmede sSmgnhing en op de al te groote heftigheid van -het politieke tournooi en tenslotte vooral op het onopgelost blij ven van het werkloosheidsvraagstuk, welk vraagstuk een diepe wonde liet In onze volksontwikkeling en volkskraoht. Bij dat alles kwam vooral ook de dankbaarheid over de saamhoorigheld bij de groote ge beurtenissen ln ons Oranjehuis. Niet ieder denkt gelijk over de vraag of saamhoorigheld in een volk wel gemeen schapszin mag zijn en mag heeten, omdat ieder niet in een volk een gemeenschap ziet. Sommigen zien in een volk een aan eenrijging van kleine gemeenschappen: an deren willen dat het gemeenschapsbesef zelfs de geestelijke stroomingen terzijde stelt. Verwijzing naar andere volkeren is onjuist, omdat ieder volk slechts zijn eigen moeilijkheden kan beoordeelen en kan op lossen. naar groei van het volk. samenstel ling, afmetingen en bestaande noodtoestan den. In ons volk bestaat reeds prachtige ge meenschapszin binnen die groepen, waar godsdienstige en maatschappelijke richtlij nen en idealen de groep hecht aaneenslui ten. Elders waar de lijnen minder con creet zijn, is dat minder het geval. Nu gaat INLEVERING VAN VERANTWOORDINGSSTATEN EN OPPLAKVELLEN VOOR SUIKER DOOR CAFE'S. HOTELS. CANTINES, ENZ. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: Laatste waarschuwing. Nog ongeveer 30 leiders van „Instellingen" als café's, can- tlnes enz., die voor 10 December hun ver- antwoordlngsstaten en opplakvellen voor suiker op mijn kantoor Ingeleverd behoor den te hebben, zijn tot dusverre in gebreke gebleven. Wie Maandag 18 December a.s. om 17 u. bovengenoemde papieren niet heeft over gelegd, zal ze niet meer kunnen Inleveren en bijgevolg buiten de Distributie worden gesloten. Leiden, 16 December 1939. 4521 De Directeur, P. ROOSENBURG. het erom. aan allen, binnen die groepen, het Nederlanderschap te doen zien als iets, dat allen welbewust moet binden. Het ls een zaak van nationale sfeer, welke sfeer men gerust gemeenschapszin kan noemen. Is die sfeer goed en sterk, dan kunnen ook de laatste moeilijke vraagstukken worden opgelost. Zoo niet, dan mislukt zelfs het kleinere. Men kan zeggen, dat het nu om een laatste proef gaat. Ieders taak is nu, allereerst zich te ontdoen van de bij velen bestaande on wetendheid over de groote volksvragen en zich zelf op de hoogte te brengen van de nooden en de levensvraagstukken van al len, Ook de student zal, al gaat aan de universiteit zijn studie voor, zich later vooral sociaal moeten laten gelden. Het kan voor ons land van de grootste beteekenis zijn, wanneer nu duidelijk van de Jeugd de wil blijft uitgaan, steeds stelliger, dat de nieuwe generatie de juiste sfeer eischt en die ook zelf zal brengen. De student sluite daarbij vooral bij onze histo rie aan, hij zal ook bij zijn onderzoekingen zien, hoe het werken voor eigen gemeen schap binnen de groote vaderlandsche ge meenschap niet moet worden tegengegaan, doch juist moet worden bevorderd, mits het allen bindende Nederlanderschap dagelijks duidelijk zij. De student houde zich buiten de poli tiek doch hij bereide zich maatschappelijk krachtig voor Aanknooplngspunten aan de maatschappelijke vraagstukken zijn overal te vinden, geestelijk, sociaal, territoriaal. Daarvoor is deze tijd nu juist wel zeer ge schikt. De studenten kunnen zich op ge meenschappelijke excursies. In gezamenlijke besprekingen, laten voorlichten door man nen en vrouwen uit geheel het volk; zij kunnen hun deel bijdragen ter opehlegging van sommige vraagstukken en ter stimu leering van de sfeer van saamhoorigheid en gemeenschapszin De Inleider eindigde met aanhaling der woorden, door H. M. dc Koningin bij Haar regceringsjubileum in 1938 tot de jongeren gericht bU welke woorden H. M. sprak van een zeldzame kans voor dc tongeren, om te toonen wat zij vermogen. Stellig zal ook daarbij de universiteit der Oranjes niet aohterblljven. VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Stroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 2736 (Ingez. Med.) HEDEN. Schouwburg: K.V. „Litteris Sacrum". „De- lila". 8 uur nam. 't Schutter&holLeidsche Dilettantenclub. 81/4 uur nam. KatwUk-aan-Zee (Casa Cara): Konij nen tp n toonstelling. 10 uur voorm. tQt 10 u. nam. Zondag. Amlcitia: Kerstwijding. Spir. Genootschap. 74 uur nam. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 64 uur nam. Evang. Chr. Gem Samenkomsten te 10 uur voorm. en 64 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Stadszaal: Gezelschap Johan Kaart. ,,'nHuis vol herrie". 8 uur nam. Maandag. In den vergulden Turk: Aandeelhoudersverg. N.V. v.h. W. Hoogenstraaten en Co. 3 uur nam. Hooigracht 3: Naverkoopln^ Een-Kwartier - tjesbond. 10—5 uur. Stadszaal: Jubileumconcert „Stem des Volks" 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwljgerkerk)Ge meente-avond Ver. v. VrUz. Hervormden. 81/4 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: L.K.V. Teekenlngen van Jo Spier. 104 uur; 's Zondags 1—4 uur (tot 7 Jan.). DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 94—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags Wtfkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 44—46): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr. 22). Inenting tegen diphterie. 34 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. voor Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Es war eine rauschende Ballnacht". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Zijn andere liefde". Woensdag cn Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zond. doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. „4 Meisjes in 't wit". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8 uur Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „De drie musketiers". Zondag te 2, 44 en 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haar 1.straat: lederen werkdag „Als ik Koning was". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)„De spion der landers". De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Bockel, Film en Kortmann. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar* genomen door dr. Leemhuis, tel. 22030. De avond-, nacht- en Zondagdienst. der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 t.m. Vrijdag 22 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken Van Drlesum. Mare 110. tel. 20406; E. B. de Metz. Lammenschansweg'44. tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. SCHAKEN. „DE UIL" (H1LLEGOM). De uitslagen van de voor de 10de ronde ge speelde wlnterwedstrijden zijn als volgt E. WiediJk—H. Hulsman 4—4: J. Walraven J. Elzinga 01; J. Kramer—J. v. d. Berg 0-1; G. v. d. Berg—F. v. d. Berg 01; mej. Marlnus W. Verleur 0—1. De partijen G. StaalenhoefG. Marinus en H. Goggol—J. Brauckman werden afgebroken. Trianon-Theater. Er is veel overeen komst tusschen de film „Vier meisjes in het wit" en films van hetzelfde genre, wel ke reeds vroeger op het zilveren doek zijn verschenen. Niettemin is ook deze film de volle aandacht waard, niet omdat zij be paald andere problemen, dan de vorige, aan de orde stelt, doch voornamelijk omdat spel en regie tot in de perfectie zijn ver zorgd, Van de vier meisjes, die met vele anderen het groote ziekenhuis betreden om er een driejarige opleiding te volgen, is Norman Page (Florence Rice) stellig de meest op den voorgrond tredende. Geen idealen dreven haar tot de volgelingen van Florence Nightingale, doch veeleer de we tenschap dat er „onder de patiënten tal van rijke en huwbare mannen voorkomen", in welk feit zij voor haar de kans ziet om tot een rijk huwelijk te geraken. Niet zoo dra hoort zij dan ook dat dr. Meiford. de beste chirurg van het instituut, binnen korten tijd kapitalen zou kunnen verdie nen. indien hij zich als particulier zou wil len vestigen, of zij besluit alle aandacht en attenties aan hem te wijden, welke noodig zijn om hem in de val te lokken. Dat de opzet lukt en de jeugdige dokter verliefd op haar wordt, merkt zij ai heel gauw, maar niet volkomen duidelijk is het haar dat zij zelf eveneens van hem is gaan hou den. Dat tekort aan scherp inzicht is oor zaak dat zij een anderen schatrijken man volgt, zoodra Meiford weigert te voldoen aan haar aandrang om zijn functie ln het ziekenhuis neer te leggen, terwijl zij tevens (om eigen belangen te bevorderen) een der andere meisjes in ernstige moeilijkheden brengt, maar allerlei omstandigheden doen haar dra naar het ziekenhuis terugkeeren, waar het meisje, dat zij zooveel teleurstel ling bereidde, juist bij haar komst door een doodelyk ongeval is getroffen. Het is te laat voor Norman om dan nog haar spijt te betuigen, voor wat zij misdeed, en als de collega's zich ln verontwaardiging van haar afwenden, besluit zij, onder be tuiging van haar spijt, haar ontslag in te dienen. Voordat zij het ziekenhuis verlaten kan, ontstaat er echter een spoorwegon geluk tengevolge eener dijkdoorbraak en ln haar vertwijfeling houdt Norman zich daar bij zoo kranig, met inzet van eigen leven, dat de stemming ten opzichte van haar geheel omslaat en ook de goede verhou ding tusschen haar en Meiford wordt her steld. Voortaan besluit Norman, gelouterd door het leed, zich te wijden aan de roe ping, waartoe Florence Nightingale het groote voorbeeld gaf Het is dit verhaal met al zijn verrassen de wendingen, met zijn tragiek en ook met zijn humor, dat in de film „Vier meisjes in het wit" is uitgewerkt en door een groot aantal actrices en acteurs op talentvolle wijze wordt gespeeld. Voortreffelijk vooral is Florence Rice in de hoofdrol, maar waar deering verdienen niet minder Mary Ho ward, als de verongelukte Mary Forbes, Alan Marshall als dr. Meiford en miss Tobias als de leerares, terwijl van vele bij rollen ware Juweeltjes van filmkunst wor den gemaakt. De regie schiep talrijke sug gestieve beelden en al met al kwam deze film daardoor op een hoog plan. Het voorprogramma brengt een Fransche film met den komiek Noel Noel in de voor naamste rol. Luxor-Thcater. Zooals wel te verwach ten was, ls de prachtige creatie van Zarah Leander „Es war eine rauschende Ball nacht" voorloopig gedurende een week op het programma gehandhaafd en het zou ons niet verwonderen, wanneer de directie zich de volgende week voor dezelfde nood zakelijkheid geplaatst zou zien. In het voorprogramma nemen Kay Fran cis en William Gargan de voornaamste plaats in in de enerveerende fUm „Vlie gende vrouwen", een echt Amerikaansche film met tal van stoutmoedige staaltjes op het gebied der aviatiek. Rex-Theater. Als ik koning was Deze film speelt zich af in Parys tydens de regeering van Lodewijk XI. De stad wordt belegerd door de Bourgondiërs en verkeert in grooten nood. Voor het hof is er voldoende voedsel aanwezig, maar het volk lydt honger. Dit veroorzaakt dagelijks opstandjes, die op de meest hardhandige wyze onderdrukt worden. Francois de VU- lion, dichter en held, is de aanvoerder van het gepeupel. Op last van den koning wordt hij gevangen genomen, de Villion heeft nameiyk 'skonings oppermaarschalk in een gevecht gedood. De Villion heeft scherpe critlek uitgeoefend op Lodewijk's beleid en dit is dezen laatste ter oore ge komen. Hy laat de Villion. zooals verwacht werd niet hangen, maar benoemt hem tot zijn nieuwen oppermaarschalk. Gedurende een week krygt de Villion, thans begiftigd met een grafelijker, titel, de gelegenheid om te toonen dat hy het beter kan dan Lodewijk De nieuw bakken maarschalk komt echter voor groote moellykheden te staan niet alleen van wat de regeeringsza- ken betreft, maar ook raakt hij ln amou reuze perikelen. De gneraals weigeren om, zooals hij wil, een uitval te doen. De Vil lion begrypt, dat zy nooit zullen willen vechten, zoolang er nog voedsel voor het hof is. Op radicale wijze laat hij dan al de voorraden aan het volk ultdeelen Zy blijven echter weigeren te vechten. Ondertusschen stygt de nood ten top. De Bourgondiërs dringen de stad reeds binnen. Dan begeeft de Villion zich naar zyn oude kameraden. Geestdriftig spreekt hy het gepeupel toe en onder zyn leiding dryft dit de Bourgondiërs de stad uit. Pa rys is gered! Generaals van den koning eischen de eer der overwinning voor zich op en byna zou de Villion toch nog als verrader gehangen zyn, als niet de hofdame, op wie hij ver liefd is geraakt, den koning vertelt dat de Villion Parys gered heeft. Colman vervult de rol van de Villion. Op uitstekende wyze brengt hy de karakter trekken van deze sterke figuur naar voren. De Villion ls een kerel en tegelykertyd ook dichter, zyn dapper optreden doet hem di rect onze sympathie winnen. Francis Dee is de bekooriyke hofdame Kathrlne, die ras het hart van de Villion gewonnen heeft. Het beste spel gaf o.i. Basil Rathbone te zien. Op uiterst fyne wijze vertolkte hy de rol van den sluwen en wreeden koning. Van dit op een historische grondslag be rustende verhaal is een boeiende film ge maakt. Voor de pauze draait „Modern Times" de groote film van den grooten komiek Charley Chaplin. Commentaar overbodig! Lido-Thcater In „Son autre amour" wordt het moeilyke leven van een weduw naar met zyn zoontje geschetst. Henri Tardier (Constant Remy), verzekerings agent, heeft, zooals het begin van de film lil eenlge beelden schetst, veel last van zyn zoontje Dédé (A. Roncierl; zijn werk heeft te Iyden onder de voortdurende zorgen, die hU aan Dédé besteden moet, zoodat hij er toe overgaat, hem op een kostschool te doen, hoe moeliyk hem dit ook valt. De eerste weken komt hy trouw lederen dag. dat dit ls toegestaan, Dédé opzoeken, en ondanks de scheiding, doen zich geen moeilijkheden voor. Als Henri echter een meisje uit een winkel leert kennen, Helène, (Jeanne Boitel), kan hy niet lederen keer meer komen, Helène, die .voor Henri a1 gauw meer gaat beteekenen dan een toe vallige kennis, zegt hem, dat zy zyn liefde met niemand deelen wil. Hy durft haar niet te bekennen, dat hy een zoon heeft, met het gevolg, dat Henri nog minder ge legenheid krygt Dédé te zoeken. Als een van de jongens van de kostschool Henri en Helène samen ziet en het aan Dédé ver telt, gaat deze zijn verdriet luchten by een meisje van de kostschool Blanche (C. Bo- relii). Hy wordt op de meisjesslaapzaal ontdekt, en zy worden van school verwy- derd, een van de beste scènes van deze film. Dédé loopt, op weg zynde naar huls. van zyn begeleidster weg, en raakt zoek. Henri, die juist als Helène bij hem op be zoek ls, een boodschap ontvangt, dat Déde verdronken is, is wanhopig. Ten slotte blykt Dédé nog in leven te zijn. zoodat een alleszins bevredigend happy end bereikt wordt. Voor de pauze draait de film Carnaval een operetteachtige film uit Venetië met als spelers Matheson Lang en Dorothy Boucher. Casino-Theater brengt deze week als hoofdfilm de reprise van Don Ameche en de Rltz-brothers in hun opvatting van Du mas' „De drie musketiers". Een film vol humor en spannende momenten, waarin d'Artagnan knappe staaltjes op het gebied van de schermkunst laat zien. Met span ning worden deze gevechten dan ook ge volgd en steeds komt d'Artagnan weer als overwinnaar uit den stryd. Den inhoud zullen wy niet beschryven, daar dit reeds eerder door ons is gedaan. Maar wy kun nen vol vertrouwen deze film aanbevelen. Voor de pauze wordt behalve het journaal, een teekenfilmpje cn eenlge interessante natuuropnamen, vertoond „De man die den moed had." met Gene Autry. den zm- genden cowboy, als hoofdvertolker. Vanzelf sprekend is er geen gebrek aan spanning en sensatie ln deze film. Alles te zamen een gevarieerd programma, dat een aan- trekkeiyk geheel vormt, 2—2 i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6