Rede van graaf Ciano IEIDSCH DAGBLAD - Eerde Blad Zaterdag 16 December 1939 Laatste oorlogsnieuws Het Italiaansche standpunt Laatste Berichten Binnenland Moordaanslag te Gorinchem Buitenland Uit de Omstreken De ondergang van de „Ursus" Katwijk aan Zee Uw adres voor FLUWEEL- EN HOUTBRANDTEKSTEN BEURSOVERZICHT MAÜKT \a, ffe, IIIICiTIN^! Weet U, Na te hebben gesproken over de groot- fthf poging van Italië in Afrika, welke be woond werd door de overwinning en de movering van het imperium, behandelde de minister van bultenlandsche zaken de Spaansche kwestie. Op 18 Juli 1936 besloot ffneraal Franco een einde te maken aan ten toestand van wanorde en misdaad, selke zijn land onteerde en de edelste Wachten van zijn land schaarden zich jan zijn zijde. Graaf Ciano behandelde ifrvolgena den geheelen Spaanschen bur- ftroorlog met de internationale gevolgen aan dien, waarbij hij wees op de voorbe eldende Invloed van de Komintern en hij urdedigde het ingrijpen van Italië, dat en doel had het evenwicht ln de Middel- lindscfië Zee te bewaren en de beschaving In Europa te beschermen. Op verzoek van Franco werden de eerste Italiaansche vliegtuigen op 28 Juli naar Spanje gezonden en vanaf dien dag heeft het Italiaansche bloed gevloeid voor de Spaansche nationale zaak. Gedurende de Manden Augustus, September en October Heef Italië steunen vooral met de lucht- jiacht. Gedurende de onderhandelingen tver de niet-inmenglng bleef deze Italiaan se hulp zeer beperkt doch toen bleek, jat de Interventie ten gunste van de roo- den zeer groot was. werd op last van den Duce onmiddellijk een expeditie uitgerust m Franco doeltreffende hulp te bieden. Spr bracht hulde aan deze Italiaansche rnjdmacht. Onder de landen die het edele streven tan den caudlllo steunden, zoo ging graaf Ciano voort, bevond zich ook Duitschland. Do Parellel ln de politiek van Dultsch- and en Italië werd steeds duidelijker en itt is natuurlijk, dat een contract tot Pand kwam om de actie der belde landen ■n coördlneeren. De politiek van de as Rome-Berlljn welke reeds merkbaar was tijdens den oorlog in Ethiopië vond zijn eerste werkelijke toepassing in de actie ten gunste van het nationalistische Spanje. Men moet niet vergeten dat zij, die zich j het begin verzet hadden tegen de actie (gons Ethiopië, niet van hun houding wa rn terug gekomen en nog poogden zichzelf t bedriegen door de verovering niet te er- mnen. De protocollen van Berlijn en de (sprekingen met Hitler te Berchtesgaden nbben den grondslag gelegd voor de meest auwe Itallaansch-Duitsche samenwerking leer nog dan door de documenten werd band tusschen beide landen aangehaald bor de gemeenschappelijke actie en de tnheld van oriëntatie in de Europeesche oiitiek. Vanochtend te negen uur heeft de Itali sche minister van bultenlandsche zaken, het begin af antl-communlstlsch is ge weest en het bolsjewistische gevaar, zoowel in Italië als in Spanje heeft verslagen. Vervolgens herinnerde graaf Ciano er aan. dat enkele weken na het toetreden tot het anti-komintern verdrag Italië plech tig mededeelde, dat het uit den Volken bond zou treden Daarna behandelde hij de conferentie van Muenchen gedurende de September-crisis van 1938. Het doel van deze conferentie was minder een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de Sudeten-Dultschers, dan wel een tijdperk van ontspanning en vreed zame samenwerking te openen tusschen de mogendheden. Muenchen werd evenwel ge volgde op Muenchen, de politiek van het chen" zou kunnen noemen. Hetgeen een daad van wijsheid was, ls aangevallen en veroordeeld als een capitulatie. Aangezien de democratische landen gaarne oorlogstaal gebruiken, noemden zij de politiek, welke volgde op Meunchen, de politiek van het democratische front, evenals zl] hun ver bond het „democratische front" noemden, terwijl zij in hun blnnenlandsche politiek de samenwerking met het bolsjewisme het „volksfront" noemden. ZIJ hadden het plan om met de sovjet-unte een verbond te slui ten en Duitschland en Italië ideologisch, politiek en militair te omsingelen. "In Maart 1939 nam de Duitsche regee ring het besluit Bohemen en Moravië te bezetten en het protectoraat ln te stel len en in de eerste weken van April an nexeerde Italië Albanië, hiermede voldoend aan den wensch van het Albaneesche volk. Deze gebeurtenissen stonden los van elkaar en hadden niet ten doel de landen van het Donaubekken en den Balkan in te sluiten Het bezetten van Albanië had al leen Italiaansche belangen en stond in geen enkel verband met den toestand In Tsjecho-Slowaklje. Sedert acht maanden heerschen thans weer orde en vrede in Albanië door een broederlijke samenwer king tusschen het Albaneesche en het Ita liaansche volk, gegrondvest op gelijkheid van rechten en plichten. De bezetting van Albanië bedreigde niemand, toch was het aanleiding voor het opstellen van plannen voor een aanval op onze grenzen, onze koloniën en onze verbindingswegen Deze plannen waren belachelijk, doch niet min der gevaarlijk. Tegelijkertijd begon men met het uitvoeren van een nieuw program ma van omsingeling van Italië en Duitsch land door middel van een systeem van mi litaire verdragen en garanties. Hierbij werd ook Polen betrokken. Graaf Ciano gaf een overzicht van de historische garanties van Frankrijk en Engeland aan Polen, welke leidden tot de verdragen van 25 Augustus en 4 Septem ber met Warschau. Duitschland en Italië hebben besloten raf Ciano. zijn aangekondigde rede ultge- I op 6 en 7 Mei van gedachten te wisseien k oken in de Kamer van de fasces en cor praties. Ilii de vergadering waren aanwezig de pice.en alle leden van de regeering, terwijl j openbare tribune dicht bezet was. Graaf Ciano begon zijn rede met de ver- irliig, dat hij, om het geheugen op te ischen, herinnerde aan de woorden van i Duce ln Mei 1927, toen hij ln deze zelfde ul voorspelde, dat tusschen 1935 en 1940 Europeesche geschiedenis op een kruis- b.t zou staan. Spr. verklaarde zich voor te paouden te bewijzen, dat de fascistische fleering zich niet heeft beperkt tot passief lil gevaar aan te duiden, doch op verschil- tade tijden haar opbouwende medewerking beft aangeboden Deze concrete pogingen f a evenwel te pletter geloopen tegen het tak aan begrip van de anderen. Vervolgens gaf de minister een nauw keurig overzicht van de waarschuwingen en raadgevingen van den Duce aan Europa en de wereld. Het is de Duce geweest, die In 1929 heeft gewezen op de noodzakelijkheid van het herzien van de onrechtvaardige vredesverdragen. Dit stuitte toen af op de formule, welke later fataal voor Europa is gebleken, n.l. „de herziening beteekent oorlog". Op deze formule is het geheele droombeeld van „herstel militaire garanties collectieve veiligheid" gebouwd, dat in de waan Europa te houden in een staat van marmervaste onbeweeglijkheid, de krachten, welke naar een nieuwe orde streefden, verstikte en lamlcgde. |De collectieve veiligheid, beschouwd als i veiligheid van lederen staat door betrek- gen tot andere staten, was slechts een puibeeld en een masker en diende slechts in de praktijk verbintenissen van weder- Krlgen bijstand aan te gaan. Dit was u's anders dan het uitoefenen van poli- l'ïen en militairen druk ten dienste van groep particulieren belangen. Italië telt gepoogd hier een einde aan te maken w een verdrag voor te stellen tusschen p vier groote Westelijke mogendheden 'lelykertijd diende de Duce een ontwerp ontwapening in, dat inhield, den be enden toestand te handhaven binnen de f-iet, voorgesteld door de Duitsche regee- als het noodzakelijk minimum. Het verdrag van vier en het ontwerp voor ontwapening bleven een doode let ter, Thans had Italië slechts één plicht: door zijn wil en zijn kracht zijn eigen belangen te verdedigen bij de construc tie van een imperiaal systeem, dat het te Milaan. Hierbij .bleek, dat dé minister van buitenlandeehe zaken van Duitschland en spreker zelf volkomen gelijk dachten over de bedoelingen voor de toekomst. Beiden waren overtuigd, dat, terwijl zij vast be sloten waren iederen aanval gewapender hand at te slaan, zij met alle middelen wil den werken aan het behoud van den vrede in Europa voor langen tijd. Beiden hadden dezen tijd noodlg voor den binnenlandschen optouw en voor hun militaire voorberei ding. Voor Italië was deze periode drie Jaar; voor Duitschland vier of vijf Jaar. Dit beteekent niet, dat Duitschland en Italië na dezen tijd den vrede der wereld wilden verstoren, integendeel, hun samenwerking had ten doel een toestand van veiligheid en vrede in Europa te schappen, waarbij den vitalen belangen van.ibeide landen recht werd gedaan. Spr. merkte op, dat de overeenkomst te Berlijn welke 22 Mei werd onderteekend, tegen niemand was gericht. Het Poolsche vraagstuk, dat bij het onderteekenen van het verdrag van Berlijn nog niet zoo ernstig was, heeft later een ontwikkeling gehad, welke het behoud van den vrede vrijwel on mogelijk maakte. Op 27 Maart heeft de Duce ln een onderhoud met den Britschen ambassadeur gewezen op het gevaar voor den Europeeschen vrede, dat schuilde ln het geven van garanties door Engeland en Frankrijk aan Polen. Zich sterk voelend door deze garanties heeft Polen geweigerd den weg ter verzoening in te slaan, toen het nog mogelijk was De Incidenten na men toe en de spanning werd grooter. Op 12 en 13 Augustus nam Italië nu het ini tiatief tot de conferentie van Salzburg om te pogen een oorlog te voorkomen en op last van den Duce stelde spreker voor aan de Duitsche regeering openlijk mede- te deelen, dat. niettegenstaande den gespan nen toestand, het nog mogelijk was langs diplomatieken weg tot een oplossing te komen. Tijdens de besprekingen te Salzburg bleev duidelijk, dat Duitschland geen uitstel meer kon duiden met een tegenstander, die zijn kwaden wil had getoond. Indien Polen zijn houding niet zou wijzigen, was een ge wapend conflict niet te vermijden. Even duidelijk bleek evenwel, dat Hitier het con flict beperkt wenschte te zien tusschen Duitschland en Polen. De Italiaansche hou ding. welke Inhield, dat Italië het conflict beperkt wilde zien. werd door Duitschland volkomen gebillijkt. Gedurende dezen tijd deed zich een ander verschijnsel voor, n.l. de toenadering tus schen Duitschland en de sovjet-unie, welke de verwondering van de geheele wereld heeft gewekt. Nadat Frankrijk en Engeland ge poogd hadden met Rusland te komen tot Meisje met een mes in den rug gestoken. DE VERMOEDELIJKE DADER GEVAT. Onder vrijwel dezelfde omstandig heden als de vorige week te Hoogblok- land, is gisteravond onder Gorinchem op den Dortschendijk een moordaan slag gepleegd. De 20-jarige mej. J. van der Pijl uit Hardinxveld, die op den Dordtscben dijk van Gorinchem naar Hardinxveld fietste, werd achterop gereden door een fietser, die haar een mes in den rug stak. Op haar geschreeuw kwamen be woners van woonschuiten naar buiten, waarop de fietser de vlucht nam. Aangezien men vermoedde, dat de dader een der grienden zou zijn ingevlucht, heeft de politie- terreinen afgezet en afgezocht, waarbij men gebruik maakte van een zoek licht. Hoewel de dader in den omtrek niet werd aangetroffen, kreeg men wel eenige aanwijzingen, o.a. werd een flets gevonden. Een en ander gaf aanleiding tot arrestatie van den 16-Jarigen G. van T. te Gorinchem die om 9 uur van zijn bed werd gelicht. De schoenen van den jongen waren drijf nat, terwijl de gevonden fiets hem toebe hoorde. Er bestaat vermoeden, dat deze van T. ook de dader van den aanslag te Hoog- blokland zou zfjn. Van T. werd eenigen tijd geleden voorwaardelijk veroordeeld wegens diefstal met braak De toestand van het meisje v. d. P. baart geen zorg. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) DE „TENERIFE" OPENT DE LUIKEN. De Britsohe vloot heelt het 2.436 ton metende Duitsche schip „Tenerife" aange houden. Het sdhtp is door de bemanning tot zinken gebracht, toen de Briitsche oor logsbodems naderden. DE LEGERBERICHTEN. Het Fransche zoowel als het Duitsche legerbericht van hedenochtend luidt: Niets bijzonders te melden: GRIEKSCH SCHIP VERGAAN. DE „ORANJE" IN INDIË. Op den Atlantischcn Oceaan door Franschen torpedojager aangehouden. De „Oranje" van de Maatschappij „Ne derland" is heden, geheel bezet met passa giers doch slechts met zeer weinig lading, na een vlotte reis, via Kaapstad, te Tand jong Priok 'Batavia) aangekomen. Zooals bekend zal het schip, na aankomst te Soerabaja, aldaar worden opgelegd. De reis werd door een bijzondere gebeur tenis gekenmerkt, n.l. door de aanhouding, ergens op den Atlantischen Oceaan, door een Franschen torpedojager, die door mid del van vlaggeseinen de „Oranje" last gaf te stoppen. Dit werd niet onmiddellijk op gemerkt, terwijl later de „Oranje" door de groote snelheid niet direct kon stoppen Dit gaf den Franschman den indruk, dat het schip voornemens was door te varen, waarop een los schot voor den boeg werd gelost. Na een kort oponthoud kon de reis weer worden vervolgd, oir verder zonder noemenswaardige gebeuitenissen verliep, behoudens de geboerde"1'van de eerste ..Oranje"-telg in den Indischen Oceaan. DE KONINGIN VERLEENT GEEN AUDIËNTIE GEDURENDE HET WINTERSEIZOEN. Bekend wordt gemaakt, dat Hare Maje steit de Koningin besloten heeft, gedurende dit winterseizoen geen audiënties te ver- leenen. Het ligt daarom niet In de bedoeling van Hare Majesteit de Koningin dat aanvragen van eerbiedige opwachting, dankbetuiging, voorstelling en aanbieden van verzoek schriften door dames noch door civiele per sonen noch door militaire worden inge diend. De opvarenden door Nederlandsehe schepen gered. Het Nederlandsehe schip „Pennland" heeft mededeeld, dat het alle geredden van het Grieksche schip „Germaine", dat in den afgeloopen nacht in den Atlantischen Oceaan is gezonken, hetzij door een mijn. hetzij door een torpedo, aan boord heeft genomen. De „Germaine'' mat 5.217 ton. Toen het schip getroffen werd, zond het S.O.S.-sig nalen uit, welke door verscheidene sche pen werden beantwoord, o.a. door het Ne derlandsehe schip ..Statendam" dat deel nam aan het reddingswerk. plaats van de ramp en daar aangekomen zag men vijf man drijven op een omgesla gen reddingboot. Terwijl zes man zich vast hielden aan drijfhout. Aangezien de zee niet zeer woelig was. konden deze elf men- schen vrij gemakkelijk aan boord worden genomen. De „Brlnda" is nog ongeveer anderhalf uur op de plaats des onheils gebleven Wel werden eenige lijken gezien, doch overle venden konden niet meer worden ontdekt. Van de geredden werd vernomen, dat de bemanning van de „Ursus" uit twintig man bestond, zoodat negen man bij deze ramp omgekomen zijn. Van de geredden die nog zeer onder den indruk van het gebeurde waren, vernamen we, dat zij niet konden zeggen of hun schip door een torpedo of door een mijn was getroffen. Wel hadden allen de over tuiging, dat de explosie van buiten het schip was gekomen Op het achterschip, de brug.en de machinekamer had de ont ploffing. welke het sohip midscheeps trof, de grootste uitwerking. Die deelen van het schip gingen direct omlaag en de zeelieden, die zich daarop bevonden, waaronder de kapitein, zijn omgekomen. De elf geredden vertoefden op het voorschip. Een steward stond juist waar het schip spleet, maar door den schok werd hij op het voorschip geslingerd, wat hem het leven heeft ge red. Tijd om redingbooten neer te laten was er niet. bovendien waren ze niet op het voorschip De elf gereddein waren dus in zee ge sprongen. Vijf hadden een omgeslagen reddingboot opgepikt en de overigen hiel den zich aan wrakstukken boven water. Ze hadden naar mede-opvarenden geke ken, doch niemand gezien, behalve een zoo zwaar gewonde, dat hulp niet kon worden geboden. PRESIDENT VAN PANAMA OVERLEDEN. De president van Panama, Juan Arose- mena, is tijdens een bezoek aan de stad Penonome overleden. HET SCHIP SPLEET IN TWEEËN. Zooals onder „Gemengd Nieuws" in dit Blad wordt gemeld is het Nederlandsehe vrachtschip „Brinda", tiiuis behoorende te Groningen, te Rotterdam aangekomen met elf geredden van het Zweedsche schip „Ursus", dat door een ontploffing is ver gaan. Er bleken vier der te Rotterdam aangebrachte Zweden licht gewond te zijn. Zij zijn naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd De anderen werden on dergebracht ln hotel „Elim". De kapitein van de „Brlnda". de heer Foppe van der Veen uit Groningen, ver telde ons, dat hij gistermorgen vroeg in ballast uit Londen was vertrokken naar Rotterdam. Te vijf' minuten voor negen, toen de „Brina" zich op 5 mijlen uit den Theemsmond bevond, zag hij op 2 mijl voor zich een schip. Plotseling werd een vuurzuil waarge nomen, waterfonteinen spoten omhoog en het schip voor hem spleet in tweeën. Het achter- en middenschip zonken onmiddellijk, het voorschip na zeer korten tijd. De „Brlnda" zette direct koers naar de KATWIJK. Sinds tal vam jaren wor den onze bekende heerlijke Gesorteerde Banketkoekjes voor Kesrtmis, Oud- en Nieuwjaar steeds meer gevraagd. Ook nu kan die prijs geen beletsel zijn. Dienaangaande volgt andere week een verrassende mededeeling. 4439 Fa. H. VAN TONGEREN. Bij ons heeft U een groote keuze - U kunt iedere ge wensch te Tekst of Spreuk bestellen. 12Vt-, 25-, 40-, 50-jarige Teksten steeds voorradig. A. A. Rijnsent Sluisweg 9 Prov. Staten van Zuid-Holland te De» Haag. Op het tertiair wegenplan dezer pro vincie zijn in die zitting opgenomen de Ziendeweg van Zwammerdam af tot de woning Zuidhoek, ter lengte van 6.6 K.M.. de weg van de woning Zuidhoek tot het Kruis te Noorden met de laan van de Hoogt tot de voormalige spoor baan ter lengte van 5 K.M., de Zuid- eindscheweg van de woning Zuidhoek tot de voormalige spoorbaan zijnde een gedeelte van de Achttienkavels, ter lengte van 1.8 K.M. en vervolgens de weg van de Hoogt te Korteraar tot de Hoogt te Zevenhoven ter lengte van 5.3 K.M. Alzoo een gezamenlijke lengte van 18.7 K.M., waarvan 13.4 K.M. van direct belang voor Nieuwkoop. Op deze wegen zal, voorzoover niet aan wezig, een gesloten wegdek worden aan bracht, waaronder ook is te rekenen een klinker- of keibestrating. De breedte van dit aldus verharde wegdek zal tenminste moeten bedragen 4.50 meter, de krulsbreedte tenminste 5.50 meter. Ged. Staten kunnen afwijking van deze voorgeschreven breedte toestaan, indien hun blijkt, dat wegens zeer hooge kosten, bijv. in verband met terreinomstandigheden, de voorgeschreven afmetingen niet of zeer be zwaarlijk zijn te verkrijgen, echter met dien verstande, dat in elk geval een minimum verhardingsbreedte van 3 meter met een voldoend aantal behoorlijke wisselplaatsen wordt verkregen. Thans moet nog gewacht worden op de Koninklijke goedkeuring, doch het isolement waarin de Nleuwkoopers verkeeren en waar over zoo vaak geklaagd wordt, is nu niet meer dan een kwestie van tijd. AMSTERDAM, 16 December. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effec tenbeurs droeg heden wederom een kalm ka rakter. maar ook thans waren er eenige rubrie ken. die de noodige beweging te zien gaven, waardoor de markt als geheel een tamelijk le vendig voorkomen kreeg. In de eerste plaats werd de aandacht getrokken door Koninklijken, die vast gestemd waren en een vrfl drukke affaire te zien gaven, hetgeen gepaard ging met een verdere koersverheffing, zoodat het toon aangevende petroleumaandeel zich in den loop van deze week een twaalftal punten ht«ft we ten te verbeteren. Reeds geruimen tijd bestond voor Koninklijken voor locale regening eenige vraag, doch daar door het buitenland 6teeds materiaal werd aangevoerd, kon die vraag niet tot uitdrukking komen in een koersverbetering. Waar voor vreemde rekening echter geen aan bod meer bestaat en de locale kooplust blijft aanhouden, resulteert dit thans in een koersstij ging. Bovendien bestaat de opvatting, dat het Koninklijke Shell Concern van den oorlogstoe stand het noodige profijt trekt, terwijl tenslotte de tegen het einde van het jaar gebruikelijke geruchten omtrent een interim-dividend de ronde beginnen te doen. De vaste stemming voor Koninklijken verleende de geheele markt een stimulans. Voor Rubberaandeelen werd ge regeld belangstelling aan den dag gelegd. Am sterdam Rubbers waren wel niet veel veranderd, doch diverse minder courante soorten konden zich verbeteren. Scheepvaartpapieren werden op kleine schaal verhandeld, maar waren desniet temin goed van toon. Voor verscheidene aen- deelen kwamen hoogere noteeringen te voor schijn. In Suikeraandeelen ging weinig om. HVA's stegen echter eenige punten boven het vorige slot, maar konden zich niet op het hoog ste punt handhaven. Voor de minder courante soorten werden meerendeels hoogere prijzen ge adviseerd. De affaire in Industrieelen was van geringen omvang, alleen Aku's veroorzaakten eenige beweging en waren daarbij vast gestemd. Klaarblijkelijk als antwoord op de gunstige ten dens voor Arllerikaansche kunstzijde-aandeelen. Unilevers en de Philips-aandeelen kwamen beide iets hooger te liggen. Een uitzondering tegen de algemeene beursstemming vormden de Tabak ken. Oude Deli's zagen eenige procenten verlo ren gaan. Een en ander hield verband met de technische marktpositie. Op de Amerikaansche markt werd de aan dacht getrokken door de Amerikaansche kunst zijde-aandeelen die in een open hoek verhan deld werden en een tamelijk drukke affaire te aanschouwen gaven. Hierbij openbaarde zich een vaste stemming die verband hield met ter beurze ontvangen particuliere berichten, dat door de American Enka een slotdividend is uit gekeerd van 4 dollar per aandeel. De bekende toonaangevende aandeelen werden alle op een lichtelijk verhoogd peil afgedaan. Voor het ove rige werd ten opzichte van de Amerikaansche waarden nog terughoudendheid aan den dag gelegd. De Staalaandeelen en Anaconda's wer den op kleine schaal verhandeld, maar vertoon den onder beurstijd een neiging tot oploopen. hetgeen ook met andere aandeelensoorten het geval was. De beleggingsafdeeling was kalm. Voor de Nederlandsehe staatsobligatiën uit de jongere emissies was de stemming ongeveer prijshou dend. De koersen waren echter niet of niet noe menswaardig veranderd. De Oude Schuld echter had een gedrukt voorkomen. Voor bultenlandsche beleggingen bestond niet veel animo Voor de 3 3/4% obligatiën Frankrijk 1939 bestond eenige vraag. U KATWIJK AAN ZEE. 4488 een nauwe militaire samenwerking, hebben toebehoorde. Hierdoor werd de actie in Duitschland en Italië in April en Mei van Abessynië noodzakelijk, niet alleen om dit jaar deze kwestie besproken en werd Italië zijn koloniaal deel te geven, doch besloten een afwachtende houding ten aan- „•ns-Hej/i nnafhan. zien van de sovjet-unie aan te nemen. Het ook om het zijn veil gheid e doel was de SOVjet_unje te neutraliseeren kolijkheid in de toekomst te verzekeren. en systeem van omsingeling te belem- lynder deze omstandigheden heeft Italië njëten. Men dacht, dat een verder liggend 1 verzoek van Duitschland ingewilligd d0ei niet te bereiken zou zijn in verband net anti-komintern-verdrag, dat met met de vijandige houding welke Duitschland Pan was gesloten, eveneens te ondertee- steeds heeft aangenomen jegens de sovjet- rjen. Dit verdrag had ten doel het anti- unie Te Salzburg werd spr medegedeeld, ^umistischc systeem te versterken en ^pt handelsbesprekingen tusschen Duitsch- uitgebreide samenwerking tot stand iand en de sovjet-unie ln een vergevorderd orengen op alle gebied. Het sluiten van stadium verkeerden en dat men hoopte verdrag heeft veel stof doen opwaaien, spoedig een overeenkomst te bereiken 21 i niemand kon zich erover verbazen. Augustus te tien uur in den avond telefo nen de politiek van Mussolini van neerde von Ribbentrop, dat hij den volgen-1 den dag naar Moskou zou gaan om een niet- aanvalsverdrag met de sovjet-unie te tee kenen. Toen de vijandelijkheden, niette genstaande alle Italiaansche pogingen den vrede te bewaren, waren uitgebro ken, deelde de fascistische regeering in een communiqué, uitgegeven na de vergadering van den ministerraad op 1 September, mede. dat Italië geen enkel militair initiatief zou nemen. Dit besluit was aan de Duitsche regeering en alleen aan haar bekend. Dc Duit sche regeering keurde deze houding goed, zij is geheel overeenkomstig het Duitsche verlangen het conflict te lo- calisecren en is ook in overeenstem ming met de verplichtingen, welke be staan tusschen Italië cn Duitschland. IWordt vervolgd). dat voor KATWIJK AAN ZEE de Firma H. VAN TONGEREN het bil- Jijkste adres is voor stuksgoed en reepen? - Vraagt offerte. 4438 Fa. H. VAN TONGEREN. VOORSCHOTEN. De Zondagsdienst der doktoren wordt van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen waargenomen door dr. H. J. Keegstra, Tel. 120 en dr. M. v. d. Stoei, Tel. 56. HET TERTIAIR WEGENPLAN BRENGT VERBETERING. Isolement nog slechts een kwestie van tijd. Een voor dc gemeente Nieuwkoop en de streek zeer belangrijk besluit is dezer dagen genomen in de zitting van de Leiden, 15 Dec. Roode kool f. 2.403.60; sa voy e kool 2.103.20; groene kool 2—3.80; boe renkool 47; Rapen 3.403.70; prei 3.506.10; kroten 1.802.80; kroten, gekookt 58; uien 0.80—2.90; peen 3.506.30; spruiten 5—11; an dijvie 2—9; sla 3—6; nero 7.30—9.80: witloof 3 —13: tomaten A 12—22: B 14—26; C 8—14. CC 48. alles per 100 KG. Bloemkool 1.5015; salade 0.70—2.50; knolselderie 25.90 alles per 100 stuks. Pieterselie 1.802.70; selderie 0.70 3.20 per 100 bos. Aan de turfmarkt aangevoerd 120.000 st. lange turf en 8000 fabrieksturf. Prijs lange turf 910; fabrieksturf 10 per 1000. Botermarkt. Aan de botermarkt aange voerd 328 KG. Prijs fabrieksboter prima f. 1.68, boerenboter prima f. 1.491.57Mi per KG. Han del goed. UTRECHT, 16 Dec. Veemarkt. Totaal aange voerd 31.185 stuks, waarvan 1025 stuks runde ren. Stieren 26—32 ct. per pond; handel rede lijk. iets hoogere prijzen. Slachtkoeien 2de srt. 29—36 ct.. 3de soort 2228 ct. per pond; han del redelijk, iets stijgende pnjzen. Vaarzen 150 220, pinken 80140. melkkoeien 170—270, kali koeten 180280. varéköeieh iOO—190 per stuk; handel vooral goede soorten redelijk met iets hoogere prijzen, overigens matig met onveran derde prijzen; 300 magere kalveren 40—95 per stuk; handel redelijk met vaste - prijzen760 nuchtere kalveren 6—12 per stuk; handel vlug. met hoogere prijzen. 300 magere varkens en schrammen, prijs magere varkens 23—36. voor schrammen 15—22 per stuk: 380 biggen 9—14 p. stuk; handel redelijk, onveranderde prijzen; 140 magere schapen 17—24 p. stuk; handel matig, prijzen Iets hooger. 280 lammeren 12—17 p. st.; handel matig, vrfjwel gelfjke prijzen. - Klein handel 300 KG boter, 1.80 per KG.; kaas 156 60—80 ct. per KG.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3