STADSNIEUWS ABONNEERT U DAN OP: „DE KOERIER" Zaterdag 16 December 1939 WILT U OP DE HOOGTE BLIJVEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Leidsche Kunstvereeniging Verspreide berichten VAN WAT ER IN ONS LEGER LEEFT? VAN HET LEIDSCHE KANTONNEMENT HET BLAD met uitsluitend MILITAIRE medewerkers. HET BLAD, dat wekelijks GRATIS onder alle militairen in Leiden en Omstreken wordt verspreid. HET BLAD dat terecht het GROOTSTE plaatselijke Legerperlodiek ln Neder- De schaatsen onder Herdenking van het 40-jarig bestaan. TENTOONSTELLING VAN TEEKENINGEN VAN JO SPIER. In tegenwoordigheid van een aantal genoodigden is hedenmiddag in een dei- zalen van ,.de Lakenhal" een tentoonstel ling geopend van teekeningen van Jo Spier bij welke gelegenheid het woord werd ge voerd door den heer mr. J. Slagter. voor zitter der Leidsche Kunstvereeniging, welke deze expositie deed inrichten. Spr. begon met te zeggen dat het heden 40 jaar geleden was. dat werd opgericht de Leidsche Kunstvereeniging „Die Laecken- halle". sinds 1904 kortweg Leidsche Kunst vereeniging genoemd. Oprichters waren in 1899 de heeren A. C. Hartevelt, A. H. Dros. Dr. W. Martin, A. W. Sijthoff. mr. Leem bruggen en de heeren Heintz. Breuning en den Beer Poortugael. Het bestuur heeft gemeend, dit feit we gens de huidige tijdsomstandigheden wel te moeten herdenken, maar niet te moeten vieren. Het heeft dan ook geen enkele autoriteit voor deze herdenking uitgenoo- digd. behalve de hierbij betrokken ge meentelijke organen, zijnde de Lakenhal commissie en het college van B. en W. van Leiden. Immers de Leidsche Kunstveree niging geniet steeds de zeer gewaardeerde gastvrijheid voor haar tentoonstellingen in de Lakenhal en spr. betuigde dan ook den dank van het bestuur aan het Gemeente bestuur en de Lakenhalcommissie voor de ze medewerking en tevens aan den direc teur van het museum en zijn personeel voor de steeds gegeven hulp. Na ook de besturen van ..De Kunst om de Kunst" en „Ars Aemula Naturae" te hebben begroet, bracht spr. hulde aan de nog levende op richters de heeren A. H. Dros en prof. dr. W. Martin en dankte in het bijzonder den laatste voor den steun, welke de L. K. V. steeds heeft ondervonden van den heer Martin, ook in diens kwaliteit van lid der Lakenhalcommissie. Tien jaren geleden herdacht de Leid sche Kunstvereeniging in deze zelfde za len haar 30-jarig bestaan en spr. mocht daarbij een kort overzicht geven van de lotgevallen der Ned. beeldende kunst in de periode 18991929. Het begin dier pe riode viel samen met een uit Frankrijk ge komen reactie op de conventioneel ge worden tonalistische schilderwijze. Toorop pointilleerde reeds in 1897 en de trilling van het zonlicht spatte van zijn palet. Al eerder, omstreeks 1895 had de grootste Leidsche meester sinds de 17e eeuw. Floris Verster, zijn kleur vernieuwd en laten zien wat eigenlijk coloriet is. Naast hem werkte Breitner aan zijn machtige Amsterdam- sche poëmen, die nog altijd onbegrijpelijk zijn voor hen, die daarin de weergave wil len zien van de werkelijkheid, zooals die aan Jan-en-alleman bekend is. Isaac Is raels, de onfeilbare waarnemer van het moment, was in de kracht van zijn leven. In de 30-jarige periode tot 1929 zagen wij bovenal reactie op de verheerlijking der alledaagsche werkelijkheid en een streven naar het vertastbaren van diepere erva ringen in den mensch, een reactie, die ook in de beeldhouwkunst duidelijk werd. Nu wij weer 10 jaren verder zijn, zien wij het eigenaardig verschijnsel, dat ook deze reactie een nieuwe reactie opleverde en dat tal van schilders niet alleen van de visueele werkelijkheid een indruk trach ten te geven, doch dat zij die in haar de tails willen afbeelden en catalogiseeren, details die ons alleen dan zouden interes seeren, wanneer zij even zoovele schilder kunstige waarden zouden opleveren. Aan die waarden schort het vooralsnog bij de meeste fijnschilders in belangrijke mate. Intusschen is dit slechts een groep. Daar naast zien wij een groote verscheidenheid van opvatting, wat tenslotte maar gelukkig is. Wanneer de staat gaat uitmaken wat kunst is en wat niet, gaat de kunst dood. Dat zich in de afgeloopen 10 jaar groote nieuwe talenten hebben voorgedaan, kun nen wij niet zeggen; het is niet de jongste generatie, welke in de beeldende kunst de leiding heeft. Een zekere stilstand is waar te nemen; misschien is dat noodig om tot een nieuwe spanning te komen. In de af geloopen 10 jaren hebben wij, aldus spr. de voornaamste vertegenwoordigers onzer beeldende kunst gelegenheid tot exposee- ren gegeven en aan deze stad de kans ge boden met hun werk kennis te maken. Ik noem de beeldhouwers Mendes da Costa. Raedecker, Wenckebach, Wezelaar, Zijl, van de schilders Jeanne Bieruma Oosting. Gestel, van Herwijnen, Kelder. Nijland. Jan Sluyters, Charley Toorop, Matthieu Wiegman en Willink, van de pottenbakkers Chris Lanooy. Uit het buitenland brachten wij een volledige tentoonstelling van affi ches van Cassandre en een tentoonstelling van den Vlaamschen schilder Permeke. Een tentoonstelling van kerkelijke en religieuze kunst gaven wij, benevens een keur uit de collecties Kröller-Müller en Bremmer. Hier wilde spr. een woord van herden king spreken voor mevr. Kröller-Müller, die hedenmorgen op de Hooge Veluwe ten grave werd gedragen. Spr. wijdde enkele Een kwestie, welke nog moet worden ge regeld. betreft de door de Roemeensche regeering aan de graanexporteurs te beta len premie, welke in den loop van October JJ. werd afgeschaft. DE HULP VAN AUSTRALIË. De Australische premier Menzies heeft medegedeeld dat de Australische regeering besloten had behalve voor de opleiding van vliegtuigbestuurders, die reeds in Canada waren of daarheen onderweg, zelf nog 34 oefenscholen voor bestuurders en waarne mers in het eigen land op te richten, waar- door Australië 10.400 bestuurders en 15.600 waarnemers, mecaniciens en radio-deskun digen aan de zaak der geallieerden zal le veren. De Engelsche regeering zal de helft der benoodigde motoren leveren, maar Australië zelf zal de rompen van alle vlieg tuigen bouwen. De kosten, die over twee jaar verdeeld worden, zullen ongeveer 1b millioen pond bedragen. 1 woorden aan de door haar bijeengebrachte belangrijke collectie, waaruit ook de L. K. V. eenige jaren geleden een keuze mocht doen voor een tentoonstelling. Wij deden dit werk met de geringe mid delen. die ons ter beschikking staan, dank zij vooral den trouwen steun van onze le den. Zij zijn het tenslotte die ons in staat stellen, dit werk te doen. En het is van daag stellig de dag om hen te danken voor hun trouw en hun toewijding. Wij hebben slechts één wensch: dat bij de ruim hon derd leden nog een paar honderd nieuwe zich voegen en dat wij eindelijk eens zul len merken, dat Leiden inderdaad een stad is en wel met een Universiteit. Dan ook Kunnen wij méér doen en belangrijke ex posities geven, waarvoor nu het geld ont breekt. Het heeft ons, zoo vervolgde spr. genoe gen gedaan, dat wij ons 40-jarig bestaan konden herdenken met een tentoonstelling van teekeningen van Jo Spier en dat deze wanden gevuld zijn met grafisch werk, dat niet alleen opmerkelijke grafische kwalitei ten heeft, maar dat door zijn geest en zijn humor de menschen in dezen tijd een oogenblik tot vroolijker gedachten kan stemmen. Spier's werk vertoont een zeer eigen teekenkunst, die de karakteristiek scherp en snel weet te vatten. Wie als hij, ook werkt voor het dagbladbedrijf en voor reclame, moet natuurlijk veel afdoen, waar voor de bezieling niet altijd aanwezig is, maar bezien wij zijn beste werk, dan vin den wij daarin een graficus met een vaak prachtig zwart en wit en een sierlijke, pé- tillante lijn. Maar ook vinden wij in zijn werk vaak het vermogen om een wereld op te roepen door een enkel nuchter feit, en om een samenhang of een contrast te doen zien, waaraan wij nooit dachten. Spier is een psycholoog en, in den waren zin des woords. een humorist, een man van dien humor, die ons het leven met een glimlach doet begrijpen. Wie kon beter dan hij het werk illustreeren van den Leid- schen student, die 100 jaar geleden de hu mor van zijn proza legde op de gewreven mahoniehouten tafel der Hollandsche bur gerij? Deze eeuwig-jonge Camera, nu in haar 40sten druk een onzer wanden be vat een bloemlezing uit Spier's illustraties moge ons, die vandaag eveneens aan het getal 40 denken, aanmoedigen, met op gewektheid op onzen weg voort te gaan. Scheeptimmerlieden 2. Scheepsschilders 1. Sto kers 17, Tegenhoudcrs 7. Verw. Monteurs 2. Hulp-Verw Monteurs 1. Voorslaanders 6. Voor- warmers i. Vuurwerkers 4. Wagenmakers 3. IJzerwerkers 30. Zandvormers 2, Zilversmeden 1, Ong. Arbeiders 35. totaal 318. Papier, enz.: Boekbinders 10. Textielnijverheid: Hekelaars 13. Katoendruk kers 14. Kluivers 2. Luikers 4. Plaatsnijders 3. Spinners 31. Spoelers 6. Staaldraaddraalcrs 6. Sterkers 2. Strikers 5. Wevers 27. Wolbewer kers 25, Ong. Textielarb. 50, Plaatswerkers 8. totaal 196 Voedings-Genotmlddelen: Bakkers 48. Siga renmakers 9. Sig. Strippers 3. Slagers 29. Sui kerwerkers 10. Wtjnkoopersknechten 10. Zui- velbereiders 4, Ong Fabr Arb. 30. totaal 143. Landbouwbedrijven: Bloemisten 41. Landar beiders 37. Tuinlieden 32. Warmoezenlers 6. Ong. Landarb. 5. totaal 121. Handel: Etaleurs 5. Lompensorteerders 17. Magazijnknechten 45. Reizigers. Colp. 33. Win kelbedienden 19. totaal 119. Verkeerswezen: Emballeurs 2. Chauffeurs 56. Exp Knechten 11 Koetsiers 8. Kellners 39. Koks 3. Loopknechten 23. Schippers 49. Spoor- en Trampers. 20 Transportabciders 45, Wakers 3. totaal 259. Verz. en bankwezen: Incasseerders 13. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 3. Bouwk. Op zichters 1. Kantoorpersoneel 35. Musici 4, Over heidspersoneel 4, Teekenaars 2. Werkmeesters 9. totaal 58. Ingeschoolde Handarbeiders: Losse arbei ders 328. Huiselijke diensten: Huispersoneel 10. Ver plegers 1. totaal 11. Pers. «Geen Handarb. zonder voorkeur van beroep 28. A.V.O. 6. Vroüwen: Analysten 4. Naaisters 8 Winkel juffrouwen 12. Serveersters 1. Kantoorbedien den 38. Verpleegsters 2. Bedrijfsleidsters 1. On derwijzeressen 1. Ass. en Huishoudsters 11. Kinderjuffrouwen 5. Dagmeisjes 2. Dienstbo den 5. Werksters 37. Fabr. Arbeidsters 4. Strijk sters 1. Mangelsters 1. A.V.O. 2. totaal 135. Algemeen totaal 2807. 15 Dec. 1938 4380; 16 Dec. 1937 5039. Ben. 15 ged. werkloozen en 413 in werkver schaffing. land kan worden genoemd. ABONNEMENTSPRIJS; f. 1.20 per 3 mnd. LOSSE NUMMERS: i. 0.12V» - Verkrijgbaar bij den Boekhandel en aan de Kiosken. - ADMINISTRATIE: Morschweg 1, Lelden. 4522 Unies. M«l.) REEDS MORGENOCHTEND KAN MEN RIJDEN. Nauwelijks heeft de winter zijn intrede gedaan (het vroor 4 graden Celsius in den afgeloopen nacht!) of de liefhebbers van het schaatsenrijden kunnen hun hart al weer ophalen. Het bestuur van de Leidsche IJsclub deelt ons n.l. mede dat er morgenochtend van 10 uur af gereden kan worden op de zeven banen ln het tennispark „De Krogt" te Oegstgeest, welke, zooals men weet. dit sei zoen voor de leden en donateurs der L.U.C. gratis toegankelijk zijn. Ook niet-leden kunnen van deze gelegenheid gebruik ma ken, maar dan natuurlijk tegen betaling. Ook op de banen van het Leidsche Ten nispark aan den Hooge Morschweg zal. bij doorgaand vriezend weer, morgen gereden kunnen worden. NED. HERV. GEMEENTE. De heer F. v. d. Mark heeft bedankt ais lid van het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente; wegens vervulling van militairen dienst heeft de heer D. v. d. Kwaak als diaken bedankt. Ook dit jaar zal een Kerstnachtdienst op Zondag 24 December worden gehouden. Ditmaal zal ds. D. Kuilman den dienst leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor ln de geneeskun de op proefschrift getiteld: „Het verband tusschen de hypophyse en eenige aan het reticulo-endotheliale systeem toegeschre ven functies" de heer P. Ruitinga gebo ren te Amsterdam en wonende te Leiden. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen klassieke letteren de 'leer Ph. L. Eggermont (Den Haag)> voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak scheikunde mej. E. Neijtzell de Wilde (Den Haag); voor het eerste gedeelte van het practisch apo thekersexamen de dames T. G. Bakker (Lei den!E. M. C. van Buuren (Leiden); N. Hoedemaker (Bergschehoeki en A. H. van Muijlwijk (Leiden) en de heeren R. J. Noordhoek Hegt (Den Haag) en H. B. j van Rijn (Venlo); voor het voorbereidend kerkelijk examen mej. A. M. Broekman (Den Haag) en voor het doctoraal examen Ned. taal- en letterkunde de heer G. W. Hüijgens (Rotterdam). DE WERKLOOSHEID. By den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken aid. Arbeidsbemiddeling stonden Don derdag j.l als werkzoekenden Ingeschreven: Aardewerk, enz.: Steenfabrieksarbeiders 74. Boekdrukkerij: Boekdrukkers 18. Fotografen 5. Letterszetters 27. Steendrukkers 3. totaal 53. Bouwbedrijven. Behangers 32, Baggerlieden 1. Betonvlechters 10. Betonwerkers 22, Glazen makers 1 Glazenwasschers 11. Granietwerkers 14. Grondwerkers 31. Helers 1. Metselaars 95. Opperlieden 71 Schilders 206. Sloopers 11. Steenhouwers 8 Hulp-Straatmakers 6. Straat makers 5. Stucadoors 40. Timmerlieden 96. Uit voerders 7. Voegers 21. Ong. Bouwvakarbeiders 17 totaal 756. Chem. Nijverheid" Lab. bedienden 2. Vuur werkmakers 1. Zeepfabriek arbeiders 4. totaal 7. Houtbewerkers: Houtbewerkers 33. Kisten makers 6. Kuipers 2. Lijstenmakers 3 Meubel stoffeerders 9. Meubelmakers 18. Politoerders 2. Ong. Fabr. Arb. 37. totaal 110. - Kleeding: Beddenmakers 2. Bleekers 8. Kap pers 5 Kleermakers 42. totaal 57. Leder, enz.: Schoenmakers 4. Vellenblootcrs i totaal 5. Metaalnijverheid: Bankwerkers 52. Blikbe- verkers 18, Burgersmeden 20. Electriclens 12. Gasfitters 6. Gasmetermakers 1 Instrument makers 2, Isoleerdei's 2. Kettingsmeden 10. Klinkers 7, Koperslagers 3. Lasschers 6. Lood gieters 21. Machinisten 9. Metaalboorders 4. Metaalslijpers 1. Monteurs 12. Polijsters 1. Pon- sers 4. Rijtuigschilders 1, Rijwielherstellers 14, RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Gedeeltelijk weer opengesteld. Met ingang van Maandag as zal het Rijksmuseum van Oudheden althans ge deeltelijk weer voor het publiek toegan kelijk zijn. Het Museum werd eind Augus tus ln verband met den dreigenden inter nationalen toestand gesloten; sindsdien ls een groot deel van het museumbezit naar elders overgebracht en een ander deel in het Museum zelf veilig opgeborgen De door deze maatregelen ontstane leemten zijn met materiaal uit de studie collecties en door een belangrijk bruikleen uit het Rijksmuseum G. M. Kam te Nij megen aangevuld. Voor het publiek zullen thans ter bezich tiging worden gesteld de afdeelingen Ne derland en Oud-Europa en kleine gedeel ten der klassieke en Egyptische aldeelin- gen, voornamelijk omvattend kleinkunst, vazen, glas en brons. Gedurende de win termaanden zal het Museum geopend zijn van 10—3 uur, op Zon- en feestdagen van 13 uur. De heer' Joh. Th. Rotteveel heropende heden op de Hooigracht No. 32 zijn In richting voor lichamelijke opvoeding. In deze inrichting,-die vcoi'heeji op den Apo- thekersdijk was gevaetfjjd, geeft een zeer goed geoutilleerde uymAastiekzaal gelegen heid tot home-fia:nina in diverse takken van sport. bé inassage-kamer waarin allerlei nut tige instrumenten, zooals b.v. electrlsche massageapparaten, is voorzien van eenige douches. Het geheel maakt een uitstekenden in druk. THEOSOFISCHE VEREENIGING CENTRUM LEIDEN. Met theosolie een betere wereld. Over bovenstaand onderwerp sprak gister avond in het Federatiehuis mej. H. J. G. Gantvoort uit Utrecht voor het Centrum Leiden der Theosofische Vereeniging. Spreekster begon haar voordracht met er op te wijzen, dat de theosofie in de ziel van den mensch leeft, maar een beteekenls krijgt, indien het wordt toegepast in het gewone dagelijksche leven, evenals ook in het Christendom men wel de leer weet uit te leggen maar de toepassing achterwege blijft, waarvan de tegenwoordige toestand ln de wereld wel het bewijs levert. De theosofie heeft de volgende grondstel lingen: „Hebt Uw naaste lief als U zelf" en „Onderzoekt alles en behoudt het goede". De theosofie brengt geen nieuws, maar. zooals de stichster der theeosofie, mevrouw Blavatsky, het uitdrukte, het is alsof men bloemen plukt uit alle gods diensten en philosofische stelsels en men de band mag zijn, die al deze bloemen samenbindt. Aan het westersche ras werd gebracht de godsdienst van liefde en zelfopoffering, maar de volgelingen hebben dit niet kun nen volbrengen. Deze wereld is misgeloopen omdat men op den voorgrond heeft geplaatst het vorm verstand en het machtsbewustzijn en is het gevolg van de denkfouten die gemaakt zijn. Wij hebben verkeerd gedacht, verkeerd ge bouwd, ons gericht op grootheid van be zit en zoo is een verkeerde wereld ontstaan en kwam de catastrophe. Het zou zoo geheel anders kunnen zijn. Spreekster wees hierbij op de natuur; hoe in het voorjaar overal blijheid uitstraalt en ieder schepsel zijn goddelijken zang wil uitzingen. Diep In den mensch zit de groote godde lijke kracht. Deze moet tot uiting komen. De mensch moet worden een scheppend Individu, dat het goddelijke in zich tot uiting brengt door vriendelijkheid rondom zich te verspreiden en goede gedachten over de wereld uit te zenden. Wij moeten zorgen, dat de haat wordt omgezet in lief de, want anders gaat de wereld ten onder aan haat. De mensch moet liefde uitstra len, zijn leven moet zijn één lichtende straal gedurende de verschillende incar naties, welke hij op aarde doorbrengt. Wij moeten niet bang zijn. dat ons Iets minder aangenaams zal overkomen. Wie zijn leven verliest, zal het vinden. Wij moe ten van de toekomst maken, wat wij kun nen. Er behoeft geen gebrek in de wereld te zijn. maar wij moeten leven zooals het behoort, dat wil zeggen dat wij ons voelen als een deel van het Goddelijke, dat wij zijn Goden in wording, zoodat wij het Godde lijke doen uitstralen. Wij mogen geen speel bal zijn op de golven der levenszee, maar menschen, die onder den lnvl oed van het goddelijke in ons bouwen aan een betere maatschappij. Een aandachtig gehoor volgde deze met gloed uitgesproken rede. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. C. J. Verdegaal, Rijndijk A 164, Hazers- woude, exploitatie van octrooien. Wijziging. Nedcrlandsche Havermout- en Rijst-in- dustrie N.V., Hooge Rijndijk F 144, Zoeter- woude. Nieuwe directeur: J. van der Meer, Lei den. DIERENBESCHERMING. Een nieuwe propaganda-actie De afd. Lelden en omstreken van de Ned. Ver. tot Bescherming v. Dieren en de Ver. „Het Leiósohe Dierenasyl" te Leiderdorp, hebben besloten tot 'n hernieuwde propa- ganda-aotie. waardoor beide vereeniilngcn het in de laatste jaren verloren terrein hopen te heroveren. Teneinde verzekerd te zijn van een goed- geleide en krachtige propaganda was men gisteravond in den foyer van de Stadsge hoorzaal met een aantal belangstellenden samengekomen om te luisteren naar het doel en de werkwijze der Ver. voor Dieren bescherming. Mr Hugenholte, die benoemd is tot voor zitter der propaganda-commlssie, heeft in een krachtig betoog allereerst een uiteenzet ting der plannen gegeven. Hij wees er daar bij o.m. op, dat dierenbescherming zeer noodzakelijk ls en dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat ln een stad als Lelden toch zeker nog wel een zevenhonderd leden zijn te werven. Met nadruk toonde spr. aan, dat het streven der vereeniging niet gericht ls op het wekken van sentimenta liteit. Nadat mr. Hugenholtz nog enkele wets bepalingen genoemd had. waarbij de dieren bescherming is geregeld, gaf de voorzitter van de afd Leiden der Ver. voor Dieren bescherming de heer H. van Poelgeest een uitvoerige uiteenzetting van de werkzaam heden der vereeniging. Spr. schetste hierbij tevens de opvoedkundige taak der afdee lingen. In samenwerking met de politie dient corrigeerend en bestraffend te worden gewerkt. Tenslotte wees :spr. met enkele voorbeel den op de noodzakelijkheid van dierenbe scherming. Het oud-schoolhoofd, de heer W Koops. heeft vervolgens lp een toespraak gewe zen op den plicht van dierenbescherming. Dierenbescherming is plicht van allen, die mensch willen zijn. Daarbij ls zij geen zaak van liefhebberij of mode, maar van volstrekte realiteit. Het ovecbekende gezegde „Behandel de dieren met zachtheid, spaar de vogls", aldus spr. geeft ons zeer in het kort de juiste houding aan. welke wij bij de dierenbescherming moeten aannemen. In dierenbescherming schuilt, onbetwist, een beschavend element Spr. eindigde met er op te wijzen, dat het plicht is reeds de kinderen tot dieren beschermers op te voeden. Na een korte pauze heeft de heer Van den Akker, alg. inspecteur van de Veree niging, aan de hand van een serie licht beelden gewezen op de velerlei misstanden., die er t.o.v. de verzorging en expeditie van dieren nogheerschten. Daarnaast toonde hij vele beelden, die het nut en de noodzaak van het werk der vereeniging bewezen. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Van Moeder Sebasliana. Moeder Sebastiana, overste van de St. Margarita van Cortona-stlchting en „Hui ze Elisabeth", die op 8 December j.l. den dag herdacht dat zij vóór 25 jaar haar professie deed,, heeft dit jubileum vandaag gevierd. Gisteravond is de jubilarisse op feeste lijke wijze ingehaald, waarbij o.a. de dia ken van Leiden, pastoor Homulle en de besturen der St. Elisabeth-vereeniglng en St. Marg. van Cortona-stichting aanwezig waren. Hier werd als geschenk aangeboden een troon in de nieuwe kapel. Nadat des morgens om half acht in de Leonardus kerk aan den Haagweg een plechtige gezongen H. Mis uit dankbaar heid was opgedragen, recipieerde de jubi- laresse van elf uur tot half één in Huize Elisabeth, op den Haagweg. In de receptiekamer, die door de zeer vele bloemstukken als het ware in een bloemenhof was herschapen, merkten we onder de zeer velen die de jubilarisse kwa men gelukwenschen. o.a. op dr. C. J. A. v. Iterson. de dames J. Th. Reniers en T. Bucker Schmitz. namens de R. K. Veree niging voor Kraam verzorging, den heer W. Heijdeman, kerkmeester der Leonardus parochie, pastoor R. Smitz van de Harte- brugparochie, lid van de Marg. v. Cort.- stichting. pastoor Ign.Smeets van de Leo nardus parochie, dr. Kerkhof uit Voor schoten, em. pastoor P. Meyer, pastoor Leusen. vroeger pastoor der Sint Joseph- parochie alhier, pater H. Ponsioen, voor zitter der H. Margaretha van Cortona- stichting. de dames Th. L. Elshof, J. Bouchee van Cleef en J. M. Kamperhout- Ruhe namens het Ziekentriduum. even-1 als de heeren Kagie en Bouchee. de dames Monica Jansen en Hedwig Mees- 'ters, beide Vrouwen van Nazar&tihpastoor Th. M. Beukers van de Sint Petruskerk. mevr. J. MandersVermeulen. Presidente R.K. Vrouwenbond. dr. de Bruine Groene- veld. dr. Simons, verder nc«g vele heeren geestelijken uit stad en omgeving, heeren doctoren, die aan den tijd, toen Moeder Se- j bastiana nog Overste van heit St. Elisabeth Ziekenhuis was. ongetwijfeld de beste her- in neringen hebben bewaard, oud^-patiën- PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 17 DECEMBER. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. 10'uur, ds. L. D. G. Knlpscheer van Groningen. Eglise Wallonne: dix heures et demie, M. E. Mlchelln Moreau, pasteur a la Haye. Evang. Lüth. Gem.: Voorm. 10Va uur (Bed. H. A.), ds. Bieger. Geref. Kerk in H. V. {Patrimonium)Nam. 5 uur. ds. Van Deth van Haarlem. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10uur, ds. F. Kleyn. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Joh. Jansen. Ver. van Vryz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. 10uur. dr. Boersema. Rozekruisersgenootschap (Z.W. Singel 106): Voorm. 10Va uur, mej. M. C. van Santen, VrUe Kath. Kerk (Vreewtykstr. 19): Voorm. 10'-2 uur. Gez. Mis. Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur, cand. G. D. L. Brederveld. hulppred. te Pur- merend; nam. 5 uur, dr. Westerink. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur, dr. Westerink; nam. 5 uur, cand. G. D. L. Bre- dderveld. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur, ds. Weggemans; nam. 5 uur «Bed. H. D.), ds. Wlersinga. Geref. Kerk (Morschweg. Evangclisatiegeb.) Voorm. 9.30 uur, ds. Wlersinga; nam. 5 uur. ds. Weggemans. Leiderdorp Voorm. 10 uur. dr. Streeder; nam. 6H uur. dr. J. Koopmans; Maandagnam. 7V_- uur. dr. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. 10H uur, de heer J. Werner. Geref. Kerk: Voorm. 9H en nam. 6!* uur, ds. Dfjk. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur, J. Streef land. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. ds. T. J. Jansen Schoonhoven: nam. 5 uur, J. Strcefland. Ver. van Vr^z. Hervormden «W. de Zwtyger- kerk)Voorm. 10',4 uur, ds. A. Trouw van Den Haag. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5% uur. ds. Verkuyl. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. J. C. Houtzagers. Ver. der Vrjjz. Hervormden, ..Ons eigen huis". Leidscheweg 66: Nam. 7 uur, ds. Westmijse van Rotterdam. Zoetcrwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. HX>). ds Eljkman. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 Huur, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. B\i uur, ds. Versluys. GeTef.. Gemeente: Voorm. 9H uur en nam. 6H uur, Leesdlenst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 9.45 uur de heer Halkema, candidaat te Hilversum; nam. 6'? uur. Leesdienst. Vereen, van Vrfjz. Hervormden: Geen dienst. Zwamrncrdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Pop cn nam. halfzeven, ds. Ste- houwer van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Zwaan. Rem. «Geref Gemeente: Voorm. kwart voor tien. mej. ds. Gtinther. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9'4 uur. ds. C. A. van Harten. Geref Kerk: Voorm. 9H en nam. 6V4 uur. ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. 9H en nam. 6H. uur, leesdienst. NED. HERV. KERK. Beroepen te Herkingen H. S. J. Kalf te Rens- woude; Nieuw-Helvoet (toez.) L. A. F. Reddin glus te Zierikzee: Vledder (toez.) J. van Ros- sem. cand. te Gouda GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Dirksland J. v. d. Berg te Krab bend jjke. EV. LUTH. KERK. Beroepen te Dordrecht S. v. d. Woude te Alkmaar. DE COLLEGEGELDEN DER GEMOBILISEERDE STUDENTEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp be treffende tijdelijke afwijking van enkele bepalingen der hooger-onderwljswet wordt ontleend: Zou de nieuw-samengestelde redactie van het wetsontwerp aangenomen worden, dan zou het den minister mogelijk worden ge maakt, de moeilijkheden te verlichten, zoowel van de student n, die thans reeds onder de wapenen zijn, als van hen. die tengevolge van de buitengewone omstan digheden vervroegd onder de wapenen worden geroepen. Aan de in April onder de wapenen ge roepen studenten is reeds tegemoet ge komen, door hen het volgend jaar zonder betaling der collegegelden tot de colleges toe te laten. Mocht het ontwerp wet worden, dan stelt de minister zich voor, gedeeltelijke te rugbetaling der collegegelden mogelijk te maken. Hij hecht er echter waarde aan, het ont- .verp niet in dien zin te veranderen, dat de wet de terugbetaling gebiedend zou voorschrijven. ten. meisjes van de Marg. v. Cortona stich ting. die er reeds jaren uit zijn, en vele. zeer vele anderen. En behalve deze persoonlijke felicitaties uitte zich de dankbaarheid nog bijzonder in vele fraaie geschenken, grootendeels te gebruiken in de nieuwe kapel. Voor het alhier afgenomen exar voor apothekers-assistent zijn geslaagd ae dames R. Smith (Wassenaar) en H. Frant- sen (Vlaardingen) en de heer F. Wentzei (Leiden). 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2