Zal de „Graf von Spee" uitvaren Werkloozensteun met 5 pCt. verhoogd van 18 December tot 2 Maart ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 No. 24458 De strijd in het Westen De strijd ter zee HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKËfï} De „opwachting' versterkt is Tanner doet nog een beroep op Molotof Van het Finsche strijdtooneel Rusland uit den Volkenbond Finland roept de laatste reserves op De hulp aan Finland Finland wil betalen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht De Duitsch-Roemeensche handelsbesprekingen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. peï regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevesflgfl efln: per 3 maanden ."tt... 1.2 35 per weet .~T.. f. 0.1* Franco per postT 235 per 3 maanden T portokosten: (toot binnenland £.0.80 per 3 mnd> Naar thans verluidt zou de „Admiral Graf Von Spee" opdracht gekregen hebben de haven van Montevideo vóór Zondagmiddag 17 uur uur plaatselijke tijd (21.00 uur Greenwichtijd) te ver laten. De ministerraad van Uruguay heeft het geval uitvoerig besproken. De minister van bultenlandsche zaken, Guani, heeft ook met den Britschen gezant, Drake, de kwes tie besproken. De autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de juiste plaats, i waar het gevecht ls geleverd. Volgens sommigen zou de „Admiral Graf Von Spee" voornemens zijn onder dekking van de duisternis de haven te verlaten en te pogen de haven van Buenos Aires te be reiken, teneinde op deze wijze den tijd om zich gereed te maken voor den strijd, te verlengen. De „Daily Mail" verneemt dat de Duitsche officieele personen te Mon tevideo hebben verklaard, dat geen volgeling van Hitier de schande van een interneering kan aanvaarden. Het schijnt evenwel nog niet zeker, of de herstelwerkzaamheden aan de „Graf Von Spee" vlot zullen verloopen. De scheeps bouwkundige ingenieurs van de werven te Montevideo zouden namelijk categorisch een verzoek van de legatie van Duitschland van de hand hebben gewezen, om bij de herstelwerkzaamheden te helpen. Hun ver- eenlging heeft bovendien stappen gedaan, om te voorkomen, dat het materiaal en het staal, waarover zij alleen de beschikking hebben, door een of andere firma zou kun nen worden gebruikt om te voldoen aan het verzoek der Duitsche legatie. De lijken van 38 man, die aan boord van de „Admiral Graf Von Spee" den dood heb ben gevonden, zijn gisteren aan land ge bracht en met militaire eer ter aarde be steld. Driehonderd Duitsche matrozen namen aan de plechtigheid deel, terwijl studenten van de Uruguaysche marineschool een eerewaoht vormden. Er was ook een krans van de vrijgelaten Brltsche zeelleden met het opschrift „Aan de dappere Duitsche zeelieden" naar het kerkhof gezonden, waar de gesneuvelde Duitschers begraven zijn. De Engelschen waren zeer tevreden over de behandeling aan boord en hebben daar over bij hun vertrek tegenover den kapitein uitdrukking gegeven. I De Brltsche marine-attaché te Buenos I Aires heeft aan Reuter verklaard, dat de kruiser „Exeter" van het gevechtstooneel in Zuidelijke richting ls vertrokken. Het schip heeft een geringe snelheid. Eenige kanonnen zijn bulten actie en enkele rui men staan onder water. De „Ajax" zou licht beschadigd zijn, doch de „Achilles" kwam ei zonder schade af. De Engelsche radio meldt, dat de kapi tein van den kruiser „Exeter", In afwach ting van het antwoord van den Argentijn- schen minister van binnenlandsche zaken, reeds drie zwaargewonden in een van zijn belde eigen vliegtuigen naar de Argentijn- sche kust heeft laten brengen. Aan boord van de „Achllles" zouden vol- Sens de Britsche admiraliteit vier dooden m drie gewonden zijn gevallen. De verlie ten op de andere schepen zijn nog niet be kend. - Geruchten blijven de ronde doen over 'ersterkingen van de Brltsche vloot, terwijl inderzljds opnieuw over de „Admiral fcheer" wordt gesproken. De bijzondere correspondent van de Times" te Montevideo bericht, dat het maldeel. dat voor de haven van Monte- 'ideo ligt te wachten op het Duitsche '«tzakslagschip versterking heeft gekre- i?n van het Fransche slagschip „Dun- ■trque". Dit slagschip meet 26.500 ton en is «wapend met kanonnen van 33 c.M. De Finsche minister van buiten- landsche zaken, Tanner, heeft voor de radio in het Russisch een redevoering uitgesproken, waarin hij zich tot Molotof richtte en hem mededeelde, dat Finland bereid was de onderhan delingen over een vreedzame regeling van het geschil voort te zetten. Tanner vroeg: „Zfjt gij bereid de onderhandelingen te hervatten? Ik vraag u te antwoorden langs denzelf den weg, dien ik thans gebruik. Enkele weken geleden waren Paasikivi en ik bezig met het voeren van onderhande lingen met u en Stalin." De verklaring van Tanner werd even eens in het Flnsch en ln het Zweedsch uit gezonden. In zijn radiorede heeft Tanner nog ge zegd: „Deze onderhandelingen hadden be trekking op eischen die door de sovjet ge steld waren betreffende afstand van ge bied. Wij waren bereid verstrekkende conces sies te doen, ofschoon er geen wettige rechtvaardiging bestond. Bij deze onderhandelingen slaagden wij er niet ln een gemeenschappelijke basis te vinden. Desalniettemin gaven wij uit drukking aan de hoop, dat zij voortgezet zouden kunnen worden, tot een bevredi gende regeling zou zijn bereikt. De onderhandelingen werden niet voort gezet. De blaam hiervoor valt op de Sov jets. Gij hebt het aanbod der Vereenigde Staten tot bemiddeling afgewezen, even als de voorstellen van de Zweedsche re geering. Uw laatste daad ls geweest het voorstel te verwerpen van den Volkenbond tot sta king van de vijandelijkheden en opening van onderhandelingen. Om te vermijden, dat gij onze voorstellen zoudt hooren, hebt gij alle deuren gesloten. De lucht echter is nog open." „De gebeurtenissen, die daarop lntus- schen gevolgd zijn, waren er op berekend, om de gedachte te doen ontstaan, dat Rusland heel dien tijd doelstellingen ln der geest had van verder strekkenden aard. Uw doelstellingen schijnen te zijn, u in het bezit te stellen van geheel Finland en de tsaristische grenzen te herstellen. Wanneer dat uw doel is, kunt gij er zeker van zijn, dat Finland zich tot het uiterste zal verdedigen. Het Finsche volk is niet bereid zijn onafhankelijk heid en vrijheid te verliezen, of zich te onderwerpen aan een vreemd juk." Het Finsche legerbericat meldt: De vijand heeft op verschillende plaatsen op de Karellsche landengte gesteund door zwaar artillerievuur en tanks, aanvallen ondernomen. Vooral te Punnusjoki volgde aanval op aanval. De Russen werden over al afgeslagen en verscheidene tanks wer den vernield. Op het Oostelijk front deed de vijand aanvallen na zware artillerlevoorbereidln- gen op een deel van het front tusschen Loinmala en het Ladoga-meer. Hij werd echter afgeslagen en wij maakten vijf tanks en ander oorlogsmateriaal buit. Bij Tolvajaervi gaan onze troepen voort op te rukken. Het buitgemaakte oorlogs materiaal nam toe en ln den avond van veertien December waren in het geheel 15 middelzware tanks in dezen .sector in onze handen gevallen. Te Suomussalmi zijn onze troepen na vier dagen hardnekkigen strijd er in ge slaagd, den weg af te snijden, die van de kerk van Suomussalmi naar de grens leidt. Onze troepen hebben het dorp Suomus salmi heroverd en zelfs een deel van de vijandelijke troepen naar het Westen van het meer Kiantajarvi gedreven. Elders geen wijziging in den toestand. Tijdens een gevecht bij de buitenste eilan den van den Archipel van Abo heeft het vuur van een kustbatterij schade toege bracht aan een Russische torpedoboot jager van het type Gordy. welke bodem volgens latere berichten zou zijn gezonken. Vijandelijke vliegtuigen hebben gevlogen De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft de U.R.S.S. telegrafisch in kennis gesteld van de resolutie van den Volkenbondsraad, waarddor zij uit den Volkenbond gesloten wordt. Naar verluidt zullen de leden van de financieele, economische en hygiënische Volkenbonds - afdeelingen binnenkort naar Parijs vertrekken, teneinde bij stand te verleenen bij de technische coördinatie van de hulp voor Finland. Zwitserland heeft doen weten dat dit werk niet in Geneve verricht kan wor den om redenen van neutraliteit. De Russische ondersecretaris-generaal van den Volkenbond, Wladimir Socho- Un, is uit Genève vertrokken. boven de streek van Petsamo en eenige bommen neergeworpen die geen schade veroorzaakten. Finsche vliegtuigen hebben met succes vijandelijke colonnes aangevallen. Finsche toestellen zijn er ln geslaagd een sovjet- Russisch convool dat benzine vervoerde, in brand te doen vliegen! Het Russische legerbericbt zegt: De Russische troepen in het district Moermansk, hebben de stad Salmijaervi, op 60 K.M. ten zuiden van Petsamo bezet. (Dus de vernielde zilvermijnen). In het district Ukhta zijn de Russiche troepen op gerukt tot 128 K.M. van de staatsgrens. In het district Petrosavodsk hebben zij het dorp Leppasilta en de daar passeerende spoorlijn bezet. In het district Kexholm hebben de Russen hun opmarsch met suc ces ontwikkeld. Met het oog op de slechte weersomstandigheden was er geen activi teit in de lucht. Alle nog niet opgeroepen Finsche reser visten moeten zich onverwijld aanmelden. Het verluidt dat deze maatregel reserve officieren tot zestig Jaar en minderen tot veertig jaar betreft. De landweer is nog niet opgeroepen. Alle weerbare mannen van 20 tot 40 Jaar worden hiermede onder de wapenen geroe pen. In gezaghebbende kringen te Londen ver neemt het Reuterbureau, dat Finland koopt wat Engeland ook maar van zijn eigen oor- logsvoorraden kan missen. Behalve zestig duizend gasmaskers en ongeveer twintig vliegtuigen, waaromtrent reeds regelingen getroffen zijn, koopt de Finsche regeering een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmate riaal van Engelsche firma's, teneinde te vol doen aan Finlands essentieele behoeften. Sommige militaire zendingen zijn reeds uit Engeland naar Finland verzonden via Noorwegen en Zweden, welke weg gekozen ls om de transporten zoo veilig mogelijk op hun bestemming te doen aankomen. Het internationale Roode Kruis voert op het oogenblik een belangrijke actie tot steun aan Finland. Het Belgische Roode Kruis heeft besloten op groote schaal hieraan deel te nemen en reeds heeft het den voorzitter van het Finsche Roode Kruis, gener- „1 Mannerheim, in kennis gesteld van de on middellijke zending van een belangrijke gift. Het Belgische Roode Kruis zal meer ln het bijzonder deelnemen aan de hulp ten behoeve van de gewonde soldaten en de ontruimde bevolkingen. Om dit werk geheel tot zijn recht te doen komen, zal het voort durend contact onderhouden met het Inter nationale en het Zweedsche Roode Kruis De Finsche gezant, Procope, heeft aan den Amerikaanschen minister van fi nanciën, Morgenthau, een chèque ten bedrage van 234.693 dollars overhan digd, zijnde de regelmatige betaling van de Finsche oorlogsschuld. De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft besloten, de steunuitkeering aan de werk- ioozen en de honen in de werkverschaffing gedurende den termijn van Maandag 18 December a.s. tot Zaterdag 2 Maart a.s. met vijf procent te verhoogen. Door deze verhooging zullen in het algemeen de thans, in verband met de in het vrije bedrijf geldende loonen, gestelde maxima niet overschreden mogen worden. Morgenthau stelde Procope er onmid dellijk van in kennis, dat het geld op een aparte rekening gestort zou wor den, volgens de instructies van Roose velt, hangende een aanbeveling aan het congres om het te gebruiken ten bate van het Finsche volk. Procope vroeg Morgenthau om den Ame rikaanschen president en het Amerikaan- sche volk de diepgevoelde dankbaarheid van Finland over te brengen. BEZOEK VAN CHAMBERLAIN. Per vliegtuig is Chamberlain in Frank rijk gearriveerd voor een bezoek aan het Engelsche leger aan het front. Hij heeft een uitgebreide inspectie-tocht gemaakt langs alle afdeelingen. NIEUWE VLUCHT BOVEN DUITSCHE NOORDZEEKUST. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelde gistermiddag mede: Vliegtuigen van de R. A. F. hebben gis ternacht en in de vroege morgenuren op nieuw patrouille-Vluchten uitgevoerd naar de bases op Borkum. Norderney en Sylt Vijandelijke vliegtuigen, welke voor anker lagen, zijn met bommen aangevallen. Deze vliegtuigen maken deel uit van de veiliglheidspatrouble van de Royal Air Force. In hoeverre succes bereikt is, is onbekend in verband met de duisternis. De geheele patrouille keerde veilig terug, zonder ver liezen. Van Engelsche zijde worden de gegeven cijfers over de verliezen in het geleverde luchtgevecht volledig gehandhaafd. TWEE TANKSCHEPEN OP MIJNEN GELOOPEN. Twee tankschepen zijn in de Noordzee op mijnen geloopen. Het zijn de Atheltemplar (8939 ton) en de Inverlane (8900 ton). 38 leden der bemanning van de Athel templar zijn gered en 2 worden vermist. Het schip heeft later assistentie ontvan gen van sleepbooten. Het is op het strand gezet. De Inverlane ls ln brand geraakt en men vreest, dat slechts 7 opvarenden zullen kunnen worden gered. DUITSCHE SCHEPEN VERNIETIGD. Het Duitsche s.s. „Düsseldorf", metende 4930 ton en toebehoorende aan den Nord- deutschen Lloyd, is door een Britschen kruiser tot zinken gebracht. Dit geschiedde buiten de Chileensche ter ritoriale wateren bij de Parajos-eilanden. De geheele bemanning heetf zich in de reddingbooten begeven aleer de „Dispatch" met kanonschoten de Düsseldorf tot zin ken bracht. De zee is kalm. De Duitsche bemanning begeeft zich naar de Chileen sche kust. Het Chileensche stoomschip Arauco zou zich reeds ter plaatse bevinden. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het Duitsche koopvaardijschip „Adolf Leon- hardt" zelf zijn luiken geopend heeft, toen het aan de Afrlkaansche kust opgevangen werd door een Engelsch oorlogsschip. De „Adolf Leonhardt'' verdween ln de golven. Het schip was groot 2989 ton en ingeschre ven in Hamburg. Veertig opvarenden zijn te Kaapstad aan land gebracht en geïnterneerd. VERDERE VERLIEZEN. De Britsche admiraliteit deelt mede dat de treiler „James Ludford" op een mijn geloopen en gezonken is. Men gelooft, dat twee officieren en vijf tien manschappen verloren zijn. Naar verluidt, is het Noorsche s.s. „Foina" groot 1674 bruto registerton. en thuis be- hoorende ln Haugesund. aan de Oostkust van Schotland op een mijn geloopen en ge zonken. Het schip was met een bemanning van achttien koppen onderweg naar Gran gemouth om steenkool te laden. Tot dus verre is slechts een reddingboot in de Moray Firth gevonden. In de boot zouden twee doode zeelleden gelegen hebben. Men neemt aan, dat zij door bevriezing om het leven zijn gekomen. DUITSCH PRIJZENHOF. De Zweedsche bladen melden, dat het prijzenhof in Hamburg een uitspraak heeft gedaan, waarbij twee Zweedsche schepen, n.l. de 1184 ton metende ..Marcia" en de 1544 ton metende „Britt" geconfiskeerd verklaard worden. De speciale correspondent van „Dagbla- det" in Hamburg meldt, dat deze uit spraak beteekent dat alle pulp, sulfiet en sulfaat contrabande zijn en met het schip in beslag genomen kiemen worden. De „Marcia" had 1320 ton droog sulfiet aan bon-rt bestemd voor een P-emhe ha ven en de „Britt" 12 600 ton pulp voor Aberdeen. In beide gevallen ls schip en lading zon der schadevergoeding geconfiskeerd. De Zweden gaan in beroep. Een verdere uitspraak van het prijzenhof BINNENLAND. Leidsche Academïedagen over „Nederland in Oorlogstijd" (2e Blad). Het volgend jaar eenige postvluchten naar West-Indië (4e Blad). vuegaienst op Noord-Amenka ln over weging (4e Blad). Belasting betalen met obligaties (Binnen land, 3e Blad). De begrooting van Zuid-Holland aange nomen (2e Blad). AMSTEBDAMSCHE BEURS. Kalme handel Vaste markt Ko ninklijken vrij levendig Amerikanen oploopend Nederlandsche beleggin gen verdeeld. BUITENLAND. Rede van Ciano (le Blad). De Graf von Spee moet morgen Monte video verlaten of zich laten inter neeren (le Blad). Felle strijd in Finland (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOB ONS KORT VERHAAL FAG. 3 VAN HET 4DE BLAD. Des nachts wellicht matige vorst, overigens lichte vorst. Tijdelijk brekende bewolking. Overwegend droog. Meest matige Oostelijke wind. in Hamburg had betrekking op het Est- landsche schip „Minna", dat 8250 balen sulfiet voor de Vereenigde Staten ver voerde. Dit schip wordt vrijgegeven met betaling van schadevergoeding. BESLAG OP EEN POOLSCH SCHIP. Vernomen wordit, dat de werven van Triëst gedaan hebben weten te krijgen, dat beslag werd gelegd op den Poolschen oceaanstoomer ..Batory", welk schip thans in een Canadeesohe haven ligt. De „Batory" is op de werven in Triëst gebouwd, en deze eischen thans afbetaling van een crediet ten bedrage van 400.000 dollar, dat gegarandeerd is door een hypo theek op het sohlp. Geëischt wordt onmiddellijke betaling van het crediet of veiling van het schip. Dr. Olodius. de leider der Duitsche eco nomische delegatie, die naar Boedapest was vertrokken, is gistermiddag te Boekarest teruggekeerd ter beëindiging van de econo mische onderhandelingen met Roemenië. Zooals men weet, zijn deze onderhande lingen sinds ongeveer vier weken gaande. Men verwacht, dat heden een nieuwe aan vullende overeenkomst zal worden onder teekend. welke voor het volgende jaar de basis der Roemeensche uitvoeren naar Duitschland zal vaststellen. De beide delegaties zijn in beginsel tot overeenstemming gekomen over de beide volgende punten: 1. Vaststelling van een nieuwe marken- koers met betrekking tot de lei. op een basis van 46 lei voor 1 mark voor aankoopen en 47 lei voor 1 mark voor verkoopen. 2 Roemenië zou zich vernlichten in het jaar 1940 een hoeveelheid van 1 200 000 ton petroleum te leveren. het'"n neerkomt op ongeveer 300 wagons per dag. De productie van Roemeensche petroleum heeft dit jaar 6.200.000 ton bedragen, maar men verwacht, dat de productie in den loop van 1940 veel geringer zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1