Ons Kort Verhaal RADIO! Met de K.L.M. naar West-Indië Pond en franc onverbreekbaar aan elkaar verbonden LE1DSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag li December 1939 Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borsfverkoudheid Angstige oogenblikken Reeds in 1940 eenige postvluchten Een hausse Het luchtnet der K. L. M. in West-Indië. Het feit, dat vijf jaren geleden, n.l. op 15 December 1934, de Kerstvlucht van de Snip werd ondernomen en dat daarmede een aanvang werd gemaakt met de stich ting van het K.LM.-bedrqf in West-Indië, waar zich sedertdien rond onze gebiedsdee- len een luchtnet met groote perspectieven heeft ontwikkeld, heeft de K.L.M.-directie aanleiding gegeven daarover in een pers conferentie het een en ander mede te dee- len. De heer Plesman herinnerde aan de in drukwekkende vlucht onder stormach tig weer welke onder commando van den heer Hondong over den oceaan via Casablanca, de Kaap Verdische eilanden, Paramaribo en La Guaira naar het Cura- caosche vliegveld Hato werd gemaakt en waartoe aanleiding vormde de herdenking van den dag, waarop driehonderd jaren ge leden het Nederlandsche gezag in Curacao werd gevestigd. Reeds enkele weken na de geslaagde vlucht van de „Snip", namelijk op 19 Ja nuari 1935, kon de eerste geregelde dienst tusschen Curacao en Aruba, een afstand van 130 K.M., worden geopend. Het eiland Aruba, hoewel kleiner dan Curacao, is evenals dit een belangrijk olie-centrum met nagenoeg dezelfde productie als de uitgestrekte raffinaderijen op Curacao. De aanvankelijk bescheiden luchtverbin- ding, waardoor de reis van Curacao naar Aruba van zeven a acht uur per boot werd teruggebracht tot een vlucht van ongeveer 35 minuten, werd spoedig een succes en er ontwikkelde zich een reizigersverkeer, dat zeker niet dien omvang zou hebben ver kregen indien men uitsluitend op de boot aangewezen was gebleven. In 1935, het eer ste exploitatiejaar. maakten 2645 reizigers gebruik van de West-Indische K.L.M.-dien- sten, in 1936' steeg het aantal met 33 pCt tot 3518, in 1937 met opnieuw 76 pCt. tot 6293. het volgende jaar met 56 pCt. tot 9831 en in het nu bijna afgeloopen jaar nog maals met 48 pCt. tot 14425. Het vracht- en bagagevervoer steeg van ruim 83400 K G in 1933 tot 131800 K G. in 1939. het postvervoer van 6800 K.G. in 1938 tot ongeveer 9000 K.G. in het thans afge loopen jaar. De uitbreiding werd eerst in de richting van Venezuela gezocht, met het resultaat, dat op 1 Juli 1936 de tweemaal wekelijk- sche dienst Curacao-Maracaibo werd ge opend. welke afstand van 400 K.M. binnen de twee uur pleegt te worden afgelegd. Daarna volgde de lijn CuracaoLa Guaire, de haven van de hoofdstad van Venezuela, Caracas, een afstand van 280 K.M., waar mede de tweede luchtverbinding met het vaste land van Zuid-Amerika werd verkre gen. Een belangrijk steunpunt schijnt Cura- cau te worden voor een intensief luchtver keer. Geregeld werden nieuwe luchtverbln- dingen tot stand gebracht en de lengte van het net, dat hier op het oogenblik door de K.L.M. wordt geëxploiteerd, bedraagt 3675 K M. In den loop van 1938 werden de diensten geopend op Coro, aan de kust van Venezuela en op Baranquilla in Co lombia. In 1939 ging de ontwikkeling vooral in Westelijke richting. In Februari werd de luchtverbinding tusschen Curacao en Tri nidad geopend, terwijl tegelijkertijd het Engelsche eiland Barbados door de K.L.M. in haar luchtnet werd opgenomen Tot dien was Barbados geheel van luchtver keer verstoken gebleven, zoodat ook hier de Instelling van den vier maal wekelijkschen dienst met vreugde werd ontvangen. In September van dit jaar werd tenslotte het plan verwezenlijkt, dat men van den aanvang af reeds voor oogen had gehad: het vestigen van een snelle verbinding tus schen de twee belangrijkste Nederlandsche gebiedsdeelen in West-Indië, met name Su riname en Curacao. Het ongeveer 1700 K.M. lange traject wordt in zeven uur af gelegd, met een tusschenlanding in Port of Spain. Uitbreiding komt dezer dagen tot stand. Op 5 Januari aanstaande zal n.l. de dienst van Trinidad naar Cludad Bolivar worden geopend. Ciudad Bolivar, een reeds vrij aanzienlijke stad in het binnenland van Venezuela, is sterk in opkomst. Verschillen de belangrijke ertsgebieden in de omgeving werden den laatsten tijd in exploitatie ge nomen. De zetel van het West-Indische K.L.M.- bedrijf is in Curacao gevestigd, waar de hoofdvertegenwoordiger dezer maatschappij zijn taak vervult met een personeel van meer dan honderd man, voor een deel ge- recruteerd uit inheemsche krachten. De luchtvloot bestaat hier uit vier Lock heed super electra en twee Fokker F-18 vliegtuigen, waarvan er een in het bijzon der voor kaarteeringswerk is Ingericht. Het ligt in de bedoeling, twee van de Douglas DC-5 vliegtuigen, welke eenigen tijd geleden werden besteld, in het aan staande voorjaar rechtstreeks van Noord- Amerika naar Curacao te dirigeeren, waar zij voor de vloot een welkome aanvulling zullen zijn. Zooals men weet. ligt het reeds verschil lende jaren in de bedoeling van de K.LM. om een luchtverbinding tot stand te bren gen tusschen Europa en midden-Amerika. Paramaribo zal daarbij een der beide eind punten zijn, terwijl het West-Indische net, voor zoover het geen locaal vervoer ver werkt, dan als voedingsnet dienst doet. Op 42 K.M. afstand van Paramaribo ligt het vliegveld De Zanderij, dat als een na tuurlijke luchtvaartbasis reeds aan betrek kelijk hooge eischen voldoet. Voor de ver dere voltooiing van het veld en voor het aanleggen van een weg voor snelverkeer tusschen Paramaribo en De Zanderij is door de regeering f. 1.400.000 uitgetrokken. Groote aandacht wordt besteed aan de vestiging van een trans-atlantische verbinding Amsterdam-Paramaribo via Met Nederlandsche vliegtuigen. In de Tweede Kamer heeft gis termiddag de minister van Water staat, ir. Albarda, medegedeeld, dat naast de verbinding met West- Indië in ernstige overweging is een luchtverbinding tusschen Ne derland en Noord-Amerika, met Nederlandsche vliegtuigen te on derhouden. Vooralsnog konden hierover geen mededeelinger. worden gedaan. Voorts deelde de minister mede, dat de onderhandelingen van de Regeering met de Nederlandsche vliegtuigindustrie en de K.L.M. hebben geleid tot de bestelling van vier belangrijke vliegtuigen bij Fokker, terwijl over andere zeer belangrijke machines nog wordt onderhandeld. Portugal en de Kaap Verdische eilan den. Indien de voorbereidingen hiertoe normaal voortgang kunnen vinden, kunnen in den zomer van 1940 zeker eenige postvluchten worden verwacht. Tegen het einde van 1941 zullen dan gemengde passagiers- en postdiensten kunnen worden tegemoet gezien. Als voorwaarde geldt uiteraard, dat de oor logsomstandigheden de voorbereidin gen niet te zeer in den weg mogen staan. Vermoedelijk reeds Woensdag a-s. zal oii- der commando van den piloot Briukhuizen een DC-2 vliegtuig van Schiphol via Sho- rcham naar Portugal vertrekken ter ver dere voorbereiding van de K.L.M.-verbin- aingen met Lissabon als steunpunt, zoowel tusschen Noord en Zuid als in de naaste toekomst tusschen Európa en Amerika door de lucht. In Lissabon is men bezig een zeer modern vliegveld in te richten, waarvan de K.L.M. gretig gebruik hoopt te maken. Gebeurtenissen, die ln vredestijd vol komen onmogelijk leken, worden nu door de wereld als een „natuurlijke ontwikke ling" beschouwd. Zoozeer heeft de oorlog de verhoudingen omgewoeld, dat tal van „verrassingen" geen schok meer door de menschheid laten varen. Wie had ooit kunnen vermoeden, dat tusschen Enge land en Frankrijk een zoo nauwe mone taire unie tot stand zou komen als deze week is beklonken? En toch lag deze, na het in het leven roepen van een gezamen lijke defensieleiding en het nauwe samen gaan op het gebied der economische voor ziening in de lijn der ontwikkeling. De nood overbrugt vaak de breedste kloven. Pond en franc worden tot minstens zes maanden na het sluiten van den vrede on- verbrekclnk aan elkaar geklonken. Zij zullen feitelijk dooreen leverbaar zijn en de een zal genoodzaakt zijn de schomme lingen van den ander tegenover andere valuta's goedschiks of kwaadschiks te vol gen. Dit brengt mede, dat ook een zekere eenheid moet worden verkregen in die factoren, die de valuta-politiek beheer- schen, d.w.z. vooral in de blnnenlandsche prijspolitiek: te dien aanzien zullen belde landen eenzelfde lijn moeten trekken, wil het evenwicht tusschen beide valuta's niet worden verstoord. De overeenkomst is derhalve bij nader inzien van nog grooter belang en grijpt nog dieper in dan men op het eerste gezicht zou meencn. Het is eigenlijk een geheel nieuw soort handha ving van wisselpariteiten zonder overhe veling van goudvoorraden. Men zou haar eigenlijk een getemperde munt-unie kun nen noemen, die wellicht den grondslag zal kunnen leggen voor den bouw eener nieuwe valutie-orde, waaraan toch de we reld na afloop van den oorlog haar volle aandacht zal moeten wijden. De gedachte lijkt mij nog niet zoo vreemd, deze Brltsch-Fransche valuta-overeenkomst, bedoeld als oorlogsmaatregel, op den duur te gebruiken als uitgangspunt voor een beter en doeltreffender werkend interna tionaal valuta-bestel. De vraag blijft natuurlijk van bijzonder groot gewicht, hoe de tweeling pond-franc zich in den eerstkomenden tijd tegenover goud en dollar zal bewegen. Zulks zal na tuurlijk grootendeels afhangen van de te voeren binnenlandsche prijspolitiek, van de mate. waarin de export van beide lan den zal kunnen worden gehandhaafd, Op timisme dienaangaande is zeker niet ge wettigd. De astronomische bedragen, die voor dezen oorlog zullen moeten worden Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwaseenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. 4450 Doos 30 ot. Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) door W. GASCOGNE. (door de geopende balcondeuren zien zitten. Zij hoorde voetstappen op het grintpad. In het blauwe schijnsel van de maan zag ze den man stilstaan. Hij keek naar boven. Ze voelde het. Met groote verschikte oogen keek ze naar den nachtelljken bezoeker. De man deed geen moeite zijn tegenwoordigheid te verbergen. Hij scheen niets te vreezen. Het meisje zat op den rand van het bed wie weet. hoe lang hij haar al bespionneerd In gedachten borstelde zij haar goudblonde haar. Het was een heerlijke zomernacht. De maan scheen helder. Ergens sloeg een nach tegaal; heel in de verte hoorde ze kikkers kwaken. Plots voelde ze zich door die enkele nachtelijke geluiden, waaraan ze niet ge wend was, eenzaam Vader had dit land huisje voor eenige weken gemeubileerd ge huurd en ln een opwelling had ze het besluit genomen er op .haar eentje heen te gaan. Ze was er dien middag aan gekomen en het huisje en de omgeving waren haar erg mee gevallen. Haar ouders zouden den volgenden dag tegen den avond komen. Wat zou ze prachtige wandelingen kunnen maken in den boschrijken streek! Wat lag het huisje er rustig; ruim twintig minuten van het naaste dorp En als ze zich verveelde zou ze daar naar toe kunnen wandelen: daar zou ze kennissen aan treffen, de familie van der Bilt. Het vorig jaar had ze die tijdens de vacantle aan zee leeren kennen. Heel aar had. Natuurlijk wist hij zeker, dat zij alleen was. Maar gelukkig waren de deuren be neden gesloten. Hallo, hoorde zij hem roepen, Juist toen het door haar hoofd was gegaan, dat het een inbreker moest zijn. Hoe dikwijls hoorde je niet van inbraken in onbewoonde villa's en eenzame landhuizen! De angst maakte haar sprakeloos. Haar eerste impuls was het schemerlampje op het nachtkastje uit te draalen. Het licht viel Juist op haar en de man moest haar goed kunnen zien. maakte ze bij zich zelf uit. Maar het was of de schrik haar armen ver lamd had. Ze voelde haar knieën knikken. Hallo, juffrouw! riep de man op het grintpad. Hij had haar dus gezien! Het meisje bewoog zich nu als automatisch eenige stappen naar voren. Ik ben verdwaald, hoorde ze hem zeg en ze dacht: hij heeft een beschaafde, pret tige stem. Niet ruw en onaangenaam, zoo dige menschen. waarmede ze nadien eenige j als de schurk ln het boek, dat haar zoo ge malen gecorrespondeerd had en die haar al j boeid had eenige malen hadden uitgenoodigd te komen logeeren. Ze zou ze beslist eens spoedig gaan opzoeken, peinsde ze Wat was het hier toch stil. Het was alsof de nachtegaal ineens verschrikt zijn lied gestaakt had. Toch wel een beetje griezelig, zoo alleen, als twintig jarig meisje, ln een eenzaam landhuisje. Ze 'had er bijna spjjt van, dat ze haar zin had door gedreven en niet tegelijk met vader en moeder was gekomen. Een rilling gleed haar over den rug en een oogenblik zat ze roerloos. Maar dan begon ze met nieuwe energie het haar te borstelen en schold zich uit voor dwaas. Er was immers geen reden zich beangst te maken! Misschien kwam het, omdat ze nog zoo Ia?t gelezen had in dat griezelromannetje, dat ze had meege nomen, om er op mogelijke regenachtige dagen van te kunnen genieten. Maar ze was er direct in begonnen. En eenmaal begon nen had ze bijna niet meer kunnen ophou den. Ze had zich moeten bedwingen het boek weg te leggen. Het lag nu op het nacht kastje, naast haar bed, vlak bij het lampje, dat zoo'n gezellig licht verspreidde, zoo'n licht, waarbij je als het ware dubbel van een spannende griezelige geschiedenis geniet. Griezelig was het Inderdaad, wat ze gelezen had. Een meisje, dat op een avond een zaam Het meisje stond plotseling rechtop. Ze had hooren fluiten. Ze had een mensch hooren fluiten! Mid den in den nacht. Hier, in de eenzaamheid. Ze voelde haar hart bonzo:. Iemand na derde. Een man. Natuurlijk had hy haar Kan lk hier ergens overnachten? Het dorp kunt u ln een kwartiertje bereiken, antwoordde ze. Haar stem klonk vreemd, vond ze. Vergeefs had ze getracht om het antwoord een vastberaden klank te geven; haar stem had getrild en hij moest stellig gemerkt hebben, dat ze zich onbe hagelijk gevoelde. Maar ik ben hier niet bekend, vervolgde hij. Ik zou het dorp niet kunnen vinden. Ik maakte een fietstochtje en heb ongetwijfeld een verkeerden weg genomen. Tot overmaat van ramp is mijn achterband lek geraakt en ik zie geen kans ze ln de duisternis te plakken. Nu zag ze eerst, dat hij zijn flets tegen het hek geplaatst had. Maar u kunt hier niet blijven, zei ze. De man wilde natuurlijk het huis binnen. Mag ik dan misschien in dat schuurtje blijven, tot het licht wordt? Ik heb al een heel eind geloopen en ben doodmoe. De deur is wel open, gaf ze te kennen. Dank u, zei hij. Met zijn fiets verdween hy ln het schuurtje. Eenigen tyd wachtte ze. Dan sloot ze voorzichtig de balcondeuren, holde naar beneden, naar de telefoon. God dank. dacht ze, dat er nog een telefoon was in dit afgelegen huis. Haastig bladerde ze in den gids. bang. dat de man het licht, dat ze had moeten ontsteken, zou zien. Ze vond wat ze zocht: het nummer van den veld wachter Het leek wel of er uren voorby gegaan waren, sinds ze had opgebeld, toen ze weer voetstappen op het grintpad hoorde. Een hond blafte. Voorzichtig opende ze het raampje in de voordeur. Ze zag een uniform. De veldwachter met zgn hond. Nu durfde zij de deur te openen. Daar! wees ze den politieman het schuurtje. Daar zit hy! Kordaat ging hy op het schuurtje af. Hy stak zyn electrlsche zairiantaarn aan en opende de deur. Kom er uit. gebood hy. Een jonge man verscheen in het scherpe licht van de lantaarn. Wat is er? klonk er slaperig. Je gaat maar met my mee. En als Je niet goedschiks wilt dan maar kwaad schiks. Met inbrekers maken we korte metten. Inbrekers. Denkt u dat ik een inbreker ben? Hoe komt u er by. De Juffrouw daar hij wees op het meisje, dat op den drem pel van de geopende voordeur was biyven toezien de juffrouw daar kan verklaren, dat ik verdwaald was Hoe kan ik dat weten. Hy zei het wel, lichtte zij den veldwachter in, maar daarom kan ik nog niet verklaren, dat het inderdaad zoo is. Maar ik verzeker u Hier valt niets meer te verzekeren. Met my mee, gebood de politieman, of anders doe ik je de boeien om. Als de zaken zoo staan, zal ik wel mee gaan. U kunt my wellicht een comforta beler verbluf aanwijzen, dan lk hier heb. Goeden nacht juffrouw En met een arm zwaai groetend ging hy met den veldwach ter mee, zyn fiets met den lekkken band niet vergetend. Van slapen kwam niet veel meer en zoo- dra het licht was geworden, knapte het meisje zich wat op. Zij ontbeet en ging naar het dorp. Het was weliswaar nog zeer vroeg in den ochtend, maar de dorpelingen, dacht ze, staan nooit laat op. Zeker niet in den zomer. Ze had er behoefte aan eens met de Van der Bilts te praten. Ze moest iemand vertellen, wat ze dien nacht had onder vonden. Het bleek inderdaad, dat haar kennissen reeds by de hand waren. Harteiyk was het welkom. Natuurlijk moest ze onmiddellijk binnen komen. De boel was nog wel niet aan kant, maar dat moest ze zoo nauw maar niet nemen. We hebben al bezoek, vertelde de gast vrouw. Het meisje trad de kamer binnen; daar zat een jongeman. De Inbreker dacht ze. Myn neef, stelde de gastvrouw hem voor. We kennen elkaar al. Vannacht kennis gemaakt, glimlachte hij. Hebt u myn neef dan laten inrekenen? informeerde mevrouw van der Bilt. Hoe kon u zoo'n onschuldigen jongen zoo behande len Het meisje kreeg een kleur als vuur en jaren later bloosde zil nog als haar man aan kennissen ln haar biizitn vertelde, hoe hy door zyn vrouw eens hiina een nacht ln het cachot had moeten doorbrengen, wan neer hij zich niet behooriyk had kunnen legitimeeren. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. uitgegeven, kunnen onmogeiyk alleen uit belasting en leenen worden verkregen. Al tracht men het in de oorlogvoerende lan den nog zoo met den mantel der liefde (of schaamte) te bedekken, inflatie is op den duur practisch onvermydeiyk en vele symptomen wyzen tenslotte reeds ln die richting. De styglng der goederenpryzen bijv. Is ongetwijfeld als een symptoom, of als men wil, voorlooper van inflatie te beschouwen. Dl. stuging zet zich op het oogenblik door, na een reactie gedurende OctoberNo vember op de scherpe styging van het pryspeil gedurende de eerste drie weken van September. Terwijl het omhoogloopen der goederenpryzen in September nage noeg geheel van psychologlschen aard was. is de hausse, welke thans heeft inge zet, gebaseerd op een reeëlen grondslag. Algemeen neemt de vraag naar goederen toe. zoowel voor onmlddeliyk gebruik en verbruik als voor voorraadvorming. Toe nemende bedryvigheid heerscht er ln de voornaamste goederenmarkten en een ze kere terughoudendheid bij de verkoopers, die hopen op een nog hooger pryspeil, als mede de moeiiykheid van het scheeps- transport jagen langzamerhand de pryzen omhoog. Wij zien zulks vooral byv. ln de tarwe- en katoenmarkten en in de rub- bermarkt doch ook bij cacao, oliën en vetten, peper, onedele metalen. De tlnmarkt speciaal heeft den laatsten tijd een buitengewone activiteit aan den dag gelegd. Men werd er zich van bewust, dat de blikindustrie ln de Vereenigde Sta ten en Engeland nagenoeg op volle capa citeit werkt, dat de automobiel- en vlieg tuigindustrie toenemende hoeveelheden tin noodlg hebben en waar sommige pro ductielanden als Bolivia en Belgisch Con go de grootste moeite hebben hun pro ductie te verhoogen, daar zag men zich genoodzaakt, de algemeene uitvoerquota voor het eerste kwartaal van 100 op 120 te brengen, tengevolge waarvan landen als Nederlandsch-Indlë en Malak- ka voordeel kunnen trekken van een maximumproductie en een zeer hoog prys peil. De Britsche autoriteiten hebben te- geiykertijd en terecht den maximumprijs van 230 per ton laten vallen en de En gelsche tinprüs heeft zich dan ook aan gepast aan dien van New-York en be draagt thans ca. f. 270. Geen wonder dat de vooruitzichten voor onze Nederlandsch-Indische tinindustrie op het oogenblik uitermate gunstig zyn en zij op een zeer hooge rentabiliteltsbasis werkt. Zulks geldt tenslotte evenzeer, zy het wellicht in Iets minder mate, voor vele andere Ned.-Indische bedrijven. De Am- sterdamsche rubberprgs ad ca. 46 ct. per pond gepaard aan het feit, dat de toege stane uitvoer hoeveelheid in het eerste kwartaal hooger zal zgn dan in eenige voorafgaande periode gedurende de rub berrestrictie, doet, ondanks de toeneming van den kostprijs, zeer gunstige verwach tingen ontstaan ten aanzien van de winst gevendheid der rubberindustrie. De thee- prijzen bewegen zich op een volkomen rendabel niveau en de gemiddelde suiker onderneming ls in staat, om op basis van den thans vigeerenden prijs een bruto winst van ca. I00"/o per eenheid te behalen. Ofschoon schrijver dezes nog steeds niet gelooft in een lang aanhouden van een oorlogshausse in het huidig tydsgewricht, neemt zulks toch niet weg, dat de voor waarden voor zulk een hausse zeer zeker aanwezig zyn en het doorzetten er van slechts wordt bemoeiiykt door factoren van politieke en militaire onzekerheid, door vage vrees en wellicht ook door het vermoeden, dat het grootste deel der win sten tenslotte toch op een of andere wyze in de Schatkist zal moeten terecht komen. Toch zit er, getuige byv. de, spasmodische haussebewegingen van de Parysche en New Yorksche beurzen, een hausse ln de lucht cn het zal interessant zijn, waar te nemen, hoe bevolking en regeeringen hierop zullen reageeren. „H de r- -„iklltEM PHILIPS en V,..o o" 1 ,telepunkeh ,„d ieeio«il'«!h ,rijW> ERKEND SERVICE STATION 3744 (Inges Med.) Java—New-York Ltfn TAWALI. 15 Dec. vail Sabang naar New-York - ABBEKERK, 14 Dec. van Java te New-York. MU. Nederland BLOEMFONTEIN, ultr.. 15 Dec. te Kaapstad ORANJE, ultr., 13 r^" te Sabang. Rolt. Lloyd KOTA AGOENG, uitr., 151 nam. 1 uur van Port Said AMELAND,, Ba-| tavia naar Genua. 14 Dec. te Suez. HollandAmerika LUn pass. 12 Dec. Scilly. VEENDAM. ultr.J Silver-Java-Pacific LUn BOSCHFONTElNl 13 Dec. van Los Angeles naar San Franchci" TOSARI, 14 Dec. van Basrah n. Karacn— KOTA PINANG. 13 Dec. van Tampa naarl Zuid-Afrika. 3—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14