BINNENLAND P Dekens IUYLENSP1EGHEL LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 December 1939 Derde Blad No. 24457 Vergis U niet „Hei Leidsche Wollen Dekenhuis" HOOFDKOU Vicks Va-tro-nol 80ste Jaargang Keuring autolampen uitgesteld Centrale levensmiddeten- distributieraad ingesteld Nuttig gebruik van de woningwet De Provinciale begrooting Belangrijke Volkenbondsopdracht voor dr. H. Colijn Begrootingen economische zaken en landbouwcrisisfonds zijn hef goedkoopst Verbetering afsluitdijk kost 114 a 2 millioen gulden Algemeene Nederlandsche bond van handels- en kantoorbedienden In den Stop die ellendige In de Tweede Kamer heeft minister Albarda gisteravond medegedeeld, dat de keuring van autolampen twee jaar zal worden uitgesteld. De beschikking daar toe zal spoedig worden gepubli ceerd. ONDER VOORZITTERSCHAP VAN PROF. ROMME. De minister van economische zaken heeft met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden een centralen levens- middelen-distributleraad in het leven ge roepen, welke de regeering van voorlich ting en advies zal dienen omtrent ónder- werpen, welke betrekking hebben op de distributie van levensmiddelen en omtrent de uitvoering van te dier zake van regee- ringswege te treffen maatregelen. Tot voorzitter is benoemd prof. mr, C. P. M. Romme, oud-minister van sociale zaken, Overveen. Leden zijn: dr. C, v. d. Berg, directeur- generaal van de afdeeling volksgezondheid van het departement van sociale zaken, 's Gravenhage; dr. W. L. Groeneveld Meijer, administrateur, hoofd van de af deeling middenstand bij het departement van economische zaken; mr. Th. M. Bautz, secretaris van het rijksbureau voedselvoor ziening in oorlogstijd; ir. W. H. van Leeu wen, voorzitter van den nijverheidsraad. Delft; N. Arkema, directeur van de Ver. v. Nederlandsche Gemeenten, 's Gravenhage; dr. H. Molhuysen, secretaris van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité, 's Gravenhage; mej. L. Hendrickx, leidster van den R.K. Boerinnenbond van den Lim- burgschen Land- en Tuinbouwbond, Roer mond; B. Havenaar lid van het hoofdbe stuur van den Chr. Boeren- en Tuinders bond in Nederland. Berkel; prof. dr. J. F. ten Doesschate. hoogleeraar aan de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotter dam, Rotterdam; mr. F. J. H. Bachg, di recteur van het bureau van den Ned R.K. Middenstandsbond, 's Gravenhage; J. van Es, voorzitter van de Ver. van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand, Rotterdam; mr. G. J. A. M. Mut- saerts, secretaris van den Raad voor het Grootwinkelbedrijf, Amsterdam; K. de Boer. bestuurslid van den Nat. Coöperatie ven Raad, 's Gravenhage; H Zoutendijk, voorzitter van den Ned. Bond van Markt- kooplieden-Vereeniglngen, 's Gravenhage; S. de la Bella Jr., tweede voorzitter van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam: H. M. Roos. voorzitter van de Nederlandsche Vakcentrale, 's Gravenhage; Henri Hermans, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond, 's Gravenhage; W. de Jong, penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond, Utrecht; mevr. J. van Iterson- Rotgans, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Vereen, v. Huisvrouwen, Heerlen; mej. M Romme, Federatie van R.K. Vrouwen bonden, 's Gravenhage; mevr. J. M. Wes- terbrink-Wirtz, Ned Christen-Vrouwen bond, Oegstgeest; mevr. A. E. J. de Vries- Bruins, lid van de Tweede Kamer, voor zitster van den Bond van Soc. Dem. Vrou wenclubs, 's Gravenhage. WONINGEN MET LAGE HUURWAARDE GAAN VOOR. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de woningwet wordt ont leend: De hier aan de orde zijnde machtiging was het resultaat van een tusschen regee ring en Staten-Generaal getroffen com promis. waarvan de doelstelling was de ministers stemmen het volmondig toe al te groote afwijkingen van het regee- ringsbeleid inzake den woningwetbouw te keeren. Zelfs al ware het ten tijde van de lndie ning van het wetsontwerp aan twijfel on derhevig of de in geding zijnde voorschrif ten wel dienden te worden geprolongeerd, zoo zal toch moeten worden toegestemd, dat de huidige tijdsomstandigheden het meer dan ooit tot duren plicht maken, dat de voor den volkswoningbouw beschik bare middelen zoo nuttig mogelijk worden aangewend. Meer dan ooit zal de regeering hebben te bevorderen, dat de woningwet overeenkomstig haar socialen inslag wordt uitgevoerd. In het bijzonder zal er naar moeten worden gestreefd, dat de bouw van eenvoudige woningen, met steun van de woningwet, niet wordt bemoeilijkt door overheidsbouw, welke de particu liere bouwnijverheid concurrentie zou aandoen. Immers, het gaat thans niet alleen meer om de elasticiteit van het staatscrcdict, doch om de nog veel meer klemmende vraag, in welke mate er voor den woningbouw materialen beschikbaar zullen zijn. Het is naar het oordeel van de ministers van het groot ste belang, dat bij schaarschte van materialen aan den bouw van wonin gen van lage huurwaarde voorrang worde verleend boven den aanbouw van woningen, die hoogere huur doen. Betreffende de vraag, door verscheidene leden gesteld inzake de instelling van wo ningcommissies, merken de ministers op, dat de toestand van 's lands geldmiddelen hen helaas noopt de instelling van deze commissie nog uit te stellen. Omtrent den datum van de indiening van het ontwerp tot wijziging van de woning wet kunnen de ministers nog geen be paalde mededeeling doen. De staatscom missie, die met grooten spoed aan een ont werp werkt, heeft haar werkzaamheden nog niet geheel beëindigd. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN VOORTGEZET. LEIDER VAN HET COMITÉ VOOR TECHNISCHEN VOLKEN- BONDS ARBEID. Dc correspondent te Genève van de „N. R. Ct." meldt: De 20ste Volkenbondsvergadering heeft besloten dat de centrale leiding van den technfschen Volkenbondsarbeid economi sche, flnancleele, sociale, hygiënische en humanitaire) ln de toekomst niet langer bij den Volkenbondsraad zal behooren, welke meestal niet voldoenden tijd heeft om daaraan zijn aandacht te schenken, maar ln handen gesteld zal worden van een nieuw centraal comité van ongeveer 30 personen, nj. ongeveer 20 regeerings- vertegenwoordigers en 8 onafhankelijke deskundigen. Een klein organisatiecomité is voor dat doel benoemd, waarin ook de Nederland sche Regeering vertegenwoordigd zal zijn. Naar ik verneem is het de bedoeling van Avenol, dat de leiding van het organisa tiecomité en van het latere groote cen trale comité, zal worden toevertrouwd aan onzen vroegeren minister-president dr. H. Colijn. Dr. Colijn zou reeds toegezegd heb ben deze benoeming, waardoor hij de ver antwoordelijkheid voor de leiding van den technischen Volkenbondsarbeid op zich zal nemen, te aanvaarden. VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE EERSTE KAMER. JOAN A. NIEUWENHUIS. t Op 83-jarigen leeftijd is te Haarlem over leden de heer Joan A. Nieuwenhuis, een Ier voortrekkers uit de oude socialistische beweging. Met Gerhard stichtte hij in 1878 óp eerste soc.-dem. vereeniging, voorafge- {lan door een reeks lezingen. In 1862 werd de heer Nieuwenhuis hoofdopzichter fan gemeentewerken te Groningen. In Groningen stichtte hij het Groninger Weekblad en het Nieuws van het Noorden. Veel lezingen heeft in Groningen en Fries land gehouden. Later werd hij hoofd brandmeester te Amsterdam. In 1913 ging bij met pensioen. Eenige boeken zijn van hem verschenen: .Brand," met illustraties van Albert Hahn, Het einde van een jongensoorlog" met il- 'ustraties van W. Heskes, later tot kinder- looneelstuk bewerkt. ..Uit den tijd der foortrekkers" en „Een halve eeuw onder wcialisten", een bijdrage tot de geschiede nis van het socialisme in Nederland. (Vad.) Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer nopens de wetsontwerpen tot vast stelling van de begrooting van economische zaken 1940 en de begrooting van het land- bouw-crisisfonds 1940 wordt ontleend: Enkele leden dringen aan op de instel ling van een afzonderlijk departement van landbouw. Te betreuren is, aldus een aantal leden, dat de onderhandelingen te Londen nog steeds niet tot een regeling met de ge allieerde- mogendheden betreffende den aanvoer van overzee hebben geleid. De onrechtmatige belemmering van den Duit- schen uitvoer leidt volgens deze leden tot een nog grooter wanverhouding tusschen bouwprijzen van schepen en rendement. Van verschillende zijden werd 's minis ters aandacht gevraagd voor de niet. vol doende geachte behartiging van onze han dels- en nijverheidsbelangen in het bui tenland. Zij willen hiertoe in verschillende landen een goedbezoldigd corps Ingesteld zien. Eenige leden stellen vragen omtrent benzinedistributie en benzineprijzen. Som mige leden verklaren weliswaar hun in stemming met de tegemoetkoming aan de klachten betreffende het prijspeil der landbouwproducten, maar achten de ge troffen maatregelen nog onvoldoende. De minister heeft geen richtprijzen wil len geven voor den oogst 1940, noemende dit een slag ln de lucht. Enkele leden er kennen de juistheid daarvan, doch willen tevens het belang onderstreepen, hetwelk deze zaak toch voor de bodemproductie heeft. Kan de minister, zoo werd nog gevraagd, reeds mededeelingen doen over het ver loop van de onderhandelingen met de En- gelsche autoriteiten inzake den prijs van de in beslag genomen boter? Eenige leden zouden gaarne volledig worden ingelicht over de positie der boeren met geheel of gedeeltelijk geïnundeerde bedrijven, op dit oogenblik en na afloop van de Inundatie. Gevraagd werd, of uitbreiding van de suikerbietenteelt zal worden bevorderd. Wat de bollenteeltbeperking betreft, merkten enkele leden op, dat hierdoor vooral de kleine teelers in moeilijkheden komen. Door enkele leden wordt de be perking van teelt van tulpen- en hyacin- thenbollen van 50" te rigoureus geacht Enkele leden stellen de vraag, of de mi nister het niet noodzakelijk acht, aan de paardenfokkerij een hooger subsidie toe te kennen, gezien den buitengewoon slechten paardenstapel, welke, naar duidelijk bleek, bij de paardenvordering op den mobilisa tiedag aanwezig is. In de vergadering van dc Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn gisteren de algemccne beschouwingen over de provin ciale begrooting voor 1940 voortgezet. De heer Boersma (c.h.i zegt dat geen middel onbeproefd mag blijven tot leniging van de werkloosheid. Zou het gewest niet aanspraak kunnen maken op meer Rijks subsidie, evenredig aan het percentage der werkloozen? Spr. dringt verder aan op het onderhoud van alle molens in deze provincie. Nog veel kan worden gedaan tot bescherming van het natuurschoon, b.v. beplanting met boomen. Spr. bepleit een subsidie voor het instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland en maatregelen ter voorkoming van inundaties in de Alblasserwaard. De heer Jansen Manenschijn (a.ri acht met Gedeputeerden de uiterste voorzich tigheid op financieel gebied geboden. Hij is het niet eens met de klachten, dat er te weinig aan werkverschaffing zou wor den gedaan De heer Menist (s.d.a.p.) crltiscert het beleid van Gedeputeerden en klaagt over een gebrek aan contact tusschen de col leges van Gedeputeerden en van Provin ciale Staten De heer Gardenier (s.d.) wenscht meer inlichtingen over het niet meer verleenen van subsidie aan den Gezondheids- en Melk-Controledienst voor Vee in Zuid-Hol land en de commissie inzake de kwaliteits verbetering van de volvette Goudsche kaas op de boerderij. Spr. maakt zich bezorgd over de waterkeering in het Hoogheem raadschap Rijnland, die z.i. „verachtert". Ook de waterkeering van de Kruinigergors baart hem zorg, evenals de waterkeering op Goeree. De heer Sandifort (s.d dringt aan op openstelling van de sluis bij Leidschendam. Hij sluit zich volkomen aan bij den heer Boersma met betrekking tot het land- schapsschoon. De heer Damme (s.d. i zou subsidie wen- schen voor het Residentie Orkest en het Rotterdamsche Philharmonische Orkest. De heer Zijp (lib.i ondersteunt den aan drang tot het verleenen van subsidie aan koloniehuizen ter uitzending van zwakke kinderen. Mevrouw De Vries-Bruins (s.d.) pleit voor den schoolartsendienst en de sehool- voeding. Ook verdedigt zij de schooltand- verzorging. Spr. beveelt de bestrijding van de tuberculose in de aandacht van het college van gedeputeerden aan. Zij vraagt een klein bedrag voor het instituut van volkshuisvesting. De heer Oud (v.d.) zegt dat het niet juist is, dat de kosten van het levensonderhoud een verhooging van wedden van het pro vinciaal personeel meebrengen. Men houde rekening met de indexcijfers en richtezich daarnaar voor de bepaling van de salaris sen. Spr. meent dat een zeer voorzichtige financieele politiek geboden blijft. Nu het Rijk straks hoogere belastingen zal heffen is het zaak dat de provincie zorgt dat zij geen nieuwe belastingen behoeft te heffen. Uitbreiding van de taak der provincie komt spr. dan ook allerminst gewenscht voor. Het gevaar bestaat ook dat de bestaande taak niet meer naar behooren zal kunnen worden vervuld wanneer men die taak wil uitbreiden. Hierna werd de vergadering tot heden verdaagd. in Opgericht 1875 en ze zijn bovendien ook beter Haarl.str. 137 - h. Donkersteeg 2-4-6 4395 (Ingez. Meel.) HET STRAND IS ONVEILIG. Het strand te Scheveningen is onveilig van strandpaal 95 tot Katwijk op Vrijdag 22 December a s. van 12 tot 16 uur, wegens schietoefeningen met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk ls, na dat. de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. DEMONSTRATIEVE SALARIS-BIJEENKOMST IN DEN HAAG. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag heeft de Algemeene Nederlandsche Bond van handels- en kan toorbedienden gisteravond een demonstra tieve salaris-bijeenkomst gehouden, waar het woord hebben gevoerd, de heeren S. de ia Bella, 2e voorzitter van het N.V.V. en C. W. Jacobson, bondssecretaris. De voorzitter van de afdeeling Den Haag de heer C. J. van Borredam, wees er in zijn openingswoord op. dat voor de groep han dels- en kantoorbedienden de laatste ja ren periodieke salarisverhooging is uitge bleven, zoodat volwassen kantoorbedienden dikwijls een salaris hebben, dat niet toe reikend is voor een normaal levenspeil. Gezinsvorming komt dan meestal niet voor. omdat man en vrouw beiden moeten verdienen. In deze tijden van prijsstijging wordt de nood van deze menschen wel zeer drin gend. Daarom deze demonstratieve bijeen komst. De heer Jacobson sprak over dit onder werp „Salarisverhooging is dringende noodzaak" Hij lichtte den eiseh van den bond toe: 10% salarisverhooging met een minimum van f. 10.per maand. Met opzet zeide spr. salarisverhooging en niet duurtetoeslag. hoewel voor dit laatste in dezen tijd veel te zeggen valt. Zonder de duurte zijn de salarissen al te laag. Voor de meeste bedienden is het niet mogelijk vóór hun dertigste jaar te trou wen. Spr. noemde eenige cijfers. Bij ver schillende ondernemingen is het hoogste salaris aan bedienden f. 110.per maand, terwijl salarissen van f. 60.en f. 70. niet vreemd zijn voor personeel van 25 30 jaar. aldus spreker. Het is niet overal even slecht, maar waarom de een dan wel een goed salaris en de ander niet voor hetzelfde werk, maar bij een andere onderneming? Elke regel ontbreekt hier. De heer de la Bella zeide dat het N.V.V. met groote instemming kennis heeft ge nomen van dc actie van den algemeene bond van handels- en kantoorbedienden. Deze actie is dringend en rechtvaardig. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de verga dering haar volledige instemming betuigt met den door de „Algemeene" gestelden sa- laris-elsch n.l. een verhooging van 10 °/<i met een minimum van f. 10— per maand. PLAN DROOGMAKING ZUIDELIJKE POLDERS NOG NIET GEREED. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreflende het wetsontwerp tot vaststelling van de Zuiderzeefondsbe- grooting 1940. zegt de minister, dat mede in verband met de ervaring, waarover, hét in dienst zijnde personeel beschikt, de voorgestelde uitbreiding, met het oog op het opmaken van een plan voor de' Zuide lijke inpolderingen, voldoende is te achten. Een raming van kosten der wijziging van het binnerabeloop van den afsluitdijk kan thans nog niefc worden gegeven Naar de basis van het thans uitgevoerde werk zouden de kosten voor den geheelen afsluitdijk l'/s a 2 millioen bedragen. Na het gereedkomen der Zuidelijke polders zal de opwaaiing aan de binnenzijde van den afsluitdijk geringer worden dan thans het geval is. Bij het opmaken van de begrooting voor 1939 werd nog rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de verschillende defini tieve inundatie-voorzieningen in het laatst van dat jaar gereed zouden kunnen komen. Inmiddels is deze mogelijkheid vervallen, zoodat een deel dezer werkzaamheden naar 1940 verschoven werd. Er zal voor gezorgd worden, dat de Noord-Oostelijke polder tijdig voor het wegverkeer uit het omliggende land toe gankelijk zal zijn. Het vraagstuk over den eventueelen bouw van een schutsluis te Kuinre is nog in studie, zoodat de minister daarover thans nog geen mededeelingen kan doen. De kasten van de sluis, inbegrepen de gekapitaliseerde onderhouds- en bedie- ningskosten, worden op f 350.000 geraamd. De commissie, belast met de voorberei ding van de ontginning en de kolonisatie van den Noord-Oostelijken polder, zal in haar studie ongetwijfeld het vraagstuk van de provinciale en gemeentelijke indceling van dien polder moeten betrekken. In de huidige omstandigheden kan nog niet worden bepaald, wanneer het plan tot droogmaking van de Zuidelijke polders gereed zal zijn, al wordt er naar gestreefd, dit nog het volgend jaar het geval te doen zijn. De minister wil'gaarne zooveel mogelijk bevorderen, dat de visschersbevolking in gemeenten, welke grenzen aan de nieuwe Zuiderzeepolders, gelegenheid krijgt, vooral op het gebied van den landbouw, een op leiding te ontvangen. Met den wensch. bij de werken van de drooglegging voorkeur te geven aan de visschersbevolking uit de aangrenzende ge meente, wordt evenzeer rekening gehou den. De vraag, of, gelet op de in het voorloo pig verslag weergegeven opmerkingen en klachten niet een herziening van de Zui- derzeesteunwet aanbeveling verdient meent de minister, evenals zijn ambtsvoor gangers, ontkennend te moeten beant woorden. De vraag, of de minister reeds heeft over wogen, hoe het mogelijk zal zijn, te eeniger tijd te geraken tot een spoedige en recht vaardige liquidatie van den Zuiderzee- steun. moet ontkennend worden beant woord. Een uitermate handig heer is den dag na Sinterklaas de huizen langs gegaan en heeft gevraagd, of Sint niets had gebracht, waar men weinig prijs op stelde. Hij had er dan wel een kleinigheid voor over Ik weet niet, hoe groot het inkomen van i dezen talentvollen handelsman is. maar hij verdient in élk geval méér Daar is mijn vriend met drie eeuwig-zin gende bosschen in prachtband, compleet met waaiende winden om de rotsen en wat dies meer zij. Twee er van zou ik persoonlijk voor twee kwartjes per stuk willen wegdoen voor een gulden liet ik óók het derde exemplaar. Maar de handige heer heeft dezen mijnen ih den dubbelen zin des woords zwaarbezochten vriend overgeslagen, dus wemelt zijn huls nog van de tlerelogieën. Voorts ben ik een neef rijk. die 6 Decem ber aan het hoofd stond van twee broeken persen. Het mag dan zijn vóór hebben, twee pantalons tegelijk te kunnen verdrukken, met één broekenpers kan men óók al een pantalonlschen staat bereiken, die portiers doet buigen als knipmessen en lieve meisjes laat fluisteren onder het voorbijgaan. Wes halve ik ware ik mijn neef, hetgeen biologisch onbereikbaar moet heeten niet zou aarzelen broekenpers numero twéé van de hand te doen voor een knaak, waarna de beide Sinterklazen nóóit zouden kunnen ontdekken, wiens broekenpers zoo weinig piëteitvol zou zijn geliquideerd. Doch laat ik den pienteren peuzelaar van de kruimkes van den Sinterklaas-disch een wénk geven. Een wenk, die wel twéé knaken waard is en als hij er gevolg aan geeft, mag hij mij die knaken komen brengen. Het adres staat op de voorpagina van dit blad. Er zijn óók nog trouwdagen. Persoonlijk schonk tante Frederika inder tijd mijne aanstaande gade en mij ter ge legenheid van ons dreigend huwelijk twee artisjokkenmessen. Nu kennen wij ik blóós er warempel van artisjokken alléén maar van hooren zeggen en van zien staan op de spijskaarten der restaurants bij dat vreemdsoortige voedsel, waar iedere rechtgeaarde Nederlander een schier boer- schen schroom voor voelt. Weshalve wij onze sinaasappels pellen met de artisjokkenmes sen en dat gaat niet ééns bijzonder handig. Laat ons zeggen: drie gulden. Want ze zijn niet eens massief. Tante Frederika heeft trouwens een bij zónderen smaak voor de uitoefening van het familie-cadeaustelsel. Het verhaal gaat maar er wordt wel méér gelasterd dat zij een werkster, die op het punt stond zich voor eeuwig te binden, zooals dat nog altijd, wat te optimistisch, heet, een aspergetang vereerde. „Gut mefrou". zei de bruid. „Wat lief en wat mooi. maar we stóke geen turrefe. Twéé-vijftig. Alpacca voor zoo ver als ik tante Frederika ken. Kom, o. kom, dierbare opkooper der ver smade geschenken! En verlos ons van asch- bakken op welker randen olifanten hurken, trekpotten, waar een eierdopje thee uit komt, schoorsteenklokjes, die drie maal 's daags moeten worden opgewonden en die de betoonde toewijding trachten te beloonen door elk uur tien minuten harder te loopen dan de luie uurwerken, die de radio netjes bijhouden, gramofoonplaten met Perzische markten en parapluiekooplieden Elk aannemelijk bod! DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW .HOOFD DIRECT Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, welt U als het,ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aangenaam adem. Voorkom óók vele verkoudheden! Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. Dl IONDGINOOT VAN VICKS VAPOKUD DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 December vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). BOERTJE VAN RINSUMAGEEST. Te Oudkerk is, 70 jaar oud, overleden de heer J. Monsma, beter bekend als het Boertje van Rinsumageest (Fr.) Deze won derdokter was tot ver over onze grenzen bekend, 's Morgens voor zonsopgang stond eiken dag een groote menigte voor zijn boerderij te wachten om hem te kunnen raadplegen. Velen kwamen uit Amerika, Engeland, Duitschland. België en Frank rijk om hulp bij hem te zoeken. Velen zul len hem in herinnering houden als een boertje uit de wouden, die door een groote dosis menschenkennis veel naam en geld vergaarde. (Vad.) 4358 (Ingez. Med.) BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 80 cents per kg. (onveranderd). EEN MILLIOEN SIGARETTEN VOOR DE MILITAIREN. Een bekende sigarettenfabriek te Eind hoven heeft voor de gemobiliseerden een millioen sigaretten disponibel gesteld. Deze sigaretten zullen bij wijze van Kerst- verrassing, op de stations worden uitge reikt. EERSTE KAMER DINSDAG BIJEEN. De Eerste Kamer is bijeengeroepen voor Dinsdag 19 December a.s„ des avonds half negen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur, chef van de afdeeling electriciteitsvoorziening bij het departement van Waterstaat, met den persoonlijken titel van directeur-gene raal, de heer ir. G. J. Th. Bakker te 's-Gravenhage. Uit overweging dat het de regeering ter bescherming van de levensbelangen van het rijk noodzakelijk voorkomt, is bij Kon Besluit bepaald, dat de uitvoer van machines voor de textiel- en confectie- lndustrie, voor- en nabewerking inbegre pen, zoomede onderdeelen en toebehooren daarvan, is verboden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren de gewijzigde haventarie ven goedgekeurd. Een collecte te Amsterdam ten bate van het algemeen steuncomité heeft ruim f. 22.000 opgebracht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9