STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 15 December 1939 Overzicht De Engelsche verliezen Uit het Britsche parlement De Fransche Kamer Rond de Finsche zaak Een geslaagde verduisteringsoefening Verspreide berichten dingbooten van de „Stanwood" uit te ïet- ten. daar het schip binnen twee minuten was gezonken. Toen het schip begon te zinken, sprongen de leden der bemanning aan boord van sleepbooten, welke langs zij lagen. BELGISCH VRACHTSCHIP GEZONKEN. Te Oostende wordt vernomen, dat het Belgische vrachtschip Rosa, dat toebe hoort aan een reederij te Brugge en uit Antwerpen naar Engeland was vertrokken, gisteren bij de monding van de Tyne bij Newcastle, is gezonken. Het schip zou op een mijn zijn geloopen. Eén matroos ls om het leven gekomen De gezagvoerder en een andere matroos zijn gewond De geredden zijn in Engeland ontscheept. DE ARK ROYAL IN KAAPSTAD. De Zuid-Afrikaansche bladen melden, dat het vliegkampschip Ark Royal en de slagkruiser Renown onlangs een bezoek hebben gebracht aan de haven van Kaap stad. Zooals men weet, hielden de Duitschers vol. dat de Ark Royal gezonken was! In de drie eerste maanden van den oor log heeft Engeland, volgens een mededee- ling van Chamberlain in het Lagerhuis, een en twintig honderd officieren en man schappen door den dood, of den dood ten gevolge van opgeloopen verwondingen ver loren. Het overeenkomstige cijfer voor de maanden AugustusOctober 1914 was on geveer 12.500. NA DE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Nadat Chamberlain zijn oorlogsoverzicht had gegeven, was het woord aan den leider van de arbeidersoppositie, Attlee, die de hoop uitsprak, dat de Kersttijd van het volgend jaar den vrede, en een duurzamen vrede, zou zien. Spr. loofde het optreden van de vloot in den strijd met de Admiral Spee en verklaarde verheugd te zijn over de mededeeling. dat alle mogelijke hulp aan Finland gegeven zal worden door an dere landen. Hij zag echter een contrast in de snelheid, waarmede de Volkenbond in dit geval heeft gewerkt tegenover de traagheid in andere gevallen. Wanneer de zelfde activiteit door de Britsche regeering en de volkenbondsstateh ontplooid was bij vroegere daden van agressie zou thans, naar spreker's meening geen oorlog woe den. De volgende sprSinclair, juichte het toe. dat de premier thans weer met warmte over den Volkenbond had gesproken en dat de regeering zich weer bewust getoond heeft van het nog bestaande moreele ge zag ln de wereld. Ironisch zeide spr. te ho pen dat de noninterventiepolitiek die thans ten opzichte van Finland gevoerd wordt, energiek en krachtig gevoerd zou worden. De labour-afgevaardigde Noel Baker stelde nog de vraag: „Wordt het niet steeds meer duidelijk, dat, tenzij de kleine staten van Europa een weg vinden om zich aan een te sluiten tegen de agressie, zij een voor een hun onafhankelijkheid zullen verlie- zen?" De minister-president antwoordde: „Ik geloof, dat dit reeds geruimen tijd geleden duidelijk was". Op een vraag van den arbeidersafgevaar digde Alexander of de thuiskomst der Bre men niet verhinderd had kunnen worden, heeft Chamberlain geantwoord, dat de eenige mogelijkheid daartoe geweest zou zijn haar te torpedeeren. Wij zouden dan iets gedaan hebben, waarvoor wij den vij and alle dagen aan de kaak stellen. Hoe meer men zag van de wijze, waarop de vijand den oorlog voerde, hoe dieper de verachting moest worden voor zijn metho de van oorlogvoeren tegen weerloozen. Het laatste wat wij zouden doen is wel, om den vijand op dezen weg te volgen. HET OPTREDEN TEGEN DE COMMUNISTEN. De Fransche Kamer heeft gistermorgen de algemeene debatten over het ontwerp voor de civiele uitgaven van den dienst 1940 voortgezet. Ybarnegaray vroeg de re geering de jongemannen tot veertig jaar, die nog achter het front zijn. naar het front te zenden ter vervanging van de ge zinshoofden. Voorts drong hij aan op energieke onderdrukking van verraderlijk optreden dat betaald wordt door Rusland en Duitschland. In dit verband vestigde hij de aandacht op het optreden van de com munistische afgevaardigden. Sarraut. de minister van binnenland- sche zaken antwoordde dat hij een uiterst energieke actie tot onderdrukking had on dernomen en dat hij gedurende twee uren voor de legercommissie een uiteenzetting had gegeven van de maatregelen, welke hij heeft genomen om verraad te onder drukken. Hij had toen de algemeene goed keuring verworven. Voorts gaf Sarraut een uiteenzetting van hetgeen gedaan is tegen de communistische partij, haar pers en vakorganisaties. Iedereen kan den wil van de regeering constateeren om de communistische propaganda geheel te doen verdwijnen. Die partij had echter anderhalf millioen kiezers, waarvan het meerende.el tot inzicht is gekomen door den afschuwelijken aanval op Polen en Finland. Er kunnen nog eenige duizenden militanten overblijven, maar niemand kan ontkennen, dat de communistische partij een halt is toegeroepen. Het communistische gevaar is niet het eenige. Duitschland blijft vijand no. 1 en ik kan ook sommige andere soorten propa ganda niet vergeten, aldus Sarraut. Daar zijn de defaitisten, die zich echter niet in de arbeidersklasse bevinden. De minister besloot met te zeggen: Met alle middelen streef ik naar de overwin ning van mijn land. dat pleit voor de edel ste aller zaken. Ik geef U de verzekering, dat ik me op dit oogenblik bezig houdt met de vormen van defaitistische propa ganda. I'k verzoek U mij niet elk oogenblik te verplichten om te komen vertellen wat ik doe en ik verzoek U vertrouwen te stel len in mijn vaderlandsliefde. Dc algemeene debatten werden hierop gesloten. De Kamer heeft daarna met alle 251 stemmen vóór de geheele begrooting voor de civiele uitgaven voor 1940 goedgekeurd. Nu de Volkenbond Sovjet Rusland heeft geroyeerd en aanbevolen heeft Finland zooveel mogelijk te steunen, ziet men vol verwachting uit naar die hulp. Dat deze hard noodig is, moge blijken uit het vol gende: Het Finsche dagblad ..Huvudstadsbladet" zet uiteen, dat. ondanks de militaire ac tiviteit. de Finsche weerstand geen onbe- paalden tijd kan duren, wanneer geen steun uit het buitenland wordt ontvangen. Het blad schrijft: „Wij kunnen wel al onzen moed en onze heldhaftigheid ont plooien in dezen strijd tegen de U.S.S.R.. maar op den duur zullen wij geen weer stand kunnen bieden aan de sovjet-Rus sische invasie. De beschaving en het recht dat wij verdedigen zullen ondergaan on der den wilden opmarsch der horden uit het Oosten, wanneer de wereld niet zon der al te veel talmen ons te hulp komt." De vroegere Finsche minister van bui- tenlandsche zaken, Erkko, thans zaakge- lasigde in Stockholm, verklaarde in een persgesprek: „Finland kan het onbepaald lang uithouden, indien wapenen en muni- tievoorraden zonder uitstel beschikbaar zijn. De Finsche verliezen in de recente veldslagen waren gering, vergeleken met die der Russen." Zal die hulp nog op tijd komen? Alle gunstige berichten ten spijt, dringen de Russen toch voort in de richting van de Bothinsche golf. De medewerker van het Fransche Havasbureau te Genève heeft den voor zitter van den Volkenbondsraad den Bo liviaan Costa du Reis geïnterviewd over het besluit de Sovjet-Unie uit den Bond te stooten. Costa du Reis zeide o.a.: „het vraagstuk kan als volgt worden gesteld: de st&ten, leden van den Bond. zagen zich door het beroep van Finland en door het herhaald weigeren van de Sovjet-Unie te Genève te verschijnen, gedwongen twee soorten plich ten te bestudeeren en vast te stellen, overeenkomstig de regelen van het hand vest, dat vrijwillig door de Sovjet-Unie is onderteekend: ten eerste de plichten van de staten ten aanzien van een staat, welke het slachtoffer is van een niet-uitgelokten aanval en ten tweede de plichten van de staten jegens zichzelf of met andere woorden jegens hun eigen geweten. In het eerste geval, na de veroordeeling van den aanvaller, hetgeen een zuiver mo reele daad is, zouden de staten moeten vaststellen welke materieele en doeltref fende hulp zij het slachtoffer kunnen bieden om den aanvaller te weerstaan. In het tweede geval is het begrijpelijk, dat de staten, leden van den Bond. een staat niet meer in het huis des vredes wenschen te ontmoeten, welke zich door zijn eigen daden hierbuiten heeft gesloten. Bolivia, een neutraal en veraf gelegen land. dat geen vijandig gevoel koestert, jegens wie dan ook. heeft het probleem in alle objectiviteit bestudeerd. Het is zeer gevoelig voor de eer. welke het te beurt is 3122 (Ingez. Med.) gevallen, om deze buitengewoon delicate zitting van den Volkenbondsraad te pre- sideeren. Van officieele zijde wordt te Moskou nog geen commentaar gegeven. Ook de Moskousche bladen behelzen geen com mentaar. Alleen verschijnt in de bladen een bericht van Tass onder het opschrift: „de Volkenbond onder de knechtschap van het Engelsch-Fransche oorlogsblok". Hier in wordt verder gezegd: de kenners van het coulissenspel in Genève wisten van te voren, dat dezen keer de Engelsch-Fransche druk nog sterk zou overtreffen alles wat men tot dusver gewend was. De redevoe ringen welke in de bijeenkomst gehouden zijn, zijn voorbeelden geweest van cynisme en gehuichel. Het bericht spreekt dan van „krokodillentranen" welke de Engelsche en Fransche vertegenwoordigers vergoten hebben, dat Finland thans niet meer als oorlogsveld tegen de Sovjet-Unie gebruikt kan worden. De Volkenbond, zoo besluit het bericht, is thans door Engeland en Frankrijk definitief tot een hulponderne ming gemaakt van het Britsch-Fransche oorlogsblok. Dus precies wat men verwachten mocht van die zijde. Het besluit van den Volkenbond wordt in politieke kringen in Amerika beschouwd als een duidelijk bewijs, dat ln de oogen der openbare meening door het conflict de wereld in twee deelen is gesplitst. De Sovjet-Unie en Duitschland zijn in dezelf de categorie geplaatst. Sommigen wijzen er op. dat het uitslui ten van de Sovjet Unie. zelfs wanneer dit zou leiden tot open vijandelijkheden tus- sche de Sovjets en de Geallieerden, slechts nuttig kan zijn en talrijke neutralen, die niettegenstaande de voorzichtige houding, welke zij te Genève hebben meenen te moeten aannemen, weten, dat hun veilig heid tenslotte afhangt van een meer of minder openlijk samenwerken met de ge allieerden. zal vereenigen. Als Amerika zelf maar eens het voor beeld wilde geven AUTORITEITEN ZEER TEVREDEN OVER DE MEDEWERKING DER BURGERIJ. De verduisteringsoefening, welke gis teravond van halfnegen tot 10 uur in een deel van onze stad is gehouden, heeft over het algemeen een zeer be vredigend verloop gehad. Uit den aard der zaak is moeilijk na te gaan of het verkregen resultaat te danken was aan maatregelen, wel ke binnenshuis getroffen waren ten einde lichtuitstraling tegen 4e gaan dan wel dat men zooveel mogelijk lichten in huis had uitgedraaid en zich met een minimale verlichting tijdens den duur van de oefening behielp, maar in ieder geval kon worden geconstateerd, dat bijna overal in het verduisterde gebied dc woningen volkomen in het donker waren gehuld. Slechts hier en daar, vooral aan de ach terzijde van de huizen, veroorzaakte een verlicht raam een lichtplek in de duister nis. maar steeds was dan een enkele waar schuwing voldoende om het euvel te doen verdwijnen. Het begin was overigens niet bijzonder bemoedigend, want terwijl was aangekon digd. dat de oefening om halfnegen een aanvang zou nemen, duurde het tot bijna tien minuten voor negen, voordat de straatverlichting werd gedoofd. Het kostte even moeite om daarna aan de duisternis te wennen, vooral in het ge bied. dat niet onmiddellijk grensde aan het niet verduisterde stadsdeel, maar na verloop van eenige minuten paste het oog zich aan de donkere omgeving aan en kon men de voorwerpen in de directe nabij heid vrij duidelijk, onderscheiden. Vooral de witte trottoirbanden en witgekalkte boomstammen waren zeer duidelijk te on- De rapporteur Schmidt had het even wicht der begrooting toegelicht: ontvangsten: 79,366,718,112; uitgaven 79,259,500.375. Een overschot aan ontvangsten derhalve van 107,217,737 francs. VERJAARDAG VAN ENGELSCHEN KONING. Koning George heeft gister z«n 44sten verjaardag in familiekring gevierd. derkennen. Dat dit mogelijk was, moet voornamelijk worden toegeschreven aan het lichtschijnsel van het overige stads deel, dat tegen den donkeren avondhemel weerkaatste: wanneer in de geheele stad de verlichting zou zijn gedoofd, zou de duisternis stellig meer volkomen zijn ge weest dan thans. Men zal zich dit onge twijfeld nog herinneren van de vorige ver duisteringsoefening, welke zich niet alleen bepaalde tot onze stad, maar de geheele provincie omvatte. De langs de Singels, Fruinlaan en Hooge- Rijndijk geplaatste richtlampen voldeden uitstekend: er passeerden verscheidene mi litaire transporten, die met een vrij be hoorlijke snelheid hun weg konden vin den. Politie bijgestaan door leden van de Burgerwacht zorgde ervoor, dat geen nieuwsgierigen, die daar verder niets te maken hadden, werden toegelaten tot de verduisterde zone en daardoor het gevaar voor ongelukken zouden vergrooten. Ook de bewoners zelve hadden voorbeel dig gevolg gegeven aan het verzoek om zich zoo weinig mogelijk op straat te ver- toonen, hetgeen overigens ook geen onver deeld genoegen was, aangezien men voort durend bedacht moest zijn op onverwachte hindernissen, zooals overhangende heester- takken. in het donker voorbijflitsende padvinders-ordonnansen, enz. Om klokke 9 uur werd het sein lucht alarm gegeven, hetgeen gedurende drie minuten werd volgehouden. Naar aanlei- dnig van ons ter oore gekomen klachten over den duur van dit alarm, waardoor in meerdere gezinnen de Jeugd ernstig werd verontrust, hebben wij vanmorgen te be- voegder plaatse de vraag gesteld of dit ln de toekomst niet zou kununen worden ver kort, zonder dat dit zou leiden tot vermin dering van het beoogde effect. Men toon de zich wel bereid dit te overwgen, maar vestigde er onze aandacht op, dat dit eerst goed mogelijk zal zijn, wanneer de alarm installatie centraal kan worden ingescha keld. hetgeen weldra het geval zal zijn en waardoor men de zekerheid heeft, dat in derdaad ook alle sirenen tegelijk in wer king worden gesteld. Op verschillende punten in het verduis terde stadsdeel zijn door de vrijwilllgers- ploegen van de brandweer en E H B O. oefe ningen gehouden, waarbij ongevallen en branden werden verondersteld en die on danks de handicap van de duisternis een geslaagd verloop hadden. Vanzelfsprekend werden hier en daar kleine foutjes gemaakt, maar juist daar door heeft deze oefening haar nut bewe zen. Men zal niet nalaten hieruit leering te trekken en ernaar te streven deze te kortkomingen bij de volgende oefeningen, welke gelijk bekend, in den loop van Ja nuari zullen worden gehouden, op te hef fen. Over de gansche linie kan men tevreden zijn over de wijze, waarop dit deel van de Leidsche burgerij heeft gereageerd op den tot haar gerichten oproep. DE WATERLEIDINGTARIEVEN. Ir. P. C. Lindenbergh geeft een uiteenzetting. Op uitnoodiglng van den Verhuurders- bond voor Leiden en Omstreken heeft ir. P. C. Lindenbergh, directeur van de L.D.M., gisteravond in het Schuttershof gesproken over „De tarieven voor de levering van duinwater voor huiselijk gebruik". Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij o.m. op wethouder Verwey, dr. P. C. Knibbe, secretaris der Kamer van Koop handel en verder enkele gemeenteraads leden. De voorzitter, de heer Zitman heette allen hartelijk welkom, om dan in een kort woord te wijzen op het doel van dezen avond. Ir. P. C. Lindenbergh, die vervolgens het woord verkreeg, zeide allereerst, dat er tal van misverstanden op het gebied van het waterverbruik en de watertarieven bestaan. Het waterleidingstarief moet aan zekere juridische en pract.isch eischen voldoen. De watervoorziening, gezien uit het oog punt van de volksgezondheid, dient in vol doende mate gewaarborgd. De tarieven mo gen niet te hoog zijn. Tweeërlei tarief is er: het meter- en abonnementstarief. Naar gelang van de toepassi. van sanitaire mid delen neemt het watergebruik toe. Om een Ieder, ook de minst draagkrach- tigen, van water te voorzien, is het nood zakelijk, dat progressiviteit in de tarieven wordt toegepast. Sprekende over de economische zijde van de waterleiding, merkte spr. op, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, dat dc overheid moet Ingrijpen Dat de overheid winst uit het waterleidingbedrijf maakt, ligt buiten het optreden der bedrijfsdirec tie. Voor de overheid blijft echter primair een goede behartiging van het algemeen belang Niet te vergeten hebben wij, dat de overheid vele lasten en offers te dragen heeft. Daarom mag zij zeer zeker deelen in de lusten. De tarieven moeten zóó zijn Ingericht, dat zij een behoorlijke voorziening der bur gers mogelijk maakt. Tot waterverkwisting mag een en ander echter weer niet leiden. Een machtige prikkel schuilt in vele be drijven in de toename der productie, waar door de kostprijs kan worden verlaagd. Bij de waterleiding geldt daarentegen vaak de stelregel: duurder water bij groo- ter gebruik. Watervoorzieningen, die met een onbeperkt waterverbruik te rekenen hebben, hebben met moeilijkheden te kam pen. Daarom, aldus spr., openbaart zich bij waterleidingbedrijven gemakkelijk de ten- denz, het verbruik eer te willen drukken dan dit te bevorderen. Anders dan bij de gasfabrieken en electrlclteltsbedrijven, werkt bij de waterleidingen in het alge meen het winststreven niet in de richting van tariefsverlaging. Dat is een reden te meer voor de overheid om zich bij hét beheer van waterleidingbedrijven wel bewust te zijn van haar primaire taak Wanneer de goede voorziening van de burgers met drinkwater kostbare werken veretscht. die de winstgevendheid van het bedrijf zullen verminderen, mag het winststreven het maken der werken niet in den weg staan. Spr ziet een drietal eischen, welke bij de watervoorziening sterk de aandacht vra gen en wel: de prijs waarvoor het water geleverd wordt dient redelijk te zijn; voorts moet het financieel beheer op een gezonde basis berusten en tenslotte moet het bedrijf de beschikking hebben over het geld om de technische voorzieningen te financieren. Vervolgens zette spr. uiteen, dat z.l. het best het meterstelsel kan worden toege past.. Dit ook voor een goede en eerlijke watervoorziening en om het rechtsgevoel dei" verbruikers te bevredigen. Uitvoerig weidde ir. Lindenbergh vervol gens uit over de in Leiden toegepaste bases der tarieven, waarbij hij opmerkte, dat het nieuwe metertarief vele faciliteiten geeft. Dat uit het oogpunt van de volksgezondheid een minimum noodzakelijk is, toonde hij met vele voorbeelden aan. Beperking blijft dan ook noodig, maar zóó, dat ieder toch over voldoende water beschikken kan. Een volkomen metertarief, in dien zin, dat den verbruiker uitsluitend in rekening wordt gebracht de door den meter aangewezen hoeveelheid verbruikt water tegen een be paalden eenheidsprijs, is een te weinig sta biele basis, zelfs bij een zoo weinig con junctuur gevoelig bedrijf als de watervoor ziening. Nadat spr. er op gewezen had, dat de vaste kosten der exploitatie zeer hoog zijn, merkte hij tenslotte nog op, dat de over heid wel winst op de bedrijven moet maken, daar zij anders toch naar andere middelen spr. noemde de belasting moet omzien om tot dekking der uitgaven te komen. Na een korte pauze was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer M. G. Verwey, wethouder van financiën, tevens president-commis saris der L.D.W.M"., die o.m. hulde bracht aan het bestuur van den Verhuurdersbond voor het initiatief, dat tot deze nuttige bijeenkomst leidde. De heer Zitman dankte daarna ir. Lin denbergh voor zijn betoog. NED. CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST. De afd. Leiden van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst hield haar jaarvergadering in gebouw Prediker. In zijn welkomstwoord gaf de voorzitter, de heer W Veerman een overzicht van de werkzaamheden der afdeeling in 1939. De heer Plomp uit Rotterdam vertoonde een prachtige film „Bij de houtvlotters in Noord-Canada". Medewerking werd verleend door het muziekgezelschap „Symphonia" o.l.v. den heer Van Waas. terwijl ter afwisseling de heer Van der Weerthof declameerde. De Chr Besturenbond was vertegenwoor digd door de heeren Van Hilten en Ba- rendse. Na afloop werd gecollecteerd voor de Chr. Werkloozen. KUNSTKRING VOOR ALLEN. „Quintette Instrumental de Paris". Jaren geleden reeds, heeft men. naar wil vernamen het Quintette Instrumental de Paris hier reeds kunnen hooren, doch toen in totaal andere samenstelling. Drie leden ervan zijn thans gemobiliseerd, doch naar wij gisteravond constateerden, kunnen de wijzigingen onmogelijk eenige afbreuk ge daan hebben aan de kwaliteiten van dit eminente ensemble. Immers: het voortref lelijke samenspel van dit vijftal stond op een uitzonderlijke hoogte en was van den beginne af aan voor ons een verrassing De uitnoodiglng van den „Kunstkring voor Allen" aan de heeren René de Roy i fluit) René Bas (viool), Auguste Cruque (cello)' Etienne Ginot i alt) en de harpiste Odette lc Dentu, om zich in werken van Couperin Beethoven. Pierné, Roussel en Vincent d'Indy te doen hooren," is door het talrijke gehoor uitermate gewaardeerd, getuige het telkenmale opklinkende stormachtige ap plaus. Er zijn vele programma's op te stellen voor deze combinatie, zij het allen te zamen dan wel voor enkele instrumenten daarvan! Doch de leider René le Roy, die zich open- baarde als een fluitist uit duizenden, had zijn keuze toch wel bijzonder Interessant en artistiek gehouden. Geopend werd met een der Concerts Royaux van Couperin voor viool, cello en harp. Onmiddellijk trof de intensieve, klare en glanzende techniek welk een stokvoerlng! van den violist, de rustige en edele steun van den evenzeer uiterst muzikalen cellist en het délicate, zich volkomen aanpassende harpspel van Odette le Dentu: de drie timbres bleven bij voort during volmaakt op elkaar Ingesteld, sfeer en tint clavecymbel! waren ook qua stijl zuiver en innerlijk als een vanzelf sprekendheid aangevoeld. Beethoven's Trio Sérénade Op. 25, stelde tevens onmiddelijk de superioriteit van den fluitist in het licht: zijn stuwkracht was opmerkelijk en dank zij een enorme sug- gestiviteit en feillooze techniek werd hier de boeiendst denkbare interpretatie gegeven, waarin de warme thematiek praequant werd uitgebeeld. De zekerheid van dezen fluitist doet alle opstakels moeiteloos overwinnen en de geestelijke inleving ook van de violist en altristy tot dit opus gaf zonder onder breking de geniale rijkdom van Beethoven's scheppenden geest in alle klanken weer. De sterkste herinneringen bewaren wij hier aan het Allegro Molto en het Andante con variazioni: Beethoven's grootsche struc tuur en ongeëvenaarde fantasie fascineerde in hooge mate mede door de genuanceerde expressiviteit eener schier ongeëvenaarde heerschappij. Het zeker niet conventioneel samengestel de programma bood nog meer verrassingen. Gabriel Pierné droeg aan dit kwintet zijn ..Variations libres et final" op: hier excel leerden de souplesse, de zeldzame harmonie en innigheid van kleuren en tenslotte een spiritueele rhythmiek, waarin de technische beheersching van dit geheele ensemble be wondering wekten. Roussel's Trio voor fluit, alt, viool en cello een werkje, dat eerst bij dieper kennismaking zijn waarde volledig toont - openbaarde eveneens van een intuïtieve evenwichtigheid. Speciaal in het serene Andante, terwijl de instrumentale effecten van het Allegro non troppo op een vlrtuooze wijze verklankt werden. Tenslotte een harmonisch en logisch ge bouwde Suite van d'Indy eveneens voor dit kwintet geschreven, getuigend van aller voornaamste muzikaliteit weergegeven in samenspel, dat bij den toehoorder een uiterst respect voor zóóveel edel muziek- en klankschoon opriep. Men denkt bij dit kwintet uiteindelijk niet meer aan de spelers individueel doch geeft zich ongestoord over aan den volmaakten samenklank van een ensemble dat zich als het ware met den adeldom dezer Fransche muziek vereenzelvigd heeft. Dat deze talentvolle Parijzenaars tenslotte herhaalde malen danken moesten voor een langdurig, verrukt applaus, bewees hoezeer den ganschen avond van waarlijk meester lijke reproducties sprake was geweest! Moge het dan ook niet slechts bij deze Indruk wekkende kennismaking blijven HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Drogisterij „De Vijzel" Hoogmadescheweg 35. Leiderdorp. Eigenaar: C. J. P. NoortVerhoog, Leider dorp. Procuratiehouder: L. Noort, Leider dorp. Wijziging: Jachthaven „Cieco" Nic. Kie ken. Verl. Dorpsstraat, Warmond, makelaar in schepen, jachthavenexploitant, impor teur van motoren. Bijv. uitgeoef. bedr.: scheepsbouwer. Procuratie verleend aan: H. F. KiekenReiche. VEREENIGING „GEMEENTEBELANG". De gisteravond gehouden algemeene vergadering in „Amicitia" was slecht be zocht. Om deze reden werd eerst een half uur later dan was vastgesteld, overgegaan tot vertooning van de film „De Stadsrei niging", zoomede een propagandafilm over de „Gasfabricage". Deze films waren zeer mooi en vonden grooten bijval. Daarna werd overgegaan tot het vast stellen van het reglement der vereenigin?. Het bestuur zal gedurende 1940 in dezelfde samenstelling zijn functies uitoefenen. Na enkele mededeelingen van het g«" meenteraadslid, den heer Eskens, werd d» vergadering laat in den avond gesloten. 2—' Ds. J. LUCHIES. Zooals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden melden, is tot leger- predikant met standplaats Leiden als op volger van ds. E. L. Nauta, die met pen sioen is gegaan, benoemd ds. J, Luchles, Ned. Herv. predikant te OdoornValther- mond. Ds. Luchies werd in 1906 geboren en ln 1930 candldaat in Noord-Holland. 14 Dec. van laatstgenoemd jaar aanvaardde hij het predikambt te Odoorn—Valthermond. Ds. Luchies. die scriba-quaestor is van den ring Coevorden. is thans werkzaam als reserve-veldprediker en behoort evenals zijn voorganger, ds. Nauta tot de Vrijz. richting. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen Rechten de heeren C. de Vos van Steen- wijk iAssen) en A. L. Goedhart, (Den Haag); voor het candidaatsexamen genees kunde de heeren H. J. van Baarzel (Den Haag) en J. Vonk (Den Haag) (cum laudei voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren N. C. de Koning (Den Haag1. Th. E. Schuur iScheveningen), L. J. van Apeldoorn (Leiden) en J. W. Beek (Den Haag); voor het doctoraal examen rechten de heer K. Wiersma i Bloemendaal ivoor het artsexamen le gedeelte de heeren F. H. J A. Wilmar (Den Haag), J. van Nes (Noordwijk) en A. A. P. M. van de Sande (Tilburg). Bevorderd zijn tot arts: mej. H. Bouma iDen Haag) en de heer H. Géhe- nlau (Heemstede).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2