Wat gebeurt met de „Graf von Spee"? Luchtgevecht bij Helgoland 80ste Jaargang VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 No. 24457 VROOM DREESMANN HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt De strijd ter zee DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 De Engelschen liggen voor ontvangst gereed Engelsche gevangenen bevrijd Engelsche berichten Een Duitsche lezing Van het Finsche strijdtooneel Twee lezingen KERST-SFEER Dagelijks van 16 t.m. 23 Dec. GEWIJDE KERSTMUZIEK LEIDEN Dil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIOSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10, ets.* porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd lijn: per 3 maanden f.335 per week fr.... f.0.15 Franco per post f. 2-.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pes 3 mnAJ Rond de „Admiral Graf von Spee" hangt nog altijd een zekere geheimzinnigheid. Het is nog allerminst zeker, wat er zal geschie den. Het verblijf van oorlogsschepen in neu trale havens wordt geregeld in -het verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden in geval van oorlog ter zee. Artikel 14, in dit geval van toepassing, luidt: Een oorlogsschip van een oorlogvoerende kan zijn verblijf in een onzijdige haven niet verder dan den wettelijken duur rekken, dan terzake van averijen of wegens de gesteld heid der zee. Het moet vertrekken, zoodra de oorzaak der vertraging is vervallen. Artikel 17 luidt: In de onzijdige havens en reeden kunnen oorlogsschepen van een oor logvoerende hun averijen slechts in zoo verre herstellen, als voor de veiligheid van de vaart onmisbaar is en niet op eenigerlei wijze hun strijdkracht versterken. De on zijdige overheid stélt den aard vast der te verrichten herstellingen, die zoo snel moge lijk moeten worden uitgevoerd. Er wordt dus officieel geen onderscheid gemaakt tusschen schade, opgeloopen in een gevecht en schade door andere oorzaken! De autoriteiten van Uruguay zullen nu moeten beslissen, hoe lang zij de „Graf von Spee willen toestaan voor reparatie. Daar omtrent hoort men geruchten van 48 uur en langer, zelfs tot Maandag, doch zekerheid ontbreekt ten eenenmalc. Of de schade groot dan klein is, ook daar over loopen de berichten hemelsbreed uit een. We zullen ons daarom niet wagen aan een gissing. Ook geruchten over lnterneering vinden nog geen bevestiging. In tegenstelling met vroegere berichten wordt thans gemeld, dat vrijwel alle gewon den leden der bemanning zich nog aan boord bevinden. De Engelschen hebben versterking gekre gen. De „Exeter" is ook voor de haven van Montevideo gearriveerd, maar men weet niet of zij nog strijdvaardig is. Intusschen heeft de zware kruiser Cumberland zich bij de andere kruisers gevoegd. Het is een schip van de „Country'-klasse. De grootte is 9900 ton. Gebouwd zijn deze schepen tusschen 1928 en 1930. De bewapening bestaat uit 8 stukken van 8 duim, 4 van 4 duim, 4 7- duim's afweergeschut en 8 torpedo-lanceer- buizen. De snelheid is ook ongeveer 32 1/4 knoop. Geruchten, dat nog een vijfde Engelsch schip op zee wacht of dat de Duitsche „Admiral Scheer" in de nabijheid zou zijn, vinden tot dusver geen bevestiging. 62 overlevenden van door de „Graf Spee" tot zinken gebrachte schepen, zijn gister avond van het Duitsche slagschip aan land gebracht. Tot de Britsche schepen welker over levenden aan land zijn gebracht, behooren Newton Beach (4651 ton), Africa Shell 1706 ton), Travenion <5350 toni, Huntsman 8196 ton), Clement (5051 ton), Doricstar (10.093 ton), Ashlea (422 ton). De vertegenwoordiger van het Engelsche Reuter-bureau heeft den kapitein van het Britsche schip „Africa Shell", die zich als gevangene aan boord van den Duitschen bodem bevond, nadat zijn schip tot zinken '■as gebracht, geïnterviewd. De kapitein deelde mede, dat men aan boord van den „Graf Spee" meende bij eenige koopvaardij schepen te zijn. toen de „Exeter" verscheen. Onmiddellijk werd het bevel gegeven het schip strijdvaardig te maken, de gevangenen werden in de eetzaal opgesloten. De „Graf Spee" opende het vuur, dat onmiddellijk door de „Exeter" werd beantwoord. Ge durende het gevecht speelden de Britsche gevangenen kaart; een granaat is in de cabijheid van de eetzaal ontploft en de ge- 'angenen hebben splinters hiervan als souvenir meegenomen. I Toen het Duitsche schip te Montevideo I sankwam. trad een Duitsch officier de eet- saai binnen en zelde: „heeren, voor u is de I «drlog uit". De kapitein van de .Africa Shell" be schreef den commandant van de „Graf Spee" kapitein ter zee Landsdorf, die ook i 'n den slag bij Jutland heeft meegestreden. als een „volmaakte heer". Sprekende over "et gevecht had Landsdorp tegen hem ge- Cgd: „jullie Engelschen bent hard". Alle Engelschen waren het erover eens, dat de Britsche overwinning is toe te schrij ven aan een uitstekende leiding op de krui sers, een goede vuurleiding en grooten moed. Ook zeiden zij, dat de Engelschen geen gas- graten hebben gebruikt. Geen van de En gelsche gevangenen had een gasmasker, wel droegen alle Dultschers maskers. Een andere bevrijde Engelschman zelde, dat de gevangenen aan boord van de „Graf Spee" goed werden gevoed, doch sedert den slag niet veel te eten hadden gekregen, aan gezien de kombuis verwoest was. De Duit sche bemanning zou volgens dezen zegsman gemiddeld 23 Jaar oud zijn geweest. Tijdens den slag zaten de gevangenen benedendeks. Volgens hun berekening was de „Graf Spee" 16 maal getroffen. De Britsche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Er zijn geen berichten ontvangen over dooden en gewonden op de Britsche sche pen, die deelgenomen hebben aan den fei len strijd bulten Montevideo. Berichten daarover zullen zoo spoedig mogelijk wor den gepubliceerd. Ondanks de schade, die de „Exeter" dwong zich uit den strijd terug te trekken, hebben de beide kleine zes- duims-kruisers het Duitsche vestzakslag schip achtervolgd tot de La Plata en lig gen thans in de monding te wachten. Zij hebben krachtige versterkingen gekregen. Men moet begrijpen, dat zeer groote strijdkrachten gedurende vele weken ge bruikt zijn tot opsporing in de uitgestrekte ruimten van het Zuiden van den Atlan- tischen Oceaan, zoowel ter zee ais in de lucht en dat veel tijd en veel teleurstellin gen onvermijdelijk waren, alvorens het schip kon worden gevonden. Het is opmer kelijk. hoe weinig de Graf von Spee den bewegingen heeft kunnen berokkenen van de honderden schepen in deze wateren ge durende de ttoee maanden, dat zij rond gevaren heeft. Vergeleken bij het door de „Emden" gestichte onheil zijn de aange richte verwoestingen onbeteekenend ge weest. Zoodra bijzonderheden van den strijd ontvangen zijn. zal de admiraliteit een nadere mededeelïng uitgeven over het op treden van de officieren en manschappen die onder commando van commodore Har- wood het schip, dat In totaalgewicht zoo zeer hun meerdere was, opgespoord en van de zeeën verjaagd hebben. Onofficieele vlootkringen wijzen erop. dat één volle laag van de kanonnen van de Graf Spee meer metaal bevat dan de volle lagen van de drie Engelsche kruisers te zamen. De zes elf duims en vier 5.9 dulms kanonnen van de Spee vuren 7800 Engel sche ponden metaal af; een volle laag van de Exeter verplaatst 1536 (Eng.) pond me taal en de volle lagen van de lichte krui sers verplaatsen elk 800 pond. Bij elkaar is dat 3136 pond. Bovendien zijn de elf duims kanonnen van de Graf Spee op grooten afstand doeltreffender dan de acht duims kanonnen van de Exeter, zoodat deze gedurenden den geheelen tijd van het ge vecht binnen het bereik van de vijande lijke kanonnen moet hebben gelegen. Voor de strijd begon, zou commandant Harwood Nelson's beroemde sein hebben geheschen van den kruiser Ajax „Enge land verwacht, dat iedere man zijn plicht zal doen." De „Deutscher Dienst" geeft natuurlijk een andere lezing. Wij willen deze onzen lezers niet onthouden, al ligt de onjuist heid er duimen dik op. Het relaas zegt dan: Sedert 3'/2 maand kruisen Duitsche oor logsschepen op de wereldzeeën. Zij hebben in dezen tijd de Engelsche scheepvaart de zwaarste verliezen toegebracht. De Engel schen hebben zonder ophouden jacht op de Duitsche schepen gemaakt zonder dat het hun, dank zij de betere Duitsche tac tiek, tot dusver gelukt is een succes te be reiken. De Graf Spec ontmoette Woensdag tegen 6 uur in den morgen ongeveer 20 mijl ten Oosten van Punta del Este voor de monding van de La Plata, welke tot dusver het onbestreden gebied van de Engelsche vloot was de drie Engelsche krui sers, Exeter, Achilles en Ajax. Het Duit sche pantserschip opende onmiddellijk het vuur. Men zag, hoe de kruiser Exeter door de zware salvo's van de Graf Spee in el kaar geschoten werd en hoe de Engelsche kruiser Ajax vluchtte. De bovenbouw van de Exeter was nog slechts een woeste wan orde van verbogen staal en ijzer. De com mandobrug werd weggeschoten en een an dere treffer stelde een van de machines van de Exeter buiten werking, zoodat het En gelsche schip gedwongen was zijn snelheid te verminderen. Andere salvo's van de Graf Spee dwongen den Engelschen krui ser ten slotte te vluchten en het gevecht te staken. De strijd eindigde met de overwinning van de Graf Spee, die 's avonds den Rio de la Plata binnenliep en in de haven van Montevideo voor anker ging. Het schip had niet alleen de Exeter buiten gevecht gesteld doch ook de Achilles en de Ajax zwaar beschadigd. De Graf Spee zelf werd slechts door eenige granaten getroffen. Het schip, aldus de Deutscher Dienst, heeft volgens onbevestigde geruchten van de ha venpolitie te Montevideo verscheidene doo den en gewonden aan boord terwijl de En gelschen honderden dooden en gewonden verloren hebben. Het is bekend geworden, dat de Engel schen in strijd met het volkenrecht met gasgranaten op de Graf Spee geschoten hebben, in het bijzonder met mosterdgas. Onder de gewonden bevonden zich eeni- gen, die gasvergiftiging hebben opgeloopen Aangezien tengevolge van deze gasgranaten het gevaar van vergiftiging van de op de Graf Spee aanwezige ievensmiddelenvoor- raden bestond, besloot de commandant Montevideo binnen te loopen om andere levensmiddelen te verkrijgen. De Engelsche kruiser Exeter ligt, vol gens de laatste berichten niet in staat om te varen, voor de mond van de La Plata en moet volgens een mededeeling van de havenautoriteiten naar binnen gesleept worden. Volgens niet bevestigde geruchten is de Achilles gezonken. Het glorierijke gevecht van de Graf Spee is de sensatie van heel Amerika, aldus de Deutscher Dienst. In het Finsche legerbericht wordt ver klaard, dat gisteren op de landengte van Karelië plaatselijk werd gevochten, waarbij de vijand o.a. elf strijdwagens verloor. Aan de Oostgrens heeft de vijand zijn aanval voortgezet in de richting van Koirinoja. Onze tegenaanval bij Tolvajaervl, aldus het communiqué, werd met succes ten uitvoer gelegd. De vijandelijke verliezen zijn groot. Het gebied rond Tolvajaervi is in Finsche handen. Een vijandelijke vloot-afdeeling heeft gisteren de kustbatterijen bij Bjoerkoe be schoten. Deze beantwoordden het vuur en Gisteren heeft bij Helgoland een lucht gevecht plaats gehad tusschen Engelsche en Duitsche vliegtuigen. Van Engelsche zijde geeft men volgende lezing: Gisteren zag een Britsch verkennings escadrille op zee een Duitsch slagschip en een kruiser, met eenige torpedojagers en duikbooten ln Zuidelijke richting varen. Een onderzeeër opende het vuur op de vliegtuigen en dook. Binnen enkele oogenblikken werden de Britsche vliegtuigen aangevallen door Duitsche gevechtstoestellen en er ontspon zich een verbitterd gevecht. De strijd ging evenwel niet alleen tusschen de vliegtuigen: zoodra de Duitsche vliegtuigen even van hun tegenstanders weken opende de luoht- doelartlllerie van de Duitsche oorlogssche pen het vuur en wanneer het kanonvuur werd gestaakt, vielen de vliegtuigen weer aan. Dit ging zoo zes keer achter elkaar. Het gevecht duurde ongeveer een half uur; in het eerste kwartier scheen het, dat de Duitschers geen verliezen zouden lijden, doch toen stortte een Duitsch vliegtuig brandend in zee, eenige minuten later ge volgd door drie andere. Van de Britsche vliegtuigen werd één neergeschoten terwijl twee andere worden vermist. Gedurende een verkenningsvlucht boven de versterkte eilanden aan de Noord-West kust van Duitschland hebben Britsche vliegtuigen juist onder het wolkendek op dertig meter hoogte boven de eilanden ge vlogen. Het zicht wisselde van 300 meter tot 10 kilometer. Door het plotseling ver schijnen van de vliegtuigen werden de luchtdoel-batterijen verrast. Zij openden het vuur zonder succes. De Britsche vlieg tuigen vervulden hun opdracht en keerden ongedeerd naar hun basis terug, na een verkenningsvlucht van ongeveer vijf uur. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Tusschen Wangerooge en Spiekeroog ls het tot een luchtgevecht gekomen tusschen Duitsche jachtvliegtuigen en Engelsche bommenwerpers. Acht Engelsche toestellen werden omlaag geschoten, terwijl een Duitsch jachtvlieg tuig gedwongen werd op zee te dalen. Onze versierde en verlichte gevel, onze Kerst-etalages, de groote Kerstboom op de par terre, de gezellige versiering van de lunchroom, het trap penhuis en nog zooveel meer: het brengt U in de juiste stemming. Vraagt programma. 4413 (Ingez. Med.) de vijandelijke vloot-afdeelingen werden verdreven. De activiteit der wederzijdsche lucht strijdkrachten was, met het oog op de slechte weersomstandigheden, van weinig beteekenis. In Noord-Finland werd een vijandelijk toestel omlaag geschoten. In den loop van den dag is gebleken, dat onze artillerie en die van den vijand ge vuurd hebben op eenzelfde doel. een boschje, waarin zich een kleine afdeeling roode soldaten bevond. Wij hebben het vuren toen gestaakt en aldus munitie ge spaard Gisteren heeft een Finsche afdeeling een langdurige verkenningsoperatie uitgevoerd. Wij leden geen enkel verlies en de patrouille keerde met belangrijke inlichtingen terug. Een nieuw bewijs van de woestheid der Sovjet-Russische bombardementen is be kend geworden. De roode vliegtuigen, die Dinsdag boven Hangoe en Ekaenas een bombardement hebben ondernomen, heb ben vooral hun bommen gericht op de ver- BINNENLAND. De hoogleeraren Dr. Muller en Mr. Jose ph us Jitta over: „Nederland in oor logstijd. (4e Blad). Een centrale levensmiddelendistributie- raad ingesteld. (Binnenland, 3e Blad). Keuring van autolampen uitgesteld. (Bin nenland, 3e Blad). De regeering over de wijziging van de wo ningwet. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad), j AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Prijshoudende stem ming - Geringe koersveranderingen - Amerikanen iets lager - Nederlandsche beleggingen onzeker. BUITENLAND. Zal de „Admiral Graf von Spee" zich laten interneeren of vechten? Engelscne ver sterkingen aangekomen. (Ie Blad). De Volkenbondsraad bevestigt de royee ring van de sovjet-unie. (3e Blad). Diverse redevoeringen over het Britsch - Fransche oorlogsdoel. (3e Blad). De Finsche wanhoopsstrijd. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt of lichte vorst. schillende gebouwen van een hoeve, waar zich talrijke geëvacueerden, vrouwen en kinderen, bevonden. Hun poging heeft echter geen succes gehad. Tot zoover het communiqué. Zweedsche bladen spreken van groote Russische verliezen. „De sneeuw zag rood van het bloed", maar de Russen dringen blijkbaar toch gevaarlijk op in de richting van de Botnische Golf om Finland ln twee deelen te snijden. In het Noorden naderen zij de Noorsche grens tot op een 20 K.M De Russen melden, dat de Russische troepen op 14 December in het district Moermans); den opmarsch hebben voort gezet. In het distriet Ukhta zijn de Russi sche troepen opgerukt tot 117 kilometer ten Westen van de staatsgrens. In het district Petrozavodsk, hebben zij Sjusrkujarvl, Sul- kulampi en Hippola bezet. Met het oog op de mist en de ongunstige weersgesteldheid werden alleen verkennlngs-viuchten ge maakt. Van Italiaansche zijde wordt de waarde van het Russische leger betwijfeld. De „Telegrafo" zegt: De Russische luchtmacht, de parachutis ten en de tanks hebben niet de bewijzen geleverd, die men van hun deugdelijkheid had mogen verwachten. Het geheele gemotoriseerde en gemecha niseerde Sovjet-Russische leger „van welks macht de meest verschrikkelijke legenden verteld werden, is niet in staat geweest andere resultaten te behalen dan eenige tienduizenden met de roode ster getooide arme duivels, die stompzinnig in het vuur der Finsche mitrailleurs en kanonnen ge dreven werden, te doen afmaken". Het blad voegt hieraan toe, dat dit re sulfaat niet verwonderlijk is, omdat de Russische soldaat, ofschoon hij moedig is, steeds onder slechte leiding heeft gestaan en dus gedoemd was afgeslacht te worden. TREILER OP MIJN GELOOPEN. Het Britsche ministerie van marine deelt mede. dat Z.M. treiier ..William Hallett" op een mijn is geloopen en gezonken. Slechts één der opvarenden is gered, n.l. de eerste machinist. HET STOOMSCHIP „STANWOOD" GEZONKEN. Gisteravond werd vernomen, dat terwijl geprobeerd werd een brand in de lading van het te Londen thulsbehoorende stoom schip „Stanwood" (4158 ton) te blusschen, dit schip Zondag in de haven van Fal mouth is gezonken. De marconist is omge komen. De rest der bemanning kon worden gered. Er was geen tijd voldoende om de red-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1