'S BUISMAN Nieuws uit de Filmwereld il^sL Kersttijd nadert! Vier meisjes in het wit Nederland in oorlogstijd hJrfL QdAcWtAdh,, Al LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 December 1939 Vierde Blad No. 24457 80ste Jaargang Redevoeringen van prof. dr. F. Muller en prof. mr. A. C. Josephus Jitta Inleiding van den rector-magnificus „Het Nederlandsche Volk" LAND- EN TUINBOUW Nationale pluimveetentoonstelling te Utrecht CUECP/ TJMNCIM Gisteravond zijn de twee academiedagen aan de Leldsche Universiteit, welke zooals wij hebben gemeld, gewijd zijn aan Neder land in oorlogstijd in de groote aula van liet Academisch Ziekenhuis alhier be gonnen. OPENINGSWOORD PRAESES COLLEGII. De praeses collegii jhr. R. P, Beelaerts van Blokland opende dezen avond met een welkomstwoord tot. prof. Josephus Jitta, den rector magnificus en aanwezige pro fessoren, den directeur van het Acade misch Ziekenhuis en de besturen der Stu dentencorporaties. Spreker wees 'Cr op, dat sinds het uit breken van den oorlog de behoefte zich steeds dringender deed gevoelen om de problemen, waarvoor wij zijn komen te staan nader te beschouwen en een ge dragslijn te vinden, welke „Nederland in oorlogstijd" heeft te volgen. Vervolgens gaf hij uiting aan zijn dank baarheid jegens den heer Josephus Jitta, die bereid, was gevonden om dezen avond een lezing te houden over „Het Nederland- sche volk". Hierna gaf hij het woord aan den rector magnificus prof. dr. F. Muller. dr. F. Muller. Deze opende de bijeenkomst met een korte oriënteerende beschouwing. De onderwerpen der drie voordrachten: „Het Nederlandsche Volk", „De Roeping van Nederland in de Volkerengemeen schap", „Gemeenschapszin", vormen een trits, die een doelbewuste stijging te ver staan geeft. De door den gemeenschapszin verwerkelijkte levensvormen geven, in het historisch perspectief van Oudheid, Middel eeuwen en Nieuweren tijd bestudeerd, steeds grooter eenheden te zien: zal dan na de oudere vormen van stad en stad staat, hoogstens stedenbond, later staat en natie, tenslotte ook voor Europa, even als voor Noord Amerika, een statenbond, tal uiteindelijk voor de verschillende we- relddeelen een werkelijke, daad-werkelijke volkerengemeenschap mogelijk zijn? En hoe dan? Zal een gemeenschap in het platte vlak van louter aardsche be moeiing hiertoe in staat blijken? Of zal de menschheid de planmetrische oplossing als on-toereikend moeten erkennen en los laten, en de uitkomst van en uit het vraag stuk moeten gaan zoeken, gemeenschappe- lijker dan tot nog toe, en daartoe in meer dere en hoogere dimensies? In de forsche greep, waarin deze crisis ons vat, ligt vermoedelijk Juist haar be- teekenis en haar strekking en haar zegyn: dat zij namelijk tot nadenken dwingt, dat zij ons noodzaakt als ware het buiten ons zelf te treden, oude vorm en omhulling af leggend. Want „crisis" wil toch niets an ders zeggen dan „onderzoek", critische, d.l. scherpe beoordeeling en oordeel op ons toegepast door onszelf of door machten buiten ons; en het treffende woord ,„cri- tiek'" als qualiteltsaanduiding sluit het ge vaarvolle in, bergt de belofte of dreiging van een keer. een ommekeerten goede of ten kwade. Een van de meestaangrijpen- de crisisverhalen der huidige menschheid, het verhaal van Jacobs eenzame worsteling met den God van leven en dood (Genesis 32, 221 bevat als de oervorm van een der gelijk relaas de kern ook van de crisis en van de critiekc situatie onzer dagen: dat een, doch dan hoogere gemeenschapszin noch aflaat, noch zich gewonnen geeft in de krachtmeting en worsteling, voordat de crisis zich een zegen heeft laten ont worstelen. Hierna sprak prof. mr. A. C. Josephus Jitta. rijksbemiddelaar, over: „Het Neder landsche Volk." Spr. ging bij zijn betoog uit van de vol gende stelling: Het is een eigenaardige ka raktertrek van den menschelijken geest, dat onze rede de neiging heeft te zoeken naar tegenstellingen en zich zelfs te /er- meien in de toespitsing daarvan tot anti theses, maar dat ons gemoed slechts bevre diging vindt in synthese. Deze stelling toe lichtend, stelde spr. de aloude vraag, wat de oorzaak was van onzen opstand tegen Spanje. Ging het in de eerste plaats om de godsdienstige dan wel om de politieke vrij heid? Het meest bevredigt hem de formule van een oud geuzenlied, dat het ging om ...Gods woord en 's lands rechten". Objec tief gesproken moet men erkennen, dat het ging om beide motieven en dat al naar de gezindheid van den onderzoeker de nadruk zal worden gelegd op het eene of op het andere motief. Wat karakteriseert nu een volk? Het be wustzijn van een gemeenschappelijke tra ditie, die o.a. in taal. godsdienst en historie tot uiting komt en de stellige begeerte die traditie te handhaven. Onze nationale tra ditie vond haar oorsprong in het zelfbe stuur der middeneeuwsche steden, toen het roomsch-katholicisme niet alleen den gods dienst en de moraal, maar ook het staat kundige leven de verhouding van troon en arbeider en de kunst beheerschte. Zij kreeg haar bijzonder stempel tijdens den op stand tegen Spanje onder invloed der re formatie, zij vond haar staatkundige we dergeboorte in het begin van de vorige eeuw en haar economische wedergeboorte toen het liberalisme hoogtij vierde. Gedu rende meer dan drie en een halve eeuw is Oranje, de belichaming van het beste deel onze nationale traditie, het verzamelpunt geweest waar Nederland, bedreigd door buitenlandsche en binnenlandsche gevaren, zijn eenheid heeft hervonden. Zoo was het in 1568, in 1672, in 1813 en in 1918. Het Ne derlandsche volk karakteriseerend zegt spreker: Wij zijn nuchter, maar te weinig enthousiast; godsdienstig maar geneigd de godsdienstige tegenstellingen op de spits te drijven; vrijheidslievend maar soms ontaar dend in tuchteloosheid; vredelievend tot een graad dat wij in den regel onze natio nale verdediging hebben verwaarloosd; internationaal voelend maar geneigd alles in het buitenland beter te vinden. Voor ons volk is noodig: nuchtere bezieling; vroom heid die niet ontaardt in femelachtigheid; het besef dat een krachtig gezag de voor waarde is van vrijheid; vredelievendheid met de bereidheid voor ons goed recht goed en bloed te offeren; de overtuiging, dat naar het woord van Struycken, een duur zame internationale organisatie slechts ge bouwd kan worden op een gezond natio nalisme. Komend tot liet sociale en politieke vraagstuk constateerde prnf. Josephus Jitta, dat een zekere tegenstelling tusschen pa troon en arbeider een realiteit is. Men moet die realiteit niet verdoezelen, niet door dwang (verplichte arbitrage) oplossen, maar men moet haar overbruggen door de verantwoordelijkheid van beide partijen te versterken. De patroon moet begrip toonen voor de belangen van zijn arbeiders; de arbeider voor den goeden gang van zaken in de onderneming waarin hij werkzaam is. Op staatkundig gebied miskent de lin kerzijde de realiteit der welbekende poli tieke antithese. Toch is deze reëel ten aan zien van vele vraagstukken als dat van het gezag, het onderwijs, de opvoeding en het sociale vraagstuk. Spreker ontwikkelde zijn standpunt in den vorm van paradoxen in den stijl van Chesterton. Vrijzinnigheid op zich zelf zegt niets. Vrijzinnigheid krijgt slechts inhoud als de linkervleugel eener bepaalde orthodoxie. Niemand is zoo vroom, dat hij nooit twijfelt en niemand zoo cri- tisch, dat hij niets gelooft. Er is een syn these mogelijk aldus spreker die de politieke antithese overbrugt. Maar men kan die synthese slechts vinden, nadat men de antithese heeft begrepen. Groen van Prinstcrer heeft gezegd: onpartijdig kan slechts hij zijn, die zelf partij heeft geko zen. En de geschilpunten heeft begrepen zou spreker er aan willen toevoegen. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Prof. Josephus Jitta stelde concludeerend in het licht, dat er uit den nood der tijden wat goeds kan voortkomen. De volkseen heid moet niet gevonden worden door de verschillen met een sentimenteel praatje te verdoezelen. Evenmin door ze met geweld gelijk te schakelen. Maar door oprecht er naar te streven de reëele tegenstellingen te vinden, te begrijpen en zelfs eenigermate te waardeeren. Waar die goede wil aanwezig is zal men de eenheid in verscheidenheid vinden en zal de synthese uit de antithese voor den dag komen. DE HOOFDPRIJZEN TOEGEKEND. Voor de eerste maal sinds de ingebruik neming van de Beatrixhal van de Jaar beurs te Utrecht, bergt deze prachtige ex positieruimte een bijzondere tentoonstel ling. Het is een nationale tentoonstelling van pluimvee, duiven, konijnen en ander klein gedierte, welke in de geschiedenis van dit tentoonstellingsweZën haar weerga niet heeft. In totaal doen 32 vereenigingen aan deze tentoonstelling mede, waaronder de jubi- leerende vereenigingen „Qrnithophilia", die het initiatief nam tot deze nationale ten toonstelling en de jubileerende Neder landsche hoenderclub. In totaal kwamen ruim 3300 inzendingen binnen, waaronder 1200 sierduiven en postduiven, 900 enkele groote hoenders, 600 enkele dwerghoenders 100 toornen en trio's groote hoenders, 70 toornen en trio's dwerghoenders. 50 num mers sier- en watervogels en 380 konijnen en cavia's. De hoofdprijzen werden als volgt toege kend 1. Zilveren medaille van H M de Konin gin, fraaiste prestatie, gewonnen door R, Houwink te Leidschendam met zijn inzen ding Drentsche hoenders (een oud uitster vend Nederlandsch ras, door den prijswin naar opnieuw opgefokt met steun van het rijksinstituut voor pluimveeteelt te Beek bergen). 2. Zilveren medaille van HM. de Konin gin: bestemd voor de fraaiste collectie Nederlandsche hoenders, gewonnen door A. J. v. d. Akker te Vught 3. Zilveren medaille van H.K.H Prinses Juliana, voor de fraaiste collectie sierdui ven, gewonnen door den heer C. A. M. Spruyt. te Gouda. 4. Zilveren medaille van Z.K.H Prins Bernhard, bestemd voor collectie Neder landsche krielen, gewonnen door S. G. A. Doorenbos te 's Gravenhage. Er was eens een slager in Petten, Wiens vrouw niet goed koffie kon zetten. Hij gaf haar de les „Neem toch Buisman's G.S., Anders maak ik mei /ou korte metten!" Receptenboekje* wordt op aanvraag gratis» gezonden door de fabriek te Zwartsluis- 4348 (Ingez. Med.) DE ROOKWORST MET DE FIJNE, ZACHTE ROOKSMAAK 4350 (Ingez. Med.) 5. Drie verguld zilveren medailles, be schikbaar gesteld door den minister van economische zaken, werden resp. gewon nen door J. Huyskens te Hengelo met de fraaiste leghorn; A Fransen te Groningen met zijn Rohde island red kriel en Van Heusden te Delft met de mooiste duif. 8. Zilveren medaille van den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, ge wonnen door O. Vermeulen, te Bunnik, met zijn collectie konijnen. 9. Zilveren medaille van den burgemees ter van Amsterdam; J. Wories te Den Haag met een collectie meeuwen. 10. Medaille van het gemeentebestuur Amsterdam: O. Vermeulen te Bunnik met een collectie Vlaamsche reuzen (konijnen). 11 Medaille van het gemeentebestuur van Utrecht. B. Lieder te Eindhoven, fraai ste collectie wyandotten. JavaNew-York Lijn KOTA TJANDI. 13 Dec. van Java te New-York KOTA GEDE, Java naar New-York, 13 Dec. van Paramaribo Holland—Amerika Lün DAMSTERDIJK. 13 Dec. nam. van Pacific Kust te Rotterdam. Kon. Holl. Lloyd EEMLAND. 13 Dec., des nachts van Zuid-Amerika te Amsterdam. Rott. Lloyd BLITAR. thulsr., pass. 13 Dec. Perim KOTA BAROE. uitr.. 13 Dec. te Be- lawan SLAMAT, thuisr.. pass. 12 Dec. nam. 6 uur Perim. MÜ. Nederland POELAU BRAS. 13 Dec. van Java te Amsterdam. Silver-Java-Pacific Ltfn KOTA NOPAN, Dec. van Los Angeles naar Calcutta. 11 De Kersttijd nadert en reeds ontsteekt de bekende Duitselic filmactrice Heli Finken zeiler haarKerstboom. NEDERLANDERS IN AMERIKA. Van de Nederlandsche acteurs, die ln den loop der jaren naar Hollywood gegaan zijn, heeft men over het algemeen weinig meer gehoord. De eenige, die blijvend suc ces had. was de bij Metro geëngageerde acteur Charles Judels, dien men in tal van films als verdienstelijke acteur tegen komt. De Haagsche schooljongen Roland Vamo is één keer in een kleine, knappe rol met Garbo op den voorgrond getreden. Van den met veel gerucht naar filmstad ver trokken Amsterdamschen cabaret-artist Willy Castello hoorde men slechts zelden. Nu wil het toeval dat deze Nederlan ders ook bij de Metro geëngageerd blijken en voor het eerst in niet-onbelangrijke rollen samen zullen optreden in de groote musical Malalaika, met Nelson Eddy. Ilona Massey en Frank Morgan. Zij spelen de Russische officieren, luitenant Nikitin (Roland Varno) en kapitein Testoff (Wil ly Castello). Men kan er zeker van zijn, dat in de studio, waar Balalaika opgenomen wordt, wel weer een hartig woordje Nederlandsch zal vallen, en dat Charles Judels zich de kans wel niet zal laten ontgaan om met zijn jongere collega's herinneringen uit te wisselen „tusschen Dam en Rembrandt- plein". JEUGDIGE FILMSPELERS WORDEN OPGELEID. De dood van Douglas Fairbanks heeft er weer eens de aandacht op gevestigd, dat de oudere filmgeneratie uitsterft... Maar nieuwe gezichten zijn aan de orde van den dag in Hollywood en de meeste filmstudio's hebben groote plannen met twee of meer jonge menschen. Bij RKO Radio zijn niet minder dan 9 nieuwelingen in opleiding. Dorothy Lovett, die reeds acht maanden in de studio vertoeft, waar zij talrijke kleine rollen speelde, is in een nieuwe phase van haar filmontwikkeling sinds zij de vrouwe lijke hoofdrol speelt in „Meet Dr. Christian" met Jean Hersholt. Linda Hayes heeft thans, na een half jaar in bijrollen te zijn opgetreden, hoofdrollen gespeeld ln twee pas voltooide films, „Con spiracy" en ..Sued for Libel" Kathryn Adams en Tim Holt, zoon van den filmacteur Jack Holt, beiden ontdek- I kingen van den bekenden regisseur Gregory !La Cava, kregen belangrijke rollen in diens Deze week spelen Kent Taylor en Florence Rice in de film .Meisjes in 't Wit". Men ziet lien hierboven in een der scènes. nieuwste productie, de Ginger Rogers film ..Fifth Avenue Girl". Holt heeft routine door zijn optreden in Wild West- en actie-films en Kathryn Adams heeft het voordeel van een academischen achtergrond. Hun debuut in deze groote film was zóó gunstig, dat Kathryn Adams in „De Klokkeluider van Parijs" en Tim Holt in „Swiss Family Ro binson" vermoedelijk een groote toekomst tegemoet gaan. Barbara Read, een van de „Three Smart Girls" treedt na tweedeplansrollen in .Sorority House" en „The Spellbinder", thans op in de hoofdrollen van „Curtain Call" en „Distant Fields". Helene Whitney, uit de New Yorksche society, heeft, na eenigen tijd in de studio I te zijn opgeleid, haar eerste kans gekregen in een rol in „De Klokkeluider van Parijs". Virginia Vale. Robert Stanton en John Archer, allen winnaars van den „Gateway to Hollywood" speurtocht naar filmtalent, die allen op het tooneel en de radio kunnen bogen, hebben hun eerste groote rollen achter den rug; Archer in .Career en Virgina Vale en Robert Stanton in ..Three Sons" John Archer krijgt nu de hoofdrol in „Distant Fields" Virginia Vale speelt naast George O'Brien in de film ..The Marshal of Mesa City". Deze jonge spelers werden me' veel zo"g opgeleid Er wordt groote aandacht geviid aan de ontwikkeling van jonge talenten en er is alle reden om aan te nemen, dat ver schillende hunner de sterren van morgen blijken te zijn!

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13