LAATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws EID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 14 December 193? De slag in den Atlantischen oceaan Een verklaring van minister-president Chamberlain Binnenland BEURSOVERZICHT leidsche harley davidsonclub. De Jaarlijksche Sinterklaasviering der iji.D.C. moest om verschillende reden ult- teld worden. Gisteravond waren vrijwel |ïe leden en donateurs!trices) hiervoor in jloyal" bijeen. Elke bezoeker (ster) ontving it alleen een hem of haar passende sur- jse, doch ook de gebruikelijke tractatie Ijeef niet uit. De avond werd gevuld met voordrachten. Lgevoerd door de L.D.H.C. tooneelclub, ge- schapspelen o.a. „een vroolijke keuken" dans. Onder de aanwezigen werden gelden ver meld, welke aan het Finsche Roode Kruis uilen worden overgemaakt. stichting noord nederland-vlaanderen. Lezing van ir. Jan Gratema. Gisteravond heeft ir. Jan Gratema, bouw- tundlge te Amsterdam voor de Leldsche gd. der Stichting Noord Nederland-Vlaan- Kren voor een zeer gering aantal toehoor- Iers een Interessante lezing gehouden over jet Dietsche element in onze beeldende juist", toegelicht met lichtbeelden. Ir. Gratema werd ingeleid door dr. F. C. 3ursch, die de aanwezigen opwekte de bin- nnkort te Lelden te houden algemeene ver- ïdering der Stichting bij te wonen. Met in ';ort woord leidde de heer Bursch den jreker, die bezield is van de Dietsche ge- iclite, In, waarna ir. Gratema in een een- ludlge beschouwing er op wees, dat de Ne- Krlandsche ziel volkomen eigen-aardig is. ?i| verzetten ons tegen vreemde Invloeden, adat wjj niet willen, dat een andere men- aliteit ons gaat overheerschen. Vaderlands .((de is puur egoïsme, zij het in de verhe- föste beteekenis van het woord'. Uitvoerig itte spr. uiteen, dat het Nederlandsche •ezen zich totaal onderscheidt van de we ans van andere landen en dat Nederland w zelfstandigheid is in zijn beste uitingen iet een eigen kijk op en geluk in het !»en. Spr. putte hiertoe de bewijzen uit de Jstorle: telkenmale, wanneer vreemde ln- beden ons trachtten te overmeesteren, liet edcrland zijn eigen-aard gelden. In de historie zien wij volkeren tot bloei «men (bv. de Griekeni en dan verdwijnen ij weer. Volkeren komen tot buitengewone wilskracht en ook ons volk heeft die pe tode gekend in de Gouden Eeuw. Wat ons ind in dien tijd presteerde, was origineel a er straalde een merkwaardig geluk uit, it in zijn soort geen ander volk heeft kun- »n benaderen. Daarom zou het een ramp i}n voor de wereld, indien Nederland ver- Irijnt, hoewel wij in decadence zijn. Aan de hand van talrijke voorbeelden ichtte spr. vervolgens de ontzaglijke waar- [tvan onze schilder-, bouw- en nljverhelds- unst uit de 17e eeuw toe: een kunst, niet ingedaan door verwachtingen en verlan- zns, of door een heroïsche pose, maar die jar grootsche beteekenis ontleent aan het itergeven van het doodgewone zijn der din- tn In een breedvoerige vergelijking met unst uit andere landen ging spr. hierop Ider in, waarbij hij wees op de stoere lacht, de ingetogenheid, de soberheid en ta ernst der Oud-Nederlandsche kunst, die jplsch nationaal was. Zonder .vensch of verbeelding werd bijv schilderd; deze specifiek Nederlandsche rnst. zal, indien wij er weer toe terug kee- m. de toekomst hebben, omdat zulks ook rrband houdt met de toekomst der maat- rhappijwaarin het verschil der standen 'zeis meer zal verdwijnen. Daarom heeft 'dcrland een toekomst, want wie is tot irgelijke kunstuitingen meer aangewezen in de Nederlander, die zulks reeds zoo Mrtreffelljk heeft gedaan? Nadat spr. aan de hand van tallooze ïhtbeeldert hierop nader was ingegaan, barbij zoowel schilderkunst, architectuur nijverheidskuhst aan de orde kwamen. Wiandelde hij na de pauze het verdwijnen in een „stijl" in den modernen tijd. het ipressionisme met zijn decadentie, pessi- slsme en ellendige verwordingen alsmede i zg. „moderne zakelijkheid", die streeft aar de uitbeelding van het onstoffelijke. !en en ander zijn uitingen van door-God- erlatenenen en wordt dan ook gestraft, of «1 gestraft worden. In sterk contrast plaat st spr. hiertegenover telkenmale beelden ut de kunst der Egyptenaren van 4000 ja- tn geleden, waaruit een verheven geluk kraalt en concludeerde tot een ontstellend 1 tragisch verval onzer huidige cultuur. Dr Bursch dankte den heer Gratama «slotte voor zijn belangwekkende ulteen- «ttingen. KON ned. middenstandsbond. De „New York Timee" bericht, dat de Britsohe kruisers gisteren tot zes maail toe in contact zijn geweest met het Dultsche vestzakslagschip. Het Duitsche schip werd vooral getroffen door de zware kanonnen van de .Exeter". Een Intens vuurgevecht werd geleverd van 6 tot 10 uur ln den ochtend. Het Dultsche schip trachtte voor al de „Exeter" buiten gevecht te stellen. Het gevecht heeft blijkbaar den geheelen dag geduurd; twee keer, nadat men de schepen van de kusrt. van Uruguay had waargenomen, werd 'het vuur hervat. Nadat de strijdende sohepen Punte deleste gepas seerd waren, keerden de Britsohe schepen naar het Westen, ln de richting van de kust, ten einde in het voordeel van de onder gaande zon te komen. Het Duitsche schip kwam als silhouet tegen het licht te lig gen. Hierdoor werd het gedwongen zijn goochelaar Henri Nolles, die zoo langza merhand een menschenleeftljd lang zijn medemenschen bij den neus heeft geno men, zonder dat zij er ooit achter zijn ge komen op welke wijze dat geschiedde; verder Marina van Goudswaard, die met haar sprekenden pop Thomas al evenzeer groot succes oogstte en tenslotte Harry Nljhuls zelf, wiens liedjes en grappen in de geheel gevulde zaal een dankbaar gehoor vonden. Paul Enegelen verzorgde waar noodig de planobegeleiding. In de pauze verscheen het dames-co mité op het podium om bij monde van mevrouw N. Egglnk-Pijl te getuigen van de waardeering der leden jegens het be stuur. Toen aldus spr., de plannen werden beraamd voor een feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan, vormde zich spontaan een damescomité, dat de leden in de gelegenheid wilde stellen aan hun waardeering jegens hun actief bestuur uiting te geven. Dank zij de van alle zijden ondervonden groote medewerking is het comité in dien opzet boven alle verwach ting geslaagd en zoo is spr. dan thans in staat om aan de Jubileerende afdeeling een fraai bloemstuk, voorstellende het Bondsembleem, aan te bieden benevens aan de leden van het dageltjksch bestuur, de heeren W. Zwart, voorzitter, H. de Wilde, secretaris en W. Brouwer, penningmeester, een zilveren postzegeldoosje met toepasse lijke versiering en aan alle bestuursleden een leeren opbergmap. Daarmede waren evenwel de financiën nog niet uitgeput en zoo kon zij daaraan ook nog een aantal gezelschapsspelen voor de sociételts-avon- den aanbieden. Vanzelfsprekend ging de aanbieding dezer geschenken gepaard met het uitspreken van den wensch, dat alle functionarissen nog vele jaren in hun functies gehandhaafd zullen blijven, waar bij ln het bijzonder hulde werd gebracht aan de leden van het dagelijksch bestuur voor hun krachtige leiding en onvermoeide activiteit. De aanwezigen gaven door hun hartelijk applaus hun instemming te kennen. Daarna werden nog gelukwenschen aan geboden door den Bondsvoorzitter, den heer L. de Groot, die eveneens hulde bracht aan de krachtige leiding en door den heer Leo Vos namens het Districtsbe- stuur, die-de zilveren legpenning van den bond overhandigde en zijn beste wenschen uitsprak voor de toekomst van den Leid- schen en Nederlandschen Middenstand. De afdeelingsvoorzitter, de heer Zwart dankte allen persoonlijk voor hun vrien delijke woorden en in geschenken uitge drukte sympathie. Tot besluit van het programma werd een jubileumfilm vertoond, welke ver schillende kijkjes gaf in bestuurs- en le denvergaderingen, de bestuursleden tij dens een vaartocht, enz. waarbij de heer de Wilde de rol van den vroegeren bios coop-explicateur vervulde. De vele be kende gezichten, welke achtereenvolgens op het witte doek verschenen, verwekten in de zaal groote hilariteit; de samenstel lers, de heeren de Wilde, Bleuzé en Gey- tenbeek hadden dan ook alle eer van hun werk. Na afloop bleef men nog geruimen tijd in gezellige stemming bijeen, waartoe Hofenk's Melody Makers het hunne bij droegen. De Jubileumcommissie moge er zich van overtuigd houden, dat de stemming onder het uitstel niet heeft geleden! BUURTVER. ADM. HEEMSKERKSTRAAT. Gisteravond gaf de Buurtvereen Adm. Heemskerkstraat een St. Ntcolaasfeest voor de kinderen der buurt, waarvan ook de ouders in de gelegenheid waren gesteld f uofitesren. Van beide zijden bleek groote belangstelling te bestaan en door belde is er volop genoten. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Kooyman werd de ver zorging van het programma verder over gedragen aan den heer Devilé, die met een mooi peppespel in 3 bedrijven en later met frappante goocheltoeren voor een moolen avond zorgde. Een nog vrijwel onverwacht bezoek van St. Nlcolaas en zijn knechten verhoogde de feeststemming ln niet geringe mate. Voor elk kind had de Sint nog iete moois en een vriendelijk woord. Terwijl klein en groot rijkelijk werden getracteerd, zongen de twee zwarte knechten hun Spaansche en hun negerlledjes Het bestuur heeft den leden een prach- tigen avond bezorgd. Onze stadgenoten, de heeren J. Blok G. van Zwieten en Th Zitman zijn ge slaagd voor het meesterdlploma, ingesteld door de Kleermakerspatroons-examen-cor poratie. De politie heeft een 24-jarigen fa brieksarbeider aangehouden, die door den Haagschen Politierechter was veroordeeld tot het ondergaan van 2 maanden gevan genisstraf. Dezer dagen is de poeliersafdeeling van „De Farm" verplaatst van de Hooi gracht naar de Lange Pieterskerkkoor- steeg, waar zij in een bestaanden winkel een passende hulsvesting vond. De afdeeling „automatiek" blijft echter gevestigd op de Hooigracht. koers te wijzigen in de voor hem nadeelige Zuidoostelijke richting. De Brlteche sche pen openden wederom het vuur en de strijd duurde tot na het vallen der duisternis. Toen het donker wa6, heeft het Duitsche sohip zijn koers wederom gewijzigd en ls het de haven van Montevideo binnenge vallen. De correspondent van de „Bvening Standard" te Montevideo ls met een bootje de haven ingevaren en is op enkele meters van het vestzakslagsohiip genaderd. Hij deelt mede, dat de brug van het sohip is weggeslagen. Het schip heeft vier groote gaten in den buitenwand, waarvan 2 even boven de waterlijn. Het Britsohe ministerie van marine deelt mede, dat volgens berichten in de pers de Duitsche legatie te Montevideo zou hebben medegedeeld, dat de gesneuvelden aan boord van de ..Admiral Graf von Spee" voornamelijk zijn omgekomen tengevolge van het gebruik van mosterdgas-granaten door de Engelschen. Het ministerie ver klaart. dat dit absoluut onjuist ls. er zijn geen mosterdgas-granaten voor de Britsche vloot gemaakt, nooh zijn deze door haar ge bruikt. Uit Montevideo wordt nader gemeld Bij daglicht is gebleken, dat het Duitsche vestzakslagschip „Admiral Graf von Spee" een groot gat heeft in de controle-toren. Vermoedelijk zijn de zware kanonnen buiten werking gesteld. Het vliegtuig is zwaar beschadigd en in de scheepswand zijn verscheidene gaten geschoten. Het Duitsche legenbericiht zegt hierover Het pantserschip „Admiral Graf von Spee", een der sinds het uitbreken van den oorlog in den Atlantischen Oceaan opereerende oorlogsbodems, is doorge drongen tot den scheepvaartweg van la Plata naar de Europeesche wateren, en heeft de Britsche schepen Tairoa (7983 ton) en Streonshall (3895 ton) tot zinken gebracht. Hierbij kiwaan het pan/tsersohip in ge- vechtscomtact met den zwaren Engelschen kruiser Exeter en de lichte kruisers Ajax en Achilles. Tijdens het gevecht gelukte het aan het panfcsersohip de numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten ernstige schade toe te brengen. De Exeter moest zich na zware treffers uit het gevecht terugtrek ken. Een der lichte kruisers werd eveneens zwaar beschadigd.. Het pantserschip Admi ral Graf von Spee kreeg zijnerzijds eenige treffers. Op het oogenblik bevindt het zich in de haven van Montevideo (Uruguay). DE LEG ER BERECHTEN. Het Fransche legerbericbt van heden ochtend luidt: Activiteit van patrouilles aan het mid den van het front tusschen Moezel en Rijn. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Naast gering storingsvuur van de vijan delijke artillerie een iets levendiger optre den van de verkenningen aan het front tusschen Moezel en Rijn. Op verscheidene plaatsen konden weer gevangenen ge maakt worden. De laatste dagen vonden operaties plaats van de zeestrijdkrachten in het Noordelijke deel van de Noordzee. Op de terugreis ont stond bij een lichten kruiser een ontplof fing onder water. Het schip is in de thuis haven teruggekeerd. RUSSISCHE BOMMENWERPER GEVONDEN. In een bosch in de buurt van Esbo aan de Zuidkust van Finland, heeft men gis teravond een Russisch bombardements vliegtuig gevonden, dat blijkbaar bij den eersten luchtaanval op Helsinki beschadigd werd en ongemerkt is neergestort. DUITSCH-RUSSISCHE OORKONDEN- UITWISSELING. Tusschen den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en den Sovjet - Russlschen ambassadeur, Schwarzef, werden heden in het departe- tement van buitenlandsche zaken te Ber lijn de ratificatie-oorkonden bij het op 28 September in Moskou onderteekende grens- en vriendschapsverdrag tusschen het Duit sche rijk en de Sovjet-Unie, alsmede het daarbij behoorende aanvullende protocol van 4 October uitgewisseld. In het overzicht over den oorlog heeft minister-president Chamberlain heden middag in het Britsche Lagerhuis gezegd, dat de Finnen hun land moedig en vastbe raden verdedigen. „Het is duidelijk, dat het Finsche leger bewezen heeft, de sterkere strijdmacht te zijn", aldus verklaarde Chamberlain onder toejuichingen. De minister-president voegde hieraan toe, dat de sovjet-russische regeerihg door den aanval op Finland het geweten van de geheele wereld heeft wakker geschud. Behalve door het leveren van vlieg tuigen aan Finland, is de regeering voornemens Finland te helpen door het leveren van ander materiaal (toe juichingen). Het is thans nog te vroeg, zoo vervolgde de minister-president, om een voorspelling te doen over den uitslag van dezen strijd, doch de politieke gevolgen zijn reeds vèr- dragend. De aanval van de sovjets heeft het ge weten van de geheele wereld gekwetst doch de Duitsche regeering heeft zich openlijk aan de zijde van den aanvaller geschaard, welke zij zelfs poogt te helpen bij de onbe schaamde en heftige campagne tegen de andere Scandinavische landen wegens hun moreelen steun aan de Finsche zaak. De Britsche regeering is steeds van oordeel geweest, dat geen staat onver schillig mag blijven tegenover een zoo duidelijk geval van aanval als dit is. De Finsche zaak is door de Duitsche pro paganda aangegrepen als een middel om de aandacht af te leiden van het eerste doel van den oorlog voor de geallieerden, hetgeen is „het nationaal socialistische Duitschland verslaan". Dit mag men nooit uit het oog verlie zen, men moet nooit vergeten, dat het de aanval van Duitschland is geweest, welke den weg heeft gebaand voor den aanval van de sovjet-unie op Polen en Finland. Chamberlain herhaalde, dat allen zoo veel mogelijk het laatste slachtoffer van een aanval moeten helpen. Alleen door zich op zijn taak te concentreeren en tegen stand te bieden aan den Duitschen aanval en zoo het kwaad in den wortel aan te tasten, kan men hopen de landen van Europa te redden van een lot, dat hen anders ten deel zou vallen. DE FABRIEKSBRAND TE WADDINXVEEN Inzake den fabrieksbrand te Waddinx- veen men zie elders vernemen wij nog, dat het gebouw 36 meter lang, 25 M. brééd en 12 meter hoog was. Thans zijn ook de muren, welke nog staande waren ge bleven, met het oog op het gevaar omge haald. Behalve het machinegebouw, waar in een kostbare, pas aangeschafte machine stond, zijn de op het terrein achter de fa briek staande houten loodsen en een droog- inrichting gespaard gebleven, evenals de naast de fabriek staande directeurswo ning, welke bewoond wordt door den ad junct-directeur, den heer M. Berghuis, die thans gemobiliseerd is. Ook deze was nog op het terrein van den brand aanwezig. Omtrent de oorzaak blijft men volkomen ln het duister tasten. Het personeel heeft gisteravond op den gewonen tijd de fa briek verlaten. Het vuur is ontstaan op de tweede verdieping, in de lakspulterij. INVAL VAN JUSTITIE. Ter opsporing van schrijver van anonieme brieven. De justitie heeft vanmorgen in een wo ning in de omgeving van de Spuistraat SCHAKEN. R.K. SCHAAKCLUB „HILLEGOM". Van de door de R.K. schaakclub ..HUlegom" gehouden wedstrijden z l)n de uitslagen als volgt: Groep I: J. J. BalmL. Koeken 10: P. v. d. Melj—G. Mooyeklnd 0—1; R. R. J. Helrman G. Kroon AAL; S. LieverseM. Bakker af gebroken. Groep II: Th Warmerdam—'Th. Peters 0—1; A. HeirmanJ. Moorman 10: J. Staats—A Jansen 1—0; A. Schreurs— C. v. d. Valk 10; M. v. d. Pol—A. Jansen 1—0: Th. PetersA. Schreurs 1—0. te Amsterdam een inval gedaan. Er waren namelijk van vele zijden klachten binnen gekomen van personen, die anonieme brie ven van beleedlgenden en lasterlijken in houd hadden ontvangen. Reeds zeer lang verdenkt de Justitie den man, bij wien vanmorgen de Inval is gedaan. In de woning werd een-zeer groot aan tal papieren ln beslag genomen, dit ter vergelijking van het schrift met dat van de anonieme brieven. De in beslag genomen paperassen zijn vervoerd naar het hoofdbureau van poli- tfe, waar een schrlftdeskundige een uitge breid onderzoek zal instellen. Arrestaties zijn ln deze zaak niet ver richt. De brieven hadden dèels betrekking op een kerkelijke kwestie. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 14 December. Hoewel de handel op de Amsterdamsche ef fectenbeurs heden een kalm karakter droeg, had de markt toch nog een vrij levendig voor komen, aangezien zich in eenige rubrieken de noodjge affaire ontwikkelde. Daarbij bestond een vaste stemming, die klaarblijkelijk moest worden toegeschreven aan het herstel in Wall- street en aan de prijsstijging op de goederen markten. Vooral de rijzing van de goederenprij zen wordt ten opzichte van de ondernemingen, welke zich met de cultuur van Ned.-Indische gewassen bezig houden, gunstig geïnterpreteerd en voor de cultuur-ondernemingen bestond heden dan ook in het bijzonder een aangename tendenz. In de eerste plaats kwam dit tot uit drukking op de afdeeling der Rubberwaarden. In Amsterdam Rubbers werden geregeld zaken gedaan en daarbij kwam de koers ruimschoots boven. 200%. Verscheidene incourante soorten werden hooger genoteerd. Ook de Tabakken waren goed gedisponeerd. Ten aanzien van dc Tabaksondernemingen, wordt overwogen, dat die eveneens bij de rub bercultuur zijn betrokken en dit gaf waar schijnlijk aanleiding tot eenige kooplust. De Sumatra-aandeelen werden algemeen hooger afgedaan. De Suikerlondsen bleven niet achter. H.V-A's die eenige punten hooger werden ingezet, kon den de 400%-grens in opgaande lijn overschrij den. Ook voor diverse minder courante soorten werd eenige belangstelling aan den dag gelegd, hetgeen echter niet resulteerde in openlijken handel. De Petroleum-afdeeling had een kalm ver loop. Voor Koninklijken bestond eveneens een goede stemming, zoodat een koerswinst van eenige punten kon worden opgeteekend. In de Scheepvaart-aandeelen ging niet veel om. De Indische lijnen en Koninklijke Booten gaven echter op bescheiden schaal eenige af faire te aanschouwen en daarbij konden even eens voordeelige verschillen worden geregis treerd. Voor Inaustrieelen bestond nauwelijks be langstelling. De Philips-aandeelen waren prijshoudend, maar slechts nu en dan werd een enkele transactie afgesloten. Hetzelfde kon wor den gezegd van Unilevers. A.K.U.'s konden zich op peil houden. De Amerikaansche fondsen trokken regel recht voordeel van de verbetering in New York. Het initiatief was echter niet groot en klaar blijkelijk herinnert men zich zeer goed, dat op Wallstreet reeds maanden achtereen geen peil valt te trekken. De affaire in de aandeelen, welke doorgaans op den voorgrond treden, was van bescheiden omvang. De koersen kwamen algemeen hooger te liggen. Op de beleggingsmarkt hadden de Neder landsche staatsobligatiën een weifelend voor komen. Ter beurze liepen de meeningen om trent de voorwaarden, waarop de nieuwe staatsleening wordt aangeboden, vrij ver uit een. Van de buitenlandsche waarden was de Yougleening ongeveer prijshoudend. Fransche fondsen lagen bijna buiten de belangstelling. Voor Braziiaansche waarden openbaarde zich wederom op bescheiden voet eenige vraag, ter wijl ook voor Chlleensche obligation eenige kooplust viel op te merken. WISSELKOERSEN. Londen 7.45 (7.401/*); Berlijn 75.60 (75.60); Parijs 4.22V* (4.20); Brussel 31.11V* (31.04); Zwitserland 42.24 (42.24); Kopenhagen 36.40 <36.40); Stockholm 44.87'/j (44.87*/t); Oslo 42.82'/? (42.82'/i); New York 1.88 3'8 (1.887/16); Lire Bankpapier 6 3/4 (6.3/4). Prolongatie 2 3/4; Part. disconto 2 1/8— 2 1/4; Daggeld 1. Registermarken 15 3/8; Handels Sperr- marken 7; Reismarken 42'/*; Bankpapier 23; Duitsch zilver 25. LEIDEN, 13 Dec. Groenten veiling enz. Roode kool f.2—3.80; savoye kool f.2—3.40; groene kool f.23.90; boerenkool f.46; rapen f. 3.40— 3.70; prei f. 3.505.90; kroten f. 1.702.80; kro ten, gekookt f.48; uien f. 0.80—2.90; peen f2.40 —6.40; spruiten f.513: andijvie f.4—9; sla f.2—5; nero f. 7.40—9.70; witloof f.3—15; spi nazie f.6—18; tomaten A f. 6—14. idem B f. 10— 22; alles per 100 KG. Bloemkool f. 1.50—14.80; knolselderie f.25.90; pieterselie f. 1.502.30; selderie f. 0.602.90 per 100 bos. BENTHUIZEN, 12 Dec. Aangevoerd 269 kip eieren, pr. f. 4.104.60 per 100. BOSKOOP, 13 Dec. Coöp. vereen. De Bosk. Veiling". Rozen per bos: Pechtold 2545 ct.; Wendland 28-42 ct.; Hadley 40 ct.; Briarclif 30—55 ct.: Butterfly 100—140 ct.; Wllh. Kordes 80-140 ct.; Rosalandla 30-45 ct.; Vierlanden 160 280 ct.; Better Times 180200 ct. - Diversen per bos: Chrysanthen gr.bloemig 50100 ct.; idem kl.bloemig 3040 ct., idem tros. 2032 ct.; voor beshulst werd besteed 1ste soort 1520 ct., 2de soort 1014 ct. per KG. DELFT. 14 Dec. Veemarkt. Aangevoerd: 3 paarden, 39 runderen. 217 nuchtere kalveren, 261 magere varkens, 319 biggen. 6 bokken of geiten. Prijzen: Kalf koeien f. 150—275; varekoeien f. 80 150; vette kalveren f. 413; nuchtere kalveren f. 1646; biggen f. 7—16; geiten of bokken f3 —12. Rundvleesch p. KG. slachtgewicht 74, 62 en 50 ct. Aan de botermarkt gewogen 1/8 vat boter, wegende 20 KG. Prijs per KG. f. 1.70. GOUDA, 14 Dec. Veemarkt, Aangevoerd in totaal 701 stuks, waarvan 22 slachtvarkensvette van 30—32ct. per pond; levend met 2% kor ting; 132 magere varkens, prijs f. 2545 per stuk; 419 biggen, .f 813; vaarzen f. 140180 p. stuk; 6 runderen f. 220250; 52 nuchtere kal veren. f. 510. handel vlug. 10 bokken en geiten f. 26 per stuk; handel redelijk. - Algemeene markt. Aangevoerd 209 partijen kaas. 1ste kwal. met rijksmerk 2831; 2de kwal. f. 2627: cri- sisaftrek 19,2; handel matig. Aangevoerd 297 ponden boter. Goeboter 8085 ct. per pond; wei- boter 7580 ct. per pond; handel vlug. Aange voerd 69.000 eieren. Kipeieren f. 4.254.70. eend- eieren f. 44.25; kleine eieren f. 3.654 p. 100; handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aangevoerd 119.000 kipeieren. Pry's 56/58 KG. f. 3.80—4; 58/60 f. 4—4.20; 60/62 f. 4.20—4.35; 62/70 f. 4.35—5: bruine 58/72 f. 45.20; kleine eieren f. 3.30— 3.70, alles per 100. Aangevoerd 500 eendeieren; prijs f. 3.50 per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 Dec. Bloem kool I f. 5.20—7.10; idem II f. 2.10—3.20; per 100: waspeen f. 0.70—1.15, kroten 40—55 ct, per kist van 100 KG. Roode kool f. 2—2.57; gele kool f. 2—2.40; groene kool f. 34.10; uien f. 2.50 3.50; andijvie 34—40 ct.; boerenkool 2530 ct. per kist van 6 KG. LEIDSCHENDAM, 13 Dec. Kropsla. Ie soort f. 1.20—1.70; stoofsla f. 3.10—4; peen f. 7.90—8.50; bloemkool 1ste soort f. 4.605.10. 2de soort 2.50 —3.20: tomaten, mid. f. 2.103; andijvie per 100 KG. f.69: spinazie per 4 KG. 4854; raap stelen f. 1.70—1.90; prei f. 3.70—4.50; selderie 70 —110 ct. NAALDWIJK. 13 Dec. Bond Westland Cham pignons 90 ct.; Alicante 3039 ct.; Franken- thalers 45 ct.witlof 6—9 ct. per KG.; schorse- neeren f.5—14.10; roodekool f2.503.10; Sa voye f. 2.10; prei f. 3.50—5.00 per 100 KG.; as perges 55 ct, per KG.; bloemkook 58 ct. per stuk; boerenkool 1420 ct per 7 KG.; andijvie 1927 ct. per 4 KG.; spruiten f.0.601.55 per bak. 0 NAALDWIJK. 13 Dec. C.C.W.S. Gerbera f6— 7.60: Calla f 19—30; Amaryllis f. 14—16; roode Due f. 2.603.00; witte f. 3.203.50; Louis Germ f6—10; Sax Export f79 per 100; Plumosa 20 41 ct.Sprengerie 2026 ct,; Freesia 15—23 ct.; geel 2756 ct.: Harco 17—24 ct.; Wilcox 13—19 ct.; Bilandel 17—24 ct.; Red Bllandel 20 29 ct.; Trosgerm 1723 ct.; Gele Germ 21 27 ct.; Pink Ideal 3436 ct.; Pierson 25 ct. per bos. RIJNSBURG. 13 Dec. Groentenveiling. Aard appelen 60—75 ct.; kroten 5060 ct.waschpeen f. 0.701.10; uien 4060 ct.; bloemkool I f.46. idem II f. 1.503; groene kool f. 2.40—3.20.^ roode kool f. 2.303.20; gele kool f.22.20; andijvie 25—40 ct. RIJNSBURG. 13 Dec Bloemenveiling. Scarlet Due f 1.20—1.50; Red Star f.2—3.20: Witte Due f. 1.20—1.40: Due de Berlin f. 1.10—1.40; Paper- white 28—32 ct.; Helios 30—32 ct.; Witte Hya cinthen f. 11.207.40; Pink Paarl f. 5.407.40; Hubot 1822 ct. per KG. VOORSCHOTEN. 13 Dec. Vrije Veiling Kip eieren f. 4.805.50, kuikeneieren f. 4.004.30 per 100; konijnen f. 1.20—1.70, kippen 50—70 'ct., hanen 60—30 ct. duiven 811 ct per stuk VOORSCHOTEN. 13 Dec. Veiling V.P.V. - Kipeieren f. 4.60—5.30; kuikeneieren f. 4—4.10 p. 100; konijnen f,0.50—1.20, kippen 30—55 cU eenden 3580 ct., duiven 10 ct. per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3