f. 1.700.000 PER DAG UYLENSPIEGHELJ LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 December 1939 Derde Blad No. 24452 PARLEMENTAIR OVERZICHT 80ste Jaargang E BUITENL. WEEKOVERZICHT Verdere dreigingen In den De Nederlandsche Maagd: Een dure kostgangermaar ik heb het er graag voor over. Tweede Kamer. STOFZUIGERS FINANCIEN De overval der sovjets op het kleine Fin land heeft een orkaan van afschuw over de wereld doen gaan. Zondert men Dultschland uit, dan verneemt men slechts één kreet van verontwaardiging over het optreden van Moskou, maar.... Finland zal trots dit alles zelf alleen moeten strij den voor zijn zelfbehoud! Is het op zich zelf niet een teeken van de verdwazing dezer wereld? In plaats dat alle neutralen een stevig blok vormen, een blok, waarmede niet te spotten zou zijn, laten zij zich een voor een afslachten, omdat men het in kleinig heden althans in verhouding tot de hoofdzaak niet eens is! Zelfs voor Finland verloren is, de Fin nen weren zich immers met waren helden moed, spreekt men al van nieuwe bedrei gingen, nu gericht tegen den Balkan en zelfs verder Oostwaarts, tegen Turkije en Brltsch-Indië! Wat den Balkan betreft, geldt het in de eerste plaats Roemenië. Zooals bekend, heeft Moskou den status van Bessarablë feitelijk nimmer officieel erkend, kan het ten allen tijde daarover ruzie verwekken. En men weet nu, na het Flnsche geval, wat het wil zeggen, als Mos kou zoo'n gelegenheid open heeft. Was er nu op den Balkan maar sprake van een eenheid, dan zou het nog zoo'n vaart niet loopen, doch die eenheid laat, helaas, alles te wenschen over. Roemenië wordt niet alleen door de sovjets bedreigd, heeft daarnaast nog kwestie met twee der drie andere buren, Hongarije en Bulgarije. Hongarije kan het verlies van Transsylva- r.lë, Bulgarije dat der Dobroedzja niet ver kroppen en al beweren beide landen tot opheldering van de twist niet naar het zwaard te zullen grijpen, toch belet deze verwijdering het totstandkomen van een Balkan-blok, zooals zelfs Italië zoo gaarne zou wenschen. Ieder voelt, dat het gaat om. zooals Sha kespeare het zoo kernachtig zeide: te zijn of niet te zijn, en niettemin kibbelt men over kleine, ondergeschikte grenswijzigin gen Italië blijft zich opwerpen als een factor van tegenstand tegen een verder opdrin gen van de macht der sovjets naar Europa's Zuid-Oosten, heeft het feitelijk reeds met Hongarije klaar om te hulp te snellen, wanneer Moskou zijn begeerige hand zou uitstrekken, maar de onderlinge ruzietjes der Balkan-landen beletten het vormen van een blok voor en aleer het gevaar er nog daadwerkelijk is, zooals toch ge- wenscht zou zijnHet groote moet plaats maken voor het kleine Zoolang Finland zijn verzet weet te hand haven, schijnt er geen direct gevaar aan wezig, maar wie kan voorspellen, hoelang de Finnen het nog zullen kroppen tegen de overmacht? Toegegeven, dat Finland meer presteert, dan aanvankelijk mocht worden verwacht, zelfs, dat de Manner- heim-llnie nog volledig intact is, de Russi sche beweringen van het tegendeel ten spijt, dat bewijst nog altijd niet, dat niet plotseling de schaal kan doorslaan ten gunste vtn het getal. Zeker schijnt men ie mogen aannemen, dat de Finnen ten zeerste superieur zijn ten aanzien van het Russische leger, waar zich de uitdunning van het officierenkorps geducht schijnt te doen gevoelen, waar weliswaar op groote schaal is gemechaniseerd, maar waar de menschen, die er mee moeten omgaan, lijken te ontbreken, doch de stoomwals vraagt zoo noodig niet naar verliezen, zal alles op alles zetten, het moge dan nog zooveel bloed kosten, en steun behalve de algemeene sympathie zal Finland niet of weinig ontvangen! Scandinavië erkent het gevaar alleszins, tie het oproepen van een vijftiental lich tingen in Zweden en analoge maatregelen In Noorwegen, doch ook daar bepaalt men zich tot een platonische betuiging van me deleven met de zaak der beproefde Finnen. In Hongarije en Italië laat men toe, dat de studenten warm demonstreeren voor het Finsche gezantschap, de Spaansche regee ring aarzelt niet om onomwonden Hel sinki te getuigen van het grootste mede- levoel, Amerika schenkt zelfs de laatste betaling der oorlogsschulden terug, in den vorm van wapenen en vliegtuigen, het zijn allemaal woorden en daden, die geen ge wicht in de schaal leggen bij den strijd te velde en daarvan moeten de Finnen het toch in wezen hebben, sinds gebleken is, dat Moskou niet meer denkt aan een vreedzame regeling, Integendeel het met behulp der schijn-regeering van Kussinen toelegt op een bolsjewiseerlng van Finland als klein onderdeel van de wereld-revolu tie. Dat dit het eind-doel is, de radio-zen der van Moskou laat er den laatsten tijd Seen twijfel meer aan bestaan, ons voor- tevoel heeft ons in dit opzicht niet bedro- sen. En bij dat eind-doel zal niet gezien worden naar vrienden of vijanden, niet naar de middelen, waarmee het doel be reikt moet worden, het is alles bijzaak, flits het doel slechts wordt benaderd Helsinki heeft het geval voorgelegd aan den Volkenbond! Geenszins is dit geschied 'n de hoop op daadwerkelijken steun van die ztjde, want heeft Scandinavië niet zelf da de mislukking der sancties bij het Ita- iaansche veroveringsstreven in Abessynic den weg der sancties voor de toekomst af- fesloten? Het wil echter de moreele ver- 'ordeelipg van het sovjet-streven. Daarin lal het vermoedelijk wel slagen, doch beter wordt het er niet van en het is de vraag, af het den Westerschen democratieën in de Steven omstandigheden er een dienst mee bewijst. Deze worden Immers geheel in be- :'-ag genomen door den strijd tegen Duitsch 'and en wenschen niet de sovjets in de armen der Dultschers te drijven Lord Halifax, hoewel het Russische optreden fberp lakend, heeft dan ook reeds Berlijn aangeduid als de eerst schuldige aan het 'trloop van zaken in het Oosten van ons werelddeel, waarbij onthuld werd, dat Jonden en Parijs steeds geweigerd hebben Hoskou te geven, wat Berlijn het een-twee- éric wegschonk: de Baltische landen en hnland! Dien prijs wilden de Westersche democratieën niet betalen Halifax voeg de er echter sarcastisch aan toe, dat ""Itschland zich zelf had „omsingeld", door zijn verdrag met Moskou en daarin schuilt zeker een kern van juistheid. Dat in Dultschland de gang van zaken in vele kringen met leede oogen wordt aangezien, blijkt o.i. het beste uit het voortdurend van semi-officieele zijde ge ven van commentaar. Berlijn slingert zich in allerlei bochten om zijn niet-geïnteres- secrdheid in de Finsche aangelegenheid te verdedigen, hetgeen specifiek voor het binnenland is bestemd! Ook in Dultsch land wordt aangevoeld, dat de Sovjets zich versterken ten koste van den Duit- schen invloed in de Oostzee en omgeving Genève kan dus den Finnen een riem onder het hart steken, moreel gesproken, verder zal Finland ook daarna alleen staan. Londen en Parijs is er momenteel alles aan gelegen om niet officieel met de Sovjets in oorlog te geraken en zij zullen daarom volstaan met de afkeuring van de daad zonder meer. Verder had Genève toch reeds niet kunnen komen, omdat van de Baltische landen, gezien hun afhan kelijkheid van Moskou, moeilijk is te ver wachten, dat zij eenig optreden tegen de Sovjets zouden steunen. Speciaal de Zuid- Amerikaansche landen zouden scherpe maatregelen willen, b.v. het royeeren der Sovjets als lid, maar daarvoor zal geen eenstemmigheid, gelijk vereischt, verkre gen kunnen worden, gelet op de Baltische landen. Uruguay, dat blijkbaar een reden zocht om uit te treden, heeft te voren de consequenties al getrokken en is uitgetre den! Merkwaardig is. dat Italië juist buiten de beslissing zal vallen. Men weet, hoe het destijds tegen zijn zin tot opzegging van het lidmaatschap is overgegaan na de Abessijnsehe affaire, de twee Jaren van verplicht lidmaatschap na het bedanken zijn Maandag precies om! Hoezeer het on getwijfeld gaarne thams een stem in het kapittel zou willen hebben, verbiedt het zelfbewustzijn Rome nu, om te Genève te blijven Italië blijft toch getrouw aan de uitgestippelde politiek van onzijdigheid, naar het heet, noemt zelfs nog de vriend schap met Duitschland, maar erkent te vens op den Balkan geen mededingers te zullen dulden en te zullen handelen naar eigen belang het elscht. Nog altijd blijft derhalve de vast-om- lijnde partijstelling in ons werelddeel uit! In den beginne spraken wij ook over aspecten van een aanval op Turkije en zelfs Brltsch-Indië. Het is voornamelijk van Duitsche zijde, dat daarop als moge lijkheid wordt gewezen .Het wil ons echter voorkomen, dat daarmede meer geageerd wordt in den zin van: de wensch is de vader der gedachte! Zelfs de Sovjets kun nen niet te veel hooi op hun vork nemen. (Van onzen parlementairen medewerker). BEGROOTING VAN DEFENSIE. Wat waren we gisteren optimistisch, toen we schreven dat de minister van defenstie misschien in den loop dezer vergadering nog aan het woord zou komen. De afgevaardigden verdrongen zich let terlijk nog. om hun hart te ontlasten. Ja: de oratorische ezpansie nam zelfs zoo veel tijd in beslag, dat de minister zijn rede tot Dinsdag uitstellen moest. Zijn beleid wordt „algemeen" toegejuicht blijkens het voorloopig verslag, maar er is „algemeen' zooveel lust tot spreken, dat men den minister dagen en dagen lang er voor van zijn departement houdt. Al is het aan den eenen kant wel begrijpelijk, dat er in deze dagen „algemeen" groote be langstelling voor de weermacht bestaat, waar het voor noodig was dat er in deze discussie zoo vele sprekers optreden, en uit dezelfde groepen, begrijpen we niet. Zooals steeds heeft ook nu de christen democraat Van Houten zich op godsdien stige gronden tegen een weermacht uit gesproken. Oorlog is zonde en daaraan mag ons land nooit meedoen, zei de spre ker. al stelt hij op onze onafhankelijkheid prijs. Hij wil haar dus niet verdedigen. Dit betoog van den heer Van Houten was feitelijk het eenig-principieele in heel deze discussie, al stellen natuurlijk zij, die het er niet mee eens zijn, doch thans een aanleiding vonden voor een groot debat, zich eveneens op principieel standpunt. Doch dit behoeft feitelijk in deze Kamer geen verdediging meer. Overigens had de heer Tilanus gelijk, die verklaarde dat het debat vrijwel geheel over detail-punten liep. Wij wezen hier ook reeds op; vrijwel alle van die punten die gisteren ter sprake kwamen, waren de vorige dagen reeds be sproken, zoodat wij er niet meer uitvoerig op behoeven in te gaan. Een detailpunt is natuurlijk niet; het probleem der Indische vloot en daarvan het slagkruisers-vraagstuk. De heer Tila nus oordeelde sceptisch over slagkruisers; de heer Van Toll ook min of meer (ze zijn geweldig duur en het personeel vraag stuk is zeer moeilijk), doch deze zeide de generaal Bajetto. die de opmerking maakte dat een versterking der Indische vloot met drie slagkruisers natuurlijk wel een enor Ik zie daar in een publicatie van een oorlogvoerende mogendheid, waarvan ik den naam niet zal noemen, omdat neutraliteit tegenwoordig zoo teer is als een leeggeblazen ei en ook niet veel meer waard dat spinaziepudding met tomatensaus zoo voed zaam is. En aangezien onze scheepvaart door oorlogvoerende mogendheden, waarvan ik alwéér den naam niet zal noemen vanwege het leeggeblazen ei, dreigt te zullen worden wég-beschermd van de zee. zou het wel eens kunnen gebeuren, dat óók U, lieve lezeres, aanstonds uw gepermanente krullekopje zult moeten breken over lekkere en voed zame kostjes. Weshalve ik met een goedkoop avond-retourtje mij heb begeven naar de bekende kokologe mevrouw Hilgering-Lotte- brand, u weet wel, die regelmatig voor de microfoon van de V.P.A.VA_R.O. spreekt over „Met den pollepel in honderd avond uren". Mevrouw ontving mij in een blauw ruitjes- schort in haar keuken. „Van de pers!", snoof zij en zij verschoof den handdoek om haar in de keuken ver grijsde haren. „Wilt u iets hooren over mijn levensloop?" „Nee", antwoordde ik oprecht, doch be leefd. „hóe belangwekkend uw levensloop ook moge zijn geweest, ik ben een man van het heden en géén historicus! Ik wilde u vragen; hóe moet de Nederlandsche vrouw aanstonds, wanneer de bruine boonen per stuk zullen worden verkocht en sinaasappe len de hoofdrol zullen spelen in sprookjes, de magen van haar magen vuUen, opdat een gezónd geslacht gewaarborgd zij?" „Juist", sprak zij, „Ik dacht al, waar blij ven ze? Trek in een schoteltje gries? Met drie minuten en zestien seconden komt het uit den oven! Nu zijn het nog maar drie minuten en élf secondenKent u de leer der vitaminen, koolhydraten, calorieën, eiwitten, vetten? Van het zure en van het basische overschot?" „Ik ken het gansche vitaminen-A. B. C..„", stamelde ik. „maar in calorieën, eiwitten en vetten ben ik bepaald zwak „Nou dan", begon mevrouw Hilgering- Lottebrand, „als uw redactie dan geen wetenschappelijk-geschoolde kracht kan af vaardigen „Zult u zich met mij moeten behelpen vulde ik bescheiden aan. ..Maar ik ben van érg goeden wille „Eerst me griesje", ijverde mevrouw, „Voorzichtig, het is héét. Kunt u noteeren? Men neme een stokvisch „Men-neme-een-stokvischschreef ik Pardon, maar weet u wel, dat onze vis- schersvloot stilligt? Er worden momenteel bijzonder weinig stokvisschen gevangen, of kan de Heidemaatschappij die kweeken?" „Schrijft u nu maar óp en doet u géén stomme vragen, ik moet nog chocoladepud ding makenMen snippere deze stok visch in kleine schilvers „In-kleine-schilvers „En vuile er een vuurvasten schotel mede. Men overgiete de stokvisch met slagroom, twéé Drocent suiker toevoegen „Distributiewaagde ik. „Zwijg! Men garneere het geheel het stukjes ananas en rauwe ui .Heerlijk!", watertandde ik. „Het griesje?", vroeg mevrouw verwach tingsvol. ..Nee, de stokvisch-met-slag Ik ben er uitgesmeten me versterking voor de Indische defensie zou beteekenen. Ook de heer Ruys de Bee- renbrouck heeft cp spoedige vlootverster- king aangedrongen: een kern van zwart schepen acht hij in ieder geval gewenscht. Maar de heer Wijnkoop geeft geen man en geen cent méér voor de vloot Intusschen, over dit vraagstuk zijn de gelee de i het niet eens; het beste is nu naar, elooven wij, de voorstellen der regeering af te wachten, die binnenkort zuller. komen. Er zijn afgevaardigden, die op zeer groeten spoed aandringen, omdat er nijpende ur gentie is, maar men kan gerust zeggen, dat men tijdens het huidige internationale conflict aan de nieuwe schepen niets meer zal hebben. Ook thans werd weer op zuinigheid aan gedrongen; de heer Tilanus had niet de overtuiging, dat men van de noodzakelijk heid daarvan in de legerleiding algemeen overtuigd is (benzine-verbruik!Dezelfde afgevaardigde drong aan op het ruimer verleenen van bijzondere verloven en be st eed de opmerking van mr. Wendelaar. dat de radio-rede van minister De Geer j.iet bevredigend zou zijn geweest. Een an dere zaak, die opnieuw ter sprake kwam. was het extremistische standpunt; dit moet, vonden de heeren Van der Goes van Naters en Van Poll, in de weermacht mee- doogenloos worden tegengegaan. Dit advies is in het debat al herhaaldelijk j:,;eevn; trouwens gisteren werd. naar het woord van wijlen Heemskerk, heel wat herhaa'd, dat al herhaaldelijk herhaald was. Voor allerlei belangen der gemobiliseerden werd gepleit en aangedrongen werd op een re geling ter verzekering van hun te.ugkcer in hun burgerbetrekkingen. Wonderlijk was het standpunt van den heer Suurhoff. die meende dat de goede geest onder de militairen bevorderd zou worden, indien de officiers-toelagen werden verminderd. Ook werd wederom gepleit voor goede ontspan ning der gemobiliseerden; behoorlijke pret is geen zonde, zei men tot de principieele tegenstanders van cabaret en tooncel. Tegenover al dat opkomen voor bepaalde belangen cn het uiting geven aan sommige grieven plaatste de heer Van Pon de op merking, dat een soldaat moet leeren zich te behelpen. Juist, maar mag daarom aan rechtvaardige verlangens niet worden tegemoet gekomen? Natuurlijk wél. Over de veldpredikers sprak.een veldprediker, namelijk ds. Kersten. Hij wenschte voor deze heeren drie dingen een betere verlof-regeling, een auto en een revolver. Aan dit trio hebben zo. ncent hij dringend behoefte. En voor alle oldaten wil hij boter inplaats van margarine; voorts moeten de grenstroepen worden af gelost en was ds. Kersten van oordeel, dat 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT SI TELEFOON 25955 Y295 (Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE FORD-AUTOMOBIEL FABRIEK. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van beheer der N. V. Nederlandsche Ford- Automobielfabriek werd besloten om een Inte rimdividend van 6 pCt uit te keeren op reke ning van het jaardividend over het boekjaar 1939. de militaire autoriteiten te vlug zrn ge weest met inundatie in enkele gebic-den. Niet alleen de christen-democraten zul len tegen de begrooting stemmen om de boven vermelde principieele -eden) maar ook de communisten. Zij wenschen zette de heer Wijnkoop uiteen niet zu'.ke dure militaire maatregelen en it 'geulijke taak van het volk is om tegen de kapita listen te strijden, onder het vaandel der communisten, de ware democratie Wij zullen het bij deze bloemlezing uit de discussie maar laten. Een beetje eigenaardig >s het, dat onder de vele afgevaardigden, die het woord voerden, zich geen enkele touw bevond. Waar zoo talrijke punten ter sprake kwamen, die met het welzijn van onze ge mobiliseerden te maken hebben en waar honderdduizenden vrouwen en moeders in den lande van dag tot da g met hun hoofd en hun hart bij hun zonen en mannen in het leger en op de vloot zijn, zou het ge- looven wij een goeden indru t hebben gemaakt, indien een der vrouwelijke af gevaardigden eens een woord uit het hart had gesproken, of voor bepaalde belangen was opgekomen. Wij voor ms hadden daarvoor gaarne laat ons zeggen een half dozijn andere redevoeringen ten geschenke gegeven. En nu Dinsdag zal minis*er Dijx- hoorn op dat alles moeten antwoorden. Op alles? Wij hebben zoo'n vaag /ermogden dat nij wel het een en ander zal 'aten zwemmen. Want er zijn werkelijk merkwaardige vragen gesteld, b.v. door den heer Van Poll, die vroeg of we aan de rivier-linies eventueel iang stand kunnen nouden en of de terugtocht-lint=s voldoende gedekt zijn. Heeft de afgevaardigde een oogenblik verondersteld, dat. ie niniste, »gen: neen. dit is niet hoi geval' Tot Dinsdag! Moge de Kamer den minister dan spoe dig loslaten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9