SCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 December 1939 Laatste oorlogsnieuws NAGEKOMEN BERICHTEN Laatste Berichten Binnenland mUl IN LITTERENj^ GERLIJKE STAND VAN LEIDEN Een proef Binnenland Nederland en de Volkenbond Uit de Omstreken Nederland en Finland's klacht tegen Rusland MAMTE GERICHTE* BEURSOVERZICHT Buitenland DE WERKLOOSHEID. den Gemeentelijken Dienst voor Sociale afd. Arbeidsbemiddeling stonden Don- J.l. als werkzoekenden Ingeschreven: uewerk. enz.: Steenfabrleksarb. 81. drukkerij: Boekdiukkers 16; Fotografen /terszetters 27; Steendrukkers 3; totaal 49. «bedrijven: Behangers 29. Baggerlleden 1, vlechters 16. Betonwerkers 22. Glazenma- 1, Glazenwasschers 11. Granietwerkers 10, merkers 71, Helers 1. Metselaars 94. Op- >n 68. Schilders 209, Sloopers 12. Steen- s 9. Hulp- Straatmakers 7. Straatmakers adoors 43. Timmerlieden 95. Uitvoerders ers 23. Ong. Bouwv. arb. 17. totaal 749. Nijverheid: Lab. Bedienden 2. Vuur- icers 1. Zeepfabr. arb. 5. totaal 8. tbewerkers: Houtbewerkers 27. Kistenma- j, Kuipers 2. Lijstenmakers 3. Meubelstof- s 8. Meubelmakers 19. Polltoerders 2, Ong. Arb. 25. totaal 92. *ding: Beddenmak'ers 2. Bleekers 6. Kap- 5, Kleermakers 45. totaal 58. «r, enz.: Schoenmakers 4, Vellenblooters 1, ■15 aalnUverheid: Bankwerkers 52, Blikbe- -g 17, Burgersmeden 20. Electriclens 13, ters 7, Gasmetermakers 1, Instrumentma- 2, Isoleerders 2. Kettingsmeden 11. Klln- 7. Koperslagers 3. Lasschers 4. Loodgieters hlnlsten 10. Metaalboorders 4. MetaalsllJ- Monteurs 14. Polijsters 2, Ponsers 4. Re nders 1. Rijwielherstellers 15. Scheeps lieden 1. Scheepsschllders 1. Stokers 18. ouders 8 Verw. Monteurs 2. Hulp.-Ver. ieurs 2, Voorslaanders 7. Voorwarmers 1. erkers 4, Wagenmakers 3. IJzerwerkers 31. omers 4. Zilversmeden 1 Ong. Arbeiders staal 328. 'er. enz.: Boekbinders 12. ielnijverheld: Hekelaars 13. Katoendruk- 14. Kluwers 1. Luikers 4. Plaatsnijders 3. rs 29 Spoelers 6. Staaldraaddraaiers 6. -re 2. Strijkers 5. Wevers 27. Wolbewerkers Ong. Textlelarb. 58. Plaatswerkers 6. totaal Ings-GenotmiddelenBakkers 59. Slga- ers 9. Sig. Strippers 9. Slagers 31. Suiker- rs 12. Wijnkoopersknechten 9. Zulvelberei- 5, Ong. Fabr. Arb. 33. totaal 161. dbouwbedriJvenBloemisten 34. Landar- |n 33. Tuinlieden 24. Warmoezenlers 7. Ong. -tb. 5. totaal 103. el: Etaleurs 5. Lompensorteerders 14. nknechten 49. Reizigers. Colp. 35. Wln- Jienden 21. totaal 124. teerswezen: Emballeurs 2. Chauffeurs 65. knechten 14. Koetsiers 9. Kellners 37. 3 Loopknechten 22. Schippers 51. Spoor- -pers. 20, Transport arbeiders 44. Wakers 1 269. en Bankwezen: Incasseerders 13. Beroepen: Bedrijfsleiders 3. Bouwk. Op- 1. Kantoorpersoneel 35. Musici 5. Over- rsoneel 4. Teekenaars 3. Werkmeesters 10 61. choolde Handarb.: Losse arbeiders 285 liJke Diensten: Huispersoneel 11, Verple- 1, totaal 12. (geen handarb. zonder voorkeur van 27. .0. 5. wen: Analysten 4. Kapsters (leerl.) 1, ters 7. Winkeljuffrouwen 11, Serveersters ntoorbedienden 37. Verpleegsters 2. Be- 'eidsters 2. Onderwijzeressen 1. Ass. en *udsters 10, Kinderjuffrouwen 3. Dag- 7. Dienstboden 2. Werksters 44, Fabr. "ters 3. A.V.O. 2. Strijksters 1. totaal 138. Totaal 2779. 1938 4172; 8 Dec. 1937 4942. 15 ged. werkloozen en 419 ln werkver- jring. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond Is op den rijksweg den Bosch- Grave, onder de gemeente Reek, de 25- jarige J. van Meer uit Velp (N.B.), die per fiets reed, door een auto aangereden en gedood Het stoffelijk overschot is naar het gasthuis te Grave overgebracht. VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is de 47-jarige J. uit Aarle Rixtel met zijn fiets in de Zuidwillemsvaart gereden en verdronken. Men vond hedenochtend zijn fiets gedeel telijk boven water. Het lijk is nog \iiet gevonden. MOTORBOOT „HUNZE 8" BIJ URK GESTRAND. Vannacht om ongeveer vier uur is, tijdens een hevig stormweer, de motorboot ..Hunze 8" van de Hunze maatschappij Groningen, gestrand op de „Vormt", een zandplaat bij Urk. Daar er geen gevaar aanwezig is, blijven de drie opvarenden voorloopig op het schip. Een sleepboot van de firma Hoekman op Urk. de „Albert 2", is ter assistentie aan wezig. Men zal trachten het schip, dat ge laden is met stukgoederen, te lossen. BRAND IN EEN CAFÉ TE LEEUWARDEN. Vanochtend heeft een felle brand ge woed ln café „Het Blauwhuis" te Leeuwar den. De brand ontstond in den kelder, waarna de vlammen langs het trapgat de eerste verdieping bereikten. Twee zalen en een slaapkamer werden aangetast, waarop het vuur zich medeelde aan het dak, dat tenslotte Instortte. Met vijf slangen op twee motorspuiten bestreed de brandweer het vuur. De be nedenzaal kreeg veel waterschade Het café. dat eigendom is van den heer Staal, is verzekerd. 1BTSAANVAAARDING VAN PROF. DR. J. L. WALCH. lis directeur van de Tooneelschool te Amsterdam. énmiddag heeft prof. dr. J. L. Walch een bijeenkomst ln het gebouw de Tooneelschool aan de Marnlxstraat tasterdam zijn functie als directeur deze school aanvaard met het uitspre- tan een openingsrede over het wezen dramatische kunst. een opwekkend woord tot de leer den en leerlingen van de Tooneel- 1 besloot spr. zijn rede. "ma werd prof. Walch door den voor- van het hoofdbestuur van het Ne- dsch Tooneelverbond, prof. dr. J. Ebbenhorst Tengbergen, als directeur de school geïnstalleerd. DE PIANIST ERNEST SCHELLING OVERLEDEN. bekende Amerikaansche pianist en nist. Ernest Schelling, ls op 63-Jarigen d te New York overleden. »as een leerling en vriend van Pade- H, met wien hij gedurende vier jaar i samengewerkt. van zijn bekendste werken is „Over- 'ngsbal". een symphonisch gedicht, dat deelt geschreven ter gelegenheid van wapenstilstand. TIJDSCHRIFTEN. R K. Bouwblad van 7 December 1939 be- to. beschouwingen over de volgende onder- ai Christelijke kunst ln Ethiopië; Glas in ramen van Hendrik Wiegersma en meer •Vi'.nte artikelen en geslaagde foto's. Decembernummer van Historia geeft een 1 over Elisabeth Charlotte, Hertogin van en andere kortere artikelen over diverse edkundige onderwerpen. De illustraties dozen keer weer goed verzorgd. GEBOREN. Cornells, Z. van Th. H. Pouwels en A. -"to Frans Evert Jacobus. Z. van F. J. :*melen en A. H. A. Smits Johannes ~us Maria, Z. van W. A. B. Oostdam en frankrijker Lucia Elgje Jacoba, D. Dam en A. M. v. Loo Egbert Juriaan - 2. van E. van Duuren en A. Kok Catharina. D, van G. Engelberts en J. Albertus Gerardus Matheus Maria, J W. Sips en A. H. C. v. d. Horst - *9 Maartje, D. van J. Bakker en M. Dietz ^toette, D. van G. Blansjaar en M. C. A. aar Johanna Petronella Maria. D. van Jand cn A. M. Barends Pietcr. Z. van 1 Horst, en Th. A. M. van Gclderen. ONDERTROUWD "°raal Jm. 25 j. en W. Beij Jd. 30 j. «les jm. 32 J. en J. v. d. Veen Jd. 25 J. OVERLEDEN. Harskamp, Z. 4 maanden H. van s- 2 weken. VANDAAG GEEN LUCHTVERKEER MET ENGELAND. Vandaag zullen de luchtdiensten der K.L.M. op Engeland niet worden uitgevoerd. Gigteren bleek namelijk, dat het vlieg veld Shoreham zooals men weet het eindpunt der luchtverbindlngen met Enge land eenige zwakke plekken vertoonde, waarschijnlijk als gevolg van de zware regens der laatste dagen. Aangezien de Engelsche autoriteiten alles vermijden willen, wat de regelmatigheid van het luchtverkeer op Engeland zou ver minderen. werden terstond maatregelen genomen tot het treffen van. de noodige voorzieningen. VERGADERING VAN DEN ECONOMISCHEN RAAD. In een vergadering van den economischen raad. welke heden gehouden werd in de Rolzaal te 's-Grawenhage, heeft de minis ter van economische zaken, mr. Steen- berghe, eeVi uiteenzetting gegeven over het internationale aspect van de moeilijkheden, welke Nederland op economisch gebied ln oorlogstijd ondervindt. Voor deze vergadering waren tevens ge- noodigd tal van vertegenwoordigers van het particuliere bedrijfsleven. VASTSTELLING URGENTIE BOUWBEHOEFTEN. Een commissie ingesteld. Aangezien het van groot belang ls, dat het bouwbedrijf ook ln de huidige omstan digheden normaal voortgang vindt, is, op verzoek van den minister van Economische Zaken, de voorzitter van de commissie van bijstand van het Rijksbureau voor bouw materialen overgegaan tot de instelling van een „subcommissie tot vaststelling van de urgentie der bouwbehoeften". Deze com missie zal, indien sohaarschte aan bouw materialen dreigt, adviseeren Inzake de ur gentie van de verschillende bouwbehoeften, rekening houdende met de beschikbare hoeveelheden bouwmaterialen. In deze commissie hebben de belangrijkste groepen van opdrachtgevers ln het bouw bedrijf, alsmede vertegenwoordigers van de Rijksbureaux voor bouwmaterialen, hout en metalen zitting. Het voorzitterschap berust bij den heer ir. H. van der Kaa, hoofdinspecteur van de volkshuisvesting. FINSCHF, VLIEGTUIGEN BOVEN LENINGRAD. De correspondent van de „Berlingske Tidende' te Helsinki heeft gemeld, dat vanochtend vroeg Flnsche vliegtuigen bo ven Leningrad hebben gevlogen en pam fletten omlaag hebben geworpen. DE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Activiteit van Infanterie en artillerie op verscheidene punten van het front. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In het Westen aan eenige plaatsen van het front iets levendiger artillerievuur. Tusschen Moezel en Rijn werden door een stoottroep ten Zuid-Westen van Merzlg op Fransch gebied twee vijandelijke kazemat ten opgeblazen, terwijl drie andere on bruikbaar werden gemaakt. De luchtmacht maakte verkennings vluchten. voornamelijk boven West- en Midden-Frankrijk. De Duitsche vliegtuigen werden op verscheidene plaatsen zonder gevolg door de jachtvliegtuigen aangeval len en door luchtdoelartlllerle beschoten. ZIJ leden geen verliezen. DE DUIKBOOT-OORLOG. Indien het juist is, dat gisteren twee Duitsche duikbooten tot zinken zijn ge bracht, dan zijn ln de afgeloopen week vier duikbooten verloren gegaan. Volgens nlet-officieele schatting zijn thans minstens veertig duikbooten van de zestig, welke Duitschland bij het uitbre ken van den oorlog had, vernietigd. DE „WINDHUK" TE SANTOS. De „Times" bericht, dat het Duitsche sohip „Windhuk" dat 20 November plotse ling uit de Lobito-baal is vertrokken, te Santos in Brazilië is aangekomen. Het schip voer onder Japansche vlag en droeg den naam „Santos Maru". Alvorens de ba- ven binnen te varen werd de Duitsche vlag geheschen en werd de eigen naam van het schip weer onthuld. Het schip had 35 passagiers en een lading van '000 ton aan boord. De bemanning deelde mede, dat zij -er- wacht dat het schip naar Hamburg zal gaan; wanneer ts evenwel niet bekend. Morgen zal het 8000 ton metende Japan sche sohip „Sanyo Maru'" uit Rotterdam naar Japan vertrekken. Domei voegt hieraan toe, dat het schip geladen ls met Duitsche goederen. Men wil hiermede een soort proefproces inleiden om te komen tot een regeling van het geschil, dat is gerezen tussohen Japan en Frankrijk en Engeland inzake de maatregelen tot het in beslag nemen van Duitsche export goederen. De regeeringspersdienst meldt: Aange zien thans zoowel België als Zweden zit ting heeft in den raad van den Volken bond en derhalve. Indien Nederland zich ln plaats van Zweden, dat moet aftre den voor een raadszetel beschikbaar zou stellen^ het onwenschelijke feit zich zou voordoen dat geen der vier Scandinavische staten doch wel Nederland en België beide ln den raad vertegenwoordigd zouden zijn, heeft de Nederlandsche regeering beslo ten geen candldatuur voor het raadslid maatschap te aanvaarden. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Plet Cornclis. Z. van J. Tulp en G. D. Been Maarten. Z. van M. van Leeuwen en H. Chr. Bosse. OndertrouwdH Batenburg 23 J. cn M. Maar ten 19 j. C. A. Maarse 27 j. en A. Buis 19 j. Overleden: G. de Groot 74 J., wed. van C. Leeuwrik. BEGRAFENIS PROF. DR. H. BRUGMANS. Groote belangstelling. Op de begraafplaats „Zorgvlled" bij Am sterdam is hedenmiddag onder zeer groote belangstelling uit vele kringen hek stoffe lijk overschot van prof. dr. H. Brugmans, oud-hoogleeraar in de algemeene geschie denis aan de universiteit van Amsterdam, .ter aarde besteld. Onder dc aanwezigen wanen de burge meester en de andere curatoren, de rector- magndficus en vele hoogleeraren look uit andere plaatsen, w.o. prof. J Huizinga. uit Leidenvertegenwoordigers der studenten verenigingen. enz. De Amsterdamsche reotor-magnificus prof. dr. J. J. van Loghem was de eerste spreker. Hij huldigde den overledene voor alles wat hij deed voor de Amsterdamsche Universiteit. Spr. bracht vervolgens namens de uni versiteit, namens de stad, namens de tal rijke instellingen, aan welke prof. Brug mans leiding heeft gegeven, ook namens het aloude gezelschap Vinculum, dat dc herinnering aan zijn vriendschap bewaart, den overledene een laatsten groet. Hierna spraken twee zoons van den over ledene. die hun vader dankten voor het geen hij voor het gezin was geweest. De laatste spreker was ds. Mackenzie namens de Remonstrantsche Gemeente Aan de groeve dankte een zoon voor de groote belangstelling. BENTHUIZEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: Femmlgje Hoogland, geb. Van Maarssen Willem Voorwinden, van Baren- drecht. Vertrokken: Elizabeth Bastiaantje Demper, geh., n. Hazerswoude Pieter d. Uijl, veekn. n. Poortvliet Cornells van der Linden, chauf feur. naar Zoetermeer Johanna Deurloo, dienstb., naar Rijswijk. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritje. D. van Louwrens Vermeu len en Jannetje Cok. De door eenige jonge dames gehouden collecte ten bate van het „Algemeen Steun comité 1939" heeft alhier f. 37,50 opge bracht. HAARLEMMERMEER. Loop der bevolking. Gevestigd: Johannes A. Doorn, J. v. Gentstraat 11 Wed. W. H. WlUemse, geb. v. Meeven, J. v. Gentstraat 7 Jean H. G. Koreman, Schipholdijk 146 Johannes Zwetsloot, Lisser- dfjk 92 Dirk van der Wateren, H. M. Dijk- laan 10 Maximillaan M. A. Koenen, Sperwer straat 31 Godfried J. Roos, Sloterweg 199 Berend J. Jansen. Nieuwemeerdijk 38 Johan Karls, Eschdoornpleln 11 Willem P. Nijman, Relgerstraat 51 Joannes J. van Riesen. Sloter weg 198. Vertrokken: Klaas Reinbergen, naar 'sGraven- hage, van Heutzstraat 7 Einte Folkcrtsma, naar Amsterdam. Ie Looierdwarstraat 19 hs Nicolaas de Gelder, naar Nleuwer-Amstel, Bors v. Waverenstraat 37 Jacobus M. P. Trletsch. naar Amsterdam, Aalsmeerweg 43 n Jan. D. Hilgerman. naar Haarlem. Zomervaart 42 Martinus E. Ouwehand. naar Blokzijl, Noorder kade 16 Josef Wallner. naar München (Dl.) Daiserstr. 4 Joris P. IJsselstein, naar 'sGra- venhage. Maretakstraat 18 Bernardus Zorn, naar Amsterdam. Tollensstraat 78 hs Gerar dus J. H. Gerber. naar Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 268 III. Bargerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van J. de Groot en W. de Zeeuw Pieter Cornells, z. van J. van den Kommer en J. de Vries Hendricus Gijsbertus, z. van T. W. Baars en T. C. van der Peet Gijsbertus, z. van A. H. M. Hoeksel en L. C. H. Wapperom Dirk, z. van D. van Bekkum Marks Officieus verluidt: Hoewel het uiteraard niet mogelijk is, nog vóór het begin der Volkenbondsverga dering te Genève, welke Finland's klacht tegen Rusland behandelen/ zal. tot in bij zonderheden mede te deelen welke Neder- landd's houding daar zal zijn, zoo kan toch in groote trekken worden aangegeven, wat het standpunt ten opzichte van Neder- land's deelneming, gelet op de tegenwoor dige wereldomstandigheden, is. Dat Nederland aan den oproep voor deze samenkomst gehoor heeft gegeven, be schouwt het als het vervullen van zijn plicht als Volkenbondslid. Ook de andere Oslostaten blijken dezelfde opvatting te zijn toegedaan. Intu9schen is de Nederlandsche Re geering van oordeel, dat de Volkenbond in zijn tegenwoordige samenstelling het gezag mist om leiding te geven bij een internationale actie tegen een aanval ler. Met betrekking tot het aan de orde gestelde punt kan dan ook niet anders verwacht worden dan dat Nederland, hoewel het zal kunnen medewerken aan een eventueele uitspraak tot het aan wijzen van den agressor, niet bereid zal zijn aan sancties in eenigerlei vorm te gen het als aanvaller aangewezen land deel te nemen. Het behoeft nauwelijks betoog dat de Nederlandsche delegatie zich in volstrekten zin zal verzetten tegen pogingen om deze assemblee te gebruiken voor een discussie omtrent conflicten, waarvoor zij niet bijeen is geroepen en die de Volkenbond, naar het oordeel der Nederlandsche regeering, thans niet behoort te behandelen. gedrukt voorkomen. Nederlandsche Scheepvaart unies bewogen zich beneden 100%. Later op d€* ochtend echter werd ook hier eenige kooplust betoond en kon de parikoers wederom worden bereikt. Koninklijke Booten waren ongeveer prijshoudend. De affaire was echter onbeteeke- nend. Var de Suikerfondsen werden HVA's iets la ger ingezet, doch langzamerhand trok de koers een kleinigheid aan. De incourante soorten wa ren veronachtzaamd. Tabakken lagen geheel buiten de belangstel ling en onder beurstijd moest genoegen worden genomen met advieskoersen, welke deden uitko men dat in de situatie geen verandering was getreden. De affaire in Rubberfondsen was mi nimaal. Amsterdam Rubbers waren vrijwel on veranderd. Voor de incourante soorten scheen het niet gemakkelijk te zijn om tot affaire te komen. De handel in Koninklijken had weinig te be- teekenen. Na enkele kleine schommelingen on derging de koers per saldo vrijwel geen veran dering. De Amerikaansche fondsen waren in navol ging van Wallstreet algemeen iets lager. Onder beurstijd echter legden de koersen een kleine neiging tot oploopen aar. den dag. doch de affaire was zoo gering, dat de spanningen tot»de hoog ste en laagste noteeringen zelfs van de meest gangbare aandeelen, slechts tot onderdeelen van punten beperkt bleven. Voor de Amerikaansche kunstzijde-aandeelen was de belangstelling, die gisteren vrijwel geheel verdwenen was, nog niet teruggekeerd. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche staatsfondsen waren, door elkaar genomen, niet veel veranderd. Ter beurze loopen de laat ste dagen herhaaldelijk geruchten, dat een nieuwe staatsleening op komst zou zijn, doch dergelijke geruchten moeten voor kennisgeving worden aangenomen, aangezien aan het Dam rak dikwijls vermoedens worden geuit, welke niet altijd geheel ln overeenstemming zijn met de werkelijkheid en hoofdzakelijk gebaseerd zijn op veronderstellingen. Buitenlandsche beleggin gen trokken nauwelijks attentie. en N. Bal Catharlna Janny Hendrika. d. van H. P. Groen en J. de Vos Gerardus Antonius Maria, z. van C. H. van Vugt en A. E. Bekkering Franciscus Bastiaan. z. van B. van der Peet en M. Vermeeren Theodorus Leonardus, z. van P. A. Möllers en C. J. van Haastrecht Cornells, z. van W. Stolwijk en C. Sells Jan Bertus, z. van J. B Kroon en P. van Wijngaarden Tineke, d. van J. K. Potman en G. J. de Groot. Ondertrouwd: Dirk Baart. 24 Jaar en Geziena Johanna van Duren, 23 jaar Jan Noorman. 35 jaar en Jannetje Rinkel. 25 Jaar Willem Leendert Verhoef. 27 jaar en Jannetje Wilhel- mina Johanna van Beekum. 28 jaar Andreas Jacobus Hieronimus de Boer. 26 Jaar en Gesina Alida Postma. 24 Jaar. Overleden: Wilhelmlnua Adrina van Haestregt 34 Jaar. echtg. van H. Koot Arend Vaandering 73 jaar, echtg. van M. de Vos Cornelia Maria Hendrica Koot, 8 Jaar. d. van H. Koot en W. A. van Haestregt Gerrlt Been. 58 jaar. echtg. van M. G. de Kooker Neeltje Blok. 72 jaar. wed. van P. van der Lely Arie Peetoom, 49 jaar. echtg. van S. C. Koeman. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Marrigje, d. van A. H. Moerkerken en E. Kluinhaar; Wilhelmus Cornells, z. van W. C. Houtzager en E. G. van Lierop; Leonardus Ludovlcus, z. van L. M. D. Bisschops en C. P. M. van der Wiel: Johanna Cornelia Wilhelmina, d. van L. van der Lans en W. Warmerdam; Elsje en Tineke, dochters van G. Braakhekkeen A. H. Kijne; Maria Anna Francisca, d. van H. A. Evers en B. J. Tiemessen. Ondertrouwd: H. van Dreunen en N. C. Clay; D. J. Wijdenes en M. Borger. Getrouwd: J. Kleverlaan en H. M. Boot; J. van Kampen en C. Duivenvoorde; C. Colijn en J. de Rooij. Geboren: Anthonius Johannes, z. v. A. Waas dorp en E. B. M. Uphoff. Ondertrouwd: G J. A Bersee en R. Kleijn. Overleden: A. Verweij m. 64 j.: A. M. Alke made echtg. van Th. van Lierop vr. 73 j.; G. J. van Resteren m. 67 j.; M. Brouwer, wed. van J. F. Arens, vr., 72 j. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De Braziliaanse he politie heeft 101 com munisten gearresteerd, die beschuldigd worden een complot tegen de veiligheid van den staat te hebben gesmeed. AMSTERDAM, 9 December. De belangstelling voor de fondsenmarkt was op den laatsten dag van de week niet groot. De handel was van beperkte afmetingen, doch, waar zich in enkele rubrieken nu en dan eenige affaire ontwikkelde, had de beurs toch geen ver laten voorkomen. Van een bepaalde stemming kon eigenlijk niet gesproken worden. De meeste fondsen waren niet veel veranderd, maar leg den, over het geheel genomen, toch een behoor lijk weerstandsvermogen aan den dag. Op de afdeeling der Industrieelen werd tame lijk druk gehandeld in Aku's, waarin zich een open hoek vormde. Bij de opening werd gehan deld op ongeveer het laagste peil van gisteren, doch reeds spoedig openbaarde zich vraag en geleidelijk aan liep de koers naar boven waar bij het slot op ongeveer het hoogste punt van den dag kwam. Voor de Philipsaandeelen werd eenige belangstelling aan den dag gelegd en daarbij kon onder beurstijd een kleine verbete ring worden waargenomen, die klaarblijkelijk kon worden toegeschreven aan de cijfers om trent den uitvoer van radio-artikelen en gloei lampen. Unilevers waren verwaarloosd. De Scheepvaartmarkt had aanvankelijk een BOSKOOP. 8 Dec. Coöp. vereen. De Bosk. Veiling". Rozen per bos: Ellen Poulsen 5086 ct.Polyantharozen 68100 ct.; Butterfly 77— 135 ct.; Rosalandia 3246 ct.; Wilh. Kordes 97— 124 ct.; Florex. 120 ct.; Vierlanden 90140 ct.; Better Times 79120 ct.; Else Poulsen- 2436 ct.; Edith Helen 80110 ct.; August Noack 54 ct.; Wendland 2835 ct.; Ingar Olsson 76—120 ct.; gemengde rozen 3458 ct. Diversen per bos: Chrysanthen, gr.bloemig 60—90 ct., idem klein- bloemig 3248 ct.; idem tros 1928 ct: Clema tis Prins Hendrik 130150 ct.. idem Mevr. Le Coultre 100 ct.; Mahoniablad 1521 ct. HOOFDDORP. 7 Dec. Rogge f.9; Chevalier gerst f. 9.40; wintergerst f.9; haver f.8; duive- boonen f.12; paardeboonen f. 9.35; groene erw ten f. 10.35; gele mosterd f.2530; kanariezaad f.12; karwijzaad f.3435; blauwmaanzaad f35 36; koolzaad f.15, alles per 100 KG. LEIDEN. 8 Dec. Veilingsver. „Leiden en Om streken". Roode kool per 100 kilo f.2 403.90. savoye kool f2.103.60, groene kool f. 2.003.80 boerenkool f. 3.006.00, rapen f. 3.203.70, prei f 3.50-^1.20, kroten f. 1.40—2.80, kroten, gekookt f. 4.00—7.00, uien f. 0.80—2.90. peen f. 2.00—6 40. spruiten f.5.0011.00, andijvie f. 5.0010.00, sla f. 2.005.00. nero f. 5.0010.10, druiven f. 10—14, witloof f. 3 0015.00, spinazie f. 8.0020.00, to maten A f 2—16, B f. 2—20, C f. 2—12, CC f2—6. boerenkool per 100 stuks f. 1.5012.30, salade f. 0.301.80, knolselderie f. 24.80, pieterselie per 100 bos f. 1.70—2.80, radijs f. 1.40—1.60, selderie f. 1.60—3.80. LEIDEN. Turfmarkt *-an 4 tot en met 9 Dec. Lange turf geen aanvoer. Prijs per 1000 stuks f8.00—9.00. KATWIJK AAN DEN RIJN, 8 December. Bloemkool I per 100 stuks f. 3.905.20, idem II f. 1.903.10, waspeen per kist van 20 kilo f. 0.70- f. 1.10, roode kool per 100 kilo f. 2.00—2.40, gele kool f. 2.002.30, groene kool f.2 603.70, uien f. 2.503.50, andijvie per kist van 6 kilo f 3249, boerenkool f0.200.28. LEIDSCHENDAM, 8 Dec. Kropsla le soort f. 0.501.20, idem 2e soort 30 ct.. stoofsla f. 2.00 f. 2.40, peen f. 5.809.80, andijvie per 100 kilo f. 4.207.50, spinazie per 4 kilo 4068 ct., prei f. 3.504.80, seldery f. 1.002.00, druiven f. 7.20 f.9.50. LEIDERDORP, 8 Dec. Kipeieren f. 4.80—5.50 per 100 stuks, eendeieren f. 4.004.30 per 100 stuks, boter f. 0.720.78 per pond. kaas f. 0.25— f. 0.35 per pond, kippen f0.501.25 per stuk, hanen f. 0.451.50 en konijnen f. 0.252.20 per stuk. NAALDWIJK. 8 Dec. Bond Westland. Peen f. 1.401.50; selderie f. 1.301.80 per 100; eieren f. 4.205.CO per 100; bloemkool 4 ct. per stuk; prei f. 3.504:20; roode kool f.22.50; savoye- kool f. 2.20; groene kool f.2—3.50 per 100 kg.; andijvie 24—39 ct. per 4 kg.; boerenkool 10—23 ct. per 7 kg.; spruiten f. 0.951.45, idem II 50 ct. per bak; alicante 22 ct; witlof 10—14 ct. per kg. NAALDWIJK. 8 Dec. C.C.W.S. Spectrum f 3.70 —6.10; Salmon f. 3.20—5.70. geel f.3—5.40. licht rose f.46.70; Calla f.2132; Roode Due f.2 2.20, witte f. 1.80—1.90; Gerbera f.7 40—7.70; Louis Germ f.611; Saxx f.6—9; Gele Garm f.56 per 100; Plumosa 1635 ct.; Sprengerie 1925 ct; Freesia 16—34 ct.; geel 3150 ct.; Herco 18—30 ct.; Bilandel 18-27 ct.; Willcox 1322 ct.; Pierson 39^-54 ct. per bos. ROELOFARENDSVEEN, 8 Dec. Bloemkool f. 1.505.00. andijvie f. 0.400.80 en sla f. 0.30 2.60 per 100 st., sla-vellen 811 cent per kist, tomaten A f0.55—2.75. B f. 0.95—3.75, C f. 0.25— 1.45 en CC f. 0.25—0.40 per 124 kilo. RIJNSBURG. Groenetenveiling 8 December. Aardappelen 6075 ct., waspeen 70100 ct., kro ten 5060 ct., uien 4055 ct.. bloemkool I f. 4 f 6, idem II f. 1.503, groenekool f2.203.20, roodekool f.23, gele kool f.22.30, andijvie 3040 cent. RIJNSBURG, Bloemenveiling 8 December. - ChrysanthenHeco 26—32 ct., Wilscocs 18—24 cent, Jozef 28—30 ct,. Witte Germ 30—33 cent, Wilandel 2428 ct., Golden field 2430 ct., 14- per White 28—33. Scarlet due f. 2.10—2.30. Witte due f. 2.10—2.20, Due de Berlin f. 1.70—2.00. TER AAR. 8 Dec. Centrale Veiling. Andijvie per kist 1431 ct., boerenkool 2029 ct.. sla vel len 715 ct., waschpeen per 100 kilo f. 3.504 30 uien f. 1.00—2.60, prei f. 3.50—4.10, spruitkool if 6 0C—9.20, roode kool f. 3.00—3.70, witte kool f 1 602.00, savoye kool f. 2.003.80, groene sav. i f. 2.00—2.50. witlof f8.00—13.20, kroten per 100 bos f. 2.50—2.70. selderie 30—20 ct., sla per 100 stuks f.0.302.20. bloemkool per stuk 148 ct., tomaten A per 100 pond f. 1.004 40, UTRECHT. 9 Dec Veemarkt. Totaal aange- voerd 2920 stuks. 900 runderen. Stieren 2432 cent per pond. handel redelijk, prijzen onveran derd, slachtkoeien 2e soort 32—36 ct., slacht koeien 3e soort 2631 per pond, handel redelok, goede soorten betere prijzen, vaarzen f. 130—200 per stuk, pinken 80—135, melkkoiene f. 160—270, kalfkoeien f. 170—280, varekoeien 80185, han del kalm. prijshoudend, 265 magere kalveren f.40—90 per stuk, handel matig, prijzen onver anderd: 650 nuchtere kalveren f.5—10, handel redelijk gelijke prijzen. 400 magere "arkens f.21- f.36, schrammen f. 14—21. 380 iiggen f.8- 14. handel matig, prijzen vrijwel gelijk, 120 magere schapen f. 1623, handel zeer kalm. prijzen iets lager. 205 lammeren f.1216 per stuk, handel kalm. prijzen vrijwel onveranderd. Kleinhandel: 300 kg. boter f. 1.80 per kilo, 175 kg. kaas 60—70 cent per kilo, 22.000 eieren f. 3.75—6.00 p. 100 st.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3