TRiüMPH De strijd ter zee VOOR SLECHTS I CENT 'n TOPPRESTATIE EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 December 193) Overzicht Finsche ministers aan het woord Frankrijk steunt Finland moreel Verspreide berichten Engelsche Torpedoboot jager beschadigd STADSNIEUWS ,De Overdekte' A.s. Donderdag verdu isteringsproe bracht, als gevolg van de aangekondigde blokkade van Finland. In zijn verklaring wees Huil er weliswaar op. dat op het oogenblik geen Amerikaan- sche schepen varen naar eenigerlei plaats, die in de sovjet-Russische mededeeling ge noemd wordt, maar ambtenaren van het departement gaven te verstaan, dat het toch mogelijk zou zijn, dat Amerikaansche goederen door schepen van andere natio naliteiten naar Finland zouden worden vervoerd. De Finsche minister-president Ryti heeft een radioredevoering gehouden, waarin hij met name zeide: Sövjet-Rusland heeft blijk gegeven van een imperialisme, dat het aan zekere andere staten verwijt. De sovjet-unie schijnt haar actie tegen Finland te zijn begonnen op grond van verkeerde aanwijzingen en is be gonnen met de vestiging van een z.g. Fin sche regeering, welke zij een volksregeering noemt. De bevoegdheden van Kusslnen zul len nimmer verder uitstrekken dan tot de 4090 (Ingez. Med.) draagwijdte der Russische kanonnen. Indien men te Moskou meent het verzet der Fin nen te kunnen breken door de Finsche ste den te verwoesten en de vrouwen en kinde ren te dooden, vergist men zich. Deze daden zullen slechts afschuw en verschrikking te weegbrengen, zoowel bij de Finnen als over al op de wereld. Het Finsche volk is als staal versmolten en strijdt voor zijn vrijheid, zijn recht, zijn beschaving en voor al hetgeen menschelijkc en cultureele waarde heeft. De Finsche premier vroeg tenslotte voor welk doel de arbeiders der sovjet-unie vechten. De ..Petit Parisien" publiceert een inter view met Tanner, den Finschen minister van buitenlandsche zaken. Tanner wijst er in dat onderhoud op, dat alles door Finland gedaan is, om een vreedzame oplossing van het geschil met de sovjets tot stand te bren gen. Men is tot de uiterste grens gegaan van de concessies, die in overeenstemming waren met de onafhankelijkheid des lands. Nu een vreedzame regeling mislukt is, zullen de Finnen tot den laatsten man strij den, hoewel zij ook thans nog bereid zijn. het geschil voor te leggen aan de arbitrage van een neutrale mogendheid, of tot aan vaarding van iederen vorm van verzoening, op voorwn- ie dat de vrijheid en onafhan kelijkheid des lands geëerbiedigd worden. Finland is ondanks de. zware economische verliezen in staat, het lang vol te houden. Bij het uitbreken van den oorlog stond het land in zeer gunstige financieele en econo mische positie. Toch zijn de middelen niet onbeperkt en zal waarschijnlijk een beroep gedaan moeten worden op buitenlandsch crediet. De z.g regeering Kussinen heeft geen be- teekenis, het aantal communisten in Finland is zeer beperkt. De Finsche arbeidersklasse is voldoende ontwikkeld, om niet het oor te leenen aan demagogische leuzen. De Finsche arbeiders leggen bewijs af van een prach tige tucht en vaderlandsliefde en zijn vast besloten, geen enkele tyrannie te aan vaarden. Het Finsche volk ls eensgezind en alle partijen en klassen zijn het eens over de noodzakelijkheid, dat weerstand moet wor den geboden, wijl dit op het oogenblik het eenige middel is, om de Finsche vrijheid te redden. De Fransche Kamer heeft gisteren de justitie-begrootlng afgedaan. Voor de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken sprak de voor zitter van de commissie van Buitenlandsche Zaken. Mistier, de hoop uit, dat de Volken bond den afschuwwekkenden aanval op Finland zal veroordeelen en dat maatrege len zullen worden genomen om andere aanvallen in de klem te smoren. Ten slotte sprak hij de hoop uit. dat de neutrale landen zullen begrijpen, dat de eenig mogelijke overwinning die van de geallieerden is. Minister-president Daladier vereenigde zich met deze woorden van Mistier en voegde hieraan toe: „Het ls zeker, dat de aanval op Finland niettegenstaande de nauwkeurige overeenkomsten zoowel af keer als verbazing heeft gewekt. De Fran sche regeering begeeft zich naar Genéve om te beantwoorden aan den oproep van Finland, een land, dat het slachtoffer is geworden van een aanval, welke reeds door alle beschaafde volken wordt betreurd. Ik hoop voor de eer van de menschheid. dat ook ln het vijandelijke land menschen zijn, die in hun geweten protesteeren tegen deze afschuwelijke misdaad. De houding van Finland toont, dat een land grooter is door zijn moed, dan door het getal van zijn volk of de uitgestrektheid van zijn gebied Wat de loop der gebeurtenissen zal zijn, hangt niet alleen van de Fransche regee ring af. Met aandoening en een zekere vol doening moeten we vaststellen, dat voor het eerst sedert 1 September in de wereld, welke werkeloos scheen, door het ontkete nen van geweld, zekere elementen van het wereldgeweten ontwaken, waarop wij zoo dikwijls een beroep hebben gedaan en welke tot nu toe helaas nauwelijks hun be staan hebben laten merken Zoo heeft Finland een Tooton dienst bewezen aan de menschheid Ik vertolk hier de sympathie van het geheele Fre. iscbe volk. wanneer ik Finland de sympathie van Frankrijk betuig". Dala dier werd lulde toegejuicht. den van de communistische partij, gestort zullen worden in de autonome kas voor de landsverdediging. Alleen wanneer de gel den bestemd waren voor de hulp aan kinde ren of moeders, overeenkomstig de regelen van de vakvereenigingen. zullen deze gel den worden gestort in de kas van organi saties met gelijk doel. „DIE VOLKSPARTIJ VAN DIE TRANSVAAL". Het congres der aanhangers van den vroegeren Zuid-Afrikaanschen minister president generaal Herzog heeft een nieu we partij opgericht, genaamd ..Die Volks partij van die Transvaal." De vroegere mi nister van defensie. Pirow, uitte de hoop, dat de vorming der nieuwe partij moge leiden tot een vereeniging met de nationa listen onder den naam van „Die nationale volkspartij AUSTRALIES GRENZEN. De Australische premier Menzies heeft een radiorede tot de natie gericht. Hij zeide: de werkelijke grenzen van Australië liggen niet hier, maar aan den Rijn en aan de Oostkust van Engeland. Wanneer Engeland den oorlog zou verlie zen. zou Australië met Engeland verloren zijn. Engeland vecht cok Australic's veldsla- (Ingez. Mïd.) WEER EENS IN AFWACHTING. Heden komt de Volkenbondsraad bijeen. Tie voornaamste delegaties zijn reeds gear riveerd Voor heden wordt slechts een soort agenda-vergadering verwacht. Maan dag begint dan het spel. Hoever men zal kunnen en willen gaan Naar verluidt, heeft ook koning Zog van Albanië een delegatie gezonden. Dat zal de situatie ten aanzien van Italië weer niet verbeteren Moskou heeft zich overigens gehaast om een dementi te geven van het dezer dagen gepubliceerde artikel in de „Communist International", dat tot titel droeg „De Im perialistische oorlog en Roemenië". In een verklaring van het commissariaat van 'buitenlandsche zaken wordt gezegd, dat genoemd artikel niet de politiek van de sovjet-regeering weergeef t en ook niet juist de huidige situatie van de sovjet-Roemeen- sche betrekkingen teekent. Het artikel in kwestie bevat-te een feilen aanval op Roemenië, gelijk men weet. De zaakgelastigde van de sovjet-unie te Boekarest. Kaujulief, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken. Ga- fencu, om hem deze verklaring te overhan digen. Kaujulief voegde hieraan toe, dat ln het artikel niet de wederkeerige gevoelens van vriendschap tusschen de sovjet-unie en Roemenië tot uiting kwamen. Officieele kringen te Ankara spreken voorts met nadruk de Duitsche beweringen gen uit. Australië zal er nooit in toestem men. welwillend neutraal te zijn in een Britschen oorlog, die eerzaam en onver mijdelijk ls. KENNEDY VOOR DE HERVERKIEZING VAN ROOSEVELT. Kennedy, de Amerikaansche ambassa deur te Londen, die thans in Amerika ver toeft. heeft daar tegenover journalisten de meening uitgesproken, dat, behalve Roo sevelt geen enkel man op het oogenblik in staat is het presidentschap ln handen te nemen. „Nu de politieke, economische en sociale problemen grooter nadruk krijgen door den oorlog, problemen, waarmede wij in het binnenland rekening moeten hou den, ben ik van meening, dat. hoe schitte- red of vastberaden een candidaat ook kan zijn, hij minstens twee jaar noodig zou heb ben om bekend te raken met de leiding van 's lands zaken." (Ingez. Med.) maskering van de Nat. socialistische pro- paganda-organlsa-tie in (Turkije. In een commentaar op de zitting van den grooten fascistischen raad spreekt Gayda in de „Giornale d'Italia" over het niet oor logvoeren van Italië. „Het niet-oorlogvoeren van Italië is geen neutraliteit", zegt Gayda. „want Italië be houdt zich volledige vrijheid van besluit en actie voor." Verder wijst Gayda er op, dat men niet aan den Balkan kan komen, zonder de be langen en de politiek van Italië te raken Italië erkent de eischen van den oorlog en de oorlogvoerenden, maar het kan niet toestaan, dat zij nadeel toebrengen aan de vitale belangen van Italië en aan zijn pres tige van groote, vrije en productieve mo gendheid. De redenen voor de Italiaansohe houding zullen verduidelijkt worden in de groote redevoering, die Ciano zal uitspreken bij de opening van de kamer van fasces en cor poraties op 14 December. De tiende conferentie ran de ministers van buitenlandsche zaken der Baltische landen is na beraadslagingen, die twee dagen geduurd hebben, gesloten. Volgens het uitgegeven officieele commu niqué hebben de ministers eensgezind vast gesteld. dat de neutraliteitspolitiek posi tieve resultaten heeft opgeleverd en dat de Baltische landen dank zij deze politiek er voor behoed konden worden ln den oorlog te worden meegesleept. De ministers van buitenlandsche zaken hebben besloten ln den geest van een samenwerking vol ver trouwen en in overeenstemming met hun internationale verplichtingen ook ln de toe komst dezelfde neutraliteit en vredespoli tiek voort te zetten. Voorts heeft de confe rentie besloten het optreden va 1 de drie staten bij de oplossing van de uit den oeco- nomlschen oorlog voortvloeiende proble- Omstreeks het midden van de eerste eeua na Christus was het grondwater reeds zoo hoog gestegen, dat het voor den Romeln- schen gouverneur Corbulo mogelijk was een kanaal te laten graven ter verbinding van Rijn en Maas. Wij moeten dat kanaal zoeken, vlak achter het oude duinland schap, waar nu de Vliet is. Na 250 was de waterstaatkundige toestand al zoo slecht, dat de Romeinen geen pogingen meer hebben gedaan deze streek te besturen. Bewoning was alleen mogelijk op het zan dige gebied bij de zee en wellicht ook op de hoogerp gronden langs de rivieren. Lei den ls dus ontstaan bij een kruispunt van wegen, langs den Rijn en langs den rand van het oude duinlandschap. Maar boven dien moet ook het verkeer te water van belang zijn geweest. De Leidsche Burcht, die als sterkte jonger is dan de Romeln- sche tijd, ligt bij het westelijk eindpunt van een eiland in den Rijn op het hoogere land en beheerschte het verkeer te water en het verkeer langs den weg, die daar de rivier met een brug heeft gekruist. De studie van de geschiedenis van het landschap verduidelijkt deze ligging. BEROEPEN. De heer J. A. Bakker, theologisch can didaat alhier, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Sint Jacobi Parochie iFr.) (toez.) KANARIETENTOONSTELLING „DE ZANGER". tegen, volgens welke er Turksche en sovjet- Russische troepen zouden zijn geconcen treerd aan de Turksch-sovJet-Russische grens. Het officieele Turksche nieuwsagent schap heeft een officieele verklaring gepu bliceerd. waarin gezegd wordt: „Noch Turkije, noch Rusland heeft mili taire maatregelen genomen aan de gemeen schappelijke grens en hun doelstellingen zijn gelijk. De valsche Duitsche beweringen zijn gemakkelijk te begrijpen." Alle Turksche nieuwsbladen leverden gis teren op krachtige wijze commentaar op de Duitsche beweringen en gaan voort aanvallen te richten tegen de nationaal- socialistisohe propagandisten. De Tan schrijft, dat een campagne begint tot ont- GELDEN DER COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BESLAG GENOMEN. Bij decreet door de Fransche regeering ls bepaald, dat de in beslag genomen gel De Britsche admiraliteit h£eft het vol gende communiqué gepubliceerd: „De secretaris van de admiraliteit be treurt het te moeten mededeelen, dat Zijner Majesteits schip ..Jersey", 7 De cember beschadigd is door een torpedo, welke afgevuurd is door een duikboot. De „Jersey" bevindt zich thans in de haven. De lijst der slachtoffers geeft aan twee officieren en acht zeelieden ver mist, vermoedelijk gedood en twaalf zeelieden gewond". De „Jersey" is een torpedoboot, die nog pas in April van dit jaar gereedgekomen is. Het schip heeft een waterverplaatsing van 1690 ton, een snelheid van 36 knoopen en een bemanning van 183 koppen. De bewapening bestaat uit zes kanonnen van 4.7 inch, luchtdoelgeschut en tien torpe- do-lanceerbuizen. Het schip is 348 voet lang en 35 voet breed. VRACHTSCHEPEN VERNIELD. Het 8795 ton metenden Britsche vracht schip „Navasota", dat ln 1917 is gebouwd en eigendom ls van de Royal Mail Line, is ln den Atlantischen Oceaan tot zinken ge bracht. Drie- en veertig der opvarenden worden vermist, terwijl 35 in een haven aan de En gelsche Zuidkust aan land zijn gebracht. Negen andere overlevenden van de „Nava sota" zijn in e$n andere haven aan land gezet. Het schip zonk binnen acht minuten en vele leden der bemanning werden met het zinkende schip in de diepte gezogen. De overlevenden zwalkten drie uur op zee rond in een open boot, voor zij gered werden. Het Engelsche s.s. „Merel", groot 1055 ton, is ln vier minuten gezonken, na op een mijn te zijn geloopen buiten de Oostkust. Slechts twee van de 17 of 18 opvarenden werden gered. Beiden zijn gewond. Elf leden der bemanning van het Britsche s.s. „Thomas Walton", dat, zooals wij meld den, bij Westfjorden in het Noorden van Noorwegen tot zinken is gebracht, zijn. naar gemeld, door een Duitsch schip gered, ver moedelijk de „Sebu" (1894 ton) uit Olden burg. DE RAMP MET DE CHANCELLOR. Wij hebben gisteren gemeld, dat een En- gelsch schip, de Chancellor (4607 ton) door aanvaring tot zinken was gebracht. Thans meldt het Engelsche Reuterbureau dat de heele bemanning in een Engelsche haven is aangekomen. Het schip, waartegen de Chan cellor aanliep is weliswaar nog drijvende maar liep zware averij op. Het ls de Man chester Reginent (6000 ton). Van de beman ning is een aantal leden, allen Engelschen. omgekomen. De overigen zijn tegelijk met de bemanning van de Chancellor in Engeland aangekomen. De aanvaring had plaats ln den Atlantischen Oceaan ln zwaren mist. TWEE DUIKBOOTEN VERNIELD? Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt officieel mede: Een vliegtuig van het kustcommando heeft tijdens een patroulllevlucht een Duit sche duikboot aan de oppervlakte waarge nomen. Onze machine viel de duikboot ter stond midscheeps aan. De duikboot begon te zinken. Een tweede bom viel rechtstreeks boven op het vaartuig. Nog eenigen tijd na dat de duikboot verdwenen was, zag men olie en luchtbellen naar de oppervlakte komen. Voorts is nog een tweede Duitsche duik boot aangevallen door een vliegtuig van de kustbewaking terwijl het bezig was onder te gaan. Het vliegtuig liet een aantal bommen vallen waarna olievlekken op het water ver schenen. Twee torpedojagers hebben vijf minuten later dieptebommen geworpen. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, dat biy den aanval op deze tweede duikboot het Britsche vliegtuig bijna een ton bommen op de duikboot heeft doen neerkomen, terwijl zij slechts even onder de oppervlakte was. Vervolgens werden de torpedojagers ont boden om dieptebommen af te geven. De duikboot patrouilleerde in den Atlan tischen Oceaan, toen ze door een vllegboot van de kustwacht, welke met het oog op de lage bewolking op 300 meter boven den zee spiegel vloog, werd waargenomen. EEN MOEILIJKE REDDING. Zeven overlevende zeelleden van een schip welks mdentiteit nog niet bekend is, zijn op de Noordzee gered door de bemanning van een vliegtuig van het kustcommando der R.A.F. Omtrent de redding dier zeven schipbreu kelingen wordt nog het volgende bekend: De navigator van een vliegtuig, dat op een hoogte van 600 voet naar zijn basis terug- keerd, zag twee kleine voorwerpen in zee liggen. Hij dacht, dat het mijnen waren en de bestuurder van het vliegtuig maakte zich gereed ze met machinegeweervuur te ver nietigen. Nadat men het object nauwkeuri ger met den verrekijker in het oog genomen had, ontdekte men, dat het twee aan elkaar gebonden vlotten betrof. Het vliegtuig, geen watervliegtuig, waarschuwde een tien mijl verder varend Deensch schip, de Ivar, en seinde tien minuten lang met een lamjfnaar den Deen. Het schip wijzigde zijn koers ech ter niet, aangezien de signalen niet werden begrepen Het toestel keerde daarop terug naar de vlotten, die door den dikken mist eerst niet konden worden teruggevonden. De radio telegrafist van het vliegtuig bracht toen contact tot stand met het Noorsche schip Lyng en gaf de positie van de vlotten op. Toen kwam ook het Deensche schip Ivar ten tooneele, dat de door het vliegtuig ingesla gen richting gevolgd had. De gezagvoerder van het vliegtuig vloog voor de Ivar heen en weer en geleidde het schip op deze wijze naar het vlot In een zware zee werd toen een klein bootje neergelaten en konden de zeven schipbreukelingen gered worden. Eerst toen de reddingboot aan boord van de Ivar gehaald was keerde het vliegtuig naar zijn basis terug. DUITSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN Het Deensche agentschap Ritzau deelt mede. dat het Duitsche motorschip „Odense" 1 in het mijnenveld bij Langeland op een Duitsche mijn ls geloopen. Het schip is on- i middellijk gezonken Vermoedelijk is de uit vijf of zes koppen bestaande bemanning om het leven gekomen, hoewel zich verscheidene Duitsche schepen naar de „Odense" begaven. (Ingez. Med men te ooordiroeeren. Den bevoegden In stances ln de drie landen zal opdracht ge geven worden elkander wederzijds te steu- nen bij hun werk voor de voorelening der drie staten met grondstoffen en verbruiks- artlkelen. De volgende conferentie der Bal- ttscfhe ministers van buitenlandsche zaken zal in Maart 1940 te Riga gehouden worden. Uitslag van den zangwedstrijd. In de groote bovenzaal van „Royal" aan de Doezastraat organiseert de Eerste Leid sche vereeniging van kanarieliefhebbers en vogelbescherming haar Jaarlijksche twee- daagsche tentoonstelling, die, dat zijn wij i zoo langzamerhand van „De Zanger ge wend, wederom een voortreffelijken indruk maakt. Een keur van vogels, 87 zang- en 24 kleurkanarles, zijn in diverse klassen ondergebracht en levert voor kenners en BLIJFT ZWEMINRICHTING. De overdekte zwem- en badinrich ting met woning en grond aan de Haar lemmerstraat 262 en Oude Vest 223, in bod gezet op: f. 59.500.is gekocht door den heer J. F. Quax q.q. tc Alk maar voor hetzelfde bedrag. Naar wij vernemen zal „De Overdekte" haar be stemming behouden. LUCHTBESCHERMINGSDIENST WIJK IV. Bovengenoemde dienst heeft ln het Ge bouw voor Christelijk Sociale Belangen onder leiding van het wijkhoofd, den heer Groenewegen een bijeenkomst gehouden, waar naast zijn assistenten, blokhoofden en vervangers vele belangstellenden aan wezig waren. Na de opening werd het woord gegeven aan den heer Van Houten, die na een korte uiteenzetting van het lucht- gevaar en hetgeen daartegen individueel moet worden gedaan, aan de hand van een plattegrond va» Leiden, een uitgebreide uiteenzetting gaf van het luchtbescher mingsplan onzer gemeente. Daarna be sprak de heer v. Houten nog ln het bijzon der de organisatie van dien dienst in Wijk IV, waarbij hij tenslotte de hoop uitsprak, dat de blokleiders en hun assistenten _op de volle medewerking van de wijkbewoners mogen rekenen, wanneer zij voor het ver krijgen van de noodige gegevens langs de huizen gaan. Na de beantwoording van de gestelde vragen sloot het wijkhoofd onder dank de geslaagde bijeenkomst. DE OUDSTE GESCHIEDENIS VAN LEIDEN EN OMGEVING. Voordracht van Prof. Dr. A. W. Bijvanck. In de gisteravond alhier gehouden maand vergadering van de Maatschappij der Ne- derlandsche Letterkunde heeft prof. dr. A. W. Bijvanck een voordracht met lichtbeel den gehouden over „De oudste geschiede nis van Leiden en omgeving." Spr. gaf eerst een schets van de ontwik keling van het landschap van den laat sten Ijstijd 20.000 jaar geleden af, met als belangrijkste phasen: avendra, grassteppe, bosch en veen. Uit den tijd, dat het veengebied een ontginbaar moeras was, dateeren de oudste overblijfselen van menschen, die wij uit Holland kennen, d.i. ong 1800 v. Christus, met het begin van de subatlantische phase, omstreeks 500 voor Christus, naderen wij den historischen tijd. De Romeinen verschijnen ln het noorden van Galllë en omstreeks 10 v. Christus werd ons land ln zijn geheel veroverd. De zee had in de volgende eeuwen de stijgen de beweging voortgezet en was eindelijk zoo hoog gestegen, dat het land achter de duinen werd overstroomd. Het veen werd gedeeltelijk weggeslagen, gedeeltelijk werd er zeeklei over afgezet. Tenslotte is de zee overgegaan tot de vorming van het jonge duinlandschap. Haar formatie was in de negende eeuw geëindigd. Lelden Ls na dien tijd ontstaan Daar het veengebied van Holland een ontoegankelijke streek van moerassen en plassen was, moeten wij de Romeinsche wegen dus uitsluitend zoeken in het gebied van het oude duinlandschap. (ingez. Men.) liefhebbers een prachtigen aanblik. Het bestuur was zeer tevreden over de inzen dingen en gaf als zijn meening te kennen, dat er een groote vooruitgang ls te bespeu ren bij verleden jaar. Dat „De Zanger" zich ook op het gebied van vogelbescherming beweegt en in alle parken van Leiden en ook soms in de om geving. dit daadwerkelijk tot uiting brengt, daarvan getuigt het groot aantal fraaie standaards, dat ls opgesteld. Door bijzon dere omstandigheden konden de kleurvo- gels, die alleen bij goed daglicht gekeurd kunnen worden, pas hedenmorgen ge keurd worden. De uitslagen van den zangwedstrijd lul den: Klasse A: 4 vogels: 1. M. J. Verhagen 282 pnt.; 2. L. Lacourt 260 pnt., plus 1 pnt. ex tra voor S.T. H.M.; 3. R. van Drumpt 264 pnt.; 4. J. Prins 216 pnt. Klasse B: 2 vogels: 1. W. H. van Tol 163 pnt. plus de eerste meesterzanger; 2. M. J. Verhagen 160 pnt.; 3. L. Lacourt 141 pnt.; 4 R. v. Drumpt 130 pnt.; 5. J. L. F. v. d. Meyden 123 pnt. Klasse C: 1 vogel: 1. J. C. Brouwer 79 pnt.; 2. M. J. Verhagen 72 pnt. (na loting); 3. D. Dullemond 72 pnt. (na loting); 4. A. Werner 72 pnt. (na loting); 5. R. v. Drumpt 72 pnt. (na loting); 6. A. Werner 72 pnt» (na loting). Klasse D: 1. vogel overjarig: 1. B. Blan- kenstein 69 pnt.; 2 R. van Drumpt 66 pnt.; 3. M. J. Verhagen 54 pnt. (na loting). Klasse E. voor leder open gesteld: 1. M. J. Verhagen 84 pnt.; 2. F. de Beer 83 pnt. Derbyvogels: J. C. Brouwer eerste derby vogel. M. Lacourt tweede derbyvogel (na loting) De overheid wilt naar haar luist'renl Spoort ons weer aan om te verduist'ren. 14 December is de dag. Waarop geen schijnsel schijnen mag! STUDENTENTOONEEL VOOR MILITAIREN.. Zooals te verwachten was, heeft het Leidsch Studenten Tooneel met het stuk „Het Avontuur van Ambrose Applejokn ook bij de militairen een zeer groot succes gehad. Dit bleek vooral gisteravond aan het ein de der eerste militaire uitvoering, toen ka pitein v. d. Lee van „O. en O" in den per soon van den praeses van het Leidsche Studenten Tooneel. allen, die aan de voor bereiding en uitvoering van het stuk had den medegewerkt, hartelijk dank bracht. Bij herhaling werden zijn woorden door een stormachtig applaus onderbroken, en nadat den medespelenden dames bloemen waren aangeboden, ging dit applaus over in een ware ovatie. Het was een buitengewoon Res'aa5pt avond en een succes voor het L. S. C. en ne Leidsch Studenten Tooneel. Maandag a.s. wordt in de Stadsge hoorzaal een ontspanningsavond voor o militairen gegeven, waarop echter ook a burgerij welkom zal zijn. De Chr. oern. Zangver. „Hallelujah", het mannenxoo „Kunst na Arbeid", het dubbel mannen- kwartet „Sempre Avanti" zullen h'e,™ medewerking verleenen. Sopraansohste mej. Jo Stalllnga. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2