Het Finsche beroep op den Volkenbond Amerika tegen de Britsche blokkade van Duitsche export 80ste Jaargang ZATERDAG 9 DECEMBER 1939 No. 24452 De strijd aan de Mannerheimlinie HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Veroordeeling van de Sovjets gevraagd Van het Finsche strijdtooneel Wat een Finsch kolonel vertelde De blokkade van Finland Een protest-nota overhandigd Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjn: per 3 maanden £.3.35 per week £.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden -t- portokosten. (voor binnenland 10.80 per 3 nm(L>, Holsti, de vertegenwoordiger der Finsche regeering te Genève, heeft den Volkenbond thans ter verspreiding een uiteenzetting doen toekomen over de redenen en de om standigheden, welke de regeering te Hel sinki ertoe hebben gebracht, de Interven tie te vragen van den Volkenbond ln het Finsoh-Russisch conflict. De Finsche regeering herinnert ln het kort aan de geschiedenis van haar betrek kingen met sovjet-Rusland en hoe enkele dagen na Finland te hebben erkend sovjet- Rusland op 4 Januari 1918 reeds vijandelijk heden opende, welke overigens eindigden met een overwinning van het Ftnsohe volk. Hierna werd op 21 Januari 1932 een ver drag van niet-aanval en vreedzame regeling gesloten, vervolgens kwam in 1933 de fa meuze definitie inzalke agressie van Litwi- nof, toen 17 September 1939, den dag der invasie van Rusland in Polen de verzeke ring der sovjet-regeerlng te Helsinki, dat zij ln de Finsoh-Russisohe betrekkingen een politiek van neutraliteit zou volgen. Niettemin eischte Mbdkou op 5 October een gedaohtenwissellng tusschen de belde regeeringen over kwesties van poliUeken aard, doch Moskou bewaarde over de draag wijdte daarvan het stilzwijgen. Niettemin aanvaardde Finland onderhandelingen. Het duurde bij de onderhandelingen niet lang of de bedoeling van sovjet-Rusland werd vernomen, dat dit door Finland Finsche gebieden wensohte te doen afstaan, hetzij voor altlid, hetzij in pacht. Hoewel de voor stellen der sovjetregeerlng, in het bijzon der zekere daarvan, het karakter hadden de eerste voorwaarden voor de veiligheid van het land te bedreigen, zette Finland de onderhandelingen voort in de hoop op een oplossing, welke geheel in overeen stemming zou zijn met de belangen deT beide landen. Het exposé herinnert er vervolgens aan, hoe tijdens dit overleg op de landengte van Karelië de ontploffing voorkwam, welke den dood veroorzaakte van eenige officie ren en soldaten, hoe sovjet-Rusland Fin land beschuldigde, vervolgens de terugtrek king van de Finsche troepen eischte en hoe het overbrengen van de Finsche nota op Russisoh gebied werd vertraagd, terwijl dienzelfden datum bij nota het niet-aan- valsverdrag werd opgezegd. Hoewel het nlet- aanvalsverdrag niet onderhevig was aan opzegging voor 1945, behoudens verwittiging daarvan 6 maanden te voren, en de landen zich onderworpen hadden aan de bepalin gen van het verdrag van Tartu en het pact van Kellogg en Briand, werden de vijande lijkheden door sovjet-Rusland op 30 No vember geopend. De uiteenzetting herinnert nog aan het aanbod van goede diensten der Vereenigde Staten en vervolgens aan de pogingen van Zweden bij de onderhandelingen te bemid delen. Daar dit alles evenwel mislukte, werd besloten het geschil aan den Volkenbond voor te leggen. Aan het einde van haar uiteenzetting maakt de Finsche regeering een toespeling op de nota van Mclotof, waarin zij zegt: Ten aanzien van de z.g. democratische Finsche regeering, waarvan Molotof melding maakt en welke slechts een schijnregeerlng is. welke door de sovjet- regeerlng zelve is ingesteld en derhalve niet het recht heeft het Finsche volk te verte genwoordigen. kan met waarheid worden gezegd, dat zij slechts een zeker aantal Fin sche vluchtelingen vertegenwoordigt, die na den burgeroorlog van 1918 zijn uitgeweken naar Rusland en Russische burgers zijn ge worden. Tegelijkertijd worden deze lieden In Finland beschouwd als misdadigers, die beschuldigd worden van hoogverraad tegen hun geboorteland. Het Finsche communiqué verklaart: Leger: de vijand heeft zijn aanval bij Taillalenjoki ten Westen van het Ladoga- meer voortgezet. De aanval wordt afge slagen. Aan de Oostgrens heeft de vijand thans het dorp Suomussalni-bezet Vloot: de vijand heeft het eiland Suur- sari (Hogland) in de Finsche Golf bezet en de eenige twee dorpen aldaar verwoest. Luchtmacht: er zijn geen luchtaanvallen gedaan Het Russische legerbericht zegt: Op 8 December hebben de troepen van het militaire district Leningrad den op- tarsch in alle richtingen voortgezet. In de Oostelijke sectie van de landengte van Ka- Jelië hebben de Russische troepen, die op 1 December de Finsche verdedigingslinie langs de rivier Taipaleenioki en de water- Mie van Vuoksi hebben doorbroken, hus succes in Noordelijke richting en op de "anken ontwikkeld. Met het oog op het ongunstige weer. is luchtmacht niet in actie gekomen. Wel "erden verkenningsvluchten gedaan. Het Noorsche blad „Dagbladet" meldt: Er is weer een zware sneeuw gevallen op het front van Petsamo, waardoor de ope raties te land en ln de lucht tegengehou den werden. Gemeld wordt, dat de Russen zware ver liezen hebben geleden, toen zij troepen aan land zetten te Lilnahamari. Toen de Sov jet-Russische booten de kust naderden, deed zich, zoo wordt gemeld, een verschrik kelijke ontploffing voor, waardoor gewel dige rotsblokken ln zee stortten. Een aan tal booten kapseisde en verscheidene hon derden mannen verdronken. Tegelijkertijd openden Finsche machinegeweren het vuur. En het Fransche Havas-bureau zegt: Op de Karellsche landengte zijn de laat ste dagen vooral voorpostengevechten ge leverd en volgens neutrale waarnemers, die van het front te Helsinki teruggekeerd zijn speelt de artillerie nog een groote rol. wordt vooral gevochten ln het niemands land voor de Mannerheim-linle. De Finnen zijn daarbij in het voordeel, doordat zij het terrein en de bosschen kennen. De Rus sische patrouilles verdwalen vaak en vrij veel krijgsgevangenen worden er door de Finnen gemaakt. Het Finsche leger houdt zich uitstekend, de manschappen zijn goed gewapend en uitgerust. In het uiterste Noorden hebben Sovjet- Russische vliegtuigen gepoogd de nikkel- mijnen van Kolosjoki te bombardeeren, doch zonder resultaat. Te land is het rus tig in deze streek, hoewel men zich aan beide kanten voorbereidt op de komende actie. De Finsche openbare meening toont een levendige dankbaarheid voor de bewijzen van sympathie uit de geheele wereld en vooral uit de Vereenigde Staten. Frankrijk, Groot-Brlttannië en Italië. De Finsche pers ziet daarin een kostbare aanmoedi ging van het Finsche volk, om te vol harden in den strijd. De bijzondere correspondent van het Engelsche Reuterbureau aan het front in Karelië bericht, dat hij in den nacht heeft staan luisteren naar het artillerievuur. De Finnen beantwoordden het vuur van de Russen, welker artillerie 27 K.M. afstond. Aan den horizon zag hij den gloed van ln brand geschoten dennenbosschen. Naar verluidt maken de Russen uitge breide voorbereidselen om een aanval te doen in dit gebied. De correspondent heeft een onderhoud gehad met den Flnschen commandant van het district Vlipurl, kolonel Alexander Mellblom, een man met een jeugdig uiter lijk. Kolonel Mellblom verklaarde, dat, naar zijn schatting, de Russen minstens hon derd tanks hebben verlorén. De Russische tanks waren oud en dun gepantserd, de be manning is slecht gedisciplineerd, de tanks hielden het niet uit tegen de Finsche tank vallen en het goede anti-tankkanon, dat in Zweden is gekocht. De kaart geeft de aanvalsrichtingen weer der Sovjet-troepen in het Zuid-Finsch-Kare- liesch gebied en rondom het Ladogameer. Bij Surojarvi zijn de Russen 50 Km. Finland binnengerukt. De strijd bjj Salmi is nog in vollen gang. De zwart geblokte lijn is de linie, waarop de Finnen zijn teruggetrokken. De Mannerheimlinie begint bij het Merengebied Vukusi ten Zuiden van Viborg, sluit aan bü het Saima-, Kokon-Selka-, Puri-Vesi- en Orivesi-meer. De kolonel gaf toe. dat het roode leger in de eerste week 60 K.M. is opgerukt, doch tot nu toe heeft het slechts de Fin sche voorposten ontmoet. Vandaag zijn zij voor de eerste Finsche verdedigingslinie gekomen en tot nu toe is nog geen Rus sisch soldaat hier doorgebroken. De Fin nen hebben slechts één procent van hun troepen verloren. Terwijl de Russen slechts twaalf Finnen gevangen hebben genomen hebben de Finnen eenige honderden Rus sen krijgsgevangen gemaakt. De correspondent deelde verder mede te hebben gesproken met vijf krijgsgevange nen. Een boer uit de omgeving van Smo lensk deelde mede, dat hij gedeserteerd was, toen de officieren een mitrailleur op van een bombardements-vliegtuig, die ge wond in een hospitaal lag, zeide, dat de Sovjet-piloten strenge opdracht hadden geen burgers te bombardeeren, doch het was moeilijk hieraan te gehoorzamen bij het bombardeeren van militaire objecten in een stad. aangezien nauwkeurig richten niet mogelijk is. finsche reactie. De Finsche regeering heeft de volgende officieele verklaring afgegeven: na haar agressie tegenover Finland heeft de sovjet- hem hadden gericht. Een einder, de piloot unie verklaard, dat de staat van oorlog niet In een formeele nota aan Engeland, be treffende de blokkade van de Duitsche ex porten, die gisteren te Londen is overhan digd. zegt de Amerikaansche regeering het volgende „De regeering der Vereenigde Staten ziet zich gedwongen, te verzoeken, dat de door de Britsche regeering genomen maatregelen geen ingrijpen zullen ver oorzaken in den wettigen handel van haar onderdanen. Fntusschen behoudt zij zich al haar rechten en de rechten van haar onderdanen voor, voor elk geval, dat en voor den omvang waarin inbreuk mocht worden gemaakt op die rechten." De nota voegt hieraan toe: „Volkomen afgescheiden van de beginse len van het Internationale recht, dat hierbij betrokken is en op de handhaving van de onaantastbaarheid van dat recht kan niet te sterk de nadruk gelegd worden in deze.i tijd, nu de neiging tot veronachtzaming, van het recht in de internationale betrek kingen de vrijheid bedreigt van de vrede lievende naties zijn er practische rede nen, die de regeering er toe drijven, nota te nemen van de order in Council, hier in kwestie." Deze practische redenen zijn o.m. de vol gende: Er zijn vele gevallen, waarin bestellingen voor goederen van Duitschen oorsprong door Amerikanen zijn gedaan en waarvoor zij reeds geheel of gedeeltelijk betaald heb ben. of zich op andere wijze hebben ver plicht. Verder zijn er gevallen, waarin goederen, die van Duitschland gekocht zijn of gekocht zouden kunnen worden, niet gemakkelijk, zoo dit al mogelijk zou zijn, verkregen kun nen worden op andere markten, terwijl zij toch noodig zijn voor de Amerikaansche koopers ter uitoefening van hun wettig be drijf. industrie of beroep (het staatsdepar- tement doelt hier op artikelen als precisie- instrumenteni. Voorts verklaart het staatsdepartement, dat het Engelsche besluit, wanneer het let terlijk zou worden toegepast, Amerikaan sche schepen zou onderwerpen aa.i opbren ging naar Britsche havens, wanneer bevon den werd. dat zij goederen vervoerden van Duitschen oorsprong of van Duitschen eigendom, zonder dat rekening gehouden zou worden met de plaats, waar die goede ren ingeladen zijn of de plaats waarvoor zij bestemd zijn. en zonder rekening te hou den met de vraag, wie de eigenaar is van die goederen op het oogenblik. waarop het schip wordt aangehouden. Het staatsdepartement vestigt de aan dacht van Engeland op de bepaling volgens de neutraliteitswet ten aanzien van de oor logszones, waarin Amerikaanschen schepen verboden wordt, handel te drijven op de westkust van Europa tusschen Bergen en Noord-Spanje. De nota voegt hier dan aan toe: „Een rechtvaardiging voor tusschen- beide komen ten opzichte van Ameri kaansche schepen of scheepsladingen op grond van inbreuk op de blokkade kan zich nauwelijks voordoen." De nota gaat dan aldus voort: „Wat ook gezegd moge worden voor of tegen de maatregelen, die door den eenen oorlogvoerende genomen worden tegen den andere, zij mogen rechtens niet zóó opgevoerd worden, dat zij de rechten uitbreiden van een oorlogvoe rende over neutrale schepen en hun ladingen of op andere wijze neutrale staten en hun onderdanen benadeelen ten aanzien van hun wettige activitei ten. De Britsche regeering zal gemakkelijk be grijpen. waarom de regeering der Veree nigde Staten niet met gelijkmoedigheid de maatregelen, die onder oogen gezien wor den door den „order in council", kan be schouwen, welke, wanneer zij werden toe gepast, niet kunnen nalaten, d. vele onge makken en nadeelen, waaraan de interna tionale handel reeds wordt onderworpen, te vergrooten." De nota nerinnert nog aan het feit, dat ook in 1915 een nota gezonden is aan Enge land. Toen werd veel krachtiger gepro testeerd tegen een bijna gelijhluidenden „order in council." BINNENLAND. Electrificatie van het Gooi vermoedelijk in 1941 gereed. (Binnenland, 3e Blad). De regeling der kinderbijslagverzekering. (Binnenland, 3e Blad). Omzet der textielgoederen met 21 pCt. ge stegen. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte affaire - Weinig gepronon ceerde stemming - Geringe koersver schillen - Amerikanen iets lager - Be leggingen kalm. BUITENLAND. Amerikaansche nota aan Londen inzake de blokkade van den Duitschen export. (Ie Blad). Nieuwe verliezen ter zee aan weerszijden. (Ie Blad). Het Finsche beroep op den Volkenbond. (Ie Blad). Nog houden de Finnen de Mannerheim linie. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3e BLAD. Meest matige wind uit Westelijke richtingen, later krimpend tot Zuidwest of wellicht Zuid. Zwaar tot half bewolkt. Later wellicht weer betrokken. Aanvankelijk zacht met weinig of geen regen, later kans op enkele regenbuien en iets kouder. stormwaarschuwings- DIENST: Hedenmorgen te 11.20 uur werd geseind aan alle posten: „Attentiesein neerhalen". bestaat. Derhalve heeft zij niet het recht thans blokkade-maatregelen te nemen, welke niet alleen gevolgen hebben voor Finland maar ook voor andere naties. Blok kade in vredestijd is alleen mogelijk tegen over landen, die zekere bepalingen van den -'olkenbond hebben geschonden zooals Rusland inderdaad heeft gedaan door Finland binnen te vallen. Bovendien moef een blohtode om wettig te zijn, effec tief zijn, zooals bepaald in de Parijsche verklaring van 1856, welke door alle be schaafde landen, met inbegrip van Rus land. :s onderteekend. Voor zoover bekend, heeft Rusland op het oogenblik in de Both- nische Golf geen enkel schip en ook kan geen enkel schip er binnenkomen, daar de Aalandzee door mijnen is gesloten. Van- da-.r, dat. indien de blokkade de Bothni- sche Golf betreft, zij duidelijk zonder wet tige en .eitelijke beteekenis is. Het is ook mwaarschijnlijk dat Rusland in staat zal zijn tot een doeltreffende blok kade in de Flrische golf, gezien de kust- lengte en de ongeschiktheid u-. Russische vloot een dergelijke operatie ten uitvoer te leggen. Finland kan ook, mei het oog op zijn kustverdedigingswerken, luchtmacht, sche pen en mijnen doeltreffende maatregelen nemen om Rusland te verhinderen een blokkade ten uitvoer te leggen, zooals werd bewezen in het geval van de Kirof". hull waarschuwt moskou. De Amerikaansche staatssecretaris Huil, he^ft verklaard, dat de regeering der Ver eenigde Staten Rusland verantwoordelijk zou stellen voor alle schade aan Amerika nen of Amerikaansche belangen toege-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1