Industrieele bedrijvigheid in Amerika DE ONGELUKSVOGEL IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 9 December 1939 ""AKKERTJE KERK- EN SCHOOLNIEUWS Duister Europa Kiespijn GEMENGD NIEUWS illN/T IN IXTTEREh (Van onzen financieelen medewerken. Terwijl in het volkomen verdwaasde en thans uitsluitend op aanval en afweer in gestelde Europa de machten der vernieti ging ,van menschenlevens en economische en cultureele waarden) steeds talrijker en meedoogenloozer worden, ontwikkelt zich in de Vereenigde Staten een Industrieele bedrijvigheid, die slechts zeer ten deele op directe orders der oorlogvoerenden is ge baseerd, doch veeleer haar voedingsbodem grootendeels in de eigen conjunctuur vindt. Met welk een weemoed moet Europa thans wel over den Oceaan kijken, nu het er zich rekenschap van moet geven, dat het ook zijn deel in de Amerikaansche ople ving had kunnen krijgen, als het niet naar de stemmen van haat en nijd had geluis terd. Inderdaad is de Amerikaansche nijver heid in nagenoeg volle bedrijvigheid en steekt de record-activiteit in 1929 naar de kroon, zonder daarbij op het oogenblik in uitwassen te vervallen De staalnijverheid werkt practisch op volle kracht en de ver beterde positie der spoorwegen stimuleert mede de zoo r.oodige opleving in de kapi- taalgoederenindustrie, zonder welke elke productiehausse haar vasten bodem mist. Bijzonder gunstig luiden de berichten uit de Amerikaansche kunstzijdeindustrie waai de afleveringen eenerzijds, het werkelijk verbruik anderzijds met den dag stijgen (mede als gevolg van een sterke daling in de consumptie van Japansche natuur zijde) en waar de fabrieken het verbrui.- nauwelijks kunnen bijhouden, met het ge volg dat de fabrieksvoorraden van kunst zijden garens slechts voldoende zijn om het Amerikaansch verbruik van één week te dekken. Geen wonder, dat thans, tegen allerlei depressieve factoren in, Ameri kaansche kunstzijde-aandeelen zich aan de algemeene apathie hebben kunnen ont trekken en eindelijk een koersstijging heb ben vertoond, die hun koers meer in over eenstemming brengt met hun intrensieke waarde. Aandeelen A.K.U., welk bedrijf ge lijk bekend, groote belangen in de Ver eenigde Staten heeft via de North Ameri can Rayon, de American Bemberg en de American Enka. hebben van de uitstraling van de Amerikaansche kunstzijde-boom mede kunnen profiteeren. Overigens ontwaart men op de New- Yorksche beurs een gigantischen strijd tus- schen hausse- en baissefactoren. De haus sefactoren zijn duidelijk waarneembaar in de tallooze gunstige bedrijfsberichten, in de schitterende dividenden en extra-divi denden, die tot uitkeering komen, doch tot dusver moest dit duidelijk waarneembare het afleggen tegen de drukkende invloe den uit het duistere Europa, Het destruc tieve van een Europeeschen oorlog, de vrees, dat de aan het rollen gebrachte sneeuwbal een lawine zal veroorzaken, vormden een tegenwicht tegen de opwek kende conjunctuurberichten. Dit tegen wicht werd nog verzwaard door de gesta dige liquidatie van Amerikaansche fondsen uit Engelsch en Fransch bezit, welke ver- koopen op minstens 1 millioen dollar per dag worden geraamd. Omstreeks het mid den van deze week schijnen de hausse factoren een overwinning te hebben be haald. Het zal naarm ijn meening echter van de Europeesche ontwikkeling afhan gen, of de opleving ter beurze van New- York verder voortgang zal kunnen vinden. Te dien aanzien kan men niet al te ge rust zijn, omdat de gevaren, die Europa bedreigen, steeds ernstiger schijnen te worden. Wij ontwaren, zonder politiek ter rein te behoeven te betreden, zulks reeds in de bijzonder scherpe daling van alle Scandinavische staatsobligaties, niet slechts die van het arme, moedige Finland, doch ook die van Zweden, Noorwegen en Dene marken, alsook in een zeer gedeprimeerde stemming bij de obligaties der Balkanlan- den, een duidelijk symptoom van het bols jewistisch gevaar, dat Noord- en Zuid- Oost-Europa bedreigt. Ook de „represail les" en „tegen-represailles" zijn weinig geschikt om ons tot hoopvollere stemming te wekken. De Britsch-Fransche blokkade van den Duitschen export (via de neu tralen) is aangevangen en afgewacht dient te worden, op welke wijze Duitschland deze zal beantwoorden. Engeland zal niet na laten, die blokkade zoo streng mogelijk door te voeren en is tevens van plan haar aan te vullen door een grootscheepsche poging tot verovering der vroegere Duit- sche exportmarkten. In de eerste plaats zal de Britsche export zich met man en macht op afzetgebieden als Zuid-Amerika werpen, in de tweede plaats zal men ongetwij feld. pogen, door sterke dumping de Duitschers van dié markten weg te werken, waar zij, zooals in Nederland, nog vrijen toegang hebben. Het is niet in Nederland's belang, zich door zulk dumpen uit den Iegitiemen handel met Duitschland te laten verdrin gen! Dat Duitschland hierdoor economisch in een steeds moeilijker positie zal geraken, is duidelijk. Met name wijst men op Dultschland's olie-toevoer, die tot ernstige bezorgdheid aanleiding moet geven. Men neemt vrij algemeen aan, dat men zelfs met gebruikmaking van een maximum- invoer uit Roemenië en Rusland en met een tot een maximum opvoeren der synthe tische productie slechts ca. 50 van het [jaarlijkse!) verbruik zal kunnen dekken, zoodat. veronderstellend, dat de geaccumu leerde voorraden voldoende zullen zijn tot omstreeks midden 1940, reeds eind volgend jaar de oliemoeilijkheden acuut zullen wor den. De zware onweerswolken, die over Europa blijven hangen, hebben verhinderd, dat bijzondere aandacht werd geschonken aan gebeurtenissen, die anders de fiancieele wereld in rep en roer zouden hebben ge bracht. Wij denken hierbij bijv. aan de débacle van het Crédit Anversois, de der de bank-débacle waarmede België in kor ten tijd te kampen krijgt. De moeilijkheden dezer groote bank zijn daarom zoo bijzon der ernstig, omdat tal van kleine depo santen gedupeerd zijn, die gemeend had den volledig te kunnen vertrouwen op het beleid van het bestuur, dat ter algemeene vergadering van enkele maanden geleden nog had gedaan of er geen vuiltje aan de lucht was. Ergelijker haast is nog, dat België in het bezit is van een officieele l ankcontrole, die blijkbaar geen pogingen heeft aangewend om het onheil te voor komen. Laten zij, die ten onzent zoo voor bankcontrole pleiten, thans hun licht eens in België gaan opsteken. Ook de crediteurenvergadering van Men delssohn en Co. is eigenlijk in het niet verzonken bij de algemeene politieke situ atie. Toch zijn uit de thans gepubliceerde cijfers en het verslag der bewindvoerders waarlijk fantastische dingen aan het licht gekomen. Te noemen valt slechts de f. 13 millioen schuld van wijlen dr. Mannheimer aan Mendelssohn en Co., waaruit blijkt, dat dr. Mannheimer's „rijkdom" niets dan bluf is geweest, maar dan een goede bluf, die het zelfs mogelijk heeft gemaakt, dat zeven weken voor de ineenstorting onze vroegere G. G. nog als commissaris kon worden gelijmd. De" manipulaties met dr. Mannheimer's waardevolle kunstcollecties tenslotte kenschetsen den man, waarvoor vele grooten der aarde een voetval heb ben gemaakt. Weinig verkwikkend was ook. hetgeen ter vergadering der Amsterdamsche Bank ter tafel werd gebracht. Dat verliezen zijn geleden, a la bonheur, dat risico moet elke aandeelhouder nemen en de bank is krach tig genoeg, die verliezen te dragen, hetgeen we! blijkt uit het feit, dat f. 1015 millioen plus f. 2.2 millioen voor een 4'/, dividend aan de open reserve zullen worden ont trokken. Het gaat evenwel om den geest, die ter vergadering heerschte en die als hoogst onaangenaam moet worden geken schetst. Moet een bestuur dan steeds het hooge paard blijven berijden? Zijn de aan- deelhounders, die toch mede ongetwijfeld de dupe zijn geweest van het ontzaglijke Nor- ris-Wreszynski-verlies. thans niet volkomen gerechtigd, den werkelijken omvang van dit verlies te vernemen? Waarlijk, het is te hopen, dat onder de verjongde directie een sfeer van grooter vertrouwen tusschen bestuur en aandeelhouders zich zal ont wikkelen. Onze beurs, die ditmaal nauwkeurig de New-Yorksche indices heeft gevolgd, heeft zich ook zeer weinig aangetrokken van de uitnemende statistische positie van de sui ker, die het mogelijk heeft gemaakt den Java-oogst op 1.750.000 ton vast te stellen legen 1.475.000 ton voor 1940, noch van de handhaving der tinquota voor het eerste kwartaal op 100"In normale tijden zou zulks tot een sterke opwaartsche koers- beweging hebben geleid. Thans heeft de beurs andere zorgen. (Nadruk verboden). MILITAIRE DOKTER ONDER AUTO. 4084 (lngez. Med.) KNOEIERIJEN MET TRIPTIEKEN. Inval bij een verzekeringsmaatschappij te Amsterdam. Gistermorgen hebben de rechtercommis saris. mr. P. B. Dijksterhuis, de substituut officier van Justitie, mr. H. Wassenbergh, de inspecteur van politie van de afdeeling handelsinlichtingen, de heer Dijkstra en inspecteur van Splunter, chef van den re cherche douanedienst, een inval gedaan in een kantoorgebouw aan de stille zijde van het Rokin te Amsterdam, waar een verze keringsmaatschappij is gevestigd. Deze maatschappij sluit o,a. verzekerin gen af voor houders van triptieken, welke door de verschillende verkeersbonden in ons land worden verstrekt. De justitie vermoedt, dat een beambte van deze verzekeringsmaatschappij, een ze kere K. met deze triptieken heeft geknoeid, waardoor nu en dan auto's met vervalsch- te papieren uit het buitenland naar Ne derland zouden zijn ingevoerd. Hierdoor zouden de invoerrechten op groote schaal zijn ontdoken. Het onderzoek naar deze zaak verkeert eerst in een beginstadium, zoodat de justi tie te Amsterdam nog geen bijzonderheden kon mededeelen. TRAILER STOND LANGS DEN WEG. Drie auto's reden op elkaar. Omstreeks zeven uur is gisteren aldus de „Tel." op den nieuwen rijksweg Dordrecht- Moerdijk even voorbij Reeweg-Zuid een ver keersongeluk gebeurd, waarbij drie auto's betrokken waren en dat gezien de omstan digheden nog vrij goed is afgeloopen. Een uit Dordrecht afkomstige, met stee- nen geladen vrachtauto met aanhangwagen stond aan den kant van den rijksweg ge parkeerd, daar een der banden moest wor den gerepareerd. Uit de richting Dordrecht naderde een bestelauto van de gebrs Van Toorn uit Rotterdam, die met vrij groote snelheid van achteren tegen den aanhang wagen botste. Het gevolg was, dat de bestel auto van voren geheel werd vernield. De bestuurder L. de B. uit Rotterdam kwam er behoudens enkele lichte verwondingen goed af. Een der inzittenden van de vrachtauto, zekere Mookhoek, bleek er ernstiger aan toe. Zijn verwondingen aan het hoofd bleken van dien aard, dat men overbrenging naar het Diaconessenhuis te Dordrecht noodzake- lijk achtte. Zijn toestand bleek gisteravond echter bevredigend. Ook een derde vracht auto is nog met de twee wagens in botsing gekomen. Deze auto werd echter q'ei ernstig beschadigd en kon vrij spoedig na het on- I geval doorrijden. Zwaar gewond opgenomen. In het dorp De Steeg is gistermiddag een militaire dokter, die per rijwiel den rijksweg overstak, door een auto gegrepen. In ern- stigen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De dokter, kapitein J. v. d. R„ was op weg naar een barak, waar soldaten op zieken rapport zouden komen. Hij reed in het dorp op een oversteekplaats voor wielrijders naar den anderen kant van den rijksweg. Uit de richting Velp naderde met groote snelheid een personenauto, die vermoedelijk niet door den dokter werd opgemerkt, omdat er juist een colonne militaire wielrijders op den weg reed. Waarschijnlijk heeft de autobestuurder, de motorrenner P. van D uit Arnhem, door dezeifde oorzaak den wielrijder eerst op het laatste oogenblik gezien. Ondanks krachtig remmen was een aanrijding niet meer te voorkomen. Het slachtoffer werd op het be tonnen wegdek gesmakt. Per ziekenauto is hij naar Velp vervoerd. „Tel." DRUKKERIJ UITGEBRAND TE AMSTELVEEN. Gisteravond tegen half zes is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de reclame- en handelsdrukkerij van den heer J. L. de Kruif, gelegen -an den Amsterdam- schen weg te Amsterdam, nabij de kweek school van het leger des heils. Het uit tien personen bestaande personeel had om vijf uur de drukkerij verlaten. Om wonenden bemerkten, dat er brand was ont staan en waarschuwden onmiddellijk brand weer en politie. De brandweer was spoedig met twee motorspuiten ter plaatse. Zij gaf met vijf stralen water. Het vuur had inmid dels een vrij grooten omvang aangenomen en een half uur na het uitbreken van den brand sloegen de vlammen door het dak en de ramen, zoodat de vuurgloed tot ver in den omtrek te zien was. Tegen zeven uur was men het vuur mees ter en kon met het nablusschen worden aan gevangen. De schade is aanzienlijk. De geheele drukkerij is uitgebrand en alle machines zijn verwoest. De drukkerij was ondergebracht in een oude boerderij, die tot dit doel werd verbouwd. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EEN EXAMEN? Er wordt een onderzoek ingesteld. Het Vakblad voor de schoenmakerij en schoenhandel meldt, dat er sterke aanwij zingen bestaan, dat er bij het schriftelijke examen voor diploma D. voor schoenwin keliers. dat Maandag 27 November is ge houden, onregelmatigheden hebben plaats gehad. Door het Departement van Economische zaken, afd. middenstand, wordt een on derzoek ingesteld. B UTTENLA NDS CH GEMENGD. BRAND IN EEN ROEMEENSCHE PETROLEUMRAFFINADERIJ. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Gistermorgen is in de petroleumraffina- aerij Noris in Plojetschti (Roemenië) een brand uitgebroken, die gebluscht kon wor den voor de vlammen ernstig om zich heen hadden gegrepen. Dit is de zesde brand in het oliegebied binnen korten tijd. Men begint in Roe- meensche kringen aan een Engelsche sabo- tage-actie te denken. AANSLAG BIJ DE FORTH-BRUG? De Schotsche politie en militaire auto riteiten stellen een onderzoek in naar wat zij meenen, dat een poging ls de Forth-brug of een daarbij gelegen gebouw door een bom welke gisteren uit een coupéraampje werd gegooid, te beschadigen. Toen een trein, welke van Dundee op weg was naar Glasgow langzaam over de Forth-brug reed, werd uit een der wagons een voorwerp op de brug geworpen, dal vlam vatte. De overblijfselen van dit voor werp, dat geen schade heeft aangericht, werden bijeengebracht ter onderzoek door deskundigen. Het is nog niet bekend of men hier te doen heeft met een soort brandbom. De rijtuigen werden doorzocht en de passagiers werden bij de volgende halte ondervraagd. Gisteravond laat wa ren nog geen arrestaties verricht. Geruchten dat het Iersche republikein- sche leger de hand in deze zaak zou heb ben, waren in de buurt in omloop, doch zij werden nog niet bevestigd. VEROORDEELINGEN WEGENS SPIONNAGE. De militaire rechtbank te Cernauti (Roe menië) heeft gisteren twee leden der Duit sche minderheid uit Kroonstad en acht andere personen veroordeeld wegens de uitlevering naar het buitenland van docu menten, de landsverdediging betreffende. De uitgesproken straffen varieeren van twee jaren celstraf tot twintig jaren dwang arbeid. SCHEEPSRAMPEN. Het Roemeensche vrachtschip „Sandu" is op de Zwarte Zee, nabij de Bulgaarsche kust vergaan. De oorzaak is onbekend. Vier opvarenden slaagden er in zich in een sloep te redden, de overige twaalf worden vermist. Het schip was met een lading graan van Konstanza op weg naar Pa lestina. Bij Langsand voor Skutskaer is het Zweedsche schip Syd aan den grond ge- loopen. De dertien opvarenden zijn gered. Men poogt thans het schip te bergen. EEN SPOOR IN DEN MOORD OP ENGELBERG. De politie te New-York volgt een spoor in den moord op den secretaris van het Duitsche consulaat. Engelberg. De moor denaar zou een bokser zijn, bijgenaamd „de man met den stierennek", die den nacht voor den moord ln het huis van het slachtoffer heeft doorgebracht Engelberg heeft gedurende zijn slaap zulk een har den slag tegen het hoofd gehad, dat de schedel werd ingeslagen. De vingerafdrukken, welke in bloedspat- ten op den muur werden gevonden, komen overeen met die van den Zweedschen bokser. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 10 DECEMBER. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Ten Cate. m# Eglise Wallonnedix heures et demie, M. J. Hay et. pasteur Arnhem. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Makkink; nam. 5% uur. ds. Bieger. Geref. Kerk in H.V. (Patrimonium): Nam. 5 uur, de heer A. van Kampen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10% uur. prof. dr. G. J. Heering. Rozekruisers Genootschap <Z.W. Singel 106): Voorm. 10% uur. de heer M. A. Verhoog. Ver. van Vrijz. Hei-vormden (Volkshuis): V.m. 10% uur. dr. H. Faber van Schiedam. Chr. Geref. Gem. (Steenschuur 10): Voorm. 10 en nam 5uur. ds. J. Prins van Amsterdam. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstr. 19): Voorm. 10% uur. Gez. Mis. Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur. ds. J. Verkuyl van Oegstgeest; nam. 5 uur (Bed. H. D ds. Weggemans. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur, ds. Weggemans; nam. 5 uur. ds. Wiersinga. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur, dr. Westerink; nam. 5 uur. ds .Harder. Geref. Kerk (Morschweg. Evangelisatiegeb.) Voorm. half tien. ds. Harder; nam. 5 uur, dr. Westerink. Hoogl. Kerk: Voorm. 10% uur (Jeugddienst), ds. J. de Wit. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur. ds. H. v. d. Linde <H. Doop) en nam. 6 uur. ds. Y. Alkema. Oosterkerk: Voorm. 10 uur, ds. Y. Alkema; nam. 6 uur. ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. J Knoppersen. Chr. Geref. Kerk; Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. preeklezen. Doopsgez. Kerk; Voorm. 10 uur. ds. R. C. de Lange. Aarlandcrveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien, dienst: nam. halfzeven, ds. Moolhuizen. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk (Ju- lianastraat)Voorm. halftien, ds. Scheers; nam. halfzeven, de heer Lekkerkerker. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. halfzeven, ds. Stehouwer. Kinderkerk ..Bethel": Geen dienst. Ned. Herv. Kerk OudshoornschewegVoorm. 10 uur, dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Gunning v. Utrecht. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. ds. Hartkamp (H. A.). Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. 10 uur. ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mulder. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur. ds. Meyer. Chr. Geref. Kerk (Van Reedestraat)Voorm. halftien en nam. 6 uur. preeklezen. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur. de heer Zwoferink van Ederveen. Katwyk-aan-Zee Geref. Kerk; Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. J. P. Unger, van Brui- nisse. Geref. Gem. (Remisestraat); Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, lee6dienst. Lcidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. ]g en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, dienst, Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half. tien, ds. Van Beusekom, van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half. drie, ds. Aalders. Lissc Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. v. Vcenen. Geref. Kerk: Voorm. 9% uur, ds. J. Wristera, veldpred., nam. 4 uur. dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponste ln. Geref. Gem.: Voorm. 9% en nam. 4 uur, lees- dienst. Oud Geref. Gem.: Voorm. 9% en nam. 2% uur. leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 101/4 uur, ds. C. B. Heyn van Oude-Weterlng. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9% uur, ds. J. Treffers van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 6% uur, dt heer R. Koolstra. cand. te Utrecht. NoordwUk-Binnen Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 uur en nam. 5.30 uur. ds. W. W. Slddré. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur, ds. H. B. Visser. Prot, Bond (Lindenplein)Voorm. 10.30 uur, ds. Mispelblom Beijer van Leiden. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. B. Bauma. Ger. Kerk <H. V.): Voorm. 10 uur, de heer A. van Kampen. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur. J. Streefland. Jeugddienst. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. ds. T. J. Jansen Schoonhoven; nam. 7 uur uur: Oecumenische Dienst. Voorgangers: dr. J. Riemens. ds. Ub- blnk, pastoor W. Gol. ds. Bieger, ds. F. ten Cate. ds. Mispclblom BeiJer en ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vryz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. 10% uur, dr. Boersema. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5% uur, ds. Erlnga. Oudc-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm, 9% uur. ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 2% uur (Voorb. H A.), ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Heyn. Rijnzatorwoude Ned. Herv. Kerk: Nam. half 2. ds. J. H. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 8 uur. leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur, de heer P. de Hoop; nam. 5 uur. ds. J. d« Wit van Leiden. Kcrkzaal: Voorm. 9.30, ds. F. J. Broeyer. van Katwyk a/Zee; nam. 5 uur. de heer P. de Hoop. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. 9.30 en nam! 6 uur (H. A.) ds. Post. Ger. Kerk (Voorhouterweg)V.m. 9.30 en nam. 6 uur (H. A.), ds. Van der Loo. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur, ds. C. v. d. Ven van 's-Gravenhage. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 10, (H.D.), ds. De Vreede van RiJnzaterwoude. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. half zeven, ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen (Schoolstraat): Voorm. 10.05 uur, ds. v. d. Wiel van Rijswijk; nam. 5.30 uur, ds. Ten Kate Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. ds. Ten Kate. Geref. Kerk (Hulpkerk Princehaven)Voorm. 10 uur. ds. A. F. J. Pieron. Miss. pred. te Oegst geest; nam. 5 uur, ds. Ferlnga. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 u, ds. Feringa; nam. 5 uur. ds. A. F. J. Pieron. Zevenhoven Ned.. Herv. Kerk: Voorm. 9'i uur en nam. 6% uur. ds. Van Harten. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 6% uur, ds, De Ruig. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Giessen-Nieuwkerk. J. de Lange te Wilsum (O.). CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Oosterbeek, G. van Minnen te Huizen (N.-H.). LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan der Leidsche Kunstvereenlglng vordt in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" op Zaterdag 16 December a.s. een tentoon stelling geopend van teekeningen van Jo Spier. De tentoonstelling duurt tot 1 Ja nuari. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Donderdag a.s. geeft bovenstaande Vereeni- ging haar derde concert van dit seizoen en wel het Quintette Instrumental de Paris. Het programma van dit vermaarde ensemble, dat reeds vroeger te dezer stede uitvoeringen gaf. vermeldt thans werken van Couperin, Van Beethoven, Pierné, Roussel en Vincent d'Indy. Het Quintette bestaat uit fluit, harp, vlooi, altviool en cello. Wy weten al, wat er ln den tuin van Dinges gebeurde. Maar Padje snapt, er letterlijk niets van. Hij zag alle buren nieuwsgierig over de schuttingen hangen of uit de ramen. En ht) zag ook, dat er een mijnheer was, die op een gieter was geklommen, maar die zich op dat wiebe lende ding byna niet in evenwicht kon houden. Padje vond het eigenlijk 't veiligste om te verdwijnen. Niemand sloeg acht op hem, en hy zou doodgemoedereerd kun nen wegwandelen. Dat deed hij ook, waarbj] hij juist een rare man door de tuindeur van de familie Dinges zag gaan. Padie vroeg zich af. wat die man daar wel te maken zou hebben en hij besloot nog even te wachten^ Deze nieuwsgierigheid zou den dik jongen echter noodlottig worden, toen allen plotseling den tuin ver durfde hy niet weg te loopen. HaaiBtig stopte hy zich achter een boom, echter niet dik genoeg was. En nu P naast agent nummer 18, met z° den strak op de straat gericht. Wat ze hem doen op 't bureau 2-4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14