BINNEMLAMl) Ons Kort Verhaal DAM PO LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 9 December 1939 De erfgenaam Electrificatie van het Gooi Kinderbijslagverzekering voor kleine zelfstandigen gewenschf SLAAP UW VERKOUDHEID WEG Omzet Textielgoederen steeg met 21 pet. Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten Vermoedelijk einde 1941 voltooid. OPVOERING VAN DE RIJSNELHEID EN VERGROOTING DER FREQUENTIE. Op een persconferentie te Utrecht bij de N.V. Nederlandsche Spoorwegen heeft Ir. W. Hupkes, naar aanleiding van de uit werking der plannen betreffende de elec- trificatie van het Gooi, een gedetailleerde beschouwing gegeven over de ontwikkeling van het bedrijf, zooals de directie zich deze in de toekomst denkt. Na de waarde van het bedrijf voor het algemeen volksbestaan geschetst te hebben ging spreker er toe over. de electrificatie van het Gooi-net te behandelen. Vermoedelijk kan deze verandering eind 1941 voltooid zijn. De navolgende baanvakken zullen dan worden geëlectrificeerd: Amster damAmersfoort, afstand 44 K.M.. UtrechtHilversum, afstand 17 K.M. en ten slotte Blauwkapel.Amersfoort afstand 16.5 K.M.. in totaal dus over een afstand van 77.5 K.M. Nadat dit is geschiedt, zal 1/4 deel van het hoofdspoornet der N.S. geëlectrificeerd zijn, waarbij zijn inbegrepen de dit jaar nog gereed komende lijnen Harmeien Breukelen en ArnhemNijmegen. Het is ons gebleken zoo ging de heer Hupkes voort dat de rentabiliteit van de electrische tractie volkomen aan onze ver wachtingen beantwoordt. Gezien de buitengewoon goede ervarin gen met de electrificatie opgedaan, is de directie dan ook vast besloten zoo spoedig mogelijk met de verdere uitbreiding van deze electrificatie voort te gaan. waarbij o.a. wordt gedacht aan de electrificatie van het baanvak DordrechtAntwerpen, waarvoor reeds besprekingen hebben plaats gehad met de Belgische spoorwegen en het baanvak EindhovenHaastricht Boven dien wordt hierbij ook nog gedacht aan de verbindingen met Twente en Groningen. Dit is natuurlijk wel toekomstmuziek, doch het zal toch eens werkelijkheid worden, indien de omstandigheden zich niet zoo danig gaan wijzigen, dat een practische uitvoering onmogelijk zal blijken. KOSTEN DER ELECTRIFICATIE. De kosten van de electrificatie van het Gooi worden geschat op f. 28.00n.000. In verband met deze hooge kosten gaf spre ker een overzicht van verschillende finan- cieele moeilijkheden, waarmee de spoorwe gen in verband met de electrificatie te kampen hebben. Zoo rekenen de centrales in het Westen voor de geleverde stroom ongeveer 1 cent per K.W.uur te hoog, het geen neerkomt op een j aarlij ksch totaal van ongeveer f. 1.000.000 Terecht laakte ir Hupkes dezen toestand, die de rentabi liteit der N.S. neerhaalt, en waarbij geld wordt overgeheveld uit de rijksschatkist naar de gemeenten. De verdere electrificatie noodzaakt tot aanschaffing van nieuw materieel en mo derniseering van het oude. De in het Wes ten rijdende treinen zullen worden omge bouwd, zoodat de maximum snelheid 125 K.M per uur wordt, en later eventueel nog hooger tot f. 160 K.M. per uur. Er zullen 25 vijfwagentreinen en 15 twee wagentreinen nieuw worden aangeschaft, en een deel der oude twee- en driewagen treinen worden van één derde-klasse wa gen meer voorzien. Voor het opvoeren van de snelheid der internationale treinen worden nieuwe elec trische locomotieven aangeschaft. VOORDEELEN. Al deze verschillende maatregelen heb ben de volgende voordeelen: 1. Er wordt een stijging van het aantal reizigers verwacht van 15°/o, door de hoo- gere frequentie van den dienst. 2. De tractiekosten worden goedkooper dan bij stoomtractie, indien meer dan 15 treinen per dag over die lijn loopen. 3. Er wordt een verbetering van winst en verliesrekening van f. 1 000 000 verwacht. Tenslotte zal het uit het Gooi vrij ko mende Dieselmaterieel het verdere land ten goede komen Ook daar kan dan aan een dringende behoefte en aan veler wensch voldaan worden. I delijk, dat. indien de Individueele werkgevers belast zouden worden met het geven van kinderbijslagen aan de in hun dienst zijnde arbeiders, ongewenschte gevolgen zouden ontstaan De arbeiders met groote gezinnen zouden dan gevaar loopen uit het bedrijf te worden geweerd. Bij de voorgestelde regeling wordt dit gevaar ontgaan en is het voor den individueelen werkgever van geen belang, of en hoeveel arbeiders, die aanspraak op kin derbijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. Het ligt in de bedoeling, de kinderbijslag- verzekering en de ziekteverzekering zooveel mogelijk door dezelfde bedrijfsvereenigingen te doen uitvoeren. Vrij algemeen is echter het gevoelen, dat eenige beperking van het aantal bestaande bedrijfsvereenigingen aan de uitvoering der verzekering ten goede zou komen. Het ontwerp-kinderbijslagwet houdt met de mogelijkheid van een dergelijke be perking reeds rekening. De ziektewet is op dit punt nog niet aangepast, doch zooals de minister bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begrooting van zijn departe ment voor het jaar 1940 heeft medegedeeld stelt hij zich voor, die aanpassing te be vorderen. Inschakeling van de bedrijfsraden als uitvoeringsorganen acht de minister in de gegeven omstandigheden niet in het belang van de gewensehte unificatie der sociale verzekering, noch ook bevorderlijk voor de richtige ontwikkeling van de bedrijfsraden overeenkomstig hun eigenlijke taak. Bij het in studie nemen door de in te stellen staats commissie van het vraagstuk van de zgn. zelfstandigen in de verplichte verzekeringen zal mede de uitbreiding van de kinderbij slagverzekering tot deze categorie personen onder de oogen kunnen worden gezien. Voorshands wil het den minister voor komen. dat de inschakeling van het insti tuut der collectieve contractanten niet wel mogelijk is zonder ongewenschte gevolgen te riskeeren. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Gisteren heeft te 's-Gravenhage een druk bezochte vergadering plaats gehad van in specteurs van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren, ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan dezer vereeniglng. In het openingswoord wees jhr. mr J. L W. C. von Weiier op de veranderingen, die in de lustrumviering gekomen waren in verband met de omstandigheden. Vervolgens werden eenige inleidingen gehouden. De heer J. Ruchtie. inspecteur in Friesland, sprak over den arbeid in zijn rayon. De inspecteur voor Limburg en Noord- Brabant. de heer L. de Klerk, besprak het brandgevaar in stallen cn de huisvesting van kettinghonden. De heer W. C. Serne Dzn„ inspecteur in bijzonder verband, hield een inleiding over circussen en wedrennen. Dr. H. 't Hoen sprak tenslotte over „vee- vervoer vroeger en nu." De stoomvaartmaatschappij „Nederland" deelt ons mede, dat de passagiers en de ge redde leden van de bemanning van de „Tajandoen" in goeden welstand in Ply mouth verblijven en dat, indien alles ver loopt, zooals wordt verwacht, de geredden aanstaanden Dinsdag in ons land terug zullen keeren. De reis zal gaan via Calais en Brussel. Eenige passagiers komen misschien reeds eerder per vliegtuig. FINANCIEELE RUIMTE VOOR GROOTE GEZINNEN. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wettelijke regeling: van de kinder bijslagverzekering is het volgende ont leend: Dat voor dc zoogenaamde kleine zelf standigen eveneens een voorziening ge- wenscht zou zijn. is ook het gevoelen van den minister. In verband met de moeilijkheden, welke met de opneming van de kleine zelfstandigen in de ver plichte verzekeringen samenhangen, is hij voornemens de instelling te bevorde ren van een staatscommissie ter bestu deering van vraagstuk. De voorgestelde regeling beoogt, voor de grootere gezinnen meer financieele ruimte te scheppen ten bate van de opvoeding en ontwikkeling der betreffende kinderen. Volgens de regeling van het ontwerp wor den de kosten van de kinderbeslagen over alle bedrijven gezamenlijk omgeslagen. Hiervan en zelfs van een bedrijfsgewijzen omslag zou moeten worden afgezien, indien men wil voorkomen, dat ondernemingen, waar weinig arbeiders met groote gezinnen werkzaam zijn. belast worden met een bij drage, welke ten goede zal komen aan on dernemingen, die meer arbeiders met groote gezinnen te werk stellen. Het is echter dui- Wrijf rug en borst in met Dempo. Dan bent U den volgenden morgen beter Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 cl Het Centraal Bureau voor de statistiek publiceert thans voor de eerste maal gege vens betreffende het verloop van de om zetten in de grossierderij in textielgoede ren. Deze tak van bedrijf verhandelt arti kelen. welke onderling zeer sterk uiteen- loopen. Eenerzijds behooren hiertoe goede ren, welke direct, of na eenige bewerking, voor consumptief gebruik bestemd zijn, anderzijds goederen, welke als grond- of hulpstof dienen voor industrie en ambacht. De omzet nam naar de waarde gere kend van 1936 op 1937 toe met ruim 6 pet., van 1937 op 1938 met 5V2 pet. en steeg in den loop van dit jaar zeer sterk, en wel in het le halfjaar tot een gemiddeld peil van bijna 13 pet. boven het overeenkomstig halfjaar van 1938. in het derde kwartaal tot bijna 21 pet. boven het vorige jaar. Laatstgenoemde omzetverhooging houdt behalve met prijsstijging voor een be langrijk deel verband met de in de tweede helft van dit kwartaal sterk toegenomen bedrijvigheid in den kleinhandel. BAAKSCHE OVERLAAT IS DROOG. Wegen zijn weer begaanbaar. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Baaksche overlaat bij Zutfen, die sedert 1 December werkte, weer droog ge worden. Alleen aan de uiterste zijde van het wegdek stond gisteren nog wat water. De bussen van de G.T.M. rijden weer. De lage weilanden staan nog blank. Een enkele boerderij is nog geïsoleerd, maar overigens zijn de wegen weer begaanbaar. 4078 (Ing-ez. Med.) GOED NIEUWS VOOR DE KAMPEERDERS. Door samenwerking van de besturen van den A.N.W.B. en de Ned. Kampeerkaarten Centrale is besloten tot een reorganisatie van laatstgenoemd lichaam, welke een groot belang voor de kampeerders zal beteekenen. De Ned. Kampeerkaarten Centrale zal met ingang van 1 Januari a.s. met behoud van eigen naam overgaan in den A.N.W.B. De kampeerbelangen zullen in de toekomst be hartigd worden door een raad van beheer, waarin naast de A.N.>V.B. ook de Alg. Ned. Kampeer VereenigiiYg en de Ned. Toeristen- kampeer Club vertegenwoordigd zullen zijn en waarin ook de tegenwoordige leden van den raad van toezicht zullen overgaan. De secretaris van de N.K.C. de heer G. van der Weyde, die zeer verdienstelijk werk verricht heeft voor den opbouw en groei dezer stichting zal overgaan naar den A.N. W.B. en zal bij de georganiseerde N.K.C. werkzaam blijven. De kampeerders zijn door dezen gang van zaken ten zeerste gebaat. De prijs van hun kampeerkaart wordt belangrijk verlaagd, terwijl het dienstbetoon geheel hetzelfde zal blijven. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGARENINDUSTRIE. De bedrijfsraad voor de slgarenindustrie kwam te Eindhoven in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. van der Weijden. Uit berichten, die van regeeringszijde waren binnengekomen, bleek duidelijk, dat de regeering haar volle aandacht schenkt aan het vraagstuk van den tabaksaanvoer uit Nederlandsch-Indië. Naar aanleiding van conferenties, die ten kantore van het centraal bureau voor de statistiek daarover hebben plaats ge vonden, is besloten de eerstvolgende loon- enquête in het sigarenbedrljf te houden in een der eerste maanden van het Jaar 1940. Die enquête zal dan worden ingesteld door de werkgevers- en werknemers-orga nisaties in samenwerking met het centraal bureau. Behandeld werd een concept-contract, houdende verbod van deel-arbeld bij het maken van sigaren. Hierover heeft, in ver band met de komende aanvrage tot bin dendverklaring van dit contract, een con ferentie ten departemente van sociale za ken plaats gevonden, waaraan de voorzitter en secretaris van den bedrijfsraad hebben deelgenomen. Het is naar aanleiding van die besprekingen, dat het oorspronkelijke concept in vorm is gewijzigd. Het nieuwe concept werd. nadat kleine veranderingen waren aangebracht, door den bedrijfsraad goedgekeurd. Op dit contract zal, nadat het door de partijen, die het hebben aangegaan onderteekend zal zijn, de algemeene hindendverklaring door den bedrijfs raad worden aangevraagd. DE WERKLOOSHEID IN DE HOOFDSTAD Ruim 10.000 geregistreerden minder. Het aantal bij de gemeente-arbeidsbeurs te Amsterdam geregistreerde werkloozen bedroeg eind November 39767, tegen 40491 eind October. De werkloosheid is dus gedu rende de maand November als regel een der slechtste seizoenmaanden nog met 724 teruggeloopen, hoewel het bouw vak. het kleedingbedrljf en het diamant vak een stijging van plm. 700 aanwijzen. Vergeleken met het vorige jaar. toen toen het aantal werkloozen eind Novem ber 50387 bedroeg, is er dus een teruggang te constateeren van 10620. Het aantal plaatsingen bedroeg in No vember 4312. In werkverschaffing arbeidden op ultimo November 2310 personen. VOEDSELVOORZIENING IN OORLOGSTIJD. Verschenen is het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur van de wet van 30 September 1938, houdende voorzie ning in tijden van oorlog enz. Daaraan is het volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp verklaarden verscheidene leden te betreuren, dat het thans noodlg blijkt te zijn den werkingsduur van deze wet te verlengen. Zij waren van oordeel, dat de werking van deze wet zoo spoedig mogelijk dient te worden beëindigd, zy dient te worden vervangen door een andere wet, waarop de maatregelen, verelscht voor de voorberei ding van de voedselvoorziening in oorlogs- tyd en voor die voorziening zelf, kunnen worden gebaseerd, een wet, welke üitslui- tend daarvoor bestemd is. Erkend werd, dat zulk een wet niet meer vóór 31 December 1939 tot stand kan ko- door W. Casoogne. Wie is die heer, die u daar naar den trein bracht? vroeg een kennis aan Herbert Wooldson, den ouden, schatrijken grond eigenaar, wiens uiteriyk evenwel niet deed vermoeden dat hy meer was. dan een een voudige landbouwer. De oude Wooldson keerde zich lachend naar dengene, die hem had aangesproken. Dat heerschap? Hy wees met zyn duim over zyn rug naar den dandyachtigen jongeman, die gehaast van zyn sjees was gesprongen en het station was binnenge- hold. Dat is een stuk familie van my. Ik had hem byna tot myn erfgenaam be noemd. Byna? vroeg de ander. Ja, byna, grinnikte de oude. Myn vrouw en ik worden een dagje ouder en wy moeten toch iets met ons hebben en houden doen, niet waar? Naaste families hebben we niet meer, geen van beiden. Maar dat jongmensch is nog ln de verte aan ons verwand en we dachten, dat we er goed aan zouden doen, hem tot onzen erfgenaam te benoemen En daarom wil den we eens wat nader kennis met hem maken We scharrelden zyn adres op hy verdient ergens als klerkje amper ge noeg voor zyn levensonderhoud en lie ten hem weten dat een ver familielid, dat er warpjes by zat. hem tot erfgenaam had benoemd, dat zyn overkomst gewenscht was en dat hem de voorwaarden nader ter kennis gebracht zouden worden. Vanmiddag heb ik hem van den trein gehaald vervolgde de oude man, terwyi er weer een lachje op zyn gerimpeld gezicht verscheen. Met dc oude sjees. Dat stond meneer niet aan. Hy had een open landauer verwacht. Ik gaf voor een oude knecht van den overledene te zyn. Dus hy kende u niet? Nee, mij niet en myn vrouw even minOnderweg vroeg hy waar het landgoed van zyn oom lag. Landgoed? her haalde ik. De overledene woonde eenvoudig op een boerdery. Maar de woning is prach tig gelegen. Midden tusschen hoog geboom te Daar heeft hy altyd gewoond, zei ik. Hy was er zeer aan gehecht en het is stel lig zyn wensch. dat u het goed persoonMjk biyft beheeren en alles zooveel mogeiyk Intact laat. Dacht je dat ik van plan was myn leven op een boerdery door te brengen? antwoordde hy minachtend. Ik zou wel gek zyn, als ik, wanneer ik werkeiyk zooveel erf, als my be richt is, in deze negory zou blyven wonen. Man, Je weet niet, wat je van het leven kunt genieten, als je geld genoeg hebt. Toen wy by de boerderij kwamen wist hy byna geen woorden genoeg te vinden om zijn afkeuring over alles en nog wat te kennen te geven. Niets deugde De wo ning zag er veel te somber uit. Hy begreep niet hoe iemand het daarin kon uithou den. Hy zou er zich van alle menschen ver laten gevoelen. Wanneer hy verplicht was met het oog op de erfenis er eenigen tyd te vertoeven, zou hy grondige veran deringen aanbrengen. De boomen moesten gekapt worden en de paarden vervangen door een auto. En toen ik hem te kennen gaf, dat de overledene zeer aan de paarden gehecht was geweest en de boomen rond het huis prachtig had gevonden, gaf hy me met een snauw te kennen, Jat dat myn zaken niet waren, dat ik me er niet mee had te bemoeien en dat hy er niet op ge steld was. oud personeel om zich heen te hebben, dat maar steeds over den over ledene sprak. Die had afgedaan. En daarop zei hy, dat hy honger had en zoo spoedig mogelijk wat te eten moest hebben. Mijn vrouw ontving hem als was ze de oudste hulshoudster van den overledene. Zy had gedekt voor drie personen. Nau- welyks had de jongeman dat gezien, of hy wcnschte te weten, wie er behalve hy, nog meer aan tafel zouden komen. Neem me niet kwaiyk, antwoordde myn vrouw, maar wy waren gewend samen met onzen heer te eten. We dachten, dat u er wel geen bezwaar tegen zou hebben, wan neer we net als vroeger Dachten jullie, dat ik op jullie gezel schap aan tafel gesteld was, schamperde het jongemensch, dat we tot onzen erfge naam wilden maken. Ik denk er niet aan! Een vreemden smaak schijnt myn weldoe ner er op na gehouden te hebben. Maar nou Ja, voor dezen keer eten Jullie nog maar met my mee. Dat was voor Jullie een heele eer merkte de ander op. Ik kan je verzekeren, dat het me moeite kostte om me goed te houden. Maar myn vrouw gaf me een wenk om de comedie nog verder door te spelen. Onder het eten vroeg hy allerlei over de bezittingen, maar het scheen hem niet te interesseeren wie degene was. die hem alles had willen nalaten. Het beste ln het huls bleek nog niet goed genoeg. Niets konden wy hem naar den zin doen. Ik was een onhandige oude zemelaar, myn vrouw was in alles te lang zaam. Het vee wilde hy zoodra mogelijK van de hand doen. De boerdery mijn levenswerk moest tot een landhuis ver bouwd worden. Toen vroeg hy wanneer de notaris zou komen. Ik antwoordde, dat deze den volgenden dag zou komen. Dat stond meneer niet aan. De sjees moest weer ingespannen worden. Ik moest hem er onmlddeliyk naar toe rijden. Hy wilde zyn zaken zonder uitstel regelen. En in de stad zou hy dan meteen besprekin gen kunnen voeren over de aan te brengen veranderingen. Bovendien moest hy ander personeel om zich heen hebben. Zoo'n oude knecht en zoo'n versleten huishoudster was niets voor hem. En heb je hem naar den notaris ge bracht? informeerde de kennis belang stellend. Ik spande de sjees onmiddeliyk in en reed in de richting van het station. Je had zyn verwonderde gezicht eens moeten zien, toen hy dat constateerde. Je rijdt verkeerd, sufferd, zei hy. Nee, ik rijd goed. Ik breng u naar het station. Dan kunt met den eersten den besten trein weer vertrekken en morgen het werk op het kantoor weer verrichten. Wat bazel Je toch? Het heertje was ang stig verbaasd. Ik hoop, dat je het my niet kwalyk neemt, zei ik toen, maar je bent geen erf genaam en je wordt het ook niet. Ik ben nameiyk dat familielid dat Je tot een ver mogend man wilde maken. Maar ik wilde toch eerst weten, wie u eigeniyk was. We kenden elkaar Immers niet. En vandaar dat we besloten u te berichten, dat ik was overleden. De oude versleten huishoudster, die u op haar ouden dag, net als my, op straat wilde zetten, was myn vrouw. We zyn tot de ontdekking gekomen, dat we ons ln ons eenige familielid deeriyk ver gist hebben. Het reisgeld krygt u natuur- lljk terug Zag Je, welk een haast hy had, om den trein te halen? lachte de oude en de ander lachte harteiyk mee. En ze lachten nog, toen de oude Woold son de zweep liet knallen en wegreed ter- wyl ln de verte het schrille gefluit weer klonk van de locomotief voor den trein, waarin de „erfgenaam" over zyn luchtka- steelen zat na te denken. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Bekende merken en zaken verdwenen in den Wereldoorlog. Heel veel producten stierven een vredigen dood in den vorigen kryg, heel veel namen, die in de huishou dens van 1914 all-edaagsch waren, riepen ln 1919 slechts een flauw glimpje van herinnering op, alleen omdat zy gedurende den oorlog op hielden te adverteeren. 4086 Daartegenover staat het succes van vele anderen, die juist ln den oortcg begonnen. Adverteerders kunnen de controle over de markt behouden, door met verstand gebruik te blyven maken van het machtige middel dat cou- rantenreclame heet. En als zij dat doen, zullen zy het hunne er boe bydragen om het eco nomisch leven van hun land te sta- biliseeren. men, zoodat de verlenging van den gel digheidsduur van de wet van 30 Septem ber 1938 zal moeten worden aanvaard. Echter vroegen deze leden zich af, of deze verlenging niet kan worden beperkt tot 1 Juli 1940. ECONOMISCH ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van dr. Moller, lid van de Tweede Kamer, werd heden in het American-hotel te Amsterdam de achtste landdag voor het Nederlandsche economi sche onderwys gehouden, uitgaande van de nationale vereenlging voor handels onderwys, het nationaal bureau voor on derwys op economisohen grondslag, den bond van gemeenten, vereenigingen en stiohtingen, die inrichtingen tot het geven van handelsonderwys in stand houden en de vereenlging „Hou' en Trouw". Na het openingswoord van den voorzit ter hield de heer J. C. Holtzappel, voorzit ter van den bond van directeuren en leeraren by het handelsonderwys, een in leiding over „De maatschappelijke betee- kenis van het Handelsavondondenrijs". Vervolgens sprak prof. dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur van de stroomverkoop- maatschappy .Limburg" te Maastricht over „Industrialisatie en financiering". VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van sociale zaken heeft aan den heer Ir. G. P. J. E. M. van Wee- zenbeek met ingang van 13 Februari as eervol ontslag verleend uit zyn functie van Inspecteur by den ryksdienst voor de werk verruiming in de inspectie Zuid-Holland. (2 lijnen) AANVOEREN THANS IN DALENDE LIJN. De gebrulksvee-afdeelingen waren in de afge- loopen week iets minder ruim voorzien, vooral op de eindmarkten was zulks het geval. Voor de goede productiedieren bleef de be langstelling geanimeerd en de oude prijzen ble ven dan ook ruimschoots bestendigd. We zagen enkele zeer beste kalf- en melkkoeien voor f.280 en f.300 verkoopen en de goede soorten deden van f. 230 tot f270 per stuk. Overigens bleek het aanbod van inferieure soorten nog steeds overwegend en de handel daarin was lusteloos, terwijl men voor den ver koop aangewezen bleef op de aankoopers voor het blikvleesch, waarvoor wederom groote hoe veelheden werden gekocht. De prijzen varieer den voor dit vee van f. 70 tot f. 130 per stuk oi gemiddeld 45 cent per K.G. geslacht gewicht. Voor het leger werd deze week beduidend minder gekocht. Naar wij vernemen is er nogal veel voorraad en bovendien is er voor het leger met het oog op de komende feestdagen mlnde^ noodig en voorloopig wordt het kwantum dan ook iets beperkt. Voor het geschikte vee voor de mesterij za» waarschijnlijk wel wat meer kooplust komen, want naar we vernamen worden de voedernor men voor mestvee en ook voor de mestvarkens belangrijk grooter. Voor rundvee zou 2 kg. per dag worden toegewezen. Dit bedroeg eerst u.ia kg. per dag. Hierdoor is de mesterij dus aanzienlijk in het voordeel gekomen. De aanvoeren van goca slachtvee worden steeds minder en zelfs goeae tusschensoorten met een slachtrijpe kwalitei worden steeds minder aangevoerd. "Een prijsverhooglng heeft er nog wel niet plaat - doch dit vindt vooral zijn oorzaak voor ey™ groot gedeelte in een terugloopend gebruik van rundvleesch. waardoor eveneens de varkenspru- zen worden geremd. hf Goedkoop vleesch kan wel worden^ verK9y" en de consumptie van schapen- en" nucncer kalfsvleesch is in verhouding veel grooter. De export van schapenvleesch staat momen teel vrijwel stil en zoodoende zijn de nrm» weer eenlgszins achteruHeannd"-- De m!,r waren bil ruime aanvoeren voor schaoen lammeren ondanks er zeer veel voor n binnenland werd gekocht, aan den lageren Ka- Ook de vette varkensmarkt had een zeer Ka verloop en de prijzen konden zich moenu handhaven. ,.nn Wij noteerden voor oude vette schapen f. 26 tot f. 26 en voor lammeren van f- w f. 18 per st.uk. Enkele extra zware en P" van kwaliteit iets meer. Het weer is voor de schanen thans zeer slecht "-'I ,r> VL»«JI 11^ -v ii.'wi ii li SI» 7O0- en bllvn^eren is 7oo "oed als onmogpms- wrJ. dat de kwaliteit er niet b?t»r no wordt, vernamen dan ook nu reeds, dat de nu al teruggaande is 2 3 «Mi n'tcht"

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10