STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 8 December 1939 De strijd in het Westen De strijd ter zee Overzicht De oorlog in de lucht Symphatie voor Finland De Fascistische Raad Viering van het Sinterklaasfeest Verspreide berichten Op enkele plaatsen is het artillerie-vuur wat opgeleefd en hadden enkele scher mutselingen plaats tusschen verkennings- afdeellngen. maar veel te beteekenen heeft deze actie niet, De Britsche koning heeft ..ergens aan het front" president Lebrun en Daladier ontmoet Gezamenlijk hebben zij het noen maal gebruikt. De koning had den president uitgenoo- digd voor deze ontmoeting. De koning, de president, Daladier, de Britsche opperbe velhebber, Gort, de hertog van Gloucester en andere hooggeplaatste Fransche en En- gelsche officieren zaten aan het noenmaal aan, waar hartelijke toespraken werden uitgewisseld. Het Engelsche Reuter-bureau meldt uit Parijs dat in de afgeloopen drie maanden de versterkingen van de Maginot-linle ongeveer zijn verdubbeld. Duizenden ton ner. aarde zijn verplaatst en er zijn nieuwe versterkingen gebouwd, zoowel voor als achter de bstaande kazematten van de linie. Thans strekt zich van Genève tot Duinkerken een krachtige militaire linie uil. die in staat is artillerie en luchtbom bardementen zoowel als infanterie en tankaanvallen te weerstaan. De troepen werken nog steeds verder aan deze ver sterkingen. De permanente fortificaties zijn beschermd door diepe terreinen met tank vallen en verborgen wapens tegen tanks. Doordat men het aantal kazematten zoo heeft uitgebreid, ontstaat langzamerhand een combinatie van een Maginot- en Sieg- friedlinie op het Fransche gebied, die zoo wel de voordeelen van de krachtige Magi- notforten met hun geweldige vuurkracht als de groote verspreiding over een diep terrein met kleine kazematten heeft. Deze linies liggen niet alleen langs de Fransch- Duitsche grens, doch loopen door in de Ardennen en de vlakten langs de Noor delijke grens. VERLIES VAN SCHEPEN. Uit Oostende meldt een Belga-telegram, dat het 62-14 ton groote Noorsche s.s. „Britta" om elf uur gistermorgen ten Zuid westen van Landsend is vergaan. De treiler „0-295 Memling" uit Oostende heeft 25 schipbreukelingen van dit schip aan boord genomen. Daar de bemanning van de „Britta" 31 koppen telde, vreest men, dat zes hunner verdronken zijn. De geredden, van wie er zes gewond zijn. zijn te Newlyn aan land gezet. Het Zweedsche telegraafagentschap heeft uit Gothenburg bericht ontvangen, dat het Deerrsche s.s. „Vlnga", groot 1974 ton. ten gevolge van een ontploffing is vergaan. De geheele bemanning van 21 koppen is door een Deensch stoomschip gered. Uit Londen wordt gemeld, dat het 4607 ton metende Britsche s.s. „Chancellor" op den Atlantischen Oceaan na een a&nvaring ls gezonken. De gezagvoerder en de bemanning zijn gered en keeren met een ander schip naar een Engelsche haven terug. De Britsche admiraliteit deelt voorts het volgende mede: „De secretaris van de ad miraliteit betreurt het te moeten mede- deelen, dat Zijne Majesteits treiler „Wash ington" van 209 ton gisteren in de Noord zee op een mijn is geloopen en gezonken met verlies van acht menschenlevens. De nabestaanden zijn op de hoogte gebracht." Van de bemanning van den treiler is er slechts één gered. Het Britsche stoomschip „Thomas Wal ton," metende 4460 ton, is gisteravond, na een explosie, in de Noordzee gezonken. Het schip is vermoedelijk op een mijn geloo pen. De bemanning ging in de reddings sloepen en werd gedeeltelijk door andere schepen gered. Een sloep met tien man is evenwel op drift geraakt Of en hoeveel vermisten er verder zijn, is nog niet be kend. TOCH HET DOEL BEREIKT! Naar thans gemeld wordt, heeft de Poolsche duikboot „Orzel", die destijds aan de intemeering te Tallinn ontsnapte, en waarvan sindsdien niets meer is gehoord, een Engelsche haven bereikt na een zeer avontuurlijke reis. Ook de Poolsche duik boot „Wilk" wist zich bij de Engelsche vloot te voegen. Finland blijft zich met alle kracht ver weren. Een vertegenwoordiger van het Fin- sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft nog eens een hartstochtelijk beroep op de wereld gedaan. Hij zeide o.m., dat van alle zijden sympathiebetuigingen wor den ontvangen, doch dat men van een klein land als Finland met 3 millioen zie len niet kan verwachten, dat het immer stand kan houden tegen Rusland met 180 millioen. Finland vecht wanhopig voor zijn leven, een leven, dat nog verscheidene maanden, mogelijk verscheidene jaren kan duren. De groote Russische beer zit evenwel de kleine Finsche hond achterna en hoe wel de hond kan ontsnappen voor een oogenblik. moet de beer tenslotte winnen. Er moeten wapens en mannen worden ge geven en spoedig gegeven. Na een beroep op Denemarken, Zweden en Noorwegen en gezegd te hebben, dat het te betreuren is, dat groote mogendhe den zooals Groot-Brittannië en Frankrijk die wapenen en bloed hunner burgers heb ben gegeven voor Polen, niets kunnen doen voor Finland, voegde de woordvoerder hier aan toe: het is thans aan de wereld Fin land meer te geven dan sympathie, tenzij zij deze dappere kleine natie verpletterd wenscht te zien. Finland ls trotsch, doch niet te trotsch om toe te geven, dat het het niet voor altijd zal kunnen uithouden zon der hulp en hoopt dat de naties der wereld niet zuilen toezien, hoe het vernietigd wordt en zijn burgers uitgemoord. Maar kan het meer verwachten dan sympathie? Totdusver blijkt daarvan nog weinig. Het Deensche ministerie van buiten landsche zaken heeft gisteravond een communiqué uitgegeven over de conferen tie van de Noordsche ministers van buiten landsche zaken te Oslo. De ministers heb ben de vraagstukken welke in verband staan met de bijeenroeping van den Vol kenbond door Finland besproken en zij hebben eveneens gesproken over de gevol gen van den strijd in Finland voor den al- gemeenen politieken toestand. Tenslotte pleegden zij overleg over vraagstukken en details samenhangend met de activiteit van den Volkenbond. De ministers van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben telegrammen van sympathie aan den Finschen minister-president en diens collega van buitenlandsche zaken gezonden Men ziet het: weer sympathie zonder meer Ook de Spaansche ministerraad heeft zijn sympathie met Finland betuigd. Na de vergadering van den ministerraad is een nota gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de regeering met aandacht den internationalen toestand volgt, waarvan de ernst een hoogtepunt heeft bereikt. De barbaarsche inval van de Russen in Fin land is een van de natuurlijke gevolgen van het belachelijke probleem, waarvoor alle landen zich gesteld zagen bij het be gin van de vijandelijkheden. Spanje, dat als geen ander land heeft gestreden tegen de Aziatische barbarij, betuigt zijn diepe sympathie voor Finland in dit heldhaftige en moeilijke uur. Talrijke jonge gedemobiliseerde groepen van het Spaansche leger hebben aan de autoriteiten toestemming verzocht dienst te mogen nemen in het Finsche leger. On der deze vrijwilligers bevinden zich tal van vlieger-officieren. Wanneer toestemming wordt verleend, zullen naar schatting verscheidene hon derden officieren dienst nemen bij het Finsche leger. Dat gaat al iets worden! Gisteravond hebben Hongaarsche stu denten betoogd voor de Finsche legatie te Boedapest. De leider van de betoogers hield een toespraak, waarin hij de sympathie voor Finland betuigde. De Finsche gezant dankte voor deze be tuiging van vriendschap, waarna de be toogers het Finsche en het Hongaarsche volkslied zongen. Hierna gingen de betoogers naar de Ita- liaansche legatie, waar zij den Duce toe juichten. Dat Duitschland met het Finsche geval toch wel verlegen zit, bewijst, dat de pers telkens en telkens er op terugkomt. Zoo zegt het Duitsche Nieuwsbureau o.a. weer: Het Duitsche volk is door de Britsche oor logsophitsers. die niet in de laatste plaats door Scandinavische journalisten en poli tici werden ondersteund, de tegenwoordige oorlog opgedwongen. Het is naïef en tegelijketijd sentimenteel te verwachten, dat het Duitsche volk in den strijd om zijn toekomst nu plotseling alle kleine staten zou bijstaan, die vroeger Duitschland niet genoeg konden smaden en zwart maken. Jarenlang heeft men het rijk minstens met koele onverschilligheid, ja met hoogmoedige afwijzing, vaak evenwel met slechts verholen en openlijke vijandig heid behandeld. „Wie kaatst, moet den bal verwachten." Het Derde Rijk blijft trouw aan diegenen, die het trouw blijven en staat diegenen bij, die het bijstaan. Het Derde Rijk is nuttig voor degenen, die nuttig voor het Derde Rijk zijn. Het Duitsche volk heeft niets tegen het Finsche volk, integendeel, het heeft gee nerlei vijandschap tegen de volken van het Noorden. Het is te hopen, dat de leiders van het lot van onze Noordelijke buren op een goeden dag er eens hun gedachten over zul len laten gaan en zich de vraag zullen stel len of het beter is, zooals in de afgeloopen jaren, aan de influisteringen van Engelsche Volkenbondsapostelen en oorlogsophitsers een willig oor te leenen of zichtbare uit drukking te verleenen aan het natuurlijke belang van hun volken bij een vriendschap met het Duitsche volk. Negatief als steeds. De Groote Fascistische Raad heeft giste ren te Rome vergaderd van 10 uur in den avond tot 1 3/4 uur ln den nacht. In een communiqué wordt gezegd, dat de raad de positie van niet deel nemen aan den oorlog heeft bevestigd. Verder is bevestigd, dat de betrekkin- kingen tusschen Italië en Duitschland blijven, zooals deze zijn vastgesteld bij het verdrag van vriendschap en de ge dacht en wissel in gen van Milaan, Salz burg en Berlijn. Tenslotte is verklaard, dat alles, wat eventueel zou kunnen gebeuren in het Donaubekken en den Balkan niet zal nalaten Italië direct te intercssecren. De Duce heeft bij de opening van de ver gadering verzocht den overleden Constanzo Ciano te herdenken. Vervolgens bracht de minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, verslag uit over den internationalen toestand. Dit ver slag duurde twee uur en een kwartier. Ver volgens hield de Duce een rede. welke an derhalf uur duurde. Hierna werd een resolutie aangenomen, waarin de drie reeds genoemde punten wa ren opgenomen. De secretaris van de partij gaf vervolgens een uiteenzetting van een aantal wijzigin gen in de statuten van de partij, welke ten doel hebben de verschillende organisa ties van de partij meer soepel te doen werken. In de Itallaansehe kranten kan men klachten lezen, zegt de „Times", dat het nutteloos is de vorming van een eenheids front in den Balkan onder Italiaansohe lei ding te verwachten zoolang Roemenië aan gemoedigd wordt niet toe te geven aan de wenschen van Hongarije en Bulgarije, en Roemenië wordt eraan herinnerd, dat de eenzijdige garantie van Engeland en Frank rijk alleen geldig is in geval van een Duit- schen aanval en niet van een Russischen aanval. Roemenië krijgt daarom den raad toe te geven aan de eischen van Hongarije en Bulgarije, omdat Roemenië anders onaan gename verrassingen te wachten zouden kunnen staan en, zooals de commentaren het uitdrukken, de wensch voor vrede van Italië tevergeefsch zou kunnen blijken. Bij zijn belangstelling voor de gebeurte nissen in den Balkan denkt Italië niet aan het belang van derden. Telkens weer wor den Engeland en Frankrijk met groote openhartigheid er aan herinnerd, dat Italië geen reden heeft hen dankbaar te zijn na de manier, waarop deze twee landen Italië hebben behandeld en dat Italië er alleen op uit is een politiek na te streven, welke zijn belangen in de Middellandsche Zee het beste dient. Het radiostation-Rome heeft medege deeld. dat de president der Turksche repu bliek, Inonoe plotseling wijziging in zijn plannen voor een reis door Zuid-Turkije heeft gebracht en onverwijld naar Erze- roem vertrokken is. Erzeroem is een belang rijk militair centrum, dat ongeveer 250 ki lometer ten Oosten van de Russische grens overgang tot het R. K. geloof, bleef zij i- nerlijk een trouw Protestant, die dagelijks haar Bijbel las en kracht putte uit het geloof aan God. Ondanks haar leven aan een zedeloos hof, wist zij zich staande te houden. Tot aan haar dood bleef haar geestesoog helder en is zij haar Verlosser trouw gebleven. Na een korte pauze weidde mevr. Kraan tenslotte nog uit over het leven van Prin ses Maria van Engeland, de vrouw van den Koning-Stadhouder Willem UI. Prinses Maria, die reeds vroeg een volwassen meis je met ernstigen aanleg was, trouwde op zestien-jarigen leeftijd met den 12 jaar ouderen Stadhouder Willem III, Dit huwe lijk, dat ook uit politiek opzicht tot stand kwam, is daarentegen zeer gelukkig ge weest. Prinses Maria, wie in Holland een hartelijke ontvangst te beurt viel, scheen geboren om wel te doen. Haar omgeving was daarvan menigmaal getuige. Was deze vrouw, vooral in de laatste Jaren van haar leven innig verbonden met haar echtge noot. toch had ook zij een levenskruis te dragen: haar kinderloosheid. Ontving zij ln 1689 als Koningin van Engeland een kroon, veel hooger schatte zij de zoo begeerde kroon van het moeder schap, die haar echter nooit is geworden Toch heeft zij, In Gods kracht, hierin lee ren berusten. Op nog zeer Jeugdigen leef tijd kwam door den dood een einde aan een gelukkig huwelijksleven en ging zij vol vertrouwen, een betere toekomst wachten de. de eeuwigheid ln. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat wij dankbaar moeten zijn, dat wij leven onder en geregeerd worden door een Oran jevorstin die ook haar kracht put uit het geloof in God en Die nu al ruim veertig jaar in godsvrucht en met groote waar digheid Haar taak vervult en Haar kroon draagt. PROBLEMEN DER DEMOCRATIE. GEVECHTEN BOVEN DE NOORDZEE. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: „Acht vijandelijke vliegtuigen zijn gistermiddag de kust genaderd in het gebied van de Firth of Forth. Gevechtstoestellen van de Royal Air Force stegen op, om ze op te vangen en omstreeks kwart voor een kregen zij con tact. De vijand werd verdreven en er werd waargenomen, dat een van zijn vliegtuigen getroffen werd. Er zijn geen bommen ge worpen. Toen de aanvallers verdwenen waren, werd het signaal „alles veilig" gegeven. Het was toen ongeveer een half uur later. Voorts hebben Engelsche vliegers giste ren boven de Noordzee den strijd aange bonden met den vijand, bij verschillende gelegenheden Een toestel bracht zware schade toe aan een Dornier-watervliegtuig. Men acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat dit vliegtuig zijn basis heeft kunnen bereiken. Een tweede Dornier-toestel werd drie maal aangevallen. Ook dit werd getroffen en er sloegen vlammen uit, doch het toe stel verdween in de wolken. Een patrouille-vliegtuig keerde niet terug. Het orgaan „Aeroplane" schrijft, dat En geland drie nieuwe types snelle gevechts toestellen heeft vervaardigd en deze schij nen buitengewoon goed te zijn, zoowel ln snelheid als bewapening. Neutraal^Militalr Tehuis. Voor de trouwe bezoekers van het Neu traal Militair Tehuis is in het gebouw van de Leldsche Burgerwacht een St. Nico- laas-avond georganiseerd. Te ongeveer kwart voor achten heette de heer M. van Mens, commandant van de Leidsche Burgerwacht de aanwezigen har telijk welkom. Hij wees er nogmaals op, dat de Leidsche Burgerwacht de zalen geheel gratis beschikbaar gesteld en Ingericht had als Neutraal Militair Tehuis. Daar ls, met medewerking van verschillende fir ma's en particulieren voor „onze jongens" voor „elck wat wils". Nu dit „Tehuis" een paar maanden in gebruik is, is gebleken, dat het ln een groote behoefte voldoet. Vele militairen maken er geregeld gebruik van. Er ls een band ontstaan tusschen mi litairen en burgerwachters. Allen vinden het er gezellig. Deze avond is iets extra's en er wordt dan ook gratis aan de mili tairen iets aangeboden. 'Nauwelijks had de commandant het laatste woord tot de aanwezigen gesproken of er kwam een sein, dat de „Goede Sint" zelf was aangeko men. Ook deze werd door den commandant hartelijk welkom geheeten. De Sifit ver- UIT DE FRANSCHE KAMER. Na de begrooting van de pensioenen be handelde de Fransche Kamer de begroo ting voor de volksgezondheid. Deze be draagt 16.164.372.604 francs. Ook deze be grooting werd goedgekeurd. Voorts heeft de Kamer de begrootingen van onderwijs, van het bureau van den minister-president en van financiën aan genomen. Heden wordt de begrooting van justitie besproken. De Kamer werkt zeer snel! Ook de parlementaire immuniteit van het communistische Kamerlid Marty is opgeheven. GEEN PASSIESPELEN TE OBERAMMERGAU. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Passie spelen welke ln 1940 te Oberammargau zouden worden gehouden, in verband met den oorlog niet zullen plaats hebben. De spelen zijn uitgesteld tot het Jaar na het einde van den oorlog. DUITSCHLAND WEIGERT HDOGEREN MEELPRIJS TE BETALEN. De 2500 wagons meel, tot welker leve ring aan het Duitsche rijk Zuid-Slavië zich heeft verplicht, zullen niet worden afge nomen, daar de Dultschers de prijsverhoo- ging welke de Zuid-Slaven hebben ge- elscht, weigeren te betalen. telde, in een geestige samenspraak met zijn twee Pleten, wat hij ln de laatste dagen gezien, gehoord en meegemaakt had. On danks de moeilijkheden was hij veilig ln Leiden gekomen. Hij trakteerde de jon gens op melk en koek waarvoor dezen door het gezamenlijk zingen van een lied dankten. Bij het weggaan moest de Sint met zijn gevolg langs een door burgerwachters ge vormde eerewacht. Na het vertrek van St. Nicolaas werd de rest van den avond doorgebracht met ver schillende spelen om mooie prijzen. De bezoekers en de organisatoren kun nen terugzien op een goed geslaagden avond. Buurtver. „De Goede Woning". Bovengenoemde vereeniging organiseer de gistermiddag in het „Casino"-theater een bijzonder goed geslaagde St. Nicolaas- viering Om halftwee marcheerden ruim 200 kin deren, voorafgegaan door de dubvlag en zes Jeugdige tamboers van de Princevlag, die zich kranig van him taak kweten, van de v. d. Duinstraat via Maresingel en Oude Heerengracht naar het Casino-theater. Diverse kinderfilms, de een al kluchtiger den de ander, werden hier afgedraaid. Dat de kinderen zich bijzonder vermaakten, bewees hun uitbundig gejuich. In de pauze deed St. Nicolaas met zijn knecht zijn intrede. Spontaan werden di verse liederen gezongen, doch velen, vooral de kleintjes, hadden voor zijn knecht toch wel eenige vrees. St. Nicolaas maakte alles echter spoedig goed door aan allen een tractatie uit te reiken. Om 4uur was deze goed geslaagde feestviering teneinde en werd de terugweg in optocht aanvaard. Buurtver. „Noord." Onder de algemeene leiding van mej. M. Knotter en met medewerking van de da mes v. Gelderen en v. d. Male, is in de zaal van café J. van Meizen, voor de kinderen der leden en verschillende ouders het St.- Nicolaasfeest gevierd. Na opening door den voorzitter, werd direct begonnen met het zingen van St. Nicolaasliedjes, aan den vleugel begeleid door mej. Sloos. Al direct zat de stemming er volop in en toen St. Nicolaas met zijn knecht verscheen, bereikte zij spoedig het hoogtepunt. Mej. Knotter heette den Sint van harte welkom. Deze richtte zich daar op tot de kinderen en gaf opdracht tot de uitdeeling van versnaperingen. Na even te hebben gepauzeerd, werden de kinderen één voor één bij St. Nicolaas genoodlgd, waar aan allen een pakje werd uitgereikt. Nu en dan werd een al te stouten jongen door Zwarte Piet een af straffing toegediend, zeer tot vermaak van de anderen. Nadat er nog vele malen lekkernijen wa ren rondgegaan en een verloting was ge houden. verlieten St. Nicolaas en Zwarte Piet, onder gejuich en zang der kinderen de zaal. Kort na het vertrek van den Sint werd deze gezellige avond door den voorzitter gesloten. ORANJEPRINSESSEN EN HAAR LEVENSKRUIS. Lezing voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond sprak mevr. Gera Kraanyan den Burg uit Vlaardlngen gisteravond over „Oranjeprinsessen en haar levenskruis." Deze samenkomst welke in den foyer van „Den Burcht" werd gehouden en onder lei ding stond van de presidente mevr. Van Apeldoorn, werd met een kort inleidend woord geopend. Mevr. Kraanvan den Burg, die hierna het woord verkreeg merkte op dat ver scheidene, haast wel alle Oranjevorstinnen een levenskruis hebben gehad. Gelukkig echter, dat dit levenskruis steeds in Gods kracht werd gedragen Spr. die dan eerst uitvoerig stil stond bij het leven van Prinses Louise Henriette, dochter van Fred. Hendrik en Amalia van Solms, wees er op, dat in den jeugdtijd van deze Prinses het Oranje-kruis op het top punt van zijn roem stond. Het ouderpaar van Louise Henriette was zeer eerzuchtig en zocht een goede partij voor het jonge prinsesje Veel moeite is van den kant van de Vorstelijk ouders gedaan voor een hu welijk van hun dochter met den kroonprins van Engeland, den Prins van Wales of met den Keurvorst van Brandenburg. Louise Henriette, die van beiden niets wilde weten en de keus van haar hart wenschte te doen. had liefde opgevat voor den Fran- schen prins Henri van Tarrand. Moeder Amalia verzette zich echter heftig tegen dit huwelijk en wist ten slotte te bereiken, dat haar dochter, alhoewel zij 's avonds van te voren zich nog tegen de verbintenis had verzet, trouwde met den Keurvorst van Brandenburg. Spr. zette dan uiteen, dat zonde en schuld, genade en vergeving voor Louise Henriette oprechte realiteit waren. Van haar ls het lied, dat ook ln de Evangeli sche gezangen werd opgenomen, „Jezus is mijn toeverlaat". Louise Henriette heeft een zeer bewogen leven gehad maar wist haar kracht te putten uit God. Haar eerste kindje moest zij reeds op jeugdigen leef tijd door den dood missen. Dit gaf haar groote droefheid. Zes Jaar duurde het voordat er weer een kindje uit dit huwe lijk werd geboren. Louise Henriette was hierover zoo verblijd, dat zij het slot Dra- niënburg als eerste weeshuls in Duitsch land deed inrichten. Op 18 Juli 1667 is zij op negen en der- 'tigjarlgen leeftijd, waarvan zij er twintig getrouwd is geweest, overleden. Vervolgens behandelde mevr. Kraan het leven van Prinses Elisabeth Charlotte v. d. Pfaltz, -een opgewekte natuur, die als ge malin van den hertog van Orleans een ongelukkig huwelijksleven heeft gehad. Deze Prinses, die meerdere malen heeft verklaard dat „Prinsessen in deze wereld niet het gelukkigst zijn", zag zich door het politieke spel van haar vader, den Keurvorst van den Pfaltz, die aandrong op een vrede met Frankrijk geofferd als een staatkundig offerlam Elisabeth, die zelf veel liever opgetrouwd was gebleven, zag van hooserhand den hertog van Or leans tot haar, echtgenoot aangewezen. Dertig jaar lang is zij de echtgenoote ge weest van dezen hertog, die zijn leven in groote zedeloosheid heeft doorgebracht. Door haar huwelijk gedwongen tot een Rede van prof. mr. W. A. Bonger. Op uitnoodiging van het Leidsche Comité voor Waakzaamheid heeft gisteravond prof mr. W. A. Bonger uit Amsterdam een rede gehouden over het onderwerp „Problemen der democratie". De spreker begon met een herinnering aan het tijdperk van 1918, toen de oorlog geëindigd was met een overwinning der groote democratieën en de zaak der demo cratie sterker scheen dan ooit te voren Eerst in Rusland, vervolgens ln Italië ont stond een nieuwe dictatuur-vorm: alle hoop werd gevestigd op één persoon. In Duitschland werd de schljndemocratie al spoedig ondermijnd door het extremisme, in het bijzonder het communisme. Aldus kreeg Hitier, de exponent van het Duitsche natio nalisme en het militarisme zijn groote kans Sinds hebben de tegenstellingen zich gedu "g toegespitst; het gaat tusschen demo cratie en autocratie: bij de eerste wordt het volk geleld, bij de tweede wordt het be heerscht. Spr. stelt dan de vraag of het mo gelijk is, dat in een land alle leden van een volk op de een of andere wijze aan het le ven van den staat deelnemen en hij beant woordt die vraag ontkennend. Het essentieele van de democratie is de vrijheid; vrijheid van gedachte en critiek vrijheid van vereeniging en vergadering van godsdienst, van drukpers, enz.; demo cratie beteekent ook gelijkheid van rech ten voor de wet. De autocratie is daarvan het spiegelbeeld; de autocraat wenscht niet, dat zijn onderdanen denken. Spr. wijst er vervolgens op. dat demo cratie en autocratie elkaar met een zekere regelmaat opvolgen en vestigt er de aan dacht op, dat alle organisaties, ook die van anti-democraten, geheel democratisch zijn opgebouwd, d.w.z. volgens het selectie-prin cipe op de democratie, welke kenmerkend is voor haar bestaan en weerlegde ver schillende, tegen haar ingebrachte beschul digingen. Een van de grootste problemen der de mocratie noemde spr. dat zij in de rijen harer vertegenwoordigers zelfs aanhangers der autocratie opneemt. Eens zal zij moe ten ophouden zichzelf door haar aartsvij anden te laten belagen. Tenslotte sprak prof. Bonger over de sterke zijden der democratie: aankweeken van verantwoordelijkheidsbesef, mogelijk heden tot opklimming door bewezen be kwaamheden en de eenig bestaanbare voe dingsbodem voor de vrije ontwikkeling van kunsten en wetenschappen. Spr. besloot met te zeggen, dat de ge schiedenis heeft geleerd, dat de democratie vast verankerd ligt ln den menschelijken geest; ieder, die zin heeft voor het men- schelijke, sta pal voor de democratie, al koste het hem zijn leven, zoo eindigde spr. die na de pauze nog een aantal vragen be antwoordde. KAMER VAN KOOPHANDEL EN- FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal worden gehouden Dinsdag 12 De cember a s. des namiddags 2 uur 30 ln de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: l. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken. 4 Mededeelingen. 5. Benoeming van een Commissie van Overleg in distributiezaken voor het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. 6. Vergrooting van de bijdrage aan het Economisch Tech nologisch Instituut in Zuid-Holland, Zee land en Utrecht. 7. Bespreking van een adres inzake steun aan het bloembollenbedrijf. 8 Adres aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken inzake de vraag, of de distributiemaatregelen, noodig gewor den in verband met de voedselvoorziening in oorlogstijd, gebaseerd moeten worden op de Distributiewet 1939, of de Landbouw- crlslswet 1933. 9. Voorstel tot het geven van een bijdrage van f. 100 aan de Luchtaf- weer-Commisste te Lelden. 10. Voorstel tot het geven van een subsidie van f 46 aan den Luchtbeschermingsdienst Wijk III <Sja" tlonsweg en omgeving), welke dienst zien voornamelijk belast met blusch- en oprui mingswerkzaamheden. ten behoeve waarvan zij materiaal van noode heeft. 11 Voorstel tot het nemen van een algemeen abonne ment op de Nederlandsche Mercuur. z" in verband met het, aan de Kamers v'n Kooohandcl en Fabrieken ir. Neder voorgesteld ontwerp betreffende de toekom stige uitgave van dit tijdschrift. 12 Rond vraag. 13. Huishoudelijke vergadering. Sluiting. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2