Neuscatarrh BINNENLAND De veldpost in Frankrijk IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 8 December 1939 PARLEMENTAIR OVERZICHT De torpedeering van de „Sliedrecht" Verkeersongevallen in Augustus en September Opschorting van ontslag van dienstplichtigen Regeling van het accountantswezen Verbetering na onnoemelijk klagen VlCKS Va-tho-nol Tweede Kamer. F AILLISSEMENTEI STAPPEN BIJ DE DEUTSCHE REGEERING De regeeringspersdienst meldt: Nadat de scheepsverklaring van de overlevenden van het motortankschip „Sliedrecht" nopens de torpedeering van het vaartuig is ontvangen en kwam vast te staan, dat de torpedeering door een Duitsche duikboot is geschied, heeft de regeering gisteren de noodige stappen gedaan bij de Duitsche regee- rmg. SLOEP VAN DE „SLIEDRECHT" AANGESPOELD. Bij de reederij Phs. van Ommeren te Rotterdam is bericht ontvangen, dat op de Westkust van een der Hebrideneilanden, voor de kust van Schotland, de tweede reddingboot van het getorpedeerde Neder- landsche m.s. „Sliedrecht'' is aangespoeld. Er bevond zich geen uitrusting meer in de sloep, noch eenige andere aanduiding, die zekerheid kan geven omtrent het lot der vermisten. De mogelijkheid wordt nog steeds niet uitgesloten geacht, dat zij door een pas- seerend schip zouden zijn opgenomen. De laatste maandstatistlek van verkeer en vervoer van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft het aantal verkeers slachtoffers over de maanden Augustus en September, schrijft de K.N.A.C. Voor de eerste 9 maanden zijn de cijfers als volgt (tusschen haakjes de overeen komstige cijfers van vorig jaar): pers. ernstig gewond 326 (3061 314 (287) 361 (3311 413 (348) 500 (387) 452 (384) 461 (401) 513 (429) 421 (452) Het aantal ongevallen in Augustus was dus ir. vergelijking met de andere maanden zeer hoog, dat in September, niettegen staande ook in deze maand een zeer druk mobilisatie-verkeer moest worden afge wikkeld. niet hooger dan vorig jaar. personen gedood Januari 42 (52) Februari 46 (39) Maart 43 (42) April 58 (69) Mei 65 (49) Juni 77 (66) Juli 54 (71) Augustus 92 (68) September 68 68) DE „SIBAJAK" VERTROKKEN. Over het wetsontwerp tot opschorting van ontslag van dienstplichtigen schrijft de minister van defensie in een nota naar aanleiding van het verslag aan de Tweede Kamer o.m.: Zooals het verslag reeds in het licht is gesteld, heeft de opschorting van ontslag in het algemeen geen betrek king op gemobiliseerden. Onder de per sonen. die bij de opschorting betrok ken zijn, is alleeen een zeker aantal personen in werkelijken dienst, name lijk voor zoover zij den rang van offi cier bekleeden of langdurig uitstel van eerste oefening hebben genoten. De vraag omtrent de wenschelijkheid van het vervangen van ouderen door jongeren zal daarom in dit verband buiten beschouwing kunnen blijven. De door sommige leden gestelde vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen, het ontslag slechts voor één jaar op te schor ten, meent de minister ontkennend te moeten beantwoorden, te meer, omdat het hier voornamelijk neerkomt op het in reserve houden van een lichting, waarvan niet dan in uitersten nood gebruik zal wor den gemaakt. Ook verdient het aandacht, dat het ontslag volgens art. 45, eerste lid, der dienstplichtwet niet langer wordt op geschort dan de buitengewone omstandig heden duren. Eindigen deze omstandighe den binnen een jaar. dan dient ook de op schorting binnen een jaar een einde te nemen. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van regelen betreffende het accountantswezen is het volgende ont leend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp verklaarde men algemeen tewaar- öeeren, dat de regeering een poging heeft willen doen om een wettelijke regeling op het gebied van het accountantsberoep tot stand te brengen. De inhoud echter vond geenszins algemeene instemming. Het ontwerp behelst, dat bepaalde accoun tants zich „registeraccountant" mogen noemen, maar laat iedereen de vrijheid, zich „accountant" te noemen. Deze titel zal dus alsnog geen bescherming vinden. In de memorie van toelichting acht de minister de noodzaak hiervan niet aan- wezig. Verscheidene leden waren van oordeel, dat dit standpunt blijk geeft van een minder juiste waardeering der feiten. Meerdere be zwaren werden geuit in verband met de moeilijkheden, die het» verkrijgen van de titel „register-accountant" oplegt. In ver band hiermeje stellen deze leden de vol gende vragen: 1. Kunnen de toelatingsvormen niet scherper omschreven worden? 2. Verdient het niet voorkeur een com missie van deskundigen te benoemen om dit vraagstuk te bestudeeren? 3. Zou het niet mogelijk zijn. alsnog de titel „accountant" te beschermen? Verschillende l^den achtten het onge- wenscht, den titel „accountant" te be schermen. Zij vreezen dat een aantal goede accountants dan verhinderd worden, hun beroep verder uit te oefenen. Sommige leden waren van oordeel dat aan de rechtszekerheid bij de berechting der accountants ingevolge het wetsont- werp onvoldoende aandacht is geschonken. Meerdere leden hadden tot slot nog taal kundige bezwaren tegen de opstelling van het wetsontwerp. Met 430 passagiers uit Napels. De eerste van de afvaarten der Neder- landsche mailbooten op Nederlandsch Indië uit de Middellandpche Zeehavens is giste ren een feit geworden door het vertrek van de „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd. Er zijn 430 reizigers aan boord, die per trein van Nederland naar Napels zijn gegaan. De Nedelandsche gezant bij het Italiaansche Hof, dr. J. B Hubrecht, gaf bij het vertrek van zijn belangstelling blijk. DE PRINS BIJ DE ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Prins Bernhard heeft heden namens de Koningin, vergezeld van zijn wnd. adjudant luitenant-kolonel Phaff een bezoek ge bracht aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. HET VERBOD TOT OVERSCHRIJDING DER DEMARCATIELIJN. Ongerief is slechts gering. Op vragen van den heer Effendi betref fende het verbod tot overschrijding van de demarcatielijn heeft de minister van de fensie als volgt geantwoord: Een verbod tot overschrijding van de de marcatielijn, hetgeen beteekent beperking var. bewegingsvrijheid, zal op verschillende plaatsen voor aldaar gelegerde militairen uiteraard tot eenig ongerief leiden. De za kelijke belangen van de neringdoenden ln de kantonnementen zullen door bedoeld verbod echter eer worden gebaat dan ge schaad. Het is den minister niet bekend, dat de betrokkenen zich met hun bezwaren tot de legerleiding hebben gewend. De gronden, welke den militairen autori teiten aanleiding hebben gegeven, het be doelde verbod uit te vaardigen, acht de minister in den huidigen toestand alleszins verdedigbaar. Sedert korten tijd wordt op weekdagen na afloop van den dienst een zelfde mate van bewegingsvrijheid genoten als des Zaterdagavonds en des Zondags. Aangezien de minister geen reden heeft aar, te nemen, dat bedoeld ongerief niet reeds tot een minimum zou zijn gereduceerd bestaat er voor hem geen aanleiding tot het treffen van eenigerlei maatregel. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen- tijdsdhe wijziging voor de week van 7 tot 14 December vaistgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd) DE SCHIPBRUG BIJ DEVENTER WEER GELEGD. Gistermiddag is te Deventer de schip brug weer gelegd, waardoor het verkeer over den IJsel daar hersteld is. De water stand blijft echter nog zeer boven het nor male peil, VAN DE OOSTZEELANDEN NAAR NEDERLAND. Vervoer van goederen langs Duitsche waterwegen. Naar te Riga wordt medegedeeld, treffen de Oostzeestaten maatregelen om het ver voer van goederen bestemd voor Nederland en België over Hamburg en Duitsche wa terwegen te leiden, zulks met het oog op het gevaar voor de scheepvaart in de Noordzee. VERHOOGING VAN HAVENTARIEVEN. Vermoedelijk reeds over enkele dagen zullen de gemeenteraden van Rotterdam en Amsterdam voorstellen van de respec tieve colleges van B. en W. bereiken tot verhooging van de gemeentelijke haven gelden. Ook te Antwerpen zullen derge lijke voorstellen worden gedaan, waarvan het practlsche gevolg zal zijn, dat de vroeger steeds concurreerende tarieven van de betrokken havens vrijwel op het zelfde niveau zullen komen. Deze voorstellen zijn te beschouwen als het resultaat van de in den laatsten tijd hieromtrent gehouden besprekingen ln de gemengde Nederlandsch—-Belgische com missie. (Tel.) NIEUWE INVAL BIJ DE N. S. B. TE SOEST Tien man waren bezig met exercities. Voor de tweede maal is gisternacht een bijeenkomst van N.S.B.-ers te Soest ver stoord, meldt de „Gool-en Eemlander". In hetzelfde perceel op den Nieuwe Weg, waar vorige week 16 personen exerceerden, werd thans een inval gedaan door de militaire overheid. Eert majoor, vergezeld van zijn adjudant en de Soester recherche, troffen thans een tiental personen aan, van wie vier in uniform. Evenals de vorige week was men weer aan het exerceeren. boksen, worstelen, enz. Allen werden naar het politiebureau overgebracht en in arrest gesteld. De vier in zwart hemcf gekleede personen, moesten dit kleedingstuk uittrekken en zij zullen in elk geval vervolgd worden wegens over treding van het uniformverbod. DE „VEENDAM" AANVAARDT DE REIS. Met ruim 600 passagiers aan boord heeft de „Veendam" hedenmorgen vanuit Rot terdam de reis naar Amerika aanvaard. Een groot deel der passagiers is van Duit sche nationaliteit, hoewel ook Amerikanen en bewoners van Midden- en Zuid-Europa de reis maken. Het aantal Nederlandsche passagiers is gering. De „Veendam" zal nog Southampton aandoen, waar zich ongeveer 160 passagiers zullen inschepen. EEN CONFLICT VOORKOMEN. Gisteravond hebben de bonden van bak kersgezellen te Den Haag vergaderd en be sloten het voorstel van den rijksbemidde laar, prof. Josephus Jltta, te aanvaarden, waardoor het conflict in het Haagsche bak kersbedrijf, is voorkomen. HET TELEN VAN BLOEMBOLLEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop, heeft aan den minister van economische zaken de volgende vraag gesteld: Wil de minister het daarheen leiden, dat aan de telers van bloembollen, die inge volge de door den minister bevolen maat regelen 50 pCt op hun bloembollenvergun- ning moeten bekrimpen en zoodoende dus gronden vrij krijgen, op deze vrij gekomen gronden tuinbouwteeltvergurming en ver gunning tot het telen van zaaizaad worde •verleend (Van onzen Parijschen correspondent). Over het algemeen zijn al de onaange naamheden. die met den staat van oorlog onvermijdelijk verbonden zijn, oznder al te I veel brommen en sputteren door het Fran- sche publiek aanvaard, doch één ding is er. waarover van het begin van den oorlog af tot nu toe onophoudelijk geklaagd wordt, zoowel in de kranten als ln de particuliere gesprekken en dat is over de organisatie van de veldpost. Dagen, weken soms duur de het, voordat de brieven en pakjes hun bestemming bereikten en maar al te dik wijls kwam het voor, dat zelfs zendingen naar het front spoorloos in het niet ver dwenen. Is een slecht geregelde postdienst in vredestijd reeds uiterst onaangenaam, in oorlogstijd wordt het nog dubbel gevoeld, daar de post dan de eenige schakel is tus schen de mannen, die hun leven wagen aan het front en hen. die in angstige be zorgdheid nieuwsberichten van hen afwach ten. „Tante Pos" ging in dit opzicht zonder eenig onderscheid van persoon te werk en de generaal even goed als de gewone sol daat wachtte weken lang tevergeefs op een enkel woordje van thuis, zoo'n woordje, dat zooveel troost brengt en nieuwen moed en welks uitblijven daarentegen den meest funesten invloed op het moreel kan uit oefenen. Het spreekt van zelf, dat tallooze klach ten tot bij de hoogste autoriteiten werden ingediend en het valt niet te ontkennen, dat er sinds eenigen tijd een zeer opmer kelijke verbetering valt waar te nemen. Maar hoeveel moeilijkheden heeft men hiervoor niet op moeten lossen. Niet alleen is door de mobilisatie ernstige stoornis ge bracht in de organisatie van de P.T.T.. niet alleen was in het begin vooral het treinver keer beperkt en waren talrijke autobussen gerequireerd, maar tegelijk nam het aan tal brieven en pakketten in ongeloofelijke mate toe. Een alleszins bevoegd persoon, de secretaris van een der P TT.-syndicaten schatte, dat sinds het begin van den oorlog het aantal dagelijks te behandelen post stukken van één millioen tot zes millioen gestegen was, terwijl de minister van Pos terijen, de heer Julien, een nog grooter cij fer opgaf: niet minder dan acht millioen brieven worden volgens hem dagelijks van en naar het front verzonden. Die toename lijkt onwaarschijnlijk, doch is eenerzijds te verklaren door de portvrij dom voor correspondentie van en met mili tairen en anderzijds door het feit, dat schrijven een middel is om de eenzaamheid te breken. Er zijn vrouwen, die eiken dag aan haar man schrijven en er zijn ook sol daten. die thuis voor geen geld van de .we reld een pen zouden aanraken en die nu, ver van hun vrouw, van hun kinderen in de eentonigheid van een landelijk kanton- nement plotseling een schrijversrijkdom openbaren, die vroeger in de verste verte niet vermoed kon worden. Wanneer de P.T.T. alleen te kampen hadden gehad met een probleem van ver meerderd postverkeer, dan zou de oplos sing waarschijnlijk vrij spoedig gevonden zijn. doch er was meer: die geweldige ver meerdering van arbeid voor het P.T.T.- personeel had juist plaats op een oogen- bhk dat meer dan 75°'o hunner gemobili seerd werd. En nog wel gespecialiseerd per soneel, want sorteeren van brieven, hoe eenvoudig dat misschien ook lijkt, is een vak, dat niet in een handomdraai geleerd wordt en de goede wil van de onmiddellijk aangestelde nood-sorteerders kan onmoge- lyk de vereischte routine vergoeden De tijd slechts kan hierin, verbetering bren gen en objectief moet erkend worden, dat de drie maanden oefening reeds een zekere vingervlugheid hebben bijgebracht. We hebben ons hiervan dezer dagen kunnen overtuigen tijdens een bezoek aan een der drie groote veldpostcentrales, die „ergens in Frankrijk" zijn georganiseerd, een der drie groote organismen, waarin slechts de uitgaande post naar het front wordt behandeld. Met een veertigtal post wagens worden hierheen overdag en per trein gedurende den nacht de dagelij ksche millioenkwantums brieven en de duizen den postpakketten overgebracht. Voor de brieven is in eén drie-verdiepingen hoog schoolgebouw en voor de postpakketten in een oude manege een centrale ingericht. Dag en nacht heerscht hier een nooit- ophoudende bedrijvigheid en onder leiding van enkele oudere ervaren postbeambten zwoegen er voortdurend ploegen sorteerders die zeer zeker met den besten goeden wil van de wereld bezield zijn, omdat ze weten, wat een brief voor een soldaat beteekenen kan, ook al is de inhoud ervan minder aangenaam, daar „weten" toch minder beklemmend is dan onzekerheid, maar die behalve met de onwennigheid in hun nieu we bedrijf bovendien nog te kampen heb ben met een moeilijkheid, die zelfs door ervaren postbeambten niet gemakkelijk over wonnen zou worden. De eigenaardigheid doet zich immers voor, dat de adressen van die brieven bestaan enkel uit een naam, gevolgd door enkele letters en cij fers. De plaats van bestemming is voor de postbeambten een even groot mysterie als voor de afzenders zelf, zoodat het sortee ren niet meer geschiedt volgens departe menten en plaatsnamen, maar volgens af kortingen. die een voortdurende bron zijn van vergissingen. Wel heeft men om dat sorteerwerk te vergemakkelijken een lijstje van die afkortingen gemaakt, maar weet u, hoe lang dat „lijstje" is? Niet minder dan acht getypte vellen. En ga dan maar eens grasduinen tusschen B.I.L., wat niet verward mag worden met B.L.I.. want dat zou een willekeurige overplaatsing van den geadresseerde van een „bataillon lichte infanterie" naar een „lichte gemeohani- seerde brigade" beteekenen en D.I.C. en DA.C. en D.T.A. en D.I.M. en D.I.N.A. en nog honderd andere termen meer, en zet er dan een Romeinsch cijfer bij en nog een cijfer in gewone teekens en dan hebt u een adres, zooals er dagelijks verschil lende millioenen behandeld moeten wor den. Voeg daar nog bij, dat een zenuwach tig oud moedertje, dat een huisvrouw met veel zorgen, dat een gehaaste verloofde zich wel eens vergist of onduidelijk schrijft en dan krijgt u misschien een klein idee van de bijna onoplosbare moeilijkheden, waarvoor die postbeambten geplaatst wor den. In dat schoolgebouw worden al die brie ven en briefkaartjes op onmetelijke tafels opgehoopt en dan begint de eerste sortee ring, vrij oppervlakkig nog, waarna in een klaslokaal ernaast een tweede nauwkeurige sorteering volgt en zoo steeds verder, van klas naar klas, van de eene verdieping naar de andere tot tenslotte de postzakken net jes verzegeld naar het station worden ge reden. Drie treinen van twintig wagons elk vertrekken eiken dag van deze centrale, doch hoe moeten die postzakken over de treinen verdeeld worden, daar de postbe ambten Immers niet weten naar welke Streek van het front die brieven zijn afge zonden? Een eenvoudige oplossing is hier voor gevonden: op het stationsemplace ment voorziet een officier eiken zak van een label, waarop een geheimzinnig teeken is geschreven, een letter met een cijfer b.v. Op de wagons van eiken trein zijn overeen komstige teekens aangebracht en wanneer de postbeambten nu maar zorgen, dat de zak K.I. in Wagon K.I. terecht komt en de zak K. 2 ln wagon K. 2, dan is alles ln orde, want een andere officier, die den trein bege leidt, weet precies, dat de wagon K.I. b.v. voor Metz bestemd is en de wagon K. 2 voor Straatsburg, zoodat hij te bestemde plaat se aangekomen, slechts de met dat bepaal de letter- en cijferteeken gemerkte wagons hoeft te laten afhaken. Met dat al zijn de brieven hiermede nog niet in het bezit der soldaten, die dikwijls tientallen kilometers verder hetzij in de vestingwerken van de Maginotlinle, hetzij in veld versterkingen gelegerd zijn. Dage lijks vertrekt dan ook een veertigtal fouriers per divisie naar de hun toegewe zen centra, nemen de uitgaande post mee en de binnenkomende post in ontvangst. Gemiddeld zijn dat dagelijks per divisie van 25 tot 30.000 brieven, een enorm aantal, daar het meer dan één brief per man en per dag beteekent. Op het oogenblik beschikken deze fouriers allen-over een auto, ofschoon bekend moet worden, dat sommige dier auto's eenige voorwereldlijke voorstellin gen in je oproepen, doch het voornaamste is, dat binnen zoo kort mogelijken tijd de hun toevertrouwde post over een dikwijls zeer uitgestrekt gebied verdeeld wordt. Over het algemeen kan men zeggen, dat dit nu het géval is, zoodat een brief naar het front gewoonlijk binnen 48 uren, op zijn hoogst binnen drie dagen zijn bestem mlng bereikt. De postpakketten in de manege van de centrale verzamelplaats ondergaan een analoge bewerking als de brieven: ook hier weer een sorteering, die steeds nauwkeu riger wordt, ook hier weer een merkteeken, dat slechts voor de zeer enkele ingewijden geen geheimschrift is. Hoeveel pakjes er hier zoo ongeveer per dag verwerkt wor den? Schrik niet: 35.000. En wat ons het meeste getroffen heeft, dat is eigenlijk niet zoozeer de zorg van hen, die achterbleven voor hen, die vertrokken, maar de zorg van de postbeambten om die pakjes, of tenmin ste wat er in sommige gevallen van over blijft, naar de geadresseerden te sturen Dat spreekt toch van zelf, zult U zeggen. Maar vindt U het zoo van zelf sprekend dat een heel stel beambten feitelijk niets anders doet dan slecht Ingepakte pakket ten weer over te pakken? En die zijn legio. Niet alleen de pakken, waarvan het papier gescheurd is en de touwtjes bijna doorge sleten, zoodat de inhoud dreigt verloren te gaan, maar ook de zendingen, die min of meer onoordeelkundig zijn samengesteld. Hier druipt 't slijmerige wit en geel van voor tijdig tot struif geklopte versche eitjes door het papier heen, daar verspreidt een al te vergevorderd kaasje een onnoemelijken geur en in een derde heeft men tegen alle voor schriften in toch een flesch likeur verpakt, waarvan nu de scherven door de verpak king heen steken, terwijl alles doordrenkt dreigt te worden met een op zich zelf heer lijke cognac, die echter in combinatie met chocolade of zoete koek minder smakelijk is. Dat alles wordt nagegeken, zorgvuldig geschift, wat er bedorven is wordt opzij gelegd en het overige wordt opnieuw ver pakt met een kort woordje aan den ge adresseerde. waarmede hij op de hoogte wordt gesteld van hetgeen er met zijn zen ding gebeurd is. Is zoo iets niet alleraar digst en getuigt het niet van bijkans moe derlijke zorg der postbeambten? Zeer zeker loopt alles nog niet op rolle tjes bij de Fransche veldpost, doch één feit is zeker: goede wil is er in overvloed Eiken dag bijna kan men verbetering constatee- ren en de tijd is zoo heel ver niet meer af, dat de klachten van het begin tot een on aangenaam verleden behooren. Nadruk verboden. Een paar dezer aangename nieuwe druppels in ieder neusgat geneest opgezwollen slijm vliezen, verwijdert opgehoopt slijm, ver zacht de prikkeling en laat U weer vrij ademen. (Ingez. MM 4016 BEGROOTING VAN DEFENSIE. (Van onzen parlementairen medewerker). De vergadering van gistermiddag duurdi korter dan gewoonlijk; zij begon eerst oi 3 uur, en slechts vier afgevaardigden voer den het woord. De eerste spreker, de heer Wendel: heeft er evenals wij gisteren deden op gewezen,, dat de debatten bij Defensii een heel ander karakter dragen dan vn ger. Wat werden die vroegere Ministers V( Oorlog en Defensie bestreden! Wat is de gezindheid van het parlement veranderdl Nu hoorde men weinig anders dan lol En, gelijk wij gisteren opmerkten, di doet een sterken invloed gelden op den aard en den opzet van het debat. Dit bleek reeds den eersten dag, dit bleek oo[ gisteren, want ook de redevoeringen v: de vier afgevaardigden, die thans aan h( woord kwamen, waren een legkaart van oi merkingen over verschillende onderwei pen. Ook thans werd aangedrongen met; name door den heer Schaepman op zuinlglng, of liever op zuinigheid. Hij v< spelde dat de mobilisatie-uitgaven in ln eerste jaar aannemend dat deze t( stand zoo lang duurt wel tot het m! liard zullen stijgen. Ook de geestelijke verzorging bleef th; niet onbesproken. De heeren Wendelaar en Schilthuls wenschten meer vrijzinnig veldpredikers aangesteld te zien. Wij hei inneren er aan, dat de minister in zljnj Memorie van Antwoord er op wees, ha weinig vrijzinnige predikanten zich toi dit werk beschikbaar stellen, een feit, d: ons uit de rijen der vrijzinnige veldpred kers zelve bevestigd ls. Dan kunnen ook maar weinig worden benoemd. Met aandrang heeft de heer Wendela gevraagd, om maatregelen „tegen exti mlstische invloeden" ln het leger, waar de heer de Marchant prompt maatregel „tegen eenzijdige propaganda" wensch Wij voor ons zouden zeggen, dat elke pr paganda, voor welke richting dan ook, i de weermacht moet worden geweerd, 0 spoedige aflossing der oudere lichting vroeg mr. Wendelaar; om Invoering v algemeenen dienstplicht de heer de Ma chant, doch in de stukken heeft de 5 nister, wat dit laatste punt betreft, re« verklaard dat die invoering thans onu gelijk ls, alleen reeds met het oog op opleiding. Ook thans werd weer aangedrongen een zoo ruim mogelijke verleening i zakenverloven. Evenmin bleef de vraag v de versterking der Indische vloot onwei sproken', het was de heer Schilthuis, deed blijken voor den aanbouw van sll schepen niet veel te gevoelen, alleen ree niet omdat ze zoo ontzaglijk duur zijn Een zeer groot aantal speciale ond' werpen en adviezen kwam ook ditmi ter tafel; na 's Ministers rede zullen wel zien, of het debat daarover iets cc creets heeft opgeleverd. Krachtig heeft heer Wendelaar er op aangedrongen, er aan het volk zooveel mogelijk inlicht gen zullen worden gegeven, b.v. ook trent een eventueele evacuatie. In dit vi band wees hij er op, dat de radio-r( van den minister-president niet in opzichten bevredigend was. Want in die fl werd verklaard, dat er geen reden voor ongerustheid, maar vroeg de Wendelaar waarom dan al die milll maatregelen, die genomen waren? Wij nen dat de rede van den minister daarop het antwoord heeft gegeven dat de situatie ze noodzakelijk maakte de opstelling der weermacht zich aan anderde omstandigheden moet aanpas Intusschen zal gelooven wij min' de Geer volstrekt geen bezwaar mr om, eventueel, te erkennen, dtre de siti toen bijzondere waakzaamheid nood: lijk maakte. Anders zouden immers verloven niet ingetrokken zijn? Meer dan één afgevaardigde heeft thans aanmerking gemaakt op het dat kennelijk eenige N.S.B.-ers tot prediker zijn benoemd. Den eersten was hierop eveneens gewezen en had den minister gevraagd, die benoemii ongedaan te maken. Ook thans kir men over de hooge vergoedingen, voc huren van bepaalde gebouwen betaal' verband met de regeling der kostwinnl vergoedingen werden opnieuw versch:' de wenken gegeven. De heer Schaepman bleek met den nister van meening te verschillen or" vraag, of een lid van het parlement lijk reserve-officier kan zijn en zijn kan waarnemen. Neen!, meent de mi (o.a. met een beroep op Buys) daar' verzet de grondwet zich, maar de Schaepman is het daarmede niet eens; oordeelt dat parlements-leden niet krijgsdienst kunnen worden verplicht," dat zij wel in de weermacht mogen d. als zij het zouden wenschen. In den loop van de vergadering heden zal de minister wel aan het komen. Surséance van betaling is verleend I de N V. K. Velthuys Co's Bloembofej-1 bedrijf, gevestigd en kantoorhoudendi Hillegom, voor den tijd van één jaarj gaande 19 October 1939, met ben» van mr. M. van Toulon van der K» Haarlem, tot bewind-voerder.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10