Ili'Arlitii LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 7 December 1)39 *4 De strijd in het Westen De strijd ter zee Overzicht STADSNIEUWS Roemenië bedreigd? PHILIPS Onrust in Hongarije Engeland's eerste censor optimistisch De Finsche zaak Verspreide berichten Ver. „Oud Leiden" Korploja aan de zijlijn van den spoorweg Vyborg-Valkjarvi, Loenatioki en Perkjarvl aan den Vyborg-spoorweg, Ino en Mester- Jarvi aan den spoorweg naar zee en het dorp Hjannilja aan de kust van de Fin- sche' golf, 8 KM. ten westen van Fort Ino, bezet. Tengevolge van het ongunstige weer kon de luchtmacht slechts enkele verkennings vluchten uitvoeren. FINSCHE DUIKBOOT GEZONKEN? Volgens een telegram uit Moskou zou een Finsche duikboot bij de Ytoesaari- eilanden zijn vernietigd. In bevoegde kringen te Helsinki ls men van meening, dat dit zeer onwaarschijnlijk ls. daar men niet inziet waarom een Fin sche duikboot zich ln deze buurt zou wa gen, welke sinds langen tijd is ontruimd en door de Russen ls bezet. STEUN AAN FINLAND. Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Alle- handa" meldt, dat de Vereenlgde Staten een groot aantal vliegtuigen naar Finland zullen sturen Dit zijn. volgens het blad vliegtuigen, die door Amerlkaansche bur gers van Finsche afkomst geschonken zijn. De bestelling van dertig militaire vlieg tuigen en ander oorlogstuig door Finland wordt door den Britschen handel be schouwd als spoedorder in verband met den „niet goed te keuren aanval op Fin land". Men verklaart te Londen, dat deze levering door de Britsche openbare mee ning met warmte wordt goedgekeurd. Reeds eerder heeft Engeland een aantal vliegtuigen aan Finland geleverd, n.l. Blen- heim-bommenwerpers, Hawker-Hart ver kenners en Hawker-Fury en Brlstol-Bull- dog jachtvliegtuigen. Dultschland zou Tsjechische en andere geweren aan de Finnen leveren. FINSCHE LUCHTAANVALLEN? Naar verluidt hebben de Finnen een luchtaanval op Leningrad ondernomen. „Zonder succes", zegt Radio Moskou. De zender voegde er aan toe, dat van de twee Finsche vliegtuigen, die getracht hebben, door de luchtafweerlinie van Leningrad te breken, een werd neergeschoten, terwijl het andere aan de achtervolging kon ontsnap pen. Van Finsche zijde wordt deze aanval echter ontkend. Naar voorts vernomen wordt hebben Finsche vliegtuigen het Sovjet-Russische vliegveld Baltiski in Estland gebombar deerd. De hangars van de Russen zouden ln brand geraakt zijn. EEN RADIOREDE VAN PRESIDENT KALLIO. Kallio, de president van Finland, heeft ter gelegenheid van den 22sten verjaardag der Finsche onafhankelijkheid in de Fin sche taal een radiorede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: Onze groote kracht ligt in onze een heid. Finland heeft altijd een grooten vij and gehad en heeft moeilijke tijden door gemaakt bij het bestrijden van dien vijand. De methoden der Sovjets toonen aan, dat de veiligheid van Leningrad niet ter sprake komt, want wij zijn langs de geheele Oos telijke grens aangevallen. Het Finsche volk begrijpt, dat het niet slechts zichzelf, doch ook de Westersohe beschaving te verdedi gen heeft. Daarvoor heeft Finland erken ning verworven, zelfs van buitenlandsche staatslieden". De president besloot zijn rede met de woorden van Luther: „God is onze vaste burcht". Ter gelegenheid van de herdenking van de Finsche onafhankelijkheid is in het ministerie van buitenlandsche zaken te Helsinki een ontvangst gehouden, waarbij vele Finnen en buitenlandsche persoonlijk heden aanwezig waren. Ook de Duitsche gezant was gekomen. EEN BEROEP OP HET RUSSISCHE VOLK. Gisteravond heeft de Finsche radio een beroep gedaan op het Russische volk. In deze mededeeling werd gezegd: „Vertrouwt uw leiders, die probeeren u te doen geloo- ven, dat de Finnen oorlog met Sovjet- Rusland wenschen, niet. De Finnen vor men een vredelievende natie en wenschen in vrede te leven met hun buren. Uw va ders kunnen u verhalen van den heldhaf- tigen strijd der Finnen tegen het Tsaris tische regiem, waarvan zij zich hebben be vrijd na een eeuw van vechten. Deze oor log zal u geen vreugde en geen gemakke lijke overwinning brengen. De Finnen zul len vechten tot hun laatste druppel bloeds. DRIE SPIONNEN TERECHTGESTELD. Gisteren zijn ln Finland drie spionnen gefusilleerd, die per radio mededeelingen aan Moskou deden. Het laatste nummer van het tijdschrift De Communistische Internationale schrijft: ,.De volkeren van Estland. Letland en Lithauen weten, dat de verdragen met de Sovjetunie hen van den oorlog gered heb ben en hun een veiligen waarborg hebben gegeven van hun onafhankelijkheid tegen de imperialistische mogendheden". „De belangen der volkeren van Roe menië en hun vrije en vreedzame ont wikkeling zijn verbonden met de on middellijke afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand met de Sovjet unie, gelijk aan de pacten, die door de Oostzeeianden zijn gesloten. Een blik op den binnenlandschen politieken en oeconomischen toestand van Roemenië geeft de overtuiging, dat de vriendschappelijkste betrekkingen met de Sovjetunie een vitale noodza kelijkheid zijn". Het orgaan vervolgt: „In de geannexeer de provincies de Boekowina, Transsylvanië, de Dobroedzja en Bessarabië, heeft Roeme nië een politiek van nationale onderdruk king en wreede uitbuiting der volksmassa's uitgevoerd". Het artikel verklaart, dat het de taak is van de Roemeensche communisten om te werken tegen „den imperlallstlschen oor log" en voor het zelfbeschikkingsrecht, dat zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roemenië mogelijk is. T°t twin tin °ar '9d kuini'gerl r pr°cen o?noo:er dan de ann i ,r°°m Ij:' droogt! p b' Li^ A y -ft s t „fl In ieder middenlicht Thitiitetii 150 dekalumen! 3966 (Ingez. Mcd.) Het Roemeensche agentschap Rador verklaart: er worde de nadruk op ge legd, dat Roemenië, indien het zou worden aangevallen, zich zeer zeker zal verdedigen en zal vechten met zijn twee en een half millioen soldaten. De geheele bevolking van 20 millioen staat vastberaden achter zijn koning bij de voortzetting van deze politiek. Deze verklaring van Rador werd gepubli ceerd na het boven aangehaalde artikel. Er wordt evenwel aan toegevoegd, dat welin gelichte kringen niet geneigd zijn, het ar tikel in de communistische internationale te somber te bezien, temeer daar men van meening is, dat de Komintern niet vereen zelvigd kan worden met de sovjetregeering. Er wordt uiteengezet, dat, zooals reeds bij verscheidene gelegenheden werd verklaard, Roemenië nimmer agressieve bedoelingen heeft gehad noch zal hebben tegenover een nabuurstaat, doch integendeel steeds ge streefd heeft naar vriendschappelijke be trekkingen met zijn buren. Van de Oostenrijksche grens wordt aan het Fransche Havas-bureau gemeld, dat de toestand in Subkarpathisch Rusland, na de aankomst der Russische troepen aan de Hongaarsche grens steeds meer gespannen wordt. De sovjet-Russen schijhen propa ganda voor een Groot-Oekraine te ma ken. De zender te Lwow organiseert speciale uitzendingen voor de Oekrai- ners in Subkarpathisch Rusland, waar in deze worden aangespoord, in op stand te komen tegen de „witte ban dieten van den afgevaardigde Brody", die de anti-communistische Russische strooming vertegenwoordigt. Leden van de „Sitsj" een para-militaire Oekrainsche organisatie, die voorzien zijn van geweren en handgranaten van sovjet- Russische herkomst, vallen Hongaarsche gendarmes en zelfs militaire detachemen ten aan. De haard der wanordelijkheden ligt in het Noorden van Subkarpathisch Rusland in het dorp Poeha aan de sovjet-Russische grens. Het Slowaaksche blad „Slovenska Slobo- da" meldt, dat de Hongaarsche autoriteiten verscheidene lichtingen reservisten uit de Subkarpathische Oekraine hebben opge roepen. Deze soldaten zouden naar de Hon- gaarseh-Russische grens gezonden zijn, terwijl de troepen uit het oude Hongarije naar de Oekraine gedirigeerd zouden zijn. Te Moekagevo en Oezhorod zouden voort durend troepen aankomen. De scholen zou den gesloten zijn. Bij een grensincident zouden 100 Hon gaarsche soldaten gewond zijn. Sedertdien zou de Hongaarsch-Russische grens geslo ten zijn. Al deze berichten worden ln Slowakije, welker pers door de Duitschers gecensu reerd wordt, gepubliceerd. De eerste censor van Engeland, vice-ad- miraal Usborne. heeft gisteren te Parijs een redevoering gehouden voor de Engelsch Amerikaansche persvereeniging. Hij zeide o.m. het volgende: „We hebben Dultschland vastgebonden". Spr. legde er den nadruk op. dat hij zijn persoonlijke meening uitsprak, wanneer hij zeide te gelooven. dat de Duitsche aan vallers wel een hoop moeilijkheden zouden geven alvorens zij tot zinken werden ge bracht. maar er toch niet aan te twijfelen, dat zij tenslotte naar den zeebodem gezon den zouden worden. Ik behoor niet tot de genen aldus spr. die gelooven, dat de oorlog vAu korten duur zal zijn en ik heb geen vertrouwen in een ontbinding van Duitschland van binnen uit. Ik ben van gevoelen, dat wij slechts zullen overwin nen na Duitschland op de knieën te heb ben gedwongen en de beste manier om dat te doen is de blokkade en mogelijk uitge breide luchtoperatie Naar mijn meening hopen zoowel Engeland als Duitschland. dat de luchtbombardementen zich niet zul len ontwikkelen tot een wederzijdsehe ver nieling der hoofdsteden. De reden, waarom geen bommen geworpen zijn op het land en waarom geen vliegvelden zijn gebom bardeerd. is, dat er bij dergelijke aanvallen altijd gevaar bestaat, dat de bommen op een huis terecht komen. Daarop zouden represailles volgen en dit zou leiden tot de vernieling der hoofdsteden, hetgeen beide landen willen vermijden. Om de blokkade door te zetten is het noodlg het gevaar van de duikbooten, de mijnen en de kapers, gelijk de Deutsch- land. met succes het hoofd te bieden. Wat het eerste gevaar betreft hebben wij meer succes gehad dan wij ln den aanvang van den oorlog durfden hopen. Toen de oorlog uitbrak, bestond er groot gebrek aan vaar tuigen ter bestrijding van duikbooten. Engeland komt dit gebrek snel te boven In den aanvang van den oorlog voeren Duitsche duikbooten ver den Atlantlschen Oceaan in, hetgeen de Jachtoperaties moei lijk maakte. Engeland is de magnetische mijn mees ter geworden Deze mijn was geen nieuwig heid, want Engeland heeft ln den laatsten oorlog groote mijnenvelden gelegd in de vaargeulen bij Dover, waarover geen enkele duikboot kon passeeren. Usborne verwacht te. dat het noodlg zou kunnen worden mijnvegers voor convooien uit te zenden. Hij twijfelde er niet aan of het mijnenge vaar zou worden overwonnen. Wat de oppervlakteschepen betreft ver klaarde Usborne. dat hier het kaliber van het geschut van belang was. Er zijn slechts weinig oorlogsschepen beschikbaar, die elk afzonderlijk snel genoeg en goed genoeg bewapend zijn om op te treden tegen de elf duims kanonnen van de „Deutschland". Usborne besloot zijn rede met te zeggen, dat de Duitschers niet veel uit Rusland 1 zouden kunnen krijgen en dat zelfs wan neer de Duitschers zich meester maakten van de Roemeensche oliebronnen deze slechts voldoende zouden opleveren tot dekking van de helft van Duitschlands behoefte. Van het front bij voortduring geen nieuws. Boven de Orkaden en Schotland zijn Duitsche, boven Noord-West-Duitschland Britsche vliegtuigen waargenomen, doch er is niets gebeurd. De Britsche koning zet zijn inspectie der Engelsche troepen aan het Westfront ge regeld voort. NEUTRALE SCHEPEN GEZONKEN. Het 3500 ton metende Deensche s.s. Ove- tott is Zondag ln de Noordzee op een mijn gelocpen en gezonken. Zes opvarenden zijn omgekomen; de 15 geredden zijn naar een Scandinavische haven gebracht. Het Noorsdhe stoomschip Fhiimula (1024 toni is Maandagmiddag na een ontploffing op de Noordzee gezonken. Het schip is ln twee minuten gezonken. Acht leden der be manning worden vermist. Men vreest, dat zij zijn omgekomen. De overige zeven leden der bemanning werden door een Deensch schip opgepikt. Het Grleksche stoomschip Faralos 13934 toni. dat een lading Duitsche steenkolen aan boord had, ls gisteren in de monding van de Theems gezonken. De eenste officier en twee machinisten zijn gedood en 22 an dere leden der bemanning zijn in een havenstad aan land geb*cht, waar tien hunner in een ziekenhuis ter verpleging moesten worden opgenomen De Paralos, welke haar lading te Antwer pen had ingenomen, was op weg naar Piraeus. Ongeveer een uur na het aanbre ken van den dag stoomde het schip op naar de Duins, toen het óf op een mijn is geloo- pen óf werd getorpedeerd en doormidden brak. Tien leden der bemanning werden door het omvallen van schoorsteen en masten gewond. Een Britsch stoomsohip heeft de overlevenden aan boord genomen. ENGELSCH SCHIP VERMIST. Het Britsche s.s Huntsman (8196 ton) wordt vermist. Men neemt aan, dat het verloren is gegaan. DE CONTROLE. Bij de neutrale schepen, die op 2 Decem ber in de drie Britsche controlehavens la gen, waren 21 Nederlandsche, 18 Zweedsche. 15 Noorsche, 9 Deensche, 6 Belgische, 2 Grleksche, 2 Amerlkaansche en 2 Pana- meesche. In de week eindigende op 2 December, heeft de controlecommissie een onderzoek ingesteld naar de lading van 110 schepen, die sedert 25 Nov. waren aangekomen en van 7 schepen, die ln de voorafgaande week waren gearriveerd. BIJ het totaal waren 35 Italiaansche schepen, 27 Nederlandsche, 21 Zweedsche, 19 Engelsche. 14 Noorsche, 11 Deensche. 10 Belgische, 6 Grieksche, 6 Ame- rikaansohe en 4 Finsche. In slechts één ge val is de geheele lading ln beslag genomen, in 91 gevallen ls de geheele lading doorge laten, Hoewel de Finsche berichten optimis tisch blijven, schijnt het toch dat de Russen langzaam maar zeker vorderen. ZIJ melden zelfs de z.g. Mannerheim-linie te hebben doorbroken, doch dit iS nog niet bevestigd, schijnt zelfs onjuist te zijn. De Finsche zaak behoudt allerwege aller sympathie. De Zweedsche bladen hebben een oproep gepubliceerd, onderteekend door een aan tal bisschoppen, professoren, bankiers, za kenlieden en industrieelen, en anderen, waarin wordt gezegd, dat de houding, welke Zweden thans inneemt, beslissend zal zijn voor zijn toekomstig lot. De onderteeke naars sporen aan Finland te hulp te komen. Ter gelegenheid van den Finschen natlo- nalen feestdag heeft de koning van Zwe den een telegram gezonden aan president Kallio, waarin hij de sympathie van zijn land met het zoo wreedelijk beproefde Fin sche volk tot uitdrukking brengt. Ook Roosevelt heeft een telegram gezonden aan den Finschen president Kallio. „Deze verjaardag, waarop het Finsche volk met trots de verovering van zijn onafhankelijk heid herdenkt, aldus Roosevelt, geeft mij wederom een welkome gelegenheid, om uit drukking te geven aan de oprechte achting, die het volk en de regeering van de Ver eenlgde Staten gevoelen voor het Finsche volk. Vurig hoop lk, dat de tragische dagen, welke het land thans beleeft, spoedig zullen wijken voor een gelukkiger tijdperk, dat het Finsche volk in staat zal stellen, onge stoord de ontwikkeling voort te zetten van zijn vrije, politieke en sociale Instellingen, die de bewondering hebben gewekt van het Amerikaansche volk." Maar wat baat deze hulp het beproefde land? Ter Volkenbondsvergadering zal het ook wel tot een platonische verklaring beperkt blijven. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft: De meeste Zuld-Amerikaansch staten zullen tijdens de behandeling van de Fin sche quaestie te Genève pogen de Sovjet- Unie uit den Volkenbond te verdrijven. Er wordt echter de aandacht op gevestigd, dat een dergelijke resolutie slechts effect kan hebben indien daaromtrent algemeene in stemming verkregen wordt. Wat de Baltische landen betreft, van hen kan in deze niet verwacht worden dat zij een onafhankelijke houding aannemen. De Britsche en Fransche regeeringen zul len naar alle waarschijnlijkheid niet eer der haar houding te Genève bepalen tot zij in het bezit zullen zijn van meer inlich tingen. Hoewel dc Britsche regeering den aanval van Rusland op Finland met afschuw gade slaat, is zij van oordeel dat deze Russische aanval, zooals lord Hallfax Dinsdag heeft gezegd, veroorzaakt was door de politiek van de Duitsche regeering. die de vrijheid van andere landen verkwanselde, teneinde de vrije hand ln Polen te hebben. De Romeinsche radio heeft naar aanlei ding van de bijeenkomst van den Fascisti- schen Grooten Raad op hedenavond nog maals de politiek van Italië tegenover den oorlog besproken. Er is geen reden om een nieuwe definitie van de Italiaansche poli tiek door den Grooten Raad te verwachten, werd gezegd. Deze politiek blijft ongewij zigd. „De politiek van Italië is te voorkomen dat het Europeesche conflict zich uitbreidt zonder daarbij afstand te doen van de gerechtvaardigde vorderingen en van de positie als groote mogendheid ln de Mlddel- landsche Zee. In het Deensche Folketing heeft men de regeering van de zijde der nationaal-socia- Usten gevraagd, of zij het niet gewenscht achtte de diplomatieke betrekkingen met Rusland te verbreken. Met 117 tegen 3 st. werd besloten, dat deze vraag niet ln be handeling zou worden genomen. In de week, eindigende op 2 December heeft de Britsche controlecommissie 137.000 ton goederen, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitschland bestemd waren, in be slag genomen. De sedert het begin van den oorlog in beslag genomen hoeveelheid goe deren is daarmede gestegen tot bijna 735.000 ton, waarvan 260 000 ton door de Fransohe autoriteiten is aangehouden. VRAGEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS Op een vraag in het Britsche Lagerhuis, of de premier de mogelijkheid wilde over wegen van een permanente voortzetting der huidige samenwerking tusschen Groot- Brittannië en Frankrijk, als een begin voor een Internationalen opbouw, waaraan te zijner tijd andere naties zouden kunnen deelnemen, antwoordde Chamberlain: „On der de huidige omstandigheden dunkt mij, dat het denkbeeld op zijn minst voorbarig is, maar ik vertrouw, dat de Engelsch-Fran- sche samenwerking even nauw en hartelijk zal zijn in het werk van den wederopbouw als het is in het voeren van den oorlog". (Toejuichingen i. OUD IJZER MOET WORDEN AANGEMELD. Op grond van een decreet moet iedereen in Italië, die een hoeveelheid van meer dan 200 KG. oud ijzer bezit, daarvan opgave doen aan de autoriteiten. VASSART GEARRESTEERD. De Parljsche politie heeft den commu nist Vassart, lid van den algemeenen raad van de Seine, gearresteerd in verband met een zaak, die reeds geleid heeft tot de in hechtenisneming van Trot en Leall, leden van den ParlJschen gemeenteraad en zeven andere vooraanstaande communisten. De commissie, belast met het onderzoek van aanvragen tot arrestaties van verschel- denp Kamerleden, heeft zich uitgesproken voor het instellen van een gerechtelijke vervolging tegen den conununistischen af gevaardigde Marty, DE OPGRAVING VAN HET KASTEEL RODENBURG TE LEIDERDORP. Dr. W. C. Braat. conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden alhier heeft gisteravond op ultnoodlging van de Ver „Oud Leiden" voor het eerst ln het open baar mededeelingen gedaan over de door hem te Leiderdorp verrichte opgravlngs- werken. Voor deze voordracht bestond groote belangstelling. Aan het overzicht van dr. Braat ls het volgende ontleend; Rodenburg en Roomburg zijn twee aan elkaar grenzende terreinen, gelegen ln den hoek, die bij Leiderdorp door den Rijn wordt gevormd met de Roomburger Wete ring Op Roomburg heeft in de middeleeuwen een klooster gestaan, op Rodenburg een kasteel. Reeds ln de 16de eeuw werden op het terrein Roomburg ook Romeinsche oud heden gevonden. Aurelius vermeldt ln zijn „Batavia" zelfs de fundamenten van een zwaren steenen muur, met ronde torens op de hoeken. Een dergelijke beschrijving zou alleen op een castellum uit de vierde eeuw van toepassing kunnen zijn. Wel zijn destijds door Holwerda op Roomburg de overblijfselen van een Romelnsch castel lum gevonden, maar dit dateerde uit de eerste en 2de eeuw. Toch was het verhaal van Aurelius aanleiding om in 1929 ook op het aangrenzende Rodenburg een on derzoek in te stellen om te zien of er mo gelijk aan het kasteel uit de latere middel eeuwen ook nog een oudere bouw,' mis schien uit den Karolinglschen tijd, vooraf zou zijn gegaan. Spreker assisteerde toen bij die opgraving, die wel naast en onder de steenen fundamenten ook grondsporen van houten gebouwen, waarschijnlijk uit de 10de eeuw, aan het licht bracht, maar overigens niet zulke belangrijke resultaten opleverde, dat het wetenschappelijk belang ln evenredigheid was met de hooge kosten aan vergoedingen, die op het geheel met groente bebouwde terrein betaald moesten worden. In het afgeloopen Jaar echter, kocht de gemeente Lelden het terrein aan om er een zwembassin aan te leggen en hierdoor was er thans een gunstige gelegenheid, om zonder onkosten aan vergoedingen en ar beidsloonen, geheel in werkverschaffing het onderzoek op grootere schaal aan vatten. De gemeente Leiden verleende hier bij haar medewerking en onder leiding van spreker werd het werk uitgevoerd. De fun damenten van het slot werden geheel bloot gelegd. Het bleek, dat de oorspronkelijke aanleg had bestaan uit een zware donjon liggend op een vierkant slotplein van plm 30 30 m. dat door een muur was omgeven Het fundament van den donjon was nog aanwezig, dat van den muur was totaal uitgebroken. Alleen het beloop van dit laatste was nog te herkennen als een strook die bijzonder veel baksteenpuin bevatte Op de hoeken van den ringmuur zullen on getwijfeld ronde torens hebben gestaan Aldus is de oorspronkelijke bouwtoestand geweest. Oude teekenlngen, die gemaakt heeten te zijn naar een schilderij van 1630 vertoonen nog links van den donjon een paar lang gestrekte gebouwvleugels. Inder daad schijnen er ln de 15de eeuw verbou wingen te hebben plaats gehad, daarop wijst ook de vondst van de fundamenten van een secreet met afvoerkanaal, dat blij kens het formaat van de steenen ln deren tijd gedateerd moet worden. De donjon schijnt toen afgebroken te zijn en daaraan is het ook te danken, dat onderste steenlagen van het fundament zijn ontsnapt aan de aandacht van sloopers, die in den loop der eeuwen ruïne hebben afgebroken. Het laatst nog heeft ruim 100 jaar geleden de toenmalige pachter van het land de kelders van het slot uitgebroken. De oudste kasteelen ln Holland bestonden uit een ronden ringmuur op een kunstma tigen heuvel (Leiden, Oostvoornei of het vlakke veld gelegen en omgeven door een gracht (Teylingen, Oud-Poelgeest, Ter Does. Heemskerk, Egmond enz.). Binnen den ringmuur lag een vierkante donjon In de latere 13de eeuw wordt de donjon op een van de hoeken gebouwd of vervalt ge heel. Rodenburg schijnt een overgangsvorm te zijn tusschen het ronde en het vlerkante kasteel. Het moet blijkens de aardewerk vondsten in de 13de eeuw zijn gebouwd. Grondsporen van een ouderen houten bouw uit de 10de eeuw werden ook ge vonden. Het was echter niet uit te maken of wij in dezen aanleg reeds een kasteel moeten zien. Na de pauze schetste spreker de ontwik keling van het middeleeuwsche aardewers De lezing werd door een groot aantal fraaie lichtbeelden geïllustreerd. SINTERKLAASVIERINGEN. Gistermorgen om 10 uur bracht Sinter klaas, vergezeld door Zwarte Piet een be zoek aan de scholen ln de Medusastraa Gistermiddag heeft het St. Nicolaasfeest van de Leidsohe Werkloozen-Vereenlging in de bovenzaal van het Vereenigingsgebouw plaats gehad. Ondanks de moeilijker oni standigheden dan het vorig Jaar ls het feest uitstekend geslaagd te noemen. Een su'bvereeniging der Leidsche "er* loozen Hengelaars Vereeniging hield voor de kinderen van haar leden eveneens een St Nicolaasfeest. Ook dit feest mag zee geslaagd heeten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Bollenexportbedrijf George Alkemade Kerklaan 23, Sassen'heim. Procuratie ve leend aan: A. P. Jansen, Sassenheim u» perkende bepalingen). Commanditaire Vennootschap J*®" Klaveren en Oo., Hoofdstraat 363, Sasse heim. Bloembollenkweekerij, -handel -export. Door uittreding van den corn vennoot is de comm. vennootschap on-tbo den met ingang van 1 Juli 1939. Het bed™ wordt voortgezet door den beheerena vennoot J. Ohr. van Klaveren, als e* eigenaar, onder den naam: Jack van a veren Oo. 2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2