STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Dinsdag 5 December 1939 Overzicht Maarschalk Woe Pei Foe overleden Sir John Simon over de Engelsch-F ransche samenwerking Een interview met Kiosseiwanow De betaling der oorlogsschulden aan Amerika De rondgang van Sint-Nicolaas Verspreide berichten Instortende muur doodde twee werklieden De Strild in het hooge heerschte op de zaal een stemming als er Noorden van Finland Dagbladreclame is niet te vervangen On: e telefoonnummers: Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 DUITSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Ten Zuiden van het Deensche eiland Langeland is een Duitsch kustwachtschip op een mijn geloopen en gezonken. Vernomen wordt, dat tot dusverre slechts twee leden der bemanning, die uit acht en' Maarschalk Woe Pei Foe, de Chineesche dertig koppen bestond, zijn gered. mGhter-krijgsman, is aan een ernstige Het schip zonk in vier minuten. bloedvergiftiging, die hij had opgeloopen op Dit is het vierde Duitsche schip, dat in jarigen leeftijd overleden. het Duitsche mijnenveld vergaan is. Het ongeluk gebeurde nabij de plaats, waar negen dagen geleden nog een Duitsch wachtschip op een mijn liep, bij welke ramp twaalf man om het leven kwamen. VERLIESCIJFERS. Van Duitsche zijde worden de berichten over het verlies van duikbooten ontkend, doch slecht past daarbij de mededeeling, dat 144 gevangenen in Engeland zijn om gebracht. Voorts geeft men van Engelsche zijde nog volgende cijfers: In totaal zijn 33 Duitsche koopvaardij schepen buitgemaakt of vernietigd met een totaal tonnage van 171.390 ton. Onge veer 410 Eng^Lschen zijn om het leven ge komen door het tot zinken brengen van koopvaardijschepen, terwijl slechts vier Duitschers zijn omgekomen cn wel door het vuur van een Duitsche duikboot, die een Duitsch schip tot zinken bracht toen het door de Britten was genomen. In de week, welke op 2 December ein digde, heeft Engeland 23.282 ton aan sche pen verloren, dit waren zes vaartuigen. Ook de neutralen hebben zes schepen verloren met een totaal tonnage van 30.932 ton. Het tonnage, dat in November verloren is ge gaan. is een derde van het tonnage, dat in September is vernietigd. In drie maanden oorlog heeft de Brit- sohe koopvaardijvloot slechts vier procent van zijn totale tonnage verloren. RUSLAND BLIJFT WEG TE GENÈVE! Molotof zegt in een telegrafisch ant- Terloops merkt het blad op, dat ditzelfde recht niet toekwam aan een slavenhoudend land als Abessynlë, dat niet alleen schuldig stond aan met documenten gestaafde agres sies tegen Italië en Afrika, maar bovendien aan een brutale schending van de beginse len der beschaving en de verdragsverplich tingen van den Volkenbond. Moskou echter weigert in Genève te ver woord aan Avenol, dat de Sovjet-regee ring niet kan deelnemen aan de bijeen- j schijnen en dreigt zelfs uit den Volkenbond komst van den Volkcnbondsraad en van te treden Terwijl in het conflict met Italië de verradprintr Ide regeering van Moskou luidruchtig Abes- j synië en de zaak der kleine naties, die thans I)e Sovjetregeering meent, dat er zonder verdediging zijn, verdedigde, verzet geen enkele reden is den Raad cn de zij zich thans tegen de Finsche démarche vergadering bijeen te roepen. De sovjet- wegens een conflict, dat door haar zelf is it_ „-.1...-, I uitgelokt. Eens te meer ziet men welk een v"*eert niot SUa' V °°rI°* afgrond er in de Europeesche politiek gaapt met Finland en bedreigt het Finsche volk niet met oorlog. Derhalve is een beroep op art. II van het handvest niet gerechtvaardigd. Aan dit antwoord voegt de sovjetre geering nog toe, dat de personen, na mens wie het verzoek tot bijeenroeping der Volkenbondsorganen was gedaan, niet de echte vertegenwoordigers van het Finsche volk zijn. Wijlen Woe Pei Foe. Woe Pei Foe werd in de provincie Sjan- toeng geboren en volgde een militaire loop baan In 1916 kwam hij aan het hoofd van een divisie te staan. In 1917 nam hij deel aan de onderdrukking van een monarchis tische revolutie. Hij werd steeds meer de militaire steun van de Chineesche nationa listen en daardoor tegenstander van de Anfoe partij (Tsjang Too Lin). In 1920 bracht hij door een snellen opmarsch naar Peking de regeering. gesteund door maar schalk Toean, ten val. In het voorjaar van 1922 sloeg Woe Pei Foe een aanval van Tsjang Tso Lin op Peking af. Najaar 1924 moest Woe Pei Foe echter na een nederlaag tegen Tsjang naar Midden-China vluchten. MaandaeTs Er*is*echter'hekV^ovP? In een gisteravond door alle Fransche Hij organiseerde daar de midden-Chineesche dc voornemens der fascistische reeeerinc „Horc vprcnrAWA rpripvoprin* zeidp SU provincies De bond kwam in 1925 tot stand Wel blijft de sympathie in Italië voor Fin- werdnlchVtervol"d dSïw" P« F^TsjiSg land °pnieu.w hebbeu de «tudenten giste- Maar elders denkt men er anders over! De Argentfjnsche minister van bulten- landsche zaken heeft den secretaris-gene raal van den Volkenbond, Avenol. een tele gram doen toekomen, waarin hij mede deelt. dat zijn regeering van meening is, dat de Russische aanval op Finland de ver wijdering van de sovjet-unie uit den Vol kenbond rechtvaardigt. Ook Chili, Bolivia, Peru en Paraguay schijnen dit standpunt te deelen en zelfs te dreigen den Volkenbond te verlaten, zoo niet wordt opgetreden. Uit Londen en Parijs hoort men nog niets over de plannen. Of lord Halifax zelf naar Genève zal komen is twijfelachtig. Waar schijnlijk zendt hij Butler Italië is technisch nog steeds lid van den Volkenbondsraad volgens de bepaling, dat uittreden uit den Volkenbond eerst twee jaar na de betreffende mededeeling van kracht wordt. In het geval van Italië blijft dit land lid van den Volkenbondsraad tot zenders verspreide redevoering, zeide Sir John Simon, naar Parijs te zijn overgeko men tot voortzetting van de bespreking, welke de Fransche minister van financiën. Paul Reynaud, een veertien dagen geleden te Londen heeft gevoerd. Voorts zeide Sir John Simon om.: „Onze beste troepen bevinden zich reeds aan de zijde van uw soldaten in de Maginotlinie, doch deze honderdduizenden zijn nog slechts de voorhoede. Zooals in 19141918 zullen onze contingenten in steeds grooter aantallen aankomen en steeds grooter sec toren der frontlinie bezetten. De wapenfeiten der Fransche en Britsche vliegers aan het front, dat zich uitstrekt van de Jura tot Noord-Schotland, leveren het bewijs, dat onze mannen en machines superieur zijn aan die van den vijand. In de naaste toekomst zal de productie van vliegtuigen nog verder worden vermeer derd, dank zij een uitgebreid plan van samenwerking der verschillende deelen van het Rijk, aat o.m. betreft de opleiding van tienduizenden vliegers in Canada". Na verklaard te hebben, dat hij zijn ge- heele leven overtuigd is geweest van de noodzakelijkheid van een Fransch-Britsch bondgenootschap, zeide Simon: Te zamen zullen wij den oorlog winnen. Wij zullen de grondslagen leggen voor een duurzamen vrede; door onze hulpbronnen en krachts inspanningen te vereenigen, zullen wij er in slagen ten slotte een atmosfeer te schep pen, waarin diegenen, uit alle landen, die alleen vrede, arbeid en vrijheid wenschen, zullen kunnen ademhalen. De ..Paris Soir" publiceert een interview, dat de Bulgaarsche minister-president Kiosseiwanow heeft toegestaan aan Jules Sauerwein. Kiosseiwanow heeft o.m. verklaard, dat Bulgarije vredelievend is en er zelfs niet aan denkt om eventueel te profiteeren van moeilijkheden van een nabuur Hij herin nerde er aan. dat Bulgarije getrouw de so lidariteit van den Balkan in de practijk heeft gebracht, zelfs op het oogenblik van de sancties, waarbij het riskeerde zich de ontevredenheid van Italië op den hals te halen, welk land het menigmaal zijn sym pathie en vriendschap betuigd had. Vervolgens gaf Kiosseiwanow een uiteen zetting van de redenen, waarom Bulgarije in het begin van het jaar geweigerd heeft het voorstel te aanvaarden betreffende aansluiting bii den Balkanbond Deze rede nen zijn dezelfde, die Bulgarije verhinder den tot dit pact toe te treden bij de af sluiting. want het voorziet in consolidatie van de grenzen met de naburen, die trouw ziin aan het verdrag van Neuillv en Bul garije kan een dergelijke verplichting niet op zioh nemen. Buigariie kan niet afzien van de hoop om eens langs den weg der vreedzame onderhandelingen de grens te herkrij gen, die het in 1913 had. Bulgarije heeft zijn territoriale eischen niet gebruikt als agitatiemiddel. Het heeft nauwgezet en trouw het ver drag ten uitvoer gelegd. Het heeft bijstand verleend aan de verbetering van de grenzen ten gunste van Hongarije en Turkije, ter wijl zijn eigen grenzen ongewijzigd bleven. Het heeft bii iedere gelegenheid bewijs ge geven van ziin vreedzamen. Eurcpeeschen geest Ziin standnunt is duidelijk, oprecht en lovaal. Wet. het pact der neutralen betreft voeg de Kiosseiwanow hieraan toe. dat men geen stawen heeft gedaan bii dc Bulgaarsche rp/Toerin". ..maas zii ts bereid om bii te dra gen tot den vreae on den Balkan, en teder vnorrtel n vpr-rrrri n cr te nemen On VOgr_ waarSo Hat het rekening houdt met de vi tale belangen van het Bulgaarsche volk." werd verslagen, maar herstelde zich en nog In hetzelfde jaar keerde hij terug en bond opnieuw den strijd aan, nu voornamelijk tegen generaal Feng. In 1926 capituleerde Feng en vertrok naar het buitenland. Woe bond den stryd weer aan en veroverde Peking, waar hij een constitutioneele regee ring oprichtte. In September 1926 werd Woe echter bij Hankow verslagen. In November 1926 trok hij zich als mili tair bevelhebber terug In Maart van het volgend jaar trok hij echter weer op tegen de Noordelijke legers Hij werd echter verslagen en na den strijd vluchtte hij naar Sjansi. Bondgenootschap pen die tot stand kwamen tusschen Woe en Tsjang Tso lin bleken geen levensvat baarheid te hebben en in 1928 trok Woe zich naar een klooster in Tibet terug. De Japanners hebben getracht hem voor hun karretje te spannen als tegenstander van Tsjang Kai Sjek. doch Woe heeft zich daarvoor niet willen leenen. Omdat het departement van staat van meening is. dat de opheffing van Tsjecho- Slowakije als onafhankelijke staat slechts tijdelijk is, heeft men Duitschland niet ge vraagd de schulden van Tsjecho-Slowakije over te nemen. In het geheel wordt een bedrag van 2.430.730.897 als schuld opgegeven De rekening van Polen is toegezonden aan den Poolschen ambassadeur in de Ver- eenigde Staten. Naar verluidt heeft Morgenthau, de mi nister van' financiën, tijdens een perscon ferentie te kennen gegeven, dat de Ameri- kaansche schatkist de mogelijkheid onder oogen ziet van een moratorium voor de Finsche schulden en van de niet-betallng der volgende annuïteit op dc Finsche oor logsschuld, welke 15 December vervalt. ren voor Finland gedemonstreerd. In grooten getale begaven zij zich naar de Finsche legatie, waar zij Finland toe juichten en vijandige kreten aan het adres van de Sovjetunie richtten. De Finsche ge zant. Eero Jarnefelt, moest op het balkon verschijnen om te danken voor de toejui chingen. Vervolgens trokken de betoogers door de straten onder het roepen van: „Leve Finland". „Weg met Sovjet-Rusland". Dikwijls beantwoordden de voorbijgangers dit met handgeklap. Teneinde nieuwe betoogingen voor de ambassade der Sovjet-unie te voorkomen, wordt de ambassade door een detachement grenadiers bewaakt en is de omgeving af gezet. De „Giornale d'Italia" levert in een korte aanteckening commentaar op het beroep van Finland op den Volkenbond. Het blad wijst er op. dat de aanval van Russischen kant op deze kleine, vreedzame en beschaaf de natie niet uitgelokt is en dat derhalve Finland op grond van het Volkenbonds handvest het recht heeft sancties te eischen tegen Rusland. tusschen zeggen en doen. Maar, aldus besluit de Giornale d'Italia, het zal zeer belangwekkend zijn ten aanzien van de Finsche aangelegenheid, de houding vast te stellen van die groote mogendheden, die nog verschanst zijn in den Volkenbond en die sancties toegepast hebben tegen Ita lië, toen dit zich opmaakte om In antwoord op de agressies, die culmineerden in het ge val Wal-Wal. het land te zuiveren van sla venhouders en er beschaving tc brengen. Het katholieke orgaan „Italia" gaat zelfs zoover te schrijven dat de geweldmethodes, die op het oogenblik in Europa in eere zijn. het verdrag van Versailles „rehabiliteeren". Het geweten der Italianen komt in op stand tegenover dergelijke schendingen van de moreele orde en van het recht, aldus het Milaneesche blad, dat zich afvraagt, welke de reacties zullen kunnen zijn van dergelijke manieren voor de betrekkingen tusschen de staten. Het blad is van oordeel, dat de systema tische cynische verloochening der heiligste beginselen een voordeelig middel om te re-eeren wordt en dat het recht van de kracht in de plaats komt van de kracht van het recht. De „Italia" keert zich krachtig tegen „de ongeloofelij ke brutaliteit, waarmede de meest elementaire regels van menscheiijk- heid en rechtvaardigheid door het slijk wor den gesleurd". Dergelijke methodes moeten zeer luid veroordeeld worden uit naam van het christelijke, menschelljke geweten, van het recht en de rechtvaardigheid. Het is tijd, om zonder nuttelooze omwegen uit te spre ken. dat het ijdel is. Europa te bevrijden van de onrechtvaardigheid van Versailles door gebruik te maken van methodes, die de ontkenning vormen van de meest ele mentaire rechten en door hegemonieën te vestigen, in vergelijking waarmede Versail les volkomen gerechtvaardigd was. Alleen de Italiaansche „Tevere" laat een ander geluid hooren en meent, dat het geen tijd is voor sentimentaliteit en zegt: Wat de Italiaansche belangen betreft kan men vaststellen, dat de gebeurteniseen in de Noordsche zeeën geen enkelen invloed op de Middellandsche Zee uitoefenen. De sym pathie van Italië zal precies gelijk zijn aan die welke Finland indertijd Italië bewezen heeft. De op 1 September begonnen strijd met zijn toekomstige gevolgen laat voor het overige geen sentimenteele zijspron gen toe. In kringen, welke het Witte Huis zeer na staan, wordt vernomen, dat de Amerikaan- sche ambassadeur te Moskou niet zal wor- 3122 (Inges. Mrcl i den teruggeroepen, niettegenstaande de druk. welke wordt uitgeoefend door de repu blikeinen onder leiding van Hoover en sena tor Vandenberg, dat de Vereenigde Staten 1 hun misnoegen zullen toonen met den Inval van de sovjet-unie in Finland door het ver breken van de diplomatieke betrekkingen of minstens het terugroepen van den ambassa deur. Men verklaard, dat de regeering den ambassadeur wenscht te handhaven als een waardevolle „luisterpost", terwijl bovendien net terugroepen van den ambassadeur mo gelijk een hinderpaal zou zijn voor een bij drage van de Vereenigde Staten tot een eventueelen gezonden vrede. In semi-officieele kringen werd echter te kennen gegeven, dat de Vereenige Staten geen enkele Russische verovering, welke met geweld is tot stand gebracht, zullen erken nen. De Finnen zelf houden niet alleen stand op het strijdtooneel, gaan zelfs over tot een politieken aanval. Zij hebben kennis gegeven van hun voornemen, de Aalandsellanden te remilitariseeren. Zij zeggen, dat Finland bij zijn tegenwoordige positie geen reden heeft alle plannen tot remllitarlsatie van de Aalandseilanden niet ten uitvoer te leggen, temeer daar de eenlge natie welke er zich dit voorjaar tegen heeft verzet, de sovjet unie was. De sovjetunie heeft zoo juist een agressie gepleegd tegenover Finland en Fin land moet nu alle maatregelen nemen, welke noodig zijn voor zijn bescherming. Indien Finland deze maatregelen neemt, zal geen der landen, welke de conventie van 1921 hebben onderteekend daar bezwaer tegen maken, daar al deze landen er in beginsel hun goedkeuring aan hebben gegeven. Men moet er zich dus niet over verwon deren. indien de Finnen thans maatregelen nemen, welke de Europeesche openbare meening normaal zou beschouwen voor de bescherming van een gebied, welks neutrali teit en veiligheid in 1920 aan den Volken bond werden toevertrouwd. Ook kan men opmerken, dat uit een tech nisch oogpunt reeds bijna een Jaar geleden in de remilltariseerlng der Aalandseilanden Is voorzien. Er hem HET COMMUNISME IN FRANKRIJK. Zestien arrestaties. DE SINT MAAKT OVERUREN. worden in de laatste dagen aan de nog restende lichamelijke krachten van den hoogbejaarden Sint Nicolaas zware eischen gesteld. De Goede Man komt tijd tekort om over al te verschijnen, waar zijn hooge tegen woordigheid gewenscht wordt en men kan hem dan ook van den vroegen morgen tot den laten avond, vergezeld van een tweetal Zwarte Pieten, in een open rijtuig door de stad zien rijden, gaande van her naar der om zijn goede gaven te verspreiden. Nauwelijks heeft hij in de eene school zijn met vermaningen gekruide pepernoten uitgestrooid, of een zijner zwarte satellieten trekt hem aan zijn mouw en dwingt zijn I meester tot een overhaast afscheid, want in de verte klinken al weer de tonen van een nieuw welkomstlied. Bij tal van vereenigin- gen, in bijna alle lagere scholen, in een groot aantal militaire verblijven, in de aie- kenhuizen, overal is de Spaansche heilige Door huiszoekingen is de Parijsche politie te gast en men moet werkelijk bewondering er in geslaagd een geheime communistische propaganda-organisatie, die streefde naar wederoprichting van de communistische hebben voor het jeugdige enthousiasme, waarmede hij zich van zijn zending kwijt en voor de groote mate van vrijgevigheid, jeugdgroep, te ontdekken. Zestien personen, waardoor hij in staat is in de harten van i -i Hliilioisl I P onder wie de vroegere secretaris van het district Parijs der jeugdgroep, zijn gearres teerd; vijftien hunner zijn ter beschikking van de militaire Justitie gesteld. zóóveel jongeren en ouderen blijheid te brengen. Gistermiddag bracht hij zijn jaarlijksch bezoek aan het Academisch Ziekenhuis, waar zijn komst door de patiëntjes in de kinderkliniek op den allerhoogsten prijs werd gesteld. Natuurlijk kwam de Sint ook nu weer niet met leege handen: voor elk kind had hij een passend geschenk en er I 1 iVlUU ÏHIU IHJ CUli pa.wc.iru bc«vi.v.„. [slechts ééns in het jaar voorkomt. ~Rêó4ia/t= --- -BAR EtLLSZmZ££M SB3X -.W»Tda.GuS3^-: SOVJET /Soryelfrtf r U S L AN D Het kaartje geeft de situatie weer van de omgeving van Petsamo. aan de d rie-lande n- grens van Noorwegen, Finland en Sovjet - Rusland, waar de Finsche actie in de laat ste dagen het meest actief geweest is. Vandaag werkt de Sint nog onder hoog druk: tientallen bezoeken moet hij nog af leggen, maar morgen is de grootste drukte weer achter den rug en maakt hij al vast toebereidselen voor de terugreis naar Spanje, waar hij een vol jaar den tijd heeft om van de doorgestane vermoeienissen te bekomen. Moge hij het volgend jaar volkomen uit gerust terugkeeren! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Pitmanschool. Plantsoen 65. Leiden. On derwijs. verkoop studieboeken en schrijf- tuccl daartoe heeft gebonden, DE WEDUWEN CONTRA DE GEMEENTE. Bij het sloopen van huizen aan de Oude Vest alhier, zulks in verband met een uit voering van werken door de gemeente, is op 30 November 1935 een muur ingestort, waarbij twee werklieden, die puin aan het scheppen waren, onder den muur terecht kwamen en op slag werden gedood. De weduwen van de om het leven geko men werklieden spraken de gemeente Leiden in rechten aan. Deze op haar beurt stelde de aannemersmaatschappij, die de sloop werkzaamheden uitvoerde, aansprakelijk voor de schade. Gisteren werd in deze zaak voor de Haag- sche rechtbank gepleit. Mr. H. R. Goudsmit, die voor de weduwen optrad, had zijn actie op art, 1405 B.W. gebaseerd, waarbij de eigenaar van een gebouw verantwoordelijk wordt gesteld voor de schade, welke wordt veroorzaakt door instorting van dat gebouw, indien dit gebeurt door verzuim van onder houd of gebrek in de bouwing of inrichting Volgens een arrest van den Hoogen Raad van 29 Mei 1925 ls de eigenaar zonder meer j aansprakelijk, ook wanneer hem geen schuld treft, tenzij de muur door een van buiten komende oorzaak is ingestort. Het sloopen van een muur kon pleiter als zoodanig niet zien. Men zegt nu wel eens, dat art. 1405 alleen gemaakt is voor den „argeloozen wan delaar", die toevallig langs een bouwwerk loopt, doch nergens kon pleiter zulk een restrictie vinden en hij was van meening. dat ook de werklieden, die puin moesten rapen, zich op deze actie kunnen beroepen Mr. P. E. Briët trad voor de gemeente j Leiden op en betoogde, dat de eischeressen in haar dagvaarding hadden moeten stellen, dat er geen van buiten komende oorzaak is geweest. Dat hebben eischeressen verzuimd.1 Maar afgescheiden daarvan, zal de actie ex 1405 B.W. toch in dit geval niet van toe-1 passing zijn, omdat die van buiten komende oorzaak er juist wel ls geweest, nJ. het sloopen. De muur was juist bestemd om in te storten. De Fransche jurisprudentie acht het met art. 1405 B.W. correspondeerende artikel niet van toepassing bij sloopen. Dat is, aldus mr. Briët, juist. Want art. 1405 B.W legt op den eigenaar een zeer zware aan sprakelijkheid en dit artikel moet daarom zoo eng mogelijk worden uitgelegd. Wat hier ook van zij, in ieder geval, achtte pleiter de aannemersmaatschappij aanspra kelijk. alleen al. omdat deze zich contrac- machines. Eigenaar D. Smitshuysen, Lelden. Wijziging: Drogisterij ..De Hooge Woerd". Hooge- woerd 166 Leiden. Uittredend eigenaar: M. J. Schi.ti, Leiden Nieuwe eigenaar: A. F C. van der Bom. Leiden. Voor deze maatschappij trad op mr Ph. J. Ruyter de Wildt. die zich op het stand punt stelde, dat art. 1405 alleen tegen den eigenaar, niet tegen anderen, kan worden ingesteld. Slaagt de actie ex 1405. dan gaat de aannemer van zelf vrij uit." De contracts actie met de gemeente moet ook falen, want ten eerste is geen schade aan „eigendom men" ontstaan, waarvoor de aannemer zich alleen aansprakelijk had gesteld en boven dien heeft de gemeente niet gesteld, dat den aannemer schuld treft, een eerste vereischte voor het slagen van de vordering. De gemeente heeft met anderen gecon tracteerd over het ophalen van puin. de aannemer wist daar niets van. daarom al leen reeds is de gemeente al aansprakelijk. De uitspraak werd bepaald op 4 Januari. NEDERLAND IN OORLOGSTIJD. Het Collegium van het Leidsch Studen tencorps heeft besloten op 14 en 15 Decem ber a.s. twee Academiedagen te organisee- ren, welke beoogen de moeilijkheden van ons volk in dezen tijd in het centrum der academische belangstelling te plaatsen. De besturen van de V.V.S.L., de R.K. St.- Ver. S. Augustinus, S.S.R., De Indologenver- eenigrng en Unitas S.L.B., hebben hun me dewerking hiervoor toegezegd. Deze dagen zullen op 14 Dec. des nam. te 8 ure in het Groot-Auditorium geopend worden door een woord van den rector- magnificus. Den verderen avond zal gespro ken worden over het onderwerp „Het Ne- derlandsohe Volk", door prof. mr. A. C. Josephus Jitta, Rijksbemiddelaar. Vrijdag 15 Dec. des nam te 4.15 ure zal gesproken worden over „De roeping van Ne derland in de volkerengemeenschap" en des nam. te 8 ure over ..Gemeenschapszin", welke beide laatste lezingen gehouden zul len worden resp. door dr. J. van Walré de Bordes, burgemeester van Middelburg, die langen tijd werkzaam geweest is bij den Volkenbond, en door mr. J Linthorst Ho- man, commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen. Eenerzijds zullen deze dagen dus beoogen een realisatie van die waarden in ons volk, waarvoor wij, indien noodig, zullen strij den, maar tevens van onze gebreken, die juist nu sterker gevoeld worden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer TJan Hwat Go (Den Haag); voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer W. A. Versteeg (Leiden): voor het doctoraal examen Indisch recht de heer H. M. Oudraad (Den Haag»; docto raal examen geneeskunde (2de deel) de heer J C. A. Th. Gentis (Leiden) en de dames J. Qualm (Vlaardingenen M. A. M. Mever (Voorschoten; taalkundig candldaatsexa- men Indologie de heer C. B. Arriëns 'Den Haag). (2 lijnen) 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2