De Winter komt de Finnen te hulp Oproeping van buitengewone dienstplichtigen DINSDAG 5 DECEMBER 1939 No. 24448 Molotof wil niet onderhandelen met regeering Ryti I De strijd in het Westen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt De strijd ter zee 80ste Jaargang Van het strijdtooneel De evacuatie Oudere lichtingen ivorden afgelost Aanschaffing van sperballons De verscherpte blokkade Finsch grondgebied in ruil voor Sovjet-Russisch gebied Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdspfem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 'Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tljn: per 3 maanden f. 3.33 per week "771... f.0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) De Russische radio heeft gisteren om 23 uur 30 iplaatselijke tijd) volgend com muniqué uitgezonden: Kameraad Molotof heeft In den loop van den dag den ZweedBohen gezant te Moskou Winter, ontvangen, die het verlangen van de zoogenaamde Finsche regeering kenbaar maaikite, om nieuwe onderhandelingen met de sovjetunie te beginnen. omdat het onmogelijk ls er te manoeuvree ren. Het ls vrij duidelijk, dat de Flnsche troe pen thans aan hun front een bondgenoot hebben, n.l. den winter. Dit is iets waar de Russen niet op hadden gerekend. Vreemdelingen die dezen winter niet ken nen, verbeelden zich dat er wat zal gaan gebeuren en dat zeer zeker de stilte een be dreiging inhoudt. In werkelijkheid evenwel Kameraad Molotof verklaarde, dat de maken de weersomstandigheden alle opera sovjet-regeering die zoogenaamde Fin- sche regeering, die Helsinki reeds met onbekende bestemming verlaten had (hetgeen onjuist is!), niet erkende. Er kan dan ook, zoo zeide kameraad Molo tof, geen sprake zijn van onderhande lingen, welke dan ook. Finsche kringen in Londen zien den mili tairen toestand optimistisch ln en verkla ren, dat de Russische opmarsoh naar de voornaamste Finsche verdedigingswerken op de Karelisohe landengte nog gestuit wordt en dat de Pinnen slechts een weinig zijn teruggetrokken op strategische stel lingen. De militaire toestand ontwikkelt zich be slist ten gunste van Finland na den sneeuw val ln het gebied van het Ladoga-meer, naar de meening van Finsche autoriteiten ln Londen. Aan het Engelsche Reuterbureau wordt medegedeeld, dat het Roode leger op dit punt zeer groote moeilijkheden ondervindt. De met ski's uitgeruste Finsche troepen zijn ln staat, om zich op bedreigde punten met groote snelheid te concentreerende gemo toriseerde troepen zijn daartoe niet in staat. Finsche kringen verklaarden, dat Petsamo nog ln Finsche handen ls. Ten aanzien van de eilanden buiten de Zuidkust, welke de Russen beweren te heb ben veroverd .na zeeslagen", wijst men er op, dat die eilanden door de Finnen ont ruimd zijn en dat de Finnen er nooit aan gedacht hebben, ze te verdedigen, aange zien zij geen fortificaties hebben. Volgens in de Noorsche stad Kirkenes ontvangen berichten wordt een gevecht van geringen omvang geleverd ten Zuiden van Petsamo. De Pinnen ramen, dat 2000 tot 3000 man Russische troepen in het district van Petsamo aan land zijn gezet. De stad Salmijaervi, het centrum der nikkelzone ln het Noorden van Finland, staat in brand. Groote rookzuilen zijn van uit Svanvik waar te nemen. 10.000 Finnen rijn derwaarts gezonden. Ongeveer 200 Russische soldaten zijn achter de Fmsehe linies in de nlkkelbergen van Noord-Finland omsingeld en onschade lijk gemaakt. Het ls niet bekend, vanwaar deze sovjet-manschappen gekomen waren. Ze werden plotseling bij Salmijaervi gesig naleerd kort nadat groote Russische vlieg tuigen, waarvan er een werd neergeschoten, ln de omgeving had gecirkeld. Men neemt aan, dat de Russen tot het bolsjewistische parachutisten-corps behooren en met hun valschermen uit de Russische vliegtuigen ver achter de Finsche Unies waren gedaald. De sneeuwstormen zijn opgehouden. Het weer is beter geworden. Men ver wacht nieuwe Russische aanvallen na het intreden van den dooi. Van Finsche zijde wordt nog gemeld: De Finsche troepen hebben in de buurt van Salmi ten Noordoosten van het Ladoga- uieer een tamelijk opmerkelijk succes be haald. In het groote woud aldaar hebben eenige botsingen plaats gehad tijdens zeer slecht weer. De snelheid der Finsche troepen 'n de sneeuw en hun bekendheid met het woud en alle eigenaardigheden van het ter rein hebben hun veroorloofd de Russische troepen In een soort val te lokken waarin een leger dat alleen in aantal superieur is, alle voordeelen van zijn massa verliest. De Russische troepen, die in actie kwamen in een moeilijk terrein waarvan zij slechts een teer middelmatige kennis hadden, werden foor de Finnen omsingeld, die 1500 gevan- Senen hebben kunnen maken. .Op de landengte van Karelië zijn de Rus sische troepen eenige kilometers langs de kust opgerukt. Hun opmarsch is evenwel teer langzaam en het is waarschijnlijk dat Je wijze, waarop de Finnen het terrein voor Je verdediging hebben voorbereid, er enorm Joe heeft bijgedragen, de vorderingen der Russische troepen te vertragen. Tallooze vellen zijn aangebracht in de smalle strook "elke door de landengte van Karelië wordt kevormd. De Finnen zijn meesters gebleken n het gebruik van alle verrassende midde- 'eh: vallen, mijnen, greppels, het gebruik ven moerassen enz. De Finsche troepen zijn een de kust weinig talrijk, doch de Russen hunnerzijds hebben geen groote aantallen 'toepen in dezen corridor kunnen Inzetten, ties onmogelijk. De dagen zijn slechts 5 uur lang en de weersomstandigheden zijn er on barmhartig. Er zijn dagen waarop men tot volkomen bewegingloosheid wordt gedwon gen. Gisteren ls het Duit-sche schip „Donau" uit de haven van Helsinki vertrokken. Het schip gaat naar Tallinn. Aan boord bevin den zich 443 Duitschers, 72 Italianen en 60 leden van de sovjet-Russische legatie. Deze Russen zullen tot Tallinn meegaan. Verder bevinden zich aan boord 32 Estlanders, twee Armeniërs, een Llthauer, een Zwitser en 35 houders van Nansenpassen. Het vertrek is vertraagd door verkeers moeilijkheden; vele Duitschers konden het schip niet meer bereiken. Men verwacht, dat, nu de Russen uit Fin land vertrokken zijn, ook de Finsche diplo matieke vertegenwoordigers te Moskou spoe dig zullen heengaan. De meeste leden van het diplomatieke corps, alsmede de buitenlandsche journalis ten hebben zich naar Kerava begeven, een stad op ongeveer 30 K.M. afstand van Hel sinki, aldus bericht de „Neue Zurcher Zei- tung". De meeste winkels en alle banken, behalve de spaarbanken, waren gisteren te Helsinki gesloten. De restaurants bleven open en ook de trams rijden nog. De gebleven win keilers nemen voorzorgen voor de etalages. De diensten der Finsche propaganda zul len van heden af radio-uitzendingen in de Russische taal organiseeren. DE VERLIEZEN DOOR DE LUCHT BOMBARDEMENTEN. Het Finsche Nieuwsbureau heeft medege deeld, dat de thans beschikbare gegevens over het aantal dooden en gewonden tijdens de Russische luchtaanvallen op Finland als volgt zijn: bij de bombardementen op Don derdag werden 55 personen gedood. Vrijdag 12 en Zondag 7. In deze drie dagen werden ln het geheel 248 personen gewond. Elf hulzen werden geheel verwoest, 233 be schadigd. Vliegtuigen welke gebruik maakten van machinegeweren, hebben 38 personen ge dood en 240 gewond. Bij al deze aanvallen was geen enkele aanval gericht op een militair object. Zij hadden alle de burgerbevolking ten doel. ZWEDEN ONTVANGT VLUCHTELINGEN. Er worden voorbereidingen getroffen voor het verschaffen van voedsel en on derdak aan de Finsche geëvacueerde kin deren. die met hun ouders op het oogen- blik kampeeren in de bosschen langs de grens. De kinderen hebben ernstig te lij den van honger en koude. De vrouw van den Zweedschen minister van buitenland sche zaken is bezig met de vorming van N de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de defensiebegroo- ting voor het komende jaar zegt de minister, dat het in het voornemen ligt eerlang een aantal buitengewone dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichtingen, in werkelijken dienst te roepen. (Buitengewone dienstplichtigen zijn in hoofdzaak zij, die vrijgeloot zijn, of zij, die wegens broederdienst buiten den militairen dienst zijn gebleven). De regeering acht het gewenscht om de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de lichting 1924 met onbepaald klein verlof gezonden, terwijl meerdere ploegen van die lichting binnenkort zullen volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zullen kunnen vertrekken, kan thans nog niet wor den overzien, aangezien zulks geheel afhankelijk is van den duur der mobilisatie. Er kan in verband met het voor de opleiding beschikbare kader en materieel echter geen sprake van zijn, om buitengewone dienstplichtigen maar dadelijk in grooten getale te gaan oproepen. Het aflossen van gemobiliseerden zal zich der halve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voor nemen werkloozen op te roepen ter vervanging van andere dienstplichtigen. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. geldende bepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Onder de huidige omstandigheden kan nog niet worden overzien of in het jaar 1940 gebruik zal worden gemaakt van de bevoegdheid om den duur der eerste oefening tot 2 jaar te verlengen. Het ligt niet in het voornemen tot den aanleg van ondergrondsche hangars over te gaan. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoedingen vastgesteld, waardoor meer uniformiteit wordt bereikt. Volgens deze regeling wordt bij het bepalen van het vergoedingsbedrag ook rekening gehouden met mogelijke ver mindering van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienst plichtige voortspruiten, doch een algemeene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het advies van de Indische regeering over de plannen tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië kan binnenkort worden verwacht. Het ligt in het voornemen met de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te betrachten. De minister wenscht zich, alvorens de regeering te dien aanzien haar houding heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over het vraagstuk van de slag kruisers. Het ligt, aangezien Nederland geen oorlogvoerende is, uiteraard niet in het voor nemen thans over te gaan tot het definitief bewapenen onzer handelsschepen. De ingekomen vrijwillige bijdragen voor de defensie zullen worden bestemd voor de aanschaffing van sperballons. (Men zie voor verdere bijzonderheden pagina 1 van het 3e Blad). VANNACHT BEGONNEN. De schepen der Britsche en Fransche marine hebben juist te middernacht een draadlooze mededeeling ontvangen de ver scherpte blokkade tegen Duitschland te beginnen als represaille tegen den nationaal- socialistischen willekeurigen en meedoogenloozen mijnenoorlog. Van dit oogenblik af zullen alle schepen worden aangehouden en alle goederen van Duitschen oorsprong of bezit worden in be slag genomen. een comité ter coördineering van de ver schillende vrouwenorganisaties en samen werking met het Zweedsche Roode Kruis, om het lot van de uitgewekenen te ver zachten. Te zelf der tijd stroomen giften binnen voor een fonds voor het uitrusten van vrijwilligers en andere hulp aan de Finnen. Ongeveer vijftienhonderd Zweden hebben reeds den wensch te kennen ge geven om voor Finland te strijden. Velen zijn op eigen kosten vertrokken na zelf een uitrusting te hebben gekocht. De Zweed sche studenten hebben een petitie aan den koning gezonden, welke een ontzaglijk aan tal handteekeningen bevat en waarin zij een beroep doen ten behoeve van actieven steun aan Finland. Ook zijn in verschil lende plaatsen betoogingen gehouden met dit doel. Volgens „Aftonbladet" voert men onder handelingen over een reconstructie van het Zweedsche kabinet, met het doel tot een regeering van nationale coalitie te komen. Van het front nog altijd geen nieuws. Koning George is in Frankrijk aange komen voor een bezoek aan de troepen. Hij was met een Engelschen torpedoboot- jager overgestoken. Tijdens den overtooht was het buiten gemeen ruw weder. De Koning was in de uniform van veldmaarschalk. Hij ver scheen in regenjas op de brug, waar hij gedurende de geheele reis vertoefde. De hertog van Gloucester, die hem vergezelde, keerde naar Frankrijk terug van eenige dagen verlof in Engeland. De aankomst ge schiedde zonder eenig ceremonieel. Er was geen eerewacht en evenmin waren er bur gers om den koning toe te juichen. Enkele Fransche vrouwen, die op de kade stonden toen het schip langs voer, wuifden met den zakdoek. De generaals Gort en Brownrigg ver- Op het kaartje is aangegeven het Finsch grondgebied aan de landengte van Karelië, dat Rusland voorgesteld heeft aan de Fin sche „volksregeering" te willen ruilen voor een gedeelte van Sovjet-Karelië. De Sovjet-Unie zou zich bereid verklaren hiervoor een schadeloosstelling te betalen van 120 millioen Finsche kronen. De hoofdstad van dit nieuwe gebied zou Petrosawodsk zijn. Op het kaartje zijn ten naaste bij de grenzen daarvan aangeduid. De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft, dat het aanbod van Kare lië aan de zoogenaamde Finsche volksregee ring door de sovjet-unie een handige uit vinding is van den dictator van de sovjet unie om de neutralen te misleiden. In 1935 is men begonnen met het wegvoeren van de bevolking van de Westgrens, een mili taire maatregel, welke een ontvolkt gebied achterliet van de IJszee tot Bessarabië. Het grootste deel van de Finsch sprekende Ka- reliërs is van Noord-Rusland weggevoerd naar Turkestan. In sommige gevallen heb ben Russische boeren hun plaats ingeno men en het is wel zeker, dat het grootste deel van de bevolking van het vroeger Fin sche gebied thans Russisch is. De correspondent veronderstelt dat de sovjets een deel van Finland willen ver overen en ontvolken en dan door een volksstemming bewijzen, dat Karelië zich bij de sovjet-unie wil voegen. BINNENLAND. De luchtafweer wordt versterkt (3e Blad). Financiering der werkloosheidsuitgaven (Binnenland, 3e Blad). Mijnontploffing op Texel veroorzaakte groote schade (2e Blad en Laatste Be richten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Kleurlooze markt - Onregelmatige koersbeweging - Ameri kanen vrijwel onveranderd - Neder- landsche beleggingen kalm. BUITENLAND. De winter komt den Finnen te hulp (le Blad). Molotof weigert onderhandelingen met de Finsche regeering Ryti (le Blad). Sovjet-Rusland komt niet ter Volkenbönds- vergadering (le Blad). Weer een Engelsche hulpkruiser door Duit- sche vestzakkruiser vernietigd (le Blad). Overleden is de Chineesche dichter-krijgs- man Woe Pei Foe (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Meest zwaarbewolkt. Plaatselijk nog enkele lichte buien. Weinig verandering in temperatuur. Aan de kust tijdelijk krachtige, overi gens matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. welkomden den Koning en ook generaal Voruz, chef van de Fransohe missie bij het Britsche hoofdkwartier, was ter verwel koming aanwezig. De Koning zal de verschillende afdeelin- gen van het Britsche leger in Frankrijk inspecteeren en een bezoek brengen aan de voorste linie. Ook de Britsche vliegers zullen zijn bezoek ontvangen. ENGELSCHE HULP KRUISER OVERVALLEN. Het Engelsche Reuterbureau meldt: De hulpkruiser „Doric Star" is door een Duit schen kruiser overvallen en vermoedelijk tot zinken gebracht. Men neemt aan dat de „Doric Star" door de „Admiraal Scheer" is tot zinken ge bracht De Duitsche radio meldt dat het schip in den Zuidelijken Atlantischen Oceaan is overvallen. De „Doric Star" is ln 1921 gebouwd in eigendom van de Union Cold Storage Cy Kort geleden was het schip in een hulp- kruiser veranderd evenals geschied was met de „Rawalpindi" De „Doric Star" mat 10.000 ton. Omtrent het aantal opvarenden zijn alsnog geen bijzonderheden bekend gemaakt De „Doric Star" was, naar Reuter nog seint, op weg van Nieuw-Zeeland en Australië naar Engeland. Men weet niet of er passagiers aan boord waren. Er is slechts accomodatie voor zes man. ENGELSCHE SCHEPEN VERLOREN OF BESCHADIGD. Het Engelsche s.s. „Eskdene" (3800 ton) Is gezonken, na op een mijn te zijn ge- loopea De bemanning, bestaande uit 29 koppen, is in een Schotsche haven aan land gezet. Twee stoomschepen uit Glasgow, de „Lairdsglen" en de „Findhom", zijn door een aanvaring beschadigd buiten de West kust van Schotland.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1