Uit den Leidschen Raad Ons Kort Verhaal LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 5 December 1939 De belegging Agenda met aanhang in een middagzitting afgehandeld CORRESPONDENTIE ^IJN/T IN tlTTIKIf^ BENOEMINGEN. 3e Benoeming van een lid van de Com missie van Fabricage (vacature de heer D van der Kwaak). Benoemd wordt de heer Riedel. 4e Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrlclteit (vacature de heer D. van der Kwaak). Benoemd wordt de heer Huurman. 5e. Benoeming van twee leden der Com- missiën bedoeld in art. 2, le lid, sub 3e der verordening, houdende Reglement van de Commissiën van Advies, betreffende de arbeids- en dienst voorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den (wegens ontslagaanvrage van den heer J. H. Schüller en vacature de heer F. J. Groot Enzerink). Benoemd werden de heeren Piena en Huurman. 6e Benoeming van een plaatsvervangend lid dier Commissiën (wegens ontslagaan vrage van den heer C. Snel». Benoemd wordt de heer Schüller. 7e. Benoeming van twee leden van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon (vacatures de heeren jhr. C. C. Röell en F. J. Groot Enzerink) -(181) Benoemd worden de heeren ir. J. J. G. van Hoek en J. A. v. d. Reijden. 8e. Benoeming van drie leden van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, ter vervulling van de op 1 Januari 1940 in die Commissie open- komende plaatsen. (181) Benoemd worden de heeren Th. C. F. Stijnman en J. A. v. d Reijden en mevr. P. J. van KampenhoutRiche. 9e. Benoeming van negen leden van de Contactcommissie voor den woningbouw en de stadsontwikkeling (172 en 1821 De heer ESKENS trekt de kwaliteit en deskundigheid der voorgedragenen niet in twijfel, maar vraagt toch zich af, of deze commissie wel alleen moet bestaan uit bouwkundigen. Stadsschoon en stadsuit breiding eischen z. i. ook specialisten. Was er geen plaats voor deskundigen op het ter rein van tuin-aanleg, wegen-aanleg, ver keer etc.? De heer WILMER gaat eerst in op de voorgeschiedenis van deze commissie om er dan op te wijzen hoe het advies der com missie ad hoe eenstemmig was om vrijelijk aan B en W. de voordracht te laten. Tot zijn spijt kan deze voordracht echter hem niet bevredigen. Hij betreurt b.v., dat de heer ir. v. d. Laan niet als no. 1 op de voordracht is geplaatst. Spr. schetste diens groote capaciteiten in dezen. Voorts merkt hij op, dat onder de voorgedragenen als no. 1 niemand is. van wien bekend is. dat hij belangstelling heeft voor oud-Leiden. Bui ten Monumentenzorg om hoort ook zoo iemand in deze commissie thuis, spr. noemt den heer van Oerle, thans voorgedragen als no. 2. Voorts vraagt hij B. en W. mee te dee- len, door welke kwaliteiten de voorgedrage nen de voorkeur hebben verworven. Tenslotte dringt spr. er op aan, dat de commissie ook adviezen zal mogen uitbren gen. al hebben B. en W. er niet om ge vraagd. Dan zal de commissie z. i. haar werk geheel vruchtdragend kunnen uitoefe nen in het belang der stad. De VOORZITTER wijst er op, dat het laat ste feitelijk niet aan de orde was, doch spr. heeft den heer Wilmer liever willen laten gaan als een bijdrage voor de installatie. De heer v. ECK betreurt de crltiek van den heer Wilmer. Natuurlijk zijn er moei lijkheden aan de instelling van zoo'n com missie. Er zijn echter toch eenige architec ten voorgedragen en de heer Manders is z. i. voorstander van Oud-Leiden. Hij vraagt vertrouwen in de voordracht van B en W. De heer v. BEMMELEN had ook gaarne wat meer variaties gewild, b.v. een kunste naar (een schilder) en voorts een vrouw, daar de helft der bevolking toch uit vrou wen bestaat en een vrouw vaak een bijzon der oordeel heeft. Nu lijkt deze commissie hem te eenzijdig op bouwkundig gebied. Wethouder WILBRINK meent het niet op zijn weg liggen de lijnen der commissie aan te geven of de meening van anderen te bestrijden. Een geestelijke ontleding der voorgedragenen lijkt hem evenmin ge- wenscht. zij zijn toch bekende stadgenoo- ten De raad moet zelf trachten zich een oordeel te vellen. Z.i. is de commissie naar eisch gevarieerd op gebied van stadsont wikkeling saneering. In dezen raad zijn 2 vrouwen op de 35. Voor 9 zetels als in deze commissie komt dus geen inaanmerking. Wilden de vrou wen anders, dan zouden zij toch in den raad in de eerste plaats voor andere ver deeling zorg dragen. Iets specifieks vrou welijks zit er niet in deze commissie en een geschikte candidaat weet spr. niet. De heer v. BEMMELEN doet het voorstel het punt aan te houden en B. en W. te verzoeken wat meer gevarieerdheid aan te brengen. De heer ESKENS blijft bij zijn overtui ging. De WETHOUDER verdedigt de voor dracht nogmaals als juist en hij ontraadt uitstel. Het voorstel v. Bemmelen wordt verwor pen met 22—9 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Bosch, Vcenendaal. v. d. Reyden. Huurman. Ber gers. v Weizen, v. Rosmalen, Eskens en de wethouders. Benoemd worden de heeren J. H. A. Man ders D Buurman. M. C. Groenewegen, A. v. d Heyden. W. M. de Ruiter. J. Rave- steyn. J Poelijoe, J. Gerritsen en O. A. M Bik. Op laatstgenoemde na allen, die als n. 1 waren voorgedragen. 10e Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van drs. K. Sneyders de Vogel als tijdelijk leeraar in den Fransche taai aan het Gymnasium. (183) Z. h. st. goedgekeurd. 11e. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van mej. G. F. Land. als tijde lijk leerares in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cur sus. (184) Z. h. st. goedgekeurd. 12e Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van drs. J W. Zwartsenberg, als tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. (184) Z. h. st. goedgekeurd. 13e. Voorstel inzake het beleggen van kasgelden. .(1851 Z. h. st. goedgekeurd. 14e. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het eerste kwartaal 1940. 1S6 Z. h. st. goedgekeurd. 15e. Voorstel inzake het omzetten van de met de Algemeene Friesche Levensver- zekering-Mij. ingevolge raadsbesluit van 20 Juni 1938 aangegane obligatieleening in een onderhandsche geldleening en tot het vaststellen van den desbetreffenden be- grootingsstaat. (187) De heer VAN DIJK heeft den indruk gekregen, dat de Verzekeringmij. dit ge daan wil hebben teneinde de couponbelas ting te ontduiken. De heer RIEDEL sluit zich hierbij aan. Wethouder VERWEY zegt dat de motie ven, welke tot dit voorstel hebben geleid, zuiver berusten op het gemeentebelang. Er geschiedt niets onregelmatigs; de ge meente verdient hiermede f. 1000. Overi gens komen z.i. de belangen der Mij. niet in botsing met het algemeen belang. Wel heeft het gemeentebestuur nog grootere voordeelen getracht te behalen, doch dat is niet gelukt. De heer VAN DIJK houdt vol. dat deze transactie ten nadeele van den staat is. De VOORZITTER meent dat de Mij. vol ledig in haar recht staat. Er is niets tegen deze transactie in te brengen. De heer GROENE VELD is -ook van mee ning, dat de Friesche Mij haar eigen be langen rechtmatig behartigt. De gemeente kan er niets tegen in brengen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 285 stemmen. (Tegen de heeren Eikerbout, Lombert, Vee'nendaal, Wilmer en Tobé). 16e. Voorstel inzake het overnemen in eigendom bij de gemeente van een gedeelte Rijnkade met aangrenzende voortuinen, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie K nis. 3704, 3779, 3604, 3603. 984, 955 en 720 en tot het beschikbaarstellen van gel den ten behoeve van het aanbrengen van een beschoeiing c a. langs de Noordzijde van den Nieuwe Rijn tusschen de Ooster straat en de Broersloot. (188) Conform besloten. 17e. Voorstel tot het aankoopen van het perceel le Gortestraat No. 29. kadastraal gekend gemeente Lelden, sectie E No 645. (189) Z. h. st. goedgekeurd. 18e. Voorstel tot het aankoopen van het perceel Klikstraat No. 9, kadastraal be- bekend gemeente Leiden, sectie E, No. 645. (189) Z. h. st. goedgekeurd. 19e. Voorstel tot het aankoopen van het perceel Nieuwstraat No. 43 kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie I No. 281, en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (190) Z. h. st. goedgekeurd. 20e. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening, houdende reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lel den (191) Z. h. st. goedgekeurd. 21e. Praeadvies op het door J, J. de Vlieg ingestelde beroep tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het verbouwen van het perceel Lange Mare No. 29. (192) De heer DONDERS is het met B. en W. niet eens. Z.i. is de gevraagde vergunning ten onrechte geweigerd. Het betreft hier niet het bouwen van een nieuwe, doch het verbouwen van een bestaande bovenwo ning. De bovenwoning is altijd intact ge bleven, ook toen het gedeelte gelijkvloers een bedrijfsbestemming kreeg. De eenige wijziging, welke men wil aanbrengen, is het maken van een trap. waardoor dus een afzonderlijke bovenwoning ontstaat. Spr. ontkent, dat daardoor sprake zou zijn van een geheel nieuwe bovenwoning en dient een motie in om de vergunning alsnog te verleenen. De heer VAN BEMMELEN waagt of de bovenwoning den laatsten tijd bewoond is geweest. Wethouder WILBRINK zegt, dat hier een principieel verschil van inzicht bestaat, dat niet zoo eenvoudig te herleiden is als de heer Donders heeft gedaan. Er is indertijd voor dit pand een Hinderwet-vergunning afgegeven, welke ook gold voor een deel der bovenwoning. Bovendien is een deel er van met een naastgelegen woning verheeld. Z.i. was de bovenwoning totaal aan haar be stemming onttrokken; ze was trouwens ook niet als woning bij de gemeente inge schreven. De vraag van prof. Van Bemme len beantwoordt spr. ontkennend, voor zoover de burgerlijke stand daarover kan oordeelen. De heer DONDERS trekt zijn voorstel in. Conform het prae-advles van B. en W. wordt z.h.st. besloten. 22e. Voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Neder landen betreffende het beschikbaarstellen van de 2e en 3e klasse afdeellngen van het Sanatorium .Jthijngeest" voor militair- psychiatrisch evacuatiestation voor de Ves ting Holland. (193) Z. h. st. goedgekeurd. 23e. Voorstel inzake het voortzetten van de werkinrichting voor blinden. (194) Z. h. st. goedgekeurd. a. Voorstel tot het aankoopen van ver schillende perceelen, begrepen in het sa- neeringsplan GeeregrachtKraaierstraat. (195) De heer SCHÜLLER vraagt het college voortaan meer evenredigheid bij de prijs bepaling in acht te nemen. Z. h. st. goedgekeurd. b. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het aanschaffen van een riool- en kolkenzuigauto voor den Gemeentelijken Reinigingsdienst- en Ont- smettlngsdlenst. (196) Z. h. st. goedgekeurd. c. Praeadvies in zake een door den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht ont worpen verordening betreffende het ver richten van persoonlijke diensten bij mili taire werkzaamheden enz. (197) De heer VAN BEMMELEN oppert eenige bezwaren tegen het antwoord van B. en W. o.a. wil hij de burgerij te voren inlichten omtrent den aard der werkzaamheden, waarvoor zij eventueel zal worden aange wezen. De VOORZITTER acht dit niet mogelijk, daar zulks wordt gedecreteerd door de be hoeften. Conform wordt besloten. SPOEDEISCHEND VOORSTEL. Wethouder v. STRALEN deelt mede, dat de ministerieele goedkeuring is verkregen op het uitvoeren in werkverschaffing van uitbreidingswerkzaamheden der Leidsche Duinwatermij. In verband met het spoed elschende karakter is bereids met de uit voering begonnen en B. en W. vragen daar voor de goedkeuring van den raad. Het werk vordert 1600 man-weken De heer WILMER vraagt of dit voorstel niet kan wachten tot over 14 dagen. Kan de wethouder de urgentie ervan niet dui delijker aantoonen? Wethouder VAN STRALEN zet dit nader uiteen Er is ten departemente al eenige vertraging ingetreden welke B. en W. gaar ne willen inhalen. De goedkeuring van den minister is 20 November afgekomen. De heer WILMER meent, dat de raad dan toch ruimschoots schriftelijk had kunnen worden ingelicht; dan hadden de leden zich kunnen oriënteeren. Waar het hier werkverruiming betreft, zal hij zich per soonlijk niet tegen spoedbehandeling ver zetten, al blijft hij dezen loop van zaken betreuren. Wethouder VAN STRALEN betoogt, dat de zaak van het vliegveld te Valkenburg evenzoo is behandeld. In het algemeen is spr. het met den heer Wilmer eens, doch hier was spoed geboden. De raad hechtte vervolgens z.h.st. zijn goedkeuring aan spoedbehandeling. De heer SNEL acht het ook niet juist, dat de raad weer voor een voldongen feit wordt geplaatst. Zoodoende kan de raad weinig invloed uitoefenen op de arbeidsvoorwaar den; ook is het de vraag of dit object voor uitvoering in werkverschaffing in aanmer king komt. Spr dringt er ook nu weer op aan, dat geen loonen worden betaald be neden den steunnorm of arbeiders worden hierbij aangesteld, die daartoe physiek niet geschikt zijn. Spr. brengt vervolgens eenige gerieven ter sprake Zoo was er op 27 No vember j.l. op het terrein geen schaft- of schuilgelegenheid aanwezig, evenmin als toiletten. Ook tegen de wijze van uitbetaling der loonen heeft spr. bezwaar. De behandeling door de Ned. Heide mij. heeft tot vele klachten aanleiding gegeven bij den aanleg van het vliegveld te Valkenburg. Hij hoopt, dat dit nu beter zal zijn De heer VAN WELZEN onderstreept dit ten volle. De Heide Mij. speelt gewoonweg met de tarieven. Spr. is niet bereid zijn toestemming te geven aan uitvoering on der dezelfde leiding, tenzij garanties wor den gegeven tegen herhaling. De heer VAN BEMMELEN stelt de vraag, waarom de uitvoering van dit object moet geschieden in werkverschafing en waarom niet in vrij bedrijf. De heer JONGELEEN vraagt waarom de Heideniij. wederom met de leiding belast is. Wethouder VAN STRALEN zal op ver schillende opmerkingen nader ingaan bij de behandeling der begrooting. Aan het werk te Valkenburg hebben in- OM ONDANKS DE JAREN TOCH "IN VORM" TE BLIJVEN «l het onvermijdelijk zoowel de zwaar lijvigheid als het urinezuur in Uw or- Sanisme te bestrijden. Voor dat doel is rodonol het aangewezen middelwHet verwijdert overtollig vet en zuivert Uw organisme von het urinezuur. Urodonal houdt U jong en veerkrachtig, voorkomt rheumatiek en zwaarlijvigheid en be schermt U tegen vroegtijdige ouder- domsbezworen. Eiken dag een koffie lepel Urodonal zal ook bij U veel goeds verrichten, ij apothekers en drogisten. 3908 (Ingez. Med.) Door ELSA KAISER. De trein naderde langzaam het kleine station, hij remde reeds sterk. Jan Timmer greep zijn tasch en liep langzaam achter de andere passagiers naar den uitgang. Hij realiseerde zich niet, waarom hij de stad had verlaten en naar het dorp was gegaan, wat trok hem daar? Hij was een verslagen, oud man, die genoodzaakt was de barmhartigheid van zijn vier kleinkin deren in te roepen, hij zou zijn lot met geduld moeten leeren dragen. „Morgen mijnheer Timmer", groette de kruier, „hoe maken ze het in de stad?" Timmer gaf hem een hand, praatte even en liep toen verder. Er bleef iets als een slim lachje op het oude gezicht van den kruier. Goed nieuws doet niet half zoo gauw de ronde als slecht nieuws. Timmer had zijn oudsten kleinzoon, Eduard, den vorigen dag alle details getelegrafeerd en in een dorp blijft een telegram geen geheim. „Wel, uitstekend, mijnheer Timmer, we gaan dus naar Eduard!" De magere, oude Jim, taxichauffeur, verstouwde Timmers koffertje naast zich en klom stram achter het stuur. „Ik heb gehoord, dat u gespecu leerd hebt. Pech gehad, mijnheer Tim mer?" „Ik hoop het er bovenop te halen. Jim", zeide Timmer met een dramatischen glim lach. Hij hoopte, dat Ed, als oudste, de zorg voor hem op zich wilde nemen, zoo niet. dan waren er nog drie anderen! Eduard had hem verwacht, want zoo dra Timmer binnenkwam en hem achter de mahonie schrijftafel in het achterste vertrek van de bank zag zitten, was hij gereed om het gesprek te beginnen. „U zult niet kunnen zeggen, dat ik u niet van advies diende, grootvader", begon hij. „Ik vertelde u, dat u zich in een gevaar lijk avontuur begaf door mee te draven met een hoop ervaren beursmannen". Timmer lette niet op de verwaandheid van zijn kleinzoon. Een paar maanden ge leden zou hij dit nog wel hebben gedaan. Ed was in ieder geval een man van in vloed. Het is wonderlijk hoe het verlies van een beetje geld iemand kan veranderen! „Je kunt een appel niet beoordeelen, enkel door naar hem te kijken. Ed". ant woordde hij een beetje stug. „Als ik een hoop geld verdiend zou hebben, zou het anders zijn geweest nietwaar?" Eduard zuchtte. „Misschien wel en mis schien niet. Een feit is, dat u alles verloor, wat u bezat! En wat denkt u nu te gaan doen?" „Wel, ik dacht, dat Liza en jij mij bij jullie in huis zouden nemen. Misschien heb je iets te doen voor mij op de Bank?" „Kijk eens Grootvader". Eduard glim lachte. „De zaken zijn den laatsten tijd niet zoo best gegaan en ik kan werkelijk geen enkele hulp gebruiken. Hoe Liza er over denkt weet ik niet, vooral met het oog op onze belde kinderen. Misschien kunt u beter naar Jane, Luc of Claire gaan?" Timmer knikte. „Ja", stemde hij toe en stond op. „Ik hoop je nog wel eens te zien Eduard, ik ga nu maar en ik zal eens kijken wat Jane kan doen". Jane zette haar stofzuiger weg en ging met Timmer in de keuken zitten en op eens voelde hij de vijandigheid in de lucht. „U had den raad van Koelers moeten volgen, grootvader, zeide Jane koel. Koe lers was haar man, een materialistisch zakenman. „Hij legde u uit hoe u uw geld veilig kon beleggen om er in een paar jaar een aardig duitje mee te verdienen. Inplaats daarvan hebt u het ergens in gestoken en in een wip alles verloren. Ik kan geen medelij Jee met u hebben, grootvader of niet!" „Koelers zou veel geld met zijn raad heb ben verdiend, nietwaar Jane?" Timmer glimlachte mild. „Natuurlijk, maar dat heeft er niets mee te maken! Hij wilde u helpen omdat u mijn grootvader bent". „Ik heb gehoord, dat de papieren die Koelers mij wilde laten koopen, geen enkel record hebben gebroken, Koelers heeft dat evenwel voorspeld. Ik veronderstel dat dit een van zijn eigen tegenslagen is?" „U probeert te insinueeren", brieschte Jane. „Laat ik u dan even vertellen, dat Koelers zoo eerlijk als goud is, hij pro beerde u te helpen, de fout ligt echter heclemaal bij u. Hij dacht heelemaal niet aan geld!" „Neen, niet meer dan hij aan zijn rech terarm denkt", constateerde Timmer droog. „Groet Koelers en zijn papieren van mij, Jane, ik ga naar Luc". Hij stond op en begaf zich naar Luc, die in de volgende straat woonde. Maar hier was het dezelfde historie. Marie, Luc's vrouw maakte zich netjes van de aan spraak af, die haar grootvader meende te hebben op haar hulp. Grootvader kon niPt anders doen dan inzien, dat hij een ander kosthuis moest zoeken. Een tamelijk cyni sche Timmer kwam bij zijn jongste klein dochter Claire, die met haar croost in een klein huisje woonde. Nadat zij een paar jaar geleden weduwe was veworden was zij zijn lastigste en meest opstandige kleindochter. Zij leek een beetje op hem, dacht hij met trots, net zoo koppig en opstandig. „Daar is een oude dwaas, die juist heeft uitgevonden, dat hij niets anders jezit dan zichzelf", zeide hij en gaf haar een hand. „Praten zal dan niet helpen. Kom bin nen grootvader". Hij begon haar voorzichtig van zijn geld verlies te vertellen. „In een huis vol monden maakt een mond meer geen verschil", zeide zij kort. Laat uw bed en uw zaakjes oversturen m blijf zoo lang als u wilt". Timmer glimlachte vroolijk. „Claire, kind ik heb je voor den gek gehouden", begon hij langzaam. „Ik heb een heeleboel geld verdiend, ik heb niets verloren". „Zoo", knikte zij zonder veel belangstel ling. „Ik wilde eens zien, ging hij bedacht zaam voort, welke van mijn familieleden het verdiende om opgenomen te worden in het nieuwe testament, dat ik van plan ben te maken. Ik kan je zeggen, dat er maar een van hen allen is die het ver dient". .Pff!" oordeelde Claire en knipte met de vingers. „Het blijft er bij, geld of geen geld, breng uw boeltje over of niet, maar houd mij niet langer van mijn werk en praat er niet meer over dan noodig is. Ik heb een gezin te verzorgen, een stukje land en mijn kippen, dat weet u en ik kom toch al tijd te kort". Grootvader Timmer klopte haar op den schouder. „Je bent een brave meid, Claire". Zij keek hem na toen hij het tuinpad af- sukkelde en een glimlach brak door op haar moe gezicht. Zij wist, dat zij op haar intuïtie kon vertrouwen Grootvader Tim mer had de laatste jaren nooit een cent verloren bij zijn speculaties, hij had een goeden neus en hij liet zich niet bedotten. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden). derdaad fouten gekleefd, welke men ni zal trachten te voorkomen. Den heer Snel antwoordt spr., dat de ge meente niets te zeggen heeft over de ar beidsvoorwaarden. Ondanks daartoe door het gemeentebestuur uitgeoefenden aan drang, zal het niet mogelijk zijn een toe slag op de in de eerste week betaalde loo nen te verkrijgen. Persoonlijk is spr. ook geen bewonderaar van de methoden der Heidemij. De commissie voor de werkver schaffing wees dit object met de grootst mogelijke meerderheid aan als object voor werkverschaffing. Het voorstel van B en W wordt z.h.st. goedgekeurd. Alleen de heer van Weizen verklaarde zich ertegen. NOG EENS LUCHTBESCHERMING. De heer PARMENTIER stelt volgende motie voor: De raad, erkennende de wenschelljk- hetd. dat het gemeentebestuur de actieve luchtbescherming zoo spoedig mogelijk tot uitvoering brenge, verzoekt aan B. en W den Raad binnen den kortst mogelijken tijd te dezer zaker de noodige voorstellen te doen. De heer PARMENTIER licht zijn voorstel nader toe. De gemeentelijke overheid heeft z.i. hier wel degelijk een taak. B. en W. er kennen dat ten deele. maar zij stellen de mate harer medewerking afhankelijk van de resultaten van het werk eener particu liere commissie. Dat is een tegenstrijdig heid. die het standpunt van het college tegelijkertijd veroordeelt. De gemeente heeft tot haar taak haar eigen groote belangen te beschermen; men kan dat niet aan het Rijk overlaten. Men kan dien plicht ook niet overdragen aan de assurantie-maatschappijen of indu strieën. Het belang der industriebedrijven is een algemeen gemeentebelang. De gemeente strekt haar zorgen over vele gebieden uit; zou zij dan geen taak hebben waar het gaat te trachten de ergste rampen te voorkomen, welke een burgerij kan treffen? Spr. hoopt, dat B. en W. hun standpunt zullen willen herzien en brengt hulde aan het particuliere luchtafweer-comité. Laten B. en W. een onderzoek instellen en zich deskundig laten voorlichten. Doet men dit niet, dan laadt de raad een groote verant woordelijkheid op zijn schouders. DE VOORZITTER: Waar ik het stand punt van het college van B. en W. reeds eerder mededeelde, kan een diepgaande discussie m.l. thans achterwege blijven De heer OOSTVEEN (die reeds eenige malen heeft geïnterrumpeerd)mijnheer de voorzitter, U bent toch al veel te ver ge gaan DE VOORZITTER. Mijnheer Oostveen, wie is hier de president: U of ik. De heer OOSTVEEN: U De VOORZITTER: Dan verzoek ik U te zwijgen. Mede met het oog op het gevor derde uur lijkt het mij het beste het voor stel van den heer Parmentler bij B. en W. in handen te geven voor prae-advies, dat met den meest mogelijken spoed zal wor den uitgebracht. De heer PARMENTIER onderstreept dit laatste nog eens zeer bijzonder. De heer OOSTVEEN biedt verontschul digingen aan voor zijn geplaatste inter ruptie. Waar de heer Parmentier alleen dewen- schelijkheid van zijn voorstel zeide te wil len toelichten, leek diens betoog hem rijk. lijk uitvoerig. Een zoo scherpe reactie op zijn opmerking van de zijde van den voor zitter had spr. echter niet verwacht. Bij de rondvraag drong de heer ESKENS aan op verandering van den naam van het Gangetje, nu de verbreeding aldaar haar voltooiing nadert en de naam niet langer in overeenstemming is met de situatie ter plaatse. De VOORZITTER kon dit niet zonder meer toezeggen. Hierna tegen 6 uur sluiting. Radiodlstributle. Uwe vraag behoort ttuito by de leiding van het Gem. Radlodlstrlbutlebe- drijf, waar men ongetwijfeld Uwe wenschen in overweging zal willen nemen. MEVR. A. A. v. HOOGSTRATEN—SCHOCH. De bekende Prot. Chr. romancière mevr. A A v. HoogstratenSchoch te Zeist, viert Zondag 10 Dec. as. haar 70sten verjaardag. Amanda Augusta van Hoogstraten-Schoen werd 10 Dec. 1869 geboren en huwde m 1897 met ds. G. v. Hoogstraten, die vari 18» tot 1905 predikant was bij de Ned Her». Gem te Eerbeek en van 1905 tot aan zo" dood in 1920 bij die van Zeist Zij bewoog zich ook op maatschappew gebied Van 1923—1929 was de 70-jartge voor de Chrlst.-Hist. Unie Ud van den meenteraad van Zeist en van 1924-1»' van de Prov. Staten van Utrecht. w> maakt zij nog steeds deel uit van de c trale Commissie voor filmkeuring te s-ura- vcniis^c. wi Zij was redactrice van Onze Gids en va Chr. Vrouwenleven, twee periodieken, a thans samengesmolten zijn en bijdragen in het dagblad de ..Nederlandi? j de „Zeister Courant" en de „Zeister Kers bode". Maar het meest heeft zij toch naam g maakt door haar talrijke romans, waa - onder er zijn, die meerdere drukken leefden en die ook in het buitenland taald werden. Met name in Zwitser.:! zijn haar werken populair. Maar ook in Duitseh, Zweedsch en Hongaarse!) e°, haar werken vertaald, terwijl binnen» een van haar romans in het. Deenseri worden vertaald. Den meesten opgang n wel gemaakt haar boek „Gouden Teuge i dat in l'/2 jaar zes drukken beleefde. j Van haar romans noemen we: Kiui naartje. De andere weg. De steenen peis 't. Swanevecht, De sl'otvrouwe van we woude, Onkeltje, Kijkjes door 's levens ster. Langs vele wegen, Lichtlijnen, liefde van een moderne vrouw. Hou i Mcnschen die meetellen, enz. Onder presidium van den minister-P ftj dent. jhr. mr. D. J. de Geer, heeft ®jjj op I comité gevormd om mevr. v. Hoogstrale f haar 70sten verjaardag te huldigen. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10