IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 30 November 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Gemeenteraad van Bodegraven YISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCH00LNIEUW5 Stadsnieuws Binnenland Mendelssohn en Co., te Amsterdam Buitenland RECHTZAKEN Nieuwe stappen te Londen te verwachten. Wreszynski voor het gerechtshof. Uit de Omstreken VEKEENIGING VOOR CHRISTELIJK NIJVERHEIDSONDERWIJS. Ledenvergadering. De Vereenttttfa voor Christelijk Nijver heidsonderwijs hield glsterawond een leden vergadering in hotel „Den Burcht", onder leiduig van den heer D. Farmeratder, vice- Tooratter. In zijn openingswoord wijdde de heer parmentrer eenig-e woorden aan de nage dachtenis van wijlen ds. Joh. W. Groot En- zerink, in leven voorzitter der Vereeniglng, die het initiatief nam tot de oprichting der vereeniglng en de stuwende kraoht ervan was. Na lezing en vaststelling van de notulen der vorige ledenvergadering gal de voorzit ter een uitvoerig overzicht van ue gebeuj- tenissen van het afgeloopen Jaar. Op 15 November 1938 werd de erkenning der vertemiging aangevraagd. Toen om streeks hall Februari 1939 nog niet vast stond, aai de vereeniglng voor 1 Maart erkend zou zijn, en het dus twijfelachtig werd of de aanvrage om subsidie voor 1940 tijdig ingediend kon worden, besloot het bestuur tot oprichting van een Stichting tot bevordering van Christelijk Nijverheids onderwijs aan Meisjes in Leiden e.o. Op naam der Stichting kon de subsidie aanvrage tijdig worden ingediend. Voorts Is dezer dagen door de Stichting aan den Gemeenteraad het verzoek gericht een be sluit te willen nemen, waarbij de oprich ting van een Christelijke Nijverheids school voor Meisjes alhier wordt noodig geoordeeld. Bij de hiernavolgende bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat het bestuur bij de candidaatstelllng rekening gehou den haji met de wenschelijkheld, eenlge personeh uit de omliggende gemeenten in het bestuur op te nemen. Vervolgens werden tot bestuurslid geko- :en: in de vacature ds. Joh. W. Groot En- jerink: de heer Jac. Wilbrink; ln de vaca ture mr. dr. S. Rozemond, die zich niet herkiesbaar stelde: mevi. P. Werner-So- merwil; in de vacature mr. dr. N. G1 Geel kerken, die zich eveneens niet herkiesbaar stelde: mevr. A. de Bruyne-Aldewereld te Leiderdorp. De heer W. G. Aldershoff werd herkozen, terwijl voorts uit de buitenge meenten nog tot besturuslld gekozen wer den de heeren O. R. L. Viveen te Voor schoten en dr. E. E. v. d. Laan te Rijns burg. De vergadering werd door den heer Jac. Wilbrink met dankgebed geëindigd. EEN GERAAMD PASSIEF VAN RUIM VEERTIG MILLIOEN GULDEN. De rechtbank te Amsterdam behandelde vanmiddag de aanvrage om surséance van betaling van de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam. De bewindvoerders brachten verslag uit omtrent den stand van baten en lasten. Uit dit verslag blijkt, dat per 31 October het nadeelig verschil tus- schen activa en passiva voorlooplg becijferd werd op f. 40.504.485,93. Na eenlge dlscueeic werd de uitspraak bepaald op 5 December. DE POSTDIEFSTAL VAN F. 25.000. KABELBALLON VEROORZAAKT ERNSTIGE SCHADE BIJ ANJUM. Gisteravond omstreeks elf uur werd de omgeving van het dorp Anjum aan de Frlesche kust opgeschrikt door het geluld van afknappende palen en omvallende boomen, terwijl op hetzelfde oogenbllk de electrische verlichting uit ging De bewo ners snelden naar buiten, waar bleek, dat een militaire kabelballon groote schade had aangericht. De ballon, welke uit Westelijke richting was komen aandrijven (hij was o.a. waargenomen te Nes, Westdongeradeel, Ooster-Nijkerk en Peezensi bevond zich aan een kabel ter lengte van ongeveer 2000 meter, aan welks uiteinde een anker hing. Dit anker was verward geraakt ln draden van de electrische bovenleiding, waardoor deze vernield werd, terwijl tevens eenlge houten palen van het net uit den grond werden gerukt of afknapten. Een paal, welke aan den kabel was blijven hangen, kwam in aanraking met de boomen van een boerderij. Een daarvan werd ontwor teld, doch ln een anderen boom bleef de kabel met den paal hangen. Een vlsschers- rnan heeft de ballon daarop stevig beves tigd, waarna militairen hem omlaag heb ben getrokken, nadat zij eerst door schie ten tevergeefs geprobeerd hadden het ge vaarte onklaar te maken. Waarschijnlijk heeft men hier met een Engelsche ballon te doen. BEHANDELING EN GOEDKEURING DER GEMEENTEBEGROOTING. DALADIER VOOR DE RADIO. De Fransche minister-president Daladlcr zal vanavond om 8.20 uur (Amst. tijd) een redevoering houden, welke per radio zal worden ultgezondzn. DE INTER-AMERIKAANSCHE ARBEIDSCONFERENTIE. Tijdens een bijeenkomst van de commis sie voor de moties ter inter-Amerlkaansche arbeidsconferentle te Havana werd het be ginsel van de veertig-urenweek met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Verdachte op vrije voeten gesteld. De assistent eerste klasse der posterijen, Th. O. te Maastricht, die werd verdacht van den diefstal van een geldzending ter waarde vin vijf en twintigduizend gulden, welke lending op 19 October j.l. van Venlo naar Maastricht was gestuurd is, naar wij ver nemen, thans op vrije voeten gesteld. Het vooronderzoek heelt namelijk geen wettige bewijzen tegen verdachte opgele verd. De politie blijft het onderzoek in deze aak voortzetten. De regeeringspersddenst meldt: Gelijk indertijd is medegedeeld, heeft de hederlandsöhe regeering. terstond) nadat het voornemen der Britsche regeertog bekend was geworden oon over te g»an tot Inbeslag neming aan boord van neutrale schepen v® goederen van Duitsohe herkomst, daar in bij de Briteche regeering een krachtig Protest Ingediend. De tekst van de Inmid dels uitgevaardigde ..order in council" wordt thajiB door de betrokken instanties nader onderzocht. Te verwachten is dat de "Oderlandsche regeering zich dienaan- (aande weldra opnieuw tot. de Britsche "Wering zal wendien. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- Koe boter is heden vastgesteld op 80 cent Per K.G. SPORTVLIEGERS MOGEN WEER DE LUCHT IN. Alleen boven het vliegveld Ypenburg. De Nationale Luchtvaart Sohool heeft ;an den minister van waterstaat vergun- jj®! gekregen om wederom sportvliegers «sliet vliegbewijs a op te leiden en gebre- '«teerde sportvliegers in de gelegenheid te r'lën om hun vliegvaardigheid te onder- jóuden op de Oranjevliegtuigen der N L S. vluchten moeten echter beperkt blij- "n tot boven het vliegveld Ypenburv met j? straal van 2 kilometer, gerekend van ®8rens van het vliegveld. De sportvliegers J"® zloh dus hoofdzakelijk kunnen oefe- "n in het landen. VOORTGEZETTE BEHANDELING. Het gerechtshof te Amsterdam, gepresi- deerd door mr. Jdlles. zette vandaag de op 28 September J.l. geschorste behandeling voort van de strafzaak tegen den Interna tionalen financier Wreszynski, wiens prac- tljken volgens den officier van Justitie niet voor die van Stavlsky onderdoen. Het O. M. bij de Amsterdamsche recht bank had in eerste instantie de maximum straf wegens oplichting tegen verdachte ge- requireerd, n.l. vier jaar gevangenisstraf. Conform dezen eisch wees de rechtbank vonnis, doch twee maanden voorlooplge hechtenis werd in mindering gebracht. Op verzoek van de verdediging, gevoerd door mr. Th. Muller Massls en mr. F. Mann- heimer, werd op 28 September de behande ling van de zaak geschorst om aan Toni M., die ziek is en in een sanatorium wordt ver pleegd, eenige vragen voor te leggen. De rechter-commissaris heeft inmiddels dit verhoor gehouden, zoodat het hof van daag de behandeling ter openbare terecht zitting kon voortzetten. Verdachte verklaarde hedenmorgen op nieuw onschuldig te zijn al gaf hij toe het geld van Toni M.. die hij aan pasvisa zou helpen voor haar familie, voor privé-doel- elnden te hebben gebruikt. In verband met vervanging van een der raadsheeren werd de zaak vervolgens ge heel van voren af aan behandeld. Nieuwe gezichtspunten deden zich echter niet voor. De griffier las een verklaring voor van Toni M., waarin zij vertelt hoe zij met Wr. in aanraking is gekomen, hoe zij vertrou wen In hem stelde en hoe de ontgoocheling volgde. ZIJ had gedacht, dat alles wel in orde zou komen: prachtige relaties met hee ren van de Amsterdamsche Bank, een ken nis van een Amerlkaanschen consul en het geld vloeide gemakkelijk. Toni M. noemde alle verklaringen van verd. in de eerste hofzlttlng afgelegd leu gens. Mr. Muller Massls had namens zijn cliënt teruggave gevraagd van het door de Justi tie bij Wreszynski ln beriag genomen geld, omdat zoowel Toni M. als de Goessche koop man geheel schadeloos zijn gesteld. Procureur-generaal: maar dat is toch van misdrijf afkomstig geld. Na het verhoor vorderde de advocaat- generaal 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de bijna 13 maanden vóór arrest. HAAGSCHE RECHTBANK. Er was tusschen een veehouder en zijn vrouw te Leidschendam een proces, en dat was aanleiding dat op de koeien van den landbouwer beslag was gelegd. Maar niettemin had de landbouwer de koelen weer uit het welland gehaald zoo dat hij nu terecht stond terzake het aan beslag onttrekken De landbouwer bekende, maar zei in de meening te hebben verkeerd dat het beslag was opgeheven. Maar de Officier geloofde dat verhaal niet zoo erg, want de verdachte weet ge noeg van de zaken af. Gezien het strafblad van verdachte, vorderde de Officier acht maarden gevangenisstraf. Het vonnis volgt over 14 dagen. De Raad vergaderde. Na opening werden de notulen onver anderd goedgekeurd na opmerking van den heer A. R. v. d. Heyden, betreffende de overeenkomst met de Incasso-Bank. Advies inzake subsidie voor aanschaffing van boe ken voor de Chr. Ulo-school Jullanastraat 40 kan niet worden gegeven daar zij te Iaat binnenkwam. Het komt in handen van B. cn W„ die advies zullen geven in de eerstvolgende vergadering. Ook was Inge komen een schrijven van den opperbevel hebber van land en zeemacht inzake het verrichten van diensten. Inzake den grondverkoop achtte de heer van Elk den prijs voor 8M2 grond, n.l. f. 75 wel wat hoog. Het voorstel tot verkoop voor f.75.werd aangenomen; de heer van Elk werd geacht tegen te hebben gestemd. Voor verbetering van het Raadhuis nam de raad het voorstel van B. en W. aan om een rredlet /an f. 1000.— te verleenen in '39 om de voorbereidende maatregelen te treffen. De kosten ter verbetering zullen ln het geheel f. 5000.bedragen. B. en W. stelden voor de open filters die tot nu toe bij de watervoorziening zijn gebruikt te vervangen door overdekte, mede ln "erband met den aandrang van Ged. Staten ln verband met de Luchtbescher ming. Mr. La Gro meende, dat nu de filters al 30 jaar open zijn geweest en het water goed ls gebleken, nu geen f. 23.000 kan worden uitgetrokken. Het grootere water reservoir ls geen voordeel daar Bodegraven een reserve bezit van 200 M3, terwijl de omliggende gemeenten met een grooter aantal Inwoners niet veel meer reserve ruimte hebben. Ook de heer Jongeneel was niet voor de uitvoering zooals B. en W. die voorstellen. Hij wilde dat er een heel eenvoudige bedekking komt die als be scherming bij eventueele luchtaanvallen dienst zal doen. Na een debat van twee uur stelde de voorzitter voor, dit punt tot in de avondvergadering uit te stellen. Tijdens de algemeene beschouwingen be treffende de gemeentebegrootlng sprak de heer Beyen zijn lof utt over de goede ver- zorgfng, en was zeer verheugd geen belas- tingverhooglng te zien. De fractie „Ge meente belang zal gaarne een goede samenwerking met B. en W. helpen be vorderen. De heei La Gro gaf een exposé der ge meente-begrooting De heer van Elk wees op de vele moei lijkheden, die ieder tengevolge der tijden te dragen heeft. Vooral de kleine Midden stand zou het heel zwaar te verantwoor den hebben. Hierin zou zeker, wat de Mid denstand betreft, verbetering gebracht kunnen worden deor een ventverbod. Ook had spr. bezwaren tegen het tarief van de G.E.B. betreffende het vastrecht bij ver huizing. Hij had graag eenlge uitbreiding gezien van het aantal banken, speciaal bij den vijver daar de lengte van de omiAnde- ling wel een bezwaar is voor degenen, die slecht ter been zijn. De bewoners van de Emmakade waren niet al te netjes behan deld inzake de poging van B. en W om hen hun straat te doen afstaan; vooral de kleine eigenaren die hun stukje grond met zoo veel moeite hebben verkregen waren geprest. De sloot loopende achter de Em makade moet noodig schoon worden ge maakt. De gemeente-werken worden volgens den heer van Elk te veel gegund aan niet ge meentenaren; hier kan toch zeker wel verandering In komen, daar degenen die de belasting betalen, toch ook wel eens de baten er van mogen hebben. Spr. roemde de verhouding in den raad. Ook de heer Burggraaf sprak zijn groote vreugde uit over den samenwerkenden geest, die alle raadsleden bezielt. De heer La Gro steunde het voorstel van den heer van Elk Inzake het ventverbod. Hij vroeg of er ook rekening wordt gehou den ln het uitbreidingsplan met den nieuwen Rijksweg 12, t.w. terreinen voor Industrieën. Ook de brug kreeg een beurt en spr. was van meening dat zoolang er rijkssubsidie kon verleend worden er ook gebruik van moest worden gemaakt. Na re- en dubliek werd de vergadering geschorscht tot des avonds 7.30 uur Op de avondvergadering, die duurde tot bijna 1 uur In den nacht, komen wij nader terug. Het voorstel van B en W. inzake de water leiding werd met 78 st. aangenomen. De begrooting z.h.st. een stomp tegen het gelaat van den incas seerder gaf. De Officier vorderde een geldboete van f.. 15.subs. 15 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde conform den eisch van den Officier. De koffie-voorraad. Vijf kilo koffie had een Inwoner van Leiden gehamsterd. Dat was gebleken bij een huiszoeking welke was verricht door twee polltle-beambten. Nu had verdachte vroeger een kruidenierswinkel en van zijn grossier betrok hij nog de koffie. Hij wist niet dat het hamsteren verboden was. Zoo midden op den dag had hij de vijf kilo koffie op de flets gehaald. Maar de officier vond het geval niet zoo onschul dig, want onder zijn wlnkelicrsnaam had hij dan toch de koffie betrokken. De verdachte kon best weten dat het hamsteren verboden was want het stond ln alle kranten en de officier vorderde f. 25 boete subs 25 dagen hechtenis. Het vonnis werd f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis; de koffie wordt ver beurd verklaard. Vet gehamsterd. Een slager uit Boskoop had een klant, mevr. M., die vet had besteld. Dat was méér dan mevrouw mocht hebben. De po litie was dat ter oore gekomen, en deed een huiszoeking. Toen vond zij totaal tien pond vet, terwijl anders drie pond per week werd gebruikt. De slager, die nu terecht stond wegens overtreding van de Hamsterwet, zei niet te hebben vermoed dat er gehamsterd werd. Doch de Officier vond dat de verdachte beter had moeten opletten en vorderde f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. De verde diger betwijfelde het hamsteren; de Po litierechter veroordeelde tot f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. VISCHPRUZEN. IJMUIDEN, 30 Nov. Tong 1.40 per K.G. Schar 7.506.30, Middel Schelvisch 23, Kleinmiddel Schelvisch 20—18, Kleine Schelvisch 16.509, Groote gul 17, Kleine gul 16—8.40. Wytlng 7.50—3.80, Makreel 18—6.80. Versche haring 8.808 per 50 K.G. Kabeljauw 6634 per 125 K.G. Leng 1.80, Koolvisch 0.95 0.16 per stuk. Haringaanvoer 29 Nov. 1208 kisten versche haring; 30 Nov. 2269 K.G. geconsigneerde snoek baars 2623 ct. per K.G. Besomming trawlers Maria van Hattem IJM. 1 910 mnd. f. 5170. Be somming loggers met versche haring: KW 95 f.440, KW 65 f.4270, IJM. 490 f.4630. Volle haring export 21.55; Steurharing export 17.50—17.20; Steurharing binnenland 17.40 16.15; IJle haring export 17.30. Besommingen van de loggers met pekelharing IJm. 490 met 2014 last en 500 kisten versche ding T<"W. 3139 (versche haring). NED. HERV. KERK. Beroepen te Metslawier-Niawler J. v. Rossum, cand. te Gouda. Te Wyk bij Duurstede D. Bou- man te Spannum. PLAN OM BIOSCOOPDIRECTEUR TE BEROOVEN. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Onprettige incasso. Het was geen prettige incasso die een inwoner van Alkemado moest verrichten. Hij kwam een kwitantie prcsenleeren, en inpiaats van geld. kreeg hij slaag. Echter werd dit voor den crediteur nog minder, want nu zal ook dc Officier van Justitie :en vordering op he.n laten lncasseeren. En dat gaat meestal eenvoudiger. Er was een getuige die had gezien dat de verdachte In hooger beroep verzwaring van straf geëischt. De 29-Jarlge teekenaar H. C. J. G. is door de Haagsche rechtbank tot anderhalf Jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een ander, zekeren W. van der V., aangezet zou hebben, den directeur van een bioscoop in de Boekhorststraat te berooven. wanneer deze met de recette naar huis ging. Gisteren diende deze zaak in hooger be roep voor het Haagsche gerechtshof. O. beweert, dat niet van hem, doch van dezen van der V. het plan tot berooving ls uitgegaan. Van der V., die thans gedetineerd ls, bleef volhouden, dat het heele plan van G. is uit gegaan. G. zou van den geldnood van Van van V. gebruik hebben gemaakt, om hem tot allerlei misdrijven aan te zetten. De advocaat-generaal mr. L. B. J. Ver meulen zeide in zijn requisitoir, dat het her- nieuwe onderzoek spr. niet tot een andere conclusie heeft kunnen lelden, dan dat de uitlokking door G. bewezen is en vorderde verhooging van de opgelegde straf tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. Smelt, betoogde dat het denkbeeld van de berooving van v. d. V. Is uitgegaan en concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 18 December. CASH AND CARRY. Een lezer dringt er bij zijn sladgenooten op san. hun aankoopen zooveel mogelijk contant te betalen, daar de winkeliers zulks ook moeten doen ten aanzien van hun leveranciers. Boven dien kan men de winkeliers aanzienlijk ontlasten van dc moeilijkheden, waarvoor zij zich geplaatst zien 00"'' het gebrek aan esoeditle-personeel als gevolg tic mobilisatie, door ztlf kleine pakjes i ..sar te netuen eu ulet elke kleinigheid te laten besoigen. HAARLEMMERMEER. Bij de herstemming als lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Nieuw- Vennep is de heer P. Aarsen gekozen. De collecte ln de Ned. Herv. Kerk te Nleuw-Vennep voor de Zending bracht op f. 233; ln de Zondagschool f. 9.De bus sen ln de kerk bevatten f. 79.—. Alzoo kon ln totaal het mooie bedrag van f 321.aan de Zending worden overgedragen. De heer R. Koolstra. candidaat te Utrecht heeft het beroep der Geref. Kerk te Nieuw Vennep als hulpprediker aange nomen. HILLEGOM. Vergadering Patrimonium. De vereeniglng „Patrimonium" hield hare gewone 14-daagsche wintervergadering in het gebouw aan de Van den Endelaan, on der leiding van den heer J. O. Vermeer. Na gezang, gebed en schriftlezing sprak de voorzitter een kort openingswoord waarin hij zijn blijdschap te kennen gaf over de goede opkomst, waarin Patrimoni- umvergaderingen zich steeds mogen ver heugen. De heer Kapteyn hield een refe raat over „Reformatie en Revolutie". Hel der werd beider beginsel en tegenstelling uiteengezet, waarop een uitvoerige gedach- tenwlssellng volgde. Nadat de heer Kapteyn voor was gegaan in dankgebed, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Gouden Echtvereeniglng. Het echtpaar P. KommerA. Ubbels her dacht den dag waarop zij voor 50 Jaren ln den echt werden verbonden. Nog steeds voorziet de heer Kommer iederen dag zijn klanten van melk en zuivelproducten en beiden genieten nog een goede gezondheid. Het heeft dit echtpaar op dezen dag niet aan belangstelling van vrienden en buren ontbroken, getuige de vele felicitaties en bloemen welke waren gezonden. De Hille- gomsche Harmonlevereen. bracht 's avonds een serenade. Het lid der Ver. „Streven tot verbete ring", de heer Jac. van Leeuwen, had we derom succes met zijn middenras Holland- sche Konijnen op de groote Nationale Ten toonstelling te Tlel. Met 3 konijnen wist hij beslag te leggen op 3 eerste prijzen en een eereprijs. Een mooi succes. OEGSTGEEST. Vergadering IJsclub Oegstgeest. In cafe „Centraal' ls de algemeene ver gadering gehouden van de IJsclub Oegst geest. De opkomst was groot waarover de w.n. voorzitter de heer M. J. Swart zUn vreugde uitsprak. Spr. besprak daarna net groote verlies in het bestuur door het vertrek van den voorzitter den heer R. Reitsma ln ver band met diens benoeming tot burgemees ter. Hij dankte hartelijk voor de zorgzame behartiging van de vele belangen der ijs- club, tijdens zijn voorzitterschap. Spr. herinnerde dan aan de vorige ijs- periode, waarbjj ®et bestuur actief is werk zaam geweest. Hij dankte den secretaris voor zijn veelomvattenden arbeid ln dien tijd en deed een beroep op aller medewer king aan den socialen arbeid der ijsclub in deze moeilijke tijden. De notulen van den secretaris den heer M. C. v. d. Burg werden onveranderd vastgesteld. Hierna bracht de heer L. van Nieuwkoop financieel verslag uit; er is een batig saldo van f. 154.29; f. 294.28 was uitgegeven aan levensmiddelen en brandstoffen voor be hoeftige gezinnen bestemd als prijzen bij gehouden wedstrijden. Tevens ls een aan merkelijk bedrag uitgegeven aan arbeids loon De bescheiden van den penningmees ter werden nagezien door de heeren Jac. Key en Joh. Juffermans en in volkomen orde bevonden, waarvoor den penningmees ter hartelijk dank werd gebracht. Het Jaar verslag van den secretaris herinnerde o.m. aan de activiteit van het bestuur in de vorige vorstperiode. Als bestuursleden werden herkozen de af tredende heeren A. J. P. Bakkers en G. A. Lubbe Jzn. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heeren K. Veen en M. C. W. van Gent. Eerstgenoemde in de vacature Reitsma, de tweede in de plaats van den heer J. G. Schrijvers, die niet werd herkozen. De heer Veen besprak den toegang tot den afgezetten ijsbaan op het Katwijksche Kanaal tijdens de vorige vorstperiode. In dit verband besprak hij de instelling van een door de ijsclub sjieciaal aangelegden en afgesloten ijsbaan voor de leden. Meerdere leden sloten zich hierbij aan. De voorzitter zeide dat deze zaak nog steeds de aandacht heeft van het bestuur. De heer v. d Burg besprak het organlseeren van een propaganda-avond bij een ijsloozen winter. De voorzitter kon zich hiermede volkomen vereenigen en zegde overweging toe. De traditioneele verloting bracht een vroolijke stemming, waarop sluiting volgde. INGEBRUIKNEMING NIEUW KERKORGEL. Aanwinst voor de Ger. Kerk. Gisteravond is het nieuwe kerkorgel der Ger. Kerk aan de Mauritslaan door de Or gelcommissie overgedragen aan den Ker- keraad en in gebruik genomen. Aangevangen werd met het zingen van ps. 122 1, met begeleiding van een har monium door mej. H. M. Gunst, organiste der kerk. Nadat ds. Jac Eringa was voorgegaan in gebed, las hij voor ps. 150, waarna de voorzitter der orgelcommissie de heer J. den Ouden, speciaal welkom heette den wethouder den heer T. van Egmond.^ Hij herinnerde aan de geschiedenis van den orgelbouw, waartoe een commissie was benoemd Voor het vele en omvangrijke werk tot het bijeenbrengen van gelden voor den orgelbouw dankte hij de damescomité leden hartelijk. Ook dankte spr. de techni sche adviseurs de heeren mr. A. Bouman en W. A. Houtman uit Schiedam en de bou wers de firma Bern. Pels en Zoon te Alk maar. De Commissie is vol lof. Spr. richtte zich dan tot den heer A. T. Kraan, die als architect van de kerk het ontwerp van het front maakte. Hij dankte tenslotte allen, die medewerkten aan het schoone doel. Na het zingen van ps. 89 1 waarbij de zang werd begeleid op het nieuwe orgel door den heer W. A. Houtman, gaf mr. A. Bouman een Improvisatie waarbij de ver schillende registers ten gehoore werden gebracht. De indruk was uitstekend. Hierna ver klaarde ds. Eringa namens den Kerkeraad gaarne het nieuwe orgel te willen aan vaarden. De ingebruikneming van dit nieuwe orgel mogen wij als een historisch moment be schouwen in ons Kerkelijk leven aldus spr. Dit stemt ons allen tot groote dankbaarheid want naar dit oogenblik ls reeds langen tijd door zeer velen onzer vurig verlangd. Een ledige plaats is nu weer in ons kerkgebouw ingenomen; wij zijn verheugd voor het eerst bij dit geschenk Gods lof te mogen bezingen. Spr. dankte allen die aan de vol tooiing van dit mooie werk medewerkten; hij hoopte dat dit orgel zal mogen mede werken aan de verrijking van den eere- dienst tot Eere van God. Spr. gaf nog een korte beschouwing over de beteekenls van het kerkorgel en eindig de met het uitspreken van de hoop, dat dit orgel moge medewerken om ons allen dichter tot God te brengen, ons zelf te ver levendigen en het helmwee te bevredigen naar het Zion, waar wij God in volmaakt heid mogen eeren. Hierop volgde een prachtige orgelbespe ling door de heeren W. A. Houtman en mr. A. Bouman die een mooi programma uit voerden. Na het zingen van Gez. 29 sloot ds. Eringa deze indrukwekkende samenkomst met dankgebed. Onder leiding van den w.n. gemeente- architect de heer W. F. de Rooy, heeft de eerste groep leden van den Luchtbescher mingsdienst, afd. Brandweer, een eerste practlsche oefening gehouden. Op twee achtereenvolgende brandkranen van de waterleiding ls een proef genomen welke, gezien den gewonen druk en de nog oude brandkranen, goed geslaagd ls. In een bestuursvergadering van de IJsclub Oegstgeest zijn gekozen tot voor zitter, in de vacature Reitsma, de heer M. J. Swart en tot w.n. voorzitter de heer A. J. P. Bakkers. De overige functies zijn onveranderd ge bleven. RIJNSBURG. De heer P. Smit, kweekeling met akte te Noordwijk a. Zee is benoemd tot tijde lijk onderwijzer aan de Juliana-school al hier. SASSENHEIM. Onze plaatsgenoot de heer B Stam, ls be noemd tot onderwijzer aan de Chr. School té Beverwijk. 32

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7