De Russische troepen zijn Finland binnengerukt Eerst waren de diplomatieke betrekkingen verbroken DONDERDAG 30 NOVEMBER 1939 No. 24444 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt De strijd in het Westen 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 Molotof voor de radio De Finsche antwoord-nota Amerika wilde bemiddelen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. ,-w PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 3.1S per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l Gisteravond te 22 uur 30 (plaatselijken tijd) heeft de regeering van de Sovjet-Unie door middel van den plaatsvervangenden volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Potemkin, den Finschen gezant te Moskou een nota doen overhandigen, waarin de regeering van de Sovjet-Unie mededeelt, dat zij de diploma tieke betrekkingen met Finland afbreekt. Deed dit reeds het ergste vreezen, hedenmorgen kwam de be vestiging van het ergste. Achtereenvolgens kwamen van de zijde van het Finsche Telegraaf-agentschap volgende berichten binnen: De bladen melden uit Helsinki, dat Russische troepen vanoch tend om kwart over negen de Finsche grens zijn overgetrokken. Te Helsinki werd het luchtalarm ook op hetzelfde moment ge geven. Drie Russische vliegtuigen vlogen op groote hoogte boven het district Paasila. Later vloog een groote Russische bommenwerper op tamelijk geringe hoogte boven de stad. Dit vliegtuig verdween boven de Finsche golf. Boven het vliegveld Malm, bij Helsinki, zouden vijf kleine bom men zijn uitgeworpen, die evenwel geen groote schade zouden hebben aangericht. Men heeft geconstateerd, dat boven de arbeiderswijk van Hel sinki, Sournaes, pamfletten werden uitgeworpen. In een groot gedeelte der stad hielden de trams stil. Het publiek bleef op en er waren geen teekenen van een paniekstemming. Het post- en telegraafkantoor werd voor langer dan een uur gesloten. Het ging weer open, toen het signaal was gegeven, dat het gevaar was geweken. Tegen 10 uur vlogen tientallen vliegtuigen bij de Finsche kust boven zee. Deze vliegtuigen hebben eenige bommen uitgeworpen boven Wiborg, waar op drie plaatsen brand van geringen omvang ontstond. De industriestad Vudski werd door eenige Russische vliegtuigen gebombardeerd, met name in de buurt van een ziekenhuis. Om elf uur vanochtend hebben vier Russische vliegtuigen boven de haven van Helsinki gevlogen. Zij werden door batterijen van de kustverdediging beschoten, doch niet getroffen. Vamelsuu, op de landengte van Karelie, werd van de zee zijde, waarschijnlijk uit Kroonstad, gebombardeerd. In Suo- iaervi hebben de Russen een gebied bezet, dat zich uitstrekt in de buurt van Hyrsylai tot de Russische grens. Gemeld wordt, dat artillerie aan beide zijden in actie is bij Kivinebb (Karelie). Moskou, waar de provocatie onder de arbeiders tot het laatste is voortgezet, hen opzweepende voor „de Russische rechten", hield zich, volgens het Duitsche Nieuwsbureau om half 12 nog van den domme. De officieele Russische kringen weigerden hun standpunt over deze berichten uit te spreken. Voor 24 uur hield Molotof een radio-rede, daarin hij o.a. heeft gezegd: „De politiek van de Finsche regee ring, welke vijandig is aan de sovjet unie, verplicht ons, onmiddellijk maat regelen te nemen om de buitenlandsche veiligheid van den staat te verzekeren. De onderhandelingen, welke gedurende maanden zijn gevoerd, hebben niet tot een oplossing geleid. Finland heeft ernstig geprovoceerd aan d® grens en de regeering van de sovjet unie heeft besloten, haar politieke en eco nomische vertegenwoordigers uit Helsinki terug te trekken. Ook heeft zij haar troepen bevel ge geven zich gereed te houden voor alle gebeurlijkheden. De voorstellen van de sovjet-unie zijn ge stuit op een weigering tot bespreken vol arrogantie. De Finsche regeering blijft Le ningrad onder de bedreiging van haar leger houden. Zij eerbiedigt het verdrag van non agressie, dat tusschen beide landen bestaat, niet. Dit is voor ons aanleiding geweest, dit verdrag thans als verbroken te beschouwen. Wij beschouwen Finland als een onaf- hankelijken en souvereinen staat. De sov jet-unie is bereid het Finsche volk te hulp te komen en zijn vrijheden te eerbiedigen. Het eenige doel van onze regeering is, de veiligheid van de sovjet-unie en Leningrad te verzekeren. Dit doel kan niet afhankelijk zijn van den goeden wil van deze of gene Fin sche regeering. Wij zijn overtuigd, dat een oplossing van dit vraagstuk onder de geëigende voor waarden een nieuw tijdperk van goede be trekkingen tusschen de sovjet-unie en Fin land kan openen." Voor de Finsche antwoordnota nog kon worden overhandigd, had Moskou de be trekkingen verbroken. In deze nota werd gecontateerd, dat Fin land de territoriale onschendbaarheid der Sovjet-Unie niet overschreden heeft. Opdat absolute zekerheid hierover heersche, stelde de Finsche regeering voor. dat beide lan den hun grens-commandanten op de Ka- relische Landengte zullen opdragen een ge meenschappelijk onderzoek ln te stellen naar de beweerde schendingen van dè Rus sische grens. De regeering te Helsinki is van meening, dat er geen aanleiding bestaat voor een opzegging van het niet-aanvalsverdrag, welk pact volgens protocol zonder opzeg- gingsrecht van kracht blijft van 1934 tot einde 1945. In het bijzonder wordt gewezen op het vijfde artikel van het niet-aanvalspact, dat bepaalt, dat beide partijen voorkomende geschilpunten zullen beslechten in een geest van rechtvaardigheid en met vreed zame middelen. Beide partijen hebben zich daarbij verplicht alle geschillen, die langs den gebruikelijken diplomatieken weg niet kunnen worden geregeld, aan arbitrage te onderwerpen. In het bijzonder wanneer er sprake van zou zijn. dat de wederzijdsche verplichtingen van het niet-aanvalsver drag al dan niet overtreden zijn. De Finsche regeering stelt thans voor om de ontstane geschillen onverwijld te onder werpen aan behandeling door een scheids gerecht. Om een uitdrukkelijk bewijs voor den oprechten wil te geven om met de Sov jet-regeering tot een goede oplossing te komen en tevens om te logenstraffen dat Finland een vijandige houding jegens de Sovjet-Unie zou aannemen en de veiligheid van Leningrad wil bedreigen, verklaart de Finsche regee ring zich bereid om met de regeering der Sovjet-Unie een overeenkomst aan te gaan inzake een verder terugtrekken van de Finsche verdedigingstroepen op het gebied van de Karelische Land engte, met uitzondering evenwel van de grenswacht en douanecorpsen. Deze Finsche troepen zouden dan tot op zulk een afstand worden teruggetrokken, dat men zelfs niet zou kunnen beweren dat zij de veiligheid van de stad Lenin grad bedreigen. Hoe groot de belangstelling der Ver. Staten voor bet lot van Finland is blijkt wel uit een aankondiging van Huil, dat de Amerikaansche regeering bereid is haar goede diensten aan te bieden. Dit beteekent niet, aldus Huil, dat de regee ring zich op eenigerlei wijze zal inlaten met de kwestie zelf, waarover het ge schil tusschen Finland en Rusland loopt. Haar doel is slechts een vreedzame rege ling te bevorderen. Mocht dit beide partijen aangenaam zijn, dan wil de Amerikaansche regeering gaarne haar goede diensten ter beschikking stellen. De regeering der V.S. maakt zich ernstig bezorgd, zoo verklaarde hij verder, over de toespitsing van het Russisch-Finsche ge schil. Zij zou het zeer betreuren. Indien uit de huidige spanning een vergrooting van het oorlogsgebied in Europa zou voortvloeien. Huil heeft aangaande zijn stap telefonisch overleg gepleegd met president Roosevelt, die uit Warm Springs naar Washington onderweg is. Amerikaansche leidende kringen zijn van meening, dat het urgent was om tusschen- beide te komen. De gebruikelijke diploma tieke formaliteiten werden op zij gezet, ten einde de wereldopinie te alarmeeren en zoo mogelijk te voorkomen, dat een conflict werd ontketend. Het ongebruikelijke procédé dat Cordeil Huil heeft toegepast, d.w.z. publicatie door de Amerikaansche pers van het aanbod, zonder dat men zich recht streeks richtte tot de betrokken regeerin gen, heeft volgens diplomatieke kringen ten doel, te vermijden, dat de isolationisten critiek uitoefenen, en om het gevoel van verontwaardiging te bevredigen, dat bij de Amerikaansche meening is gewekt door de agressieve houding der sovjets. Men acht het waarschijnlijk, dat een diplomatieke de marche zou volgen op een gunstig onthaal van beide regeeringen aan het aanbod van Cordeil Hull. Men twijfelt er in Washington echter aan, dat de Amerikaansche voorstel len terstond zullen kunnen slagen, aange zien de U.R.S.S. zich reeds te ver begeven heeft op den weg der agressie. Het effect van het voorstel zal echter, zoo hoopt men. in staat stellen eenig respijt te verkrijgen, waardoor eventueel een vreedzame oplossing van het geschil zou kunnen worden verge makkelijkt. Wanneer een negatief antwoord BINNENLAND. Rede van dr. Colijn in de Eerste Kamer (3e Blad). Onze maritieme medewerker schrijft over de taak van torpedojagers (4e Blad). De houding van Nederland tegenover de verscherpte blokkade (Binnenland, 3e Blad). De heer Muiier over den 50-jarigen K.N.V.B. (8port, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt Na belangrijke koers verliezen klein herstel Amerikanen aanmerkelijk lager Beleggingsmarkt onzeker. BUITENLAND. De Russen trekken Finsch gebied binnen (le Blad). Molotof voor de radio (le Blad). Amerika deed een bemiddelingsaanbod (le Blad). Gafencu zet het Roemeensche standpunt uiteen (le Blad). Daladier voor de Fransche Kamer (le Blad) Wat de oorlog aan Engeland kost (le Blad) De vorming van het Poolsche leger in Frankrijk (4e Blad). De vroegere Duitsche kanselier Philip Scheidemann overleden (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Tijdelijk regen. Later iets kouder. van een der beide partijen werd ontvangen zou deze partij kunnen worden beschouwd als de aanvaller. Kringen van het Amerikaansche staats- departement doen weten, dat de verklaring van Cordeil Huil gezonden is aan den Ame- rikaanschen ambassadeur in Moskou en aan den Amerikaanschen gezant in Helsinki ter doorzending aan de Russische en Finsche regeeringen. Een bezoek van den Finschen gezant aan het staatsdepartement. dat uit eigen initia tief gebracht werd, heeft hem in staat ge steld een copie van de verklaring in ont vangst te nemen. De gezant heeft voorts met Cordeil Hull, Sumner Welles en Moffat, den chef van de Europeesche afdeeling van het staatsdepartement een conferentie ge had over den toestand van het Finsch- Russische geschil. Maar het aanbod is te laat gekomen Aan het front valt nog altijd weinig bij zonders voor en voorloopig schijnt dit, al thans van de zijde der geallieerden, zoo te zullen blijven Ongeveer drieduizend Fransche reserve officieren van gezondheid, geneesheeren, tandartsen, apothekers en administratie- officieren. die op het oogenblik in het leger niet dringend noodzakelijk zijn, zijn n.l. met verlof gezonden. Zij kunnen in ge val van nood binnen 48 uur opgeroepen worden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1