Met de marine op patrouille UYLENSPIEGHELJ tOsle Jaargang IEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 November 1939 Derde Blad No. 24443 WEK UW LEVER-GALOP Verkocht U veel? GEMENGD NIEUWS Een vreemd geval te Amsterdam Oplichters liepen in de val Belgische granaat kwam in ons land terecht In den Toezicht op binnenloopende koopvaardijschepen n. IVan onzen speclalen verslaggever). Weer zijn we bij de Marine te gast, thans 1, een andere haven, Ditmaal hebben wij ons vast voorgenomen mede naar buiten te pan De dag voor het bezoek heeft het «jsle doen vreczen, de barometer is tot een (njekendc diepte gedaald. Het barogram nn dien dag vertoont een geweldigen knik. Pt wind giert langs de ramen en in strco- jtn valt de regen neer. Storm! Bange uren ver de scheepvaart, nu op verschillende plaatsen de verraderlijke mijnen zijn ge dooid, onder het wateroppervlak, onzicht baar voor den zeeman! Ettelijke losgeslagen nijnen worden gesignaleerd. Werkt het «Khanisme goed, dan behooren ze z.g. («iesactlveerd, d.w.z. onschadelijk te zijn. «aar de gezagvoerder gaat toch liever het pttaarlijke goedje uit den weg. Tenminste ils hij kan. Het mechanisme kan wel eens ;jr schelpjes, welke zich op de mijn heb- kn vastgezet, of door andere oorzaken, niet j,*d functionneeren en dan betcckent het aanraking komen met een mijn meesten- lis verlies van het schip en wat erger - zeker in stormweer verlies van roen- benlevens. De storm is-iets bedaard, de wind is min- r, de barometer is gestegen. Doch er staat itengaats nog een flinke deining. Wij n aan boord van het bewakingsvaartuig, al, zooals de naam reeds aanduidt, de taak eft een oogje in het zeil te houden bij het iniienkomen der koopvaardijschepen. Het ten zeesleeper, een uitstekend zeeschip, rijs geschilderd, met opzij de Nederland se kleuren in een Oranjelijst, thans in ■enst van de Marine. Ook hier weer een, wij het zoo mogen noemen, gemengde ...anning. d.w.z. werkelijk Marine-perso- «1 in uniform en deels vrijwilligers met jnje-band om den mouw Op den voor- ven is een 5 c.M. kanon gemonteerd, rmede wat kracht bijgezet kan worden, aan de aan de schepen gegeven bevelen Rn gevolg wordt gegeven. De hooge delnig maakt ons, landrotten, beetje huiverig. Hoe zal het straks moe gaan als we met een jol overgezet zul- worden naar het onderzeckingsvaartuig. oorden schipper, die vroeger op hetzelfde ihlp voer, toen het nog als zecsleepboot ageerde, is dit weer niets. Hij is gewoon het slechtste weer te varen. Immers, is toch dikwerf zoo met dit soort sche- n, dat als alles binnen blijft, de zeesleeper 'st naar buiten gaat, om dat gesignaleerd dat zich ergens een schip in nood be dt. Hij weet daarvan nrec te praten, g niet op zekeren dag de heele stuur- weg, zoodat hij in de kaartenkast te- -ht kwam. Buiten de pieren gekomen, rden wij telkens opgenomen en dan neer- makt: eenige zeeën loopen finaal over ibak heen. ij zetten koers naar de loodsboot, welke mijl verder uit de kust ronddobbert. Als vlak bij zijn,.zet een der officieren den aphoon voor den mond om te vragen jol uit te zetten om ons over te nemen, «houden ons flink, maar toch.. het kbeeld dadelijk bij deze sterke deining volle zee ln een klein roeibootje te moe- 3 stappen, is niet zoo erg aanlokkelijk, heel prettig voelen wc ons buitendien Van het aanvankelijk over en weer toerde geanimeerde gesprek met de offi- ren is niet veel meer over Op onze ar- h gesteund leunen we over de versehan- den neus goed in den wind! Maar we 'tppen moed. de Jol is langszijde, rappe oden helpen ons overstappen. Nu gaat tin de richting van de loodsboot. Soms en we tegen een waterberg aan, welke de kepboot geheel doet verdwijnen, maar jol trekt er zich weinig van aan en laat golf onder zich passeeren, de twee man- op de riemen hebben het vaartuigje •"el in hun macht. De loodsboot is inmid- d iets gedraald, zoodat de jol aan lei gszijde kon komen Snel schiet het bootje 5 den wand van het stoomschip, maar heeft een lijntje overgegooid. Zoo varen gelijk op. Dan worden we omhoog ge- ben met de lier. De puzzle hoe we aan v'd moeten komen is hiermede op sim- en zeer aangename wijze opgelost. De loodsbooten hebben in dezen tijd kn dubbele functie. Niet alleen vervul- Imiij haar gewone taak. d.w.z. zij bren- l'o de loodsen op de binnenloopende "kepen, doch naarnaast hebben zij een Wr Marine-officieren en minderen "n boord, voor den onderzoekings- •enst. Ze zijn bewapend met twee lichte ^nonnen. De loodsbooten kruisen op en "er op de grens van de territoriale va- en geen schip mag binnen, al- Wens hiertoe door den officier van den mderzoekingsdlenst toestemming is verleend. Blijven de schepen van den bewakingsdienst slechts twaalf uur bui ten, het Marinepersoneel van den on- derzoekingsdienst wordt slechts elke week afgelost. We treffen het bijzonder, want als we naar schatting een uur aan boord zijn, na deren vier schepen, te weten etn kustvaar der uit Groningen, een Batavierboot, de ..Alioth" van v. Nievelt, Goudriaan en Co, en een Portugeesche vrachtboot. De uitnoodiging om bij een onderzoek aanwezig te zijn. nemen we gretig aan. De gedachte, dadelijk langs den stormladder aan boord te moeten klimmen, wordt uit het hoofd gezet. Met de winch wordt de jol, nadat wij zijn ingestegen, te water gelaten, het bootje komt met een smak op het water neer. Weer hobbelen wij, dat het een lieve lust is. Scheef ligt de jol voor den boeg van den Portugees. Zullen we overvaren wor den? Wij onderschatten de zeemanskunst van de bemanning van de jol. Zij weet pre cies, welke positie zij ten opzichte van het schip moet innemen om langszij te kun nen vastmaken. Wij bonzen tegen den scheepswand aan. De lijn. die is overgewor- pen, wordt precies zoover gevierd, dat wij naast den stormladder komen te liggen. Nu overstappen. De kunst is zijn voet op een der sporten te zetten, juist als de jol op een golftop ligt. anders loopt men een slor dige kans zich de beenen te breken. Met het voorbeeld van den dienstdoenden officier, die eerst aan boord klautert, voor oogen. gaat het. De kapitein ontvangt ons in den salon. Hij legt de manifesten d.w.z den inventaris van de lading over en snel wordt die doorloopen, zoowel wat betreft den aard van de goederen als de namen van de af- scheperc en ontvangers. Zijn het gewapende koopvaarders die onze havens aandoen, dan wordt de slagpen or wel het sluitstuk verzegeld Tevens wordt steeds de radio verzegeld want het is ver boden hiervan binnen de territoriale wate ren gebruik te maken. Aan de gezagvoerders der Nederlandsche schepen wordt bovendien altijd een vragenlijst overhandigd, welke ingevuld dient te worden en waaruit men allerlei waardevolle gegevens voor de scheepvaart in dezen tijd put. Nog extra bemanning? klinkt de vraag van den officier. Het antwoord luidt ont kennend. Een blik in den zeebrief. dan spreken wij over mijnen. De kapitein vertelt in slecht Engelsch, dat hij er een op 10 M. afstand is gepasseerd. Klaarblijkelijk heeft hij er respect voor en de bewering van den zeeofficier, dat er als ze eenmaal drijvend zijn, geen gevaar is te duchten, maakt niet den minsten indruk. Met een „u kunt door varen, kapitein", nemen we afscheid. Op dezelfde wijze als we gekomen zijn. d wz. langs den stormladder, gaan wij te rug: machtig groot doet de vrachtboot, gezien vanuit het kleine jolletje. aan. De loodsboot ligt op ons te wachten en als wij weer op het dek staan, vervult ons een gevoel van respect voor het personeel van de Koninklijke Nederlandsche Marine, dat weer of geen weer op de open zee zijn taak vervult in dienst van het vaderland. (Nadruk verboden). Vooruitziende ondernemers laten zich door groote verkoopen van tal van producten in de verstreken weken, niet verblinden. Zij weten, dat er reden is, beducht te zijn voor den trouw van de consumenten aan tal van bekende merken en zaken. De menschen. die a tout prix voor raad wilden vormen, hebben vaak genoegen genomen met wat zij maar koopen konden, zonder zooals an ders aan het favoriete merk of den favorieten winkel vast te houden. Dat beteekent, dat zij aan andere, dikwijls niet door hen gekende, mer ken en zaken gaan wennen. 3477 Redenen waarom men thans volhar- dender dan ooit moet adverteeren. Misschien moet men het anders doen dan anders: meer een zoogenaamde goodwill-campagne voeren. Maar. hoé dan ook. advetreeren is thans méér geboden dan ooit. De treileirloot, welke een geheel andere bestemming heeft gekregen. ER ZOU GEPOOGD ZIJN EEN VROUW TE ONTVOEREN. Op de Keizersgracht te Amsterdam heeft zich gisteravond, aldus de „Msb.", een bru tale overval afgespeeld, welke echter, dank zij het actief optreden van een gehuwde jonge vrouw, om wie het klaarblijkelijk te doen was, mislukt is. De aanranding moet zich althans vol gens het verhaal, dat deze vrouw later aan den commissaris van het politiebureau Marnixstraat heeft gedaan om half zeven hebben afgespeeld aan de Keizersgracht, ongeveer ter hoogte van perceel 249, een stil gedeelte, waar vrijwel alleen kantoren ge vestigd zijn, die op dat uur van den dag alle gesloten plegen te zijn. De vrouw, die zich eenigen tijd later bij de politie kwam vervoegen, was zoo overstuur, dat men haar eerst geruimen tijd heeft moeten kalmeeren, voordat zij haar relaas kon beginnen. Zij was op weg naar huis en wan delde over de stille gracht, toen haar een auto achterop reed, die plotseling naast haar stopte. Vóór zij goed besefte wat er ging gebeuren, werd het portier vlak bij haar geopend en greep een vier tal mannen haar bij haar mantel beet. Op hetzelfde oogenblik gaf de vrouw een gil en hoewel zij haar tegenwoordig heid van geest ten gevolge van den schrik verloren voelde gaan, wist zij zich nog te beheerschen en, luidkeels om hulp roepende, zich los te rukken. Haar mantel is daarbij bekneld geraakt tusschen of blijken haken aan het por tier, dat even later weer werd dicht geslagen, toen de inzittenden van de auto zagen, dat hun opzet mislukte. De vrouw is in overspannen toestand naar het politebureau geloopen, waar men heeft besloten, haar na een voorloopig verhoor maar eerst naar huis te laten gaan, om haar geheel tot kalmte te laten komen. Helaas heeft de vrouw er in haar volsla-. gen verwarrng niet aan gedacht, het num mer van de auto op te nemen. Met een vrij vraag signalement heeft de commissaris van het politiebureau zich tevreden moeten stel len. Dit signalement is nog denzelfden avond aan alle bureaux en posthuizen in de stad per telex doorgegeven, om te trachten, de aanranders op te sporen. Veel hoop, dat dit met deze vage gegevens in handen, zou gelukken, had men echter niet. De beschadigde mantel heeft de politie op het bureau gehouden. ZIJ BEWEERDEN TE WETEN WAAR JOHANNA DE NIGTERE ZICH BEVINDT. Nog steeds houden politie en recherche zich bezig met de verdwijning van het 18- jarige meisje De Nigtere te Amsterdam. Dezer dagen leek het alsof men een licht punt in deze duistere kwestie zag. Tot nog toe heeft deze nieuwe verwikkeling echter slechts geleid tot de aanhouding van twee jongelui, waarvan nog geenszins vaststaat, dat zij met de verdwijning iets te maken hebben. De vader van het verdwenen meisje ont ving namelijk een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn dochter zich nog in leven bevond en het goed maakte, behou dens dat zij een arm had gebroken bij een poging tot ontvluchting. Hij kon zijn doch ter in levende lijve Woensdagavond weer voor haar woning verwachten, indien hij in een Amsterdamsche dagblad van Maan dagavond een advertentie zou plaatsen on der het motto „artisico" en Dinsdagochtend voor elf uur in de kiosk op het Leidsche- plein een brief zou deponeeren met een bedrag van f. 1000 erin. Vanzelfsprekend bevatte de brief, die de heer De Nigtere ont ving, de noodige dreigementen om de politie niet in de zaak te mengen. Begrijpelijkerwijs stelde de verontruste vader echter terstond de politie van de ont vangst van dezen brief in kennis en in overleg met de politie verscheen in het dag blad van eergisteravond een advertentie „Artisico. accoord". Gistermorgen voor elf uur deponeerde de vader bij de kiosk Leid- scheplein een brief, waarin hij verklaarde, te hopen zoo spoedig mogelijk zijn dochter in levenden lijve terug te zien. Te kwart over een gistermiddag werd deze brief afgehaald door een achttien jarigen jongeman, die terstond gearres teerd werd. Hij verklaarde te hebben gehandeld in opdracht van een vriend, een 20-jarigen winkelbediende, die kor ten tijd later eveneens gearresteerd kon worden. Na een langdurig verhoor bekende deze laatste den brief te hebben ge schreven. Hij verklaarde echter niets met de ontvoering van hel meisje uit staande te hebben en er ook niets van af te weten. De berichten over de ver dwijning van Johanna de Nigtere en van de belooning, die de vader had uit geloofd, hadden hem op het denkbeeld gebracht, dat hij op deze wijze duizend gulden zou kunnen verdienen. Beide jongelui zijn ingesloten en hun verklaringen worden nader onderzocht. DOOR DAK EN PLAFOND VAN EEN HUIS GESLAGEN. Bij de beschieting van vreemde vlieg tuigen door het Belgische afweergeschut is gistermiddag een Belgische brisant- granaat van 7 c.M. doorsnee op Neder- landsch gebied terecht gekomen. Het projectiel viel op het dak van de woning van den heer Bibo, een Duitsche inge zetene van Bunde (Limburg), en sloeg door het plafond heen. Zonder tot ont ploffing te zijn gekomen, bleef het op den vloer van een der kamers liggen. De militaire instanties te Beek hebben het projectiel In beslag genomen en ln handen gesteld van een vertegenwoordiger van het departement van defensie. Het zal thans in de fabrieken aan de Hembrug worden ge demonteerd. Zooals te begrijpen valt had deze gebeur tenis een groote belangstelling tot gevolg, doch de marechaussee vist de nieuws gierigen op gepasten afstand te houden. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Alleen Alberts voor de Rechtbank. Naar de Tel. verneemt wordt verwacht, dat de Instructie in de Leidschendamsche moordzaak spoedig zal worden gesloten. Het nader onderzoek moet geen verdere sporen hebben opgeleverd omtrent een tweeden medeplichtige in zake den moord op den veekoopman Van der Horst. Integendeel moeten latere aanwijzingen en uitgebreider nasporingen meer en meer hebben uitge wezen. dat Alberts vermoedelijk als de eenige schuldige moet worden beschouwd. Verwacht wordt, dat deze zaak eerlang voor de Haagsche rechtbank zal behandeld worden. VINGER AFGESCHOTEN. Te Heel (L.) was gisteren een dienstplich tig soldaat bezig zijn geweer met een zak doek schoon te vegen, toen het wapen on verhoeds afging met het gevolg, dat de voorste vinger heelemaal en van den mid delvinger het voorste lid werd afgerukt. BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG OVERREDEN. Gisteravond omstreeks zes uur is de 74-jarige Mej. R., wonende aan de Leidsche Kade te Utrecht bij het oversteken van den Leidschenweg ter hoogte van het viaduct door een vrachtauto, geladen met puin, gegrepen. Zij kreeg zware inwendige kneu zingen en een hersenschudding. Bovendien werden haar beide voeten verbrijzeld. In levensgevaarlijken toestand is het slacht offer naar het stads- en academisch zie kenhuis overgebracht. De bestuurder van de vrachtauto trachtte nog de vrouw te ontwijken door het stuur om te gooien. De wagen reed dientengevol ge door een zwaar ijzeren hek en bleef met de voorwielen boven het water van den Leidschen Rijn hangen. VERDUISTERING? Omtrent het bericht dat er onregelma tigheden zouden zijn ontdekt bij het Haag sche crisiscomité, deelt het bestuur van het comité mede, dat verduistering nog niet vast staat. De zaak wordt wel door de justitie on derzocht. JAARVERGADERING VEREENIGING VAN HUISEIGENAREN „SASSENHEIM EN OMSTREKEN." Onder voorzitterschap van den heer J. E. Dijkstra werd in ,,Het Bruine Paard" te Sassenheim de 25e jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden. De opkomst was goed. mede doordat deze bij eenkomst een feestelijk karakter droeg. De voorzitter herdacht den grondlegger der vereeniging, wijlen den heer G. Lek- kerkerker. Voorts releveerde hij wat er in de afgeloopen 25 jaar is verricht. Begon nen met een ledental van 11 bedraagt dit thans 155. Spr. huldigde den secretaris, den heer J. P. Lagerberg. die van de oprichting af, een bestuursfunctie heeft vervuld. Als herin nering werd hem een bureaulamp aange boden. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo is van f. 45.28. waardoor het vermogen stijgt tot f. 1358 86. Het jaarverslag vermeldde dat 1538 wo ningen zijn aangesloten en dat de z.g. „Zwarte lijst" van huurders 174 namen bevat. In volgorde werd opgesomd wat in de afgeloopen kwarteeuw verricht is en be reikt werd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer L. Boot te Llsse. Voorgesteld werd om van nieuwe leden een entree te heffen. Het bestuur zal dit punt nog nader onder de oogen zien. Ook werd voorgesteld een 2en secretaris te benoemen, teneinde het werk van den secretaris te verlichten. Ook dit zal door het bestuur onderzocht worden. Na de rondvraag bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. „Voor dat ik 't meeneem", zegt de pa, „wou 'k 't nog wel even zien lóópen". „Tuurlijk meneer", zegt de juffrouw. Wanneer ik een volwassen zoon had, die naar goeden raad zou willen luisteren zulke zoons bestaan er echter niet dan zou ik hem adviseeren: „Jongen, wacht tot de week vóór Sinter klaas en ga dan naar een speelgoedwinkel! Zie de juffrouwen bezig de vaders te ver maken en die juffrouw, die daar het zon nigste humeur bij ten toon spreidt, d i e moet je subiet ten huwelijk vragen...." Deze juffrouw zou ik hem van harte kunnen aanbevelen. Zij zegt niet alleen op gewekt: „Tuurlijk mijnheer", maar zij voegt daar nog tactvol aan toe: „Die dingetjes komen zóó van de fabriek, het is altijd goed ze even te probeeren „Zoo denk ik er óók overzegt de pa opgelucht. De juffrouw haalt het trammetje uit het doosje, met enkele gewende handgrepen stelt zij een blikken staketseltje op, rrrrt- rrrrt-rrrrt. het trammetje is opgewonden, het begint te klimmen en te dalen, driftig en rumoerig, totdat het met een ratelend zuchtje den géést geeft. „Mooi zoo", zegt de pa. „Eh, laat U mij 't óók es probeeren, U snapt, ik moet het thuis óók kunnen. „Allicht!" vindt de juffrouw en zij glim lacht moederlijk, „hier, alstublieft, het sleuteltjeMag ik misschien ondertus- schen even die mevrouw daar „Gaat uw gang!" geeft pa geestdriftig toe. „Gerust, haast U nietIk heb den tijd Pa spéélt. Thuis zal hij er niet meer mee kunnen spelen, want dan krijgt-ie ruzie met zijn stamhouder. Bovendien, het vaderlijke prestige Het trammetje tatert langs zijn blikken kronkelwegen, pa neemt het es op en laat de tandwieltjes razen in de lucht Hij peu tert wat in het ingewand met zijn pink, prrrrr, zegt het trammetje. Hé, het had tóch nog een beetje asem. Gauw probeeren, of het nog een toertje wil maken néé. De restjes veerkracht schieten te kort om het apparaatje nóg es naar de blikken hoogten van zijn speelgoed-bestaan op te voeren. Dan nog maar es opdraaien. „Meneer?" zegt de juf. Zij heeft onder- tusschen een step verkocht aan een dame in bont en een weegschaaltje aan een vrouw zónder bont. Voorts heeft zij een opoe verwezen naar de poppenJafdeeling, met een chef gefluisterd, een optelsom metje gemaakt en twee pakjes naar de cassa gedragen: „Meneer?" Meneer hóórt haar niet. Hij zou zelfs de sirenen der luchtbescherming niet hebben gehoord, wanneer zij vlak naast zijn oor aan het loeien zouden zijn geslagen op dit eigen moment. Zachtst, dat hij het beschroomde geluid van de sirene des speelgoedwinkels niet verneemt. Hij is bezig iets te buigen aan het blikken staketseltje.... „Nou is die bocht flauwer", mompelt hij. „Zoo'n scherpe bocht rèmt zoo, dan haalt- ie de volgende hoogte niet Rrrrrt-rrrrt-rrrrt Het trammetje vliegt uit de bijgebogen bocht. „Iets te véél gegeven" merkt een tweede pa hunkerend op. die zijn vrouw alléén naar de pluche honden en katten heeft laten doorwandelen. „Laat-U m ij es even „Oogenblik", zegt pa. „Héél vrindelijk, dank U, maar ik wou nog éven „Meneer?", vraagt de juffrouw, harder nu. „O. hm. juist. Aardig spulletje. Pakt U maar in De andere pa gaat diep teleurgesteld zijn wenkende gade achterna. Pa gaat naar de kassa maar onder weg blijft-ie, een óógenblikje maar, stil staan bij den electrischen trein, die over zijn automatische wissels raast, roode en groene lichtjes beurtelings ontstekend en doovend. Als ik een kwartier later wegga, staat pa er nóg. En de juf prijst vriendelijk glimlachend, tintelend van geestdrift en interesse, een nieuwen pa precies zoo'n trammetje aan. „Laat U 'm es loopenstelt de nieu we pa voor BUITENLANDSCH GEMENGD. SLOEP AANGESPOELD OP HET SCHEVENINGSCHE STRAND. Op het Scheveningsche strand ter hoogte van „Seinpost" is gisteren een sloep aan gespoeld. Het bootje droeg als eenig kentee- ken de naam „Brugge" Niet ver van de sloep spoelde ongeveer terzelfder tijd een sioepmast met zeil aan. Beide vondsten i worden in verband gebracht met het ge-1 rucht van eergisteren, als zou zich onder de pier een drijvende mijn hebben bevonden, hetgeen later onjuist bleek. Men vermoedt thans, dat de uitkijk de omgekeerde sloep of de mast voor een drijvende mijn heeft aangezien. j MIDDEL TEGEN DYSENTERIE GEVONDEN? De Duitsche professor dr. Prigge is er in geslaagd een nieuwe entstof tegen dysen terie te ontdekken, dat de gifstof van den dysenterlebacll onschadelijk maakt. Tot nu toe bestond er geen probaat mid del tegen dysenterie, welke van tijd tot tijd epidemisch optrad. DRIE DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Op den weg van Bourg-Leopold naar Tessenderloo (België) is een auto geslipt en tegen een boom gereden. De chauffeur en en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel anderensch voelen. Onschadelijk, pjantaardig. zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. 1221 (Ingez. Med.) HOOG WATER IN BELGIË. De regenbuien, welke zijn neergekomen in de streek van Luik hebben een nieuwen was van de Maas en haar zijrivieren ver oorzaakt. Verschillende straten in Wandre. Hermalle en Visé zijn overstroomd Alleen de Vesdre heeft haar normale peil herkre gen. De scheepvaart op de Maas is nog altijd gestagneerd. Door den storm en den hoogen stand van de Schelde, is Maandagavond de rivierdijk te Wichelen op twee plaatsen doorgebroken, waarna het land overstroomd werd. Het verkeer tusschen Wichelen en Uitbergen is verbroken, daar de weg onder water staat Vele kelders zijn overstroomd. Op het gebied van Zele is de dijk van de Durme op twee plaatsen doorgebroken waardoor ook daar groote overstrooming is veroorzaakt. Te Gent bedraagt de was van de Schelde ruim een meter, doch met beter weer hoopt men het water te loozen via het kanaal van Ter- neuzen. waarvan het peil normaal is ge bleven. twee meisjes van vijf en drie jaar kwamen dad Real (Spanje) een personentrein ont- om het leven. De ouders van de kinderen liepen verwondingen op en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. TREIN ONTSPOORD. Vanochtend is te Alcazar San Juan Cui- spoord. Er zijn twee dooden en negentien gewonden. De toestand van vijf gewonden ls hopeloos.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9