ABDIJSIROOP De Engelsche represaille tegen den Duitschen export Overzicht LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Woensdag 29 November 1939 Order in council afgekomen Duitschland werpt schuld op Engeland Illlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll Dagbladreclame is niet te vervangen lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll l/astzittende slijm STADSNIEUWS „EENVOUD" Gisteren is de tekst gepubliceerd van den „Order in Council" betreffende de Britsche economische represaille-maatregelen tegen de Duitsche mijnen-actie. De ..Order" treedt Maandag 4 December in werking en bepaalt het volgende: 1. Eik koopvaardijschip, dat uit een vij andelijke haven vertrekt, inclusief eenige haven in gebied, dat onder vijandelijke be zetting of controle staat, kan, na 4 Decem ber 1939 gelast worden, in een Britsche haven of een geallieerde haven, de goederen te ontladen, welke in zulk een vijandelijke haven aan boord zijn genomen. 2. Elk koopvaardijschip, dat vertrokken is, na 4 December, uit een niet-vüandelüke haven en goederen aan boord heeft, welke van den vijand afkomstig zijn of eigendom van den vijand zijn. kan gelast worden, zulke goederen te ontladen in een Britsche of een geallieerde haven. 3. De in een Britsche haven krachtens voornoemde voorschriften ontladen goede ren. zullen gesteld worden onder de hoede van het prijzenhof. Tenzij het hof gelast, dat de goederen worden opgevorderd voor Z.M.'s gebruik, zullen zij worden vastgehou den of onder leiding van het hof worden verkocht. De opbrengst van de goederen Zal betaald worden aan het hof. Na het sluiten van den vrede zal het hof beschikken over deze opbrengst en over de vastgehouden, maar niet verkochte goede ren. Niets kan echter het hof verhinderen om betalingen te verrichten uit de op brengst of goederen vrij te geven, wanneer het hof dit noodig acht en wel in de vol gende twee gevallen: ai indien aan het hef op bevredigende wijze wordt aangetoond, dat de goederen neutraal bezit zijn geworden voor den da tum van dezen „Order"; b> met toestemming van den bevoegden „Officer of the Crown". 4 In alle gevallen welke tot dezen „Or der" behooren zullen zooveel mogelijk de wetten en gebruiken van het prijzenhof worden toegepast. 5. Niets in dezen „Order" zal van invloed zijn op de mogelijkheid, dat schepen of goederen in beslag genomen of opgebracht worden onafhankelijk van dezen „Order". 6. De woorden „goederen, welke van den vijand afkomstig zijn", omvatten goederen, welke hun oorsprong vinden in eenig ge bied onder vijandelijke controle of bezet ting en de woorden „goederen, welke eigen dom van den vijand zijn" slaan op die goe deren. welke aan eenig persoon in eenlg zoodanig gebied toebehoorefi. 7. Processen, voortvloeiende uit dezen „Order", kunnen gevoerd worden voor elk prijzenhof met jurisdictie, waarop de rege len van het prijzenhof van 1939 van toe- j passing zijn. 3. De woorden „Britsche havens" kunnen slaan op elke haven binnen de jurisdictie van eenlg prijzenhof, waarop de regelen van het prijzenhof van 1939 van toepassing zijn. VERKLARING DER BRITSCHE REGEERING. Aan deze acht punten gaat een verklaring vooraf van den volgenden inhoud: Aangezien Zijne Majesteit gedwongen is geweest, de wapenen op te nemen tegen Duitschland ter verdediging der fundamen- teele rechten van de volkeren op een vrij en vreedzaam bestaan. en aangezien de Duitsche troepen in tal van gevallen koopvaardijschepen, Britsche, geallieerde en neutrale, tot zinken hebben gebracht met schending van de regelen, ver vat in het duikbootenprotocol van 1936. dat Duitschland onderteekend heeft, en aangezien koopvaardijschepen, Brit sche, geallieerde en neutrale, tot zinken zijn gebracht door mijnen, gelegd door Duitsche strijdkrachten, zonder eenig onderscheid en zonder daarvan kennis te geven, met schen ding van de verplichtingen Jegens de menschheid en de bepalingen der Haagsche conventie no. 8 van 1907, welke Duitsch land onderteekend heeft. en aangezien het tot zinken brengen van deze schepen geschied is zonder rekening te houden met hun nationaliteit of bestem ming, of den aard, het eigendom of de be stemming van hun ladingen. en aangezien deze daden reeds ernstige verliezen aan levens van non-combattanten voor de Britten, geallieerden en neutralen hebben veroorzaakt. en aangezien het duidelijk is. dat de Duit sche regeering opzettelijk begonnen is met een politiek, welke ten doel heeft te trach ten den handel ter zee tusschen de geallieer den en andere landen te vernietigen door een onbarmhartig gebruik van geweld, met schending van de wetten en gebruiken der oorlogsrechten van de neutralen en de ver plichtingen jegens de menschheid, en aangezien deze actie van den kant van Duitschland aan Zijne Majesteit het onbe- twistbare recht geeft van repressallle, en aangezien de geallieerden van _Zijne Majesteit met hem verbonden zijn in de stappen, welke thans worden aangekondigd, teneinde den Duitschen handel te beperken, daarom behaagt het thans Zijne Maje steit, na het advies te hebben ingeroepen van zijn Privy Council" het te verordenen en wordt het hierbij als volgt verordend. Hierop volgen 'de acht artikelen. De „Or der" is geteekend ten Buckingham Palace, 27 November. NADERE TOELICHTING. Het Britsche ministerie van economische oorlogvoering heeft nog een toelichting ge publiceerd op den „Order in Council" met vermelding van de omstandigheden, waarin goederen kunnen worden vrijgegeven of de opbrengst van den verkoop uitbetaald. Deze omstandigheden zijn: 1. Indien wordt aangetoond, dat de goe deren neutraal bezit werden voor 27 No vember. 2. Naar goeddunken van den „Officer of the Crown indien het schip, dat de goede ren vervoert, uit de laatste, neutrale haven vertrokken is voor 11 December. 3 Naar goeddunken van den „Officer", indien het contract waarbij de goederen werden besteld, was opgesteld voor 27 No vember en indien de kooper hierbij verplicht werd gesteld de goederen in ontvangst te nemep op, of voor de verscheping, en mits hij ze voor de verscheping betaalde en de goederen zich aan boord bevonden van een schip, dat uit zijn laatste neutrale haven vertrok voor 1 Januari 1940. De cohtrolehavens zijn Kirkwall of Dulns. Duinkerken of le Havre, of komend van de Zwarte Zee of Middellandsche zee: Malta. Haifa, Port Said, Gibraltar, Marseille, Oran. Den reeders wordt sterk aangeraden, er voor te zorgen, geen lading aan te nemen, welke niet vergezeld gaat van certificaten van oorsDrong. Het bezit van deze certifica ten zal het onderzoek in de controlehavens sterk vergemakkelijken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Een medcdeeling van bevoegde zijde be handelt de beweringen dat Duitschland thans het doel nastreeft den neutralen han del volkomen op zijn markt te richten en dat het door een dergelijke verbinding aan de Duitsche zaak de neutralen wil compro- mitteeren. Daartegenover wordt geconstateerd: Engeland heeft openlijk zijn voornemen aangekondigd Duitschland te verdringen van de neutrale markten om zijnerzijds als eenig opkooper van uitvoerproducten op te treden en na het verkrijgen van een derge lijke monopolie-positie in het bijzonder ook een regeling van de prijzen in Britschen zin te bewerken. Bij het uitbreken van den oorlog is van Duitsche zijde tegenover de neutrale staten officieel verklaard dat men onder het be ginsel van oeconomische neutraliteit ver staat de tenuitvoerlegging van het handels verkeer op normale vredesbasis en dat men bij erkenning van dat beginsel door de Westersche mogendheden aan een handha ving van de normale oaconomlsche betrek kingen met deze landen van Duitsche zijde geen moeilijkheden bereidt. Een dergelijk voornemen heeft Engeland nooit gehad. Dit land is tegen Duitschland een oeconoml- schen oorlog begonnen, welke alle regelen van het volkenrecht miskent en daardoor Duitschland telkens heeft gedwongen de gepaste maatregelen te nemen. Het is uit sluitend de schuld van Engeland, dat door zijn methoden van oorlogvoering ter zee een voortdurend zich verscherpende en ln haar laatste uitwerkingen nauwelijks te schatten schade aan het oeconomische le ven der neutrale landen heeft berokkend. Dit is door de neutralen duidelijk erkend, hetgeen zich in de laatste dagen in tal van scherpe protesten heeft geuit. Men weet in de neutrale landen ook pre cies, dat Engeland zijn Dominions toezeg gingen heeft moeten doen inzake het be trekken van producten, om het te bewegen den oorlog in te gaan en dat het daarom in vele gevallen heelemaal niet meer ln staat is voor vele producten op de neutrale markten de rol te spelen van natuurlijken afnemer. De tallooze aankondigingen van zijn bedoelingen als prijsdictator op te tre den hebben er eveneens niet toe bijgedra- ren bij de neutralen de neiging te wekken het handelsverkeer met Engeland verder uit te breiden. Men weet. aldus besluit het Duitsche Nieuwsbureau, dat alle Britsche bedoelin gen aankoopen te doen slechts een voorbij gaand karakter dragen en ten slotte moe ten leiden tot oeconomische crises op de neutrale markten. De bewering, dat Duitschland naar een oeconomisch monopolie op de neutrale markten streeft en dat probeert te bereiken door credietverleeningen op langen termijn door de neutralen, is absurd. Daar het Duitsche handelsverkeer met de meeste neutrale landen langs den weg van de clearing vlot geschiedt, bestaat voor Duitschland niet de noodzaak bij de neu tralen op groote credieten aan te dringen. OVEREENKOMST TUSSCHEN DUITSCH LAND EN ZUID-SLAVIË. De onderhandelingen tusschen Zuid-Sla- vië en Duitschland inzake de leeningen, welke door Duitschland voor den oorlog van 1914 zijn verstrekt aan Servië en Bos nië zijn geëindigd. Zuid-Slavië heeft zich verplicht de zeventien leeningen, die in Duitschland zijn geplaatst, terug te koo- pen binnen den tijd van tien jaar. Het to tale bedrag van deze leeningen is 600 mil- lioen dinar Nader zal worden geregeld of dit bedrag ln baar zal worden betaald, dan wel zal dienen tot het dekken van den uit voer. DUIT8CH ONDERSTAATSSECRETARIS BENOEMD. Hitier heeft den eersten burgemeester van Berlijn Habicht benoemd tot ministe- rlaldircktor in het departement van buiten- landsche zaken met den titel van onder staatssecretaris. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIË. In den loop van den ochtend hebben gis teren vreemde vliegtuigen op groote hoogte boven Belgisch gebied gevlogen. Belgische jachtvliegtuigen zijn opgestegen en het luchtdoelgeschut is in actie geweest te Brus sel. Mechelen. Gent. Brugge en Oostende. Ook boven Luik zijn bultenlandsche vlieg, tuigen waargenomen. De luchtdoelartllle- rie heeft het vuur geopend. NAAR EEN PERDEN OORLOG Prompt gaat Molotof verder met zijn pressie op het arme Finland. Nu heeft de Russische volkscommissaris eenzijdig het non-agressie-pact met Finland opgezegd, dat tot 1945 geldig was zulks onder zulke cynische motiveering, dat ieder weldenkend menseh zich met afschuw afwendt van zoodanige politieke manoeuvres. Men ziet het, stap voor stap gaat het verder om de Finnen te dwingen toe te ge ven. Totnutoe toont Helsinki zich echter bestand tegen den zenuwen-oorlog". De Russen blijven daarnevens gewagen van door Finnen gepleegde incidenten en steeds dreigender wordt de toon. Moet dit op een derden oorlog in de wereld uit- loopen? Ook in Amerika toont zich groote ont stemming over Moskou's houding en volle dig begrip voor de Finsche zaak, maar wat kan sympathie Finland baten? Overigens toont zich zelfs in Spanje ver ontwaardiging. die zich daarnevens tegen Duitschland richt. In een hoofdartikel schrijft het blad „Ya": „In den wanhopigen strijd om weer stand te bieden aan den Sowietrussischen druk vinden de mannen van Helsinki geen steun in Berlijn, dat met Moskou heeft bij gedragen tot de voorbereiding van het con flict". Het Duitsche volk, zoo dachten zij, sympathiseert met Finland en juicht den strijd van dit volk tegen het communisme toe. Welnu, de houding van Duitschland tegenover de tragedie, die voor Finland be gint, wordt weerspiegeld door de Duitsche pers. De Berlijnschc dagbladen hebben slechts de communiqué's van Moskou weer gegeven zonder melding te maken van de antwoorden van Helsinki op de aanvallen van den sowjet. Het ls trouwens voldoende den zin te lezen „op den weg van Beek", waarmede een zoo ernstig blad als de Deut sche Allgemeine Zeitung over twee kolom men zijn inlichtingen over het Sowjetrus- sischFinsche conflict opdient, om een duidelijk denkbeeld tq hebben van de Duit sche houding tegenover het fatale lot. dat Finland wacht." I Ook Engeland heeft thans officieel de controle op den Duitschen export inge voerd. Het komt op hetzelfde neer als de Fransche regeling. Van Duitsche zijde zal men het antwoord weer niet schuldig blijven en reeds wordt gesproken van een blokkade van Engeland door duikbooten en mijnen. Zoo wordt de economische oorlog al feller en feller en voor een niet gering deel uitgevochten op den rug der neutralen Lord Stanhope, zeide in het Britsche Hoogerhuis: „Wij hebben alle reden te ge- looven, dat wij de'duikbootbedreiging in bedwang hebben en zullen blijven houden en wij hebben alle reden te gelooven. dat wij gelijkelijk middelen zullen vinden om op te treden tegen het mijnenleggen zonder eenig onderscheid." OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O., LANGEBRUG A. Ouderavond. In het gymnastieklokaal van bovenge noemde school werd gisteren de tweede ouderavond van dit jaar gehouden, welke ondanks de slechte weersgesteldheid, goed werd bezocht. Het hoofd der school, de heer Bosma. opende namens de oudercommissie met een hartelijk welkom en gaf een overzicht van het schoolgebeuren in het loopende Jaar. De hierna gehouden verkiezing van een lid der oudercommissie wegens vertrek van Mevr. J. C. TJaberingsZckveld naar el ders. had tot resultaat dat in haar plaats werd gekozen mevr, W. F. Kloots. Hierna verkreeg de heer J. J. Wejrster uit Rotterdam gelegenheid zijn inleiding te houden over het onderwerp: „Kind en alcohol". Kinderen, aldus spreker, wekken altijd prettige gedachten, vooral in hun sf>el. Ze geven den indruk van levensvreugde. Bü die vreugde is zoo vaak verborgen leed. De taak van den onderwijzer ls de oorzaak van [dit leed op te sporen. Een van de grootste oorzaken van leed ls volgens spreker de alcohol. Er ls echter wel lets ten goede veranderd. Propagandisten worden niet meer lastig ge vallen. er wordt minder gedronken, maar toch wordt er nog veel gedronken. In 1937 werd in ons land nog pl.m. 200.000.000 aan alcohol uitgegeven. Het drankgebruik is de laatste jaren weer toegenomen. Vergeleken met de bedrijven, uitgetrokken vpor andere doeleinden, onderwijs b.v., is dit wel heel erg. Het allerpijnlijkst gevolg ls echter het lij den der kleinen. Spreker geeft hiervan eenige voorbeelden. Er wordt zelfs nog ln tal van gezinnen aan kinderen drank in een of anderen vorm aangeboden. Wat een enorme schade moet op deze manier aan het kind worden toegebracht. Spreker eindigde met den wensch. dat de ouders het goede voorbeeld aan hun kin deren zullen geven. Met groote belangstelling werd deze rede door de aanwezigen gevolgd; de heer Bosma sprak dan ook zeer zeker uit naam van alle ouders, toen hij den heer Wepster hartelijk dankte voor zijn leerzame lezing. Bij de rondvraag werden door den heer C. Lardee eenige vragen gesteld. Te omstreeks half elf sloot de heer Bosma namens de oudercommissie onder dank zegging aan de ouders voor hun aanwezig heid. Hierna begaven de ouders zich naar de verschillende klassen, om het werk der kinderen in te zien en zich met het perso neel der school te onderhouden. werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordb gehinderd doordat de alljm de-lucht» toetreding belemmert en de slijm» vliezen prikkelt; waardoor bij hel ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame krulden, w.o. de zeer actieve Aconltum en Droqera lossen die benauwdheid- veroorzakende slijmlagen op. die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U 1h den kortsten tijd weer heerlijk vrü kunt ademhalen. AKKERS Vetet&Ude tegen hoest, ffrtep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. t 1.50. f 2.40. f 4.20, Alom verkrijgbaar 3486 (Ingez. Mea.) BOND VAN JONG-LIBERALEN. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. AMERICAN BLEND 3460 (Ingez. Med.) RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. •,Dc schrijvers in de Egyptische kunst en literatuur". In de reeks archaeologlsche lezingen in het Rijksmuseum van Oudheden heeft gis teravond de heer B. van de Walle uit Brus sel een voordracht gehouden over boven genoemd onderwerp Het volgende is eraan ontleend: Egypte heeft sinds het begin van het his torisch tijdperk een hechte politieke en maatschappelijke organisatie gekend onder de bescherming van verlichte en energieke vorsten. De pharao's hebben nuttige mede werkers gevonden in de raadgevers, waar mee zij zich omringden en de ambtenaren, waaraan zij de verschillende staatsdiensten toevertrouwden. De in Egypte opgegraven documenten stellen ons in staat de activi teit en de levenswijze te leeren kennen van die ambtenaren, die men in het algemeen kan aanduiden onder den naam van schrij vers. Vele papyri en ostraca komen voort uit dat milieu van geletterden; zij bevatten den tekst van klassieke werken en model brieven, die de leerlingen bij wijze van oefening overschreven. Die documenten roepen op suggestieve wijze het ideaal op, dat de Egyptenaren zich maakten van den welopgevoeden man en den ambtenaar. De graven der rijksgrooten bevatten biografi sche inscripties, die in bijzonderheden de „cursus honorum" schetsen van hun eige naren en een schilderachtig beeld geven van hun karakter en bekwaamheid. Ten slotte bezitten wij een overvloedige reeks beeldhouwwerken, die ons deze ambtena ren toonen in de houding van den „gehurk- ten schrijver". Zooals de broederschappen uit de mid deleeuwen bezaten ook de schrijvers hun patroonheiligen; zij stelden zich speciaal onder de bescherming van Thot, den god der wijsheid en schrijfkunst en vereerden de nagedachtenis van sommige gestorven ambtenaren, bekend wegens hun kunde en wijsheid. Temidden van deze schrijvers hebben de voorschriften omtrent rechtschapenheiden goede manieren, waarvan de invloed zich nog doet gevoelen in de gnomlsche boeken van het Oude Testament, vasten vorm aan genomen. Voordrachtmiddag Firn Siegers. Op uitnoodlglng van de afdeeling Leiden van bovengenoemde vereenignng heeft gis termiddag voor een vrij talrijk auditorium de voordrachtkunstenares Pirn Siegers een aantal voordrachten gehouden, terwijl een tweetal korte lezingen door een Philipsyer- lichtingsexpert over „Ooghygiéne" cn- „Huisverlichtins" in dezen ontspannings middag het meer practlsche element verte genwoordigde. De wnd.-presidente, mevr. A. MetzReu- llng sprak een kort welkomstwoord, waarna mevr Siegers een Vlaamsche schets van F. de Sinclair „De twee rijksdaalders" voor droeg. Vervolgens was het woord aan den heer D. A J. Zaal van Philips Gloeilampenfa briek te Eindhoven, die sprak over „Oog- hygiene". Aan de hand van de resultaten van we tenschappelijk onderzoek, dat zoowel in de Philipslaboratoria als elders werd verricht, toonde spr. aan, dat het behoud van een goed gezichtsvermogen een bepaalde mini mum-lichtsterkte vereischt. Deze licht sterkte wordt gemeten en uitgedrukt in „lux". Helder zonlicht heeft een lichtsterk te van 100.000 lux, ln de schaduw meet men 's zomers 10.000 lux. in een waranda 5000 en in een kamer bij het raam 2 a 3000 lux. Een enquête leerde, dat de gemiddelde lichtsterkte, welke door 500U willekeurige personen Ideaal werd genoemd voor het lezen van een courant, ruim 630 lux be droeg. Een andere enquête bracht aan het licht, dat de gemiddelde sterkte in de huis kamers van vele Nederlanders niet veel meer dan 20 a 30 lux bedroeg. Spr. concludeerde hieruit, dat er in dit opzicht nog veel te verbeteren valt en hij illustreerde dit door het geven van ver schillende cijfers, waaruit de toename van bijziendheid bij schoolkinderen gedurende hun schooljaren bleek, een toename, welke voor een zeer belangrijk deel te wijten is aan onvoldoende verlichting in het ouder lijk huls en ln de scholen. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht, welke gewijd was aan de huisver lichting, liet de heer Zaal op het witte doek een aantal toepassingen van ideale verlich ting ln de diverse vertrekken van een mo derne woning zien, terwijl hij de dames aanried gebruik te maken van de gratis adviezen der Philips-llcht-adviseuse. De rest van den middag werd gevuld door het optreden van mevr. Pirn Siegers, wier voordrachten ten deele in Zeeuwsch en Zuid-Afrikaansch costuum terecht op rechte waardeering oogstten. Mevrouw Metz bracht haar en den heer Zaal dank voor het gebodene, waarmede het gehoor door een welgemeend applaus haar Instemming betuigde. Lezing van prof. mr. C. W. de Vries. Gisteravond heeft prof. mr. C. W. de Vries voor de afdeeling Lelden van den Bond van Jong-Liberalen gesproken over „Den slaat van beleg". Spreker schetete allereerst de wijzigingen, welke het begrip staat van be leg in den loop der tijden heeft ondergaan, waarbij hij teruggreep op de militaire be voegdheden ten tijde van Napoleon. Waren deze maatregelen vroeger te beschouwen als Staatsnoodreaht, thans steunen deze be voegdheden op de Oortogswet van 1899. De verhouding van de burgerlijke en militaire overheid Ls verschillend naar gelang er is afgekondigd de staat van oorlog of de staat van beleg. Bij staat van oorlog moet de burgerlijke overheid overleg plegen met het militaire gezag, terwijl in geval van den staat van beleg het burgerlijk gezag op de militaire overheid is overgegaan. Tegen woordig is de regeling van den staat ran beleg gecentraliseerd bi] den Generalen Staf. hetgeen volgens spreker minder aan leiding zou kunnen geven tot moeilijkheden met de burgerij. Alle maatregelen ten op zichte van de burgerij moeten zijn ln het belang van 's lands defensie. Spreker ver duidelijkte een en ander met belevenissen uit zijn eigen mobilisatietijd. ONEERLIJKE DIENSTBODE. De politie alhier heeft aangehouden een 18-jarlge dienstbode uit Alphen-aan-den- Rijn, die ten nadeele van haar mevrouw verschillende goederen, o.a. een bankbiljet van f. 25 en diverse sieraden had ont vreemd. Alle vermiste voorwerpen werden evenwel nog in' haar bezit aangetroffen. Begrafenis- en Crematie-Onderneming G. M. SEUGLING - MIDDELWEG 36 Tel. 23101 - 22031. lste klasse uitvoering. 3507 (Insez. Med.) BAZAAR ÉÉN KWARTIERTJES BOND. PROF. DR. J. COPPENS IN ONS LAND. Op uitnoodiging van „Ex Oriente Lux". Zooals wij destijds hebben gemeld, heeft het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" zijn terrein van werk zaamheden thans ook uitgebreid tot Belgic. waar reeds afdeelingen zijn opgericht en waar prof. De Buck en prof. Simons ook reeds lezingen hebben gehouden. In antwoord hierop zullen Belgische ge leerden naar ons land komen, waarvan thans de rij geopend is door prof. dr. J. Coppens, hoogleeraar aan de Universiteit te Leuven en president van het College Paus Adrlanus VI. Onder meer zal prof. Coppens hier ter stede morgenavond spreken in de collegezaal van het Prentenkabinet over: „Naar een nieuw critisch inzicht in de stu die van het Oude Testament". Deze lezing, welke gehouden wordt ln samenwerking met het Oostersch Genootschap, is voor alle belangstellenden toegankelijk. Ten bate van het verwaarloosde kind aller gezindten. Reeds 12'/i jaar verricht in onze stad de Eén Kwartiertjes Bond baar nuttig en noo dig werk ten bate van het verwaarloosd» en half-verwaarloosde kind. De resultaten van een vol jaar toegewij- den arbeid worden telkenjare den volke ln den vorm van een welvoorzienen bazaar ge toond en de opbrengst van den aldaar ge- organiseerden verkoop heeft de daarvoor in aanmerking komende instellingen ln staat gesteld reeds zeer veel in het belang van het arme kind te doen. Want dat vergroot ongetwijfeld de sym pathie voor deze actie: de opbrengst wordt gelijkelijk verdeeld onder de diverse Instel lingen, welke zich op dit terrein verdien stelijk maken zonder dat daarbij gelet wordt op de geloofsrichting. In afwijking van de gewoonte wordt de bazaar ditmaal niet gehouden in het Nuts- gebouw, maar in de groote zaal van het Vrijz. Chr. Federatiehuls aan het Gerecht. Hedenmiddag om 2 uur heeft de presi dente den verkoop met een woord van dank aan haar trouwe helpstersschare geopend en daarbij den wensch uitgesproken, dat de door de Huisvrouwenvereeniglng geschon ken kassa's morgenavond geheel gevuld en de tafels geheel leeg zullen zijn. Gezien het formaat der kassa's en de groote hoeveelheid goederen en artikelen lijkt ons deze wensch te mooi om werkelijk heid te worden Maar de Leidsche burgerij heeft reeds eerder metterdaad getoond zeer ■sympathiek te staan tegenover dezen ba zaar en de doelstelling, welke zU nastreeft, zoodat de kans toch niet geheel uitgesloten moet worden geacht. Prachtige handwerken zoowel voor verslering als voor practisch gebruik, baby- en kinderkleeding. levens middelen en vele andere nuttige zaken meer zijn hier tegen billijken Drijs verkrijgbaar. En bovendien zijn er «lal van aardige at tracties zooals een postkantoor, rozenboom verloting e.d„ die welkome verrassingen in houden, wanneer men slechts begint niet een klein offer voor het goede doe) te bren gen. Daartoe dient ook de theeschenken], waar men onder het genot van een geurig kopje thee de gekochte en gewonnen goede ren en voorwerpen nog eens rustig kan overzien, dan wel nieuwe krachten kan verzamelen voor een volgenden aanval! Wij hopen én voor het goede doel én voor de Ijverige dames, die daaraan haar tijd en werkkracht geven, dat de bazaar als steeds een groot succes zal worden. 2-1'

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2