Sovjet-Rusland zegt non-agressie-pact met Finland op Nederland blijft varen WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 No. 24443 De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 80sfe Jaargang Moskou meldt nieuwe incidenten Onderzoekingen ten einde onze scheepvaart grooter veiligheid te verzekeren 25 jaar verpleegster Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Radiorede van Sikorski Een radiorede van Tatarescu verwacht Verspreide berichten LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdiplein Telefoonnummer» voor Directie en Adminiatratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.15 per week f. 0.15 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -F portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.1 De Russische volkscommissaris Molotof heeft aan den gezant van Finland te Moskou het Russische antwoord overhandigd op de Finsche nota. In zijn antwoord verklaart Molotof, dat de sovjet-regeering zich bevrijd acht van de clausules van het Russisch-Finsche niet-aanvalspact, dat stelse lmatig door Finland werd ge- schenden. Het antwoord van de Sovjet-Unie aan Finland omvat drie deelen. In het eerste deel constateert de regeering van de Sov jet-Unie, dat de Finsche regeering in haar sntwoord-nota heeft ontkend dat op 26 November een aanvalsdaad ls gepleegd, hetgeen op niets anders wijst, dan dat de Finsche regeering de openbare meentng verkeerd wenscht voor te liohten. In het tweede deel wordt geconstateerd, dat de weigering, de troepen terug te trek ken tot 25 K.M. van de grens en de vraag om de Sovjet-Russische troepen van de grens terug te trekken, er op wijst, dat de Finsche regeering Leningrad onder bedrei ging wil houden. Verder wordt vastgesteld, dat de Finsche troepen zich grootendeels bij dit deel van de grens bevinden, terwijl de Sovjet-Rus sische troepen Finland niet kunnen be dreigen. aangezien zij op vele honderden kilometers van de grens geconcentreerd zijn. De aanwezigheid van de Finsche troepen beteekent een directe bedrei ging van Leningrad. Hieraan wordt toegevoegd, dat het terugtrekken van de Sovjet-Russische troepen tot 25 K.M. van de grens een dwaasheid is, aangezien de troepen dan niet eens meer in de voorsteden van Leningrad zouden liggen, waar door het gevaar voor deze stad nog grooter zou worden. De voorstellen van de Sovjet-Unie zijn minimale eischen. In het derde deel wordt geconstateerd, hat de Finsche regeering door de concen tratie van het grootste deel van het Fin sche leger tegenover Leningrad een vijan dige daad stelt Jegens de Sovjet-Unie, welke niet vereenigbaar ls met het niet- aanvalsverdrag, dat tusschen belde landen bestaat. Dit bewijst, dat de Finsche regeering tlch niet langer wenscht te houden aan de bepalingen van het verdrag. De Sovjet-regeering kan niet goedkeuren, dat een der partijen van het verdrag, dit niet eerbiedigt, terwijl de ander het wel moet nakomen en derhalve acht de Sovjet- Unie zich vanaf heden ontslagen van de verplichtingen van het FinschSovjet- Russische niet-aanvalsverdrag. dat syste matisch door de Finsche regeering is ge schonden. Radio-Moskou heeft te middernacht (pl. tijd), medegedeeld, dat de Finnen aan de Finsch—Sovjet-Russische grens zijn over gegaan tot nieuwe provocaties. Gistermiddag om vijf uur zou tusschen Rybatsji en Sredny (het uiterste Noorden van de FinschRussische grens) een groep van vijf Finsche soldaten het vuur geopend hebben op een Sovjet-detachement. Drie Finsche soldaten zouden gevangen gemaakt hjn. Aan Sovjet-zijde waren er geen slacht offers. Om zes uur werden elders vijf geweer schoten van Finsch gebied naar het Sov jetgebied gelost. Verder meldt de generale staf van het district Leningrad, dat in den loop van den dag van gisteren in het district Wid- 'iki van het Finsche gebied twee kanon schoten op Sovjet-gebied gevallen zijn. Bovendien zouden groepen Finsche in fanteristen getracht hebben de grens te overschrijden en met mitrailleurvuur zijn teruggedreven. Om negen uur plaatselijken tijd had de omroeper van Radio-Moskou in zijn over wicht over de anti-Finsche betoogingen verklaard, dat het geduld van het volk der Sovjet-Unie ten einde is. Het volk wacht ®et energieke kalmte den loop der gebeur fenissen af Het heeft alle vertrouwen in het onoverwinnelijke roode leger en keurt de maatregelen van de regeering goed. De imperialistische gekken te Helsinki moeten bedenken, dat het roode leger opdracht wou kunnen krijgen te antwoorden op hun provocaties. Een speciale correspondent van de „Krasaja Zwizda" schrijft over het inci dent, dat artilleristen van het roode leger bij de grens oefeningen maakten op den top van een heuvel, toen plotseling een granaat te midden van hen ontplofte en eenigen van hen doodde. Onmiddellijk werd de batterij in gereedheid gebracht, doch spoedig realiseerde men zich, dat hier sprake was van een provocatie en werd op dracht gegeven zich terug te trekken De manschappen van het roode leger, die zagen dat kameraden gedood en gewond werden, verlangden er naar zich op den vijand te werpen en het was moeilijk hen in bedwang te houden. De commissaris van de batterij kon met groote moeite de man nen overtuigen, dat het hun plicht was kalm te blijven. Hij zette de mannen de politiek van de Sovjet-Unie en van de Finsche leiders en hun overzeesche last gevers uiteen. De „Komsomolskaja Prawda" beschuldigt de Finnen bij Mainlla duizend wit-gardis- ten te hebben geconcentreerd en in hun leger te hebben opgenomen. Het blad voegt hieraan toe. dat het punt door de Finnen met zorg is gekozen, aan gezien het Sovjet-gebied in het Finsche vooruitspringt, zoodat het hun gemakke lijk scheen de Sovjet-troepen, welke zich hier bevinden, af te snijden. Vertegenwoordigers van de Sovjet-troe pen, die in September deelgenomen heb ben aan de bezetting van Oostelijk Polen, hebben op een vergadering te Kijew een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Sovjet-Unie slechts in vrede kan leven met degenen die vreedzame betrek kingen met haar wenschen te onderhou den en zich niet kan verstaan met degenen, die haar op de meest aanmatigende wijze provoceeren. „De Finsche oorlogssitichters moeten weten, dat wij oorlog weten te voeren en het met genoegen doen". In een andere motie wordt gezegd, dat „de leiders van Finland in de vuilnisbak der geschiedenis zullen komen te liggen bij de leiders van andere landen, die de hunnen naar den ondergang gevoerd heb ben". OM EEN ENGELSCHEN KRUISER. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een Britsche zware kruiser van de Lon- den-klasse is door kapitein-luit. ter zee Priem, den overwinnaar van Scapa FloW, ten Oosten van de Shetland-eilanden ge torpedeerd en vernietigd. De kruisers der Londenklasse hebben een inhoud van ongeveer 9800 ton, een snelheid van 32 zeemijlen en werden in 1927 en 1928 gebouwd. Zij zijn bewapend met acht stukken geschut van 20.3 c.M. en acht stuk ken van 10.2 c.M. Aan boord waren 700 man. die omgeko men zouden zijn. De Britsche admiraliteit heeft echter officieel de Duitsche bewering tegengespro ken. dat een kruiser van de Londenklasse door een duikboot ls vernield. De mededee- llng der admiraliteit luidt: „De admiraliteit verklaart, dat de bewering van den Duit- schen omroep, dat een kruiser van de Lon denklasse tot zinken is gebracht, on waar ls". Van Duitsche zijde wordt naar aanlei ding van het tot zinken brengen van den hulpkruiser Rawalpindi nog eens lulde ver kondigd dat niet Engeland doch Dultsch- land de zeeën beheerscht. DE ENGELSCHE AANVAL OP BORKUM. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Een van onze patrouilles lange afstands-gevechtstoestellen, die was uitge zonden om te zoeken naar vijandelijke, mijnen leggende watervliegtuigen, heeft de watervliegtuigbasis op Borkum verkend en daar drie van deze watervliegtuigen ge vonden en met machinegeweervuur aan gevallen. Onze gevechtstoestellen werden onder zwaar luchtafweervuur genomen, waarop zij antwoordden. Al onze vliegtui gen zijn veilig teruggekeerd. Van Duitsche zijde wordt de aanval als mislukt gekwalificeerd. Daaraan wordt nog toegevoegd, dat-een van de Britsche vlieg tuigen een noodlanding heeft moeten ma ken in de Noordzee en vermoedelijk verlo ren is gegaan en dat een ander op den te rugweg over Nederlandsch gebied is gevlo gen. Bommen werden niet geworpen. GEVANGENEN VAN EEN DUITSCHE DUIKBOOT. Een Britsche hulpkruiser heeft gisteren 73 Duitsche krijgsgevangenen in een Schot- sche haven aan land gebracht. Zij zijn de geredden van een Duitsche duikboot en drie Duitsche vrachtbooten. FRANSCHEN BRENGEN SCHEPEN OP. Officieel wordt uit Parijs gemeld: Onze oorlogsbodems hebben de Duitsche schepen Trlfels, metende 6000 ton en Santa Fe metende 4600 ton, in volle zee aange houden en naar Fransche havens gebracht. DEENSCHE WATEREN VRIJ VAN MIJNEN Door de veranderde windrichting en de voortdurende actie der mijnenvegers waren de Deensche wateren vandaag bijna geheel vrij van mijnen. De veerboot over de Groote Belt kon varen zonder loods. Officieus verluidt: De verscherping van den oorlog ter zee. als gevolg van nieuwe, door belde partijen getroffen maatregelen, baart ook hier te lande begrijpelijk nieuwe zorg, in het bij zonder in die kringen welke direct of indi rect tot de scheepvaart in betrekking staan. Met voldoening kan daartegenover worden vastgesteldNederland blijft va ren. Na de ramp met de „Simon Boli var" is er in onze scheepvaartkringen ernstig beraad gehouden, waaraan ook de marine-autoriteiten met hun tech nische adviezen hebben deelgenomen, en men ziet onze schepen, onder het nemen van nieuwe veiligheidsmaatre gelen tegen mijngevaar, zee kiezen met aanvaarding van onvermijdelijke ri sico's. Inmiddels zijn de diplomatieke organen in actie om onze rechten als neutrale staat naar beide zijden te verdedigen. Te gen het gisteren te Londen afgekondigde Koninklijk besluit om de blokkademaatre gelen ook over den Duitschen uitvoer uit te breiden, is terstond na aankondiging in het Lagerhuis door Hr. Ms. gezant te Londen in opdracht onzer regeering krach tig geprotesteerd. Tegen andere vormen van belemmering of in gevaar brenging van onze scheepvaart in strijd met het vol kenrecht blijven even krachtige vertoogen zeker niet uit zoodra deze kunnen berus- ZUSTER N. WEYNANDS. Zuster N. Weynands. A.s. Vrijdag is het 25 jaar geleden, dat mej. N. Weynands gediplomeerd werd als verpleegster. Ze was toen werkzaam in het Diaconessenhuis alhier. Na vele jaren aan deze inrichting ver bonden te zijn geweest, werd zij benoemd als wijkverpleegster aan de Chr. Ziekenver pleging „Levendaal". Mogen haar voor deze moeilijke taak nog vele jaren gezondheid en kracht worden geschonken, tot heil van haar talrijke pa tiënten en oud-patiënten. BINNENLAND. Minister De Geer acht verzwaring van in directe belastingen niet uitgesloten ((3de Blad). Ons parlementair overzicht (2de Blad). Slagkruisers voor Indië bepleit (Binnen land, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire Gedeprimeerde stemming Lager koerspeil Ameri kanen gedrukt Beleggingen onzeker. BUITENLAND. De sovjets zeggen het non-agressie-pact met Finland op (1ste Blad). De felle oorlog ter zee (1ste Blad). Nogmaals de Britsche doelstellingen be sproken (3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ten op even stellige gegevens. Zoo zal ten aanzien van de vernietiging van de „Slie- drecht" in volle zee, in den Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland, een be slissing worden genomen zoodra de rap porten ontvangen zijn van het verhoor dat een onzer te Londen geplaatste consulaire ambtenaren thans te Glasgow aan de door ontberingen verzwakte overlevenden heeft kunnen afnemen. Dan zal blijken öf en bij wie er een stap zal moeten worden ge daan. Overbodig is het, in dergelijke ge vallen de vraag op te werpen of de regee ring daaraan volle aandacht zal wijden. Zij is er zich te allen tijde van bewust dat dit tot haar onmiddellijke taak behoort en handelt met den in elk bijzonder geval mogelijken spoed. Voor de veiligheid van de vaart wordt nog op andere wijze gewaakt. De zich steeds scherper ontwikkelende mijnen- oorlog is voor Nederiandsche deskun digen aanleiding tot het doen van on derzoekingen, waarvan de opzet is aan onze scheepvaart een grootere mate van veiligheid te verzekeren. In het gezicht van de toenemende ram pen ter zee moge het althans eenlge ge ruststelling baren dat, daar waar men dit verwachten moet, bij de regeering zoowel als in de leidende kringen der naastbetrok ken particulieren, bewust gehandeld wordt om onze welbegrepen belangen actief te beschermen. TALRIJKE DUITSCHE SCHEPEN IN MOERMANSK. Een officier van een neutraal koopvaar dijschip, dat in Groot-Brittannië is aan gekomen. heeft gezegd, dat de „Bremen" met machineschade in de haven van Moer- mansk is aangekomen. De officier voegde hieraan toe, dat hij meer dan vijftig Duit sche schepen in de haven heeft geteld, waaronder de mailstoomer „New York" en twee geladen petroleumtankschepen. De Poolsche premier, Sikorski, heeft voor den Franschen omroep een toespraak ge richt tot zijn landgenooten. Hij zeide ojn.: „Er gaat nauwelijks een dag voorbij zon der dat berichten ontvangen worden over nieuwe terechtstellingen van individuen en heele groepen der bevolkingen Warschau, Gdynia, Bydgoszcz, Poznan, Krakau en Kattowltz. Tegelijkertijd wordt Poolsch eigendom in beslag genomen en worden de menschen van hun haardsteden verdre ven. In West Polen zijn de Polen, die aan het openbareleven hebben deelgenomen, doodgeschoten. De hoogleeraren der uni versiteit van Krakau zijn naar Duitschland gedeporteerd. De Poolsche regeering. die thans in Frankrijk is, bereidt een officieele publicatie voor over de in Polen gepleegde wreedheden." Roemenië's minister-president Tatarescu heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van den algemeenen toestand en het re- geeringsprogram in een radioredevoering. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek wees hij op de moeilijkheden, die de oorlog ook voor hen, die buiten het conflict zijn gebleven, in het leven heeft geroepen. „Tegenover het huidige conflict heeft Roe menië zijn standpunt vastgesteld: neutra liteit. Het Roemeensche volk zal slechts vechten voor eigen lot. Roemenië is en blijft neutraal. Het wenscht vriendschap pelijke betrekkingen met alle volkeren, in het bijzonder met zijn naburen." Voortgaande kondigde Tatarescu aan, dat er ten aanzien van de binnenlandsche politiek een program was voor aangelegen heden, die onmiddellijk ten uitvoer moeten worden gelegd en een program voor her vormingen, die langen tijd zullen eischen. Verder gaf hij een uiteenzetting van de maatregelen, die genomen zijn tot handha ving van de orde in nationale discipline, hulp aan de gezinnen der opgeroepen re servisten, strijd tegen prijsverhooging, be zuinigingen ten behoeve van aanvullende gelden voor de landsverdediging. Het re gime der censuur op de pers zal gewijzigd worden om vrije critiek op het program der hervormingen op langen termijn mo gelijk te maken; dit program zal nationaal zijn door het sociale doel, door de techni sche middelen en door de methode. Het zal o.m. omvatten: toepassing der handhaving van de neutraliteit, versterking van het nationale element en handhaving van het regime van rechtvaardigheid voor alle min derheden. Het zal de emigratie vergemak kelijken van alle niet-autochtone Joden en verder talrijke maatregelen bevatten, val lende in het vijfjarenplan tot stimulee ring van de productie. Tatarescu deed een dringend beroep op Betrokken tot zwaarbewolkt. Tij delijk opklarend. Nu en dan eenige regen. Matige of krachtige Weste lijke tot Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht weer. STORMWAARSCHUWINGS- DIENST. Hedenmorgen te 7.35 uur werd ge seind aan alle posten: Weest op Uw hoede! eenheid van alle Roemenen, dien hij vroeg alle onderlinge oneenigheden te vergeten, zoolang de ernstige Internationale gebeur tenissen duren. De premier voegde hieraan toe, dat hij voor de toekomst een voor iedere hiërarchie en voor de behoudende Instellingen vernie lende adem verwachtte. Wij zullen daar aan weerstand bieden, zoo zelde hij, waar op hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat «de leidende klasse in Roemenië een onoverwinnelijk bastion zal vormen tegen alle stroomingen der ontbinding. DE LEVERING VAN AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN. De Californische correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de 250 ver- kennings-bombardementsvliegtulgen, die het Britsche ministerie voor de luchtvaart besteld heeft bij de Lockheed Aircraft Cor poration in Juni j.l. gereed zijn, hetgeen beschouwd wordt als een schitterende pres tatie van de Amerikaansche industrie. De toestellen, met reserveonderdeelen en een speciale uitrusting, zijn gebouwd in den recordtijd van 42 weken, hetgeen een ge middelde weekproductle van zes vliegtuigen beteekent, de opdracht is zeven weken voor den contractdatum uitgevoerd. DE RANTSOENEERING VAN BOTER EN SPEK IN ENGELAND. Minister Morrison heeft gisteren volgens belofte in het Britsche Lagerhuis meege deeld dat de achtste Januari gekozen was als de dag waarop de rantsoeneering van boten en spek op kaartsysteem zou ingaan. Van beide artikelen zou per hoofd vier ons per week verkrijgbaar gesteld worden. De datum was gekozen in overleg met den de tailhandel, die voor de groote omzetten in de weken van Kerstmis en Nieuwjaar zoo min mogelijk ambtelijke bemoeiing ver zocht had, aan welk verzoek de minister gaarne had voldaan Suiker zou voorloopig niet gerantsoeneerd behoeven te worden, mits het publiek zich tot regel wilde stellen om niet meer te ge bruiken dan een pond per hoofd per week. In de restaurants zou een zesde ons bo ter vrij zijn. Deze hoeveelheid kwam neer op drie schijfjes ter groote en dikte van een penny op elkaar. Voor ham en spek zou men in de restaurants echter een heele of halve coupon moeten Inleveren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1