BINNENLAND Legerorder: Sport is dienst Verzwaring der indirecte belastingen niet uitgesloten LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 29 November 1939 (V-1> -SCoeè wax U/nt cUl Eén uur speciale per dag benevens een sportmiddag per week Opgepast voor aangespoelde mijnen De maritieme verdediging van Indië FAILLISSEMENTEN Vaardigheidsproeven worden ingesteld v. ROSSITM DU CHATTEL en DRIESSEN ZILVEREN TOILETGARNITUREN Verklaring van minister De Geer Geen wijziging der motorrijtuigenbelasting /CUECP/ tjiincem BLIJFT VAN HET STRAND WEG. Nu door de aanhoudende Zuid-wester stormen en het daarmede gepaard gaande hooge water veel mijnen op de stranden aanspoelen, wordt het publiek nogmaals met klem gewaarschuwd tegen het gevaar van deze helsche machines. Onder de mijnen, welke de zee op de stranden werpt, bevinden zich de nieuwste modellen, welke bij de Nederlandsche marine nog vrij onbe kend zijn. Zoolang een mijn niet stil ligt. levert zij op een afstand van 1200 meter ge vaar op. Wel is waar wordt de omgeving van een aangespoelde mijn terstond door wachtposten en roode vlaggen af gezet en aangeduid, doch er blijken nieuwsgierige personen te zijn, die langs binnenpaadjes of dwars door de duinen toch op het strand en in een gevaar lijke zone komen. Vooral de strandjut ters behooren tot deze lieden. Zij bren gen zich zelf en vaak ook anderen in gevaar. Onder geen voorwaarde mag men een mijn aanraken. Ieder, die een mijn waarneemt, melde dit onmiddellijk bij den militairen com mandant ter plaatse. SLAGKRUISERS ZIJN ONMISBAAR. Opnieuw zijn eenige pleidooien gehouden voor betere maritieme verdediging van Indië. In een gecombineerde bijeenkomst van „Oost en West" en „Onze Vloot" te Nijme gen, sprak vice-admiraal L. J. Quant. Hij drong ,er op aan, dat haast wordt ge maakt met uitvoering der regeeringsplan- nen. Aanschaffing van bommenwerpers en onderzeeërs is onvoldoende. Evenmin kan men volstaan met vergrooting der aantal len of het laten bouwen van z.g. „A" krui sers van grooter formaat en zwaarder ge schut b.v. 20 cm. Het zoo snel mogelijk aan bouwen van slagkruisers blijkt de meest efficiente oplossing te zijn. Deze schepen zullen een vaart moeten loopen van 33 mijl, bewapend moeten zijn met ten minste 8 kanonnen van 28 cm., terwijl veel zorg moet worden besteed aan de pantsering en den geheelen onderbouw om een maximum drijf vermogen te verzekeren bij torpedo- mijnen of bommentreffers. Deze schepen zullen 26000 ton groot zijn en sterker dan eenig schip der tusschenklasse van welke buitenlandsche natie ook. Voor het Alg. Ned. Verbond van de Kon. Ver. „Onze Vloot", afd. 's-Gravenhage, heeft luitenant ter zee le klasse J. F. W. Nuboer een lezing gehouden. Hij zeide dat alleen het zware schip in staat is als kern eener vloot op te treden en wees er op dat de zwaarste schepen van onze huidige zeemacht slechts lichte krui sers zijn, practisch weerloos tegenover iederen zwaren kruiser. Sommigen willen met den bouw van slag schepen wachten, totdat oorlogservaringen zijn opgedaan in dezen oorlog. Dat stand punt ls echter onhoudbaar. De bouw van dergelijke schepen duurt 3 a 4 jaar. Wie kan voorspellen, wat er in dien tijd kan ge beuren? Als wij wachten, zijn wij zeker te laat. Bovendien is het groote schip reeds sedert de oudste tijden de kern van iedere vloot geweest. Alle zeemachten van betee- kenis hebben een vlootkern van zware sche pen, niet alleen Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk. Italië en Duitschland. doch ook Rusland. Argentinië, Brazilië, Chili, Tur kije. Spanje, Zweden. Er is slechts één zee macht van beteekenis, welke het meende zonder te kunnen doen, dat is de onze. Dat was een experiment, als men het zoo noe men wil. Daarom hoopte spr., dat het besluit nu spoedig moge vallen, deze schepen op stapel te zetten. ALG. KATH. WERKGEVERSVEREENIGING In de buitengewone algemeene ledenver gadering van de Algemeene katholieke werkgeversvereenlging, in hotel Wittebrug te Den Haag. heeft dr. H. M. Hirschfeld. directeur-generaal van handel en nijverheid een rede gehouden over „Nederland in oor logstijd" en ir. S. L. Louwes, leider van het rijksbureau voor de voedselvoorziening over „Nederland's voedselvoorziening". Jhr. Mr. Dr. VAN ASCH VAN WIJCK. Nieuw benoemd advocaat-generaal bij het Haagsch gerechtshof. Bij Kon. Besluit is benoemd tot advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's-Graven hage jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, thans substituut-officier van justi- tuut bij de Haagsche arrondissements rechtbank. 9 9 9 Jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck heeft zijn voorbereidend hooger on derwijs genoten aan het Christelijk gymna sium te Utrecht, waar hij in 1907 eind examen deed. Hij studeerde aan de rijks universiteit te Utrecht en promoveerde op stellingen in het jaar 1913. In 1915 werd hij doctor in de staatswetenschappen. In het zelfde jaar werd hij benoemd tot ambte naar van het O.M. bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht, in 1916 tot de zelfde functie in het arrondissement Breda, in 1917 in het arrondissement Tiel en in 1920 in het arrondissement Arnhem. In 1926 werd hij benoemd tot substituut officier bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch, in 1931 in dezelfde functie bij de rechtbank te 's-Gravenhage. Jhr. mr. Van Asch van Wijck is voorts voorzitter van de Vereeniging voor Strafrechtspraak en rechtsridder in de Johanniter Orde. Bij de wet van 5 Juli 1910 tot regeling van de samenstelling van den Hoogen Raad de gerechtshoven, arrondissementsrecht banken en kantongerechten is bepaald, dat bij het Haagsch gerechtshof benoemd kun nen worden één procureur-generaal en ten hoogste twee advocaten-generaal. Deze wet is op 27 Mei 1938 gewijzigd, waardoor thans drie advocaten-generaal naast den procureur-generaal mogelijk zijn waarvan door de benoeming van jhr. mr. Van Asch van Wijck is gebruik gemaakt. Deze wetswijziging houdt vooral verband met de drukke werkzaamheden van het parket bij het gerechtshof te 's-Gravenhage daar de advocaten-generaal tevens fungee- ren als advocaten-fiscaal bij het Hoog Mi litair Gerechtshof, welk college thans in den mobilisatietijd, en ook reeds in de laatste maanden daaraan voorafgaand, be langrijk meer zittingen houdt dan voor dien tijd. Het Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusiedienst. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke Wericommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie, Prinsessegracht 27 tc 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op Giro 291564 van den Penningmeester te Overschie. beelden, Yasuo Soegawara, opdracht gege ven een getrouw duplicaat van het beeld te vervaardigen. Soegawara is op het oogenbllk bezig met het herstellen van oude boeddhabeelden ln Nara. Hij zal ongeveer drie maanden noodig hebben om een re productie van het beeld van Erasmus te maken. De kosten zullen eenige duizenden yens bedragen. Het werk zal verricht wor den in een zaal van het museum. Ongeveer in April van het volgende jaar zal de heer Itaro Ishii, de Japansche gezant in Neder land, het beeld de stad Rotterdam aan bieden. HOUTEN BEELD VAN ERASMUS NAAR ROTTERDAM. Het A.N.P. meldt uit Tokio: De vereeni ging voor internationale cultureele betrek kingen zal aan de stad Rotterdam een re productie aanbieden van een houten beeld van Erasmus. dat in de zeventiende eeuw uit Nederland naar Japan is gebracht en dat thans als een nationale kostbaarheid bewaard wordt in het keizerlijke museum te Tokio. Het beeld is 107 centimeter hoog en draagt in de rechterhand een perka menten rol waarop geschreven staat: ..Erasmus Rotterdam 1598". Hoe het beeld zijn weg gevonden heeft naar Japan, is nog een volkomen raadsel, maar men vermoedt, dat het in 1600 aan boord van een Hol- landsch schip gebracht is naar Uraga in de prefectuur Kanagawa. of wel aan boord van een ander Hollandsch schip naar Na gasaki ongeveer in denzelfden tijd. Voor dat het in het keizerlijke museum werd ge plaatst, bevond het zich in de schatkamer van de Ryukoin tempel te Ashikaga in de prefectuur Tochigi. De vereeniging voor in ternationale cultureele betrekkingen heeft thans den bekenden reproducent van oude UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Door de Werkgevers- en Werknemers organisaties ls besloten het arbeidscontract voor het bloembollenbedrijf te continuee- ren. Mochten er in het contractwaar in grijpende veranderingen optreden, dan zul len de organisaties daarover eonfereeren. OVERLEVENDEN VAN DE „SPAARNDAM" MAKEN HET GOED. Bij de Holland-Amerika Lijn is een tele gram binnengekomen van kapitein Dobben- ga van de „Spaarndam", waarin hij meldt, dat alle overlevenden van de „Spaarndam" zich in uitmuntenden welstand bevinden. DE „SIBAJAK" VERTROKKEN. Vannacht om 3.10 uur ls het m.s. „Siba- jak" van de Rotterdamsche Lloyd, van Rotterdam vertrokken. Uitgesproken C. Verheugd te Noordwijk, Steentjesduinstraat 27. R.-c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen; cur.: mr. C. Punt te Noordwijk. (Van onzen specialen verslaggever). Kapitein Karei Lotsy spreekt. En de pers, uitgenoodigd voor een conferentie over de Ontspanning en Ontwikkeling der gemobl- liseerdcn in het Departement van Alge meene Zaken, te 's Gravenhage, luistert naar den man. die eens het Nederlandsche voetbalelftal tot bijzondere prestaties wist op te zweepen. De dislocatie, benevens het verbod om de kantonnementen te verlaten,, belemmeren, aldus Lotsy, de lichamelijke ontwikkeling der gcmobillseerden. Daarenboven ls er het flnancieele vraagstuk. Zeker, wij heb ben veel geld gekregen, maar het totaal bedrag is onvoldoende om alle voorzienin gen te treffen, speciaal wat het materiaal betreft, dat voor de behoorlijke uitoefe ning van een bepaalden tak van sport ver- eischt ls. Daarom waag ik het om. nu het St. Nicolaas- en Kerstfeest in aantocht is, een dringend beroep te doen voor de be schikbaarstelling van sportartikelen, spe ciaal die, welke voor het voetballen noo dig zijn. Negentig procent van de aan vragen betreft de mogelijkheid van voet ballen. Daarmede moet ik natuurlijk reke ning houden, ook al loop ik daardoor het risico, dat men zegt: voetballen, natuur lijk, Lotsy zou Lotsy niet zijn, als hij de zen tak van sport niet op den voorgrond schoof. Neen. alle takken van sport zijn voor mij precies eender. Alleen houd ik er rekening mede, wat de soldaten zelf het prettigst vinden. Naast de reeds genoemde moeilijkheden is er nog een omstandigheid, welke tot vertraging aanleiding geeft en wel het feit, dat de fabrieken van voetballen in ons land er slechts 200 per week kunnen leveren. Wij mogen er 6000 voor het leger koopen de K.N.V.B. schonk er reeds 500 zoodat wellicht over een half jaar het aantal van 5500 ballen ls bereikt. In de afgeloopen week zijn wij er echter in geslaagd de eerste 1000 voetballen, bene vens ettelijke duizenden stuks shirts, broekjes, kousen en gymnastiekschoenen te verzenden. Geleidelijk aan wordt dit opgevoerd tot 6000 voetballen, 50.000 shirts 50.000 broekjes, 50.000 paar kousen en 50.000 paar gymnastiekschoenen. Men zal begrijpen, dat het onmogelijk ls voor alle takken van sport de benoodigde kleeding en het benoodigde materiaal aan tc schaf- N.V. LEIDSCHE GOUD- EN ZILVERHANDEL JUWELIERS BREESTRAAT 95 Buitengewoon groote keuze in prijzen vanaf f.25.(4-deelig). 3510 (Ingez. Med.) DE GESPROKEN BRIEF. De gesproken brief, d.w.z. een gramofoon- plaat op welke de brief, ln gesproken vorm, wordt opgenomen is niet nieuw. Dat deze opnamen, met de mogelijkheid tot dadelijke verzending, thans in de hoofdpostkantoren van Amsterdam en Rotterdam, kunnen ge schieden is echter wel iets nieuws. Hiervoor is in beide kantoren een cel ingericht, waar de gramofoon-briefsprekers in een besloten ruimte, hun brieven kun nen dicteeren. PLAQUETTE OP HET GRAF VAN ED. G. SCHÜRMANN. Gistermiddag is op de algemeene begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam een pla quette onthuld op het graf van wijlen den heer Ed. G. Schürmann, in leven voorzit ter van den Koninklijken Nederlandschen middenstandsbond. Er werd gesproken door de heeren L. de Groot (wethouder van Rotterdam). C. v. d. Linden, voorzitter van de middenstands- vereeniging „handel en nijverheid te Rot terdam^ die namens deze vereeniging een krans op het graf legde en H. J. Pelletier uit Leeuwarden, als lid van den raad van beheer van het Meeuwsenfonds. Een neef van wijlen den heer Schürmann, mr. W. C. Schürmann, sprak ten slotte een woord van dank. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de begrooting van financiën zegt minister De Geer dat hij niet de meening kan deelen dat de verhou ding tusschen directe en indirecte belas tingen, thans niet in overeenstemming is met de sociale rechtvaardigheid. Zooals blijkt uit de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën, stelt de regeering zich voor, de vereischte verster king der middelen in de eerste plaats te vinden door een herziening van de in komstenbelasting en vervanging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting. Zij acht 'net evenwel niet uitgesloten dat in de toekomst ook nog tot een verdere verzwaring van eenige indirecte belastingen zal moeten worden overge gaan. De voorgenomen herziening van de in komstenbelasting zal strekken tot verhoo ging van de daaruit te verkrijgen baten. In hoever dit mede bereikt zal worden door wijziging van het stelsel, zal te zijner tijd blijken. De door verscheidene leden met betrek king tot uitkeeringen aan werkloozen ge maakte opmerkingen geven den minister aanleiding tot het volgende bescheid: De toepassing van de wet op de inkomsten belasting ten aanzien van door werkloo zen genoten uitkeeringen hangt in beginsel af van de vraag, of de genieter is geor ganiseerd of niet doch enkel van de vraag of hij een recht op uitkeering kan doen gelden. Uitkeeringen uit een werkloozen- kas zijn verschuldigde, van het leven af hankelijke periodieke uitkeeringen, vallen de onder art. 8 der wet op de inkomsten belasting en dientengevolge belastbaar Dit is niet het geval met uitkeeringen, die in gevolge een gemeentelijke steunregeling of van een Instelling van weldadigheid wor den ontvangen. Vandaar het verschil ln be handeling. Bij de voorgenomen herziening van de inkomstenbelasting zal de minister nagaan, of het mogelijk is, de hier bepleite ver lichting van druk der vermogensbelasting, in de gevallen waarin zij haar doel van aanvullingsbelasting ver voorbijschiet, aan te brengen. Verlaging van de opbrengst der perso- neele belasting zal uitsluitend door den gemeentelijken fiscus worden gedragen en zal daarom moeilijk bezien kunnen worden zonder verband met het gemeentelijk fi nanciewezen. Over de vraag, of de Successiewet in vol doende mate rekening houdt met de per soonlijke omstandigheden van hen, die deze belasting moeten betalen, kan men van meening verschillen. Een wijziging van beteekenis hieraan te brengen, zou een vrij omvangrijke verandering in de wette lijke bepalingen vereischen, waartoe het tijdstip thans minder geschikt lijkt. De verschillende onderdeden van het in getrokken ontwerp vormden een aaneen gesloten geheel. Wegens het ontbreken van aftrek voor noodzakelijk levensonder houd en van progressie in de nieuw ont worpen inkomstenheffing werden sommige Indirecte belastingen verlaagd. Nu de nieu we heffing niet zal doorgaan, ls dit motief voor de voorgenomen verlagingen verval len. Voor het overige deelt de minister niet in de meening. dat het aanbevdlng ver dient het systeem van heffing van den ac cijns naar den grondslag „waarde" te ver vangen door heffing van eén vast bedrag per stuk vee. Met betrekking tot de ter sprake gebrach te verlaging van de accijnzen op gedistil leerd en bier meent de minister, dat, in zoover niet fiscale overwegingen, ontleend aan den smokkelhandel, die verlaging noodzakelijk maken en het accres van den jongsten tijd schijnt daarop niet te wijzen de bezwaren, van andere zijde tegen de verlaging ingebracht, ernstige aandacht verdienen. De minister is van oordeel, dat een wijziging van de motorrijtuigenbelas ting, als in het een en andermaal ge noemde wetsontwerp was voorgesteld, in de tegenwoordige omstandigheden geen aanbeveling verdient. Het nog aanhangige ontwerp tot wijzi ging van de wet tot bevordering van de op een misverstand berusten, richtige heffing der directe belastingen zal ongewijzigd door den minister niet kun nen worden gehandhaafd. Hij overweegt, in hoever het ontwerp, naast de voorgeno men winstbelastingen, voldoende reden van bestaan heeft om het in gewijzigden vorm voor verdere behandeling in aanmerking te doen komen. De vraag, of het niet redelijk zou zijn. de Nederlanders die zich, om aan belas tingbetaling hier te lande te ontkomen, naar het buitenland begaven en thans ln verband met de Internationale moeilijk heden naar het vaderland terugkeeren, aan een bijzondere heffing te onderwer pen, beantwoordt de minister ontkennend. Het vraagstuk van de winst op den goud voorraad en het Egalisatiefonds heeft de volle aandacht der regeering en nog kort geleden aanleiding gegeven tot besprekin gen met den president der Nederlandsche Bank. De Minister deelt niet de vrees dat de actie van het z.g. beleggingsfront zou lei den tot het vasthouden van beschikbare kapitalen. Hij ziet voorshands geen aan leiding maatregelen te treffen om de gestie van dat front tegen te gaan. De minister is met de leden, in dit deel van het verslag aan het woord, van mee ning, dat groote voorzichtigheid is gebo den bij het rechtstreeks onderbrengen van schatkistpapier bij de Nederlandsche bank. Zijn streven is dan ook er op gericht deze wijze van financieren steeds zoo spoedig mogelijk te vervangen door het onderbren gen van dat papier op de open markt. Ech ter ligt het voor de hand, dat ln deze ab normale omstandigheden de eerste wijze van financieren niet geheel kan worden gemist. Den minister ls niet bekend, dat bij de verdergaande Inschakeling van den plaat selijken detailhandel bij de leveringen aan rijksdiensten van den detailhandel abnor male kortingen worden verlangd. De steeds toenemende bestellingen bij het Rijksinkoopbureau in vergelijking met het vorige Jaar waren op 1 November JJ. reeds 37.404 facturen meer Ingekomen en was het omzetcijfer met f. 3.100.631 ge stegen maken, ter voorkoming van be langrijke vertraging ln de uitvoering van de orders, uitbreiding van het personeel noodzakelijk. Dit uitbreiding vond niette min tot dusver in te beperkte mate plaats, omdat het gebouw, waarin het bureau ge huisvest is, het tewerkstellen van nieuwe werkkrachten niet in toereikende mate ge doogde. De mededeeling, aan eenige leden ge daan. dat de werkzaamheden van het Rijksinkoopbureau bezig zouden zijn zich uit te strekken in de richting van leve ranties aan provincies en gemeenten, moet fen. Daarom ls het ons plan, alles wat verder noodig is, aan te koopen uit de uit-1 gaven van particulieren. Tenminste, In dien dit kan. Het onderzoek naar gemobiliseerde sportleiders en naar onderwijskrachten I die de lichamelijke oefening doceerenll heeft tot resultaat gehad, dat wij weten! I dat er 200 leeraren M.O. en L.O. onder dé I wapenen zijn. Voorts zijn de groote sport-1 bonden en sportclubs zoo vriendelijk ge- J weest ons aan de namen van 950 gemobl-1 llseerde sportleiders te helpen. Zal de deelneming aan de lichame lijke ontwikkeling „dienst" worden, ja of neen? Ziedaar de reeds eerder ge stelde vraag. Het verheugt mij, aldus spreker, dat de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht het voornemen te kennen heeft gegeven, te bevorderen, dat de gemobiliseerden één uur per dag deelnemen aan de lichamelijke ontwikkeling. Hiervoor zal een leger order komen, waarbij dit als „dienst" aangemerkt zal worden. Bovendien zal er één sportmiddag per week ge organiseerd worden, bij voorkeur op een dag in de week. Niet op Zaterdag, opdat voetballers, die den Zondag daarna voor hun club moeten uitko men, niet oververmoeid zullen aan treden. Als groote stimulans zal de mogelijkheid! geopend worden tot het afleggen vaardigheidsproeven. Het is niet de bedoe-j ling om alleen maar met het geven vail richtlijnen te volstaan, ook al niet, omdatj er dan de kans bestaat, dat de zaak doodl bloedt. Wij zullen steeds blijven nagaan, oil er aan de sport overal voldoende aandachl geschonken wordt. Zij, die de vaardigheids-I proeven met succes afleggen, ontvangeij als belooning een kruis. Tevens overweef de Opperbevelhebber nog een andere looning. In welken vorm deze zal uitvaller^ is echter op dit oogenbllk niet te zeggen. De vaardigheidsproeven zullen geheel ingesteld worden op de vergrooting van de weerbaarheid der soldaten. Het di ploma Harmonische lichaamsontwik keling is, waar het hier immers de bloem van Nederland's johgelingen be- l treft, ietwat te licht bevonden: het N.O.C.-diploma ietwat te zwaar, zoodat de gulden middenweg bewandeld zal worden. Voorts ligt het eveneens in de bedoelinj van den Opperbevelhebber om het zwem men op groote schaal aan te moedigenj vooral in het voorjaar en in den zomef wanneer er tallooze open zwembaden zijd Het is noodzakelijk gebleken om in iedej kantonnement een contactpunt te vestif gen. Door de benoeming van kantonnej mentssportlelders is hierin voorzien. Ha zal hun taak zijn het sportapparaat in huf kantonnement te leiden. Onder deze leldelj komen dan weer de instructeurs te sta Een handleiding voor de beoefening vaj gymnastiek is thans zoo goed als gereed Binnenkort zal doorzending aan de kaa tonnementsleiders plaats hebben. Del handleiding bevat een 20-tal eenvoudig lessen, welke gebaseerd zijn op uitvoerig in een zaal, zonder werktuigen. Het is r gebleken, dat in de meeste kantonnen»! ten geen goed uitgeruste gymnastiekzr aanwezig was. Daarom zijn de lessen f eenvoudig mogelijk gehouden, met de bjj doeling ze op prettige en vlotte te kunnen geven. Het ligt in de doeling om de voor de legering van de s laten gebruikte gymnastiekzalen zoo mof lijk te ontruimen. Dit stuit echter op cre°l moeilijkheden, omdat op sommige plaatsr de legeringsmogelijkheden niet groot zij a Een tweede handleiding voor zwemmf en zwemmend redden is eveneens ln voc bereiding. Voorts zijn de Koninklijke NI derlandsche Athletiek Unie, de NederlanJ sche Arbeiders Sportbond en enkele R- f Athletiekorganisaties bezig met de same! stelling van een handleiding voor ven loopen. Er wordt zooveel mogelijk getracht door het organiseeren van sportevenemq ten, waaraan dan verschillende stern meedoen, geld ln te zamelen voor de?en9 die in achteraf gelegen plaatsen gelegej zijn en voor wie het actief deelnemenj de lichamelijke ontwikkeling het noodzakelijk ls. Kapitein Lotsy besloot zijn uiteenzette gen met vertrouwen te vragen, vertrouw» in hem en ln de kantonnementslei?e| „Wij zijn allen strikt neutraal en wanne] iedereen dit zonder meer aanneemt. men den goeden geest bevorderen, dietjj slagen van het O. en O.-werk lijk is." (Nadruk verboden! Rott. Lloyd: BLITAR, thuisreis Singapore. BUITENZORG. 28 Nov thuisreis Nov. van Padang. GAROET uitreiS.'2'J| van Gibraltar. KOTA BAROE, i"tr fl Nov. van Port Said. 2-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10