LAATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws Dinsdag 28 November 1939 [EIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad 'uzu telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Mactie No. 21507 IMUITEREN^ De Engeische troonrede Binnenland De verscherpte blokkade Buitenland BEURSOVERZICHT MAREI GE RICHTEN simulatie om afgekeurd te worden. De Hooge Raad heeft verworpen het (jjsatieberoep van S. G„ die door het ge- ,tthtstiof te Amsterdam wegens oplichting veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Deze G. stelde zich ln verbinding met jongelui, die een oproeping hadden ont- rangm voor d, keuring voor den militairen dienst en trachtte hen Jan over te halen duor simulatie een afkeuring te verkrijgen, joo had hij ln April 1937 aan zekeren L. jtssen" gegeven, hoe deze doofheid aan jet eene oor en hardhoorigheld aan het uidere moest simuleeren. Samen zijn zij daarop naar een neus-, )KI- en oorarts gegaan, waar L. zijn rol jjo goed speelde, dat dc arts na afloop „n het onderzoek een verklaring gaf. dat In adspirant-dlenstplichtlge doof, althans iudhoorend was. kantongerecht te leiden. Militaire colonne aangereden. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht ilhier terecht staan een ingezetene van Den jaag, omdat hij met zijn vrachtauto op den *ldsche\veg onder Voorschoten een militaire slonne had aangereden. De korporaal, die als ammandant had dienst gedaan, verklaarde dat jij met de militaire colonne geheel rechts van jtn weg had gehouden. Verdachte had de mili- lire colonne ingehaald en hoewel hU door -enllggend verkeer niet kon passeeren was hij «h met groote senlheid doorgereden, waardoor de militaire colonne had aangereden. Door jroedtg op zij te springen wist de korporaal aan ten eenrijdlng te ontkomen. Doordat de weg versperd was, moest verdachte wel stoppen, hoe- wi zijn plan was om door te rijden. Het O.M. laakte in een zeer scherp requisitoir j, houding van verdachte, die met groote snel heid op de militaire colonne was ingereden, laardoor groote wanorde en gevaar voor de sllitalren was ontstaan. Het eischte f25 boete of dagen hechtenis. De kantonrechter veroor- telde verd. tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Twee drinkebroers voor het hekje. Een tuinder uit Voorschoten moest terecht rian wegens openbare dronkenschap te Voor noten. Verdacnte ontkende dronken te zijn pseest, hij was ziek geweest en had daardoor t gewaggeld. De veldwachter A. A. Hllgersom ,.i Voorschoten verklaarde, dat hi) niet direct iiêgenheld had om verdachte ln arrest te stel- u; twee militairen hadden daarop verdachte, je erg lastig en „onvervoerbaar" was. naar huls cmgebracht. Als verdachte dronken ls sart hij ie politie en heeft veel praatjes. Ook de veld- uchter J. C. v. d. Wedden uit Voorschoten rerklaarde dat verdachte die meermalen janken is dien dag stomdronken was. De [intonrechter wees er op. dat verdachte niet raor de eerste maal voor dronkenschap terecht raat en op 12 Sept. 1938 bfj 2e herhaling tot I dagen hechtenis veroordeeld was. Het O.M. jHhte de maximum straf n.l. 3 weken principale whtenls. Verdachte verzocht clementie, daar Sj by hechtenlsstraf zijn betrekking zal ver ton. De Kantonrechter vond hiervoor geen L'rmen aanwezig en veroordeelde verdachte tot maximum straf 3 weken principale hechtenis. Een los werkman alhier moest ook terecht aan. wegens openbare dronkenschap bij her- ding. Hi.i was door de politie bU het stempel- taal dronken aangetroffen en naar het politie- sthuls Steenstraat overgebracht. Verdachte rklaarde dat hij uit het stempellokaal komende ?:lien was Toen hij naar zijn been zat te jken, was hl) door de politie opgebracht. De atonrechter wees er op. dat deze verdachte Kt voor de eerste maal terecht staat, maar 19 Sept. bij 2e herhaling tot 8 dagen hech- Eis veroordeeld was. Elsch o.m. 3 weken pr. Khtenis. Uitspraak 14 dagen pr. hechtenis. Bloembollen geteeld zonder vergunning. Een bloembollenkweeker uit Noordwljk-Bln- a moest terecht staan, omdat hij zonder dat bij de Ned. Slerteelcentrale was aangesloten zonder vergunning van den Minister van .mdbouw aldaar bloembollen of snijbloemen ad geteeld. Verdachte erkende de overtreding, i-n was van meening dat de teelt van gla- Eton vrij was. Het O.M. wees verdachte er op r. de teelt van gladiolen wel vrij is. maar de koop van snijbloemen ls strafbaar. Het O.M. to, omdat verdachte te goeder trouw was, sn hooge boete eischen en vroeg f. 5 boete of dagen hechtenis. Dc kantonrechter veroor- slde verdachte tot f. 5 boete of 3 dagen hech- SÜJ. Onvoorzichtig gereden. Een Leidsche chauffeur moest terecht staan, t-dat hij met. een tractor met aanhangwagen de r"ligheid van het verkeer op zeer ernstige wijze t gevaar had gebracht, doordat hij met deze schtauto de bocht op den Witte Singel bij de fitte Rozenstraat links had doorgereden, waar af hij in botsing was gekomen met een auto- a van het Stadsverkeer en een wielrUdster. Het [JC. eischte f. 25 boete of 14 dagen hechtenis. c kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20 w* of 8 dagen hechtenis. tienduizend gulden boete voor belastingontduiker. te1- bekend ingezetene uit de gemeente Mi had gedurende eenige jaren een on- iste opgave verstrekt bij de belastingen op deze wijze honderdduizend gulden wegen. Op den duur kwam men bij de ipectie toch achter deze onjuiste opgaven, officier van justitie te Utrecht had dit feit een gevangenisstraf van drie tonden geëlscht. De rechtbank veroor- ™e heden dezen belastingontduiker tot "i geldboete van tienduizend gulden. (2 lijnen) nieuwe uitgaven. tijdschriften. de legerberichten. Het Franschc legerbericht van heden ochtend luidt: „In den loop van den nacht viel niets be langrijks te melden.' Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Westen op verschillende punten van het front geringe activiteit van de ver kenners en de artillerie. Het luchtwapen heeft zich wegens de weersomstandigheden beperkt tot verken ningen in de buurt van de grens. De Duitsche zeestrijdkrachten onder lei ding van vice-admlraal Marschall hebben bij het passeeren van de Noord-Atlantische wateren het gebied tusschen de Faroer en Groenland verkend. Daarbij hebben zij in de buurt van IJsland den Britschen hulp- kruiser Rawalpindi gepraaid. Dit schip werd na een kort gevecht vernietigd Het is on danks de direct begonnen reddingsmaatre gelen slechts gelukt 26 man der bemanning te bergen. maurice thorez veroordeeld. De militaire rechtbank in het tweede district te Atrecht heeft den genie-soldaat Maurice Thorez. den gedeserteerden Fran- schen communisten-leider, bij verstek ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en in beslagneming van al zijn bezittingen we gens desertie in het binnenland in tijd van oorlog. antwoord aan de prawda. Het dagblad Helsingin Sanowat, dat nauwe betrekkingen onderhoudt met den Finschen minister van buitenlandsche za ken. zegt, dat de aanval op den Finschen minister-president ..de grenzen van pers polemiek overschrijdt." Het blad voegt hier aan toe, dat de Finnen den ernstigen wensch hebben een eervolle regeling tot stand te brengen van de Russlsch-Flnsche proble men en de betrekkingen van buurschap te handhaven. Ongefundeerde beschuldigin gen zullen het Finsche standpunt niet kun nen wijzigen. Het blad Hufvudstasbladet. het orgaan van de Zweedsche partij in Finland zegt, dat de vereenigde natie de fatsoenlijke po gingen der Finsche regeering onder steunt. commandant van de gipsy overleden. Kapitein-luitenant ter zee Crossley. de commandant van den Britschen torpedo- Jager Gipsy, welke Dinsdag op een mijn ls geloopen. is overleden. de uskmouth gezonken. Het 2483 ton metende Britsche stoom schip Uskmouth ls gezonken. Drie van de vijf-en-twintig leden der bemanning wor den vermist. Bij de opening van het Engeische Parle ment verklaarde koning George in zijn troonrede, dat het voeren van den oorlog de kracht vereischt van al zijn onderdanen. Mijn dominions overzee nemen van gan- scher harte en op een doeltreffende wijze, waarvoor ik zeer dankbaar ben, eraan deel. In het binnenland, in Frankrijk en in alle stations overzee volbrengen mijn legers en luchtstrijdkrachten hun taken. Ik ben er zeker van, dat zij volkomen opgewassen zijn tegen alle inspanningen en opofferin gen, welke van hen zouden worden ge vraagd. Na het Lagerhuis te hebben medegedeeld, dat gevraagd zal worden om verdere finan- cieele voorzieningen voor de voortzetting van den oorlog, vervolgt de troonrede: „Ernstige verantwoordelijkheden blijven in dezen tijd op u rusten. Gij zult. daarvan ben lk overtuigd, de vastberadenheid van dc natie tot uitdrukking brengen. De maat regelen, welke aan u zullen worden voor gelegd, zijn volgens mijn raadgevers noo- dig voor de welvaart van mijn volk en het bereiken van het doel, waarop al onze krachtsinspanningen zijn gericht. Over de geheele wereld houden mijn oorlogsvloten, te zamen met de koopvaar dij- en visschersvloten, de groote zeewegen vrii en open. De koning heeft de troonrede zelf voor gelezen. Slechts weinig ingewijden wirten. dat de koning zelf de plechtigheid ttta bij wonen. De koning werd vergezeld door de koningin. Ook de hertogen van Kent en Gloucester waren aanwezig. scheepvaartdienst tusschen kopenhagen en deensch eiland gestaakt. Wegens het mijngevaar is de dagelijksche scheepvaartverbinding tusschen kopenha gen en het kleine Deense he eiland Born- holm (Oostzee) gestaakt. De passagiers, post en vrachtladingen zullen of over Zweden gaan of per vlieg tuig. Met Ingang van heden is een vlieg- dlenst geopend. bevordering van den italiaan- schen buitenlandschen handel. Van den huidigen toestantt maakt Italië gebruik om een krachtige actie te voeren voor zijn buitenlandsche handelsbetrek kingen. Door het geheele land worden com missies gevormd voor het bestudeeren van verbeteringen in de handelsbetrekkingen, vooral voor textiel, de chemische en phar- maceutische industrieën worden nieuwe af zetgebieden gezocht. Nieuwe afzetgebieden kunnen worden gevormd in ieder land, dat kan betalen, hetzij in goederen en onmid dellijk nuttige diensten, of in contanten, hetgeen wil zeggen in goud of in dollars. De minister voor de deviezen, Raccardi, heeft ter gelegenheid van een ontvangst van vertegenwoordigers der fascistische confederatie van zakenlieden den nadruk gelegd op de waarde van het particulier initiatief. De president van de confederatie heeft met het oog op het waarborgen van een uitbreiding der Italiaansche afzetge- i bieden in het buitenland een ^antal wijzi gingen in de procedure voorgesteld. De mi nister antwoordde, dat de zakenlieden tot het uiterste zullen worden bijgestaan. De minister verklaarde zich bereid lndividueele vraagstukken te besprekeh met de verte genwoordigers van iedere tak van het be drijfsleven. n®sn *lct kerstboek van het geïllu- t- weekblad Panorama. Dit zal binnen- to.ff clank ziJ ecn overeenkomst met de L4h«Siai^e van llct damestijdschrift Libelle dfj -''kerstboek verschenen. Behalve tal van sen en foto's bevat deze speciale uitgave tn 'n driekleuren - koperdiepdruk. tweede kamer weigert interpel latie-aanvrage wijnkoop. In de Tweede Kamer was heden aan de orde de behandeling van het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot het rich ten van vragen aan de regeering over de verscherpte blokkade-politiek en haar ge volgen voor Nederland. De voorzitter zegt naar aanleiding hier van het volgende: Bij het nemen van een beslissing over het interpellatieverzoek van den heer Wijnkoop moge de Kamer onder meer het volgende in haar overwegingen betrekken: De ervaring heeft geleerd, dat tijdens een internationaal conflict als het tegenwoor dige zich herhaaldelijk meer of minder ern stige feiten en omstandigheden voordoen, welke, als het landsbelang rechtstreeks ra kende. In deze vergadering gereedelljk een punt van bespreking zouden kunnen uit maken. De Kamer zal echter in het houden van Interpellaties daarover de noodige terug houdendheid willen betrachten. Vooreerst toch zal alles dienen te worden vermeden wat het karakter zou dragen van Inmenging in de bestuurstaak der regee ring, in het bijzonder op het terrein der buitenlandsche politiek. Voorts is het ongeraden de regeering in verband met gebeurtenissen, waarmede de levensbelangen van ons volk ten nauwste zijn gemoeid, ter verantwoording te roepen zoolang diplomatiek overleg daaromtrent kennelijk nog gaande is. Wijders schijnt het. althans als regel, meer op den weg der Kamer te liggen, op een daartoe geëigend tijdstip besprekingen te houden over de verschillende uit den in ternationalen toestand voor ons land voort vloeiende gevolgen in het algemeen, dan over etn bepaalden maatregel, hoe pijnlijk die ons ook treft. Nog zeer onlangs heeft de Kamer aan den minister van buitenlandsche zaken haar vertrouwen geschonken. In aanslui ting daaraan heeft zij alle aanleiding te verwachten, dat de regeering, zoodra en voor zooverve de belangen van het land dit veroorloven, ten aanzien van de buiten landsche pollilek uit eigen beweging, die mededeelingen zal doen. welke kunen strek ken tot openbare voorlichting en waarop volk en volksvertegenwoordiging aan spraak mogen maken. Deelt de Kamer deze overwegingen, dan zal zij van oordeel zijn. zich met betrekking tot de door den heer Wijnkoop aangeroerde aangelegenheid niet althans en incidenteel tot de regeering te moeten wenden. Voor het geval dat hij zijn verzoek mocht handhaven, stel ik voor, aldus de voor zitter het gevraagd verlof niet te ver leen en. De heer Wijnkoop (commerkent dat sommige overwegingen van den voorzitter juist zijn. Dat voorzichtigheid moet wor den betracht, is ook juist, maar er is geen reden om aan de voorzichtigheid vai. spr's fractie te twijfelen, er is ook geen reden cm de interpellatie te weigeren. Spr. wil zich niet mengen in bestuursdaden, maar we moeten weten, hoe de regeering is op getreden. Zij is veraptwoording schuldig aan het Nederiandsche volk. Temeer om dat het volk zelf meewerkt om de gevaren der situatie weg te werken. Het volk mag hier niet bulten worden gehouden, moet behandeld worden precies als het Russische volk. (Gelach). Er ls geen reden voor hila riteit. De zaak is ernstig. Met 75 tegen 3 (de comm.) wordt beslo ten de interpellatie niet toe te staan. nieuw passagekantoor der k.l.m. te amsterdam. Naar wij vernemen, zal de K.L.M. het nieuwe groote passagebureau in het kapi tale pand Leidscheplein hoek Leidschestraat te Amsterdam nog voor Kerstmis a.s. in gebruik nemen. drijvende mijnen en wrakhout langs het strand op texel. Bij den jongsten storm is aan de West zijde van het eiland Texel een groot aantal mijnen aangespoeld. Men schat het aantal langs het geheele strand plm. 30 K.M., op ongeveer twintig stuks. Ook op het Marsdiep worden herhaaldelijk drijvende mijnen aan getroffen. De bewoners, die hun huizen langs den dijk hebben, maken zich bij den aanhoudenden Westenwind, ernstig onge rust, omdat de mijnen, bij ontploffing, zulk een geweldige kracht ontwikkelen. Bij de kaap te Oosterend, werd in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. een huis. dat op ongeveer zestig meter van den dijk was ge legen, bij een ontploffing geheel ontzet Aan de westzijde van Texel spoelt thans veel hout aan. vooral wrakhout, afkomstig van verongelukte schepen. Het is aan parti culieren verboden op het strand te komen. Eenige jutters, die zich gisteren toch aan het strand waagden, werden, nadat er door de kustwacht op hen geschoten was, aan gehouden. ned. r.k. middenstandsbond. Het centraal bestuur van den Ned R.K Middenstandsbond kwam in vergadering bijeen te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. A. Koops te Venlo. De begrooting voor 1940, sluitende op een bedrag van f. 47.802.50 alsmede de balans en rekening en verantwoording over 1938 werden goedgekeurd Na beknopte inleiding door den schrijver werd in behandeling gebracht het prae-ad- vies inzake „de ondernemersovereenkom- stenwet en haar bruikbaarheid voor het middenstandsbedrijfsleven", dat dr. J. van Beurden te Heeswijk, uitbracht voor het inmiddels afgelaste congres 1939 van de N.R.k.M. Een debat over deze materie vormde het besluit van de drukbezochte vergadering. reddingkist van de simon bolivar aangespoeld te katwijk. Vanmorgen te zeven uur is op het strand te Katwijk aan Zee, even ten Zuiden van de Watering een z.g. „reddlngskist" aan gespoeld van de Simon Bolivar". Deze kist was lang 1.53 M., breed 80 c.m. en hoog 39 •c.m. In de houten kist bevond zich nog een koperen kist. Er om heen waren touwen gespannen waaraan 12 personen zich kun nen vasthouden. De kist was te herkennen door een kope ren plaatje, waarop „Slmon Bolivar" stond vermeld. de tunnelbouw te rotterdam. In den afgeloopen nacht ls een deel van den tunnel onder de Nieuwe Maas te Rot terdam van de Waalhaven, waar het eeni- gen tijd geleden aan een proefzinking on derworpen fs geweest, naar de rivier, vlak voor het ventilatiegebouw op den rechter oever gesleept. Niet minder dan negen sleepbooten waren noodig om het betonnen gevaarte, dat 60 meter lang. 35 meter breed en 9'/2 M. diep is. naar de plaats van be stemming te brengen. Omstreeks twee uur werd met het transport begonnen en tegen half vijf was het ventilatiegebouw bereikt, waar onmiddellijk met het verankeren van het element is begonnen. Vandaag zal het op de juiste plaats worden gelegd en mor gen wordt het op den bodem van de rivier neergelaten. Met ingang van 1 December a.s. is Prinses Juliana opnieuw benoemd tot presi dente van het Nederiandsche Roode Kruis. Op de Scheepvaartafdeellng daalden Scheef vaart Unle's. die zich gisteren later op de» middag tot 102hadden kunnen verheffen, wederom onder den parikoers. Kon. Booten zagen zich iets van hun koers ontgaan De Ta- baksafdeeling lag verlaten, was ongeardmeerd. maar niet veel veranderd, hoewel eerder toch iets lager. In Industrieelen was ln het geheel niets te doen. Er moesten verscheidene tapés verloo- pen. alvorens het mogelijk bleek, enkele Phi- lipsaandeelen van eigenaar te doen veranderen. Unilevers waren prijshoudend, Aku's daaren tegen zakten een kleinigheid in. De handel in Rubberwaarden beperkte zich vrijwel tot Am sterdam Rubbers, waarin bij nadere beschou wing ook niéts te doen was. De koers kwam lager te liggen. Voor Amertkaansche waarden bestond bijna geen animo. De koersen waren vergeleken met de vorige slotnoteering zoo goed als onveranderd en bleven onder beurstyd onbewogen. Op de Beleggingsafdeellng waren de Neder iandsche staatspapieren door elkander genomen prijshoudend. Integralen evenwel werden Iets lager genoteerd, Fransche fondsen trokken nau welijks attentie. Van de Duitsche waarden was de Youngleenlng wat beter gestemd. wisselkoersen. Londen 7.411/4 (7.371/,); Berlijn 75.60 (75.60: Parijs 4.20 (4.18); Brussel 31.12 (31.101Zwitserland 42.25 I42.24W, Kopen hagen 36.42Vi 36.42 !/2 Stockholm 44.90 <44.901Oslo 42.85 (42.85); New York 1.88 3/8 (1 88 3/8): Lire Bankpapier 6.75 16.75c Prolongatie 2 3/4: Part. disc. 21/4: Daggeld 1 1/4; Registermarken 15y2; Han dels Spermarken 6: Reismarken 43 Bank papier 25. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. VAN DE MEULEBROECK BURGEMEESTER VAN BRUSSEL. Het Belgische ministerie van binnen- landsche zaken deelt mede. dat de koning vanochtend den heer van de Meulebroeck. schepen van Brussel, tot burgemeester der Belgische hoofdstad heeft benoemd als op volger van den overleden burgemeester Max. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 28 November. Het besluit van de Carnegie Illinois Steel, de belangrijkste dochtermaatschappij van de U.S. Steel Corporation, om voor het eerste kwartaal van het volgende Jaar de meeste der thans gel dende staalprijzen te handhaven, komt niet geheel en al onverwacht. Reeds sedert geruimen tijd hield men rekening met de mogelijkheid. dat geen noemenswaardige verhooging der prijzen voor de eerste drie maanden van 1940 zou plaats hebben. Slechts voor een bepaald soort gewalste platen zijn de prijzen met 2 dollar per ton verhoogd. Men verwacht, dat het standpunt van deze staalmaatschappijom nagenoeg geen wijzigin gen in de verkoopsprijzen te brengen, door alle andere producenten zal worden gevolgd, ondanks de gestegen kosten en de onzekere toekomst- vooruitzichten. Blijkbaar ls men van meening. gezien het hooge peil der tegenwoordige produc tie. waardoor de kostprijs der artikelen gunstig wordt beïnvloed, dat de winstmarge die thans wordt verkregen, als ruim voldoende wordt be schouwd. Hoe gunstig de staal-opbrengst zich op het oogenblik blijft ontwikkelen, blijkt uit de raming van het American Iron and Steel Institute. Vol gens deze instantie bedraagt de productie aan het begin van deze week 94.4 der capaciteit, hetgeen 0.5 hooger is, dan een week geleden. Sedert de samenstelling van deze gegevens in October 1933 werd een dergelijk percentage nim mer bereikt. Gedurende 1938 kwam de bedrijvig heid in de staalindustrie der Ver. Staten slechts gedurende de laatste maanden van het jaar boven 50 terwijl het hoogste behaalde cijfer in het geheele jaar 62.6 fr bedroeg. Behoudens een enkele uitzondering bewoog de bedrijvigheid zich in de eerste 7 maanden van dit jaar voortdurend tusschen de 50 en 55 'i der capaciteit. Na begin Augustus steeg het per centage tot boven de 80 in September j.l. terwijl sedert begin October de bedrijvigheid boven de 90 kwam te liggen. Dc middagbeurs. De berichten omtrent den algemeenen toe stand maken weliswaar geen alarmeerenden in druk, maar zfjn toch niet van dien aard. dat zij met betrekking tot de effectenbeurs inspi ratie kunnen geven. Heden werd weer een groote gereserveerdheid betoond en de handel was zeer stil. De koersen verschilden niet veel bij die van gisteren, doch het gebrek aan affaire veroorzaakte toch weer een kleine afbrokkeling. Van den eenen dag op den anderen vallen geen groote mutaties op te merken, maar geleidelijk aan zijn de koersen belangrijk lager komen te liggen, en wanneer de tegenwoordige noteerin gen worden vergeleken met die van enkele maanden geleden, dan blijkt, dat het koerspeil een aanzienlijke reductie heeft ondergaan. Van zelfsprekend kan dat op den duur niet zonder uitwerking blijven op de beursposities. Zooals bekend, is verhoudingsgewijze slechts een zeer gering gedeelte van de loopende engagemen ten met geleend geld opgebouwd en de techni sche positie van de markt is in dit opzicht zeer sterk. Maar het kap niet anders, of die engagemen ten worden toch niet krachtiger. Ecn bewijs hiervoor vormt het feit. dat nu en dan weer eens een executie plaats vindt Ook heden werd in de groote hall van de effectenbeurs ecn executie gehouden en hiervoor bestond nogal eenige belangstelling, hetgeen geen verwonde ring behoeft te verwekken daar de beurs zelf niet veel bijzonders te aanschouwen gaf. De hpndel wps onbeteekenend Koninklijken openden ongeveer prijshoudend, doch zakten later iets in en kwamen beneden 250 r.\ Op de Suikerafdeeling ging bijna niets lom. H.V.A.'s kwamen desniettemin wederom iets lager te liggen; de incourante soorten waren J verwaarloosd. 1 LEIDEN. 27 Nov. Coöp. Groenten-. Fruit en Bloemenveiling-Ver. Leiden en Omstr. Witte kool f. 1.60—2.20; Roode kool f. 2.10—3.90; Savove kool f. 2.00—3.30; Groene kool f. 2.90— 4 40;Boerenkool f. 2.00—5.00; Rapen f. 2 40— 3.70; Prei f. 3.504.90; Kroten f. 1.80—2.70; Kroten gekookt f. 3.00—7.00; Uien f. 1.00—2.80; Peen f. 3.50—630; Spruiten f. 5.00—13.00; An dijvie f. 3.00—7.00; Sla f. 3.00—5.00; Nero f. 9.10 —12.10; Druiven f. 10.00—16.00; Witloof f. 7.00 _f. 17.00 Spinazie f. 10.00—19.00; Tomaten A f. 200—12.00; Tomaten B f. 2.00—16.00; Tomaten C f. 2.00—10.00; Tomaten CC f. 2.00—4.00 per 100 kg. Anaijvie f. 1.20; Bloemkool f. 1.50—1030; Sa lade f. 0.30—1.80; Knolselderie f. 2.00—5.40 per 100 stuks. Kroten f. 0.801.40; Pieterselie f. 0.901.70; Selderie f. 1.10—2.40; Peen f. 7.10—8.70. LEIDEN. 28 November. Aantal varkens aangevoerd 179. waarvan 173 zwaar en 6 licht. Prijs per kg. levend gewicht in ct., zwaar 64 67; licht 60—61. Handel vlug. BODEGRAVEN, 28 Nov. Aangevoerd 153 par tijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk. totaal 6385 stuks, wegende 61.165 KG. Prijs 1ste soort f30—32. 2de soort f. 28—2?. Handel matig. HAZERSWOUDE. 27 November. Aange voerd werden 2653 eieren Prijs kipeieren f. 5.75 tot f. 6.15, Eendeieren f. 4.40 per 100 stuks. KATWIJK A.D. RIJN. 27 Nov. Groenten- veiling. Bloemkool I per 100 f. 5.40f. 9.80; idem II f. 2.30—f. 4.60; Gele kool per 100 k.g. f. 2.00— f. 2.40; Roode kool per 100 kg. f. 2.30 f. 2.80; Groene Kool p. 100 kg. f. 2.60—f. 3.70. Uien per 100 kg. f. 2.50—f. 330; Andijvie per kist f. 0.20—f. 0.34; Boerenkool per kist f. 0.15 f. 0.22, Waspeen per kist f. 0.70f. 1.00. NAALDWIJK. 27 Nov. Bond Westland - Ali cante 24—30 ct.; Frankenthalers 5052 ct.; Champion 23 ct.; Maroc 27 ct.; dubb. boonen 25 ct.; snijboonen 19 ct.; tafelperen 12—14 ct.; Witlof 9—11 ct.; stoofappels 6 ct. per KG.; andijvie 80 ctselderie 90—1.70; eieren 4.10— 5.00; bloemkool 4.10 per 100; uien 20 ct.; sprui ten 1.201.75, idem 2de soort 5560 ct.; boeren kool 16—24 ct.; andijvie 17—20 ct per kist; prei 4 00—4.60; kroten 1.60. roodekool 2.10; savoye- kool 2.00; groenekool 2.603.60 per 100 KG. NAALDWIJK. 27 Nov. C.C.W.S. - Spectrum 4.10—5.50; Salmon 3.20—6 80; Kalancheé 4.40— 7 30; geel 4.40. wit 4.508.30. gemengd 4.80—7.80: Gerbera 7—10; Louis Germ 7—13; Sax export 7—13; Red Cavell 814; Yellow 7—12; Herco 3.00 per 100; Plumosa 1648 ct.; Sprengerie 22 28 ct.: Freesia 1328 ct., geel 2751 ct.; Her- co 17—27 ct Wilcox 14—20 ct'.; Bilandel 16— 25 ct.; Germ geel 21—26 ct.; Cornflower 13—18 ct. per bos. PURMEREND. 28 Nov. Verhandeld 18 par tijen kaas. wegende 47.000 K.G. Handel stug. Hoogste prijs f20. Kleine boerenkaas f. 321 per 100 KG: volvette f. 1—26. handel goed. Bo ter 532. f. 1.601.66 per KG.; runderen, totaal 879 stuks. 440 Vette koeien. 6678 ct. per KG., matig; 300 gelde koelen, f. 110170 per stuk. matig; 139 melkkoeien, f. 170265. matig; 14 paarden, f.60160 per stuk. stug; 147 vette kal veren en graskalveren, vette kalveren 6090, matig; graskalveren 3555. matig; 307 nuchtere kalveren voor de slacht, f.811 p. stuk, vlug; nuchtere kalveren, voor de fok f.1217, vlug; 276 vette varkens voor de slacht, 6066 ct. p. Kilo, vlug; 21 magere varkens, f.2030 p. stuk, matig; 143 biggen f. 1220 per stuk. matig; 1747 schapen, f. 1426 per stuk, matig; 78 bok ken, f.310. matig; kipeieren 4.25-5.25 per 100; eendeieren f. 3.25 per 100. Centrale Eierveiling. Aangevoerd 98.000 eend- cieren, prijs f3.253.40 per 100; 85.000 kip eieren. 70 80 KG f. 4—5.80. RIJNSBURG. 27 Nov. Bloemenveiling: Tros- chrysanthen: Herco 1827; Wilcocs 1622; Westlandia 2024; Goudvllnder 1216; Harri- land 1418; Flory King 1620; October bruin 1214; Blanche partout 20—24; groote Chry santhen: Speet 810; Pulling 6—10; Emma 8— 12; Blanche partout 46; Rayonant 68. RIJNSBURG. 27 November. Groent-enveiling. Aardappelen f. 0.600.75; Kroten f. 0.500.60; Waschpeen f. 0.701.10; Uien f. 0.400.60; Bloemkool I f. 6.00—9.00; idem II f. 3.00—5.00; Groene kool f. 2.403.50; Roode kool f. 2 00 2.80; Gele kool f. 2.00—2 40; Andijvie f. 0.20— f. 0.35. ROELOFARENDSVEEN 27 Nov. Uien f 2.55 per 100 kg.; Sla f. 0.30—2.80 per 100 st.; Sla-vellen 818 ct. per kist; Tomaten A f. 0.50 1.90; Tomaten B f. 0£02.95; Tomaten C f 0 25—0.65; Tomaten CC f. 0.25—0.35 per 12'- kg ROTTERDAM. 28 Nov Veemarkt, - Totaal aangevoerd 4640 stuks, waarvan 140 paarden. 7 veulens, 1345 magere runderen. 1105 vette run deren, 35 vette kalveren. 349 graskalveren. 1008 nuchtere kalveren. 498 schapen en lammeren. 9 varkens, 64 bokken en geiten. Prijzen p. KG: vette koeien 1ste kwal, 76. 2de kwal. 60, 3de kwal. 3848 ct.; vette ossen 68. 62. 4050; stie ren 66, 54, 44 ct.; vette kalveren 110. 90, 65—75; schapen 45. 40 35 ct.; lammeren 50. 45. 40 ct.; graskalveren 2de kw. 50. 3de kw. 40 ct.; nuch tere kalveren 42. 37. 32: slachtoaarden 54. ^6. 36. Prijzen per stuk: schao°n 1ste kwal. f 27. 2de kwal", f. 21. 3de kwal. f. IC; lammeren 19. 15. 11: nuchtere slachtkkalveren 10. 8. 5: nuchtere fokkalveren 18. 15, 12; slaclVpaarden 245. 180, 110; werkpaarden 375 .265 160: hitten 240 °10. 110; kalfkoeien 260. 185. 13.5: melkkopien 255, 185. 135; varekooior '70 130. 90; vaarzen 140. 120 90: pinken '00. ro- «r^voiwror sn 30. 20: Mkk°n en ie 8. 5 ZOE^T"WOTTDE I'7 Nov Fto'v-iVne. «Van-, gevoerd 1300 pieren. Prlis ner 100: kipeieren f5.706.20; kuikeneieren f. 4.304,50; kaas 32 34 per pond. - Pluimvee: kippen 45—85; hanen 90-ct.T duiven 13—18 ct.; konijnen f. 0.40—1.55.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3