STADSNIEUWS meumatiek? LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 28 November 1939 Het beslag op den Duitschen export Overzicht Verspreide berichten Soepeler toepassing het belang der neutralen in Mijnhard!je RECHTZAKEN fisch zeer onwel is. De Duitschers staan onder Invloed van deze duivelsche leer en Duitschland gaat door een verschrikkelijke beproeving. Wij zijn in oorlog met een heel krankzinnigengesticht. Wij moeten terug- keeren naar individueele behoorlijkheid, wij moeten weer op onze beide beenen staan en nederig zijn in tegenstelling met de huidige nationaal socialistische arrogantie". HET RIJVERBOD IN ITALIË WORDT OPGEHEVEN. Het rijverbod in Italië voor auto's en mo torrijwielen. dat sedert 3 September van kracht is geweest, wordt van 8 December af opgeheven. Van dien dag af zal men 30 liter benzine per maand per auto mogen gebruiken en 12 Iieter per maand per motor rijwiel. De concessie heet van tijdelijken aard te zijn, daar de aanvoer uit het bui tenland onzeker en onregelmatig blijft. De opheffing van dit verbod is mogelijk gewor den. omdat Italië een toereikende benzine reserve heeft kunnen vergaren. Maar dat is niet de eenige reden, legt men uit. Ook militaire redenen hebben gegolden, daar het noodzakelijk is, dat motorvoertui gen, die groote militaire waarde hebben en tevens te zamen een groot kapitaal verte genwoordigen. in goeden staat blijven. Waarnemers maken uit de opheffing van het verbod ook de gevolgtrekking, dat Italië zeker tot de lente buiten den oorlog zal blijven. TERECHTSTELLINGEN IN POLEN? Het Poolsche Telegraaf-agentschap be richt. dat de Duitschers in Posen talrijke Polen hebben gefusilleerd, waaronder de meest vooraanstaande vertegenwoordigers van de Poolsche society. Verscheidene na men worden door het agentschap genoemd. Ook wordt een aantal namen van voor aanstaande Polen genoemd, die gearres teerd zijn. De meeste gevangenen zijn op gesloten in het concentratiekamp te Dobryzycz. De Smamotuly hebben de Duitschers op marktdag op de markt, vijf jonge Polen doodgeschoten, die als gijzelaars waren ge arresteerd. Deze executie werd gemotiveerd met het feit. dat in een naburig dorp een onbekende een hakenkruisvlag had wegge nomen. Dergelijke executies hebben in bijna alle steden en dorpen van West-Polen plaats gehad. Te Koscian zijn met den pastoor 48 an dere Polen gefusilleerd. Te Woloszyn 20. Daar geschiedde het 's nachts onder het schijnsel van zoeklichten. Alle bewoners werden door S.S.-lieden gewekt om de exe cutie gade te slaan. Te Leszno zijn volgens het Poolsche Telegraaf-agentschap onge veer 100 Polen doodgeschoten, te Bydgosz 134, te Gniezo 15. DE WERELD IN WORDING. Finland heeft Moskou een waardig ant woord gegeven. Het ontkent beslist, dat een Finsch projectiel de ravage heeft aange richt doch is niettemin bereid aan den ge stelden eisch te voldoen mits ook de Rus sen de troepen terugtrekken, waardoor in den vervolge ieder incident aan de grens onmogelijk zou worden. Gelet echter op de propaganda in sovjet Rusland zoo gelijkt ook deze methode op de Duitsche mag men betwijfelen of dat de Russische bedoeling is. Verder schijnt Moskou thans langs dezen weg zijn zin te willen doordrijven, die het bij de afgebro ken onderhandelingen niet kon verkrijgen. Het ziet er niet gunstig uit Engeland en Frankrijk 'stellen 4 Decem ber a.s. den represaille-maatregel tegen Duitschland in werking. Alle protesten heb ben zooals te verwachten was, niet kunnen baten. De oorlog wordt thans gevoerd tot het uiterste Van Duitsche zijde ziet men daarin aan leiding nog eens de neutralen te waar schuwen, zoo gaat de ..Deutsche Allgemeine Ztng" in een hoofdartikel, getiteld: ..Pro testen zijn nutteloos" uit van de stelling, dat Groot-Brittannië de neutralen in ge vaar brengt door ze als werktuigen van de Britsche oorlogvoering te beschouwen, en zegt dan onder meer: „de neutralen hebben te overwegen of zij dit misbreuk zullen dulden. Zij zijn immers thans niet meer het hulpelooze groepje van 1914, dat naar de Engelsche pijpen danste. Het offensieve ka rakter van onze oorlogvoering tegen Enge land bewijst hun in elk geval, dat wij niet van zins zijn eenzijdige oorlogsrechten van Engeland te erkennen, of onbekookte Brit sche strijdmethodes geduldig over onzen kant te laten gaan. Wij verrichten daden, die niet alleen Engeland, maar ook de neu tralen hiervan overtuigen. Door deze daden behoeden wij er echter menig land voor zijn onafhankelijkheid aan Engeland te verliezen, wat gevaarlijk ware. Want veiligheid is nu eenmaal slechts in ware neutraliteit te vinden. Het protest is echter geen afdoende uitdrukking van den wil neutraal te zijn. Engeland veront- achtzaamt niet alleen den wil der neu tralen, maar ook de wetten; het speelt met hun leven. Met een brutale openhartigheid treden de Engelschen de neutrale rechten met voeten en laten het aan de neutralen over aan de gevaren, die daaruit voort vloeien, het hoofd te bieden. Als daarover op het oogenblik In vele neutrale hoofdste den de hoofden bij elkaar worden gestoken, zal elk der neutralen er goed aan doen de gevolgen te overwegen." Typeerend is echter dat de Vereenigde Staten niet meedoen aar. de protesten. Een rcgeeringsambtenaar heeft verklaard, dat de regeering van de Vereenigde Staten niet overweegt een formeel protest in te dienen tegen de geallieerde maatregelen tegen den Duitschen export en staatssecretaris Huil heeft in een persconferentie gezegd, dat, toen de oorlog begon, de Vereenigde Staten zich alle rechten hadden voorbehouden ten aanzien van alle mogelijke inbreuken op neutrale rechten; Huil kon niet zeggen of de nieuwe Britsche politiek onder dit voor behoud zou komen te vervallen, alvorens de aangelegenheid volledig was bestudeerd. Hij duidde echter aan, dat een beslissing ge baseerd zou zijn op een bestudeering van individueele gevallen, wanneer en als der gelijke gevallen onder de aandacht van de regeering werden gebracht. Inmiddels begint thans in de Japansche pers weer een actie merkbaar te worden voor toenadering tot sovjet-Rusland en Duitschland, zulks met het oog op de Ame- rikaansche pressie. In een publicatie van het Fransche de partement voor de blokkade wordt het vol gende medegedeeld: Het besluit der geallieerde regeerin gen om op te treden tegen den uitvoer 'van den vijand zal den schepen, die afkomstig zijn van Duitschland of na burige landen, de verplichting opleg gen. zich aan dezelfde controle-maat regelen te onderwerpen als de sche pen, die zich naar deze landen begeven. De Fransche controlebases zijn Duinker ken, le Havre, Marseille en Oran. De Brit sche bases zijn Kirkwall, Weymouth, Duins, Malta, Haifa, Port-Said en Gibraltar. De schepen, die niet vrijwillig een der bases aandoen, kunnen verplicht worden van hun koers af te wijken, teneinde zich aan een onderzoek te onderwerpen. Men zal alle maatregelen nemen, tenein de niet-gerechtvaardigde tijdverliezen voor de schepen te vermijden. De waren, die in Fransche havens uit geladen zullen worden als zijnde van vijandelijken oorsprong, herkomst of eigen dom. zullen onder bewaking van den „Ser vice de Prises" gesteld worden, tenzij het comité voor de controle van contrabande en vijandelijke uitvoeren de requlsltle en verkoop er van machtigt. In dit geval zal de tegenwaarde in de deposito- en consig natiekas gestort worden. De in beslag genomen waren of haar te genwaarde zullen onder bewaking der Fransche autoriteiten blijven tot het slui ten van den vrede. Dan zullen te dezen op zichte alle beslissingen getroffen worden, die de „Conseil der Prises" billijk zal ach ten. Het departement voor de blokkade zal echter de teruggave der waren of de beta ling harer tegenwaarde op elk moment kunnen bevelen op advies van het comité voor de controle van contrabande en vij andelijke uitvoeren. In het bijzonder voor het geval bepaald zou worden dat de wa ren eigendom van neutrale staten zijn ge worden vóór 28 November 1939. Om in aanmerking te komen voor een onderzoek, moeten de voor dit doel aan het departement voor de blokkade gerichte aanvragen in ieder geval betrekking heb ben op goederen, toebehoorend aan neu trale staten. Bovendien zal het noodig zijn: a. of wel, dat de goederen geladen waren op een schip, dat een uitvaartvergunning ontvangen heeft vóór 11 December 1939 In de laatste neutrale haven, die dat heeft, aangedaan, b. of wel, dat deze goederen geladen wa ren op een schip, aan hetwelk een uitvaart vergunning uitgereikt is vóór 1 Januari 1940 in de laatste neutrale haven, die het heeft aangedaan en het object waren van een contract, dat vóór 28 November 1939 geteekend is en den verkooper de verplich ting oplegt, de goederen ln ontvangst te nemen en te betalen, uiterlijk op het mo ment van de lading Tenslotte zullen de aanvragen vergezeld zeld moeten gaan van alle noodige bewij- den. De Fransche en Britsche consulaten in het land van expeditie zullen certificaten van oorsprong kunnen afgeven, welke de controle van de ingescheepte waren zullen vergemakkelijken en sneller doen verloo- pen Minister Pernot gaf nog een toelichting, waarin hij nadrukkelijk wees op het feit. dat het een zuivere represaille-maatregel ls tegen het onwettig en onmenschelijk op treden van de Duitschers. In de toepassing zullen de geallieerden in het bijzonder bedacht zijn op het eer biedigen van de rechten der neutralen; derhalve zal ook een respijt worden gege ven bij de toepassing van de maatregelen; bovendien zal een algeheele vrijheid blij ven bestaan voor de neutrale goederen. Ook zal door deze maatregelen een einde worden gemaakt aan de dumping op zekere markten. Tenslotte merkte de minister op, dat de maatregelen slechts een herhaling zijn van de maatregelen, genomen in 1915 en 1917. Indien de neutralen moeilijkheden on dervinden. dan is dit nog slechts een kleine bijdrage in de verdediging van de vrijheid der wereld, waarvoor de geallieerden lede ren dag zware offers brengen. Het eerste artikel van het decreet be paalt, dat de bevoegde autoriteiten de los sing zullen kunnen eischen in een Fran sche of geallieerde haven van in een op vijandelijk grondgebied gelegen haven ge laden goederen, mits het schip de vijande lijke laadhaven na 4 December 1939 zal hebben verlaten. Zij zullen ook voor zoo ver het betreft goederen, oorspronkelijk afkomstig uit of bezit van het vijandelijke land. die geladen zijn in een andere dan vijandelijke haven op een schip, dat deze haven na vier December heeft verlaten, aldus kunnen optreden. De volgende artikelen bepalen de pro cedure. welke volgens internationale con venties ten aanzien van prijzen zal worden gevolgd. Er is in uitsonderingen voorzien voor "net geval de goederen neutraal eigen dom zullen zijn geworden, voor dit decreet ls verschenen. De minister voor de blokkade zou dan kunnen besluiten tot een vrijlating der goederen of betaling harer tegenwaarde. Gebied, voorloopig door den vijand be zet, zal als vijandelijk worden beschouwd en goederen, behoorende aan personen, die zich op dat gebied bevinden, zal voor vijandelijk worden gehouden. Het Engelsche Reuter-bureau meldt nog, dat bij het opstellen van den „Order in Council" voor de inbeslagneming van Duit sche exporten zorg zal worden gedragen, dat met de belangen der neutralen zoo soepel mogelijk zal worden omgegaan. De Britsche regeering wenscht eenerzijds zoo weinig mogelijk moeilijkheden aan den handel ter zee van de neutrale landen in den weg te leggen, en anderzijds al het mogelijke te doen om Duitschland te laten boeten voor zijn wökfkeurigc maatregelen van oorlogvoering. n' De toepassing van den „Order in Coun cil" kan eenige dagen worden uitgesteld, omdat men het systeem met zoo min mo gelijke wrijving wil laten werken. Met ingang van vier December zul len alle met Duitsche goederen geladen schepen daarom door de geallieerde vloten kunnen worden aangehouden. Er zullen nota's gezonden worden aan de legaties der neutrale landen te Londen. Deze zullen evenwel gescheiden staan van de antwoorden, welke eventueel gegeven zullen worden op de nota's, ontvangen van België, Nederland. Denemarken en Japan. "UNSTKRING „VOOR ALLEN". Solist: Nicolaï Orloff (piano) CHR. SCHOOL MIDDELSTEGRACHT TE LEIDEN. St. Nicolaas-bazaar voor het Melkfonds. Gisteravond opende het Melkfonds der Chr. School Middelstegracht alhier een bazaar in Pniël, die zich in een aardige belangstelling mocht verheugen. Even over zeven uur opende de beschermheer, dr. J. Riemens, met een kort woord. Spr. zeide, dat deze liefdadigheidsbazaar een uiting van samenwerking en naastenliefde in on- derlingen kleinen kring genoemd mocht worden. Deze naastenliefde en samenwer king zijn helaas thans in de wereld dikwijls zoek, doch wij moeten voortgaan deze eigenschappen verder aan het kweeken en te ontwikkelen. Spr. wekte de aanwezigen op naar kracht dezen bazaar te steunen, welke door het bestuur op zoo goede wijze is voorbereid. Het doel van den bazaar, welke ook he den en morgen nog geopend is, is de ver strekking van melk en voedingsmiddelen aan zieke en zwakke kinderen te kunnen voortzetten. ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. Binnenkort een oproep tot de burgerij. Zooals reeds eerder is medegedeeld, heeft de burgemeester dezer gemeente een plaat selijk inzamelcomité evormd dat de inza meling ten behoeve van het Algemeen Steuncomité 1939 voorbereidt. Het inzamelcomité bestaat uit de heeren A. van de Sande Bakhuyzen, eere-voorzit- ter; mr. P. E. Briët, voorzitter; ir. P. C. Lin- denbergh, vice-voorzitter; G. P. E. Weijer. secretaris; H. Vlieger, penningmeester; F. G. Rosier; J. P. Noordman; jhr. P. R. Bee- laerts van Blokland en TI. van Woudenberg. Het comité zal zich een dezer dagen per circulaire tot de burgerij van Lelden wen den. Moge de burgerij door het beschik baarstellen van ruime bijdragen opnieuw toonen, dat op haar milddadigheid nim mer tevergeefs een beroep wordt gedaan, als het er om gaat de zorgen te verlichten, welke zich in deze bange dagen voor zoo talloozen opstapelen, nu duizenden in dienst van het vaderland aan hun werk kring zijn ontrukt, handel en scheepvaart lam geslagen worden en de werkloosheid dreigender dan ooit om zich heen grijpt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren H. Olthuis (Den Haag), O. J. G. Kronig (Oegstgeestlvoor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak pharmacie de heer K. W. J. Dam- brink (Den Haagi en voor het candidaats- examen geneeskunde de heeren A. Tam- mes (Leiden en R. Suurenbroek (Bussum). DIAMANTEN ZAKENJUBILEUM. A.s. Donderdag zal het 60 jaar geleden zijn. dat nu wijlen de heer M. J. Weyl, in het perceel Kloksteeg No. 3 een brood- en banketbakkerij oprichtte, welke zaak na den dood van den oprichter in 1908 door een zijner zoons werd voortgezet en thans nog bestaat. BOSCH- EN GASTHUISMOLEN ERNSTIG BESCHADIGD. Molenaarsvrouw was niet tegen den storm opgewassen. Gistermorgen omstreeks half twaalf is de steenen watermolen in den Bosch- en Gasthuispolder, gelegen tusschen Voorscho ten en Leiden, tijdens een stormvlaag ern stig beschadigd en daardoor voor geruimen tijd onbruikbaar geworden. De geheele bovenkap is bijna een meter achteruit geschoven en het mag een won der heeten, dat niet het geheele bovenstuk met spil en wieken naar beneden is geko men. Er is den laatsten tijd veel water geval len, zoodat men overal in de omringende landerijen water ziet staan. Een watermo- ienaar heeft zijn handen vol om dit over tollige water uit den polder te malen, maar blijkbaar is het loon van dien aard, dat maatschappelijk hulpbetoon hem nog moet helpen. De molenaar was werkzaam ln de werkverschaffing in Valkenburg en had de bediening van den molen overgelaten aan zijn vrouw, moeder van zever, kinderen. De wind draaide, dus moest de molen worden omgekruld. Dit gebeurde. De wind ging liggen, zoodat meer zeilen moesten worden opgezet; ook dit is nog gebeurd, maar toen kwam het fatale oogenblik. Plotseling nam de wind ln zoo'n hevige mate toe, dat oog- Nicolaï Orloff. In velerlei toonaard beschreven wij reeds Orloff s kunst, want deze fameuse en nobele pianist is welhaast een traditioneele ver schijning op het Leidsche podium gewor den. Orloff is een eigenaardige persoonlijk heid; het kost hem blijkbaar veelal moeite aanvankelijk zekere weerstanden te over winnen en dus onmiddellijk contact met zijn auditorium te scheppen. Nimmer kwam dit zóó sterk tot uitdrukking als gister avond. Wie critisch zijn Mozartvariaties der 12e Sonate en Beethoven's Sonate op. 31 No. 3 beluisterde, kon zich niet steeds indenken, dat zij door den grooten en veel geroem- den Orloff gespeeld werden. Deze werken hadden kennelijk niet de geheele liefde van zijn hart, zij leden nog onder een ge mis aan bezieling en overgave, terwijl wij ook in technisch opzicht voor een pianist van het nveau als Orloff bevreemdende onvolkomenheden moesten constateeren: In Mozart een niet steeds juist toegepast pedaalgebruik, in Beethoven o.a. enkele misgrepen van de linkerhand. Kortom: Orloff leek voor de pauze niet volkomen ingespeeld en geconcentreerd, hij zocht nog naar de volledige beheerschlng van zijn spel en naar de zuiverste en diep ste expressie van zijn wezen; in dézen Mo zart en in dézen Beethoven kon hij onmo gelijk de snaren van zijn hart doen trillen. Natuurlijk: er waren ook hier sublieme momenten, zooals het Scherzo ln de Beet hoven-Sonate maar over het geheel be toonde hij een zekere reserve, die zijn weerslag deed gelden op den recensent, die zulke kostelijke herinneringen aan voor gaande Orloff-recitals had behouden. Zoo was het dus vóór de pauze. En daar na? Een gansch andere Orloff zat aan zijn instrument. Hij had zijn element gevon den: Chopin! De aandacht van den toehoorder was hier plotseling gespannen: hem trof van den aanvang der Impromptu in As gr. t. het wonder van den klankvollen rijkdom van den genuanceerden aanslag, de Pré ludes werden gedragen door een brillante techniek .de Ballade in G. kl. t. werd tot een openbaring in haar magistrale, le vende meesleependheid. Men voelde on middellijk, dat Orloff thans zichzelf her vonden had omdat hij hier getuigen kon van hetgeen zijn ziel beweegt. Thans sprak de „meester", die het ge heel en ieder détail beheerseht, zijn spel kreeg warmte en gloed, het leefde in zijn kracht en in zijn teederheid: de waar achtige kunstenaar was aan het woord, ge lijk zijn muzikale geest zich ook ln volle grootheid openbaarde ln de verfijnde klankgevoeligheid van Ravel's „Ondine" of in het zangerig melodieuse van Liszt's Noc turne, terwijl zijn reproduceerend kunnen geweldige afmetingen aannam in de enorme virtuositeit van diens grillige Me phisto-wals, die wel een summum aan technische moeilijkheden verbergt. Orloff vóór en na de pauze: was er althans gisteravond sterker contrast denkbaar? Geen hindernissen behoefde hij ln Ra- vel, Chopln noch Liszt meer te overwinnen. De echte zijn niet rond. maar hartvormig. 3420 (Inge». Med.) getuigen de kieken zagen draaien als de propeller van een vliegtuig. Blijkbaar heeft de molenaarsvrouw nog getracht de vang op den molen te gooien, waardoor hij tot stilstand wordt gebracht, doch toen zij daartoe geen kans zag, heeft zij de vlucht genomen met haar kinderen en elders een goed onderkomen gezocht. Toen wij gistermiddag ter plaatse kwa men, lag het hekwerk en zeil van één der wieken enkele honderden meters verder in het weiland; de kap, waarin zich de spil bevindt, was door de kracht van den wind bijna een meter achteruit gezet. Hierdoor was het metselwerk aan de achterzijde ge heel ontzet en vernield. Onder leiding van den heer G. J. Yperlaan was men druk bezig stutten aan te brengen. Gistermiddag te ruim 5 uur is de 57- jarige gepensionneerde korporaal E. B., terwijl hij met een onverlichten handwa gen plotseling het Levendaal overstak, aan gereden door een vrachtauto bestuurd door den 21-jarigen J. K. B. werd tegen den grond geslingerd en bekwam een wonde boven het rechteroog, terwijl hij bovendien bloedde uit mond en neus. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. Onze stadgenoot, de heer N. J. Swier- stra is benoemd tot lid van de maatschap pij der Ned. Letterkunde. 3122 (Ingez. Med.; Zijn kunst bezat hier de volle vrijheid en rijpheid van voordracht, doordrongen van een innerlijke overtuigingskracht, die een gansche zaal bij voortduring in haar ban sloeg. Alles werd gedragen door de stuwing van den hartstochtelijk-bewogene, die ingetogen weet te zijn wanneer dat muzikaal verantwoord is, die dus binnen tfe vereischte beheerschingsgrenzen van het gevoel zich zoodanig geeft dat de toehoor der er nu eens geestdriftig, dan weer stil ontroerd van wordt. Men hoorde weer den Orloff, zooals deze door zijn uitmuntende techniek en zijn zielenadel op vorige recitals het enthou siasme wist op te voeren tot den hoogsten graad. Men rustte niet met applaudissee- ren! Het was alsof Orloff; tegen het slot van den avond geheel en al ingespeeld, geen vermoeienissen kende en er behoefte aan voelde de schatten van zijn kunnen, waarin nu alles wonderwel slaagde, tel kens grootscher aan ons allen over te dra- egn. Niet minder dan vier toegiften drie composities van Chopin, alsmede een machtige Scriabine-Etude waarin men alle facetten van Orloff's spel bewonderen kon, viel het opgetogen publiek ten deel. Volmaakt was dit einde van den avond, die eerst eenige teleurstelling had geboden. Orloff had het contact met zijn gehoor en met zichzelve hervonden in zoodanige mate, als wij vóór de pauze niet voor mo gelijk hielden. De eerbied voor dit in elk opzicht geperfectlonneerde spel uitte zich in een oprecht huldebetoon, zooals slechts enkelen ten deel valt. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Geschil over den stier. Niet zoozeer het feit dat een landbouwer te Alphen eerst een stier had verkocht, waarna de verkoop door de eigenaresse van het beest weer ongedaan was gemaakt, had de moeilijkheden veroorzaakt, doch de omstandigheid dat een bij het dier behoo rende schets niet was teruggegeven, bracht een inwoner van Hazerswoude in de ver- dachtenbank. Want, nadat de koop ongedaan was ge maakt, en de f. 105 die waren betaald, weer terug gegeven, had verdachte nog l. 2.50 ge vorderd. „Dat lijkt op een afpersing", zei de Offi cier van Justitie. Maar dat was niet ten laste gelegd, wel de verduistering van de schets, en daar voor eischte de Officier f.30 boete subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger had daar bezwaren tegen en hy meende dat het eigenlijk meer een civiele kwestie betrof. De Politierechter veroordeelde tot f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis en bepaalde dat de schets teruggegeven moet worden. De handel. Het was wel een beetje rare handel die een inwoner van Hazerswoude had gedre ven. Hij kocht drie auto's, tenminste op huurkoop. Maar alvorens de betaling in orde was, had verdachte de auto weer verkocht. Het werd nog ingewikkelder, doordat de man van den nieuwen kooper, het voertuig weerin huurkoop nam Voor die handelingen moest hij nu te rechtstaan en verdachte bekende. Er waren gunstige inlichtingen over ver dachte, en dat gaf den Officier aanleiding om f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis te eischen, en dan voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. De Politierechter veroor deelde tot f. 5 boete subs. 5 dagen hech tenis, en voorwaardelijk de maand gevan genisstraf. De verkeerde knecht. De slager C. te Oegstgeest had een ver keerde knecht. Die ging kwitanties innen bij klanten. Hij vertelde dan dat niet be taald was, maar later kwam uit dat dit wel gebeurd was. Behalve die oneerlijkheden, had de knecht ook van S. in Leiden een jas geleend. De jas kwam niet terug. Nu moest de knecht zich verantwoorden maar hij liet verstek gaan. De Officier vond de verduistering bewe zen, en vorderde twee maanden gevange nisstraf. De Politierechter veroordeelde con form den eisch. De auto op Zondag. Op 15 October was een inwoner van Lei den thuis gekomen. Dat was Zondagnacht om kwart over twee. Hij vond toen zijn garage gesloten, en om die reden moest hij zijn auto buiten laten staan. Zondagmorgen reed hij het voertuig naar de garage, en kwam een agent tegen. Dat bracht hem een proces verbaal. De Officier vond het verhaal wel mooi. doch zei dat al dergelijke gebeurtenissen moeilijk te controleeren zijn. Daarom vor derde hij f30 boete subs. 30 dagen hech tenis. ,,'t Is toch beslist waar. en aan den agent had ik het ook meegedeeld." zei oe verdachte. Maar de Politierechter nam toch aan dat de wet was overtreden, en veroordeelde conform den eisch van den Officier. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2