Hoe de „Rawalpindi onderging Ons Kort Verhaal Ontspanning voor de gemobiliseerden UR0D0NAL LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 November 1939 Vierde Biad No. 24442 AKKERTJE. Reclame KERK- EN SCHOOLNIEUWS 80ste Jaargang Film, kleinkunst en sport GEMENGD NIEUWS Vele mijnen aangespoeld Kou gevat De „Deutschland" bracht het schip tot zinken Groote belangstelling voor schriftelijke cursussen. (Van onzen specialen verslaggever! „Vijf a zes duizend gulden worden per week uitgegeven voor de ontspan ning in cngeren zin van de gemobili seerden, waarvan geen cent uitgekeerd wordt aan de groote steden, waar dank zij het particulier initiatief genoeg ge daan wordt. Daarvoor organiseert men eens in de 14 dagen een avond, waarop era cultureele film gedraaid wordt. De tweede veertien dagen is er een avond, waarop de kleinkunst (cabaret) hoogtij viert, de derde veertien dagen is er één goede tooneelvoorstelling en de vierde veertien dagen een speelfilm!" Terecht klinkt er trots in de stem van den leider van het Bureau Ontspanning en Ont wikkeling, kapitein J. D. S. Paters, wan neer hij op een persconferentie opsomt, wat er voor de gemobiliseerden thans reeds bereikt is, na 1 Sept. j.I. Natuurlijk moet er nog voor verschillende problemen een bevredigende oplossing wor den gevonden, maar, zoo zegt kapitein Pa ters: „Wij zullen vechten om tot een voor iedereen aanvaardbare regeling te komen, hoewel er gewerkt moet worden met be scheiden fondsen. Heel moeilijk is daarbij de kwestie van de sport doordat ons land op het gebied der lichamelijke opvoeding een grooten achter stand vertoont. Bij voorbaat moet daarom te dien aanzien clementie worden ingeroe pen. De Minister van Defensie heeft in totaal een bedrag van f. 200.000 ter beschikking gesteld voor de sport. Maar daarnaast Is er zoo ontzaglijk veel noodlg, dat wij het gironummer is 359988 ontzettend dank baar zijn voor de giften van particuliere rijde, welke ons reeds tot een bedrag van ongeveer f. 70.000 bereikten, aldus de heer Paters. - Ook het probleem der ontspannings lokaliteiten is nog steeds niet volkomen op gelost. Vooral in de kleine oorden, waar men allereerst het vraagstuk der legering onder de oogen heeft te zien. is dit een teer punt. Geholpen door particulieren hebben wij thans in een dertigtal spoedeischende ge vallen een lokaal weten ln te richten. Er blijft echter nog een aantal oorden over, vaar ook met smart op iets dergelijks ge- vacht wordt. En daarvoor zal tenslotte een beroep op den Minister van Defensie ge daan moeten worden. In de meeste plaatsen is voor het pro bleem der studielokalen eëli oplossing ge- ronden, omdat de gemeentebesturen zich teer soepel betoonden in het beschikbaar stellen van scholen. DE LECTUURVOORZIENING. Dank zij de bemiddeling van de Vereenl- ging tot Bevordering van de Belangen van den Boekhandel heeft men, via de opgerichte Boekencentrale, in enkele weken 25000 boe ben en honderden K.G. tijdschriften ver tonden. Achteraf is thans gebleken, dat de circulaires omtrent de lectuurvoorziening, nog niet overal beland zijn. Ik hoop nu maar - aldus spreker dat men, ln de plaatsen vaar niet voldoende lectuur ls, bij mij zal aankloppen. Voorts zijn thans twee nummers van een speciale soldaten-periodiek („De Wacht") verschenen. Het eerste nummer is in 275000 exemplaren verspreid. Daarnaast moge ik hier nog eens wijzen op de groote behoefte aan radio's en gra- mofoons met platen. Er is een speciale centrale, welke de toestellen, die de burgerij kan missen, naziet en eventueel repareert. Vooral voor die objecten in het grensgebied, Jtlke door een te kleine bezetting niet in hot O. en O.-werk ingeschakeld kunnen wor- ®n, is een radio of gramofoon van groote Weekenis. Tot nu toe zijn er 2000 bruik bare gramofoonplaten Ingezameld. En aan- Irrien er vele onderkomens In het grens- t'bied zijn, begrijpt men wel, dat dit te tanig is. Overigens is de Stichting Volkskracht, te faisterdam, thans ingeschakeld voor de Pensobjecten, die niet ln het O. en O.-werk «Plenomen zijn. Deze stichting regelt de '«zending van gezelschapsspelen, organi sed causerieën of filmvoorstellingen en al- temeen ontwikkelend onderwijs. Voor de schriftelijke cursussen hebben zich in het Ptnsgebied reeds 3000 cursisten aangemeld. Jwrts zorgt de stichting voor de mogelijk- "id van handenarbeid (houtsnijwerk). |8ET ONDERWIJS. J Zij, die door de mobilisatie hun Univer- ntaire studie hebben moeten onderbreken, l»!n natuurlijk zwaar gehandicapt, vooral 'anneer het onder de wapenen blijven van I '«verhoopt langen duur ls. Er is thans Ijontact gezocht met de Rectores-Magniflcl I'winde gegevens te verkrijgen over de ge- Mobiliseerde studenten. Al het mogelijke zal ■Mian worden om voor hen een regeling I«treffen, waarbij o.m. gedacht wordt aan "(plaatsingen op bescheiden voet, welke I®1 bijwonen van avondcolleges mogelijk |~«en. Aan degenen, die thans onder de wapenen I sn en die in 1940 het eindexamen van een middelbare school (HBS., Gymnasium) "fen afleggen, is reeds, klein-verlof ver- Onafhankelijk van den uitslag van list 'samen keeren zij ln dienst terug, Sla- l;bsen zal niet. mogelijk zijn. omdat de Iacaire autoriteiten zich regelmatig op de IP-epe stellen van de vorderingen. En IMnen er klachten, dan wordt hel klein- 1 lof ingetrokken. Tweederde van Nederland's bevolking b'dt alleen lager, of uitgebreid lager 'Merwijs genoten. Dit weerspiegelt zich in de weermacht. Thans blijkt, dat b' I('mobiliseerden het tekort willen ""vullen. Het Instituut voor Indivi dueel Onderwijs, heeft in enkele weken I hitn 81.000 boeken afgeleverd. Zes en twintig duizend gemobiliseerden volgen den schriftelijken cursus voor het Mid denstandsdiploma, 6000 voor Nederland- sche taal, 13.500 voor vreemde talen, 6500 voor rekenen en elementaire wis kunde, bijna 8000 voor boekhouden en handelsrekenen en 6000 voor Eerste Hulp bij Ongelukken. Daarnaast zijn er bijna 15.000 cursisten, die zich voor andere vakken hebben opgegeven. Voorts is er gelegenheid voor de onder de wapenen geroepenen om een cursus ln theoretlsch-technisch, nijverheid en land- of tuinbouwonderwijs te volgen Voor het volgen van deze cursussen moeten de deel nemers zelf een kleinigheid betalen. O. en O. geeft verder de subsidie en springt ook bij voor die cursisten, die werkelijk niets be talen kunnen. ONTSPANNING IN ENGEREN ZIN. Wat de ontspanning In engeren zin be treft,, het geheele legeringsgebled is thans practisch overdekt. Reeds is gememoreerd, dat er in een tijdsbestek van vier maal twee weken vier avonden gegeven worden. In totaal zijn er in de maand October 481 en in de maand November 988 ontspan ningsvoorstellingen gegeven. Een aanvang ls gemaakt met de muzi kale opvoeding der soldaten. Daartoe is de gelegenheid opengesteld om den Volkszang te beoefenen, terwijl men het zelf-musicee- ren en het luisteren naar en waardeeren van goede muziek zal pogen te bevorderen door het geven van concerten, waarop serieuze en verpoozingsmuziek uitgevoerd zal worden. Ook de scholing van muzikale leiders zal ter hand genomen worden. In oprichting is een gezelschap, dat onder den naam „De Kazemattendors" of „De Prik keldraadzangers", overal in den lande zal optreden. Aan dit gezelschap zal men hooge, zeer hooge eischen stellen. De beste gemo biliseerde krachten uit de tooneel-, cabaret- of zangwereld worden eraan verbonden. Tenminste wanneer zij daartoe lust ge voelen. Tenslotte is er aan het bureau voor O. en O. een eigen filmopnamedienst verbon den, welke filmpjes vervaardigt, die het leven van de soldaten te veld, zooals dit reilt en zeilt, in beeld brengen. Deze worden op de speelfilmavonden vertoond en uit de enthousiaste ontvangst blijkt afdoende, dat zij inslaan. Overigens krijgen de in 1939 op- geroepenen de gelegenheid om een verge lijking met de mobilisatie van 19141918 te maken. Want er bestaan plannen om alsnog een duplicaat te vervaardigen van de uit die jaren stammende mobilisatiefilm In een volgend artikel zal de onder leiding van kapitein Lotsy tot stand gebrachte organisatie op het gebied van de lichame lijke ontwikkeling behandeld worden. stelt U in stoot thuis de kuur te doen, waarvan U zich wegens de kosten hebt moeten onthouden. Het zuivert Uw or ganisme van het urinezuur, dat zoo vaak de oorzaak van Uw rheumatiek is. ■(HltmillHI'HHiHMUta 3390 Clngez Med.) OOK DRIE TE NOORDWIJK. Door den storm zijn vele mijnen op onze kusten aangespoeld, o.a. 15 tusschen Eg- mond en Den Helder, twee op Texel en twee te Ouddorp. Er worden nog meer mij nen verwacht. Uit Noordwijk wordt gemeld, dat aldaar in den afgeloopen nacht ten Noorden van het dorp eveneens drie mijnen zijn aange spoeld. Zij zullen gedemonteerd worden. DIESELTREIN GRIJPT AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Autobestuurder zwaar gewond. Gistermiddag omstreeks half één is te Apeldoorn op den onbewaakten spoorweg overgang in den Woudhuizerweg een per sonenauto, bestuurd door den heer H. J. V. uit Ernst, door een dieseltrein, komende uit Zutfen, gegrepen. De heer V. die de eenige inzittende van de auto was. werd zeer ern stig gewond. In zorgwekkenden toestand is hij naar het R.K. Ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. AUTO GESLIPT EN OVER DEN KOP GESLAGEN. Bestuurder aan zijn verwondingen overleden. Gistermiddag om kwart over vier is op den Zijtak te Nieuw-Amsterdam (Dr.i de 28-jarige automobilist R. Lamberts, aldaar geslipt. De auto sloeg over den kop en kwam vervolgens tegen een boom terecht L. liep ernstige verwondingen op en moest naar het ziekenhuis te Emmen worden overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. VERDUISTERING BIJ HET HAAGSCHE CRISISCOMITÉ. Naar wij vernemen, aldus de „Tel.", zijn bij het Haagsche Crisiscomité ernstige financieele onregelmatigheden ontdekt. De secretaris van het comité moet eenige dagen in het Huls van Bewaring opgesloten zijn geweest en voorloopig op vrije voeten ge steld zijn. Op een bestuursvergadering van het Haagsche Crisiscomité zou hij als secre taris geschorst en hem de toegang tot de kantoren aan de Drie Hoekjes zijn ontzegd. De autoriteiten nemen deze zaak zeer ern stig op. daar het hier gelden betreft door collecten onder de Haagsche burgerij bij eengebracht voor de noodlijdende Hage naars. Dit schijnt dan ook de reden te zijn, dat men deze zaak zoo geheimzinnig heeft behandeld. Want reeds 6 November jl. wer den er financieele onregelmatigheden met de collectegelden ontdekt. DE MAAS WAST. In Limburg ls de Maas buiten haar oevers getreden. In den loop van gisteren is het water door den aanhoudenden regenval blijven wassen, zoodat thans de uiterwaar den onder water staan. Het gevolg hiervan is, dat de stuw te Linnen gisteren moest worden gestreken. De veerdiensten, die het verkeer tusschen Nederlandsch en Belgisch Limburg onderhouden, waren genoodzaakt de diensten te staken. GEEN MIJN ONDER DE PIER TE SCHEVENINGEN. Men vermoedt dat er gisteren, In plaats van een mijn, een losgeslagen betonnings- boel onder de pier te Schevenlngen is ge dreven. Gistermiddag is de afzetting van boulevard en pier opgeheven BELGISCHE SLEEPBOOT OP HET VOLKERAK IN NOOD. Gistermiddag omstreeks twee uur dreef tijdens den Zuidwesterstorm de Belgische sleepboot „Duo" uit Gent met gebroken krukas op het Volkerak rond. Op de nood signalen welke het schip uitzond, kwam de eerboot van de reederij van derSchuyt varende van Ooltgensplaat naar Dinteloord tc hulp. De opvarenden van deze boot slaagden er ln een verbinding met het in nood verkeerende schip tot stand te bren gen. doch de trossen braken. Later gelukte het evenwel de verbinding te herstellen, waarna de „Duo" de haven van Dinteloord kon worden binnengesleept De vier leden der bemanning waren aan boord van de sleepboot gebleven. BUITENLANDSCH GEMENGD. TWEE VERMISTE OPVARENDEN VAN DE „QUENAST" GERED. Twee opvarenden van het Belgische schip „Quenast". dat vier mijl ten Zuiden van het lichtschip Noordhinder is vergaan, en die vermist werden zijn door een Zweedsch schip, dat van Antwerpen naar Oslo voer, opgepikt en naar Oslo meegenomen. TAL VAN BRANDEN IN JAPAN. Volgens uit verschillende deelen van Japan ontvangen berichten, hebben gedu rende het weekeind vele branden gewoed. Zondagavond zijn in de stad Nemoera (Hokkaido), bijna tachtig huizen verwoest en vier personen levend verbrand Vroeger op den dag was de beroemde Nihon-tempel, op den Nokogiriberg in de provincie Chiba, door een brand, welke on geveer te vier uur des middags wsa uitge broken, tot den grond toe afgebrand Een ruim houten gebouw te Okayama. dat als gemeentegebouw dienst deed, is gisteroch tend in de asch gelegd ondanks de inspan ning van de brandweer en het garnizoen. ZEVEN SCHIPBREUKELINGEN OPGEPIKT. Zeelieden uit Tel Aviv hebben zeven man nen gered, die deel uitmaakten van de equipage van een schip, dat uit Egypte was gekomen en voor de Palestij nsche kust was gezonken. RUMOERIGE HERDENKING VAN TERECHTSTELLING. Bij een botsing, welke zich voordeed tij dens een betooging door studenten te Havana, georganiseerd ter herdenking van den verjaardag der terechtstelling van achtstudenten in 1871, werd een persoon gedood. Twee andere personen werden ge wond. In de buurt van Prodo is het eveneens tot een botsing gekomen. Hier werden drie studenten door revolverschoten gewond. Volgens de politie is het tot wanorde ge komen, toen een groep studenten een com munistische vlag wilde ontvouwen en een andere groep dat wilde verhinderen. GEEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. De Nobel-prijs commissie van de Noor- sche Storting heeft besloten, gezien de oor logsomstandigheden dit jaar geen Nobel prijs voor den vrede toe te kennen. In de jaren 1914 tot en met 1918 is de vredesprijs slechts eenmaal toegekend en wel in 1917, toen het Internationale Roode Kruis te Genève den prijs kreeg als blijk van waardeering en steun veer zijn werk der barmhartigheid. Seem 'n 3395 (Ingez. Med.) f De Britsche admiraliteit heeft de volgen de verklaring doen publiceeren: De hulpkruiser ..Rawalpindi" maakte deel uit van een Noordelijke patrouille, welke de contrabande-controle doorvoert op den Duitschen handel. Deze taak is bij zonder zwaar wegens de lange donkere nachten en daartoe had men noodig groote goede zeewaardige schepen, welke veelvul dige stormen konden doorstaan. Op 23 November des middags half vier, varende Zuid-Oostelijk van IJsland, zag de ..Rawalpindi" een vijandelijk schip. Toen kapitein Kennedy dit vaartuig met zijn kijker had waargenomen, zeide hij: „Het is de „Deutschland". Aan de bemanning werd terstond gelast zich op haar post te bege ven en de richting van het schip werd ge wijzigd. teneinde den vijand aan stuur boord te krijgen. Er werd rook ontwikkeld, om de ..Rawalpindi" in staat te stellen te ontkomen. Echter verscheen weldra een tweede vij andelijk schip aan stuurboordzijde. De „Deutschland" naderde en gaf de .Rawal pindi" een teeken te stoppen. Toen deze doorvoer, kreeg zij een schot over den boeg. door HENRY BUCKMANN. Op de Handelsschool was Arend Bosch al een origineele persoonlijkheid. Met het studeeren speelde hij over het algemeen een va banque-spelletje, zoodat hij zelfs een keer bleef zitten doubleeren heet het thans en voor de rest was zijn hoofd vervuld van zaken doen. Zoo verkocht hij onder andere tweede- handseh voetbalschoenen, voetballen, ten nisrackets, tennisballen, hockey-sticks, en wat dies meer zij, met een zoet winstje aan scholieren. Hoe hij aan de spullen kwam, was een raadsel, waarvan alleen hij de oplossing kende. Vermoedelijk waren die sport-attri- buiten afkomstig van eerste klasse spelers, die het goed konden doen. De markt was goed; Arendje bezat on- twijfeld overredings- en verkoopers-kwa- liteiten en hij vergat zelfs niet. reclame voor zich zelf te maken, want in of op de door hem verkochte artikelen, stond de afdruk van zijn rubber zakstempeltje, Net écht! Indien dit ook maar eenlgszins mogelijk was, wist A. Bosch overal iets uit te slaan. Handelscorrespondentie en -terminologie in de moderne talen waren zijn geliefkoosde vakken en zoodra hij deze een beetje onder de knie had, zond hij beknopte markt- berichtjes naar eenige bultenlandsche vakbladen. Bij de Dultsche en Engelsohe pers stootte hij zijn bolletje, want die wa ren reeds van een correspondent voorzien, doch een Fransch tijdschrift nam de han dige rapportjes van A.B op en zoo ver diende hij er een paar frankskes bij. Arend was een jongen, die nogal met zichzelf was ingenomen. Dat bleek onder meer toen de Fransche leeraar eens een kleine toespraak tbt de klas hield. Deze luidde: „Meisjes en jongens ik ga vandaag beginnen met U de principes der Fransche handelscorrespondentie en -terminologie bij te brengen, welke veel nut ln uw toe komstig leven kunnen opleveren .Ik raad u echter aan, om één Fransch woordje wel speciaal in gedachten te houden; en dat lshet woordje flair. Zonder fijnen neus, zult u er moeilijker ln het leven ko men. Tracht dus dit begrip voor zoover dit mogelijk is in uzelf te ontwikkelen". Waarop Arendje Bosch een geringschat- tenden blik om zich heen wierp. Jaren waren na het eindexamen verloo- pen, toen het bekend raakte, dat A. Bosch in een vreemd land een winstgevende agentuur- en commissiezaak dreef en dat hij daartoe eenige goede buik-artikelen had gekozen. Totdat iemand op een zekeren dag wist te vertellen dat Arendje met de kous op den kop gerepatrieerd was en dat hij niet genoeg flair had bezeten om te voor zien, dat het vreemde land nu juist de pro ducten zijner branche ging voortbrengen. Door zich tot dezelfde artikelen te beper ken en dat in deze veranderlijke tijden had Arendje feitelijk een va banque- spelletje gespeeld, al was dit. laatste niet de bedoeling geweest. Enfin het beste paard struikelt wel eens en zoo leerde hij helaas naast de ups ook de downs van het leven kennen. In dien tijd spoorde, tramde en buste ik als handelsreiziger door het geheele vader land; en nu is het juist zoo opmerkelijk, dat men in een dergelijk beroep „tusschen de wielen" ln stad en dorp, veelal dezelfde vertrouwde gezichten ziet. En A. Bosch maakte daarbij geen uitzondering. In welk artikel hij reisde, wist ik niet, want hij negeerde mij. Wellicht had hij een hekel aan nieuwsgierige vragen, maar het is een feit, dat men meestal daardoor nieuwsgierigheid opwekt. Wanneer ik hem zag dan bespiedde ik hem ongemerkt. HU had, evenals ik, een algemeen spoorwegabonnement; dat kwam spoedig aan het licht. Verder droeg hU steeds een koffertje bij zich en puilden zün zakken uit. tenrijl lüj toch vroeger zeer veel aandacht aan zün kleeding besteedde. Bij het gezamenhjk verlaten van den trein, zat ik hem vrUwel onmiddellUk op de hielen en toen zag Ik, dat hU daarbij zUn zakken van ledige sigarettenpakjes ontdeed en deze op wagonvloer en per rons liet vallen. Volgens het aantal dier ledige pakjes moest Arend Bosch wel bui tengewoon groote hoeveelheden sigaretten consumeeren Bovendien bleek hij zich niets aan te trekken van de gulden woor den: Laat niet tot dank voor het aange naam verpoozen, den eigenaar de schillen en de doezen Ontmoette ik hem later in stad of dorp, dan betrad of verliet hij meestal een siga ren- en sigarettenwinkel. Deed hü rook- materiaal op? Reisde hU in sigaretten? Op zekeren dag zag ik hem zoeken in een vrijwel onbezetten, doorloopenden spoorwagen. Bij het verlaten van den wa gon bemerkte ik, dat naast bijna ieder aschbakje een ledig sigarettenpakje lag. En toen ik eens met een klant op een café terras voor een kleintje koffie zat, schar relde de maniak op het trottoir voor het terras rond. Zonder ook maar één biertje of een kleintje koffie te gebruiken, legde hU bU tUdelüke afwezigheid van den kellner hier en daar zijn „visitekaartje" in de aschbakjes van niet bezette tafeltjes en daarna vertrok hij naar een ander terras. Gedurende het lunchuurtje gebruikte hij in het zelfde café een smakelijk hapje. Op een afstand was ik er bU tegenwoordig en ik volgde heel zün doen en laten met mijn blikken. Vervolgens viel het mU op. hoe hU op zün gang door de zaal steelsgewijze ledige sigarettenpakjes in de aschbakjes der onbezette tafeltjes deponeerde. Alvorens heen te gaan. stopte hij een nieuwen voorraad van dergelüke souvenirs uit zijn koffertje in zün zakken. Niet zoo dra had hü het café-restaurant verlaten, of ik stevende op een van die aschbakjes af en ik zag, dat het fel gekleurde, doch geenszins leelUke, sigarettenpakje het alom bekende merk .Swing" vertoonde Des avonds sloeg ik mijn krant op en waarachtig stond daar weer die adver tentie: ..SWING "-SIGARETTEN U BEHOEFT NIET TE VRAGEN OF ZIJ IN DEN SMAAK VALLEN. OVERAL VINDT U DE LEDIGE PAKJES. en met een klein-venijnig lettertje daar onder Vertegenwoordiger Arend Bosch Com pany, Plein 14 te X. Thans is Arendje weer boven Jan. Laatst liep ik met mijn zwaren koffer over straat en hü reed mü in een keurige two-seater voorbü'. Op het portier was het woordje .Swing" en op zijn gezicht de uitdruk king „flair" te lezen. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). Toen deze waarschuwing in den wind werd geslagen, werd een eerste salvo gelost door de 11 inch-kanonnen van de „Deutsch land". De „Rawalpindi" beantwoordde het vuur met al haar vier 6 inch-kanonnen aan stuurboord. Het derde salvo van de „Deutschland" maakte alle lichten uit en verbrak de elec- trische krukken van de munitie-voorraad kamer. Het vierde salvo schoot de geheele brug en de machinekamer weg. Beide Duitsche schepen naderden nu snel en inmiddels was het tweede vaartuig rond den achtersteven van de „Rawal pindi" gevaren en schoot thans van bak boordzijde. De „Rawalpindi" hield het ge vecht vol tot het laatste kanon buiten wer king was gesteld en het geheele schip, be halve het voor- en achterdek, in brand stond. Na ongeveer dertig tot veertig minuten van dezen ongelijken strijd, hield de vijand met schieten op en werden drie sloepen, welke niet door de granaten getroffen wa ren, neergelaten. Twee van deze sloepen, bevattende ruim dertig man. werden, naar men gelooft, door één der Duitsche schepen aan boord genomen. De derde sloep liep vol water en de elf inzittenden zouden waarschijnlUk zün op gepikt, ware het niet dat ongeveer kwart over zes een Britsche kruiser verscheen, waarop de vijand zich terstond terugtrok. De ..Rawalpindi" bleef midscheeps branden tot 8 uur, waarop zij naar stuurboordzUde overhelde en met alle aan boord achterge bleven mannen de diepte in ging. Inmid dels trachtte de Britsche kruiser de Duit sche schepen te schaduwen, maar in de plotseling opstekende zware regenbuien, storm en duisternis, wisten zij te ontko- men. Dit relaas werd gegeven door de elf ge redden. die aan boord genomen en_ aan land gebracht zUn door de „Chitral". De nasporingen naar de beide vüandehjke oor logsschepen, zoo besluit de Britsche admi raliteit worden inmiddels voortgezet. De Chitral is ook een hulpkruiser. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 2!> NOVEMBER. Bodegraven Geref. Gem.: Nam. 71/4 uur, ds. M. Hofman van Rrabbendljke. Kal wijk-aan-Zee Zaal Prot. Belangen: Nam. 7 uur. ds. Broeyer. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. v. d. Bosch van Den Haag. Noordwijk-aan-Zee: Geref Bond (Juliana- weg 27): Nam. 71* uur. ds. FÓkkema van Delft. Rjjnsburg Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Van Minnen van Huizen. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, de heer Zagt van Den Haag. Oud-Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. Van der Kraats. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Tjalleberd. J. Dikboom te Drachten: te Amsterdam, Th. G. Tonnon te Vla ar dingen. GEREF. KERKEN. Tweetal te Haamstede: K Bokma te Waard huizen en H. C. Voomeveld te Zuilichem. Beroepen: Te Slootdorp, L. J. Goede, cand. en hulppred. te Papendrecht. Aangenomen: Naar Klundert. D. J. Ras te Vleuten, die bedankte voor Ambt-Vollenhoven. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Werkendam: N. de Jong te 's-Gravenhage-West en C. Smist te Sliedrecht. EV. LUTH. KERK. Zestal te Haarlem, dr. P. Boedermaker te Hil versum, R. Joh. de Boer te Weesp. P. H. Ber gers te Apeldoorn. H L. G. Ouwerkerk te Pur- merend, C. Pel te Nijmegen en W. Spliethoff te Deventer. Bedankt: Voor Haarlem, H. Joh Jaanus ta Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13